PDA

View Full Version : Etapa 18. Fc Botosani - Fc Brasov



Andreea17
17th February 2007, 14:57
Etapa 18. Fc Botosani - Fc Brasov.

07Ex
19th February 2007, 18:38
Bate FC Botosani!

Mishumacher
19th February 2007, 20:40
Eu cred ca brasovenii vor trage tare in retur si vor face tot ceea ce le sta in putinta sa obtina un rezultat bun la Botosani!

N0_NaM3
20th February 2007, 12:05
da, cel mult un egal, sper eu :D

iuli
3rd March 2007, 00:14
Se vorbeste ca ar fi blat... :rolleyes:

07Ex
3rd March 2007, 04:41
Cine zice ca ar fi blat?

bebesabie
3rd March 2007, 23:22
Mos Craciun.

Mishumacher
5th March 2007, 12:20
FC Botosani – FC Brasov 1-1 (1-0): Egal cat o victorie

Chiar daca au remizat pe teren propriu, fotbalistii botosaneni pot fi catalogati ca fiind invingatori in partida de sambata, deoarece au fost obligati sa lupte, pe de o parte, impotriva brasovenilor, si pe de alta parte impotriva brigazii de arbitri conduse de focsaneanul Marius Martis. FC Botosani a avut o evolutie peste asteptari, tinand cont ca in aceasta iarna nu a facut transferuri, si a fost peste gruparea brasoveana.

FC Botosani a dat o replica peste asteptari formatiei brasovene, reusind una dintre cele mai bune partide din acest sezon. Intr-o noua dispunere tactica pe teren, cu Derra si Ursu pe benzile laterale si cu Colban si Andries in atac, FC Botosani si-a dominat clar adversarul de sambata, FC Brasov. Cu toate acestea, nu a reusit sa isi treaca in cont cele trei puncte puse in joc.

Fara greseala
FC Botosani incepe nesperat de bine si elevii lui Mihai Ciobanu vor sa inlature orice suspiciune ca nu si-ar apara corect sansele. In minutul 3, formatia botosaneana are o mare ocazie de a marca, Colban si Ursu scapa singuri cu portughezul Diaz, dar Florinel Ursu rateaza cu mare lejeritate. Surprinzator, la carma jocului sunt tot botosanenii, si momentele bune de dominare se concretizeaza in minutul 10, cand Andries reuseste deschiderea scorului. Ursu, scapat pe partea dreapta, centreaza, mingea intalneste bara si ricoseaza la Andries, care din sase metri il executa pe goalkeeperul brasovenilor. Formatia botosaneana continua ofensiva si, cinci minute mai tarziu, Ursu cade in careu si solicita penalty, dar centralul Martis lasa jocul sa continue. In minutul 19, Andries are sansa de a realiza dubla, dar sutul sau din interiorul careului este retinut de goalkeeperul oaspetilor. Acelasi Andries are sansa de a marca in minutul 25, dar mingea trimisa cu capul trece de putin pe langa poarta. Prima sansa de gol a brasovenilor este abia in minutul 27, cand Voicu suteaza de la 18 metri, iar Caragata scapa mingea in corner. Brasovenii prind curaj si ies mai mult la joc si mai au inca o sansa de a marca prin Daniel Oros, care suteaza pe langa poarta de la metri. Ultima ocazie a meciului apartine botosanenilor, prin Colban, care suteaza paralel cu poarta din apropierea liniei de margine.

Repriza echilibrata
Startul reprizei secunde apartine oaspetilor. FC Brasov are prima sansa de a marca in partea a doua, prin argentinianul Diaz, dar acesta suteaza slab de la 16 metri si Caragata prinde fara probleme. Brasovenii continua ofensiva si sunt aproape de a marca prin Ion Dumitru, dupa o centrare a lui Diaz. In minutul 60, acelasi Diaz reia la coltul scurt si il intinde serios pe Caragata, care respinge in corner. Daca, in prima repriza, arbitrajul a fost unul impartial, in cea de a doua parte a jocului, brigada focsaneana condusa de Marius Martis a interpretat in favoarea brasovenilor mai multe faze. Maniera de arbitraj i-a enervat la culme pe cei aproximativ 5000 de spectatori, care s-au manifestat zgomotos la adresa brigazii conduse de Marius Martis. Momentele de dominare ale brasovenilor se concretizeaza pe tabela de marcaj, ei reusind egalarea in minutul 71, prin Oros. O contributie la golul brasovenilor a avut-o si Florin Caragata, goalkeeperul botosanean, care a iesit eronat la o centrare. FC Botosani revine in joc si preia initiativa si, in minutul 80, Kano are sansa de a inscrie. Colban a executat foarte bine o lovitura libera de pe dreapta, Kano a reluat cu capul, dar goalkeeperul oaspetilor respinge de pe linia portii. Desi ambele formatii au incercat pe finalul partidei sa dea lovitura de gratie, pana la urma, scorul a ramas 1-1. (Razvan Sauciuc)


Declaratii:
Mihai Stoica, antrenor principal FC Brasov: „Felicit echipa gazda pentru modul in care a jucat, sportiv, si de daruirea de care a dat dovada. Este o echipa organizata si au un antrenor foarte bun. In ceea ce priveste valoarea dintre cele doua echipe, nu pot sa ma pronunt. Nu comentez arbitrajul. Mi s-a parut ca a avut cateva erori, dar nu a influentat decisiv jocul. Terenul nu a fost foarte bun si acest lucru a dezavantajat jucatorii mai tehnici, dar nu cunosc foarte bine echipa gazda ca sa spun daca ne-a dezavantajat pe noi sau pe ei starea gazonului. Am vazut cativa jucatori de valoare la Botosani, cum ar fi Derra, Andries, Kano. Prin prisma ocaziilor pot spune ca e un punct castigat, dar daca ne gandim la ce ne-am propus, sunt doua pierdute. E un inceput de drum si sunt bucuros ca am reusit in scurt timp sa ajungem la un nivel care sa ne permita sa ne batem cu una din echipele bune ale seriei. Nu avem obiectiv promovarea, ci vrem sa cream o echipa buna”.
Mihai Ciobanu, antrenor principal FC Botosani: „Sunt suparat pentru ca i-am avut in mana. Am inceput foarte bine jocul, intr-o noua dispunere a jucatorilor in teren, dar dupa ce am marcat, nu am mai reusit sa avem acelasi curaj. Am vorbit si la pauza si le-am spus ca trebuie sa fie mult mai agresivi, sa fie primii la minge. Din pacate, ocaziile avute nu le-am concretizat si ma ingrijoreaza faptul ca am fost dominati la fazele fixe, chiar daca avem jucatori cu talie inalta. Nu discut de arbitri, dar sunt necajit ca si acasa si in deplasare, daca un jucator de al nostru intra in contact cu un adversar, se fluiera fault imediat, ceea ce nu se intampla cu adversarii nostri”.


Evenimentul de Botosani 5 martie 2007

Darkslowstar
15th March 2007, 11:50
Arbitrul i-a ajutat la fazele importante mai mult pe botosaneni :)

Bancaru
15th March 2007, 13:27
Vad eu bine personajul? Dark?! O sa avem ocazia la mai multe "dueluri" in liga secunda. Te salut, nu te-am vazut de o gramada de timp.

Darkslowstar
16th March 2007, 01:07
Da, la anul cand foarte probabil o da fim colegi de serie, daca nu emigrati la Timisoara :D