PDA

View Full Version : junior bun,senior prost ?



Optimistul
18th February 2007, 21:03
in primul rind vreau sa-mi cer scuze pt.tread-ul legat de dl. Nastase prin care "il acuzam" pe acesta ca a adus ofense francezilor in azul presei ,bazindu-ma pe informatia data de acest site de la un asa zis "cititor de buze".


Vreau sa va provoc acum la o discutie pe baza unui articol aparut in ziarul Adevarul din 22.01.2007 . Articolul suna astfel (de data asta m-am informat corect)


" Cine este de vină?

Mentalitatea, antrenorii, lipsa banilor, programul de pregătire sunt cauzele pe care jucătorii și antrenorii le-au identificat atunci când au fost întrebați despre motivele pentru care românii nu au succes la seniori, deși se descurcă bine la juniori. "Antrenorii sunt departe de tenisul modern. Majoritatea trăiesc în trecut și nu urmăresc ceea ce este nou. Atunci, este normal ca acest lucru să se simtă la copii, care nu învață bine", a spus Victor Hănescu. În schimb, Alexe Bardan, vicepreședintele FRT, crede că juniorii români pot realiza ceva doar dacă pleacă în stăinătate. "Toți cei care sau stabilit afară au devenit jucători, toți cei care au rămas în țară nu au performat. Excepție au făcut Hănescu și Pescariu, al doilea fiind cel mai mare talent după Năstase, dar nu s-a putut adapta cu viața de afară", a specificat Alexe Bardan. Adrian Marcu, antrenorul echipei de Cupa Davis, este de părere că programul este de vină pentru rezultatele proaste la seniori. "În România, la juniori se joacă foarte mult, cum nu se mai joacă nicăieri în lume. Un copil de 12 ani din România joacă de două ori pe zi, în timp ce un copil din Germania joacă de patru ori pe săptămână. În aceste condiții, este normal ca românul să fie peste german. Dar și când celălalt începe să joace la fel de des, trece cu locomotiva peste român", a precizat Marcu. "




Care sunt cauzele pt.care juniorii nostrii f.buni cindva , nu ajung in prima suta la seniori ?
Cum comentati articolul de mai sus ? Cine are dreptate ?

printulmiskin
18th February 2007, 21:36
Eu l-am auzit pe Marcu de multe ori sustinind aceasta teorie,ca la noi copii joaca prea mult,si de aceea nu ajung sa performeze la seniori.Sincer,mie mi se pare ca este o aiureala.
Principala cauza eu o vad ca ar fi mentalitatea.Noi romanii ,in general ,ne multumim cu putin.Nu indraznim sa ne fixam teluri inalte,si sa o luam cu pasi mici ,sa incercam sa ne atingem acel tel.Un junior ,care ajunge sa cistige ceva important la virsta lui,deja cred ca se vede nr 1 in lume ,si nu mai face nimic sa mearga mai departe.Se poate sa ma insel,nu e decit impresia mea.
O alta cauza cred ca este pregatirea marii majoritati a antrenorilor de la noi.Citi dintre ei fac eforturi sa se racordeze la tenisul modern?Citi dintre ei folosesc aceasta minune ,internetul ,sa citeasca,sa priveasca,sa studieze ce inseamna tenisul de azi?Sint convins ca foarte putini.Citi dintre antrenorii de azi sint dispusi sa investeasca citiva ani intr-un copil si sa faca tot ce pot sa ajunga cu el la Rolland Garros?Foarte putini.se multumesc sa incaseze bani,sa isi faca orele asa cumm se pricep,si d-zeu cu mila.
Eu sint tatal unui copil de 8 ani,nr 12 in tara acum,care fac tot ce pot sa il ajut sa joace tenis cit mai bine.Joaca de placere,joaca cit poate de mult,imi spune ca se viseaza nr 1 in lume,iar eu incerc sa ii indeplinesc visul.Multa lume din acest oras mic imi spune ca sint nebun;da ,sint un nebun care isi iubeste copilul si care este mindru de visul lui.Numai D-zeu stie ce va ajunge,dar eu vreau sa fiu cu sufletul impacat ca am fost alaturi de el in pasii sai facuti in acest minunat sport.

DJ Klaus
21st February 2007, 16:08
in primul rind vreau sa-mi cer scuze pt.tread-ul legat de dl. Nastase prin care "il acuzam" pe acesta ca a adus ofense francezilor

In primul rand chiar nu ai de ce sa-ti ceri scuze pt ca eu chiar cred ca nastase a facut asta si a mai facut asta si o sa mai faca asta.
In al doilea rand... dragi patrioti... una e sa faci asta din postura de jucator si sa fie haios la vremea respectiva..... si alta e sa fii gogeamite sef de federatie si sa spui asta in gura lumii intr-o competitie internationala.
Stiti care ar fi putut fi masurile luate de ITF in cazul in care ei ar fi aflat de asta ???
Banarea echipei Romaniei de cupa davis pe termen lung si poate chiar neacceptarea jucatorilor roamni la unele turnee ATP. Rasismul nu este tolerat nicaieri in lume cu atat mai putin in lumea sportului.

Asa ca alegeti ... fiti patrioti si injurati alaturi de Nastase si atunci Europa o sa ne scoata in suturi din UE sau ... banati injuraturile si aratati civilizatie si decenta si atunci intreaga lume se va deschide pt Romania.


On Topic: Lipsa promovarii in turnee importante de catre organizatorii de turnee din Romania a jucatorilor tineri face ca juniorii sa moara inainte de a avea sansa sa arate ce pot. Nu cred ca de vina sunt antrenorii sau ca trebuie neaparat sa plece in strainatate atata timp cat ei ar primi wild-carduri in turnee importante.
Cel mai bun exemplu este ultimul meci din Cupa Davis cu Franta. In loc sa-l bage pe Hanescu eu l-as fi bagat pe Luncanu sau Crivoi sau altul. oricum meciul era pierdut din start mai ales cu Hanescu in primul meci. Spun ca este un bun exemplu deoarece un singur rezultat bun sau chiar faptul ca i s-a ofeirt sansa unui jucator de perspectiva sa arate ce poate ... acest lucru poate conta cat 1000 de antrenamente intr-o academie de tenis. Dar nimeni nu vrea sa inteleaga asta in tara. De fapt.. cred ca nici nu stiu asta. Ati auzit voi ca vreun antrenor roman, mare sau mic, ca a participat la vreo conferinta internationala alaturi de antrenori din alte tari? Sau macar se tin conferinte nationale? Dar cei care conduc echipa de cupa Davis sau cei de la nivelul federatiei.... ? Participa ei la vreo conferinta intrenationala? Ati auzit asa ceva ? Ca eu nu am auzit. In schimb eu , un antrenor incepator dar cu ambitii mari particip apropae lunar la astfel de conferinte intalnindu-ma cu oameni mari de tenis si experimentati si mai aflu si eu atunci ca Dj Klaus nu e buricul pamantului dar ca invata cu fiecare zi ce trece de la cei buni pt a fi cel mai bun!

Cipri
22nd February 2007, 15:36
Asa se intampla cu jucatorii romani ... Sabau daca nu ma insel a castigat Wimbledonul la juniori si la seniori nu prea a facut mare lucur :) Acum asteptam de la Tecau si Mergea sa ajunga in primii 100 , cat la fete avem multe sperante ... Raluca Olaru , Madalina Gojnea ... etc :)