PDA

View Full Version : Cel mai elocvent si mai bun manual de tennis



newcobra007
20th February 2007, 13:13
Super fain

http://www.youtube.com/watch?v=XFDp8-M-Ju8&mode=related&search=

Vizionare placuta;)

DJ Klaus
20th February 2007, 15:10
Super fain

http://www.youtube.com/watch?v=XFDp8-M-Ju8&mode=related&search=

Vizionare placuta;)

Trebuie sa ai ceva o baza super tare si ..."big balls" sa spui ca linkul ala e cel mai bun si elocvent manual de tenis :lol: . A fi fan e una , a sti ceea ce spui la superlativ e ... alta.

Aaaa. apropo... Federer loveste ,de cele mai multe ori tare neconventional, cu dreapta . Nu este deloc cel mai bun exemplu de a invata tenis. Mai studiaza....
Daca vreti detalii tehnice ... va stau la dispozitie.

PS. Montajul este foarte misto realizat tocmai pentru fanii acestuia. Eu nu sunt unul dintre ei dar obiectivitatea ramane aceeasi.

printulmiskin
20th February 2007, 19:21
Trebuie sa ai ceva o baza super tare si ..."big balls" sa spui ca linkul ala e cel mai bun si elocvent manual de tenis :lol: . A fi fan e una , a sti ceea ce spui la superlativ e ... alta.

Aaaa. apropo... Federer loveste ,de cele mai multe ori tare neconventional, cu dreapta . Nu este deloc cel mai bun exemplu de a invata tenis. Mai studiaza....
Daca vreti detalii tehnice ... va stau la dispozitie.

PS. Montajul este foarte misto realizat tocmai pentru fanii acestuia. Eu nu sunt unul dintre ei dar obiectivitatea ramane aceeasi.

Chiar te rog frumos sa detaliezi un pic, ce anume este neconventional in forehandul lui Federer.

newcobra007
20th February 2007, 21:58
Da...hai descreteste-ne fruntile...Se vede de la o posta ca executa loviturile cu cea mai multa acuratete dintre toti jucatorii de tennis.

Parca ar fi un incepator care executa lovituri la comanda unui antrenor. Normal ca atunci le executi cel mai corect. Plus miscarea bratului....continua....pana pe spate. Mana intinsa perfect. Foloseste perfect greutatea corpului la lovituri puternice.


Ce ar mai fi de zis? Astept completari.;)

printulmiskin
20th February 2007, 22:08
rugamintea mea nu are nimic ironic in ea..Chiar as vrea sa stiu parerea lui Klaus despre dreapta lui Federer..

newcobra007
20th February 2007, 22:28
Pai la DJ Klaus ma refer si eu.

Optimistul
20th February 2007, 23:52
Vad ca Dj Klaus se lasa asteptat...Am sa incerc eu sa-i tin eu locul...
intr-adevar dreapta lui Federer are particularitati f.greu de realizat.in acel video clip se poate vedea cit de jos coboara virful rachetei dupa care vine cu pumnul in fata rachetei urmind imediat o miscare de acceleratie de jos in sus. in mod normal daca bagi pumnul in fata pe acea miscare " o dai pe gard " dar el reuseste datorita mobilitatii extraordinare a incheieturii pumnului si a unei extraordinare accelerari de lift.
Nimeni nu la invatat asta ...pur si simplu asa "a simtit-o" dar bine inteles dupa ce a pus bazele loviturii. E ca la scoala cind invatatoarea ne punea bazele scrisului -la inceput toti scriam la fel ca mai tirziu fiecare sa avem particularitati de scriere. De aceea nu trebuie sa invatam de la cineva particularitatile ci miscarea corecta de baza dupa care jucatorul isi va particulariza loviturile fara a strica lovitura de baza. De aceea nu exista la doi jucatori in lume cu aceeasi lovitura -chiar daca au accelasi antrenor! (cum nu exista doi oameni care au scrisul identic).
Astept comentarii.

printulmiskin
21st February 2007, 08:22
Vad ca Dj Klaus se lasa asteptat...Am sa incerc eu sa-i tin eu locul...
intr-adevar dreapta lui Federer are particularitati f.greu de realizat.in acel video clip se poate vedea cit de jos coboara virful rachetei dupa care vine cu pumnul in fata rachetei urmind imediat o miscare de acceleratie de jos in sus. in mod normal daca bagi pumnul in fata pe acea miscare " o dai pe gard " dar el reuseste datorita mobilitatii extraordinare a incheieturii pumnului si a unei extraordinare accelerari de lift.
Nimeni nu la invatat asta ...pur si simplu asa "a simtit-o" dar bine inteles dupa ce a pus bazele loviturii. E ca la scoala cind invatatoarea ne punea bazele scrisului -la inceput toti scriam la fel ca mai tirziu fiecare sa avem particularitati de scriere. De aceea nu trebuie sa invatam de la cineva particularitatile ci miscarea corecta de baza dupa care jucatorul isi va particulariza loviturile fara a strica lovitura de baza. De aceea nu exista la doi jucatori in lume cu aceeasi lovitura -chiar daca au accelasi antrenor! (cum nu exista doi oameni care au scrisul identic).
Astept comentarii.

Ceea ce ai remarcat la Federer ca particularitati:Virful rachetei sub nivelul mingiei,Pumnul in fata eu zic totusi ca sint punct de referinta la o lovitura corecta de topspin.Priveste orice jucator ,si vei remarca cel putin aceste doua similaritati la toti.Nu sint de acord ca foloseste incheietura ,s-au facut adevarate studii si s-a ajuns la concluzia ca in momentul contactului ,incheietura ramine fixa.Ceea ce ii deosebeste pe jucatori la forehand este de cele mai multe ori felul in care vin cu racheta din spate:Gonzales vine cu ea de foarte sus,Agassi venea cu ea pe o traiectorie liniara cu traiectoria mingiei,Federer vine cu racheta de la nivelul umarului,etc.Ii mai deosebeste felul in care termina lovitura:Nadal are finalul deasupra umarului drept,Federer termina de obicei clasic ,peste umarul sting,Sharapova deasupra capului si inca multe alte feluri ..Sint de acord ca toti au aceeasi baza ,si apoi pe parcurs isi formeaza propria lovitura,dupa cum simt mai bine,insa ,cu tot respectul,dreapta lui Federer are tot ceea ce eu am citi pina acum ca trebuie sa aiba o dreapta moderna:Intoarcerea unitara a trunchiului,folosirea miiniii stingi ,venirea cu pumnul in directia mingiei,capul rachetei lasat sub nivelul mingiei exact inaintea contactului,contactul in fata corpului cu transfer de greutate inainte,privirea pe minge exact in momentul loviturii si imediat dupa(Federer este singurul care e in stare de asta),finalul cu cotul in directia mingiei.Ce n-as da eu ca fiul meu sa capete toate aceste "particularitati"!

Optimistul
21st February 2007, 10:01
Acesta particularitati sunt " genetice".Ele nu se invata.
Bun ,daca lovitura de dreapta a lui Federer este perfecta de ce nu creaza mari probleme lui Nadal pe zgura ? Pentru ca nu are suficienta viteza pa acesta suprafata(vorbim de drepta lift din video clip-la top spin nu se pune aceasta problema). Precizie are ,ca de obicei,dar nu si suficienta viteza.
DJ Klaus nu ne dai o mina de ajutor ?

DJ Klaus
21st February 2007, 15:40
Da...hai descreteste-ne fruntile...Se vede de la o posta ca executa loviturile cu cea mai multa acuratete dintre toti jucatorii de tennis.

Parca ar fi un incepator care executa lovituri la comanda unui antrenor. Normal ca atunci le executi cel mai corect. Plus miscarea bratului....continua....pana pe spate. Mana intinsa perfect. Foloseste perfect greutatea corpului la lovituri puternice.


Ce ar mai fi de zis? Astept completari.;)

Listen to me Newbie !
Cum am mai zis de cateva ori pe forum ... una e sa spui o parere si alta e sa dai un verdict intr-un domeniu atat de paralel cu tine. Mai mult decat atat... tu subliniezi exact greselile. E ca si cum eu m-as contrazice cu un doctor asupra unui diagnostic spunandu-i pacientului ca pacientul are sifilis si cand colo el are doar o luxatie usoara la glezna. In momente ca astea mi se face tare dor de forumistul Relansat. Daca as fi moderator te-as bana de pe forumu de tenis sau macar ti-as da un Oscar pt prostie si fudulie. Daca as fi in locul tau m-as baga sub masa de rusine si as tine post 6 luni dupa care m-as spovedi.

Revenind la subiect ... care este extrem de interesant si aici tare mi-as dori sa fie inca vreo 2 -3 profesionisti sa comenteze dara se pare ca nimeni nu rezista mai mult de un post sau doua.

Pentru Printul Miskin, Optimistul si toti cei care vor sa afle de ce am afirmat ca forehandul lui Fedex e neconventional... nu intru in detalii tehnice pt ca nu are sens deocamdata. Dar va spun doar atat : Incercati sa loviti ca Federer si comunicati-mi rezultatul. Dupa aceea va dau si detaliile tehnice cu cea mai mare placere.
Va rog frumos sa retineti. Sustin cu tarie ca forehandul lui Federer este de multe ori neconventional dar nu gresit. In nici un caz (si tin sa subliniez asta) Forehandul lui Federer nu este un model pentru jucatorii incepatori, intermediari sau jucatori in deveniri (juniori) . Deci , in concluzie, incercati sa loviti ca el si dupa aia mai vorbim.

DJ Klaus
21st February 2007, 17:41
Si ca sa exemplific mai bine....incercati sa loviti forehand exact cum loveste in prima imagine din clipul respectiv ...

printulmiskin
21st February 2007, 18:27
Si ca sa exemplific mai bine....incercati sa loviti forehand exact cum loveste in prima imagine din clipul respectiv ...

Nu stiu de ce ti se pare asa de neconventionala lovitura....Te rog inca odata sa ne explici de ce nu poate fi model aceasta lovitura de dreapta care mie mi se pare cea mai elocventa mostra de Killer forehand..

Ady
21st February 2007, 18:45
cred ca te poti accidenta lovind asa ...

am vazut ca si grosjean loveste dreapta asemanator ... o sa caut un film sa il pun aici ...

later edit: http://www.youtube.com/watch?v=wCNoKp0xhUY

mi se pare ca are totusi alta priza francezul ...

printulmiskin
21st February 2007, 19:09
cred ca te poti accidenta lovind asa ...

am vazut ca si grosjean loveste dreapta asemanator ... o sa caut un film sa il pun aici ...

later edit: http://www.youtube.com/watch?v=wCNoKp0xhUY

mi se pare ca are totusi alta priza francezul ...


Priza francezului este western,o priza extrema si foarte greu de folosit..In schimb Fed.foloseste o priza mai deschisa,intre eastern si semi western mi se pare mie..Nu vad de ce sa te accidentezi daca executi lovitura corect..

Ady
21st February 2007, 19:18
cred ca trebuie sa lucrezi bine incheietura la sala de forta ca sa poti juca asa ... daca lovesti o data de doua ori poate scapi fara sa patesti nimic, dar daca joci mult si mai lovesti si gresit ma gandesc ca te poti accidenta ...

asta e parerea mea, cred ca asta as pati daca as lovi asa ...

DJ Klaus
21st February 2007, 19:46
Nu stiu de ce ti se pare asa de neconventionala lovitura....Te rog inca odata sa ne explici de ce nu poate fi model aceasta lovitura de dreapta care mie mi se pare cea mai elocventa mostra de Killer forehand..
Asa cum am mai spus.... incearca sa lovesti ca el si dupa aia vorbim. Punct. \End of story !

printulmiskin
21st February 2007, 21:29
Asa cum am mai spus.... incearca sa lovesti ca el si dupa aia vorbim. Punct. \End of story !

Ok..Multumesc pentru explicatii..

DJ Klaus
22nd February 2007, 04:47
Vreti sa vedeti un model de killer forehand? In incercare de a da de urma lui Lansdorp iata ce am gasit.O frumesheata de forehand.:rasc:
Vedeti linkul si comparati cu Federer. Vedeti vreo diferenta?

http://www.tennisplayer.net/public/famouscoach/sampras.gif

printulmiskin
22nd February 2007, 07:59
Vreti sa vedeti un model de killer forehand? In incercare de a da de urma lui Lansdorp iata ce am gasit.O frumesheata de forehand.:rasc:
Vedeti linkul si comparati cu Federer. Vedeti vreo diferenta?

http://www.tennisplayer.net/public/famouscoach/sampras.gif

Normal ca sint diferente ,si foarte vizibile...Sampras foloseste alta priza ,are alta asezare la minge,are alt mod de aduce racheta in spate,termina altfel lovitura,intr-un cuvint,este o alta dreapta decit a lui Federer.Sa inteleg ca aceasta lovitura ,de acum ceva ani,o pot folosi ca model?

Optimistul
22nd February 2007, 08:44
Nu stiu daca intrebarea lui Dj Klaus nu este o capcana dar parerea mea este ca difera destul de mult for.lui Sampras vs.Federer.
Nu vreau sa intru in detalii dar eu as recomanda oricarei scoli de tenis aceasta lovitura de dr.deoarece este "cea mai curata" pe care o stiu fara sa aibe prea multe "fundite" si peste care pot veni particularitatile oricarui jucator dar -atentie- respectind miscarea de baza a lui Sampras.Si mai mult se poate invata usor , ceea ce la Federer este aproape imposibil...
Astept comentarii guys !

DJ Klaus
9th March 2007, 02:34
Va propusesem acum 2 saptamani sa incercati sa loviti ca Federer cu dreapta si sa-mi spuneti ce ati reusit ca dupa aceea sa va ofer sau , mai bine zis, sa comentez detaliile tehnice pe care unii si le doresc atat de mult chiar daca sunt convins ca nu multi vor intelege mare lucru si asta nu pt ca sunt idioti sau sunt eu idiot in explicatii ci pt ca ... uuuuhhhh lunga fraza.... aproape ca mi-am tinut respiratia in timp ce am sccris...:groggy:
Kids don't try this here !!!
Psssst: Stati linistiti la locurile voastre ca-i vine randu si lui Sampras !
happy ? So what !!!

printulmiskin
9th March 2007, 06:23
hai respira adinc,si incearca sa ne explici ...cine stie,poate ca reusim sa intelegem..Eu unul macar am sa incerc..

Cneazul
9th March 2007, 12:40
sincer mi se pare o prostie !! federer loveste nush cum etc... e no1? are cel mai bun forehand?? conteaza cum loveste? daca lui ii place si se descurca foarte bine cu el normal ca o sa loveasca tot asa ! sincer, mi-ar placea sa am forehand-ul lui. si lui roddick i s-a spus cand era junior ca are un stil prostesc de a servi! uite ca serveste cel mai puternic. si nu sare foarte mult cand serveste! vorba lu` klaus " neconventional". cu serviciul ala al lui " neconventional" vad ca se descurca foarte bine ! fiecare jucator foloseste priza cu care crede ca se descurca cel mai bine, priza care ii este la indemana!fiecare jucator are stilul lui de a lovi mingea ! eu nu zic ca Dj klauss are sau n-are dreptate! oricum, nu sunt un fan de-al lui Federer! dar atata timp cand castiga fara emotie si are niste forehanduri naucitoare mi se pare o aberatie sa spui ca are un forehand neconventional sau incorect!! pai cine spune ce e corect si ce nu?? asa poti sa le spui si copiilor mici sa nu mai joace cu stanga(cei care sunt stangaci) ca nu e corect! pai daca ei asa stiu juca si asa s-au obisnuit ii lasi sa joace asa si evident ca nu le spui ca joaca incorect deoarece folosesc mana stanga! asa si cu forehandul lui roger! cine zice ca e incorect?? tu ??i-ai zis lui newcobra sa se ascunda ca habar n-are de tenis, etc.pai oare ce ar zice federer daca te-ar auzi ca ai zis ca nu loveste forehandul cum trebuie??
numai respect si succes in continuare cu explicatiile dj klauss!
P.S. daca as fi moderator si eu te-as bana pentru jigniri(pt. klauss)

Optimistul
9th March 2007, 18:24
dar atata timp cand castiga fara emotie si are niste forehanduri naucitoare mi se pare o aberatie sa spui ca are un forehand neconventional sau incorect!! pai cine spune ce e corect si ce nu?? asa poti sa le spui si copiilor mici sa nu mai joace cu stanga(cei care sunt stangaci) ca nu e corect! pai daca ei asa stiu juca si asa s-au obisnuit ii lasi sa joace asa si evident ca nu le spui ca joaca incorect deoarece folosesc mana stanga! asa si cu forehandul lui roger! cine zice ca e incorect?? tu ??i-ai zis lui newcobra sa se ascunda ca habar n-are de tenis, etc.pai oare ce ar zice federer daca te-ar auzi ca ai zis ca nu loveste forehandul cum trebuie??
numai respect si succes in continuare cu explicatiile dj klauss!
P.S. daca as fi moderator si eu te-as bana pentru jigniri(pt. klauss)

Si Federer stie ca n-are forehandul liftat de 10.Crezi ca e asa de prost si se tot intreaba de 4 ani de ce nu cistiga la RG fara sa stie raspunsul?
O lovitura buna trebuie sa imprime mingii precizie si viteza .Cu cit cele doua componente au calificative mai bune cu atit si lovitura creste valoric.Dupa asta oricine poate sa-si dea seama daca loveste corect sau nu.
Eh...Federer are precizie de 10(vorbesc de forhandul liftat) dar viteza de 8 ceea ce merge bine pe iarba dar nu si pe zgura . Acum mai ai intrebari ?

printulmiskin
9th March 2007, 18:38
Federer a zis parca undeva,intr-un interviu,ca anul acesta vrea sa cistige RG,deci ,implicit,trag concluzia ca a gasit si raspunsurile tactice ca sa isi realizeze acest obiectiv.
N-am cum sa lovesc dreapta ca el(nici nu incerc),ca eu sint un amator,iar el este Nr.1.Iar daca antrenorul lui Gonzales(Stefanki)i-a zis elevului sau ca are al 2-lea forehand din lume ,dupa Federer,eu nu fac altceva decit sa il cred.Daca il are fiul meu ca model pe Federer(si nu pe Sampras),nu inseamna ca va lovi exact ca acesta(desi ce m-as bucura),ci ca ii studiaza video lovitura,in toate aspectele ei,ca repere mentale.Eu zic ca nu e nimic rau in asta...

luma
9th March 2007, 19:56
Pai nu zice numeni ca este rau...:)
Indeea era daca forehand-ul lui Federer este cel mai bun. Parerile sunt impartite: pro si contra...
Cred insa, ca atata timp cat Federer castiga cam tot ce se poate castiga, ce importanta mai are restul! A, ca studiu de caz...

P.S. daca as fi moderator si eu te-as bana pentru jigniri(pt. klaus(s))
Dar nu esti...:rolleyes:

Optimistul
9th March 2007, 21:04
Cred insa, ca atata timp cat Federer castiga cam tot ce se poate castiga, ce importanta mai are restul!



Luma noi doi am facut un pariu si n-am uitat...
Raspunde-mi de ce nu cistiga RG daca este atit de complet asa cum dai tu de inteles ? Si nu e la prima incercare...Vreau argumente ,nu vorbe !

PS M-am pregatit pt. poza din avatar - mi-am cumparat banderola ,pantalonii
trei sferturi si chiar ticul cu scarpinatul in...l-am exersat.Tu cum stai ?

luma
9th March 2007, 21:23
De ce nu castiga RG? Nu stiu...
Pe mine anul trecut m-a uimit cand a castigat primul set (cu 6-1 parca) in numai jumatate de ora!! Ca apoi sa se transforme in spectator...
Nu spun ca este perfect, spun doar ca din fotoliul meu de....pasionat de tenis asa se vede. :)
PS Cum stau? Bine...Mi-am pregatit o poza cu nenea Federer si sunt gata s-o pun la avatar. Mai...nu ma pot transforma in Federer, chiar daca as vrea!!

printulmiskin
9th March 2007, 21:37
Nu a cistigat RG in ultimii 2 ani deoarece a intilnit un tip care e in stare sa alerge din colt in colt la nesfirsit,trimitind mingi superliftate mai ales pe partea sa de rever..Ai vazut cit de sus sare mingea lui Nadal?Chiar si lui Fedex ii este greu sa isi pastreze pozitia ofensiva pe rever lovind cu o mina de la inaltimea umarului..Rezultatul:minge mai moale ,care imediat este atacata de spaniol.
Mai era si factorul mental:Nadal era unul din putinii (daca nu singurul )care era pe acelasi nivel de incredere de la vestiar cu Fedex.
Anul asta,nivelul de incredere al lui Rafa eu zic ca este mai scazut,jocul sau a devenit cunoscut,atit cu punctele lui tari cit mai ales cu cele slabe,asa ca nici nu stiu daca va mai ajunge in finala.

luma
9th March 2007, 21:43
Da am vazut, mingile lungi si inalte trimise de Nadal, l-au scos din ritm. A fost nevoit sa returneze scurt si...restul a fost doar formalitate pt. Nadal.
Si totusi Federer parea altul, nu Federer campionul: multe greseli nefortate si servicii gresite...
Edit: eu cred ca va ajunge...de aceea am zis ca Federer da peste Nadal in finala...:D

Optimistul
9th March 2007, 21:45
PS Cum stau? Bine...Mi-am pregatit o poza cu nenea Federer si sunt gata s-o pun la avatar. Mai...nu ma pot transforma in Federer, chiar daca as vrea!!

Dar macar ticul lui cind e in dificultate poti sa-l copiezi...Nu-l stii ? isi scutura capul...
Dar vad ca deja ai inceput sa numai respecti pariul ! Daca pierzi iti poza pe avatar 2 luni. ok ?

luma
9th March 2007, 21:49
Ba da...dar imi lipsesc zulufii. :D
Nu-l pot copia pe Federer.:) Oricat as vrea. Dar pariul il respect!
Spune-mi cum sa fac? Tin poza lui la avatar? Sunt fan(a) Federer...:D

Optimistul
9th March 2007, 21:58
NU , poza ta !Tu ai propus acest pariu si eu am fost de acord.Ce fana esti tu daca n-ai incredere in Federer ? Uita-te la Printulmiskin ca sa inveti ce inseamna sa fi fana !

luma
9th March 2007, 22:03
He he!!! Eu am zis "poza lui"...adica Federer...:D
Uite, ca sa vezi ce inseamna sa fi fan...promit: pun la avatar poza mea daca nu castiga Federeru RG. E bine?

nisdan
16th August 2007, 09:46
Hello guys

din cate vad, aici se pune multa pasiune in toc ceea ce se spune si fiecare doreste sa iti impuna punctul de vedere....se vede ca suntem romani...daca ati intra si pe alte forum-uri (recomand pe cel de pe tennis-warehouse) ati vedea cam care este tonul discutiilor, oamenii doresc sa invete unii de la altii si nu sa se contrazica la modul asa de personal cum se intampla pe aici....anyway, asta asa ca introducere....despre forehandul lui Federer el este diferit de al celorlalti jucatori pentru ca el loveste cu mana intinsa si nu indoita de la cot ....la fel o face si Nadal cat si Verdasco...intradevar nu este un model care sa fie invatat copiilor de la inceput pentru ca este ne natural si dupa cum spunea si DJ Klaus, incercati si vedeti ce va iasa.... cam atat la primul meu post pe acest forum, ma bucur sa vad ca sunt persoane pasionate de acest sport (si eu ma numar printre ele) si incerc sa invat cat mai multe despre acest frumos sport si apoi sa aplic ceea ce invat, pe mine si apoi pe altii :)...o zi buna la toti si ne mai auzim

Optimistul
16th August 2007, 22:19
Federer e eu geniu ....Poti sa incerci si de pe "world warehouse"....
Fiecare jucator are orice lovitura particularizata ,mai ales maestrul.Pana la urma nu stiu unde vrei sa bati...

Optimistul
17th August 2007, 07:15
S-au facut unele studii despre traiectoria miscarii mainii celor mai buni jucatori si s-a constatat ca exista o miscare de baza peste care se suprapune miscarea particularizata a fiecarui jucator.
Nu exista in istoria tenisului o lovitura identica la 2 jucatori - "gena tenisista" isi spune cuvantul.
Asa se intampla si cu Federer. Asa cum spunea Klaus candva :incercati sa-i imitati FH elvetianului ...