PDA

View Full Version : Istoric - Farul



ady51a
30th August 2005, 22:13
Deschid acest Threard pentru a posta aici cateva file din istoria echipei.
Cronici ale unor meciuri memorabile din campionatele trecute de la infiintarea echipei pana in prezent;
Informatii despre fostii jucatori ai Farului si ce fac ei in momentul de fata;
Fotografii din albumul de amintiri al echipei s.a.m.d.

Seahawk
30th August 2005, 22:20
de pe www.farul.ro
Scurt Istoric FC Farul


Actul de nastere al jocului cu balonul rotund in cel mai mare port maritim al tarii dateaza din 1892. Incepand din 1945, fotbalul constantean a luat amploare. Eveniment de rascruce in evolutia sportului de pe litoral, infiintarea clubului Farul, in 1957, constituie rampa de lansare a performantelor. Numerosi fotbalisti, activand in oras, imbraca tricourile echipei nationale a Romaniei. Peste 50 de jucatori numai la prima reprezentativa. Dintre ei, fotbalisti de mare valoare ca: Gheorghe Hagi, cel mai bun produs al fotbalului romanesc, si altii, printre care:Niculescu, Nunu, Argeseanu, Manescu, Olaru, Dinulescu, Tufan (autorul calificarii Romaniei la Campionatul Mondial din Mexic 1970), Antonescu, Sasu, Kallo, Koszka, Iancu, Munteanu, Caraas, Curt, Petcu, Denis Serban si altii.

Noua stea aparuta pe firmamentul fotbalului romanesc cucereste vertiginos pozitii si simpatii in intreaga tara, strabatand spre sferele inalte ale fotbalului autohton: locul 3 in sezonul 1959 - 1960, locul 5 in 1962 - 1963 , locul 4 in 1966 - 1967 etc.

C.S.O. Farul a promovat pentru prima data in Divizia A la finele editiei de campionat 1957/58, echipa fanion a Constantei activand 32 de sezoane pe scena primului esalon valoric al tarii. In perioada 1963 - 1978, C.S.O. Farul se mentine 16 sezoane consecutive in Divizia A! Cea mai buna performanta o reprezinta clasarea pe locul al patrulea in campionatul Diviziei A, in editiile 1959/60, 1966/67 si 1973/74. Pe plan international, Farul are in palmares trei participari in Cupa Balcanica, in sezonul 1965/66 jucand finala competitiei, pierduta in fata Rapidului (0-0, la Bucuresti, si 0-2, la Constanta).

Ultima participare intr-o competitie europeana intercluburi dateaza din anul 1996. F.C. Farul a obtinut dreptul de a juca in Cupa U.E.F.A. - Intertoto, castigand o grupa din care au mai facut parte echipele A.S. Cannes (Franta), F.C. Becej (Iugoslavia), Pogon Szceszin (Polonia) si Dnepr Moghilev (Belarus). Calificata in faza urmatoare a competitiei, F.C. Farul Constanta a fost eliminata de echipa olandeza Heerenven, dupa o mansa unica, disputata in Olanda (scor 4-0).

Cele mai bune locuri le-a ocupat în anii 1959/1960 - locul 4 cu formatia: Ghibanescu, Marosi - antrenori, D. Botescu Strator, Ciuncan, Florescu, Corneanu, Toma, P. Comanita, Bibere, Pana, Datcu, Stancu, Moroianu, Ciosescu. Presedinte Foti Foti, Niculescu, Sever, Olaru, Nunu

1966/1967 - locul 4 cu formatia: Utu, Manciu, Georgescu, Talvescu, Koska, Gref, Etem, Manolache, Plesa, Antonescu, Ologu, Tufan, Iancu, Kallo, Zamfir, Caraman, Bukossy, Mares, Dumbrava. Antrenori: V. Mardarascu - P. Comanita. Presedinte, Foti Foti.

1962/1963 - locul 5 cu formatia: Ghibanescu, Manciu, Firica, Branzei, Danciu, Florescu, Gref, Stoica, Plesa, Buzea, Vasilescu, Neacsu, Talvescu, Moroianu, Bukossy, Ciosescu, Munu, Dinulescu, Manescu, Ologu, Dumbrava. Antrenori: P: Steinbacu, P. Comanita. Presedinte, Foti Foti.

1969/1970 - locul 6 cu formatia: Stefanescu, Popa, Botea, Popescu, Tanase, Stancu, Tâlvescu, Mares, Antonescu, Stoica, Koska, Plesa, Mustafa, Sasu, Avram, Tufan, Kallo, Ologu, Constantinescu, Badea, Caraman. Antrenori: Bazil Marian, L. Florescu. Presedinte, E. Mocanu

1993/1994 - locul 6 cu formatia: Nitu, Carabas, Curt, Popovici, Calin, Gh. Barbu, Dinu, Ciurea, Popa, Placinta, Serban, Arghir, Butoiu, Oprea, Banica. Antrenori: Gh. Constantin, C. Gache, F. Marin. Presedinte, P. Buduru.

A retrogradat în Divizia B de patru ori si a revenit tot de atâtea ori în anii: 1961/1962 - cu formatia: Ghibanescu, Catarama, Straton, Branzei, Florescu, Danciu, Buzea, Stacu, Bibere, Nunu, Moroianu, Olaru, Datcu, Ciosescu, Vasilescu, Manescu, Calin, Plesa. Antrenori: A. Botescu. P. Comanita. Presedinte, Foti Foti.

In Divizia B, Farul a jucat 10 sezoane. FC Farul a participat la toate editiile Cupei Romaniei, obtinând rezultate remarcabile. S-a calificat in 16-mi de 35 ori, in optimi de 24 ori, in sferturi de 11 ori si in semifinale de 2 ori, in anii:

1968/1969 - cu Steaua, scor 2-5, cu formatia: Stefanescu, Plesa, Mares, Talvescu, Dumbrava, Antonescu, Koska, Ologu, Sasu, Iancu, Kallo (Badea, Etem). Antrenori: R. Cosmoc, P. Comanita. Presedinte, Foti Foti.

1991/1992 - cu Poli Timisoara, 0-1, cu formatia: Anton, Ghisan, Dinu, Popovici, Moraru, Manaila, Moisescu, Barbora, Oprea, Grigoras, C. Funda. Antrenori: C. Radulescu, I. Buzoianu. Presedinte, P: Buduru.

Echipa de fotbal a Clubului Farul a sustinut peste 130 de intalniri amicale internationale cu echipe din aproape toate tarile lumii. A castigat 89, a pierdut 13, iar 38 s-au terminat la egalitate. Cele mai multe s-au organizat în perioada 1965-1970 si cele mai putine intre anii 1980-1992.

ady51a
30th August 2005, 22:22
echipa a fost infiintata in 1949 iar debutul in Divizia A s-a produs in anul 1955, in perioada aceea numindu-se Locomotiva Constanta (1949 - 1958) air apoi FC Constanta (1972-1988) iar ulterior numele pe care-l are si astazi
Cea mai buna performanta de pana acum in Divizia A - locul 4
In 1965 a fost finalista a cupei balcanice 0-2 si 3-3 cu Rapid bucuresti
In 2004 Finalista a Culei Romaniei 0-1 cu Dinamo.
Iata cativa din marii jucatori care au trecut pe la Farul sau mai sunt si in prezent cu promisiunea de a revenii cu amanunte despre unii dintre ei, mai ales cei care au disparut din prim-planul evenimentelor in ziua de astazi:
Jucatorii sunt prezentati pe posturi:
Niţu, Cr.Munteanu, Ştefănescu, G.Curcă - Popovici, Dumitru Antonescu, Mareş, Nistor, Turcu, Borali, Vigu, Petcu, Abăluţă, Vochin, Răchită, Barbu, Şchiopu, Paşcovici - Koszka, Mănăilă, Bârboră, Hagi, Stere, Mustacă, Buduru, Hoffmeister, Moisescu, Bădescu, Cristocea, Aliuţă, B.Oprea, B.Andone, Carabaş, D.Şerban, Zicu, Cristocea - A.Rădulescu, Peniu, Grigoraş, Tufan, Kallo I, Ologu, Sasu, Badea, Mărculescu, Caraman, Haşoti, Iancu, M.Popa, Manolache, Butoiu, Mara, L.Mihai.

ady51a
30th August 2005, 22:26
Farul Constanta Sezonul 1970-1971

Sus: Stoica, Antonescu, Ştefănescu, Mareş, Badea, Pleşa
Jos: Oprea, Tufan, Caraman, Constantinescu I, Tănase, Kallo

Echipa s-a clasat in acel sezon pe locul 11!!!

ady51a
30th August 2005, 22:54
Name: Petre GRIGORAŞ

Data nasterii: 15.11.1964
Locul nasterii: Poduri (Bacău)
Pozitia: atacant
Debut in Divizia A: 21.08.1988 • SC Bacău - Dinamo Bucureşti 1-3
Echipe la care a jucat:
1984-1985 Aripile Bacău
1985-1986 Aripile Bacău
1986-1987 Aripile Bacău
1987-1988 Aripile Bacău
1988-1989 SC Bacău
1989-1990 Steaua Bucureşti
1990-1991 Farul Constanţa
1991-1992 Farul Constanţa
1992-1993 Dobrudja Dobrich
1993-1994 Levski Sofia
1993-1994 Lokomotiv Plovdiv
1994-1995 Farul Constanţa
1995-1996 Universitatea Cluj
1996-1997 Farul Constanţa
1997-1998 Farul Constanţa
1998-1999 Farul Constanţa

Divizia A 214 meciuri - 56 goluri
Bulgaria 42 meciuri - 20 goluri

Meciuri in cupele europene

1989-1990 Cupa Campionilor 4 meciuri 0 goluri
1993-1994 Cupa Campionilor 3 meciuri 0 goluri

Cariera de antrenor:

2000-2001 FC Farul Constanţa Div B
2001-2002 FC Farul Constanţa Div A loc 14
2002-2003 FC Oneşti Div B loc 3
2003-2004 Petrolul Moineşti Div B loc 3
2004-2005 FC Farul Constanţa Div A loc 5 + finala Cupei Romaniei

pirlinho
30th August 2005, 23:14
Un meci memorabil, la care am fost prezent, a fost Farul - Otelul 6-3, disputat undeva in prima parte a anilor '90. A fost unul din primele meciuri ale lui Cristi Munteanu pentru Farul si meciul in care Marian Popa a inscris 6 goluri! :D Era 6-1 in minutul 85. Un meci fantastic. Nu cred c-am sa mai vad odata un jucator al Farului sa inscrie 6 goluri intr-un singur meci de Divizia A.

ady51a
30th August 2005, 23:20
A trebuit sa inscrie 6 meciuri in meciul ala. Trebuia sa fie vandut Marian Popa dupa acel meci.

pirlinho
30th August 2005, 23:24
Ba n-a fost vandut si daca nu ma insel a mai jucat inca un sezon pentru Farul.

Pe vremea aia Farul avea programe de meci destul de frumoase. Tin minte ca Popa avea 8 goluri in campionat inainte si cu alea 6 facuse 14. Acum iti trantesc biletu-n fata si gata.

Seahawk
31st August 2005, 00:02
eu mi'aduc aminte de un meci ... era zapada pe stadion... si jucam impotriva lui Poli Iasi... eu eram clasa 1... eram cu taica`miu la meci si Farul de obicei juca in albastru acasa... eh si la meciu ala impotriva iesenilor am jucat in alb...iar ei erau in albastru... si noi...intrasem cu intarziere pe stadion... si cei in alb(farul) dadusera gol...toata lumea se bucura si noi ne uitam uimiti... asa ca si cum ce naibi... pana la urma ne'am dat seama ca erau ai nostrii =)) si'n cele din urma farul batuse cu 7-1 daca nu ma insel... pe vremea aia era Butoiu pe vana... ce mai mergea piticu ala pt. Farul...el, banica oprea, barbu... denis serban...ciurea... aveam echipa destul de buna... pacat ca pe vremea aia ... era "era reprocitatilor" farul spargea pe toti acasa (mai putin bucurestenii) si in deplasare erau mielusei...castigam si noi la aia care trebuiau sa retrogradeze... si asta era toata treaba... tot campionatu era dictat de bucuresteni..
Ah ce bine ca s'au schimbat vremurile

ady51a
31st August 2005, 12:52
Dumitru ANTONESCU

Data nasterii: 25.03.1945
Locul nasterii: Constanţa
Pozitia: fundas

Debut in Divizia A: 15.02.1967 • Farul Constanţa - Petrolul Ploieşti 1-0
Ultimul meci in Divizia A: 24.11.1982 • FC Constanţa - Dinamo Bucureşti 1-1

1961-1965 Electrica Constanţa
1965-1966 Steaua Bucureşti
966-1967 Farul Constanţa
1967-1968 Farul Constanţa
1968-1969 Farul Constanţa
1969-1970 Farul Constanţa
1970-1971 Farul Constanţa
1971-1972 Farul Constanţa
1972-1973 Farul Constanţa
1973-1974 FC Constanţa
1974-1975 FC Constanţa
1975-1976 FC Constanţa
1976-1977 FC Constanţa
1977-1978 FC Constanţa
1978-1979 FC Constanţa
1979-1980 Şoimii Cernavodă
1979-1980 FC Constanţa
1980-1981 FC Constanţa
1981-1982 FC Constanţa
1982-1983 FC Constanţa

Divizia A 390 meciuri - 12 goluri
Echipa nationala - 13 meciuri - 0 goluri

ady51a
31st August 2005, 16:44
eu mi'aduc aminte de un meci ... era zapada pe stadion... si jucam impotriva lui Poli Iasi... eu eram clasa 1... eram cu taica`miu la meci si Farul de obicei juca in albastru acasa... eh si la meciu ala impotriva iesenilor am jucat in alb...iar ei erau in albastru... si noi...intrasem cu intarziere pe stadion... si cei in alb(farul) dadusera gol...toata lumea se bucura si noi ne uitam uimiti... asa ca si cum ce naibi... pana la urma ne'am dat seama ca erau ai nostrii =)) si'n cele din urma farul batuse cu 7-1 daca nu ma insel... pe vremea aia era Butoiu pe vana... ce mai mergea piticu ala pt. Farul...el, banica oprea, barbu... denis serban...ciurea... aveam echipa destul de buna... pacat ca pe vremea aia ... era "era reprocitatilor" farul spargea pe toti acasa (mai putin bucurestenii) si in deplasare erau mielusei...castigam si noi la aia care trebuiau sa retrogradeze... si asta era toata treaba... tot campionatu era dictat de bucuresteni..
Ah ce bine ca s'au schimbat vremurile

A fost 7-0 nu 7-1 si aia a fosrt cea mai cetegorica victorie a Farului in prima liga, meci jucat la 25.11.1995

Al Dracu
31st August 2005, 23:17
:D Un meci cu Poli Timisoara, nu-mi amintesc anul, cert este ca Farul a cistigat cu 3-2. Ideea e ca al treilea gol al Farului l-a marcat Mihai Georges. A driblat din jumatatea de teren a Farului pina in careul de 6 metri toata apararea Timisoarei, a culcat portarul de doua ori si a treia oara i-a dat scaritza! :drak: Imi amintesc si acum cum timp de 10 secunde, in timp ce Georges le croseta alora apararea striga tot stadionul: "Traaaaageeee, traaaageeee!" :D Fara exagerare, a fost unul dintre cele mai frumoase goluri vazute in viata mea, alde Ronaldinho, Ronaldo si altii s-ar fi ingalbenit!
Poate undeva, prin vreo arhiva mai exista faza. Mi-ar place sa o revad! :yeah:

ady51a
31st August 2005, 23:23
Cine stie nu prea se filmau meciurile cum se face acum, dar poate o sa o gasim. Parca am fost si eu la meciul ala.

pirlinho
1st September 2005, 00:01
Dar cine isi aduce aminte de golul lui Carabas cu Pogon Szeczin din Cupa Intertoto? A preluat pe la 25 de metri, a driblat scurt 2 jucatori parca si a sutat. Un gol frumos si unul din putinele goluri ale Farului in cupele europene (deocamdata!).

ady51a
1st September 2005, 00:33
Am fost si la meciul asta.
Au mai fost 2 supergoluri oarecum asemanatoare din fosrfeca pe spate
1. Banica Oprea in meciul FC Farul - FC inter Sibiu acum multi ani
2. Mihai Gurita, anul acesta, campionatul trecut Farul - Otelul 2 -0.

ady51a
7th September 2005, 17:12
:D Un meci cu Poli Timisoara, nu-mi amintesc anul, cert este ca Farul a cistigat cu 3-2. Ideea e ca al treilea gol al Farului l-a marcat Mihai Georges. A driblat din jumatatea de teren a Farului pina in careul de 6 metri toata apararea Timisoarei, a culcat portarul de doua ori si a treia oara i-a dat scaritza! :drak: Imi amintesc si acum cum timp de 10 secunde, in timp ce Georges le croseta alora apararea striga tot stadionul: "Traaaaageeee, traaaageeee!" :D Fara exagerare, a fost unul dintre cele mai frumoase goluri vazute in viata mea, alde Ronaldinho, Ronaldo si altii s-ar fi ingalbenit!
Poate undeva, prin vreo arhiva mai exista faza. Mi-ar place sa o revad! :yeah:
Chiar, ce mai face acum Mihai Georges?

tchibos
3rd December 2005, 18:28
Un capitol aparte din prestigioasa cariera fotbalistica pentru unul dintre cei mai talentati fotbalisti constanteni il reprezinta, totusi,"episodul Steaua".


Stefan Petcu a fost alungat de la gruparea din Ghencea cu doar cateva luni inaintea ca echipa militara sa castige Cupa Campionilor


Stefan Petcu a fost unul dintre marii fotbalisti ai Constantei.
Daruit de Dumnezeu cu un talent urias, a facut parte din categoria jucatorilor "rasati" . Driblingurile si pasele sale au incantat publicul, care l-a iubit mereu. Viata a facut ca un astfel de jucator sa plece de la Steaua chiar in sezonul in care echipa militara a castigat Cupa Campionilor Europeni. Format de F.C. Farul, Petcu a debutat in Divizia A pentru echipa constanteana in 1975. A marcat primul gol intr-un meci cu C.S.M. Resita si a evoluat pentru Farul pana in 1983. La finele sezonului 1982/83, F.C. Constanta retrograda in Divizia B. El s-a transferat la Steaua Bucuresti, echipa aflata in plin proces de restructurare a lotului, dovada ca formatia militara a cucerit un nou titlu de campioana abia in sezonul 1984/85, dupa o pauza de sapte ani. Petcu a gasit la Steaua o mare familie. "Ma intelegeam perfect cu toti colegii, cu Tataran, Iovan, Bumbescu, Lacatus si Piturca. N-am avut niciodata probleme", povesteste Petcu.
Tentativa de blat
Intrebat daca a facut blaturi la Steaua, Petcu rade cu subanteles. "Mi-aduc aminte doar de un meci cu Galatiul, care era la retrogradare. In tur ne batusera cu 3-1 si acum voiau sa le dam meciul. A venit Ilie Ceausescu si ne-a sugerat sa ne dam batuti. Eu, fiind capitan de echipa, m-am opus. "Cum sa faca Steaua asa ceva?! Nu le dam nici un meci! Pai, ce noi cand am avut nevoie ei ce-au facut? Am pus osul la treaba, am dat doua goluri si i-am batut cu 4-2. Au si picat in B pana la urma. Ilie Ceausescu nu a mai zis nimic." Intrebat despre alte meciuri strategice zambeste iar cu subanteles si cere sa trecem la alt subiect.
Gesturi obscene la adresa lui Alecsandrescu
La finele sezonului 1984/85, Steaua a cucerit titlul de campioana. "In 85, dupa ce castigasem campionatul si Cupa Romaniei, trebuia sa primim tricourile de campioni. Atunci, tricourile se dadeau la primul meci din campionatul urmator. Si s-a nimerit ca eu si Lacatus sa fim rezerve la meciul ala, asa ca tricourile au fost inmanate titularilor". Tribuna a inceput sa strige numele Petcu si Lacatus. "Colegii care intrasera pe posturile noastre au venit si ne-au dat noua tricourile. A fost un moment emontionat." Partida care a urmat cu Corvinul lui Klein si Mateut, a fost cu greu castigata de militari. In partea secunda a fost introdus si Fane Petcu. "La primul contact cu mingea, am driblat si am sutat la vinclu. Am catigat cu 1-0. Cand am dat golul, am avut asa un gest de descarcare nervoasa spre banca de rezerve, considerat de unii obscen. Gestul era la adresa lui Ion Alecsa-drescu, care statea in spatele bancii. S-a interpretat si s-a comentat ca am facut semnul respectiv la adresa lui Ienei, petru ca nu ma bagase titlura. Dar eu nu puteam sa am nimic cu nea Imi"
A lovit un soldat
Inevitabil se ajunge la momentul rupturii de Steaua. Fane ofteaza adanc si incepe sa povesteasca. "A fost inaintea meciului tur cu Vejle B.K. din Cupa Campionilor Europeni. Dupa antrenament, domnul Ienei ne-a dat drumul acasa. Mai tarziu m-a sunat acasa Anton (n.r. Weissenbacher) si mi-a spus "hai sa iesim!" Am fost la Melody, am baut o sticla de vin si am plecat acasa. Am ajuns pe la zece si jumatate si, fiindca ne era foame, am sunat soldatul-bucatar de la club sa ne aduca mancare. Si ala m-a injurat!" Suparat si foarte nervos, Fane s-a imbracat in trening si s-a dus la stadion, unde l-a gasit pe soldat.L-am prins langa usa si i-am dat o palma. Nu l-am lovit tare, dar s-a izbit de usa, din inertie! Am plecat imediat acasa si m-am culcat linistit".
3 zile de arest
A doua zi, la antrenament, a fost anutat ca este chemat la Ion Alecsandrescu. La inceput nu a vrut sa se duca. "Mai avusesem niste ciocniri din cauza unor bani restanti. Au venit insa, Lacatus, Stoica si Iovan si m-au convin ca e mai bine sa merg." Cand a intrat in biroul <<Sfinxului>> l-a intampinat toata conducerea: ministrul, antrenorii si chiar Valentin Ceausescu, care statea mai retras. "Le-am zis ca am gresit, ca eram nervos. Degeaba. Mi-au spus sa predau echipamentul si mi-au dat trei zile de arest, pe care le-am facut. Asta a fost!" Era in septembrie 85. Peste 8 luni Steaua castiga Cupa Campionilor, Fane privind de departe succesul fostilor sai colegi.
Petcu mai avusese probleme si inainte
Banderola de capitan i-a fost retrasa, pentru ca vorbea prea mult si nu respecta formula de adresare"tovaras X, permiteti sa raportez". "Se adunasera mai multe. A trebuit sa plec" adauga Fane. A mai jucat fotbal , la F.C. Bihor si la Farul, dupa care s-a dedicat antrenoratului, la centrul de juniori Farul. Este foarte mandru de echipa cu care a catigat in 1996 titlul de campioana la cadeti. Si are ambitia sa promoveze cat mai multi dintre acesti jucatori in echipa mare a Farului
Bara cu A.S. Roma

In toamna anului 1984 Steaua nu a reusit sa treaca de A.S. Roma, in dubla mansa din Cupa Cupelor, rezultat general 0-1, motiv de suparare pentru Fane Petcu care a rata o mare ocazie cand scorul era egal. In minutul 60, mi-a venit o minge buna si am sutat din
vole. Tancredi a atins-o cu varful degetelor si s-a dus in bara! Daca dadeam gol atunci ne calificam, ca la Bucuresti a fost 0-0. Asa a dat gol Lanna, din ofside, si s-a dus Roma mai departe."
Prieten cu Lacatus

De Marius Lacatus isi aminteste cu placere, dar si cu o unda de amaraciune pentru ca vremurile de glorie au trecut. "Laca avea niste calitati extraordinare, ca daca nu le avea nu il facea nimeni fotbalist. Ii dadeam pase bune, cu exteriorul, la intalnire, ceea ce se potrivea bine cu viteza lui. Cand mai greseam, nu zicea nimic, tacea di gura." Rugat sa povesteasca un episod din "colaborarea" cu Lacatus, spune: "

Sa vedeti ce s-a intamplat odata! Jucam acasa, parca in compania Argesului, si in meciul ala nu ne iesea nimic. Nu mergea deloc: cand eu ii dadeam scurta, Laca pleca la lansare; cand il lasam, iesea la scurt! Ne-am enervat amandoi de era sa turbam. La pauza am cerut ambii schimbare si echipa a castigat cu 2-0"