PDA

View Full Version : Romania nu mai are lot olimpic de gimnastica !!!



realmadrid.com
30th August 2005, 16:55
Romania nu mai are lot olimpic de gimnastica

Federaţia Romānă de Gimnastică a decis astazi desfiintarea lotului olimpic de gimnastica. Contractele lui Belu si Bitang vor fi reziliate, la cerere, zilele viitoare.

OLS.

Lotul olimpic de gimnastică a fost desfiinţat

Federaţia Romānă de Gimnastică (FRG) a decis desfiinţarea lotului olimpic de gimnastică, sportivele Cătălina Ponor, Floarea Leonida şi Daniela Sorfronie fiind trimise să se pregătească la cluburile lor. De asemenea, īn cadrul şedinţei, antrenorii Octavian Belu şi Mariana Bitang au cerut rezileierea contractelor cu FRG şi cu Comitetul Olimpic şi Sportiv Romān (COSR), care urmează să aibă loc īn zilele următoare.

Prosport.

Paul
30th August 2005, 17:30
Bitang: "Nu noi am cerut desfiinţarea lotului"
Antrenoarea Mariana Bitang a spus că nu tehnicienii au solicitat desfiinţarea lotului: "Nu noi am cerut desfiinţarea lotului, nici nu eram noi īndreptăţiţi să o facem, ci doar am informat federaţia şi COSR-ul despre situaţia de la lot. Noi nu ne puteam asuma responsabilitatea de a ne schimba metodele de pregătire cu două luni īnainte de Mondiale. Nu s-a ajuns aici din cauza a ceea ce s-a īntīmplat sāmbătă, ci a fost o acumulare. Īi doresc Cătălinei Ponor să ia aur la CM. Are şanse, pentru că exerciţiul la bīrnă este competitiv, important este să vrea". Secretarul general al FRG, Adrian Stoica, a declarat: "Am decis să trimitem fetele să se pregătească la cluburi, pentru că, īn ciuda tuturor intervenţiilor noastre, nu au īnţeles că rigorile sportului de performanţă nu pot fi ocolite. Dacă vor să continue, trebuie să o demonstreze la Campionatele Naţionale. Uşile rămān deschise, fetele se pot īntoarce oricānd la lot, dacă vor demonstra că sunt pregătite. De declaraţii ne-am săturat, aşteptăm fapte".

gsp

Mihaela
30th August 2005, 18:00
E trist, dar asta e situatia... Fetele din lotul actual (sau fostul lot mai exact) sunt aprope toate campioane olimpice asa ca au bani si viitorul asigurat prin renta viagera. Sigur ca nu mai sunt dispuse sa munceasca ca inainte. Plus ca au fost si scandalurile cu procesul lui Petrovschi, relatia dintre antrenori etc.

Sa vedem ce se intampla zilele urmatoare. Oricum vine din urma o generatie care probabil va fi mai dispusa sa se tina de treaba, dar anul asta e in buna masura compromis.

Darkslowstar
30th August 2005, 19:10
Cred ca rentele viagere sunt de vine pt ca ne mai fiind "flamande" nu mai rezista regimului draconic care a ne-a adus atatea rezultate. O solutie ar fi ca acea renta s vina numai dupa 25 de ani in cazul gimnastelor, 30 la gimnasti, etc. Si premiile poate au fost mult prea mari, comparativ cu alte state.

andreiush
31st August 2005, 14:58
Da, dar prin rentele viagere si prin premiile substantiale pentru rezultate, ma gandesc ca ei au vrut sa incurajeze parintii sa-si dea copiii la gimnastica. Au vrut sa motiveze copiii. Poate ca ar fi buna ideea ca rentele sa se acorde doar dupa o anumita varsta, pentru a-i face pe sportivi sa ramana cat mai mult in activitatea competitionala. Premiile nu cred ca sunt prea mari, daca le comparam cu cat castiga un fotbalist de divizia A, dar comparativ cu alte state nu stiu...

Darkslowstar
31st August 2005, 16:54
Sutn foarte mari pt ca vin dintr-o data si acel munte de bani le cam ia ochii la fete. Uitati-va la Ponor acum si cum era acum un an. Sunt convins ca nu va face nimic la Mondiale si se va retrage la 18 ani! Eu nu inteleg cum Horkina poate sa mai faca performanta dupa 25 de ani si ale noastre nu mai pot dupa 18! E total aiurea, numai noi si chinezoiacele venim cu copiii la competitii.

don_denver
31st August 2005, 17:57
romania...nu mai are nimic.....

Tess
1st September 2005, 03:52
...mi se pare absurd ca dupa castigarea unui titlu/ -ei medalii sa nu ai ambitia sau mandria de concura si a lupta pt a-ti mentine sau creste prestigiul...sa nu ai dorinta de a face parte din istoria unui anumit domeniu...intotdeauna am crezut si am simtit ca orice titlu/medalie/concurs/premiu castigat reprezinta o mare responsabilitate si responsabilizare...dar se pare ca deseori banii inlocuiesc vise, mandrii si ambitzii :(...chiar nu mai este nimic de facut?
Romania fara lot olimpic de gimnastica... "este aberant" ( -> expresia preferata a unui prieten:D)

desdemona
1st September 2005, 04:01
Octavian Belu infirma decizia FRG:
„Lotul olimpic nu s-a desfiintat”

Antrenorul demisionar al lotului olimpic feminin al Romaniei, Octavian Belu, a facut ieri o declaratie-soc, aratand ca s-a interpretat eronat decizia Federatiei Romane de Gimnastica. Belu a afirmat ca lotul olimpic de gimnastica nu s-a desfiintat. „E o aberatie, eu am incercat sa explic ca lotul olimpic exista si se pregateste la Deva, in vederea Jocurilor Olimpice de la Beijing. Nu stiu de ce s-a inteles asa. Doar asupra sportivelor cu pricina s-a aplicat decizia Federatiei Romane de Gimnastica, dar asta nu inseamna ca lotul a disparut”. In ceea ce o priveste pe Catalina Ponor, Octavian Belu crede ca aceasta poate obtine medalia de aur la Campionatele Mondiale din luna noiembrie: „Are o barna foarte competitiva si poate ocupa chiar prima pozitie la acest aparat. Ii urez succes, ei si celorlalte fete, fiindca au potential”. Despre criza din gimnastica, ce a culminat cu renuntarea sa, Octavian Belu spune: „Eu nu ma declar foarte pesimist. Gimnastica romaneasca a mai traversat perioade dificile, insa nu va muri. In ceea ce ma priveste, nici eu nu mi-am pierdut abilitatile, chiar daca sunt contestat de unii nemultumiti ce utilizeaza permanent un amalgam de vorbe sau discutii fara sens. Insa nici nu trag spuza doar pe turta mea. Stiu insa ca e in natura lucrurilor sa se intample asta”. In fine, Belu a tinut sa precizeze ca decizia sa de a demisiona este una definitiva: „De data aceasta nu mai exista cale de intoarcere. Ma gandisem initial sa astept pana dupa Campionatele Mondiale si dupa aceea fiecare sa o ia pe drumul sau, insa ceea ce au facut fetele in noaptea de sambata spre duminica a reprezentat, practic, cireasa de pe tort”. Carmen Ponor, mama Catalinei, a declarat: „O buna perioada de timp Catalina nu va mai face nici o declaratie. Pot doar sa spun ca sunt mandra de ea, fiindca a luat cea mai buna decizie, pe care de altfel trebuia sa o ia inca din luna februarie. Intr-o familie, cand doi soti nu se mai inteleg, ce fac ei? Se despart! Va veni insa si momentul in care vom spune mai multe in acest sens”. Culmea e ca FRG a anuntat ca le-a trimis pe gimnaste la cluburile lor, decizia fiind, desigur, unilaterala.

ady51a
14th September 2005, 12:36
Antrenorii de la cluburi sunt uitaţi“

Tehnicienii gimnastelor constănţene Cătălina Ponor şi Dana Sofronie spun că muncii lor cu cele două campioane olimpice īi trebuie acordată o recunoaştere mult mai mare



Matei Stănei şi Mirela Szemerjai, antrenorii care le-au descoperit pe cele două gimnaste campioane olimpice constănţene, Cătălina Ponor, respectiv Dana Sofronie, şi cu care au lucrat ani īntregi la CSS1 - Farul, au declarat că muncii lor īi trebuie acordată o recunoaştere mult mai mare.

„Din punctul meu de vedere, pregătirea centralizată de la lot a dat roade, pānă acum. Romānia a fost mereu pe podium īn urma acestei strategii de antrenament. Dar să nu se uite antrenorul de la club, care descoperă, şlefuieşte şi lucrează mulţi ani pe plan local cu sportivele, īnainte de a fi luate la lot. Antrenorii de la cluburi sunt uitaţi. La marile competiţii, nici măcar nu suntem pomeniţi“, a precizat Szemerjai, care a lucrat opt ani cu Dana Sofronie la Constanţa.

„Antrenorul de la club trebuie să fie cotat şi să i se recunoască meritele pe care le are. De ce ni s-au īnjumătăţit banii ce ne reveneau īn urma rezultatelor de la Jocurile Olimpice de la Atena? A trecut destul de mult de atunci şi nimic. Performanţa se face la club. Noi, cei de pe plan local, suntem daţi la o parte, uitaţi. Nu s-a amintit că am existat vreodată“, a arătat şi Stănei, care a antrenat-o timp de 11 ani pe Cătălina la club. Īntrebat dacă este de părere că e nevoie de o revoluţie īn gimnastica romānească, Matei Stănei a răspuns: „Este mult spus o revoluţie. Dar cred că ar trebui să se schimbe ceva, din Legea Sportului sau chiar şi statutul Federaţiei Romāne de Gimnastică. A venit momentul ca lucrurile să fie şi altfel“.

Prin preluarea Cătălinei Ponor pentru antrenare īn vederea Campionatului Mondial, Stănei este conştient că nu s-a īnhămat la o muncă uşoară, īnsă „am mai avut situaţii de genul acesta īn anii trecuţi şi m-am descurcat cu brio“.



Dacă se īntālneşte, stă de vorbă cu Belu şi Bitang

Cătălina Ponor a precizat că nu nutreşte sentimente negative pentru foştii săi antrenori de la lotul olimpic, Octavian Belu şi Mariana Bitang. „Le transmit multă sănătate şi mult noroc de acum īnainte. Să li se īmplinească toate dorinţele. Sper să ne mai īntālnim. Nu am ură faţă de ei. M-au adus undeva sus pe plan internaţional şi le mulţumesc pentru aceasta“, a punctat Ponor.

Īn privinţa aceleiaşi relaţii cu Belu şi Bitang, Stănei a arătat: „Ce am avut de spus am spus. Asta nu īnseamnă că am ceva cu ei, chiar dacă am fost nemulţumit de multe ori de ceea ce se īntāmplă. Īn acest moment, nu am nici un fel de problemă cu ei. Dacă ne īntālnim, stăm de vorbă, din punctul meu de vedere. Cel mai mult le-am reproşat că nu a existat o legătură cu antrenorii de la cluburi, care au dus greul“.



„Īmpreună vom reuşi“

Elena Frīncu, directorul executiv al Direcţiei pentru Sport a judeţului Constanţa, a declarat, referitor la decizia FRG de a le trimite acasă, pentru a se antrena la club, pe Cătălina Ponor şi Dana Sofronie: „Federaţia Romānă de Gimnastică ne-a īncredinţat o misiune grea. Este mai dificilă decāt cea pe care am avut-o eu la Atena, din partea Comitetului Olimpic Romān (n.n. - şefa delegaţiei de gimnastică), īnsă forţa noastră organizatorică şi administrativă, forţa familiei sportului constănţean cred că ne vor face ca, īmpreună, să reuşim. Suntem la dispoziţia colegilor Matei Stănei şi Mirela Szemerjai pentru o bună pregătire a celor două sportive de excepţie ale judeţului nostru. Farul, CSS1 şi DSJ formăm o echipă care ştie bine ce īnseamnă lucrul īn comun şi care īşi doreşte să se ridice la nivelul organizatoric al FRG, plecānd īnsă de la ideea că sunt mari diferenţe financiare īntre posibilităţile Federaţiei, ca structură, şi ale noastre“.


Cuget Liber - Constanta

Edith2utd
18th September 2005, 07:25
eu nu cred k s-a terminat tot! se poate reveni odata cu schimbarea de generatie! inteleg k gimnastele nu prea au viata dar trebuie sa-si asume viata care si-au ales-o! cred k era nevoie de asa ceva k altfel nu se putea face nimik!

Si cat despre Daniela sofronie.... mai bine ma abtin de la comentarii! (intotdeauna mi-a placut de ea! parea asa de linistita! oh well....) gimnastica este sportul meu de suflet! nu pot trai fara gimnastica iar daca la urmatoarea olimpiada drapelul romaniei nu va fi din nou pe primul loc..... nici nu vreau sa ma gandesc...... :rosu:

Mihaela
18th September 2005, 10:46
Si cat despre Daniela sofronie.... mai bine ma abtin de la comentarii! (intotdeauna mi-a placut de ea! parea asa de linistita! oh well....)
Daniela n-a fugit niciodata prin cluburi cu celelalte. E intr-adevar cea mai linistita si disciplinata, asa ca impresia ta initiala e corecta.

Edith2utd
19th September 2005, 01:13
Atunci ma bucur k nu m-am inselat, chiar mi-ar fi parut rau sa fie asa! dar nu ea si catalina au fost suspendate sau ceva de genu?

Mihaela
19th September 2005, 21:01
Ponor si Leonida au fost cele implicate in ultimul scandal cu fuga la bar. Eremia a fost si ea acolo, dar era deja suspendata de la lotul olipmic.

Edith2utd
20th September 2005, 00:41
Aham acum imi este mai clar!

Edith2utd
20th September 2005, 00:44
Tu personal cum vezi toata situatia asata din gimnastca de azi? (gimnastica din Romania bineinteles!) mie mi se pare absurd ki s-a ajuns pana aici!

ady51a
11th December 2005, 23:29
Antrenorul lotului feminin de gimnastică de la Deva, constănţeanul Nicolae Forminte, este favorit pentru a prelua conducerea tehnică a lotului olimpic feminin al Romāniei, īncepānd cu 1 ianuarie 2006. Forminte spune că pentru el n-ar fi ceva ieşit din comun să ocupe aceasta funcţie. „Pentru mine sunt aceleaşi fete. Doar că unele dintre ele vor īmplini vārsta senioratului. Noi nu vom aştepta 1 ianuarie pentru a īncepe pregătirea, ci vom da startul pe 27 decembrie. Iar apoi vom vedea cine va forma lotul olimpic al Romāniei pentru JO din 2008 şi cine īl va pregăti“, a declarat Nicolae Forminte. Tehnicianul constănţean a precizat că programul din această lună al



„Cred că nimeni nu se aştepta să nu o votez pe Simona“

Nicolae Forminte a recunoscut că, la Adunarea generală de alegeri a Federaţiei Romāne de Gimnastică, voturile sale s-au īndreptat către Adrian Stoica, la preşedinţie, şi către constănţeanca Simona Amānar şi Dan Grecu, la vicepreşedinţi. „Stoica a avut susţinerea mea, pentru că mi se pare cel mai potrivit pentru conducerea federaţiei. La fel şi Dan Grecu, īn calitate de vicepreşedinte. Cāt despre alegerea dintre Simona Amānar şi Marius Urzică, cred că nimeni nu se aştepta de la mine să-l votez pe Marius īn detrimentul Simonei“, a declarat Forminte. Simona Amānar consideră că echipa de conducere aleasă va colabora excelent. „Sper ca toată lumea să aibă īncredere īn noi şi să ne sprijine pe viitor“, a declarat Amānar.
cuget liber - Constanta

realmadrid.com
2nd January 2006, 02:40
Campioana la viata
Andreea Radu (Zărneşti), Cristian Roman (Zărneşti), Alex Nicodim

Un destin tragic printre zecile de poveşti frumoase ale gimnasticii romāneşti. Rămasă īn scaunul cu rotile, ītAndreea Chelaru luptă cu viaţa cu zīmbetul pe buze

Andreea Chelaru s-a accidentat la coloana vertebrală īn timpul unui antrenament al lotului naţional de junioare, la Oneşti, īn octombrie 1999. Se pregătea cu antrenorul Mihai Ipate. A căzut īn cap la un exerciţiu obişnuit de la sărituri şi nu s-a mai ridicat de jos. A rămas paralizată. Avea 14 ani şi jumătate.

S-au făcut şase ani de la acel negru moment. Ani marcaţi de lacrimi, tristeţe şi speranţă. Deznădejde, niciodată. Andreea va īmplini 21 de ani īn martie 2006. Blondă şi cu ochii albaştri, fata e extrem de matură, gata să īnţeleagă orice problemă. Nu se supără nici cīnd bursa de la COSR īntīrzie uneori: "Probabil că au şi dīnşii probleme, au mult de lucru". Luptător cu destinul, īngerul blond rămas paralizat e īnconjurat īn prezent de dragostea familiei, a vecinilor, dar şi a colegilor de şcoală. Īn cei 6 ani de cīnd viaţa i s-a schimbat, a suferit trei intervenţii chirurgicale, una la Iaşi, una la Bucureşti şi alta īn Franţa. Prima, un eşec total. Următoarele două i-au permis īnsă să-şi poată folosi cīt de cīt mīinile. Din cauza complicaţiilor mai are un singur rinichi.

După un 2005 īn care īn viaţa familiei Chelaru din Zărneşti a apărut un băieţel, 2006 e privit acum cu alte speranţe: īn lume au īnceput să fie realizate cu succes intervenţii chirurgicale la coloana vertebrală. Īntr-un fel, acesta e dorinţa familei, nerostită cu voce tare.

"Spre deosebire de alţi oameni care sīnt īn scaunul cu rotile, īmi dau seama perfect de situaţia mea. Voi accepta o nouă intervenţie chirurgicală dacă mi se va spune că am şanse de vindecare"
Andreea Chelaru

6 ani
au trecut de cīnd Andreei Chelaru i s-a spulberat visul de a deveni o mare gimnastă. Īn decembrie 1999, un accident la coloana vertebrală, īn sala de la Oneşti, a paralizat-o complet. După 3 operaţii, fata a īnceput să se folosească de mīini şi să-şi simtă picioarele, fără a le putea mişca īnsă. Scaunul cu rotile a devenit parte din ea.

O posibilă şansă - o operaţie scumpă
Părinţii Andreei īncă mai speră. Poate chiar mai mult decīt fata lor. Īn ultimii ani, īn SUA şi China au īnceput să se facă intervenţii chirurgicale cu succes pentru cei aflaţi īn situaţii similare cu a Andreei. Practic, īn măduva coloanei sīnt introduse "celule-şuşă", asemănătoare cu cele care au devenit inactive. "Am īnţeles că īn China, din 500 de intervenţii de acest gen, doar două sau trei nu au reuşit!", spune mama Andreei. Din păcate, costurile sīnt imense: de la aproape 100.000 de dolari īn China pīnă la 200.000 īn SUA. "Doar Guvernul cred că ne-ar putea ajuta sau poate o apariţie la «Surprize-Surprize» de la TVR sau «Povestiri Adevărate», de la Acasă TV", īncheie femeia.

Destin asemănător?
Antrenorul Andreei de la momentul accidentării, Mihai Ipate, nu i-a dat fetei nici un telefon, din 1999 şi pīnă acum! "Eu n-am dorit răul nimănui, niciodată, īnsă, de curīnd am aflat că soţia domnului Ipate a paralizat şi ea, iar el o īngrijeşte acum la pat!", a relatat Adriana Chelaru, mama fostei sportive.

Vrea la "Limbi Străine"
Andreea este īn prezent elevă īn clasa a 12-a la Liceul Teoretic din Zărneşti. E cea mai bună din clasa ei, iar acasă stă pīnă la ora 1 noaptea să-şi facă temele, pentru că, din cauza paraliziei, se foloseşte greu de ambele mīini atunci cīnd scrie (foto). Transportul la şcoală se face graţie unui vecin care are maşină. Visul fetei e să devină studentă la "Limbi Străine", cea mai apropiată facultate de profil fiind la Braşov, la 28 de kilometri distanţă. Pentru acest lucru īnsă ar mai avea nevoie de meditaţii īn plus la limba engleză, pe līngă cele pe care le face, tot la şcoală, la gramatica limbii romāne. După ce i-a fost instalat cu greu telefon fix, fata ar mai avea nevoie de un lucru vital pentru ea: serviciu de Internet, care i-ar facilita comunicarea cu alţi oameni.

Minunea Rareş
Părinţii Andreei au devenit din nou părinţi acum 6 luni: īn viaţa lor şi a fetei mai mari a apărut micuţul Rareş Andrei


Cei doi părinţii sīnt extrem de fericiţi: micuţul este extrem de vioi şi aproape poate să meargă la cele 6 luni! "Mi-am dorit enorm un frăţior şi īl iubesc foarte mult", spune Andreea despre fratele ei, pe care īl pupă de fiecare dată īnainte de culcare. "Eu sīnt mămica acum!", glumeşte tatăl Andreei (foto, īn picioare), care primeşte de la stat aproape 8 milioane de lei vechi lunar pentru īngrijirea nou-născutului. Familia a ales această variantă pentru că mama fetei este īngrijitoarea legală a Andrei, primind din partea statului salariul minim pe economie pentru acest lucru. Bugetul familiei Chelaru mai este completat, de mai bine de un an, de către Comitetul Olimpic şi Sportiv Romān, care īi acordă fostei gimnaste o bursă de 6 milioane de lei vechi lunar, necesari pentru medicaţie şi vitamine.

"Īntr-un fel, noi privim apariţia lui Rareş ca un nou īnceput, o nouă speranţă"
Adriana Chelaru, mama Andreei

Căţeluşa Cora - jucăria familiei
Echipa Gazetei Sporturilor i-a făcut cadou de curīnd Andreei o căţeluşă, un pui de Scottish-Terrier. Fata i-a găsit numele potrivit: Cora. La două luni şi jumătate, ghemotocul negru e jucăuş, e sănătos şi mai are o săptămīnă pīnă cīnd va putea fi scos afară. "Andreea īşi dorea foarte mult un căţeluş mic de statură", spune Adriana Chelaru.

Gazeta Sporturilor

Utilizator
21st February 2007, 21:23
sa ne aducem aminte de ceea ce aveam candva...probail ca asta e tot ce ne-a mai ramas...
http://www.youtube.com/watch?v=rG2GoNEb_Nc&mode=related&search= (cu sunet neaparat)

manolo39b
11th March 2007, 17:41
:angry: Este trist ca s-a ajuns la asa ceva.Personal cred ca nu vom mai obtine multe medalii la Olimpiada.:rosu:

ELLY 06
13th March 2007, 17:52
Vorba Lui Belu ,romania Nu Mai Are Sportivi Care Sa Aduca Un Numar Mare De Medalii De La ,,beijing ''si Este Un Lucru F Trist.

praf_de_stele
22nd April 2007, 23:24
intr-adevar, la ora actuala gimnastica rom nu mai este ce-a fost, dar sa nu uitam ca noul lot e format din fete destul de talentate si pana la olimpiada din 2008 au destul timp sa se preg indeajuns. poate ca nu vom mai lua aurul, dar o alta medalie avem posibilitatea, daca se lucreaza asa cum trebuie.
daca belu si bitang mai erau la lot, lucrurile stateau altfel. cei doi au ridicat drapelul tarii la toate competitiile si au scos talente. dar mai avem sanse.