PDA

View Full Version : Campionatele europene de biatlon de la Bansko/Bulgaria



georg40
19th February 2007, 12:15
Chiar daca nu va fi de anvergura recentelor CM din Italia, europenele de la Bansko (Bulgaria) ofera iubitorilor de biatlon posibilitatea urmaririi unor intreceri interesante. Competitia incepe, joi,22 februarie cu probele de 10 km sprint barbati si 7,5 km sprint femei si va putea fi urmarita pana duminica in transmisie directa pe postul Eurosport 1.

georg40
20th February 2007, 17:00
Trebuie sa fac o rectificare si vai ! mai rau decat atat chiar si autocritica ! Dintr-o eroare am omis sa relev ca de fapt intrecerile trebuiau sa inceapa azi cu probele de 20 km barbati si 15 km femei, eu am crezut insa ca ele nu fac parte din programul europenelor. Dar tot raul spre bine, intrecerile de azi au fost aminate pentru maine asa ca nu am pierdut nimic. Trebuie urmarit programul TV-Eurosport, cand au loc maine transmisiile.
In alte ordine de idei, europenele sunt o competitie totusi modesta, la care participa 15 natiuni cu garnituri secunde, primele echipe fiind antrenate de saptamana viitoare,din nou, in Cupa mondiala.
Pentru natiunile conducatoare in aceasta ramura, competitia din Bulgaria ofera prilejul de a verifica talentele de care dispun. Sa vedem totusi e imagini ne ofera Eurosport de maine...

rob_din
20th February 2007, 17:36
Competitia n-a inceput astazi fiindca n-au ajuns toate bagajele sportivilor la Bansko. bulgarii au cam dat-o in bara de la inceput. Totusi e laudabil ca organizeaza o asemena competitie chiar daca nu e una de prim plan.

georg40
21st February 2007, 11:53
Primul titlu, la 20 km barbati revine norvegianului Gjelland, cunoscut si din intrecerile pentru Cupa mondiala, urmat de compatriotul sau, Gjeden si ucraineanul Korobeinikov.
Concurentii germani, printre care Graf sau Pump, nu lipsiti de sanse , s-au comportat insa foarte slab.
Promitator locul al 13-lea ocupat de romanul Marian Blaj.

Dupa-amiaza are loc proba de 15 km.femei, live pe Eurosport.