PDA

View Full Version : Who is the next Jordan/Kareem Abdul-Jabbar?



kyoyf
26th August 2005, 18:31
Care credeti ca este jucatorul care are cele mai mari sanse sa il ajunga sau sa il intreaca pe "air" Jordan? ce calitati ar trebui sa-si imbunatateasca jucatorii din nba pentru a ajunge la nivelul lui jordan? Tineti cond si te consistenta cu care joaca, fie el rookie sau fie el veteran! Si inca o chestie interesanta...ce jucator din zilele noastre credeti ca ar putea bate recordul lui Kareem Abdul-Jabbar de 38,387 puncte?

SilverZeus
26th August 2005, 19:21
....NO ONE, EVER.....daar s-a mai discutat asta...mai putzin despre Kareem

nr15
26th August 2005, 20:44
never say never ...:P


nu exista acum ..dar nu poti stii ce aduce star trek-ul /aaaaaaa....viitorul :D:P

Raptor
26th August 2005, 20:46
Orice record e facut ca sa fie batut... deci...

Adevaru e ca Jordan le avea cam pe toate, deci ca imagine cel putin si ca ceea ce a facut pentru basket... nu stiu/nu cred ca o sa mai fie altcineva.

caseta
27th August 2005, 17:45
la partea cu jordan ma abtin.

despre kareem -
jordan, daca nu se retragea de 2 ori, considering pt anii in care a lipsit o medie de ppg similara cu cea din anul in care s-a intors (ex pt 00-01 o medie de 22.9 ppg ca in 01-02 cind a jucat la was) si la o medie de meciuri jucate pe sezon calculata similar, l-ar fi depasit binisor pe kareem. dar asta ramine doar teorie si statistica si nu se va putea demonstra.

din cei activi:
kobe are o medie de 22.4 ppg pe cariera (incluzind si prmiii 2 ani in care a avut 7.6 respectiv 15.4 ppg). sa luam o medie de 23ppg si sa presupunem ca va juca pina la 38 de ani. mi se pare corect sa luam media asta pt ca daca acum da peste cele 23ppg la 35-36 ani va da probabil mai putin si se va compensa. in general a jucat cam 72 meciuri pe sezon la care sa mai adaugam 8 meciuri de playoff, adica 75 de meciuri pe sezon.

ar fi mai multe meciuri de playoff, dar tre sa luam in considerare ca de acum incolo nu se stie cite meciuri de playoff va mai prinde si ca atunci cind va imbatrini, corpul nu ii va mai permite sa joace 72 de meciuri pe sezon, asa ca luind in calcul un numar mai mic de meciuri in playoff compenseaza acesti factori.

20 sezoane * 80 meciuri * 23 ppg = 36.800 adica aproape dar nu chiar acolo. aprox cit malone, care are 36.928

se poate argumenta ca kobe ar avea o medie de ppg pe cariera mai mare, dar in general media de ppg pe sezon a fost oscilanta :
28.5 in 00-01
25.2 in 01-02
30.0 in 02-03
24.0 in 03-04
27.6 in 04-05

si cum acum e leader al echipei si nu il mai are pe shaq care sa ii creeze open-looks, probabil ca ii e mai greu sa inscrie. va fi cel pe care se vor concentra defensivele adverse, asa ca media de 23ppg pe cariera mi se pare destul de corecta.

iverson medie de 27.4 pe cariera, 70 games/season + 7 games/playoff (aceleasi considerente ca si la kobe). pe iverson nu prea il vad jucind mult peste 35 ani, pt ca se bazeaza foarte mult pe quickness, care il va parasi odata cu trecerea timpului. daca ajustam media de ppg la 26, am avea:

14 sezoane * 77 meciuri * 26 ppg = 28.028

si chiar daca mai punem 2 sezoane si o medie de 25 ppg ar fi 30.800 puncte, adica destul de departe.

lebron cred eu ca ar avea cele mai mari sanse dintre toti jucatorii activi. a intrat in nba la 18 ani la fel ca si kobe, doar ca el a fost leaderul echipei inca din primul sezon. in primii 2 ani (care nu prea sunt suficienti pt a-ti face o idee generala) a avut 24.1 ppg, dar ma astept ca media lui de ppg pe cariera sa creasca si sa fie pe la 26-27ppg. deocamdata a jucat 80 meciuri pe sezon. dar nu se stie cum va reusi sa se protejeze in continuare, iar atunci cind va imbatrini (dincolo de 34-35 de ani), in mod sigur nu va mai putea juca atit de multe. dar presupun ca pina atunci va prinde niste meciuri de playoff care sa compenseze, asa ca sa consideram o cariera de 20 de ani, cu 80 meciuri pe sezon:

20 sezoane * 80 meciuri * 26 ppg = 41.600 adica l-ar depasi pe jabbar. iar daca ar avea o medie de 27 ppg, ar fi chiar mult peste. deci, as zice, ar potentialul, dar sa vedem ce se va intimpla mai departe.

kyoyf
27th August 2005, 22:04
crek ar fi cazul sa-mi exprim si yo opinia!
Referitor la jordan am si oarecare retineri, insa as zice ca daca kobe nu ar fi stat in umbra lui shaq atata timp ar fi reusit makar sa-l ajunga pe jordan, iar cel mai probabil in momentul d fata mi se pare lebron!
Exact la aceiasi jucatori m-am gandit si yo ca l-ar depasi pe kareem, la fel lebron fiind cel mai probabil! iata un alt subiect d discutie CE PARERE AVETI LEGATA DE OAMENII MARI, GEN MURESAN, YAO MING ETC.? Se poate construi o echipa in jurul lor, cum se pot adapta la jocul rapid din nba in zilele noastre?

Magicul
27th August 2005, 22:47
am si eu o intrebare legata de calculul punctelor facut de caseta. Uitandu-ma la stats in nba am avut impresia ca atunci cand se calculeaza numarul total de puncte se iau in considerare numai cele date in sezonul regulat. Este corect? sau se pun si cele marcate in play-off :)

thekobe
27th August 2005, 23:01
s-ar putea sa ai dreptate magicule. caseta verifica-te :)

Raptor
28th August 2005, 00:13
Numai din sezonu regular (nu regulat) se iau. Si recordurile la fel... de ex Vince a dat 9 de la trei puncte in meciul 3 cu Philadelphia din 2001 si la recorduri are trecute 8... in sezon.

SilverZeus
28th August 2005, 00:58
iata un alt subiect d discutie CE PARERE AVETI LEGATA DE OAMENII MARI, GEN MURESAN, YAO MING ETC.? Se poate construi o echipa in jurul lor, cum se pot adapta la jocul rapid din nba in zilele noastre?


...nu inteleg ce vrei sa spui....cum se adapteaza niste "anomalii" de oameni ca Muresan, Yao, etc la jocul de baschet din ziua de azi ????....tu te referi la niste exceptii de peste 2.30 sau la oamenii mari din NBA (in sensul general), oameni ca Shaq, TD, Amare, JO, KG, Big Ben & the other Wallace, Yao, etc ???...daca te referi la a 2-a categorie, atunci ar trebui sa-ti dai seama ca in jurul acestor oameni se fac echipele in NBA, ei dictand ritmul si intensitatea jocului...daca te referi la primii, cred ca sunt doar niste exceptii....

kyoyf
28th August 2005, 10:23
Ma refer la prima categorie, oamenii MARI, de peste 2.30, isi au ei locul in nba, unde ritmul de joc este infernal de rapid, ii ajuta picioarele, sau ar trebui sa se multumeasca doar cu apararea, sa doarma in 3 sec si sa capaceasca! d exemplu este un chinez Sun Ming Ming mai mare ca Big Ghitza, avand 7'8" care era considereat cel mai dorit jucaltor la draftul din 2005, insa nici macar nu a participat la draft deoarece nu avea viteza d loc, deci de-acu la anu!
poze cu gigantu la http://www.k3.dion.ne.jp/~basket/LOVELOG_IMG/2005050214803f59-s.jpg
http://msn.foxsports.com/id/3552360
http://msn.foxsports.com/id/3552324

thekobe
28th August 2005, 10:55
d exemplu este un chinez Sun Ming Ming mai mare ca Big Ghitza, avand 7'8" care era considereat cel mai dorit jucaltor la draftul din 2005, insa nici macar nu a participat la draft deoarece nu avea viteza d loc, deci de-acu la anu!

nu prea

kyoyf
28th August 2005, 11:36
m-am exprimat yo gresit, atunci ere unul din prospectele de la draftul d anul asta! daca ai informatii mai exacte, please share!

caseta
28th August 2005, 16:35
s-ar putea sa ai dreptate magicule. caseta verifica-te :)

hmmm, e intr-adevar ceva ciudat.
punctele respective sunt calculate DOAR pt sezonul regulat, DAR, la fel e si recordul lui jabbar.
http://www.nba.com/history/records/regular_points.html

credeam ca la jabbar se refera la pct marcate IN TOTAL, dar se pare ca cele 38,387 au fost doar in sezonul regulat. in cazul asta as vrea o statistica pt puncte marcate IN TOTAL IN CARIERA, adica inclusiv playoffs, caz in care nu stiu daca jabbar ar mai avea asa un avantaj fata de jordan si malone.

@Magicul - ai perfecta dreptate. mea culpa. calculele mele trebuie ajustate si eliminate meciurile din playoff. ceea ce inseamna ca lui lebron i-ar trebui o medie de 27 ppg cu 75 meciuri pe sezon timp de 20 de ani ca sa ajunga la 40500 puncte depasindu-l astfel pe jabbar. tare greu de crezut, si asta in conditiile in care lebron are (cred eu) cele mai mari sanse de a dobori acest record.

pe de alta parte, tre sa tinem cont ca liga s-a schimbat fata de anii 60-70-80, se marcheaza mai putin, apararile sunt mai bune, regulile au mai redus din avantajele oamenilor mari (3 sec, aparare zona etc) asa ca e posibil ca recorduri gen 100 p intr-un meci (wilt) sau aproape 39 mii de pct pe cariera (sezon regulat) sa nu mai fie atinse vreodata. aceasta pina la urma nu va face decit sa adauge la aura primilor mari jucatori, a legendelor .... si poate asta ii va face pe fani sa priveasca cu placere si meciuri mai vechi si sa nu uite numele celor care au adus liga unde e azi.

revenind la obiect, sunt convins ca un statistician meserias ar putea sa faca niste calcule pe care sa le ajusteze fata de media de pct/meci din fiecare sezon si sa demonstreze ca jucatorii care dau azi 30p/meci inscriu mai mult (ca proportie) decit cei care dadeau acum 30 de ani 35ppg.

Raptor
28th August 2005, 17:53
Pai da, ca acum 30 de ani se mai termina si cu scoruri de 140-128 si astea...

kyoyf
28th August 2005, 18:10
si acu se poate termina asa raptore dupa VREO 3OT! :happy :happy

Raptor
28th August 2005, 18:18
Pai Jordan cand a dat 69 de puncte (am meciu), le-a dat dupa 2 OT-uri (sau 1 nu mai stiu) si bineinteles ca la sfarsit (logic ca fiind overtime a fost un meci echilibrat si diferente mici pe tabela catre sfarsit) a aruncat de la libere vreo 10 aruncari... cu care a totalizat 69 de puncte :D .

kyoyf
28th August 2005, 21:59
pai vezi, eficientaunui jucator de a marca contribuie la rezultatul final, deci daca iverson mai are vro zi in care sa marce in jur de 60 efoarte probabil sa se termine un meci 150 la 150 dupa 3OT

caseta
29th August 2005, 02:07
1. se spune "sa marcheze". "sa marce" zic comentatorii de "folbal" care au chiulit de la scoala ;)

2. nu prea ai inteles tu cum e cu punctele care pe vremuri se marcau mai cu succes decit acum. chestie de aparari mai eficiente si reguli schimbate.

3. chiar daca iverson "marca" 60p, nu inseamna ca restul echipei va marca impreuna macar inca 60p, cu atit mai putin 90. iar daca mizezi pe faptul ca iverson ar putea sa o tina in acelasi ritm timp de 48 min + 15 (3 OT), si ca in cele 3 OT sa marcheze proportional (15/48 = aprox 1/3, ceea ce ar insemna inca 1/3*60 = 20p) si sa aiba 80p la final, e tare putin probabil ....

4. conteaza si echipele care joaca. indiana si detroit, la cum au jucat in playoff unii impotriva celorlalti in ultimii 2 ani, poti sa ii lasi 2 zile ca nu ajung la 150.

kyoyf
29th August 2005, 11:53
Ai dreptate si tu(mai ales la faza cu marcheze), insa nu-mi poti spune ca pe vremuri apararea nu era solida, uita-te la chamberlain care a marcat 100p si a si recuperat d vreo 50 d ori, a mai pus nush'cate capace...In mod sigur depinde de echipele care se confrunta, evident si de context, poate fi in playoff sau in sezonul regulat!

caseta
29th August 2005, 14:31
ok, tonu asta imi place mai mult decit tonu pe care am vazut ca il ai in alte posturi. sper sa te mentii pe poteca asta ....

chamberlain facea asta pt ca nu exista 3sec violation si nici defensive 3sec violation. C putea sa zaca in caciula oricit. si pe vremea aia chamberlain era un monstru, era mult mai mare decit majoritatea jucatorilor si ii domina copios pe C adversi.

daca nu crezi ... uita-te pe statistici. cu exceptia anului trecut, media de p inscrise pe meci in nba a scazut constant in ultimii 10 ani si e MULT mai jos decit prin anii 80.

kyoyf
29th August 2005, 14:42
sa revenim putin la faza cu sun ming ming!

caseta
30th August 2005, 00:20
din pacate pt el:
http://www.azcentral.com/arizonarepublic/sports/articles/0818chinagiant0818.html

poate il va ajuta yao ming pt care 130k nu sunt chiar asa de mult. sau poate guvernul chinez va face o fapta buna .... desi nu prea ma astept.

kyoyf
30th August 2005, 13:05
Ma indoiesc ca yao l-ar ajuta(oricum e o prima donna in china), cat despre guvernul chinez...nu cred! pentru mine gigantii nu prea mai au loc in nba datorita vitezei cu care se joaca! insa totusi nu strica sa ai un 7 footer care sa alerge!

Raptor
30th August 2005, 13:06
Si aici intervine Didier Ilunga-Mbenga, aka Diddy :D

kyoyf
30th August 2005, 21:42
Sincer nu am azit de congolezul asta pana acum, imis spui si mie ce e cu el! sau poate un link!

mishu
30th August 2005, 22:08
din cate stiu eu pustii din ziua de azi nu pot trai fara internet... de google.com or .ro ai auzit??? fara suparare...

ps... btw ma man didier are 589 de rezultate pe google

SilverZeus
30th August 2005, 22:17
...si in plus, daca se apuca raptor sa vb despre didier, iara ma trezesc noaptea razand de unul singur...

...apropo: Paulica, ce face?...ramane acasa, iar ?

kyoyf
30th August 2005, 22:18
am cautat si yo p google si pe nba.com insa am vazut doar niste stats(care mi se pareau jalnice)! yo vroiam sa stiu d ce lui raptor i se pare un 7 footer rapid, care are idee ce face, eventual si cu o aruncare bunicica, adica mai mult de o medie de 1ppg!

mishu
30th August 2005, 22:50
ilunga e jucatorul preferat al lui raptor... chiar la bataie cu vince carter... sa nu zici ceva de rau de ilunga ca se supara raptor cu tine... pe alte forumuri din cate stiu eu are si avatar cu ilunga...

kyoyf
31st August 2005, 11:12
Nici nu intentionez sa spun ceva de un jucator de care singer n-am mai auzit inainte de discutia asta! dar totusi poate raptor imi ilucideaza si mie misterul!

caseta
31st August 2005, 12:25
"elucideaza"
toata treaba e la mijto, asa ca stai linijtit. ;)
didier ala e un fel de rezerva a baietilor cu prosoape. sau cum se mai zice, are dintre cele mai bune locuri in sala pt a vedea meciul, si e si platit pt asta. :D

kyoyf
31st August 2005, 13:01
:) prea tare :P macar apuca sa vada meciurile, probabil e singurul congolez din lume car evede meciuri nba p viu! :rolleyes:

Kobe24
31st August 2005, 13:36
probabil ca nu.....dikembe tot din congo(fost zair) vine.:D

kyoyf
2nd September 2005, 22:21
uite o alta intrebare...credeti ca vreun alt roman are sanse macar la un loc pe ibanca in nba?

Raptor
2nd September 2005, 22:25
STRAIGHT OUTTA CONGO!!!

A avut 10 puncte (4-9 FG, 2-2 FT), 7 recuperari si 2 capace in meciu' dintre Belgia si Israel (Diddy joaca pentru Belgia) :D

Kobe24
2nd September 2005, 22:49
uite o alta intrebare...credeti ca vreun alt roman are sanse macar la un loc pe ibanca in nba?
Vlad Moldoveanu ....da deja e off-topic...ca Vlad nu va fi nici "next Jordan" nici "next Kareem":D

kyoyf
2nd September 2005, 23:12
atunci sa revenim la topic, la faza cu kareem am primit raspunsuri, insa la faza cu jordan...

MadSkillz
2nd September 2005, 23:24
Cand ii vedem o sa ti-i aratam.

kyoyf
5th September 2005, 23:51
atunci sa vb d tinere prospecte(viitorii jordan si kareem), dupa umila mea parere wade si lebron ar fi jucatorii viitorului, bineinteles daca nu li-se urca la cap!

MadSkillz
6th September 2005, 01:41
S-a luat cunostinta de umila ta parere.

mishu
6th September 2005, 12:14
wade si lebron ar fi jucatorii viitorului
cum percepi tu chestia asta cu jucatorii viitorului?
1. in sensul simplu... adica ei vor fi doar niste lideri de generatie...
sau 2. te gandesti la jucatorul viitorului ca la un nou tip de jucator... care are niste calitati pe care jordan sau jabbar poate nu le aveau... si care poate ar reusi sa duca nba-ul intr-o alta era...

Gabriel
6th September 2005, 12:52
dar urmatorii Stockton & Malone...cine credetzi ca vor fi ?

Raptor
6th September 2005, 15:18
Nash & Amare.

Gabriel
6th September 2005, 15:22
naaa....diferentza dintre ei e de vreo 10 ani. Nash se retrage in curand...
eu zic sa fie un tandem..cu varste apropiate...care sa joace impreuna 15-16 sezoane..asa cum au facut Stockton si Malone.

Raptor
6th September 2005, 15:59
Jerome James si Marbury? :rolleyes:

Gabriel
6th September 2005, 16:31
mai degraba Jason Williams si Antoine Walker :D

SilverZeus
6th September 2005, 18:51
...de acord cu gabriel....Amare, il va pierde in curand pe Nash....

...geru sa gasesti alti 2 ca John& Karl, vb lui Van Axel:"...ca sa-i opresti pe cei 2 pe teren, ar fi trebuit sa vii cu bata de basebal de acasa"

mishu
6th September 2005, 22:03
Nate Robinson si Channing Frye... peste 3 ani... daca raman in aceeasi echipa

Raptor
6th September 2005, 22:14
Exact la ei ma gandeam cand am scris de Jerome James si Marbury... dar nu cunosc cum joaca ei pe pick and roll, so no comment (nu ca as cunoaste cum joaca Jerome James cu Marbury but you know :rolleyes: ).

mishu
6th September 2005, 22:23
bine si eu i-am zis ca mi se par cel mai de viitor cuplu g-c... repet daca raman impreuna... nici eu nu stiu cum o sa joace... sau cate minute o sa le dea brown... si asta ca phil jackson se cam fereste sa dea minute la rookies...

nash... stoudamire ar fi fost urmasii perfecti daca nash ar fi fost vreo 5 ani mai tanar...

Gabriel
7th September 2005, 11:42
Nate Robinson si Channing Frye... peste 3 ani... daca raman in aceeasi echipa

n-am auzit in viatza mea de astia. de la ce echipa sunt si ce e cu ei ? :)

mishu
7th September 2005, 11:51
sunt doi pusti talentati... alesi in draftul de anul asta... frye e centru si a fost ales de new york knicks... iar nate robinson a fost ales de phoenix dar l-au trimis la knicks odata cu q-rich...
cu nate robinson a pus raptor un filmulet pe un thread paici (parca la faze spectaculoase)... e meserias... iar de la frye se asteapta sa fie noul ewing pt new york (bine asa cum asteapta si lakers ca bynum sa devina jabbar... ceea de dovedeste ca inca nba-ul traieste mult din amintiri)

Raptor
7th September 2005, 14:56
Ar mai fi un caz la care ma gandesc, si anume: Raymond Felton si Sean May de la Charlotte. Sa nu uitam ca ei vin de la North Carolina unde au jucat impreuna si, fiind acum in continuare la aceeasi echipa, ma gandesc ca ar avea sansa sa devina noii pick and roll masters. Dar pana acolo mai e mult.

jos
7th September 2005, 20:36
eu ma gandesc ca o sa fie greu sa le calce cineva pe urme.. mai ales ca in pantalonii lui Stockton se intra greu :D

mishu
7th September 2005, 22:58
WTF??? cum ar zice raptor... nici macar nu esti amuzant cum ar zice kidd despre silver...

Adrian
7th September 2005, 23:07
.. mai ales ca in pantalonii lui Stockton se intra greu :D

Poate ca nu a vrut sa fie amuzant si omul chiar a incercat si vorbeste din experienta...

MadSkillz
8th September 2005, 00:17
Mie mi s-a parut amuzant :)

Raptor
8th September 2005, 00:51
Wtf???

jos
8th September 2005, 13:41
off... la manastire cu voi! sau daca sunteti mormoni, puteti sa va duceti unde va este locul..
eu chiar mi-am zis parerea pe bune, doar ca am adaugat o gluma. daca nu am fost amuzant, asta este. exista un mod care poate sterge f usor... iar despre ce zice kidd.. nu comentez pt ca respect prea mult jucatorul cu acelasi nume:) favoritul meu dupa retragerea lui Jordan

mishu
8th September 2005, 14:20
ideea e ca stim cu totii ca va fi greu ca cineva sa le calce pe urme... la fel cum va fi greu ca cineva sa-i calce pe urme lui jordan... sau lui jabbar...
noi ne dadeam cu parerea daca se intrevede vre-un cuplu de genul asta si care ar putea fi jucatorii aia... d-aia mi s-a parut aiurea ce ai zis tu... e ca si cum as veni sa zic pe un topic despre urmatorul jordan... si as zice... nu o sa fie nimeni ca el... asta probabil ca stie toata lumea... dar nu impiedica pe nimeni sa tot intrevada viitori jordani...

jos
8th September 2005, 14:42
ce sa fac... eu sunt ceva mai realist. pt ca ma gandesc ca si daca ajung 2 jucatori de perspectiva sa joace f multi ani impreuna... tot s-ar putea sa nu ajunga sa-si dezvolte relatiile de joc asa cum au facut Stockton si Malone. ca pot sa fie un cuplu bun, da... nu contest, dar sunt multe conditii de indeplinit pt a ajunge la acel nivel. de exemplu pot sa fie cei mai buni... dar sa nu se suporte... sau fiecare sa incerce sa ia prim-planul... si sa se duca draq tot jocul lor. parca suna destul de cunoscut:)

SilverZeus
8th September 2005, 17:39
doar ca am adaugat o gluma. daca nu am fost amuzant, asta este. exista un mod care poate sterge f usor...

...trebuie sa fii foarte atent ce gluma faci pe acest forum, ca daca nu te suporta unul, imediat iti da in cap si te invita sa parasesti forumul si sa faci altceva....gluma sau nu, trebuie sa incercam sa ne suportam atata timp cat nu "sarim calul"...ca in rest, totul ramane in baza de date a forumului, iar viata isi urmeaza cursul ei firesc

...ptr mine , majoritatea de pe acest forum imi sunt prieteni si incerc sa-i tratez ca atare, fara sa incerc sa-i supar prin ceea ce scriu, chiar daca cateodata e in contradictie cu parerea lor....eu unul ma bucur enorm ca stiu ca sunt persoane ca mishu, caseta , sheed, adrian, raptor sau kidd, care au ce spune despre baschet si de la care pot sa aflu informatii si pareri ce ma tzin legat de acest fenomen inega;labil (dp meu de vedere), care este NBA

Jason Kidd
8th September 2005, 19:44
off... la manastire cu voi! sau daca sunteti mormoni, puteti sa va duceti unde va este locul..
eu chiar mi-am zis parerea pe bune, doar ca am adaugat o gluma. daca nu am fost amuzant, asta este. exista un mod care poate sterge f usor... iar despre ce zice kidd.. nu comentez pt ca respect prea mult jucatorul cu acelasi nume:) favoritul meu dupa retragerea lui Jordan

Jos, ia-o si tu mai usurel, oamenii glumesc.
Iarta-ne ca am uitat sa-ti spunem bine ai venit, dar esti binevenit aici ca oricare pasionat de NBA basketball.
Noi sintem putin "amushinatzi", adica dupa un sezon plin in care am combatut fiecare cum a putut. Sintem destul de multi si cu pasiuni diferite, cum e si normal.
Dar vara a fost lunga, am asteptat cu limba scoasa sa vedem unde se transfera Finley si alte chestii de-astea si stii cum e, neavind subiect serios, cum deschide unul usa birtului il luam in primire.
Fara rautate insa.
E aproape o regula (ne)scrisa ca fiecare, cind spune ceva sa incerce sa argumenteze. Si de-abia atunci incep discutiile.
Just kidding...
Pune si tu acolo o virsta, o locatie, o favorita (sau 4), sa stim ce si cum. Nu ca ar avea mare importanta, vei fi tratat la fel daca esti din Dorohoi, Miami sau Johannesburg.
Dar in penurie de subiecte (am inceput sa vorbim pina si de acte filantropice, ca sa nu ne iesim din mina), ajuta.
Hai bine-ai venit.

kyoyf
10th September 2005, 12:05
nu stiu daca ati auzit da lakers l-au angajat pe kareem ca assistant coach! eu cred ca vor sa-l intareasca pe bynum! kupchak a zis:we look forward to having Kareem help our big men develop these skills and tutor them on what it takes to be a successful player in this league! eu cred ca crede ca se va putea baza pe bynum ca fiind noul kareem! parerea mea!

Raptor
10th September 2005, 14:20
Eu cred ca se va putea baza pe Bynum ca fiind noul ... Desagana Diop...

ovi sibiu
12th September 2005, 19:50
Noul Jordan e mult mai probabil sa apara decat un tandem Stockton & Malone, motivul: prea multe variabile care trebuiesc indeplinite.

Sheed
13th September 2005, 10:01
WRONG:

pentru a fi jordan sunt prea multe variabile care trebuiesc indeplinite

ovi sibiu
13th September 2005, 11:17
Chiar daca Jordan a fost genial, un tandem are mai multe variabile dintr-un motiv simplu, sunt doi jucatori.
Argumente
-trebuie sa ajungi sa te cunosti pe tine ca jucator, apoi, foarte important trebuie sa ajungi sa-l cunosti si pe celalalt,
-sincronizare perfecta,
-relatie de prietenie, atat pe teren, cat si in afara lui,
-empatie,
-comunicare etc.
Bine, poarte cel mai important argument il constituie performanta sportiva, aici Jordan a fost peste Stockton & Malone. :headbang:

Irimus
13th September 2005, 16:40
Ca joc n-o sa ajunga nimeni peste m.j. dar la puncte iverson s-ar putea sa-l depasesca pt. ca de 5 ani are peste 30ppg si inca 3 sezoane cred ca tot asa o sa aiba

Sheed
13th September 2005, 18:12
@ovi :
am inteles perfect la ce te-ai referit , de prima data asa ca o sa-mi repet postul anterior:

pentru a fi jordan sunt prea multe variabile care trebuiesc indeplinite

Kobe24
13th September 2005, 18:41
Ca joc n-o sa ajunga nimeni peste m.j. dar la puncte iverson s-ar putea sa-l depasesca pt. ca de 5 ani are peste 30ppg si inca 3 sezoane cred ca tot asa o sa aiba
esti sigur? :rolleyes:

mishu
13th September 2005, 21:41
pentru a fi jordan sunt prea multe variabile care trebuiesc indeplinite pentru ca el face cu mult mai mult decat un tandem de jucatori... as adauga eu pentru a-l face pe ovi sa inteleaga mai bine ce ai zis tu...

ovi sibiu
13th September 2005, 23:53
Mersi pt. lamuriri, dar am inteles si eu. Eu am spus ca a fost genial, iar ""parerea mea"" exprimata aici este subiectiva, ceea ce nu este nici greu de inteles si nu este nici gresit.

Ady Micinic
15th September 2005, 11:37
Tandem ca acela al lui Utah nu va mai fi (din pacate). Nici un jucator ca MJ nu va mai fi (din pakate). Totusi sa nu dezarmam si astazi sunt jucatori in NBA care sunt unici (exemplu: Nash,Iverson,Ben Wallace s.a.m.d) si vor intra in legenda acestui sport. Acum e greu de spus cine este noul Jordan sau cine este cel mai exciting player in zilele noastre. Unii vor spune ca Lebron, altii ca Wade sau Amare, eu ma incapatanez sa cred ca cea mai bune cheie spre succes, intr-o competitie in care nu mai este un Jordan sau un tandem Malone-Stockton (Doamne cat meritau si astia un titlu), este modul in care joaca Detroit. Un spirit de ekipa si de colegialitate parca e copiat din fotbalul american. Baietii rai din "Motor City" lupta impreuna si unul pentru celelalt lucru pe care dupa parerea mea nu o sa-l vedem niciodata la Kobe sau la Vince.

Raptor
15th September 2005, 13:36
E lasa ca nu au prea fost asa uniti in Finala NBA de anu asta... :headbang: :D

SilverZeus
15th September 2005, 13:46
un tandem Malone-Stockton (Doamne cat meritau si astia un titlu).


...intr-adevar, poate meritau si ei, insa nah, s-au nascut intr-o perioada gresita....pe cand au ajuns si ei acolo sus, locul era luat de altzii (mai merituosi...zic eu)

Ady Micinic
15th September 2005, 19:27
@Raptor: Poate ca au fost neintelegeri in ceea ce priveste antrenorul insa nu stiu unde ai mai vazut tu la basket asa un spirit de ekipa ca si la Detroit Pistons (si nu ma refer doar la actuala ekipa).
@Silver Zeus: Cred ca ai dreptate. Jordan este the greatest ever si tocmai de aia e the greatest ca nu a pierdut nici o finala. Insa un asa tandem ca acela si ekipa aia a lui Utah merita mai mult decat 2 finale (pierdute).Dar stau si ma gandesc ca acelasi lucru spuneam acum si de Olajuwon daca Jordan nu avea acele probleme de familie in 94-95.

SilverZeus
15th September 2005, 21:42
...foarte interesant ce spui tu despre "Detroit team spirit"....intr-adevar jucatorii cei mai "rai" au trecut pe acolo (Bowen mai lipsea, insa joaca de parca s-ar fi calit la PIstons)...intotdeauna m-au fascinat "the bad boys" ptr modul in care abordau meciurile...insa am observat ca intotdeauna un rol foarte mare, in aceasta "relatie" solida din cadru echipei despre care vb, il avea antrenorul: ma gandesc doar la echipacelebra de bad boys a anilor 89-90 cand Chuck Daily ii strunea si-i determina cum nici macar Popovic nu reuseste in zilele noastre....asa era si Larry Brown si sper ca plecarea lui sa nu distruga "coeziunea" aceasta a echipei...am vazut o paralele foarte interesanta in ultima Finala: au aparut si "the good boys", stiute fiind "normele morale" pe care antrenorul Popovic le cere tuturor celor ce vin nin San Antonio....oricum cele 2 francize seamana foarte bine intre ele, si poate de aicii si performantele lor...

Ady Micinic
15th September 2005, 22:36
Acuma s-ar putea sa fiu un pic subiectiv insa mie mi se pare ca Bowen :rosu: este un jucator "murdar". Ray Allen a spus ca asa cum l-a lovit Bowen (peste fata, mana unde a apucat) nimeni nu loveste asa. In skimb la Detroit se joaca tare, fizic dar nu stiu daca ai observat cu cata sportivitate joaca Ben sau Prince. Oricum asa cum spuneai si tu cele doua francize (in special lotul de jucatori si modul cum sunt antrenate cele 2 ekipe) se aseamana intre ele.

Raptor
15th September 2005, 23:13
Jordan este the greatest ever si tocmai de aia e the greatest ca nu a pierdut nici o finala.

Nici Pippen nu a pierdut nici o finala... este el the greatest ever?

Ady Micinic
16th September 2005, 10:06
Stii foarte bine la ce ma refer. Kiar trebuie sa facem misto unul de celalalt? Am fost pe alte forumuri si de aceea am aderat la acesta pentru ca am auzit lucruri frumoase.
Pippen nu este the greatest ever, dar probabil ca este cel mai bun "locotenent" din cati au fost. Probabil ca Jordan facea pe toata lumea din ekipa mai buna dar sa nu uitam (cel putin eu am vazut toate finalele lui Bulls) cum s-a aparat Pippen la Magic in finala din '91 si sunt multe alte astfel de exemple (s-ar putea sa nu mi le amintesc pe toate ca eram si eu mic cand am vazut acele supermeciuri ale lui Bulls cu Detroit din finala conferintei in 89,90,91 cum se aparau Dumars si ai lui la "Air" s.a.m.d.).

Raptor
16th September 2005, 12:28
Nu putem zice de Jordan ca e the greatest ever pentru ca nu a pierdut nici o finala ca si cum asta ar fi motivul principal pentru care e the greatest ever. Sa nu uitam ca baschetul este, pana la urma, un sport de echipa.

Ady Micinic
16th September 2005, 12:34
N-am uitat asta dar orice sport inclusiv cele de ekipa au legendele sale si Jordan este o legenda pentru basket si dupa PAREREA MEA este cel mai bun ever. Nu neaparat ca nu a pierdut nici o finala ci pentru jocul sau, cifrele sale, karisma, reclama, faptul ca era liderul celei mai bune ekipe, ca nu ia- tremurat mana niciodata, ca a pasat atunci cand el stia ca nu poate s-o bage in cos, pentru ca era un aparator la fel de bun cum era de bun in ofensiva etc...