PDA

View Full Version : Cum este stabilit clasamentul unui jucator de tenis



carbu
20th February 2007, 10:30
Clasamentul New Entry pare destul de complicat. Sa va spun ce am inteles eu (sa ma corectati daca gresesc). Sunt adunate punctele acumulate in cele mai bune 18 turnee ca performanta, pe parcursul unui an de zile. In momentul in care se implineste un an de la desfasurarea unui turneu, jucatorul pierde punctele acumulate la turneul respectiv. Daca jucatorul participa la turnee de GS sau MS, punctele acumulate prevaleaza asupra punctelor obtinute in celelalte turnee. Cu alte cuvinte, se contabilizeaza aceste turnee si apoi diferenta de turnee pana la 18. Daca un jucator joaca mai mult de 18 turnee intr-un an, i se calculeaza doar The Best 18. Punctele optinute in celelalte turnee nu se iau in considerare.
Nu stiu daca e clar. De ex: Daca la RG a iesit din primul tur cu 5 punte si in turneul 18+1 a acumulat 15 puncte, i se iau in calcul doar cele 5 p de la RG.
Astept pareri.

dextercioby
20th February 2007, 10:40
Nu, nu, nu. Nu conteaza cite turnee joaca. Se aduna toate punctele intr-un an calendaristic, exact ca in Race, cu singura diferenta ca aceste puncte se pot pierde. Adica Federer are 8120 pt adunate de la 19 feb 2006 la 19 feb 2007. Are de aparat vreo 200 pentru finala de anul trecut pierduta la Dubai in fata lui Nadal si-o sa se duca in Emiratul Dubai sa si le apere (la el nu se pune asa problema, se duce sa cistige turneul). Si a jucat in tot anul 17 turnee, 16 finale cu 12 titluri.

De examplu clasamentul Race al lui Davydenko are puncte strinse din 26 de turnee, iar al lui Federer 17. (16 de anul trecut (17 in total -AO 2006)+ AO de anul asta).

Punctele valoreaza tot atit, daca le cistigi la Wimbledon sau la un futures in Antalya...

Ady
20th February 2007, 12:34
cred ca are dreptate carbu insa el vorbea de clasamentul new entry (la jucatori din top 100 nu se pune problema asta) , stiu ca dacian avea problema asta cu best 18 anul trecut, dar nu stiu exact cum functioneaza ... o sa ma interesez si revin cu info ...

carbu
21st February 2007, 00:23
Va ofer un link pentru exemplificare:
http://www.atptennis.com/3/en/players/playerprofiles/pointsbreakdown.asp?player=S424
O alta chestiune: am vazut jucatori care desi sunt cap de serie in <main draw> participa si in calificari. Sa inteleg ca la punctele acumulate in turneul propriuzis se adauga si punctele castigate in calificari?
Mai este valabil acest lucru si daca intra pe tablou din postura de lucky looser?
Astept pareri.

Ady
21st February 2007, 00:33
Every Player, regardless of his performances in the previous year, starts with zero points. Players count 18 performances in their INDESIT ATP Race total. Players eligible to enter the Grand Slams and ATP Masters Series events must count those events and their best five other results from the International Series events. The Tennis Masters Cup will count as an additional 19th tournament for the eight players who qualify.

Unlike the INDESIT ATP Ranking, results from Challenger events do not count towards a player's INDESIT ATP Race position.

For each Grand Slam or ATP Masters Series event a player is not accepted, he may count one extra International Series event towards his INDESIT ATP Race position (and INDESIT ATP Ranking).



O alta chestiune: am vazut jucatori care desi sunt cap de serie in <main draw> participa si in calificari.

poate s-au hotarat mai tarziu sa participe si daca nu s-au inscris la timp si nu au primit nici wild card singura solutie sunt calificarile ...

carbu
21st February 2007, 16:55
O sa vedem la Pavel acum daca va primi puncte suplimentare pentru ca a trecut de calificari, fata de un jucator care a intrat direct pe tablou si a ajuns in aceeasi faza a competitiei.
Iata si punctajele de la Rotterdam:
http://stevegtennis.com/factsheets/2007/a-rotterdam.htm

Ady
21st February 2007, 17:07
din cate stiam eu primeste un punct in plus daca se califica :confused:

Ady
21st February 2007, 17:21
Players qualifying for the Main Draw through the qualifying competition shall receive qualifying
points in addition to any points earned, as per the following table.

Grand Slam 3
Tennis Masters Series 3*
Int’l Series Gold 2*
Int’l Series Gold 2*
International Series 2*
International Series 2*
International Series 1
International Series 1

(*)1 point only if the Main Draw is larger than 32 (International Series) or 64 (Tennis Masters
Series)

carbu
21st February 2007, 17:29
Nu, primeste mai multe, depinde de turneu. Uita-te in link-ul de la Rotterdam.
Putem face studiu de caz pe acest turneu.
Scheppingen, invinsul lui Pavel din calificari, s-a calificat si el din postura de lucky-looser. Ba mai mult, a trecut de primul tur dupa ce l-a batut pe Monfils.
Vom vedea la final cate puncte primeste comparativ cu Pavel.
Ce-ar fi sa se mai intalneasca inca o data in cadrul aceluiasi turneu? E posibil doar in finala!

Ady
21st February 2007, 17:59
acolo sunt 5 si respectiv 10 puncte pentru ca in clasamentul entry punctele primite in turneu se inmultesc cu 5 ...

carbu
26th February 2007, 13:34
Nu, primeste mai multe, depinde de turneu. Uita-te in link-ul de la Rotterdam.
Putem face studiu de caz pe acest turneu.
Scheppingen, invinsul lui Pavel din calificari, s-a calificat si el din postura de lucky-looser. Ba mai mult, a trecut de primul tur dupa ce l-a batut pe Monfils.
Vom vedea la final cate puncte primeste comparativ cu Pavel.
Ce-ar fi sa se mai intalneasca inca o data in cadrul aceluiasi turneu? E posibil doar in finala!

In urma turneului de la Rotterdam m-am edificat. In clasamentul Entry Sistem Andrei Pavel a primit 35 pct, respectiv 25 pct pt turul II si 10 pct pentru ca a trecut de calificari.
La acelasi turneu, van Scheppingen, invinsul lui Pavel din calificari, care s-a calificat din postura de lucky looser, a primit 30 pct, respectiv 25 pct pentru turul II si 5 pct pentru turul II al calificarilor.
Deci se adauga si punctele din calificari. De aceea, unii jucatori mai bine cotati se inscriu si in calificari desi clasamentul le-ar permite sa nu o faca.