PDA

View Full Version : S-a dopat Armstrong?



Darkslowstar
28th August 2005, 02:49
Prestigiosul cotidian francez L'Equipe il acuza pe Lance ca sa-a dopata cu EPO in 1999.

Seahawk
28th August 2005, 03:24
nu stiu daca s'a dopat. e doar un scandal de presa... de ce nu l'au depistat in timpul turului dupa miile de controale facute? si daca se dopeaza pana la urma nu se dopeaza mai mult decat au facut-o altii. eu cred ca de fapt toti se dopeaza pana la urma...
francezii sunt ei invidiosi ca de obicei pe american... nu suporta ca le'a dat lectii pe drumurile lor... si l'equipe vrea rating...ca toata lumea they want business...
Lance Armstrong a revenit dupa cancer, a reusit sa castige 7 tururi si ar mai lua 2-3 daca ar mai concura lejer. Nu'i poti lua meritul... si intrebarea mea e ...de ce Acum...si nu in timpul turului? nu se faceau atunci controale?

like i said... just media-bullshit sa vanda ziarele :rolleyes: :sleep:

ricky
28th August 2005, 08:15
MIKE, aici nu cred ca e vorba de invidie !
Am citit si eu despre subiect.
Pana si expertii se contrazic.
Conform regulamentului, chiar daca se pastrau probele ele trebuiau sa ramana anonime !
Cum de a lui ArRMSTRONG s-au pastrat cu nume ?

In ce priveste L'EQUIPE.
Urmarind o etapa, parca ultima, imi aduc aminte ca unul dintre comentatori a spus ca organizatorii au deviat circuitul pentru a trece pe langa sediul L'EQUIPE.
OK !
De ce n-au dat pana acum INFO ?
Pai, cred ca ar fi distrus turul !

In ce priveste, iarasi, de ce doar ACUM s-a depistat acest lucru ?
Simplu ! Laboaratoarele n-au detinut aparatura necesara pentru depistarea acestei substante !

Ce ma framanta pe mine : in general, in alte sporturi, cand e prins unul dopat toti ceilalti sar sa-si ceara...drepturile (la medalii, etc.) !
N-am auzit nici un ciclist facand asta !
Mai repede, i-au sarit in ajutor (chiar si JAN ULLRICH) !

Si-apoi, cum zici, cred si eu ca fiecare ia cate ceva...

O zi faina !

P.s. Cred si eu parerea expertilor care sustin ca sunt unii care iau preparate care sunt astfel produse incat nu se pot depista AZI !
Vezi cazul din atletismul american...Si acolo, TOTII AU PUTUT JURA CA...NU SI NU !

miril
28th August 2005, 18:51
Iata ca Lance a recunoscut, stire preluata de TT de la CNN, ca a luat EPO, dar in cadrul tratamentului pentru cancer (sic)!!! In opinia mea, sa i-o spuna...unui anumit fotbalist de la Juve. Parerea mea despre Lance, in ceea ce priveste dopajul, mi-am spus-o pe topicul Turul Frantei 2005 si nu o voi mai repeta si aici. Nici nu voi mai reveni cu puncte de vedere asupra acestui subiect, decat daca situatia o va cere si timpul imi va permite.

Seahawk
28th August 2005, 20:07
L'equipe = Armstrong haters.

Dorin
28th August 2005, 20:14
Intrebarea ar fi mai corecta asa : "-Exista un ciclist care nu se dopeaza?".Toata lumea foloseste produse "energizante". Chestia este doar cind sint recunoscute precum doping..... Si totusi nu il vad mai mic pe Lance pentru asta! Chiar daca la batut pe favoritul meu la totalul de victorii in Turul Frantei, Eddy Merckx. Ca nici Eddy nu manca doar paste , din pacate..... :yeah: Dorin
PS A NU SE INTELEGE CA APROB DOPAJUL!

Seahawk
28th August 2005, 20:18
^^perfect de acord cu Dorin... ia sa vedem domnii de la L'equipe daca faceau un scandal despre.... Jens Voigt sau David Moncoutie :D tot asa de mare amploare mai avea?
like i said... it's ALL business...toata lumea vrea sa traiasca... l'equipe vor si ei sa'si vanda ziarele alea...

miril
28th August 2005, 20:35
...sau...Pantani. Nu toata lumea are noroc de sponsori ca cei...postali si, mai nou, dornici de aventuri. Acolo unide unii platesc cu gloria, altii o fac cu...viata.

Darkslowstar
29th August 2005, 11:55
Toate chestia asta miroase a facatura de la o posta. Miril, eu am o mica nelamurire. De ce nu a fost suspendat Lance in 1999, daca a fost depistat atunci? Ca atunci nu era mega-vedeta de acum, era un ciclist cunoscut, si atat.
Si mai am o intrebare, au mai fost prinsi o groaza de ciclisti dopati, de ce numai Lance si eventual Pantani au avut rezultate? Eu cred ca dopajul conteaza in ciclism mult mai putin decat se scrie si valoarea individuala este cea care, in ultima instanta, determina victoria sau esescul unui sportiv. In ciclism cel putin.
De la cazul nefericit al Andreei Raducam in 2000, sunt mult mai circumspect in ceea ce priveste dopajul. Sunt o groaza de medicamente obisnuite care contin substante interzise asa ca explicatia lui Lance mi se pare foarte plauzibila.
Toata poveste aceasta mi se pare cusuta cu ata alba, si ma mir ca un ziar ca L'Equipe se face de ras in felul asta.

realmadrid.com
29th August 2005, 15:08
Nu cred ca s-a dopat, totul este o inscenare mai mult ca sigur ;)

PS_Am votat din greseala ca s-a dopat, dar acum s-a modificat votul acum :ok:...deci eu votez "NU"

rox
29th August 2005, 19:24
nu stiu daca ati auzit ce a spus banciu sambata, dar ideea era ca:
1. probabil toti se dopeaza, dar nu sunt prinsi.
2. l'equipe a avut nevoie de timp sa adune probele
si cred ca in 1999 nu se facea test pentru EPO ca substanta dopanta.
tyler hamilton a fost acuzat de dopaj anul trecut. de atunci el a incercat sa demonstreze ca testele au fost gresite.
linkul urmator este de pe site-ul lui. la "June 2005" gasiti informatii despre cazul lui si felul in care sunt facute controalele.
http://www.tylerhamilton.com/journal188.html

Sharkie
30th August 2005, 12:35
Din ce scrie L'Equipe,se intelege ca Lance a fost singurul care s-a dopat sau ca pe el substantele l-au ajutat mai mult decat pe ceilalti.
In conditiile astea votez "NU" !!!

Darkslowstar
30th August 2005, 13:10
Vezi ca ai votat DA Sharkie :D

ricky
30th August 2005, 18:33
De ce nu a fost suspendat Lance in 1999, daca a fost depistat atunci?

Cum am spus si in mesajul meu anterior : el n-a fost depistat in '99 !
Pe atunci laboratoarele inca nu puteau depista anumite substante dopante !
E clar ca "ficiorii" sunt mereu un pas in fata analistilor ca doar...tot cu astfel de laboratoare lucreaza !

Cum spunea un fost mare ciclist francez (numele imi scapa si n-as dori sa-l "slavesc" pe altul) : "vreti un tur al Frantei cu etape din 3 in 3 zile ?"

P.S. Ca sa nu ma repet : citeste, te rog, inceputul postului 3...

O zi faina !

Sharkie
31st August 2005, 17:04
Buey,ce s-a intamplat cu votu meu ?? Io stiu ca am votat "NU" !!!

Darkslowstar
31st August 2005, 17:08
Ai votat gresit Sharkie, asa a fost de la inceput. Nu ti-a modificat nimeni votul :)

Sharkie
31st August 2005, 17:27
Pai si ionutz a avut parca probleme cu votu.......inseamna ca n-oi fi belit ochii bine :D

Maximus
6th September 2005, 20:11
La intrebarea din topic raspunsul este fara discutie ca DA! Toti ciclistii de performanta au folosit substante interzise. Confirmarea vine de la:
Preşedintele Agenţiei Mondiale Antidoping, Dick Pound, consideră că există o probabilitate foarte mare de dopaj în cazul "afacerii Armstrong", după ce a studiat analizeze efectuate de laboratorul francez pe eşantioanele atribuite ciclistului american, informează presa germană.

Asa ca astia cu Armstrong sa ma mai scuteasca cu performantele lui...Se vede treaba ca medicii americani sunt mai buni decit cei nemti...

realmadrid.com
6th September 2005, 21:49
"Mă gândesc, declară marele campion, citat de ziarul 'Austin-American Statesman', să particip din nou la Turul Franţei şi să înving. Ar fi cel mai bun mijloc de a-i linişti pe acuzatorii mei".

OLS
http://www.onlinesport.ro/sport/sporturi/ciclism/index.php?meniuId=41&viewCat=474&viewItem=4959

Are dreptate, daca ar mai castiga odata....nimeni nu ar mai avea ce sa zica :D

Pacala
6th September 2005, 22:39
daca toti marii ciclisti se dopeaza dar el a castigat si a mai si revenit dupa asa o boala.
Nu stiu de ce se mai agita ziaristii aia, doar pentru cateva ziare vanfute in plus?
Armstrong va ramane un ciclist de legenda in ciuda acuzelor.

Darkslowstar
7th September 2005, 09:52
Cel mai bine a rezumat situatia Edy Merckxx: "intre niste ziaristi de scandal si Armstrong eu il cred pe Armstrong". Toata povestea miroase a ***** de sus pana jos. E cusuta cu ata alba de la un capat la altul.

andreiush
7th September 2005, 11:33
Si totusi... de ce l-au gasit dopat doar in 1999? Adica intr-un singur an din cei 7 in care a castigat turul. Sau ce... vor sa spuna ca a luat in 1999 pentru toti cei 7 ani?

Apolini
7th September 2005, 13:53
Nu cred ca Amstrong sa dopat la Turul Frantei din 99, dintre toti ciclistii care au participat unul s-a dopat, adica oricare! De ce au dat vina exact pe Armstrog? Pentru ca a castigat Turul Frantei de prea multe ori?

Darkslowstar
7th September 2005, 16:00
Intrebarea este daca s-a dopat cu EPO in 1999 si atunci nu erau teste care sa depisteze EPO cum l-au depistat? Si daca l-au depistat de ce au facut o exceptie in 1999 pt un ciclist cvasi-necunoscut la acea data? Multa intrebari de bun simt la care cei care -il acuza pe Lance ar face bine sa se gandeasca.

Darkslowstar
8th September 2005, 16:41
Un articol tare pe Eurosport:

L'Equipe: Armstrong declara razboi


Lance Armstrong's flirtation with a possible Tour de France return - "to piss off the French" - has provided l'Equipe with more firepower. Yet claims from the paper that the Texan has started a new Franco-American war are as erroneous as they are intended to further subvert and serve their cause.



A nation convicts "guilty" Armstrong
Armstrong return: The peloton reacts

"The gauntlet has been thrown down," wrote l'Equipe on Wednesday. "Accused in our own pages for having repetitively used EPO during the 1999 Tour de France, Armstrong has now chosen to shift the focus of this issue definitively to one of a Franco-American war."

How apt. L'Equipe and France are now the victims. For most of the public, however, this has been a Franco-American issue for a long time, and not due to Armstrong, but to the very paper which now cries wolf.

The proud French have notoriously found Armstrong's complete domination of their race over the last seven years as hard to swallow as a three-course English Sunday lunch (just ask President Chirac how bad a prospect that is!).

"It's a love-hate relationship," Armstrong elucidated on American TV after the accusations of 23 August surfaced. "You know my past with the French media, the Sports minister, the Tour organisers, the laboratories, the judges, the police... It's a real witch-hunt."

For all the hate - and the hate is flagrant each time you flick through the pages of l'Equipe or Le Monde, and each time you listen to the likes of Jean-Marie Leblanc speak evasively into his wobbly dewlaps - there is, or at least was, a little love.

Despite present events, Armstrong has always enjoyed racing and spending time in France; he willingly tries to speak French to the press during the months of July and the French public have frequently been won over by his endearing and often infectious personality.

But that disguises the fact that the French are pained not to have had a winner in their national race since Bernard Hinault's 1985 Indian summer; that Americans have won the race on ten different occasions since and that Armstrong apparently took the excitement and spontaneity out of their fête de juillet.

As Hein Verbruggen, president of the International Cyling Union, announced after the breaking of the latest sham: "I have to say the situation is not pleasant but, for the moment, it only involves Lance Armstrong and France."

It doesn't help either that the naturally cynical and pessimistic French find the American's winning battle against cancer and his triumphant return to the sport as, well, a trifle incroyable.

"For them," Armstrong recently told Larry King on CNN, "my story is too beautiful to be true. One day, a French team-mate of mine told me: 'Listen Lance, the French don't like winners.' "

They must have a pretty high opinion of themselves, then!

"The fact is that cycling in France is in the process of going through one of its toughest periods," explained Armstrong. "They haven't won for twenty years now so naturally it's harder for them to accept."

Granted, the seven-time successive Tour winner has, of late, not exactly heaped on lavish praise towards the French. But to be fair, he has been under an unrelenting barrage of attack from the nation for quite a time now. His frank words are a means of defence, just as is his reported coming out of retirement.

Returning to the sport and racing once again in France would be a cunning, nay ingenious, move for the Texan. Understandably, it has set pulses racing in l'Héxagone. Both Jean-Marie Leblanc and Christian Prudhomme have refused to comment on the matter but are probably sweating under the collar at the potential damage this could do to the race, their own egos and the French nation as a whole. And to think that last July they thought they had seen the back of Armstrong.

Likewise, l'Equipe, who will be bound to follow the race and do so with a modicum of professional integrity, will have to change their stance, or at least call a temporary ceasefire on the simmering war.

For the time being, the sports broadsheet has in fact sunk to childlike whining: "But at the moment of taking his retirement on the Champs Elysées, he promised, spat on his hand and swore that he would not be returning: "My decision is 100% certain," he vouched. But look at him now.

"His image is tarnished. And without a doubt, he thought that the best way to reply "to the sceptics and cynics" was to pedal once again over the roads of France."

The paper seems to make it out that, as well as being the supposed drug cheat they are bent on making him, Armstrong has sunk even lower with this latest show of untrustworthiness. How dare he lie about his retirement, it's really not on, they cry...

And yet it was a different tone when French footballing aces Zinidine Zidane, Claude Makelele and Liliam Thuram came out of the wilderness and announced their return to the sport after equally "100% certain" convictions that there would be no return.

L'Equipe, and the French, naturally welcomed those changes of heart with open arms. Just as they would do - considering the present poor state of their nation's cycling - the unlikely return of Richard Virenque. And what was his infamous claim to fame?

Back to the point, and bear with me for I'm about to tie things up now. If Armstrong is serious about his return to the sport, his motivation to win the race must be more than a desire to "piss off the French". If this was his sole incentive, he faces possible embarrassment if it all goes wrong, especially seeing the lengths at which he went to commit to retirement in the first place.

Yet likewise, l'Equipe will not be able to galvanize their coverage of the event solely around this Armstrong vs us and the rest of the nation pretext, for then it would all sink to the levels of imbecile ridiculosity.

It would nevertheless be pretty entertaining stuff.

ricky
8th September 2005, 17:45
Dupa parerea mea, ARMSTRONG a ales drumul cel mai rau pentru a-si dovedi nevinovatia !
Poate, cel mai usor ar fi sa se prezinte la un laborator din BERLIN care, in urma analizelor, sa constate cu un procent de 99,99 daca ARMSTRONG a luat sau nu !

Altfel, chiar daca s-ar intampla inainte de concurs ca EL sa sufere un accident serios si sa nu se prezinte la LE TOUR asupra sa vor plana suspiciuni si mai mari decat acum... :mda:

Darkslowstar
8th September 2005, 17:53
Ricky, se prezinta dgeaba la un laborator, pt ca nu se mai poate determina acuma daca s-a dopat el in 99' sau nu. Trebuie sa-ti pui niste intrebari de bun simt in cazul acesta, de ex:

"Intrebarea este daca s-a dopat cu EPO in 1999 si atunci nu erau teste care sa depisteze EPO cum l-au depistat? Si daca l-au depistat de ce au facut o exceptie in 1999 pt un ciclist cvasi-necunoscut la acea data? Multa intrebari de bun simt la care cei care -il acuza pe Lance ar face bine sa se gandeasca."

ricky
8th September 2005, 18:08
DARK, normal ca nu mai poate fi depistat pentru '99 !
Dar, de atunci EL a avut aceleasi rezultate !
Deci, in urma testului se poate deduce daca in ultimul an s-a dopat sau nu (zic si eu o zona de timp).
DACA NU s-a dopat pentru acest an atunci e inutil sa mai mergi inapoi !
Zic eu...

andreiush
8th September 2005, 18:21
Ricky, sigur a fost controlat si recontrolat Armstrong in ultimii 7 ani mai mult decat toti ciclistii, deci nu ar mai avea rost nici un control. Tocmai aici zic eu ca e problema... de ce l-au gasit dopat chiar in anul 1999, adica in primul an cand a castigat turul, si de atunci nimic? Prin asta vor sa spuna ca el de fapt s-a dopat in fiecare an de atunci incoace sau ce...

fia
8th September 2005, 18:33
Ricky, in turul Frantei se fac cate 20-30 (daca nu mai multe) controale pe ZI!
Si Armstrong crede-ma ca din 21 de zile e controloat cel putin de 10 ori....
Deci nu se pune problema sa se fi dopat.....

Din cate stiu eu povestea e cam asa:
Aveau niste probe de la ciclisti din 1999. Probe ANONIME! Le-au luat ca sa descopere noi metode de a depista EPO. Din astea au "dedus" (nu ma intreba cum) care e "proba" de la Armstrong si au testat-o acum si a iesit pozitiva.

La momentul respectiv in 1999 cand iti dai seama ca i s-au facut 1000 de controale nu a iesit niciodata pozitiv.

Din cate stiu eu Armstrong a fost o singura data "pozitiv", dar legal, cand era bolnav si cu acordul celor din Tur si al medicilor a luat ceva (gen Nurofenul gimnastei noastre).

Darkslowstar
8th September 2005, 19:00
Ricky, nu ai fost atent un amanunt, o mica neconcordanta. L'Equipe a spus, printre altele, ca Lance a fost depistat pozitiv in 99' pt EPO si mai apoi ca EPO nu se putea depista la acea data. Unde e adevarul? Cum putea fi depistat pt ceva pt care nu exista test in 99'? Si daca a fost depistat de ce este singurul care nu a fost exclus din tur si suspendat atunci? Te asigur ca Leblanc si Prud'homme nu-l au foarte drag pe Armstrong, in fiecare an au incercat sa-i puna bete in roate cu ceva.
Toata povestea e cusuta cu ata alba si ma indoiesc ca probele francezilor vor rezista in fata instantei, unde articolele din ziar nu se mai pun, ci doar dovezile solide.

Dorin
8th September 2005, 19:31
O idee paranoida" Dar daca nu a avut cancer si totul a fost o inscenare ca sa poata folosi hormoni care sa-i modifice ,pozitiv, calitatile fizice"
Oricum din cate stiu eu , testul este facut pe singesau urina congelate si pastrate din 99 . Testul e facut in zilele noastre.Probabil ca nu a mai luat EPO in anii de glorie dar intrebarea se pune , ce a luat? Peste cativa ani vin alte teste si din probele pastrate acum cu sfintenie poate apare altceva..... :yeah: Dorin

ricky
8th September 2005, 21:46
DARK, nu cred ca se pune problema cu '99 !
E clar, au recunoscut laboratoarele, ca atunci n-a existat aparatura necesara !
Pentru ca sa nu ma repet (lipsa de timp), poate poti sa citesti unul dintre posturile mele anterioare in care am subliniat faptul ca LABORATORUL NU AVEA DREPTUL SA TINA PROBELE NOMINAL ATATA TIMP !

Si-apoi, hai sa fim seriosi ; crede cineva ca exista in lume un ciclist care sa pedaleze, zi dezi, cate 4-5-6 ore...FARA ?

Ca nu sunt de acord ca ACUM se scormoneste rahatul...e alta poveste dar, te rog, nu te supara, eu nu cred ca este un ciclist, intre primii (hai sa spun o cifra ) 20 care sa nu se...ajute !

De aceea si cred ca situatia s-ar rezolva usor !

Stii cumva cazul DAUM ? Cel care era pe cale sa devina antrenorul echipei de fotbal a Germaniei ?
Höness l-a dat in...gat ! Daum a sustinut ca...NU SI NU !
Si a dat un fir de par la proba ! Si-acum e...la turci...

Cum am zis undeva mai sus : din pacate, "laboratoarele sportivilor" sunt cu un pas inaintea celor pentru depistare !
s cum tot mai multe voci se ridica: exista si o acceptare tacita CHIAR a unor foruri SUS-PUSE care accepta acest lucru !
Zic expertii : cu speranta ca stadioanele nu vor ramane goale daca se vor face controluri la SANGE !

Pe AICI, prin "vestul salbatic", un atlet trebuie sa anunte federatie atunci cand paraseste localitatea de domiciliu pentru un antrenament sau...orice !
Este mai rau decat in armata !
VESTUL comenteaza la faptul ca UNELE tari din EST nu recurg la aceste controale anti-doping chiar si la antrenamente !
De fapt, nici USA nu recurge la astfel de controale...

In rest...
s-auzim numai de bine ! :ok:

P.S. In fata instantei, spun expertii, L'EQUIPE NU ARE NICI O SANSA : pe motiv ca porbele s-au pastrat ILEGAL ! :evil:

fia
8th September 2005, 22:05
O idee paranoida" Dar daca nu a avut cancer si totul a fost o inscenare ca sa poata folosi hormoni care sa-i modifice ,pozitiv, calitatile fizice"
Asta sigur nu e adevarat decat daca in masochismul lui si-a scos un testicul si a facut chimioterapie 2 ani. A! Si s-a si sterilizat.

Darkslowstar
9th September 2005, 14:02
L'Equipe nici macar nu cred ca poate demonstra ca probele ii apartin lui Armstrong. Sau ca probele sunt intacte din 99', ca s-au vazut si cazuri de contaminare intentionata a unor probe.
Ricky, am vazut ce ai postat mai sus, de aceea am si zis ca L'equipe nu are sanse la tribunal. Mai subliniez inca o data ce am spus anterior: cum a fost depistat pozitiv cu EPO in 1999 cand testele au fost dezvoltate abia in 2001. Francezii sustin ca el a fost depistat pozitiv in 1999. De ce nu l-au suspendat atunci?

Dorin, asta deja este SF. El a a ramas cu niste urme (dupa cum zicea fia) dupa chimioterapie, nu cred ca nimeni ar putea avea tupeul sa se indoiasca public de asta. Exista niste limite totusi.

andreiush
9th September 2005, 14:25
Ei zic ca l-au depistat pozitiv anu asta pe probele din 1999, deci nu in 1999.

Darkslowstar
9th September 2005, 14:39
Eu am inteles ca ar fi fost depistat si in 99 dar nu a fost suspendat. O sa ma mai documentez.

Dorin
9th September 2005, 23:31
Ideea era doar paranoida... Gaz pe foc adica! :yeah:

Lucky_OLD_G's
14th December 2005, 17:41
ce intrebare tampita.......e ca si cum l-ai vedea pe ruud gullit fara plete si l-ai intreba....domnu gullit v-atzi tuns????????????????

fia
14th December 2005, 17:44
Cat de usor este sa comentezi cand nu intelegi.

Darkslowstar
14th December 2005, 17:50
E usor sa comentezi, dar din cate spui tu nu faci decat sa arunci cu noroi. stii macar despre ce este vorba, Lucky?

Lucky_OLD_G's
15th December 2005, 13:43
Nu ....

miril
15th December 2005, 16:26
Armstrong chemat la tribunal

Ciclistul american Lance Armstrong, septuplu câştigător al Turului Franţei, se va prezenta în faţa unui tribunal din Roma, în luna martie 2006, în cadrul unui proces de defăimare, deschis de rutierul Filippo Simeoni, conform unor surse judiciare. Armstrong, care s-a retras din activitatea sportivă după ediţia din acest an a Turului Franţei, este chemat în faţa justiţiei de Simeoni, pe care americanul l-a acuzat că ar fi minţit în cursul depoziţiei acestuia din timpul procesului medicului sportiv Michelle Ferrari, consilierul medical şi prietenul rutierului texan. Doctorul Ferrari a fost condamnat, în octombrie 2004, la un an de închisoare pentru distribuirea de produse nocive pentru sănătatea sportivilor.

Total Sport

Lucky_OLD_G's
15th December 2005, 20:32
...........vrei sa ma informezi tu ?......asta era urmarea daraskolavatar .........am urmarit si yoo ceva la viatza mea frate...nu esti singuru roman care ai cablu televizor si net......plz..........asta e ....am inzteles....itzi place lance cum mi-a placut si mie ..poate mai putzin.........da asta nu inseamna ca ai dreptate cum nici yoo nu e obligatoriu sa am dreptate.........da putzina logica daca ai itzi dai seama ca e un trisor ..coroborate cu testele atletzilor americani care au fost depistatzi la fel dup catziva ani si au confesat tot nu m-as mira ca peste ceva ani sa zica tot si lance....atunci de te-as vedea...

Cneazul
27th February 2006, 17:27
lance nu s-a dopat l lumea inceraca sa-i diminueze meritele . acelasi lucru si cu ronaldihno . acum , aproape toata lumea zice ca nu a dat de 4 ori in bara .. oricum ,pe mine m-a lasat rece faza cu bara . daca dadea de 4 ori bara gol era ceva . asa , cu ce il ajuta cele 4 bari . daca da in meci 4 bari . nu asta era important cu ce il ajuta , ci faptul ca lumea ii diminueaza meritele . asa si cu lance .

aetius
27th February 2006, 19:59
din pacate cred ca da... eddie merckx nu degeaba s-a suparat pe el la al 2-lea tur pe care la castigat ( 1999 sau 2000).

Darkslowstar
27th February 2006, 20:04
Asta nu e o dovada. Am scris cu lux de amanunte de ce nu m-a convins povestea asta inca de la inceput. Pur si simplu nu tine si nu sunt dovezi. Pe francezi nu-i cred (ziaristi). De ce nu a luat UCI nici o masura sau Leblanc? Gargara!

ultras_sportul
27th February 2006, 20:35
A luat medicamente care sa-l repuna pe picioare dupa tratamentul contra cancerului. In acceptiune restransa e dopaj, daca tinem cont de context nu ar mai fi dopaj ci tratament.

Sasuke Uchiha
27th February 2006, 20:47
nu.

SORENSEN
27th February 2006, 21:31
Poate incredibila sa performanta ne face si mai suspiciosi...
Eu unul cred ca s-a dopat.
Ciclismul este un sport patat ...
Desi pare interesant uneori.

miril
28th February 2006, 13:33
Cititi si acest articol:

http://www.spt.ro/?section=flux&id=5734

SORENSEN
28th February 2006, 16:48
Da l-am citit si eu si chiar e complicat cazul asta ...Dar pt e clar ca s-a dopat.

Darkslowstar
28th February 2006, 17:01
Nu e clar deloc, de unde deduci lucrul acesta? Tu ai idee cat de controlat a fost Armstrong in tur? Sau de cum i-au dus sambetele organizatorii? Daca s-ar fi dopat l-ar fi dat in gat imediat.

SORENSEN
28th February 2006, 20:13
Pai de exemplu daca controlau de chestia aia care au luat Marion Jones,T Montgomery sau D Chambers de la lab. Balco(parca) nu putea fi descoperit factorul dopant decat daca cineva trimitea tulpina de anabolizant folosit ...doar imi imaginez cat de departe este dopajul dupa cazul Balco.

Darkslowstar
1st March 2006, 15:58
Astea sunt povesti cusute cu ata alba. Daca a fost depistat de ce nu a fost suspendat. Tocmai dupa ce s-a retras au aparut si asa-zise dovezi, nu? UCI de ce nu ia nici o masura? Organizatorii Tururlui de ce nu iau nici o masura? Daca exista o dovada cat de mica, la cat de urat e Armstrong de autoritatile ciclismului, era demult la zidul infamiei. Toate astea nu sunt decat calomnii!

Vadim
1st March 2006, 16:23
Dark, s-a dopat ca un taur, cat l-a tinut, la fel ca si toti ceilalti. Nu s-a spus pentru ca Turul pierdea milioane de euro fara el, asa cum va fi anul asta.

Darkslowstar
1st March 2006, 17:06
Vadim, tui ai idee cate controale a incasat Lance? Cat s-au straduit organizatorii sa-l impiedice sa castige, modificand traseul in asa fel incat sa castige cat mai putin (etape cu finisul la plat, cat mai putine cu finis in urcare, etc). Asa sa aruncam cu noroi intr-un mare campion e usor.

Cneazul
5th March 2006, 20:13
da , darkslowstar . ai dreptate . nici vorba sa se dopeze . in fiecare an a fost controlat . mai ales ca l-a sfarsit se controleaza castigatorul . ce ar fi scris l`Equipe atunci ? campionul s-a dopat .astea sunt niste inventii . cititi ultimul post de pe pagina 3 . aia e una dintre dovezile mele ca nu s-a dopat.

Sergiu
25th June 2006, 00:52
Ultimile stiri:

http://www.lemonde.fr/web/article/0,1-0@2-3242,36-787190@51-778298,0.html

Se pare ca in 1996 i-a zis unui doctor ca a luat EPO, hormoni de crestere, testosteron si nu numai.

LUCKY_AMARU
25th June 2006, 12:45
daca e sa fi luat in 96 asta nu inseamna ca a luat pe blat turu din 2003 sau 2004 de exemplu...........daca e sa-l descopere sa fie cu ceva serios totusi........nu cu declaratii din 96 de la nush ce doctor obscur.

Sergiu
25th June 2006, 13:21
Probele cu EPO din 99 nu-ti zic nimic?
Acum apare si o inregistrare de-a lui din 96 in care zice ca inca de atunci lua substante interzise.
Acuma daca tie ti se pare neserioasa proba, inchipuie-ti ce cred procurorii si judecatorii din cazul respectiv.

dumy84
26th June 2006, 13:41
http://www.ciclismania.lx.ro/stiri%20pe%20luni/Armstrong.html

LUCKY_AMARU
26th June 2006, 14:14
LASA-MA FRATE ca nici unu nu e prost sa recunoasca vreodata...tu chiar crezi ca a zis el vreodata mot-a-mot ca a luat epo sau ce a luat? alea din 99 am auzit ca nu sunt relevante...ca s-a inchis procesu ...daca a fost un proces.....si sa stii ...parerea mea e ca niciodata nu se va demonstra clar ca lance era un trisor...ptr ca atunci se duce dracului de rapa ciclismu...adik cel mai tare4 ciclist sa fie catalogat drept trisor...ma gandesc ce ar face ursake in cazu asta...

Profetu
26th June 2006, 15:46
Mie mi-e foarte greu sa cred ca Lance a obtinut performatele astea fara sa fi luat nimic anabolizant.

Controalele pot detecta numai substantele cunoscute ca interzise, de aceea cred ca aceste controale nu ne pot oferi certitudinea ca Lance nu s-a dopat.

Totul se reduce la o parere subiectiva a fiecaruia dintre noi, bazata pe argumente pe care punem mai mult sau mai putin pret.

LUCKY_AMARU
26th June 2006, 17:32
adevarat......fiecare are un favorit......fie ca e lance...sau ca a fost lance fie altu......parerea mea e ca toti din pluton iau cate ceva........nu se poate sa dai la pedale 230 de km cu 4 catzarari din care 2 de categoria 1 sau speciala., cate 6 '30 min pe zi....oricine mi-ar spune ca asa ceva e posibil fara a lua ceva la bord yo nu am sa-l cred.......

Sorin Blaj
26th June 2006, 20:14
Probele cu EPO din 99 nu-ti zic nimic?
Acum apare si o inregistrare de-a lui din 96 in care zice ca inca de atunci lua substante interzise.
Acuma daca tie ti se pare neserioasa proba, inchipuie-ti ce cred procurorii si judecatorii din cazul respectiv.
Sergiule. Nu mai bate campii. Despre ce probe vorbesti? Daca eu declar acum despre tine ca te dopezi, trebuie sa ma creada cineva?
Declaratiile au fost facute de "fosti" prieteni ai lui Lance.
Lance a avut parte de controale peste controale si nu s-a dovedit nimic. Si acum se trezesc cativa amatori de senzational care cred ca pot sa inventeze mersul pe jos si sa puna coada la pruna. :)

Profetu
27th June 2006, 12:39
Treaba e ca si eu stiu ca Sergiu ia anabolizante ... asa poate ne crede cineva !!! :D ...

LUCKY_AMARU
27th June 2006, 14:50
Hy mah nici chiar asa..nu l-au descoperit cuprobe solide ...da omul e un trisor ...dar nu cred ca se va demonstra asta vreodata.

Torres.F
1st August 2006, 20:48
s-a dopat sigur cu o substanta care pana acum nu s-a verificat in turul frantei
doar de anu asta s-a bagat control la aceasta substanta probabil ca de aceea s-a si retras ca sigur il prindeau anul acesta

Darkslowstar
2nd August 2006, 12:34
Daca nu e interzisa acea substanta atunci nu e vorba de dopaj. Toti (fara exceptie) sportivii de performanta iau tot felul de chimicale.

irriducibile_01
2nd August 2006, 12:50
...pana o comisie le trece pe lista substantzelor interzise shi abia atunci putem vorbi de dopaj...asha k...

Darkslowstar
2nd August 2006, 13:05
Putem vorbi daca se intampla dupa ce le trece pe lista, inainte este oki :)

irriducibile_01
2nd August 2006, 13:15
exact! asha k dopaj in cazul Lance Armstrong nu exista...
eu unul nu l-am admirat niciodata , dar nici nu pot sa-l acuz de ceva necurat.

Darkslowstar
2nd August 2006, 15:57
Acuzatiile presei franceze s-au dovedit a fi pur calomnioase. Probele erau alterate si nici nu se stie sigur ca erua ale lui. Facatura curata!
Si daca Lance n-a fost controlat!

Sorin Blaj
2nd August 2006, 16:30
Hy mah nici chiar asa..nu l-au descoperit cuprobe solide ...da omul e un trisor ...dar nu cred ca se va demonstra asta vreodata.
In opinia ta, toti sunt trisori.

Daca astazi iau un "supliment", care nu se afla pe lista substantelor interzise, inseamna ca ASTAZI sunt OK. Daca de maine acel supliment este trecut pe lista substantelor interzise, si eu il iau in continuare, atunci de MAINE sunt DOPAT, daca renunt la el si nu-l mai iau sunt CURAT. Ce naiba, lucrurile sunt simple.

Asa stau lucrurile si in cazul lui Zidane, ca tot s-a vorbit atata. Pana acum cei care isi "imbunatateau" sangele erau OK, probabil de MAINE vor fi considerati DOPATI. Asta este.

LUCKY_AMARU
4th August 2006, 17:09
Nu toti frate.......desi majoritatea sutn trisori........iar lance e unul de frunte......vine tare din urma landis...

Sorin Blaj
4th August 2006, 18:25
E clar. Nu pricepi nimic. In sapte ani l-au testat peste tot pe unde l-au prins. Daca nu a fost pozitiv NICIODATA, inseamna ca a fost curat.

LUCKY_AMARU
5th August 2006, 16:22
hahhaaa..........asta nici de gluma nu e buna.........da probele de epo din 99 ce sunt???? nu sunt probe ca a luat gajiu produse?????????????

Sorin Blaj
7th August 2006, 11:51
Lucky. Daca probele de care spui tu erau a lui Armstrong cu adevarat, sa fii tu sanatos, era suspendat de atunci si acum nu mai discutam de el ca despre un recordman, ci era la sectiunea altii.
Dar pentru unii nu o sa fie clar acest lucru niciodata si o sa persiste in continuare in greseala.

Darkslowstar
7th August 2006, 18:13
Lucky, esti in urma mult de tot. Probele acelea erau alterate (deci rezultatul nu e concludent) si nici macar nu e sigur ca erau ale lui. Ca la Radio Erevan!

LUCKY_AMARU
9th August 2006, 18:13
Daca nu erau ale lui atunci dadea l'equipu in judecata ptr ca a publicat probe false...dar n-a facut-o..........stya ca pierde .......si oricum sa lasam probele......vad ca sunteti intregi la cap ..adik ganditi bine....daca ullrich si basso si vino s-au dopat......cum de armstrong i-a batut?.adik el era curat ca lacrima si ii batea la fundu gol pe dopatzi astya????/ as vrea sa cred si yo asta ....da e contra logicii......si oricum am mai spus-o...nu e cea mai mare crima din lume ca lance s-a dopat....sunt altele mai mari ca razboiu din liban.....macar ptr povestea vietzii sale ,al carui fan am fost la inceput, merita putina recunostinta ....da nu trebuie ridicat in slavi ca a fost unu ca toti ceilalti...un trisor....parerea mea....gandita logic ..sa fac un pleonasm

Zabriskie
17th August 2006, 12:26
Nu putea sa castige 7 tururi daca era curat. Ganditiva ca ceilalti care terminau in spatele lui se dopau, sau ma rog erau implicati in scandaluri de dopaj. Nu ai cum sa fii atat de bun sa fim seriosi.

georg40
11th September 2006, 19:13
As inclina sa spun ca:da. Probabil cu o metodica si cu substante ce nu pot fi inca evidentiate prin mijloacele aflate la indemana. M-am gandit la conexiuni cu US-Army sau chiar NASA... Toate sunt insa speculatii.
Proverbul romanesc:cum ca hotul neprins este om cinstit - ramane valabil !

delacroix
25th September 2006, 16:50
Din pacate problema dopajului se va reduce la chestiuni avocatesti! Noi ne dam cu parerea si altii se imbogatesc din indoielile noastre. Ar fi mai bine sa ne aplecam spre latura pur sportiva.

georg40
3rd October 2006, 12:06
Din pacate atata vreme cat comercializarea sportului implica uriase sume de bani, speranta ca sportul in general si ciclismul in special sa devina "corecte" este cu totul si cu totul desarta.Eu personakl nu cred intr-o "insanatosire" a sportului.

Mario Di Lazi
3rd October 2006, 12:25
Intrebarea mea este : Mai conteaza daca s-a dopat sau nu ?

georg40
3rd October 2006, 22:03
Intrebarea mea este : Mai conteaza daca s-a dopat sau nu ?

In principiu da ! Victoriile sale (1999-2005) sunt relativ recente.Daca s-ar dovedi ca el s-a dopat nu ar fi prea dificil sa i se retraga titlurile de invingator, si aceasta ar aduce nu numai consecinte sportive si morale, dar si de ordin pecuniar. El a incasat acolo in fiecare an circa un milion pentru locul I ! Plus sumele realizate la criteriile demonstrative de dupa Turul Frantei, plus sponsorizarile. Totul este insa, pentru moment cel putin, teorie...

georg40
5th October 2006, 21:59
Si o informatie care se potriveste cumva tot la capitolul dopaj.
La 15 Octombrie are loc la Brühl in Germania, cursa de perechi, care se bucura la fiecare editie de o participare valoroasa.
Se vehiculeaza informatia ca una dintre perechi va fi formata din Fabian Cancellara(Elvetia) , campionul mondial de contratimp de la Salzburg din acest an si...Ivan Basso, italianul suspendat de formatia CSC si aflat (inca) sub acuzatia de dopaj.
Daca el va participa, atunci toata acuzatia construita in urma Operacion Puerto (doctor Fuentes) de catre UCI are sanse sa se prabuseasca ca un castel de carti. Sunt foarte curios...

Sorin Blaj
14th July 2007, 14:33
Dupa aproape un an de la ultimul post, un articol ce merita a fi citit:



Lance Armstrong: Organizarea ciclismului este un dezastru
Data: 07-Iul-2007
Autor: netsport


Înaintea startului Turului ciclist al Franței 2007, câștigătorul, de 7 ori, al competiției, americanul Lance Armstrong, a acordat un interviu săptămânalului gratuit francez 'Sport', în care apreciază, din capul locului, că 'Organizarea ciclismului este un dezastru. Nu am nicio dorință de a mă implica într-un sport care funcționează astfel'.

Pentru Armstrong 'ciclismul a devenit un sac de box al sportului mondial. I se opun diverse facțiuni, iar el, ciclismul, nu are nicio coerență, nicio linie directoare. Nu mai face parte din lumea mea'.

'Ipocrizia anumitor conducători din ciclism mă intrigă, continuă Armstrong. Mă gândesc în special la Christian Prudhomme (actualul director al Turului Franței). După mărturisirea lui Bjarne Riis, a cerut ca acesta să-și predea tricoul galben. Dar lui Virenque i-a cerut să-și predea tricoul de cățărător? I-a cerut lui Bernard Thevenet să-și predea cele două tricouri galbene? Dar familiei lui Jacques Anquetil să predea cele 5 tricouri galbene?', a clamat fostul ciclist american.

Lance Armstrong atacă, de asemenea, din nou cotidianul L'Equipe, care a publicat informații potrivit cărora americanul ar fi utilizat EPO la prima sa victorie, în 1999. 'Urmare a acestei pseudo-revelații, a fost deschisă o anchetă de către UCI, pentru a se încerca găsirea acestor faimoase eșantioane din 1999. Se poate spune că ele au fost testate la mai mulți ani, în afara oricărui circuit oficial? Ei bine, nici laboratoarele, nici ziarul nu au putut spune unde erau aceste eșantioane', afirmă americanul.

'Știu cum am câștigat Turul Franței și cum mi-am dominat adversarii în acea epocă. Viața mea a fost consacrată acestui obiectiv, m-am înconjurat de cei mai buni coechipieri pentru a atinge acest obiectiv... Mulți își vor fi spus: va mărturisi. Sunt dezolat, nu voi admite niciodată ceva ce nu am făcut. Ar însemna că sunt nebun. Nu voi spune niciodată: Da, am fost dopat!', a exclamat Armstrong.

Fostul câștigător al Marii Bucle este din nou în centrul unei polemici, după apariția unei cărți a jurnalistului irlandez David Walsh, care conține noi acuzații referitoare la metodele de dopaj care ar fi permis succesele americanului și echipei sale în Turul Franței.



Sursa: http://www.netsport.ro/stiri/41/23809/Lance-Armstrong--Organizarea-ciclismului-este-un-dezastru.html

Adi Da Samraj
15th July 2007, 17:52
E clar. Nu pricepi nimic. In sapte ani l-au testat peste tot pe unde l-au prins. Daca nu a fost pozitiv NICIODATA, inseamna ca a fost curat.

da...da... :ok:

ps. si atunci eu sunt Papa de la Roma :yeah:

Sorin Blaj
15th July 2007, 18:18
Sigur nu. :)

Adi Da Samraj
15th July 2007, 18:34
Lance Armstrong: Nu voi spune niciodată: Da, am fost dopat!


ar pierde foarte multi bani

Sorin Blaj
15th July 2007, 18:42
Tot discutam pe langa subiect.

A fost testat la fiecare TOUR? A fost gasit vreodata dopat? NU.

Restul sunt discutii.

Adi Da Samraj
15th July 2007, 18:53
eu sunt Papa Pius de la Roma




ps. Restul sunt discutii.

Sorin Blaj
15th July 2007, 19:00
Ma rog, opinia ta.

Zabriskie
15th July 2007, 19:04
Sorin, Epo exista cu mult inaite ca aceasta sa fie "descoperita" de laboratoarele care se acopa cu combaterea dopajului, oare cati ani au folosit baietii bine merci inainte sa fie trecuta pe lista substantelor interzise... La fel ca Epo exista o posibilitate foarte mare sa mai fie zeci de astfel de substante nedetectabile, pentru simplul motiv ca nu sunt cunoscute decat de cine trebuie.

Sorin Blaj
15th July 2007, 19:14
Noi discutam de Epo in perioada Armstrong. De cand a fost trecuta pe lista substantelor interzise?

little_earl
15th July 2007, 19:51
mie imi pare singura explicatie plauzibila pt cresterea in consistenta a lui armstrong ... am revazut zilele astea imagini din turul 2001, cu catararea de la Alpe d'Huez, cand s-a uitat la Ullrich si a dat drumu la motor ... cand vezi cum se ataca in ziua de azi pe munte, nu prea-ti vine sa crezi ca omul asta era curat

in astia 7 ani in care a castigat turul consecutiv a dominat clar probele de contratimp ... din nou prea mare diferenta fata de turul din 94 cand il depasea Indurain intr-o proba de contratimp

eu nu cred ca toate astea sunt strict rezultatul antrenamentelor, a fost "ajutat" si in alt fel

miril
15th July 2007, 20:01
Tot respectul pentru Sorin care il sustine pana in panzele albe pe Lance, dar aflarea adevarului ar declansa un scandal din care ar pierde definitiv, in primul rand ciclismul, ca sport, apoi Turul Frantei ar putea fi pus sub semnul intrebari drept competitie, apoi mai sunt interesele...postasilor americani si celor de la Discovery sa...nu discovery, ca sa nu mai enumar numarul imens de sponsori cu bugete foarte importante care ar iesi sifonati. Un mic amanunt, in tratamentul cancerului de testicol se foloseste, printre altele, steroizi, pe un timp indelungat, ca sa nu mai comentam ca boala in sine este extrem de consumptiva si care pune sub semnul intrebarii supravietuirea, deci nu se pune problema performantelor exceptionale. Ullrich stia el ce stia cand a spus ca ar trebui sa se dea drumul oficial dopajului, nu ca asta ar trebui sa se faca dar...

Sorin Blaj
15th July 2007, 21:13
Noi discutam de EPO in perioada Armstrong. De cand a fost trecuta pe lista substantelor interzise?

Eu ma refeream la faptul ca EPO era deja pe lista substantelor interzise in perioada 1999 - 2005, cand Armstrong a castigat de sapte ori consecutiv Turul Frantei si se faceau controale la greu. Asa ca, in opinia mea, nu avea cum sa scape daca s-ar fi dopat cu vreo substanta aflata pe acea lista. In plus, se stie deja ca francezii chiar doreau sa-l descopere dopat si nu au reusit.


O dovada in plus:

17 iulie 1998: Întreaga echipă Festina a fost exclusă de la Turul Franței pentru dopaj organizat cu EPO și hormoni de creștere. Ediția respectivă a competiției a fost marcată de descinderi ale poliției și audieri ale cicliștilor.

Adi Da Samraj
15th July 2007, 21:21
EPO este o enzima produsa natural de rinichi, generand producerea de hematii. Mai multe hematii inseamna mai mult ogranism transportat in organism dar si o crestere a vascozitatii sangelui. La mijlocul anilor '90, cand EPO facea ravagii in ciclism, neexistand inca metode performante de identificare a dopajului, se vorbea de scene incredibile in Turul Frantei. Indopati cu EPO, cu sangele ingrosat, ciclistii se sculau noaptea pentru a face cateva ture de alergare in jurul hotelului in care erau cazati, stimuland circulatia sanguina si ritmul cardiac. Despre ciclistii din acei ani s-a inventat termenul "marmelada", aluzia la vascozitatea sangelui.

"Intre cei care inventeaza noi metode de dopaj si organizatiile de etica sportiva este o cursa permanenta, cap la cap. Primii cauta metode care sa nu poata fi depistate, ultimii modalitati mai performante de depistare. De obicei, cei din prima cagtegorie sunt intotdeauna cu un pas in fata", dr. Catalin Danaila, medic la Clinica de Hematologie:


Lance Armstrong a fost urmarit toata cariera de speculatiile de dopaj. Niciodata insa n-a fost acuzat oficial. Cel mai dur atac l-a declansat ziarul L'Equipe, in 1999, insa totul a fost pus pe seama invidiei francezilor fata de yankeu. L'Equipe a prezentat un presupus buletin de analiza din care reiesea ca Armostrong s-ar fi dopat, precum si o declaratie a chirugului care l-a operat pe american in 1996, de cancer la testicole: "Ce naiba ai bagat in tine de te-ai imbolnavit?".
Lance Armstrong, castigator a sapte Tururi ale Frantei consecutiv, nu a dat niciodata in judecata ziarul L'Equipe.

Adi Da Samraj
15th July 2007, 21:29
Eufemiano Fuentes folosea "autotransfuziile" . Doctorul supunea sportivul unui antrenament foarte intens, timp de 2-3 ore, dupa care ii extragea 500 ml de sange, avand o cantitate crescuta de hematii. Sangele era congelat si reinjectat aceluiasi sportiv inaintea unei probe de anduranta, cel mai frecvent o cursa de ciclism, dar putea fi, la fel de bine, si un meci de fotbal. Nu este propriu-zis un dopaj, dar comisiile de etica ale diverselor federatii internationale o considera tot o forma de a trisa.


Catararea". Asa a fost denumita de catre Politia spaniola operatiunea care l-a vizat pe Fuentes. Catararea este cea mai dificila proba din ciclismul mondial, un urcus de cativa zeci de kilometri cu bicicleta fiind considerat un adevarat act de eroism. In acele clipe, care par sa incetineasca trecerea timpului, conteaza fiecare molecula de oxigen din organism. Or darul oferit de Fuentes tocmai acesta era: 12-13% mai mult oxigen in sange pe o perioada de cateva ore. E ca si cum in Formula 1 s-ar intrece masini cu 8 cilindri, iar Raikkonen ar avea la dispozitie un Ferarri in 10 cilindri. Mica diferenta este de fapt uriasa. La fel si cu globulele rosii care transporta oxigenul, asigurand un "surplus" de energie organismului.


Fuentes isi punea clientii sa se antreneze intens timp de cateva ore, inainte de a le extrage circa jumatate de litru de sange puternic oxigenat. Pentru un randament si mai bun, ideale erau "stretching"-urile la mare altitudine (4.000-5.000 de metri) sau in laboratoare care simuleaza conditiile de la mare altitudine. Se banuieste ca Fuentes, pentru a nu se mai complica, stimula productia de hematii recurgand si la celebra EPO, enzima care a facut ravagii in ciclism, si nu numai, in urma cu 4-5 ani.

Dupa antrenament, sangele era extras si congelat in recipiente speciale. In mod normal, sangele contine 40-45% globule rosii. Prin intensificarea efortului, continutul de hematii creste pana la 50%. Bine, se va spune, pentru 5-10% mai multe hematii atata scandal? De fapt, sunt exact "picaturile" de energie in plus care fac diferenta pe rampele ametitoare din Turul Frantei. Cinci la suta mai multa putere il poate face pe un sportiv de 32 de ani sa fie capabil de acelasi efort ca unul de 27-28 de ani.

Sangele aceluiasi sportiv, pus la pastrare in congelator, era reinjectat cu cateva ore inainte de inceputul cursei. Metoda este infailibila, folosindu-se doar sange "original", astfel ca la teste nu pot fi depistate urmele niciunei substante interzise.

Adi Da Samraj
15th July 2007, 21:34
PS. Basso cotiza peste 70 000 de euro pe an la doctorul Eufemiano Fuentes

Adi Da Samraj
15th July 2007, 21:37
Bomba cu THG

In lumea sportului, a atletismului in special, discutiile privind faptul ca performeri americani folosesc metode interzise atit de perfectionate incit nu pot fi depistati se duc de multa vreme. Moartea sprinterei Florence Griffith-Joyner, care a suferit transformari musculare stranii, fara sa fie prinsa nicicum, a intetit banuielile.
In 2003, un telefon de la un antrenor reputat, dar care a cerut acoperirea anonimatului, dat la Agentia americana antidopaj (USADA), o seringa sosita prin posta, cu urme ale unei substante, la laboratorul profesorului Don Catlin, atestat international, si, in urma analizelor, imposibil de escamotat, cum probabil s-a mai intimplat, descoperirea unui steroid anabolizant sintetic, denumit prescurtat THG (tetrahydrogestrinon). Pe 16 octombrie, lumea intreaga avea sa afle, dupa o conferinta de presa tinuta la USADA, cum este acuzat laboratorul BALCO, al lui Victor Conte, cel ce produce si controversatele suplimente nutritive "vinovate", in opinia multor specialisti, de valul de rezultate pozitive cu nandrolon.

Sorin Blaj
15th July 2007, 21:44
Totul imi este cunoscut.

Care este legatura cu Armstrong?

Un presupus buletin de analiza? Asta este proba celor de la L'Equipe? :)

Adi Da Samraj
15th July 2007, 21:53
Impotriva lui Armstrong sunt declaratiile maseurilor si mai multor fosti angajati din anturajul sau , ale lui Lemmond , prietenia sa absolut exagerata cu medicul sportiv Michelle Ferrari ( vezi cazul Filippo Simeoni )


Doctorul Ferrari a fost condamnat, in octombrie 2004, la un an de inchisoare pentru distribuirea de produse nocive pentru sanatatea sportivilor.

Adi Da Samraj
15th July 2007, 21:59
Totul imi este cunoscut.

Care este legatura cu Armstrong?

Un presupus buletin de analiza? Asta este proba celor de la L'Equipe? :)

Mai devreme sau mai tirziu se va afla adevarul

Geografu
15th July 2007, 22:23
Hai sa fim seriosi cei care sunt apropiati ciclismului si cam stiu ce se intampla stiu si in acest caz despre ce e vorba.DA,Lance s-a dopat.De ce ? stiti raspunsul mai bine ca mine.Cum ? Ei bine in 1999 dupa Turul Frantei i s-au luat 6 probe de urina caruia i s-au facut analize si s-a constatat ca proba e negativa.Atentie pe atunci nu se putea depista EPO din cauza aparaturii.
Bun...au trecut cativa ani si in toamna lui 2001 cativa oameni au luat din nou la puricat acele 6 probe si ce sa vezi ? BIG SURPRIZE ! TOATE cele 6 probe aveau urme de EPO in ele.Deci nu 1-2 ci toate 6.
Asa ca dati-mi voie sa ma indoiesc pentru rezultatele acestui mare intr-adevar sportiv ! :rolleyes:

Adi Da Samraj
15th July 2007, 22:29
Carlo Santuccione
Michele Ferrari
Eufemiano Fuentes

Sorin Blaj
15th July 2007, 22:30
Ce este EPO?


Pentru cei care au auzit acest termen si nu cunosc prea multe despre Eritropoietina incercam sa oferim cateva explicatii

Utilizarea produselor farmaceutice pentru a trisa in evenimentele sportive nu este un fenomen nou.

Epoca moderna a adus cu ea o crestere exploziva a modurilor in care un sportiv poate obtine o falsa victorie. Descoperirile din biochimie, medicina si alte domenii au adus beneficii extraordinare umanitatii. Din pacate multi sportivi au abuzat de aceste descoperiri in cursa”victoriei cu orice pret”.Un articol recent scris de doctorul Timothy Noakes (Tainted Glory – Doping and Athletic Performance) ne arata profunzimea acestei probleme. In cartea lui doctorul prezinta mai multe tipuri de substante dopante dar noi o sa ne concentram asupra eritropoietinei.

Eritropoietina (abreviata EPO) este un produs relativ nou aparut. EPO este o proteina hormonala produsa de rinichi. Dupa ce este eliberata in sange stimuleaza productia de celule rosii. In medicina EPO este folosita pentru a trata anumite forme de anemie (ex. in cazul problemelor renale). Logic, deoarece EPO accelereaza productia de celule rosii, el creste si capacitatea de oxigenare a organismului lucru care face ca rezistenta unu sportiv la efort sa creasca.

„Blood doping”, cum este numit, este procesul prin care se mareste artificial numarul de celule rosii din sange cu scopul obtinerii performantelor sportive. In trecut acest lucru era obtinut prin transfuzie. Atletul „dona” o unitate de sange care era depozitata si dupa 3 saptamani cand organismul refacea rezerva de sange se facea transfuzia inapoi in corp. Acest lucru se facea de obicei inaintea unei curse oferind un surplus de globule rosii sportivului. Procedura a fost interzisa nu doar pentru ca este incorecta dar mai ales pentru ca este extrem de periculoasa.

EPO a adus la un alt nivel dopajul. Nu mai este nevoie de transfuzie, o injectie cu eritropoietina si nivelul eritocitelor (celule rosii) creste rapid.
Pana de curand EPO nu putea fi depistat deoarece substanta creata artificial era identica cu cea produsa de corpul uman. Singura metoda care exista era masurarea nivelului hematocritelor din corp. Daca acestea erau la un nivel de peste 50% sportivul era descalificat. Foarte multi atleti alegeau sa foloseasca aceasta substanta si sa controleze nivelul hematocritelor pentru a fi exact sub limita maxima deoarece nu exista nici un risc de a fi prinsi.

In lumea ciclismului a existat un dezastruos an 1998 cand doctorii echipei Festina au fost prinsi cu cateva sute de doze de EPO in masina. In acel an aproape 50% din echipe au renuntat la cursa (o parte deoarece trisau, o parte ca si masura de protest).

Din fericire noile metode de testare au reusit sa ajunga din urma descoperirile medicinei. Exista acum un test al urinei care detecteaza daca in organism exista EPO sintetic (cum am spus aceasta era marea problema, diferentierea produsului sintetic de cel creat de corpul uman). Acest test este acum standardizat si a fost folosit si la Jocurile Olimpice de la Atena. De la implementarea acestui test au fost depistati pozitiv extrem de multi sportivi dar nu trebuie sa consideram lupta incheiata. Intotdeauna va exista un alt produs farmaceutic sau genetic care asteapta sa fie folosit pentru imbunatatirea performantelor sportive.

De ce este EPO periculos?

EPO si transfuziile de sange sunt periculoase deoarece cresc vascozitatea sangelui.

In mod normal sangele este format din celule rosi /albe si plasma(apa, proteine, etc).

Procentajul din sangele ocupat de celulele rosii este denumit hematocrit.
Un hematocrit mic inseamna un sange diluat(subtire) iar un hematocrit mare insemna un sange gros(vascos). Peste un anumit nivel al hematocritului sangele se poate ingrosa atat de mult incat blocheaza vasele de sange din creier ceea ce duce la un atac cerebral. Din pacate acest lucru sa intamplat cu cativa atleti de top care au folosit EPO.

EPO este foarte periculos daca este folosit de atleti care se antreneaza pentru probele de anduranta. Un atlet foarte bine antrenat pentru acest tip de probe este mult mai rezistent la deshidratare decat o persoana sedentara. Corpul realizeaza acest lucru prin mai multe metode dar cea mai importanta este aceea ca este capabil sa retina mai multa apa decat in cazul unei persoane obisnuite. In timpul curselor de anduranta odata cu apa eliminata din organism prin transpiratie nivelul hematocritului creste. Daca o persoana porneste in cursa cu un nivel ridicat atunci pot aparea probleme, este o calatorie spre o zona periculoasa (au existat cazuri de sportivi care au murit in mijlocul evenimentului sportiv).

Un alt pericol este acela ca organismul sa inceapa sa produca anticorpi impotriva EPO. Sportivul va avea probleme si va deveni anemic ca rezultat al reactiei corpului la injectiile cu EPO.

Sper ca acest articol a reusit sa aduca lamuriri in ceea ce priveste aceasta substanta.In viitor o sa incercam sa prezentam si alte informatii legate de substantele interzise si problemele cauzate de ele.


Echipa Ciclism.ro

Sorin Blaj
15th July 2007, 22:33
Armstrong, acuzat ca s-a dopat in Turul Frantei 1999


Rutierul american Lance Armstrong, invingator de sapte ori consecutiv al Turului Frantei, a utilizat eritropoetina (EPO) in timpul primei victorii in competitia franceza, in 1999, sustine cotidianul "L'Equipe".

Sase esantioane de urina ale rutierului american, prelevate in 1999 si analizate in 2004, in cadrul unor teste stiintifice, au relevat prezenta EPO.

Directorul laboratorului Chatenay-Malabry, unde au fost efectuate testele, doctorul Jacques de Ceaurriz, a confirmat prezenta EPO in esantioanele de urina.

"Pur si simplu voi repeta ceea ce am mai spus pana acum: n-am folosit niciodata substante care sa imi favorizeze performantele. Articolul nu este altceva decat jurnalism de scandal", a raspuns Armstrong, pe site-ul sau oficial.


Testele privind depistarea EPO nu erau puse la punct in 1999 si nu au fost utilizate decat incepand cu Jocurile Olimpice de la Sydney 2000. In Turul Frantei, testele pentru depistarea EPO au fost introduse incepand cu editia 2001.

EPO este un hormon de sinteza care mareste numarul globulelor rosii si imbunatateste oxigenarea muschilor, producand o crestere a performantei de pana la 30 la suta.



Sursa: http://www2.hotnews.ro:8001/articol_30053-Armstrong-acuzat-ca-s-a-dopat-in-Turul-Frantei-1999.htm

little_earl
15th July 2007, 22:37
Hai sa fim seriosi cei care sunt apropiati ciclismului si cam stiu ce se intampla stiu si in acest caz despre ce e vorba.DA,Lance s-a dopat.De ce ? stiti raspunsul mai bine ca mine.Cum ? Ei bine in 1999 dupa Turul Frantei i s-au luat 6 probe de urina caruia i s-au facut analize si s-a constatat ca proba e negativa.Atentie pe atunci nu se putea depista EPO din cauza aparaturii.
Bun...au trecut cativa ani si in toamna lui 2001 cativa oameni au luat din nou la puricat acele 6 probe si ce sa vezi ? BIG SURPRIZE ! TOATE cele 6 probe aveau urme de EPO in ele.Deci nu 1-2 ci toate 6.
Asa ca dati-mi voie sa ma indoiesc pentru rezultatele acestui mare intr-adevar sportiv ! :rolleyes:

ai platit drepturi de autor lui naum? :P

Sorin Blaj
15th July 2007, 22:42
Eprubete care nu aveau nici un nume pe ele si care nu erau inregistrate ca fiind ale lui Armstrong.

Adi Da Samraj
15th July 2007, 22:54
Urmeaza sa ne spui urmatoarele : " Iar Armstrong nici macar nu a participat in Turul Frantei din acel an "

Sorin Blaj
15th July 2007, 22:59
Pana una alta o spui tu.

Armstrong a fost CEL MAI VANAT SPORTIV in ceea ce priveste dopajul si nu a putut fi acuzat de nimic in timpul carierei, cu dovezi reale nu cu povesti.

Adi Da Samraj
15th July 2007, 23:02
De acum incolo se vor investi mult mai multi bani in urmarirea ciclistilor ( prin metode politienesti ) decit in clasicele teste antidoping

Mynsc
15th July 2007, 23:08
S-a dopat nu s-a dopat pt mine nu prea conteaza. Ce conteaza e ca pregatea Turul Frantei ca nimeni altul, nu lasa la voia intamplarii absolut nimic. Cand incepea turul cunostea traseele de munte mai bine decat organizatorii.

Iar daca tot e sa vorbim de dopaj/dopati, sa nu uitam ca l-a batut mar de fiecare data pe Ulrich care dupa cum se vede probabil era plin de substante interzise iar in 2005 si-a batut joc de urmatorii 2 clasati, Ulrich si ... Basso (alt ingeras :D ). Deci dintr-un punct de vedere un pic mai pervers, chiar sa fi fost dopat la maxim (fapt de care eu personal ma indoiesc) tot a castigat pe buna dreptate tururile :cry:.

little_earl
15th July 2007, 23:39
poate armstrong lua niste bombonele mai dulci decat ullrich sau basso

Geografu
15th July 2007, 23:42
Nu nu am luat drepturile de autor de la Naum little earl pur si simplu ceea ce stia si el stiam si eu si inca demult.
Sorine se stiau clar ca alea erau probele lui doar nu suntem copii !
Ca nu s-a demonstrat nimic e altceva dar banuieilie sunt adanci ! :rolleyes:

Sorin Blaj
15th July 2007, 23:45
Banuielile sunt doar banuieli. Atat si nimic mai mult.

Chiar si dupa acele banuieli, Armstrong a participat in Le Tour si i-a batut pe toti. Mai mult decat clar.

dumy84
15th July 2007, 23:56
Si cu probele prelevate in 1999 cum ramane?

Sorin Blaj
16th July 2007, 00:17
Care probe? Citeste ce s-a scris pana acum pe acest thread si te vei lamuri.

Zabriskie
16th July 2007, 00:53
Banuielile sunt doar banuieli. Atat si nimic mai mult.

Chiar si dupa acele banuieli, Armstrong a participat in Le Tour si i-a batut pe toti. Mai mult decat clar.

Diferenta dintre atunci si acum e ca in zilele astea iti dau 2 ani de vacanta lejereanu fara sa prezinte nicio eprubeta, sau proba daca vrei, doar pe bunuieli cum le spui tu.

Sorin Blaj
16th July 2007, 01:56
Aici ai dreptate, dar doar partial.

Pedeapsa vine de la echipe, care te trag pe linia moarta imediat, ca sa fie acceptate la curse si tururi.

Adi Da Samraj
16th July 2007, 09:12
Banuielile sunt doar banuieli. Atat si nimic mai mult.



Mai devreme sau mai tirziu vor veni si dovezile :ok:

Sorin Blaj
16th July 2007, 11:57
Daca astazi iau un "supliment", care nu se afla pe lista substantelor interzise, inseamna ca ASTAZI sunt OK. Daca de maine acel supliment este trecut pe lista substantelor interzise, si eu il iau in continuare, atunci de MAINE sunt DOPAT, daca renunt la el si nu-l mai iau sunt CURAT. Ce naiba, lucrurile sunt simple.

Asa stau lucrurile si in cazul lui Zidane, ca tot s-a vorbit atata. Pana acum cei care isi "imbunatateau" sangele erau OK, probabil de MAINE vor fi considerati DOPATI. Asta este.

Postul este vechi de un an, dar concluziile sunt valabile si astazi.

Mario Di Lazi
16th July 2007, 12:01
Fiecare sportiv se "întreține" cu câte ceva ... saltul de la "întreținere" la dopaj este foarte mic ...

cristi_ro
16th July 2007, 15:41
salutari la toata lumea...interesant topicul
imi place ciclismul...practic ciclismul...si sunt si fan lance armstrong
de ceva vreme chiar m-a interesat aceasta problema am cautat pe net...am vazut mai multe documentare ... nu am un raspuns(nimeni nu il are) dar mi-am format o parere :yeah:

in primul rand ciclismul nu se face si nici nu o sa se faca niciodata doar cu cartofi prajiti :(
cineva am vazut ca a zis o treaba...si a zis foarte bine: daca un sportiv(oarecare)foloseste o anumita substanta pentru imbunatatirea performantelor care in acel moment nu este interzisa...acel sportiv castiga competitia iar dupa un an substanta este interzisa...asta nu inseamna ca acel sportiv e vinovat :angry: nu poate sa zica "asta nu iau ca am o presimtire ca peste 10 ani o sa fie inrezisa"
atat timp cat toti adversarii lui lance au fost implicati in scandaluri de dopaj...si chiar suspendati...chiar daca lance s-ar fi dopat nu ar fi trisat...ar fi fost sanse egale...insa curios e cum de in cazul celorlalti ciclisti s-a putut demonstra iar in cazul lui lance nu :confused:
oricum in cazul lui L.A nu o sa afle nimic...adevarul e undeva la jumatate
asa ca degeaba va chinuiti voi aici sa va dati cu parerea...is oameni care au acces la mai multe informatii care incearca sa aduca dovezi si totusi nu reusesc...
ar mai fi o intrebare ... cum de americanii...in materie de sport is cei mai tari ... culturism, atletism , ciclism , ... or fi avand ei o fabricuta de "sucuri energizante si dulcetzuri dalea` bune ca la bunica":headbang:
oricum armstrong e tare :yeah: si cum a zis el dupa ce a castigat ultimul tur...pe Champs Elysees "viva la tour"

Zabriskie
16th July 2007, 21:50
Redeschideti topicul cu "Dopajul in ciclism", e o problema de actualitate si va fi si in viitor, plus ca daca stam sa deschidem cate un topic pentru fiecare suspect sau prins (vezi cele cu Lance, Urllich, Landis) riscam sa aglomeram zona. :)

georg40
16th July 2007, 22:13
@ Zabriskie:

L-am inchis din dorinta ca cel putin in aceste doua saptamani sa ne ocupam de ciclism ca sport si nu de dopaj. Dupa Turul Frantei vom putea discuta din nou daca va fi cazul.
Daca exista totusi ceva deosebit de semnalat fa-o pe threadul "Ce este nou in ciclismul international" sau chiar la Tur daca este legat de acesta.
Contez pe intelegerea ta. Multumesc.

Sorin Blaj
16th July 2007, 23:23
Redeschideti topicul cu "Dopajul in ciclism", e o problema de actualitate si va fi si in viitor, plus ca daca stam sa deschidem cate un topic pentru fiecare suspect sau prins (vezi cele cu Lance, Urllich, Landis) riscam sa aglomeram zona. :)
Asta era de fapt ideea mea.

Oricat am vrea sa nu dam importanta acestui subiect, vine el peste noi, aproape in fiecare luna.

Chiar inaintea Turului s-au facut valuri, vezi Basso, Petacchi, sau chiar Vinokurov, care este chiar unul dintre favoritii Turului.

Nu m-ar mira ca si anul asta sa avem un deznodamant ca si anul trecut, de nu se mai stie nici acum clar cine a castigat Turul in 2006.

Sa speram ca va fi liniste. :ok:

dumy84
16th July 2007, 23:42
Pana acum e liniste in Tur. Doua controale masive, multe cazaturi si cam atat. Toate celelalte povesti de dopaj au ramas undeva in afara Turului, cernute parca de o sita invizibila. Sa speram ca prin Turul Frantei se va face putina lumina in acest sport si ca se initia un nou moment zero.

P.S. Credeti ca mediile orare extrem de scazute au legatura cu semnarea Cartei UCI anti-doping?

Sorin Blaj
16th July 2007, 23:49
Ba bine ca nu.

Sa vedeti ce va fi maine.

Numarul ciclistilor din tur se va reduce tot mai mult.

Sergiu
18th July 2007, 21:50
Sorine in toate cele 6 probele de urina ale lui din 1999 s-a gasit epo. Substanta din cauza careia s-a produs un intreg scandal in 1998, deci substanta era interzisa de mult. Deci era pe lista deci e dopat.
Acum toata lumea ciclista stie ca s-a dopat si e persona non grata in ciclism.

Desigur in Sua e mare vedeta si inca are 7 tururi in mintea americanilor ca oricum nu prea stiu aia ce e cu ciclismul.

Desigur nu zic sa nu va placa de el. Si mie imi place de Ullrich sau Virenque cu toate ca s-au dopat.

Puteti sa-l iubiti sau sa-l urati, dar un lucru e sigur: el s-a dopat, v-a mintit cu toata povestea cu cancerul si performantele lui.

Geografu
18th July 2007, 22:01
Foarte bine zis Sergiu ! Armstrong i-a mintit pe toti fanii sai la vremea si ii minte si acum ,bine cine il mai crede.Clar in acele probleme s-a gasit EPO ce Dumnezeu s-o mai dam dupa visin o eternitate ? :(
Virenque a bagat in el un spital intreg pentru tricourile alea de catarator dar de Ullrich deocamdata nu ma pronunt...:rolleyes:

Big Sexy
18th July 2007, 22:50
intr-un standup comedy gasit pe youtube am vazut urmatoarea faza:

- Armstrong, admite, te dopezi.
- nu, am cancer, fac chemoterapie.
- ai zis chemo! deci admiti, te dopezi!

cam asa stau lucrurile.

esimov
20th July 2007, 14:27
nu stiu daca s'a dopat. e doar un scandal de presa... de ce nu l'au depistat in timpul turului dupa miile de controale facute? si daca se dopeaza pana la urma nu se dopeaza mai mult decat au facut-o altii. eu cred ca de fapt toti se dopeaza pana la urma...
francezii sunt ei invidiosi ca de obicei pe american... nu suporta ca le'a dat lectii pe drumurile lor... si l'equipe vrea rating...ca toata lumea they want business...
Lance Armstrong a revenit dupa cancer, a reusit sa castige 7 tururi si ar mai lua 2-3 daca ar mai concura lejer. Nu'i poti lua meritul... si intrebarea mea e ...de ce Acum...si nu in timpul turului? nu se faceau atunci controale?

like i said... just media-bullshit sa vanda ziarele :rolleyes: :sleep:

Nu e vorba cu cat s-a dopat ci daca s-a dopat sau nu. Pana la urma este vorba de etica sportului si a ciclismului in speta. Daca s-a dopat chiar si cu putin e deja un fapt grav, si trebuie tras la raspundere, chiar daca este vorba de marele Lance Armstrong.

Mahomed
1st August 2007, 00:30
ce naivi pot fi unii.. 6 din 6 "borcanele" cu sange au aratat ca da...e cea mai mare minciuna a sportului care a existat o data...nu poate fi ascuns la nesfarsit...s-a folosit de boala sa de familie si ed alte lucruri pentru a ascunde...dar na...timpu va face sa uitam de el...pana la urma rezultate trebuie asociate cu substanele care le-a luat...in ce proportie nu o sa se stie niciodata...

georg40
1st August 2007, 11:21
Si eu cred ca da. Dar nu am dovezi asa cum nu au nici cei care il banuiesc si adulmeca in urma lui.
Eu banuiesc ca s-a folosit de preparate care pur si simplu nu sunt pe piata, poate suna aventurist ceea ce spun, dar ma gandesc de pilda la medicamente aflate in folosinta US Army sau NASA, adica produse strict secrete la care Lance cumva a avut acces. Dar s-ar putea sa fie si lucruri luate doar in timpul antrenamentelor, aceasta practica este mult mai importanta decat cred unii, iar la concurs acolo unde a fost controlat zilnic a ramas clean.
Prestatia lui a depasit toate asteptarile, iar un supraom nu este totusi.
In orice caz probele lui sunt pastrate in Franta si poate candva vom afla adevarul. Daca el exista !

jesus supremu
10th October 2007, 14:54
ca sa va distrati putin aflati ca urmatoarea chestie in materie de dopaj va fi asa numitul dopaj genetic.
adica
corpul uman e conditionat de niste parametrii:muschii primesc anumite ordine cat sa creasca, celulele cat sa produca etc.cica exista o enzima(sau mai multe care se ocupa de chestia asta am uitat numele)pe viitor va fi posibil sa faci o injectie iar propriul tau corp va trece pe turbo.cu substantele actuale corpul primeste ajutor de afara pe viitor el va produce propriile substante "dopante" de fapt sunt acele substante care te fac sa cresti cand esti mic asa ca detectare ioc.
cat despre amstrong pai in america conteaza numai sa fii number 1 cum? nu conteaza in universitatile lor sunt experimente de iti sta mintea in loc.am vazut pe cnn un reportaj cu marturia unui parinte ,in fata congresului american ,al carui fiu vroia sa fie in echipa de baschet si ce a luat i-a facut inima sa explodeze la 18 ani(e drept ca *******ul a luat o doza tripla fata de ce i se recomandase).apropo am zis explodat nu a facut infarct sau altceva pur si simplu muschiul cardiac s-a exfoliat s-a rupt practic.culmea e ca parintele stia si cand a fost intrebat de ce nu a facut nimic a spus ca asa era si pe vremea lui si ca toti din echipa luau ceea ce le dadea antrenorul(unul celebru la nivel de tineret)
amstrong cred ca in mintea lui nici nu considera dopaj ceea ce a facut trece un test cu detectorul lejer.bine ca a avut "doar" cancer si nu o raceala.toti stim ce usor te recuperezi dupa niste sedinte de chemioterapie.americanii asa cred ca a aparut spiderman.l-a intepat ceva radioactiv si hopa superputeri

Sergiu
12th September 2019, 15:42
A fost ceva întârziere, dar până la urmă s-au convins și americanii că a fost un trișor.

Numero Dieci
12th September 2019, 15:45
Si toti ceilalti erau curati nu?

Omul a fost dezavantajat mai degraba.

Sergiu
12th September 2019, 18:53
Ba au fost dopați, doar că au fost prinși mai repede.
Și era dubios să se laude el că a fost curat și i-a bătut pe toți dopații. Cu timpul s-a aflat și adevărul, cum s-a aflat și la Carl Lewis și cum se va afla la mulți alți "eroi".

Numero Dieci
12th September 2019, 19:40
Care adevar?

Toti se dopau si l-au scos pe asta in fata.

Terenul era egal iar Armstrong a castigat pe merit titlurile sale.

delaparis
12th September 2019, 20:28
Si inca se dopeaza toti. Sa nu credeti altceva ...

Johnny D
14th September 2019, 21:53
Am vazut documentarul, ciclistii toti, ca rusii, vorba aia!:))


Si sa-mi mai bage mie kkcism din asta dopat peste Roland Garros, Wimbledon sau USO!:headbang:

miril
16th September 2019, 20:06
Tenismanii, nu, nu? :D Ori naiv, ori...nu. Ceva e sigur cu T-ismanii. Unii....bet. :rolleyes:. Marea victima a fost Marco Pantani. Sa nu uit si Tom Simpson. Armstrong, un narcisist ordinar, s-a dat curat si s-a imbogatit pecuniar si in imagine, furand, in timp ce altii au platit cu viata. Alba ca Zapada, ce mai!

miril
16th September 2019, 21:09
Din discutii vechi pe aceasta tema:

https://forum.onlinesport.ro/threads/307577-Dopingul-in-ciclism-si-nu-numai-quot-un-cancer-quot-greu-de-depistat-Si-totusi

Johnny D
16th September 2019, 21:21
Bine Mirile, ia-o personal pe claparii astia pedalisti la dopat!:D

Numero Dieci
16th September 2019, 21:27
Tenismanii, nu, nu? :D Ori naiv, ori...nu. Ceva e sigur cu T-ismanii. Unii....bet. :rolleyes:. Marea victima a fost Marco Pantani. Sa nu uit si Tom Simpson. Armstrong, un narcisist ordinar, s-a dat curat si s-a imbogatit pecuniar si in imagine, furand, in timp ce altii au platit cu viata. Alba ca Zapada, ce mai!

Ba toti erau pe doape.

Asta era cel mai bun.

Aata e de retinut.Cu un singur coi apropo.

miril
16th September 2019, 21:34
Ai ceva idei de...coaie si tratament, numarul lui Lautaro? Sau despre sponsorizare postala? Nu iau nimic personal, JD, dar ai idei obsesive. Le poti solutiona daca vrei/poti.

delaparis
16th September 2019, 21:46
Eu sincer la asta chiar am crezut mult timp ca e curat. Pe vremuri am vazut si un interviu la tv in Franta, o emisiune intreaga cu el, cand era in plina glorie. Omul parea asa de sincer in argumente si afirmatii de bun simt ca nu aveai cum sa-l crezi. Tot intreba la reporter "Where is the proof?' ... Perfect deoarece presa franceza se stie ca acuza fara dovezi la fiecare zvon. Atunci o campanie intreaga anti-Armstrong se derula etc ...

Acum sigur e notoriu ca toti se dopeaza iar titlurile retrase cam suna a complot.

miril
16th September 2019, 21:57
Eu sincer la asta chiar am crezut mult timp ca e curat. Pe vremuri am vazut si un interviu la tv in Franta, o emisiune intreaga cu el, cand era in plina glorie. Omul parea asa de sincer in argumente si afirmatii de bun simt ca nu aveai cum sa-l crezi. Tot intreba la reporter "Where is the proof?' ... Perfect deoarece presa franceza se stie ca acuza fara dovezi la fiecare zvon. Atunci o campanie intreaga anti-Armstrong se derula etc ...

Acum sigur e notoriu ca toti se dopeaza iar titlurile retrase cam suna a complot.

Asta se cheama psihopatie iar chestia cu sportul si dopingul este ca jocul cu hotii si vardistii.

Lordul
20th September 2019, 19:54
S-a dopat , chiar el a recunoscut in cele din urma ca se dopa, si intrebat de ce sa te dopezi ? raspunsul a fost ca sa castigi evident !

Johnny D
27th September 2019, 21:15
Nu iau nimic personal, JD, dar ai idei obsesive. Le poti solutiona daca vrei/poti.

Multi au aceeasi idee: sa nu dai meciuri GS in tenis pentru claparii astia dopati e retarzie pura. Intreaba pe cine vrei.

miril
30th September 2019, 13:55
Fara leac.

Johnny D
30th September 2019, 14:14
Pai da, dar ar putea si ei sa pedaleze oricand in afara de GS, cele 8 saptamani din 53 intr-un an cand sunt meciuri de tenis la campionatele mondiale sa zic asa, ale celui mai iubit sport individual din lume.:P

miril
30th September 2019, 20:11
Fara leac.

Johnny D
30th September 2019, 22:10
:)) Bine Mirile, fie ca tine,
Eu gresesc si tu zici bine.:P

Novac
30th September 2019, 22:15
doi ti-au zis deja ca esti beat si tot aici esti

mai asteptam :ok:

Johnny D
30th September 2019, 22:22
Doi de Miril? Cu cine ai invatat sa numeri?:))

Novac
30th September 2019, 22:24
cu Dogville, la bere

Johnny D
9th November 2019, 08:56
Eu: "S-a dopat Novac?"
Armstrong: "Fara leac!"

:D

miril
21st May 2020, 18:26
In a new documentary, the Armstrong saga, from his childhood and breakthrough world cycling championship at the age of 21, to cancer, his first experiences with cortisone and growth hormones, the seven consecutive Tour de France victories.

https://www.youtube.com/watch?v=YUsakV8RzZo

https://www.theguardian.com/sport/2020/may/21/lance-armstrong-documentary-espn-doping-cycling-tour-de-france