PDA

View Full Version : Sa-l ajutam pe Grigoras!!!



ady51a
30th August 2005, 17:57
Propun acest Thread mai mult ca pe o gluma.
Ce jucatori din campionatul nostru ati propune pentru un eventual transfer la Farul pe postrurile deficitare.
Ce tactica alegeti daca sunteti antrenor la Farul?
Sa ne punem imaginatia in miscare si sa fim cateva momente in locul lui Grigoras!


Si rog sa ne referim la jucatori atat din campionatul romanesc dar si din campionatele din alte tari. Stiu ca este o fantezie dar sa incercam sa vedem ce iese. Cine stie poate o sa vedem pe cineva propus aici in tricoul Farului intr-un timp mai lung sau mai scurt.


Dupa cum am mai spus eu daca eram in locul lui Grigoras cautam un fundas dreapta si ma uitam in curtea Sportului dupa Raul Ciupe, cumparat sau cine stie poate un schimb cu Farmache, sau incercam aducerea lui Dauoda de anul trecut inainte sa intre Dinamo pe fir. :D :D :D

tchibos
30th August 2005, 18:12
buna idee mai ales ca asa cum ziceam pe alt treand Farul e o echipa care trebuie intarita in perspectiva unei participari in cupele europene, si cine stie poate citeste si grig aici si staful de la farul si le dam vreo sugestie buna de urmat, pana atunci vedem, studiem si venim cu propuneri... deocamdata eu cred ca Dauoda sta bine la dinamo ca e slabut mai ales pentru farul... Farmache e mult mai bun

desdemona
30th August 2005, 18:16
sau incercam aducerea lui Dauoda de anul trecut inainte sa intre Dinamo pe fir. :D :D :D

:happy apropo de chestia asta... ce aiurea mi se pare ca dupa ce hulesti/jignesti un jucator (din diverse motive, in principal din rautate), sa il ai in lotul echipei cu care tii ... :rolleyes:

ady51a
30th August 2005, 18:20
Asta este situatia. Dar acum nu mai are ce sa cautela Farul clar asta. Am spus ca incercam sa-l aduc de la Craiova direct la Farul. Acum e deja tarziu pe el :cya: :cya: :cya: :cya: :cya: :cya: :cya: Asa-i facem toti din tribuna daca vrea el sa vina la Farul. :D
iar daca l-a luat Dinamo e un semn clar ca nu avea valoare de Farul. :D :P

Seahawk
30th August 2005, 20:31
Grigoras n'are nevoie de ajutorul nostru..... deocamdata :drak: il "ajutam" noi la prima infrangere :D

ady51a
30th August 2005, 20:43
Nu... nu... nu este bine asa. Cred ca-l ajutam mai bine doar la victorii :ok:

pirlinho
30th August 2005, 21:10
1.
L-as cumpara pe Codreanu de la FCM Bacau pe postul de fundas dreapta, inlocuitor al lui Farmache. Se misca bine si-n atac si-n aparare si are si un sut destul de bun. Este cea mai buna alternativa d.p.d.v. al raportului calitate/pret. Alta varianta ar fi fost Raul Ciupe, insa s-a accidentat pe 6 luni si Sportul sigur cere mult peste ce ne permitem.

Ca fundas central, l-as lua pe Tibi Curt de la Steaua, asa accidentat cum e, si as astepta sa-si revina. Un Tibi Curt sanatos ar fi unul din cei mai buni fundasi din Divizia A. Sigur nu ne-ar refuza.

2. Formula lui Grigoras e buna insa la schimbari greseste destul de des.

Seahawk
30th August 2005, 21:24
Eu cred ca Tibi Curt e un jucator terminat... avem nevoie de jucatori tineri :P

ady51a
30th August 2005, 21:34
pirlinho@nu stiu daca tibi curt o sa mai joace fotbal la un nivel inalt.
Despre Codreanu - buna alegere dar nu cred ca-l vinde Bacaul.
eu am observat ca Todoran este schimbat meci de meci prin min 60-70. Oare de ce?

sun
30th August 2005, 21:45
Eu l-as lua pe Raducanu de la Vaslui si pe colegul sau ( mancatorul de ciuperci ) , pe Lung de la Pandurii , pe Daouda , pe Daniel Niculae ( daca nu se accidenteaza el , atunci cine ? ) si pe Cristea de la Steaua ( dar trebuie sa scot 20 de milioane de $ - poate ma mai gandesc ) :drak:

ady51a
30th August 2005, 22:04
Si eu i-as lua dar in echipa doua a clubului sunt jucatori mai buni si in plus sunt si de perspectiva. :evil:

Seahawk
30th August 2005, 22:50
ady ai zis ca esti profesor... mai bine l'ai lua pe raducanu in clasa ta de matematica :drak: dar tre'sa fii mai atent cu el... ca nah tabla aia a inmultirii e cam grea... stii tu.. totusi sa'si ia un blocnotes cu el sa'si noteze acolo totul...dupa care poate sa si locuiasca'n el..nu'i nici o problema =))

in alta ordine de idei..(on-topic) nu cred ca farul o sa mai ia ceva in iarna... instinctele'mi zic asta... poate doar Baicu o sa plece... atata tot.

ady51a
30th August 2005, 23:00
Da si daca ma intreaba cine-i CANICULA asta de face atatea victime??? Cei mai spun atunci?

Seahawk
30th August 2005, 23:05
il bagi in yacht...dai drumu la aer conditionat si'ncerci sa'i explici...

Paul
30th August 2005, 23:09
Da si daca ma intreaba cine-i CANICULA asta de face atatea victime??? Cei mai spun atunci?

Predai la liceu sau la gimnaziu...
la gimnaziu , in clasa a V-a , nu e asa mare tragedie sa nu stii cine-i nea Canicula asta;

Plus ca in Dobrogea sunt si cuvinte mai aiurea ...
Acu multi ani (ti-am zis ca jumate din neam e din Dobrogea) ma uitam si eu cas , cand auzeam de "sifonier" , "cingo " , si alte "dobrogenisme"

desdemona
30th August 2005, 23:22
Cred ca ady se referea la altceva, nu la "canicula" folosit in anumite zone ...

@ady, ii spui ca e un ucigas in serie care an de an scapa "nasului fin" al gaborilor :evil:

P.S. Daca tu nu ai auzit cuvantul "sifonier", care e in Dictionarul limbii romane, nu inseamna ca e dobrogenism! Jesus!! :happy

Seahawk
30th August 2005, 23:31
ma miram si eu.. chiar asa numai noi foloseam "sifonier" ?:)) ei cum or zice p'acolo...closet cum naibi...dulap.. e acelasi lucru :))

cingo banuiesc ca vine de la chewing gum...-ciuingam...-cingo... asa tras de par..nu? sau fac confuzie... in fine deja suntem total offtopic....

desdemona
30th August 2005, 23:36
Aici se permite, ca e thread special de off-topic :D:D

Cingo ca cingo - ca deh - cu vaporenii astia care erau... (si sunt) ... si copiii lor care mestecau cingo.... nu te pui... Dar sifonier... :o: In fine, cine stie ce regionalism or folosi ei pentru a desemna "dulapul cu haine" - partea proasta e ca il iau pe ala de bun si cuvintele impamantenite le iau drept "regionalisme".... Ciudat de tot acest mod de gandire, zau ...

ady51a
31st August 2005, 14:59
Ce spuneti de juniorul Soare, imprumtat de Farul la Altay.

„I-am īmprumutat pe Soare şi Ciobanu şi se vede clar diferenţa faţă de juniorii noştri. S-a lucrat cu ei aşa cum trebuie, iar pe primul aş fi avut curaj să-l promovez īn prima echipă, chiar dacă nu era obligatoriu. La Farul, există unul din cele mai bine organizate centre de copii şi juniori din ţară“, a spus Cristian Cămui, antrenor la FC Altay Constanta.

Seahawk
31st August 2005, 22:16
exact ca'ntro gradina... mai intai pui rasadurile (parca asa se zice lol) si pe urma culegi roadele... asa si cu centrele de copii si juniori... in loc sa platesti sedii noi cum a facut mircea sandu casa fotbalului mai bine facea centre de copii si juniori.. le asigura un climat propice ca sa se dezvolte...cum exista in majoritatea tarilor.. si pe viitor aveam si noi o echipa mai buna....
chestia cu "ducem lipsa de talente" e o idiotenie...
eu de exemplu joc fotbal in state.. as putea sa joc si de performanta in divizia a doua.. americana dar am preferat sa joc pt un college aici..o facultate... si vreau sa zic ca terenurile...bazele sportive..investitiile... sunt imense...chiar daca fotbalul aici este abia pe locul 5-6 ca sport... americanii nu sunt deloc talentati.. dar prin investitiile pe care le fac... asa cu timpul isi fac cat de cat o echipa average... in fiecare stat exista sute si sute de echipe (raportati asta la 51 de state) ... per total am citit o statistica care zicea ca numarul celor care practica fotbalul in america intre varstele 14-18 ani este de peste 10 milioane.. (baieti + fete)... deci numai la varsta asta !!! acum, evident veti zice ca america e muuult mai mare decat romania, dar totusi si noi daca am fi mai perseverenti si am investii corect..in copii... ca slava domnului stadioane sa fie ca se gasesc copii.. si talente si tot ce vrei... dar pana cand conducatorii din Romania n'or sa inteleaga asta..o sa ramanem sa ne uitam cum ai nostri se chinuie cu Andorra si sunt zdrobiti de olandezi... :(

ady51a
31st August 2005, 22:21
Acum s-a introdus si aici o regula prin care orice echipa de divizia B trebuie sa aiba in componenta, pe toata durata unui meci, cel putin un junior.

pirlinho
31st August 2005, 22:59
"La Farul, există unul din cele mai bine organizate centre de copii şi juniori din ţară", a spus Cristian Cămui, antrenor la FC Altay Constanta.

Exista pe dracu'. :no: Poate se referea la cele mai bine organizate centre pe sistemul spagii.

Seahawk
31st August 2005, 23:01
peste tot sunt spagi pirlinho... insa ai sa vezi pe viitor ca juniorii chiar sunt valoroshi...
wait and see

Paul
31st August 2005, 23:05
Acum s-a introdus si aici o regula prin care orice echipa de divizia B trebuie sa aiba in componenta, pe toata durata unui meci, cel putin un junior.

ce inseamna junior ...
sub 16 , sub 18 , sau sub 21

Ps. Daca se cauta juniori de perspectiva , de 1,82 cu 88 de kile , msg me ;

Salariu minim: 3000 $ / luna;

Siviu :
- 2 ani mijlocas stanga la Juventus (Bistrita)
- 5 ani fundas stanga la Gloria Bistrita ... accidentare grava la genunchi
- 2 ani arbitru categoria II la AJF Bistrita , categoria II , ... si continua

Palmares:
- vicecampion national , la piatra neamt , 2001 (invinsi in finala de FCM Bacau cu 2-0 ... ne-a furat arbitru)
- campioni in 2003 la Sibiu (4-1 cu Scoala Gica Popescu ... )

ady51a
31st August 2005, 23:27
Bine nu numai aici, eu am spus aici adica in Romania pt ca MikeBibby nu este in Romania. Asta inseama acel "s-a introdus si aici" Aici in Romania.
Junior teoretic inseamna sub 18 ani.

ady51a
1st September 2005, 13:27
Dupa ce a renuntat sa īl legitimeze pe francezul Talio, antrenorul Petre Grigoras a declarat ca nu va mai aduce nici un jucător pina īn iarna: „Am crezut ca găsim un fundas dreapta de valoare, liber de contract, īnsa nu am avut noroc. Vom juca īn aceasta formula pīna īn iarna, cind vom lua unu-doi jucatori buni. Trebuie sa ne calficam in cupele europene si pentru asta e nevoie de concurenta pe fiecare post“, a precizat tehnicianul Farului.
Sport total

ady51a
1st September 2005, 14:15
Un alt fundas dreapa bun din divizia A este Sergiu MĀNDREAN de la Bistrita. Are 27 de ani dar o mare experienta in prima liga 120 meciuri si 6 goluri din postura de findas dreapta.

Paul
1st September 2005, 15:09
hehe , Mandrean e bun pentru Bistrita , nu pentru Farul !

La Bistrita e bun(icel) fiindca e echipa slaba ...

Daca cautati fundasi dreapta , ati putea sa va orientati spre :
Ionut Balan (Dinamo)
Buta si Chirita -- sunt prin Rusia , dar sunt bunicel
Daniel Balan - Steaua ... nu e un fotbalist terminat

De asemenea Petre Marin de la Steaua , la schimb cu Pascovici.
Petrica joaca bine si pe dreapta si pe stanga , si noi avem nevoie de Pascovici , va dam si cateva sute de mii $ si un jucator care poate juca in provincie inca 4-5 lejer ...

Solutii mai sunt ...

ady51a
1st September 2005, 15:18
brrrrrrrr, spre ionut balan? iar? doar ce am scapat de el!!!
Balan da poate merge, aia din Rusia sunt si el cam expirati.
e hai cum petre marin la schimb cu pascovici, si ce castigam gasim fundas dreapta slab si pierdem fundas stanga bun.
Dica poate juca lejer 4 ani in provincie :D

pirlinho
1st September 2005, 15:19
Raman la optiunea Codreanu. Sper ca Grigoras sa gandeasca la fel. Nu va fi un transfer tocmai ieftin insa dam un ban si stam in fata. (scuzati cliseul dar nu m-am putut abtine)

ady51a
1st September 2005, 15:21
Oricum Grigoras abia la iarna se gandeste la un nou transfer.

pirlinho
1st September 2005, 15:22
Pai altcandva nici nu mai poate, decat daca ar face o smecherie tipic romaneasca sau ia pe cineva liber de contract, fiindca perioada de transferari s-a incheiat.

ady51a
1st September 2005, 15:26
S-a mai putut transfera doar jucatori liberi de contract din strainatate pana ieri cred.

Paul
1st September 2005, 16:06
se pot face transferuri , important e sa fie bani ;

Inca 2-3 zile Lejer fiindca in registrele la LPF sunt locuri goale care in caz de ... se completeaza pe datele de 25 august , si transferul il anunta la 15 sept....

ady51a
1st September 2005, 16:10
si mai este acea smecherie cu jucator liber. De exmplu Farul daca vrea sa-i cumpere pe codreanu de exemplu, aceste depume memoriu la liga ca nu a primit nu stiu ce clauza din contractul cu Bacaul si peste o saptamana 2 devine jucator liber de contract si se poate trensfera la orice echipa din aceasta postura.

Seahawk
4th September 2005, 03:04
da ce crezi ca numai la noi se face asa? peste tot... vezi de treaba.. decat sa astepti inca 3-4 luni mai bine faci un "artificiu" din asta...
si ce tot aveti cu Codreanu asta... m-ati innebunit cu el.. il stiu inca din divizia B..de la barajul Farului ...stiu ca are un sut bun.. dar ce mi-e Codreanu ce mi-e Farmache... same shit

GeKuRA
4th September 2005, 10:09
Oricum Grigoras abia la iarna se gandeste la un nou transfer.
pana in iarna are timp sa testeze jucatorii, desi ar trebui sa stie pana acu ce-i mai trebuie, mai bine zis are timp sa se uite dupa jucatori...

tchibos
4th September 2005, 23:59
da ce crezi ca numai la noi se face asa? peste tot... vezi de treaba.. decat sa astepti inca 3-4 luni mai bine faci un "artificiu" din asta...
si ce tot aveti cu Codreanu asta... m-ati innebunit cu el.. il stiu inca din divizia B..de la barajul Farului ...stiu ca are un sut bun.. dar ce mi-e Codreanu ce mi-e Farmache... same shit

chiar e mai bun farmache doar ca are o perioada mai slabuta

ady51a
5th September 2005, 20:20
Se pare ca asta o sa fie echipa ieseana in meciul de duminica: Brăneţ - Toma, Onuţ, Adrian Ilie, Bordeanu - R. Miclea, Gavatorta, Mitruc, D. Rednic - Ciubăncan, Păcurar

ady51a
6th September 2005, 12:17
Todoran şi Paşcovici se fac antrenori

Doi dintre fotbaliştii Farului, Cosmin Paşcovici şi Dinu Todoran, sunt tentaţi de meseria de antrenor de fotbal. Īn acest sens, ei vor urma cursurile Şcolii naţionale, pentru a deveni tehnicieni cu acte īn regulă. Admiterea se face īn urma unui examen, īn această lună, candidaţii trebuind să probeze calităţile lor tehnico-tactice (īn urma unui joc) şi să susţină un examen scris la biologie. Şcoala durează un an şi jumătate, iar la finele ei cursanţii primesc categoria a III-a de antrenor. Paşcovici şi Todoran sunt primii dintre actualii farişti care vor urma cursurile Şcolii de antrenori. Īn seria de faţă s-a mai īnscris un constănţean, Cătălin Anghel, de la divizionara B Portul Constanţa. Cuget liber

Quartz@nu
15th September 2005, 09:56
un sfat pt. Grig ...:cred ca ai insistat prea mult cu Tibor Moldovan(cainele) si nici un rezultat ! Asa ca poate in iarna scapam de el ! :rosu:

ady51a
15th September 2005, 12:13
Petre Grigoraş a declarat că aşteaptă mult mai mult de la atacantul Tibor Moldovan. „Chiar dacă nu a evoluat foarte mult pānă acum, nu cred că ce arată ilustrează fidel valoarea sa. Nu pot să spun că sunt mulţumit de evoluţia sa, dar această perioadă o consider una de acomodare. Aştept să fie mult mai bătăios, pentru că are nişte calităţi. Poate că īn jocul său atārnă şi faptul că, īn ultimul timp, a fost accidentat 6-7 luni, iar apoi, la Dinamo, nu a jucat mai deloc“, a apreciat Grigoraş. Tehnicianul este convins că, dovedind seriozitate şi muncind mult, Tibor va reuşi să prindă un post de titular şi să demonstreze că investiţia făcută cu achiziţionarea sa a fost una benefică.
Cuget Liber


Se pare ca s-a prins si Grigoras. :evil:

tchibos
16th September 2005, 23:40
Grigoras daca vrea sa mai aiba ceva rezultate arul tre sa ii faca ceva lu' Farmache sau sa il schimbe ca e varza rau

ady51a
16th September 2005, 23:51
Pur si sumplu sa gaseasca un fundas dreapta. Nu trebuie sa-i faca nimic lui Farmache.

tchibos
1st October 2005, 18:36
am turbat in turul asta din cauza postului de fundas dreapta... dupa ce pana acum luam gol numai pe mana lu' Farmache vad ca Grigoras a recenit la o idee mai veche pe care a avut-o sa-l puna pe Gurita fundas. E adevarat ca avem muti jucatori ofensivi dar Gurita imi da un sentiment de siguranta si un plus de viteza. Neaparat in iarna tre' sa ne intarim GOL Senin 2-0, avem noroc ca la noi toti jucatorii dau gol indiferent ca sunt fundasi, mijlocasi sau chiar atacanti

ady51a
18th October 2005, 21:36
Farul i-a avut in mana pe Nicolita, Ghionea si Iacob.


Putina lume stie ca trei dintre jucatorii stelei care au jucat duminica ar fi putut imbraca tricoul Farului. Primul dintre ei este Nicolita pe care Grigoras l-a adus anul trecut de la Dacia Braila unde fusese antrenor 2 saptamani. Propietarul lui "Jardel", un turc stabilit in Braila, a cerutinsa 100.000$ doar pentru un imprumut. Sorin Gheonea a fost si el aproape de a proape de a ajunge la Farul, dupa anul in care fusese imprumutat la Otelul, dar plecarea lui victor Piturca de la Steaua a schimbat datele problemei. Al treilea stelist Iacob a fost dorit asta iarna la Farul dar tratativele s-au impotmolit.
ProSport!





Intr-adevar de Ghionea stiam si eu dar nu plecarea lui Piturca a fost cauza ci revenirea Otelului in divizia A odata cu fuzionarea echipelor din Ploiesti, Gheonea preferand Galatiul in dauna Constantei.:mda:

tchibos
22nd October 2005, 19:28
eu revin cu o idee mai veche si spun ca Grigoras trebuie sa se ajute singur si sa le "implanteze" jucatorilor acea dorinta de a juca mai bine cand sunt in avantaj. E al doilea meci in care jucatorii Farului joaca mai prost cand adversarul ramane in 10 oameni... aceeasi neputinta si la Bacau si la National, atacam fara suflu. Parca nu mai pot sau nu mai vor cand au un avantaj fie un gol fie un om in plus. Nu stiu ce se intampla dar imi e dor de un joc cu multe goluri asa cum ii administra lu' Craiova cand juca in A. Ma uit la Dinamo in campionat sau la Steaua si vad cum dau unul doua goluri si ataca mai rau ca sa nu isi revina adversarul din soc si asa fac meciuri la scor. Noi nu, noi dam un gol si parca ne e mila de ei ca nu vreau sa ma gandesc ca le-ar fi frica sa nu ia bataie. Sa fim sinceri, in sezonul asta in afara de meciul cu Dinamo, unde puteam manca bataie dar am fost mai rai si nu am cedat, in mai toate meciurile in care am batut am facut-o chinuit. Cred ca ar fi momentul sa ne redefinim pretentiile, poate inca nu suntem o asa mare echipa cum vrem, chiar daca inca suntem inca campioana provinciei. Mi-m zis si eu of-ul si sper ca Grigoras citeste si pe aici sau ii da cineva raportul iar data viitoare chiar daca nu batem as vrea ca tot meciul sa joace jucatorii Farului asa cum o fac dupa ce primesc gol ( alea 5-10 min.) cand au un exces de ambitie.

ady51a
31st October 2005, 16:04
Poate se intereseaza Grigoras de Badoiu de la Jiul ca a facut cateva meciuri bune anul asta. Cam care e situatia lui pe acolo?
A jucat super bine si in meciul cu noi de la Constanta.

tchibos
29th December 2005, 15:42
Petre Grigoras a semnat cu Otelul Galati


Petre Grigoras, noul antrenor al Otelului Galati, isi doreste sa obtina rezultate bune cu noua sa echipa cel putin la fel de bune ca cele avute cu Farul Constanta.
"Imi doresc sa fac la Galati cel putin cat am facut la Farul Constanta. Stiu ca este o perioada grea si ca va trebui sa scapam de retrogradare".
Grigoras si-ar dori sa lucreze cu mai multi fotbalisti de la Farul dar nu crede ca va fi posibil acest lucru.
Marius Stan a declarat ca si-ar fi dorit ca formatia sa sa fie antrenata de Ioan Andone.
"Galatiul este o echipa buna si are multe de oferit si am crezut ca pot sa il pot convinge pe Andone sa vina la noi, dar ii inteleg decizia pe care a luat-o si o respect".
Petre Grigoras a semnat cu formatia galateana pentru o perioada de doi ani si jumatate iar obiectivul din acest an este salvarea de la retrogradare.


cred ca acum il vom ajuta doar cu jucatorii care vor pleca de la Farul la Otelul :D

ady51a
27th June 2006, 17:15
Reciteam topicul acesta si ne aminteam de ce doream noi la Farul pe cand antrenor era Grigoras :D
Ce aprerea avreti? il lasam si-l redenumim? Sa-l ajutam pe Vukotic? :D, merge?

ady51a
27th June 2006, 17:21
Eu l-as lua pe Raducanu de la Vaslui si pe colegul sau ( mancatorul de ciuperci ) , pe Lung de la Pandurii , pe Daouda , pe Daniel Niculae ( daca nu se accidenteaza el , atunci cine ? ) si pe Cristea de la Steaua ( dar trebuie sa scot 20 de milioane de $ - poate ma mai gandesc ) :drak:

sun. Gluma-i gluma :D :happy


Poate se intereseaza Grigoras de Badoiu de la Jiul ca a facut cateva meciuri bune anul asta. Cam care e situatia lui pe acolo?
A jucat super bine si in meciul cu noi de la Constanta.
:ok: :evil: