PDA

View Full Version : Antrenor de tenis...



Pos74
29th August 2005, 22:02
Raspund la orice fel de intrebari legate de tenis...

Andrey1
30th August 2005, 16:15
Caut antrenor de tenis si teren in Bucuresti. Locuiesc in zona Ion Mihalache (fost 1Mai), si mi-ar conveni ceva nu foarte departe. Sunt nivel incepator, foarte putin peste zero.

Pos74
31st August 2005, 16:29
Imi pare rau, eu am antren la Polivalenta si Lia...

Andrey1
31st August 2005, 17:07
La sala polivalenta as ajunge destul de usor cu metroul, desi nu e aproape. Ceva detalii, despre program, costuri, etc imi poti da?
Multumesc

Pos74
31st August 2005, 17:14
Bineinteles.

Pai tarifele sunt cam asa...
Terenul
-220.000 pana in 1
-120 dupa 1 pana 16 parca...
-320 seara..

antrenament individual teren+200.000
deci dupa ora 13:00 antrenament individual: 320.000/h

alexbucur
31st August 2005, 17:48
salut. Cat este ora la Polivalenta cu un antrenor? nu am inteles bine din postul tau. Adica seara cu un antrenor ajungi la 320+200??

Pos74
2nd September 2005, 15:13
iup.
Dar oricum, alte intrebari in afara de tarife?....

Andrey1
2nd September 2005, 17:35
Am gasit un perete in incinta strandului Tineretului (ala dintre parcul Herastrau si Agronomie), unde e pe gratis. Tot acolo sunt vreo 10-12 terenuri de inchiriat. Dar peretele este drept, nu curbat cum am vazut in alte locuri. Cum e mai bine sa fie?
As mai vrea sa stiu cum sa ma antrenez la perete, la distanta sa stau, cat de tare sa dau, etc

Pos74
2nd September 2005, 18:01
Pai peretele curbat e in principiu mai bun pentru ca trtimite mingile un pic mai "focalizat".
In legatura cu distanta, ea este diferita in fuctie de nivelul de pregatire tehnica. Incepe de la minim 2,5m si pana la 10-12m.
La perete poti antrena orice lovitura: dreapta, rever, (lift/slice) voleu, smeci, serviciu.
Peretele are tendinta de a schimba efectul: loviturile cu efect slice se vor respinge lift, si invers...
Daca doresti sa antrenezi smeciul, trebuie sa lovesti in pamannt la 20-30cm inaintea peretelui...

Daca doresti detali despre tehnica, specifica-mi elementul te rog...
___
Pe de alta parte, peretele nu poate inlocui un antrenor.. Incearca sa participi sau sa urmaresti niste antrenamente inainte de a incepe pentru a avea macar o idee despre ceea ce trebuie facut...
Succes.

myhi
3rd September 2005, 13:04
Ca sa-mi dau si eu cu parerea...

Celui care a intrebat de tarife - pot doar sa spun ca tarifele specificate sunt
chiar bune!
La clubul unde obisnuiam sa mai joc intr-o vreme, tocmai mi s-a spus ca ora
-cu teren, mingi, racheta si antrenor- costa 600000! Ceea ce nu e foarte putin,
avand in vedere ca e nevoie de cateva ore bune ca sa prinzi ceva....

Salutare!

Pos74
3rd September 2005, 13:10
Hm. Chestie de perspectiva.. Se poate si cu tarife mai mici dar la grupa.
Si intr-adevar ai nevoie de cateva ore pentru a " prinde" ceva:
1-6h dreapta+rever
6-9h serviciu
9-++ perfectionare si consolidare..
abia apoi tactica si teorie.. :)

Ady
8th September 2005, 12:00
Intrebare : am vazut ca prin alte tari exista un sistem de notare a jucatorilor , un fel de categorii ( de genul 2.0 ; 3.0 ; 3.5 ; si asa mai departe ) ... stii pe ce criterii se face asta? La francezi am vazut ca e cu totul altfel , mi se pare ca pleaca de la 8 care e cel mai mic si ajunge la 1 care e cel mai bun ...

Pos74
8th September 2005, 14:15
Tennis Rating System

1.0 Player is just starting to play tennis.

1.5 Player has limited playing experience and is still working
primarily on getting the ball over the net; has some knowledge of
scoring but is not familiar with basic positions and procedures for
singles and doubles play.

2.0 Player may have had some lessons but needs on-court experience;
has obvious stroke weaknesses but is beginning to feel comfortable
with singles and doubles play.

2.5 Player has more dependable strokes and is learning to judge where
the ball is going; has weak court coverage or is often caught out of
position, but is starting to keep the ball in play with other players
of the same ability.

3.0 Player can place shots with moderate success; can sustain a rally
of slow pace but is not comfortable with all strokes; lacks control
when trying for power.

3.5 Player has achieved stroke dependability and direction on shots
within reach, including forehand and backhand volleys, but still
lacks depth and variety; seldom double faults and occasionally forces
errors on the serve.

4.0 Player has dependable strokes on both forehand and backhand
sides; has the ability to use a variety of shots including lobs,
overheads, approach shots and volleys; can place the first serve and
force some errors; is seldom out of position in a doubles game.

Daca nu intelegi ti-l pot traduce... l-am luat cu copy-paste :) scuze...
Apropo, vrei sa iti alegi o racheta dupa sistemul asta?

Ady
8th September 2005, 14:22
Inteleg , nu e nevoie de subtitrare :P ... Nu vroiam sa im aleg o racheta , vroiam sa vad cam pe unde ma situez , si vad ca nu stau chiar rau , sunt undeva intre 2.5 si 3.0 ... cel putin acolo eram acum o luna cand am jucat ultima data :( ... Merci pt info ...

Sharkie
8th September 2005, 14:26
Io's pe la 3 :P La mine principalul dezavantaj ca nu prea stiu sa servesc.Dar daca vreau invat :P

Pos74
8th September 2005, 14:34
poti sa te uiti si pe..
http://www.itftennis.com/shared/medialibrary/pdf/original/IO_3499_original.PDF
daca la asta te refereai...

Ady
8th September 2005, 14:43
Da , asta o stiam , vad ca e de la 10 la 1 , nu de la 8 cum am zis eu ... Oricum , asta ma baga in ceata , pentru ca mai mult se foloseste celalalt sistem din cate am vazut ...

Pos74
8th September 2005, 14:47
Pai da. primul e mai simplu. Se foloseste din cate stiu eu la alegerea rachetei si a partenerilor de joc pe site-uri pentru asa ceva... dar al doilea e oficial, exhaustiv si international ;)
Ma rog eu am incercat sa iti dau cat mai multe detalii nu stiam la care te referi...

Apolini
8th September 2005, 16:11
Eu jucam in vara exceptional, dar cred ca am jucat prea mult si acuma am o durere la mana, de vreo luna nu prea am mai jucat! Acuma abia mai nimeresc mingea! Eu cred ca in momentul de fata joc mai prost de cat toti de pe forum. :((

Pos74
8th September 2005, 16:13
Te doare cotul? Ai

Apolini
8th September 2005, 16:19
Nu, e o durere in palma, adica... nu in palma, pe cealalta parte.

Pos74
8th September 2005, 18:01
de la tastatura :)

Nu, pe bune. Trebuie sa fii mai atenta la incalzire. Ai grija se incalzeste bine fiecare segment in parte. Trebuie sa incalzesti si degetele si incheietura palmei. Rotari, flexii, extensii liber sau cu auto-rezistenta. Ai grija.
Oricum, Sanatate Maxima!

Apolini
8th September 2005, 18:35
Multumesc pentru sfat, asta mi-a spus si medicul, si oricum am facut pauza, ar fi trebuit sa imi treaca. Oricum, nu are cum sa ma doara la nesfarsit. Trebuie sa treaca o data! Sper! Poimaine incepe Openul si iar o sa fac mult timp pauza.
Si nu stau mult la calculator pentru ca al meu e stricat de 4 luni. :D Mai intru doar din cand in cand de la un internet cafe!

Sharkie
8th September 2005, 20:56
Pai daca tot nu trece de la sine zic sa incerci cu un BenGay ceva......nush daca e cel mai bine.

Apolini
8th September 2005, 22:49
am incercat cu de toate! Ben Gay, Diclofenac, Fastumgel. Nu ajuta. A auzit cineva de: terapie cu rezonanta magnetica? As vrea sa aflu mai multe despre aceasta terapie.

Pos74
8th September 2005, 23:29
Stii ca dupa ce iti trece trebuie sa-ti revezi tehnica.. Gresesti sigur undeva. Voleu, serviciu, sau dreapta. Tii priza gresit undeva. Incearca cu un aparat de filmat. E destul de important. Daca descoperi ai scapat de problema, daca nu o sa te tot sacaie. stiu jucatori care au fot nevoiti sa se lase de tenis din cauza durerilor la cot. (epicondilita cred) Tehnica este foarte importanta mai ales la varsta ta (am inteles din topicul tau cu scoala ca ai fi a10a) cand e forte simtita tendinta de a juca in forta. (Pregatire fizica si meciuri).
Bafta.

Apolini
9th September 2005, 10:39
Nu stiu unde am scris asta... oricum... in Romania sunt in urma rau pentru ca nu am prea jucat turnee, daar in Germania sunt pe locul 2. Am facut o data pauza o luna si cand am inceput iar sa joc abia mai nimeream mingea, dar dupa 2 saptamani mi-am revenit complet!Acuma, cat nu am facut antrenament, am mai fost la CNT si am alergat pe o pista in jurul unui teren de fotbal. Dar cu tehnica o sa fie probabil mai dificil... Ei..... macar sa imi treaca mana mai repede si pe urma vad ce fac.

Pos74
13th September 2005, 12:16
:D acum sunt profesor de sport la o scoala...

Alexa
6th October 2005, 21:18
buna, sunt noua pe forumul asta, dar mi-a placut din prima si m-am inregistrat. Eu fac tenis de la 5 ani, dar m-am trezit prea tarziu ca sa fac si de performanta, acum am 16 ani, dar merg in continuare la antrenamente, chiar in vacanate ma duc uin fiecare zi si am 2 antrenamente in aceeasi zi. De curand mi-am luat un carnet de instructor de tenis....ce vroiam sa stiu, daca merita sa te faci antrenor de tenis, si in Romania dar si in afara, Canada de exemplu....eu as vrea sa ma decid ce sa fac i viata si nu stiu daca sa aleg tenisul sau nu. U ce parer ai? Cam cum se castiga fiind un antrenor de tenis?

Pos74
9th October 2005, 04:13
Pai depinde foarte mult spre ce vrei sa te orientezi. Poti face initiere, grupe mari, etc. adica efort mic, bani multi, sau performanta, grupe mici, efort mare, risc mare, bani multi sau f. multi.
Sau poti sa te angajezi la vreun club, dar salriile sunt in general mici...
Spune-mi ce parere ai tu, ce vrei sa faci ca si antrenoare si iti pot spune exact cat vei castiga :)
Succes, si bine ai venit pe forum.

hawk
3rd November 2005, 16:22
Salutare la toata lumea.

A trecut ceva vreme de cand nu am mai intrat pe forum.
Ashi avea si eu cate ceva de spus in legatura cu antrenamentul la perete.

Eu stiam ca la perete poti sa formezi o regularitate a loviturii...eventual sa te incalzesti putin inainte de a intra pe un teren, dar sa inveti la perete...mi se pare destul de straniu. Atat timp cat nu stii cum sa te asezi la minge, nu stii sa executi corect miscarea...mi se pare o pierdere de vreme la perete.

De ce fuge lumea de gard nu stiu...pentru un incepator...gardul de sarma este cel mai bun...dupa parerea mea. Este destul de greu sa inveti singur...iti trebuie sa ai pe cineva la inceput care sa-ti arate miscarile corecte...iar pe urma este doar chestie de vointa si perseverenta.

Tenisul este un sport extraordinar si-ti da satisfactii enorme....insa este si foarte greu de invatat. Necesita o motricitate foarte buna si ore intregi de repetare...pentru a deveni asha de simplu cum pare cand te uiti la altii sau la televizor. Cei care se inhama la acest sport trebuie sa fie constienti de ce-i astepta.

Existe pericole de accidentare....daca nu se invata corect miscarile...pot apare in timp diverse probleme...la spate...la brate(cot, umar)...asha ca exersati astfel incat sa deprindeti corect miscarile.

O zi buna tuturor!

ioana_boronea17
6th February 2006, 11:26
as avea si eu o intrebare daca se poate:D in ultimul timp miam perefctionat serviciul dar vreau sal faca o arma in joc, cum sa fac?

Timm
9th February 2006, 08:54
Pai depinde foarte mult spre ce vrei sa te orientezi. Poti face initiere, grupe mari, etc. adica efort mic, bani multi, sau performanta, grupe mici, efort mare, risc mare, bani multi sau f. multi.
Sau poti sa te angajezi la vreun club, dar salriile sunt in general mici...
Spune-mi ce parere ai tu, ce vrei sa faci ca si antrenoare si iti pot spune exact cat vei castiga :)
Succes, si bine ai venit pe forum.

Mai e o varianta. Poti pleca afara sa kycrezi in turism.
Marile hoteluri angajeaza pe perioade determinate antrenori de tenis sa joace cu turistii
E o meserie frumoasa si destul de banoasa.
Te poti interesa.

Apolini
9th February 2006, 09:21
Hawk si Pos74 nu au mai intrat de o vreme buna pe forum... nu cred ca o sa mai raspunda :D.

Timm
9th February 2006, 09:32
Hawk si Pos74 nu au mai intrat de o vreme buna pe forum... nu cred ca o sa mai raspunda :D.

E valabil si pt tine ca o posibila viitoare meserie.
Cine stie, nu?
Cunosc pe cineva care la 17 ani a plecat in Grecia asa ca antrenoare la un mare hotel
joaca cu turistii

Apolini
9th February 2006, 09:46
Pai...
mai tarziu vreau sa fac facultatea de sport si de psiho si sa antrenez copii mici de la initiere si sa ii vad asa incet incet cum progreseaza, am simtit asta de cateva ori cand i-am tinut locul antrenorului meu de cateva ori si am jucat cu cativa copii de 9-11 ani. E un sentiment asa de frumos.
Si facultatea de psiho nu stiu exact de ce vreau sa o fac, dar imi place mult psihologia si filozofia :D

Timm
9th February 2006, 09:55
Pai...
mai tarziu vreau sa fac facultatea de sport si de psiho si sa antrenez copii mici de la initiere si sa ii vad asa incet incet cum progreseaza, am simtit asta de cateva ori cand i-am tinut locul antrenorului meu de cateva ori si am jucat cu cativa copii de 9-11 ani. E un sentiment asa de frumos.
Si facultatea de psiho nu stiu exact de ce vreau sa o fac, dar imi place mult psihologia si filozofia :D

Frumos. Dar te rog sa nu mai asociezi psihologia cu filosofia pentru ca sunt doua domenii total distincte. Filosofia exista de cand lumea si are o istorie zbuciumata, are cea mai larga arie posibila (cu exceptia religiei) pe cand psihologia este o stiinta noua, e inca in stadiul copilariei si are o arie restransa (fata de filosofie). Stiu ca exista aceasta confuzie si ca multa lume face aceasta asociere dar nu se pot confunda. Iti spune o persoana care chiar a facut filosofia si care este pasionat de doua lucruri in mod special: filosofie si sport (aceasta nu inseamna neaparat ca trebuie cautate acum conexiuni intre ele).
Si in rest poate joci cateva mingi odata cu fata mea ca se incadreaza in categoria de varsta mentionata de tine.

Apolini
9th February 2006, 13:07
Stiu care e diferenta intre filozofie si psihologie. Psihologia s-a desprins cam acum un secol de filozofie, si intr-adevar este o stiinta noua. Pe langa facultatile alea doua as vrea sa fac si filozofia, dar nu cred ca voi mai avea chef si timp :D. Deeeehhh, mai am timp pana atunci.

Timm
9th February 2006, 13:30
Stiu care e diferenta intre filozofie si psihologie. Psihologia s-a desprins cam acum un secol de filozofie, si intr-adevar este o stiinta noua. Pe langa facultatile alea doua as vrea sa fac si filozofia, dar nu cred ca voi mai avea chef si timp :D. Deeeehhh, mai am timp pana atunci.

Succes mult de pe acum.

Pos74
16th February 2006, 00:45
Mda, imi cer scuze, nu am fost prezent pe form de ceva vreme. Dar sa revenim in forta. /hello

miky029
8th August 2007, 17:25
vreau si eu sa ma apuc de tenis...am jucat de cateva ori dar ...doar asa cu prietenii,dar as vrea sa ma apuc serios...eu stau langa stadionul lia manoliu...dak ma puteti ajuta si pe mine cu ceva informatii...un antrenor ceva...numar de tel...tarife...nu stiu..:D.Multumesc

nBlade
19th August 2008, 23:40
Cred ca este timpul sa ma amestec si eu pe aici. .nu strica parerea a inca uni antrenor. .si jucator profesionist. .adik fost. .din cauza unei accidentari. .oricum. .eu in general ma ocup de sport ..am lucrat si ca antr fitness am atesta in voley atletsim fitness si tennis de camp. .la tennis atletism si fitness ma pricep cel mai bine pt nca am antrenat in aceste domenii. .de asemenea mai ma pricep si la alimentatie. .daca va pot ajuta cu ceva va rog sa ma intrebati si sa imi raspundeti. .Apropo colegul care a antrenat la Polivalenta. .ai antrenat la daimon. .?Acolo am lucrat eu anul aacesta ca antr fitness si tennis de camp. .2 luni jumate. .

nBlade
19th August 2008, 23:43
Cf ioana. .? nu stii cum sa it6i imbunatatzesti serviciul .>? pai dc nu am cauti pe messenger. .? iti zic eu ca asta este una dintre loviturile mele preferate. .ce sa zic. .sunt si ianlt. .la 1,88

nBlade
19th August 2008, 23:46
Apropo. .si eu antrenez in zona 23 august precum si in zona parcului Tineretului-Brancoveanu. .nr mele de telefon 0768990136 si 0726419093. .yahoo id legea_tennis

paulfrancy
12th September 2009, 00:03
buna eu stau in ion mihalache stiu un teren de tenis foarte aproape de noi te pot ajuta pot juca cu tine oricand si invata

paulfrancy
12th September 2009, 00:05
vreau si eu sa ma apuc de tenis...am jucat de cateva ori dar ...doar asa cu prietenii,dar as vrea sa ma apuc serios...eu stau langa stadionul lia manoliu...dak ma puteti ajuta si pe mine cu ceva informatii...un antrenor ceva...numar de tel...tarife...nu stiu..:D.Multumesc
salut te pot ajuta cu mare placere ne putem intalni vorbin ucam impreuna te invat ne intelegem si la pret sa fie ieftin iti ofer si racheta de tenis si mingi am eu

paulfrancy
12th September 2009, 00:06
buna eu stau in ion mihalache stiu un teren de tenis foarte aproape de noi te pot ajuta pot juca cu tine oricand si invata
salut stau si eu in ion mihalache stiu un teren foarte aproape de noi la 5 10 minute am rachet de tenis mincgi jucam si te ivat oricand vrei si ai timp liber

paulfrancy
12th September 2009, 00:07
salut stau si eu in ion mihalache stiu un teren foarte aproape de noi la 5 10 minute am rachet de tenis mincgi jucam si te ivat oricand vrei si ai timp liber
0753976066 sunama paul ma numesc

paulfrancy
12th September 2009, 00:07
salut te pot ajuta cu mare placere ne putem intalni vorbin ucam impreuna te invat ne intelegem si la pret sa fie ieftin iti ofer si racheta de tenis si mingi am eu
0753976066 paul ma numesc

paulfrancy
12th September 2009, 00:11
salut. Cat este ora la Polivalenta cu un antrenor? nu am inteles bine din postul tau. Adica seara cu un antrenor ajungi la 320+200??
salut daca vrei putem uca tenis si te pot invata putem vorbi la telefon 0753976066 paul ma numesc si gasim un teren care sa fie aproape de amandoi

Icebox
12th September 2009, 00:33
Ma nene, ca tot n-am ce face, tu vorbesti tu tine insuti? :D Foarte tare... :lol:

aerographer
9th October 2009, 22:12
Aveti un copil care joaca tenis si va-ati hotarat sa sa il ajutati sa faca performanta,va pot intinde o mana care sa il ajute ca in 1-2 ani sa ajunga in primii 10-20 jucatori din tara.
Pot lucra cu un singur elev/sedinta/teren, sau cu grupe de 4 elevi/sedinta/teren,astfel incat inchirierea terenului sa fie mai ieftina.
Daca sunteti interesati cu adevarat de performanta in tenis si nu doriti sa ratati sansa acestora de a deveni profesionisti,nu ratati aceasta oferta:

Ora de tenis 30 lei + teren ( 1- 4 elevi)-performanta
25 lei + teren ( 4 -8 elevi)- initiere
35 lei + teren 1 singur elev - de agrement/intretinere
Locatii propuse: Studentesc,Tineretului,etc.
Daca aveti o alta propunere,va rog sa o cumunicati,de preferinta ar fi prin sectoarele 1-2.
Detalii suplimentare pe mess ID -sorinaero
Pentru detalii despre activitatea mea sportiva si de antrenor,va stau la dispozitie:Dl. Nita Florin-presedintele Colegiului National de Antrenori din cadrul FRT,Dna. Popescu ,fosta Secretar General al FRT,Antonescu Dorian,Curca Costel,Radu Badin,Zancu Silviu,etc.

Cu deosebita consideratie,

Sorin Zaharia
Fost component al lotului national de tenis
antrenor

Optimistul
14th October 2009, 15:03
Pt. Bucuresti esti chiar ieftin , ramane de vazut daca poti intr-adevar sa-i faci pe elevii tai de top 20 ... Succes !

aerographer
18th October 2009, 16:21
Multumesc pentru incredere

aerographer
18th October 2009, 18:46
Sper insa sa fiti unul din cei care veti fi langa mine si sa incercam impreuna sa facem ceva cu adevarat bun in tenis.
Oricum inca odata va multumesc pentru atentia Dv.

dyaconu
27th October 2009, 20:37
E vreun antrenor pe aici care activeaza la Daimon Club?
Multumesc.