PDA

View Full Version : Us Open



lethal
24th August 2005, 23:28
Probabil ca Roger Federer va castiga castiga turneul dar sa speram ca romanasi nostri nu o sa ne faca de rusine :ok:

Victor Hanescu - Albert Montanes (in turul 3 ar putea sa il intalneasca pe Federer :) )
Pavel - Q
Meci bomba : ANDRE AGASSI - RAZVAN SABAU /hello :ok:
In calificari :Mergea - Giovanni Lapentti

Sharkie
24th August 2005, 23:40
Cred ca e prea devreme sa se deschida threadul asta.Oricum,acum pasul a fost facut.
Ady,daca vrei,te rog pune un poll cu castigatorul si castigatoarea , cred 9 optiuni la fiecare + optiunea "Altul/Alta" sunt mai mult decat suficiente.

dlgicu
25th August 2005, 05:50
pentru romani nu e prea devreme... inca de marti la feminin delia sescioreanu a pierdut din primul tur de calificari, miercuri edina gallovitz a castigat, iar mergea a pierdut la lapentti in trei seturi: 7-5 3-6 4-6

enache biz
25th August 2005, 10:00
mergea daca trecea de lapentti cu cine juca, sau ajungea pe tablou?
iar de tecau ce stiti?

Ady
25th August 2005, 11:12
Ady,daca vrei,te rog pune un poll cu castigatorul si castigatoarea , cred 9 optiuni la fiecare + optiunea "Altul/Alta" sunt mai mult decat suficiente.

Nu pot sa pun poll , pt ca nu am facut eu thread-ul , nu sunt atotputernic :P . Totusi ar fi o idee buna poll-ul ...
@enache , mai avea de jucat inca doua meciuri pentru a intra pe tablou , si daca nu ma insel unul dintre aceste meciuri era cu Andy Murray , de la care Mergea a mai luat bataie de curand ... Cat despre Tecau , nu cred ca a fost inscris al calificari ...

Tocmai stateam si ma gandeam ... daca se califica Mergea , avea sanse sa joace cu Pavel in primul tur ... si se stie ca daca vine cineva din calificari il bate pe Pavel ...

Darkslowstar
25th August 2005, 11:27
Mergea intarzie sa confirme. Totusi Giovanni Lapenti nu mi se pare a fi cine stie ce jucator. Il tin minte de anul trecut din Cupa Davis. De Tecau ce sa mai zic. S-ar putea sa nu poata sa participe in calificari din cauza locului slab din clasamentul Entry. Nu inteleg de ce Tiriac se incapataneaza si nu le da cate un wild card pt Rom Open. Alti ii promoveaza cei mai promitatori jucatori, noi le dam wild carduri unor straini cu firma care fac act de prezenta apoi. Buna strategie!

Ady
25th August 2005, 11:44
Daca ii aduc pe Gaudio si pe Ivanisevic , pot sa ridice pretul biletelor de la 400.000 cat a fost anul trecut (pt tot turneul) la 1.200.000 cat o sa fie anul asta ... Nu stiu ce mare castig e asta pentru federatie , daca ei prefera sa ii lase pe dinafara pe Mergea si pe Tecau ...

Darkslowstar
25th August 2005, 12:17
Tipic pt managementul performant marca Nastase & Haradau. Pe cat punem pariu ca Gaudio iese in primele 2 tururi? Mai ales ca probabil va fi si obosit dupa US Open si nu s-a mai pregatit de cateva luni pe zgura. Ce imbecili!

dlgicu
25th August 2005, 16:28
Tecau e la un futures in Mexic saptamana asta, nu stiu daca ii permitea sau nu clasamentul sa joace calificari la US Open.

Si eu cred ca Lapentti era de batut, de fapt Mergea a si cedat greu, in 3 seturi... se pare ca Mergea are mai multe probleme pe serviciul lui decat pe al adversarului, caci si aici a luat in total vreo 3-4 break-uri, dar a cedat mai multe. Sau poate e doar din cauza nivelului la care se joaca (loc 200-300), caci am vazut ca si in finala de la Timisoara Challenger intre un francez si un german au fost parca mai multe break-uri decat servicii castigate.

Despre Romanian Open, nu prea sunt de acord cu ce s-a scris aici. Este important sa ai jucatori valorosi si cu "nume" la un turneu, si in plus asta nu se face in detrimentul romanilor. Asa cum au promis, organizatorii vor da un wild card celui mai bun jucator roman din cele 18 turnee Futures... poate ca mai era loc de unul si pentru cel mai bun din cele doua challengers (Timisoara si Brasov) sa zicem, dar asta este. Nicaieri nu cred ca se dau wild cards numai jucatorilor din tara gazda, se dau cateva si pe alte considerente. Oricum, cred ca daca au nevoie cei doi vor primi WC pentru calificari; si de ce ar fi Tecau si Mergea mai indreptatiti decat Ionita, Moraru, Ungur sau Cruciat, sa zicem, care sunt inaintea lor sau intre ei in ATP?
Eu m-as lega mai degraba de neglijenta lui Pavel care a primit un wild card de "vedeta", poate daca se inscria aveau loc sa invite inca un nume greu, sau daca nu gaseau pe nimeni, alt roman promitator.

bmarian
25th August 2005, 16:32
Eu zic sa nu va grabitzi sa trageti concluzii.
Tecau si Mergea joaca mai mult pe hard decat pe zgura. Si nu prea au reusit sa rupa gura targului. E adevarat ca nu suntem americani si avem 15 turnee si nu ne permitem sa-i bagam pe Mergea si Tecau la turnee ATP cu wild card-uri..insa sunt altii care au pozitii mai bune decat ei in clasament... apoi e argumentul suprafetei.... cei 2 nu au jucat aproape de loc anul asta pe zgura...
Mergea a pierdut in calificari la US Open. Tecau joaca la un futures in Mexic.
Saptamana viitoare nici unul dintre ei nu apare pe vreo lista a vreunui turneu...din cate stiu eu... poate ma insel...
De abia peste 2 sapt ..... in saptamana challengerului de la Brasov... Mergea e pe lista de alternates de la Donetzk un alt turneu challenger.......cred ca Mergea va juca calificari la Bucuresti..... despre Tecau nu pot sa spun nimik..... Insa sistemul piramidal creat de federatia romana de tenis propune ca cel ce va castiga circuitul de futures-uri din Romania sa fie posesorul unui wildcard la Bucuresti( cel mai propabil Crivoi)... apoi uitucul de Pavel va primi si el unul... dar o sa ia bataie repede..pt ca are un an de *****... si s-ar putea sa fie ultimul...mai ramane un wildcard si pina inaintea turneului vor sti exact cui il vor da ... eu inclin sa cred ca va fi dat tot unui roman..pt ca vedetele alea bazate o sa refuze......sa vedem cine va fi acela.......in mod normal dupa pozitia din clasament ar trebui sa fie Ionita......

Ady
25th August 2005, 16:49
Nicaieri nu cred ca se dau wild cards numai jucatorilor din tara gazda, se dau cateva si pe alte considerente. ; si de ce ar fi Tecau si Mergea mai indreptatiti decat Ionita, Moraru, Ungur sau Cruciat, sa zicem, care sunt inaintea lor sau intre ei in ATP?

Ia vezi la Us Open cate wild card-uri s-au dat americanilor ... tanarului promitator Boby Raynolds ( care l-a batut pe Pavel si atat anul asta ) ... si mai sunt vreo 3 sau 4 ...
Despre Ionita sau Moraru si eu sunt de acord . Ei ar merita wildcard-urile ...

MCA
25th August 2005, 16:50
N-au prea avut noroc ai nostri la tragerea la sorti....Hane poate ajunge in turul 3 relativ usor, unde il asteapta Federer. Poate ii pune ceva probleme de data asta.
Pe Andrei ii asteapta Juan Carlos Ferrero in turul 2...greu meci...oricum cred ca ii va fi destul de greu sa reediteze performanta de anul trecut cind a ajuns in turul 4. Cel mai ghinionist a fost Razvan Sabau, care a mai fost pe tabloul principal la un singur turneu de mare slam, Roland Garros 1999. Asta e al doilea, si a cazut cu Andre Agassi, oricum va ramine cu amintirea ca a jucat cu o legenda a tenisului.
Cit despre Mergea si Tecau, nu numai ca-mi pare rau ca intirzie sa se afirme ca jucatori individuali, dar le-a fost spart dublul redutabil pe care-l faceau, de catre mediocri de la Cupa Davis, Segarceanu & Marcu....de Tiriac n-am cuvinte.
Succes alor nostri la US Open!!!
PS:Daca Mergea ar fi trecut de Lapentti, ar fi jucat cu un rus, Igor Kunitsyn, iar in urma unei ipotetice victorii, in ultimul tur cu Andy Murray din Marea Britanie...lol

Ady
25th August 2005, 16:56
Cit despre Mergea si Tecau, nu numai ca-mi pare rau ca intirzie sa se afirme ca jucatori individuali, dar le-a fost spart dublul redutabil pe care-l faceau, de catre mediocri de la Cupa Davis, Segarceanu & Marcu....de Tiriac n-am cuvinte.

Dublul lor nu a fost spart de federatie , ci pur si simplu din cauza clasamentelor au inceput sa joace la turnee diferite , si in mod normal nu au mai putut sa joace la dublu ... Oricum din cate am inteles acum vor sa faca tot posibilul sa joace din nou impreuna.
Ps : bine ai venit pe forumul OLS MCA:ok:

Darkslowstar
25th August 2005, 16:58
DlGicu, Mergea si Tecau au avut rezultate foarte bune la juniori spre deosebire de Ionita, Crivoi, Morar, Ungur, etc, care, poate cu exceptia lui Ionita, sunt jucatori care au mici snase sa avanzeze mai departe de locul pe care se afla acum. Ca sa nu mai vorbim ca cei 2 au facut pt tenisul romanesc mult mai mult decat au primit. Sa ne aducem aminte numai de meciul de Cupa Davis cu Ecuadorul. Merita mai mult decat niste wildcarduri 1-2 ani pana avanseaza mai mult in clasament. Nu are nici un rost sa aduci niste vedete pe wildcarduri, care vin numai ca sa bifeze niste bani usor castigati si ies fara exceptie in primele 2 tururi. Uitati-va la lista cu castigatori ai turneului sa vedeti cate mari vedete aduse cu mari sacrificii se afla pe ea.
Pavel s-a ramolit de tot, dar si organizatorii puteau sa-l sune cu cateva zile ainainte de deathline sa-i spuna: ce faci Cneazule, nu vii si la ROT?
Sper ca Mergea si Tecau sa joace macar in calificari, desi ma indoiesc ca vin ei atat de departe. Rusine FRT!

MCA
25th August 2005, 17:09
Mersi Ady...ma refeream in la Cupa Davis unde s-a tot folosit cirpeala Pavel-Trifu;ce-i drept au pierdut de fiecare data la mare lupta, dar pe termen lung ce s-a obtinut?...in schimb daca-i aruncau pe pusti si ii rodau un pic in meciuri importante (sa nu uitam ca si datorita lor am ramas la un moment dat in grupa mondiala cind i-au batut pe fratii Lapentti in Ecuador) cum ar fi fost cu Elvetia, dar mai ales cu Croatia, ar fi fost mult mai bine pentru toata lumea, chiar daca ar fi pierdut, aveam dublul de Cupa Davis.
Cit despre wild-carduri...un mic exemplu...Gael Monfils...wild-carduri peste wild-carduri la toate turneele...e deja in top 50...ai nostri saracii sunt lasati sa se macine in tot felul de turnee futures si challenger-uri...si la singurul turneu organizat in Ro...sunt pusi sa joace in calificari...shame :ciocan:

Darkslowstar
25th August 2005, 17:42
Monfils e numai ultimul dintr-o lista foarte lunga. Federer, Rodick, etc sunt produsele unui sistem bine pus la punct unde un loc foarte important il ocupa wildcarduri la turnee importante. Ca sa nu mai spunem ca in afara de ROT Tiriac mai organizeaza si alte turnee sau ar putea aranja sa mai primeasca wild-carduri, macar in calificari si in alte locuri. De Nastase nu mai spun nimic, pt ca la cat il duce capul ce pretentii pot sa ai de la el.

dlgicu
25th August 2005, 18:16
Ca sa ramanem putin in topic, iata lista wild cardurilor la US Open (8 la numar):

Philippoussis, Mark singles record 2005: 7-6

si restul de 7 americani:
67 - Blake, James (26 ani) singles record 2005: 18-17 (highest pos: 22 in 2003)
132 - Reynolds, Bobby (23 ani) singles record 2005: 5-6 (highest pos: 129 anul asta)
141 - Gambill, Jan-Michael (29 ani) singles record 2005: 4-8 (highest pos: 14 in 2001)
196 - Baker, Brian (20 ani) singles record 2005: 1-2 (highest pos: 172 in 2004)
218 - Ram, Rajeev (21 ani) singles record 2005: 2-1 (highest pos: 218 anul asta)
372 - Jenkins, Scoville (19 ani) singles record 2005: 0-1 (highest pos: 372 anul asta)
586 - Young, Donald (16 ani) singles record 2005: 0-6 (highest pos: 572 anul asta)

Cred ca primii trei sunt acolo fie datorita locului apropiat de ultimul cut fie din alte motive (James Blake o fi un fel de Pavel al lor si a uitat, sau habar n-am...).
Ultimii patru sunt tineri promitatori de-ai lor; as vrea sa mentionez ca si pentru US Open americanii (USTA e federatia lor) organizeaza inainte o suita intreaga de turnee de toate categoriile si probabil cei patru sunt printre cei care s-au remarcat in mod deosebit anul asta.

Totusi ei au avut 8 pozitii si au si o gramada de alte turnee de-a lungul anului (sunt pe primul loc la nr. de turnee pe an ca tara, cu vreo 15 parca), romanii au (cred) 4 pozitii mari si late la singurul turneu. Nu as vrea sa continui aceasta discutie pana nu apar numele finale pe tabloul romanesc, dar si cum se prefigureaza acum pare a fi o vedeta din afara, Pavel, Crivoi (din futures) si inca o pozitie. Daca vor fi in final 3 romani si o vedeta, eu nu prea as avea ce comentarii sa mai fac.
Oricum, poate moderatorul muta aceasta discutie pe un thread separat cu ROT, ca vad ca discutiile au inceput de acum si sunt oricum offtopic pentru US Open.

enache biz
25th August 2005, 18:26
mda, uitativa la americani, young donald , are 16 ani si primeste wildcard la un Grad Slam, fara comentarii
romanii sucks !! :( si vor performanta...
cum au facut a barna care era din romania si pt ca frt nu a vrut sa o ajute a plecat in germania, si`a luat cetatenie de akolo si aia au ajutat`o sa se ridice , daca statea in rom nu ajungea in primele 50 sau 100 WTA , cat e acum !

MCA
25th August 2005, 18:32
Mr. Gicu...US Open-ul nu a inceput inca...asa ca discutam despre ce ne doare pina atunci...oricum cineva mentiona in primele post-uri ca thread-ul a fost deschis prematur... :ok:

Ady
25th August 2005, 18:45
Mai sunt 3 saptamani pana la Open Romania , ar fi cam devreme pentru un thread , in plus discutiile sunt pe langa subiect , nu sunt total off-topic ... E un fel de comparatie intre ce e la noi si ce ar trebui sa fie ...

Sharkie
25th August 2005, 21:01
Mah Ady da' parca altadata ai bagat un poll intr-un thread.

Ady
25th August 2005, 23:14
La cupa davis a mai fost nevoie , si nu l-am bagat eu , l-a bagat Vadim cred ...

Sharkie
25th August 2005, 23:43
Pai ia hai sa vedem daca poate recidiva :D Serios,sa vorbesti cu el si eventual sa-i dai tu optiunile.

MCA
26th August 2005, 02:31
Edina Gallovits a ajuns in ultimul tur al calificarilor la US Open, dupa ce a dispus de Kira Nagy (Ungaria) cu 6-0 7-6(5) si o va intilni, pentru un loc pe tabloul principal, pe Vania King (SUA) care a dispus la rindul ei de Katarina Kachlikova (SLOVACIA) 5-7 6-3 6-3.
Succes Edina!!! :yeah:

lethal
27th August 2005, 10:27
Andrei Pavel ROM
vs.
Andy Murray GBR :cool:

Cristi
27th August 2005, 20:14
He-he... Andrei nu a avut noroc cu Murray dar nici ghinion. Cred ca va trece de el destul de usor... daca e in forma. Murray cam joaca servici-vole si e foarte greu sa incerci asta cu Pavel... mai bine te abtii. O sa il paseze din toate pozitiile. Eu cred ca englezul e prea neexperimentat deocamdata si nu va reusi sa treaca de Andrei.

Ady
27th August 2005, 20:27
Ar fi fost interesant daca s-ar fi calificat Mergea , am fi avut sigur un roman in turul 2 :P

Cristi
27th August 2005, 21:20
Exact cand pare pe faras, Pavel produce surpriza. Atata am de zis.

Sharkie
28th August 2005, 11:01
Cred si sper ( ca de obicei :D ) ca Andy Roddick va castiga....Safin si Federer si le-au castigat pe ale lor...... :P

lethal
28th August 2005, 23:30
Andre Agassi (USA)[7]
vs. Razvan Sabau (ROM)
luni spre marti noapte de la 3:30 aproximativ in direct pe Eurosport :ok: deci eu zic ca sansa lui Sabau ar fi ca durerea de spate a lui Agassi sa se agraveze :cool:

gavacaritei
29th August 2005, 10:49
Tenismanul rus Marat Safin, cap de serie numarul 5, nu va participa la US Open, ultimul turneu de Grand Slam al anului, care incepe luni, la New York. Safin, castigator la US Open in 2000, a fost nevoit sa renunte la participarea din acest an din cauza unei accidentari la genunchiul stang. Organizatorii au anuntat ca tenismanul rus va fi inlocuit de germanul Bjorn Phau.

Darkslowstar
29th August 2005, 11:59
Singura sansa a lui Sabau e sa se accidenteze Andre. Eu sper totusi sa nu, pt ca e pacat pt frumusetea turneului.

Cristi
29th August 2005, 14:26
Pentru prima oara pe terenul central la US Open si in fata favoritului nr.1 al publicului, cred ca Sabau va pierde chiar daca Andre va juca cu o mana in ghips.

gavacaritei
29th August 2005, 14:50
Poate ca Romanul se va mobiliza si va face un meci mare unui campion care se mobilizeaza greu in fata no name-urilor!

lethal
30th August 2005, 08:42
Sabau a pierdut 6/3 ,6/3, /6/1 dar cateva gameuri le-a putut juca de la egal la egal cu marele campion insa lipsa meciurilor de la turneele de Grand Slam si-a spus cuvantul ,poate va trece un tur doua la Australian Open

Cristi
30th August 2005, 09:20
Agassi
Andre Power
No Surprises Here: The Legend Defeats Sabau
by Christine Staudinger Ezra
Monday, August 29, 2005

No. 7 seed American Andre "The Legend" Agassi took the court tonight against 28-year-old Razvan Sabau of Romania, winning, 6-3, 6-3, 6-1, in the evening's premier match at Arthur Ashe Stadium.

Agassi dominated the match with 11 aces and 34 winners, while Sabau had 30 unforced errors and eight double faults. There were no shockers during this match, as Agassi's skills and experience were an advantage Sabau just couldn't overcome.

Sabau's US Open debut was preceded by extensive play on the challenger circuit, with wins on clay in Budapest and Kosice. Meanwhile Agassi -- who recently appeared in the US Open Series Rogers Masters in Montréal, where he lost in the finals to young hotshot Rafael Nadal -- will now advance to the second round.

Cam asta a fost... sincer, spera cineva???

victorash12
30th August 2005, 09:41
nu-i nimic mergem inainte astazi al treilea meci al arenelor grandstand si arena 13 joaca romanii : Andrei Pavel- Fraierul Murray Grandstand

Victor Hanescu-Albert Montanes arena 13 sau 14



AL TREILEA MECI AL ARENEI

Darkslowstar
30th August 2005, 13:48
M+am trezit azi noapte la 4 ca sa-l vad pe Sabau cu Agassi. Nimic nou sub soare aceasi frica de adversar, aceasi greseli copilaresti si o groaza de erori la serviciu. Sabau a pierdut la un moment dat un break la 0, facand 3 duble greseli. Andre a fost cu 15 clase peste el. Ce m-a deranjat este ca Sabau n-a crezut o secunda in sansa lui.

scythe19pro
30th August 2005, 15:18
Hi! http://i22.photobucket.com/albums/b306/scythe19pro/smile/wavey.gif I'm new here.

Am vazut si eu primele 2 seturi din meciul lui Sabau. Nu a avut ce sa faca. Agassi was too good. Iata cate ceva din day 1 de la USO:

Agassi advances with ease
From Rebecca Bryan in New York
August 30, 2005

EIGHT-time grand slam champion Andre Agassi launched his 20th US Open campaign with a swift straight-sets victory over Romanian Razvan Sabau today, to the delight of New York.

Agassi, the seventh seed, took just 69 minutes to close out a 6-3 6-3 6-1 victory over Sabau as he got his 59th grand slam appearance underway.

He posted his 72nd career US Open victory, and with one more he will tie Ivan Lendl for second place on the tournament's all-time list.

As has become his custom, he bowed and blew kisses to the fans in thanks for their vocal support.

"I was pretty nervous, so it took me a while to settle in," he said.

"Everybody here has taken a day out of their lives to come and watch me, so I just thank them."

French Open champion Rafael Nadal, seeking his second career grand slam title, eased into the second round with a 6-3 6-3 6-4 victory over US wild card Bobby Reynolds.

Nadal, the second seed, admitted the sensation of playing a featured first-round match on the massive Arthur Ashe Stadium court was a far cry from his previous low-key Open appearances.

"Of course it's different," he said.


Advertisement:
"The last two years when I was coming here, I was playing very, very bad.
"Now it's a little bit different."

Indeed, the 19-year-old has established himself as a bona fide sensation. His nine titles in 2005 - including the French Open - tie him with top seed and defending champion Roger Federer, the man he pushed to the brink in Miami back in April before succumbing in the final of that hardcourt Masters Series event.

Nadal has since captured his first career hardcourt crown, downing Agassi in the final in Montreal two weeks ago.

"I know if I am playing well, I can win a lot of matches on this surface," he said.

Federer, who will open his campaign against Czech Ivo Minar tomorrow (AEST), took an extended break after capturing the Wimbledon title to rest and recover from a painful foot ailment.

His return was a triumph at the Cincinnati Masters in August, where he beat American Andy Roddick.

Fourth-seeded Roddick, lost to Federer in the Wimbledon final, hurt his own foot in losing to Federer in Cincinnati, was to anchor the night session tomorrow against Luxembourg's Gilles Muller.

Sixth-seeded Russian Nikolay Davydenko is also slated for action tomorrow, along with Britons Tim Henman and Greg Rusedski.

The first major on-court casualty of the Open came on the Grandstand court at the National Tennis Center as 222nd-ranked US wild card Brian Baker toppled ninth-seeded Argentinian Gaston Gaudio 7-6 (11/9) 6-2 6-4.

"Of course I was expecting to have a better tournament here, but you never know," said Gaudio, the 2004 French Open champion.

"I played a guy that today was better than me, and I couldn't do anything else.

"He was serving pretty good today, and he was playing pretty good from the baseline, too. I didn't get any opportunity to break his serve or anything."

Baker had the trainer on briefly to treat what he said might have been "anxiety cramps" in his thigh.

bmarian
30th August 2005, 17:21
Si eu m-am trezit la 4 si am vrut sa-l vad pe Sabau ala care a ajuns pt prima data in primii 100 insa s-a vazut din prima clipa ca romanul era cu gandul la avionul spre Romania... nu a crezut o clipa ca poate castiga meciul si de aceea a jucat la trecerea timpului si cand facea 3 game pe set se oprea ca si cum ar fi fost multumit si pt ca se facea tarziu in setul 3 a zis ca poate sa-l piarda mai ushor ca sa plece mai repede la hotel sa nu piarda metroul din new York.... Sabau a fost f puturos.....Era clar ca Agassi a fost mai bun,dar Sabau nu a fortat deloc si nu a parut nici un moment afectat de faptul ca pierde...

scythe19pro
30th August 2005, 17:21
cat despre castigarea USO: daca Federer pierde inainte de SF, at. castiga Hewitt, dar daca nu, at. Hewitt va pierde in SF, iar USO va fi castigat de Fed.

lethal
30th August 2005, 17:35
Si eu m-am trezit la 4 si am vrut sa-l vad pe Sabau ala care a ajuns pt prima data in primii 100 insa s-a vazut din prima clipa ca romanul era cu gandul la avionul spre Romania... nu a crezut o clipa ca poate castiga meciul si de aceea a jucat la trecerea timpului si cand facea 3 game pe set se oprea ca si cum ar fi fost multumit si pt ca se facea tarziu in setul 3 a zis ca poate sa-l piarda mai ushor ca sa plece mai repede la hotel sa nu piarda metroul din new York.... Sabau a fost f puturos.....Era clar ca Agassi a fost mai bun,dar Sabau nu a fortat deloc si nu a parut nici un moment afectat de faptul ca pierde...

in mare masura sunt de acord cu tine dar SABAU ramane la US OPEN : :D
Victor Hanescu ROM/Razvan Sabau ROM vs. Justin Gimelstob USA/Mariano Hood ARG


dar si meciul

Andrei Pavel ROM/Rainer Schuettler GER vs Jan Hernych CZE/Vincent Spadea USA

gavacaritei
30th August 2005, 17:49
Am vazut si eu meciul, doar ca nu am dormit deloc. Cred ca am fost cel mai inspirat, pentru ca in afara de meciul dezmagitor (prin atitudinea lui Sabau) am vazut confruntarea in cinci seturi dintre Gasquet si Alberto Martin si marsul Mariei Sarapova pe langa grecoaica Elena Daniliu.
Spre deosebire de jucatorii profesionisti de inaintea lor, Sabau si Agassi pareau a participa la un amical de caritate... Plus comentariul tipului de la tv!!!

Darkslowstar
30th August 2005, 18:02
Si pe mine m-a enervat comentariul eurosport, care comenta de parca Sabau facea meciul vietii lui. Andre s-a intrebuintat cam la 20% din capacitate si oricum parea ca poate castiga si daca tinea racheta in dinti. Ce diferenta intre cei doi.

Ady
30th August 2005, 19:34
6-1 6-1 6-1 , acesta este scorul cu care Federer se califica in runda a doua . As putea spune razbunare , dupa ce de curand Minar i-a dat emotii lui Federer intr-un meci ...
Meanwhile , Henman pierde setul doi in fata lui Verdasco (dupa ce l-a pierdut si pe primul 6-4) cu 6-2

sun
30th August 2005, 20:38
Sabau chiar facea meciul vietii lui. Din Pacate , in viata asta nu era tenismen. Trebuia macar sa duca un set spre tiebreak , Agassi e totusi un moshulet pe langa Sabau .

Henman joaca cel mai prost tenis de cand il stiu. Radea dupa fiecare minge pierduta . :ok:

bmarian
30th August 2005, 22:43
Hanescu a pierdut deja primul set 4-6 :((

Ady
31st August 2005, 00:01
Hanescu a abandonat ... in continuare nici un meci castigat la US Open pentru el :(


Oficial , Pavel este cel mai nervos jucator din circuit ... L-a injurat pe arbitru cum nu credeam ca se poate injura , a fost penalizat cu un punct , si l-a mai injurat putin . La sfarsitul meciului Pavel nici nu a dat mana cu arbitrul .
S-a vazut ca este mai experimentat , a jucat mult mai bine , jocul lui era inchegat mai bine decat al britanicului care nu a facut altceva decat sa astepte ca Andrei sa se bata singur ...

Cel putin am ras cu lacrimi de injuraturile lui (si in engleza si in romana), si de Murray cand a vomitat pe teren =))=))=)).

css2
31st August 2005, 06:36
pacat de andrei.a fost un meci tare de tot dar andrei a pierdut la mustata.sa nu cumva sa scrieti ca a pierdut ca e roman.cristi tu le ai cu abureli din astea.
trebuia sa il injure pe arbitru pe limba noastra ca asa cred ca o sa ia o amenda de cel putin 5,000.timpit arbitru asta.arbitru de linie a spus out iar mamaliga de arbitru dintr-un unghi imposibil de vazut f bine a spus ca mingea este buna.ce nenorocit de arbitru.

lethal
31st August 2005, 08:50
totusi in 2 zile au iesit toti romanii :rosu: :no: ,iar pavel a pierdut incredibil
poate ca daca nu era asa nervos la 5/4 in decisiv concretiza mingea de break avuta si intorcea setul in favoarea sa dar nenorocitul ala de negru :jerk: l-a scos din pepeni cu mingea pe care el a vazut-o buna :no:

Andy Roddick a pierdut dupa trei seturi foarte echilibrate nici nu ma asteptam sa iasa din primul tur :o:

bmarian
31st August 2005, 09:59
Pavel e un mare prost daca la 31 de ani nu a ajuns sa inteleaga ca nu are rost sa se enerveze pentru ca arbitru ii fura un punct...... la experientza lui si la cate meciuri a pierdut din cauza arbitrilor si a liniilor terenului ar trebui sa-si dea seama ca nu merita sa se enerveze pt un singur punct......Pavel e batran si se cam apropie sfarsitul carierei sale....a jucat f bine in finalul setului 3 si a avut 0-30 la inceputul setului 4 dupa care a ratat un voleu destul de ushor si din momentul ala jocul lui a scazut f mult si a pierdut setul 4 cu 6-1 si totul a continuat pina la 2-1 pt Murray in setul 5 cand englezul a vomat.....Am crezut ca poate reveni dar din nou s-a batut singur pt ca nu a putut sa mai faca un break la 3-2 pt el......Si apoi englezul si-a revenit......Insa per ansamblu ultimele 2 seturi au aratat un Pavel obosit si f slab mental.......

Darkslowstar
31st August 2005, 11:17
Aseara m-am culcat pe la 4 de nervi dupa meciul pierdut de Pavel cu mucosul acela de Murrey. Nu mi-a venit sa cred cata lipsa de determinare, bataie de joc, nervi copilaresti, amatorism am putut sa vad. Setul 5 m-a umplut de draci. Pavel a pierdut setul in conditiile in care ala era groggy, terminase demult benzina, etc.
Pavel ar trebui sa se retraga pana nu se face de ras de tot. Aseara si o baba paralitica il batea. Sa fim seriosi Murrey este talentat, dar n-are experienta si sta destul de prost cu pregatirea fizica. Andrei a facut un numar incredibil de greseli nefortate (peste 50), n-a reusit sa profite de serviciul slab a lui Murrey, etc etc.
Nu cred ca ma mai uit la un meci de-al lui Pavel, pt ca e clar ca absolut oricine din circuit nu are ce alege din el la momentul actual, daca isi da un pic silinta.
A fost frumos, a facut un parcurs execelent in cariera lui, dar acum emomentul sa spuna pa si pusi. Se vede clar ca nu mai are placerea de a juca, ii lipseste determinare (nu alerga dupa unele mingi care mai puteau fi prinse), si sta destul de prost cu coinditia fizica. La revedere Andrei, nu te vom uita.

Ady
31st August 2005, 11:52
Vesti bune de la Hane , nu s-a accidentat , s-a retrat pentru ca a fost batut in cap ... de soare :p ... (heat illness)

Darkslowstar
31st August 2005, 12:00
Alta dovada de amatorism din partea lui Hane. A pierdut US Open, intr-un moment in care era in forma, pt ca nu l-a dus capul sa-si puna o sepcuta. Tipic romanesc!

Ady
31st August 2005, 12:21
Hane tot timpul a avut probleme cu caldura . Chiar la New Haven intr-un interviu a spus ca cel mai bun lucru e ca nu e chiar asa de cald ...

Oricum Dupa ce se va face clasamentul la sfarsitul turneului Hane va fi in fata lui pavel si in entry : pavel a fost in optimi anul trecut si toate punctele castigate atunci se scad acum ; Hane si anul trecut tot in primul tur a iesit , deci nu are puncte de aparat ...

Ar fi bine daca ar reusi sa nu cada in 2005 race (desi cred ca e imposibil) si la Bucuresti sa ajunga cat mai departe pentru a intra in primii 30 ...

pinky
31st August 2005, 15:06
Pavel s-a batut singur, arbitrii dintotdeauna ne-au defavorizat, nu conteaza la ce sport, dar cand si-au format si cretinii aia de americani acea imensa pasiune pentru britanici nu stiu...ca i-au facut viata un chin lui Pavel, se bucurau la fiecare minge a lui Murray parca ar fi castigat Roddick US Open-ul :headbang:
Sabau a pierdut prea usor in fata lui Agassi, din pacate, iar despre Hanescu nici nu mai stiu ce sa zic, daca a stiut ca nu rezista la soare de ce nu si-a luat masurile de protectie corespunzatoare?
In rest, imi pare rau ca s-a retras Safin, chiar as fi vrut sa vad pana unde putea sa ajunga :( De Roddick stiam ca va avea un meci greu, l-am mai vazut pe Muller de cateva ori si stiam ca joaca mai bine decat o indica pozitia sa din clasament, plus ca e stangaci :cool: La fete Dementieva ce a avut probleme ieri, Justine ca de obicei, fara probleme, m-a socat insa eliminarea Kuznetovei :o:
Parerea mea este ca Federer ramane favorit la baieti si singurii care ar putea sa-i puna oarecare probleme sunt Nadal si Hewitt!!La fete cred ca favorita este Clijsters(aici sunt subiectiva :D) si cele care ar putea sa o impiedice sunt Henin-Hardenne, Mauresmo si poate una din surorile Williams!Sharapova, desi este favorita nr 1, nu m-a prea convins cu jocul prestat la Wimbledon...Ma intreb cand vom avea si noi macar o fata care sa concureze la turnee, ca baieti mai sunt, dar la fete e seceta cumplita :mda:

Darkslowstar
31st August 2005, 15:16
Specatatorii l-au sustinut pe Murrey pt ca are 18 ani intai si apoi pt ca e britanic. E normal sa ai o simpatie pt un pustan necunoscut care se lupta de la egal la egal cu un nume consacrat din elita mondiala ca Pavel. Daca te-ai uitat pana la sfarsit ai observat ca dupa ce arbitrul i-a dat greseala tehnica lui Pavel (justificat, l-a injurat) spectatorii, care au fluierat copios decizia l-au sustinut pe Pavel si chiar se bucurau la fiecare prim serviciu in fileu al lui Murrey. Dar si inainte au aplaudat fiecare minge buna a lui Pavel. Spectatorii americani se pricep foarte bine la tenis si au gustat din plin speactacolul oferit de cei doi.

Pinky, e si greu sa apara cineva la fete cu invazia aceasta de femei-barbat din tenisul feminin. Bine ca avem macar baieti pt ca tenisul masculin nu se compara din punct de vedere calitativ cu cel feminin. No offence.

Mishumacher
31st August 2005, 17:06
Lasati bey ca-i facem noi praf la Romanian Open.
Anu' asta trebuie sa castige un roman.

Poate se ambitioneaza mai mult dupa escul asta.

Ady
31st August 2005, 17:28
au fluierat copios decizia l-au sustinut pe Pavel si chiar se bucurau la fiecare prim serviciu in fileu al lui Murrey. Dar si inainte au aplaudat fiecare minge buna a lui Pavel. Spectatorii americani se pricep foarte bine la tenis si au gustat din plin speactacolul oferit de cei doi.

Americanii din tribune ar fi vrut un break de la Pavel , doar pentru a se lungi meciul , nu cred ca tineau cu niciunul dintre jucatori , ba din contra ar fi vrut sa ii vada cum isi dau sufletul pe teren , pentru a mari spectacolul ...

css2
31st August 2005, 18:09
Aseara m-am culcat pe la 4 de nervi dupa meciul pierdut de Pavel cu mucosul acela de Murrey. Nu mi-a venit sa cred cata lipsa de determinare, bataie de joc, nervi copilaresti, amatorism am putut sa vad. Setul 5 m-a umplut de draci. Pavel a pierdut setul in conditiile in care ala era groggy, terminase demult benzina, etc.
Pavel ar trebui sa se retraga pana nu se face de ras de tot. Aseara si o baba paralitica il batea. Sa fim seriosi Murrey este talentat, dar n-are experienta si sta destul de prost cu pregatirea fizica. Andrei a facut un numar incredibil de greseli nefortate (peste 50), n-a reusit sa profite de serviciul slab a lui Murrey, etc etc.
Nu cred ca ma mai uit la un meci de-al lui Pavel, pt ca e clar ca absolut oricine din circuit nu are ce alege din el la momentul actual, daca isi da un pic silinta.
A fost frumos, a facut un parcurs execelent in cariera lui, dar acum emomentul sa spuna pa si pusi. Se vede clar ca nu mai are placerea de a juca, ii lipseste determinare (nu alerga dupa unele mingi care mai puteau fi prinse), si sta destul de prost cu coinditia fizica. La revedere Andrei, nu te vom uita.

@Darkslowstar si bmarian

ar fi mai bine ca voi doi sa nu-i mai faceti prosti si penibli pe andrei si pe hane.respectati jucatorii si cind pierd.asta este sportul si uneori se pierd si meciuri din astea de infarct.aveti tupeu sa vorbiti asa.sa va fie rusine.
cine sinteti voi ma sa vorbiti asa de ei? ati jucat tenis vreodata ca sa intelegi sportul asta? ma mir cum ady einstein nu va penalizeaza cu citeva zile

alexbucur
31st August 2005, 18:26
sunt de acord cu css2, daca ne bucuram atunci cand ei castiga, ii urmarim si ii sustinem pe la toate turneele, nu demonstram nimic injurandu-i cand pierd. Pana la urma asa ne diferentiem de fotbal desi nici acolo nu ar trebui sa se intample lucrurile astea.

Ady
31st August 2005, 19:55
Cred ca pe dark si pe bmarian nu i-a deranjat atat de mult faptul ca a pierdut cat felul in care a facut-o . Si adevarul este ca la varsta si experienta lui Pavel ar fi trebuit sa stie ca daca se cearta cu arbitrul o sa se enrveze si asta nu o sa il ajute cu nimic .
Jocul lui a fost mult mai bun decat al adolescentului britanic , mult mai multe lovituri castigatoare . Problema a fost faptul ca Pavel nu era deloc multumit de el . Inca din debutul meciului a fost destul de nervos (cand a pierdut primul set a trimis o minge in tribune) . Dupa ce a castigat setul 2 si apoi pe al treilea nici un semn de bucurie , de calm , nu a strans pumnul nici macar o data . Si cred ca de la aceasta nervozitate au aparut si nenumaratele greseli nefortate , greseli care au hotarat castigatorul meciului . Au fost multe puncte in care Murray parea la antrenament , nu lovea mingea , nu incerca sa atace , sa gaseasca unghiuri favorabile , el doar punea mingea in teren pana cand Pavel gresea . Asta este , din pacate tactica asta de asteptare a dat rezultate , si nu avea cum sa nu dea tinand cont ca e tanar si rezista mai mult la efort decat Andrei care are 31 de ani .
Nu cred ca ceea ce au zis dark si bmarian se aseamana catusi de putin cu ce se intampla cu suporterii echipelor de fotbal .

lethal
31st August 2005, 21:14
oricine si orice ar zice PAVEL ramane cel mai mare jucator roman dupa Nastase :ok: :ok: /hello /hello

Ady
31st August 2005, 21:21
Nu exista nici un dubiu in privinta asta ...

A fost frumos, a facut un parcurs execelent in cariera lui
si sunt zeci , daca nu sute de astfel de formulari pe forumul asta ...

MCA
1st September 2005, 08:04
Trec peste infringerile de Marti, am fost suparat tot restul zilei.
Vesti bune totusi, dupa ce Pavel/Schuettler au pierdut cu 6-7 2-6...desi au avut 5-2 in primul set, la Jan Henrych/Vicentiu (Vince) Spadea (care stiti ca e roman venit in state pe la 12-13 ani)...totusi cineva din Ro s-a calificat in turul 2...la dublu Andreea Vanc/Eva Binerova le-au intrecut cu 2-6 6-3 6-4 pe doua spanioloaice cu nume deosebit de lungi...

Miine joaca si dublul Hane/Sabau, le dorim succes.

Apropos de discutia cu Hane si sepcuta...abandonul n-a fost atit din cauza caldurii, ci a umiditatii excesive...e absolut horror numai sa stai si sa simti cum curge apa pe tine, fara sa faci absolut nimic, daramite sa si joci tenis...unii sunt obisnuiti cu umiditatea, altii ca Hane nu...deci nu cred ca a fost o decizie rea in fond si la urma urmei daca omul a simtit ca nu mai poate.

lethal
1st September 2005, 10:55
Vicentiu (Vince) Spadea (care stiti ca e roman venit in state pe la 12-13 ani)....
atunci de ce scrie ca s-a nascut la Chicago, Illinois, USA????

bmarian
1st September 2005, 10:56
alex si css2 am si eu o intrebare. Ati vazut meciul lui Pavel cu Andy Murray?
anul acesta pavel a fost de nerecuoscut ca jucator de tenis...a avut o singura saptamana buna....cand a ajuns in finala la Munchen... dupa acel turneu nu a mai reusit sa castige 2 meciuri la rand in orice turneu a jucat....ceea ce dovedeste ca a avut un an slab si ca ceva se intampla la nivel mental cred pentru ca la meciul cu Murray l-am vazut reusind in setul 3 lovituri cu dreapta pe care nu le-am vazut niciodata la Pavel. Cred ca motivatia dar si rabdarea au disparut la Andrei....Reactiile care au fost postate aici pe forum au fost reactii la cald...si cred ca orice fan al lui Pavel care a urmarit meciul cu Murray a injurat catusi de putin prestatia din ultimele 2 seturi a romanului. S-a comportat ca si cum el era cel neexperimentat......

Darkslowstar
1st September 2005, 11:50
@Darkslowstar si bmarian
ar fi mai bine ca voi doi sa nu-i mai faceti prosti si penibli pe andrei si pe hane.respectati jucatorii si cind pierd.asta este sportul si uneori se pierd si meciuri din astea de infarct.aveti tupeu sa vorbiti asa.sa va fie rusine.
cine sinteti voi ma sa vorbiti asa de ei? ati jucat tenis vreodata ca sa intelegi sportul asta? ma mir cum ady einstein nu va penalizeaza cu citeva zile

Ai fi meritat sa-ti spun vreo 2 pt obraznicia ta dar ma abtin.
Pe scurt: am jucat tenis la Dinamo Brasov si Olimpia Brasov. Tu ai jucat de vorbesti asa?
Ai vazut meciul in cauza sau doar vorbesti ca sa te afli in treaba?
Numai administratorii si unul dintre supermoderatori pot sa dea ban si numai pt motive intemeiate.
Andrei a fost mai mult decat penibil marti noaptea cu Murrey. Cine a vazut meciul nu poate decat sa-mi dea dreptate. Este inadmisibil la experienta si valoarea lui sa se comporte si sa joace astfel. S-a facut de ras si va incasa si o amenda grasa de la ATP (pe deplin meritata). Marian si cu Ady au spus bine ce era de spus asa ca nu o sa mai repet si eu. Intradevar au fost postari la cald, dar cine a vazut meciul (clar nu e cazul tau) intelege de ce au fost formulate astfel.
Mare pacat ca un jucator ca Andrei se face de ras in felul acesta in circuit cand e clar ca nu-i mai sta capul la tenis si tanjeste sa stea mai mult langa familie. Marti noapte parca Murrey era cel experimentat si Andrei pustiul de 18 ani. Nu intra in discutie ca Pavel este al doilea jucator roman ca valoare dupa Nastase, este indiscutabil.

css2
1st September 2005, 15:10
Ai fi meritat sa-ti spun vreo 2 pt obraznicia ta dar ma abtin.
Pe scurt: am jucat tenis la Dinamo Brasov si Olimpia Brasov. Tu ai jucat de vorbesti asa?
Ai vazut meciul in cauza sau doar vorbesti ca sa te afli in treaba?
Numai administratorii si unul dintre supermoderatori pot sa dea ban si numai pt motive intemeiate.
Andrei a fost mai mult decat penibil marti noaptea cu Murrey. Cine a vazut meciul nu poate decat sa-mi dea dreptate. Este inadmisibil la experienta si valoarea lui sa se comporte si sa joace astfel. S-a facut de ras si va incasa si o amenda grasa de la ATP (pe deplin meritata). Marian si cu Ady au spus bine ce era de spus asa ca nu o sa mai repet si eu. Intradevar au fost postari la cald, dar cine a vazut meciul (clar nu e cazul tau) intelege de ce au fost formulate astfel.
Mare pacat ca un jucator ca Andrei se face de ras in felul acesta in circuit cand e clar ca nu-i mai sta capul la tenis si tanjeste sa stea mai mult langa familie. Marti noapte parca Murrey era cel experimentat si Andrei pustiul de 18 ani. Nu intra in discutie ca Pavel este al doilea jucator roman ca valoare dupa Nastase, este indiscutabil.

fii sigur ca am jucat tenis si mai bine ca tine oricum.am avut si puncte atp asa ca nu ma lua tu la misto.ai jucat in prima echipa la dinamo brasov?
cite gheme ii iei lui remus?
am vazut mai bine meciul cu andrei ca tine pentru ca sint mai aproape de us open decit esti tu.pe tabloul de la us open nu sint gaini.toti joaca bine.uita-te si tu la roddick ce-a facut.poti sa spui ca roddick e penibil?
ai mai si scris ca andrei a fost mai mult ca penibil.mare tupeu ai tu ala care zici ca ai jucat tenis

css2
1st September 2005, 15:14
atunci de ce scrie ca s-a nascut la Chicago, Illinois, USA????

spadea nu este roman.mama lui este din cuba iar tatal din italia.nu este roman suta la suta

bmarian
1st September 2005, 15:28
am vazut mai bine meciul cu andrei ca tine pentru ca sint mai aproape de us open decit esti tu.
Daca nu erai in tribune cumva......inseamna ca stateai mai aproape de Tv sau cum? :happy :happy :happy :happy :happy :happy
Scuze

Ady
1st September 2005, 15:31
Eu zic ca e momentul sa incheiem discutia , inainte sa se incinga spiritele si mai rau si sa ne vedem cu totii pe lista neagra ...

Darkslowstar
1st September 2005, 15:32
Vad ca dai din penibil in penibil. Daca esti atat de mare jucator atunci de ce nu esti la US Open? Si daca ai avut puncte ATP inseamna ca nu mai poate sa vorbeasca nimeni pe forum daca nu-i dai tu voi? Haida-de! Si lasa-l pe Farcas in pace, ca are el cu cine juca tenis.
Si te rog sa nu-mi mai pui vorbe in gura, cine a zis ca sunt gaini la US Open? Eu m-am legat doar de jucatorii nostrii care au dat dovada de amatorism, Pavel pt ca a luat bataie la modul in care a facut-o si Hane pt ca a abondonat dintr-un motiv care ii este imputabil (asta e clima de la US Open, trebuie sa fii pregatit pt asa ceva). Daca ai vazut meciul lui Pavel si nu ai nimic sa-i reprosezi e edificator cat tenis stii tu.
In toata lumea sportivii sunt laudati si premiati cand castiga si criticati cand pierd (mai ales atunci cand ar trebui sa castige). Numai la noi e tradare de neam sa critice un mare sportiv care se face de ras. Ce nesimtire domne', sa-ti permiti sa critici pe Pavel! Traiasca partidul!

bmarian
1st September 2005, 15:49
de Andrei Balan
E noapte la noi, s-a inserat si la ei.

Peste Ocean, acolo unde Mc Donald’s-ul e muzeu iar KFC-ul secta, Pavel, cel mai bun dintre romanii cu racheta, dupa Prunariu sI Nastase, incearca o aterizare fortata in turul II la US Open. Adversarul e mai degraba slab, un pusti scotian cu nume de docher, Andy Murray, si tenis aproximativ, gen Cosac in zi buna. Meciul curge spre ceva neclar, dar curge, si Pavel, om la 31 de ani impliniti si cu responsabilitati uriase acasa, nu iese din front, nu pare mai altfel, nu se dovedeste mai bun. Serveste normal, returneaza normal, prefera normalul. E clar, Andrei e deranjat in mod vizibil de reactia violenta a adversarului, un soarece obraznic, un strain, de fapt, care aduna pe tabela, cu icnete sI strigaturi, punct dupa punct, emotie dupa emotie, victorie dupa victorie. Nu vreau sa ma mai uit la meci, pentru ca ma enerveaza ideea asta pur romaneasca, a favoritului cert care prinde cel mai bun iepure posibil chiar pe turnanta si-l foloseste apoi drept explicatie. Plec in alta parte cu telecomanda dar ma-ntorc apoi, masochist si plictisit de mixere promotionale, la locul faptei. Alt tablou, alt peisaj, alta perspectiva. Murray, tabacit de cosuri si tricou, sta aplecat peste o galeata si e gata impachetat pentru Scotia natala. A baut ceva, saracul, stomacul n-a returnat in teren si de-aici pina la abandon in setul cinci nu mai e decit o formalitate. Bravo, Andrei, imi zic, ti-a iesit si asta! Andy asta sa ne mai lase, totusi, cu naivitatea lui de liceu sI cu nesimtirea asta fatisa, ascunsa parsiv, sub sapca. Nu merita nimic, nenorocitul! N-apuc sa ma bucur in tihna de boala dusmanului sI de fatalitatea ei binevenita ca Murray se ridica si ajunge, pe patru carari, in spatele careului de serviciu. N-a murit? Traieste? Mai rau. Serveste!
Reincepe chinul, se leaga din nou nervii. Pavel face icter la o minge dubioasa acordata adversarului sI din setul cinci nu mai ramine decit ambalajul sI glasul metalic al unui arbitru indeobste corect si de culoare. Pierdem monstruos in fata unui copil ratacit prin librarie, pierdem urit sI Pavel injura tot, de la Martin Luther King pina la Condoleezza Rice, via Nelson Mandela. Astept demn teroarea publicitatii, dar pe ecran nu se misca nimic si Pavel toaca in continuare blesteme grele, patriotice. Pina la urma, are si el dreptate. Nu intotdeauna ai norocul sa te bata un bolnav in ultima faza de talent sI in prima faza a buletinului. Mai ales cind tie ti-a expirat, dintr-un singur lob, onoarea.

Ady
1st September 2005, 19:05
Ca sa mai deviez putin discutia , check this out :

http://sportsillustrated.cnn.com/writers/justin_gimelstob/archive/index.html

articole despre US Open scrise de Justin Gimelstob

css2
1st September 2005, 21:03
Vad ca dai din penibil in penibil. Daca esti atat de mare jucator atunci de ce nu esti la US Open? Si daca ai avut puncte ATP inseamna ca nu mai poate sa vorbeasca nimeni pe forum daca nu-i dai tu voi? Haida-de! Si lasa-l pe Farcas in pace, ca are el cu cine juca tenis.
Si te rog sa nu-mi mai pui vorbe in gura, cine a zis ca sunt gaini la US Open? Eu m-am legat doar de jucatorii nostrii care au dat dovada de amatorism, Pavel pt ca a luat bataie la modul in care a facut-o si Hane pt ca a abondonat dintr-un motiv care ii este imputabil (asta e clima de la US Open, trebuie sa fii pregatit pt asa ceva). Daca ai vazut meciul lui Pavel si nu ai nimic sa-i reprosezi e edificator cat tenis stii tu.
In toata lumea sportivii sunt laudati si premiati cand castiga si criticati cand pierd (mai ales atunci cand ar trebui sa castige). Numai la noi e tradare de neam sa critice un mare sportiv care se face de ras. Ce nesimtire domne', sa-ti permiti sa critici pe Pavel! Traiasca partidul!

sa-l critici e ok dar sa-il faci penibil e prea de tot.amatori jucatorii nostri nu sint.normal ca am ce sa-i reprosez lui andrei dar nu o fac ca tine sa-l iau la misto.normal ca trebuia sa fie mai calm dar i-a luat arbitru o minge foarte importanta.ce imi pare rau este ca a gresit multe backanduri pe care el de obicei nu le greseste. un jucator de tenis cum spui tu ca esti nu critica in halul asta.poti sa spui ca nu i-a mers vreo lovitura ca nu a stat bine cu psihicul dar ca sa il faci de 2 lei ca vor muschii tai e o prostie.penibil esti tu ca scrii timpenii.

Sharkie
1st September 2005, 21:29
Da domne ce sa zic.Acuma sa folosim limbaj de lemn,limbaj strict tehnic etcetera..

Ontopic,uite ce mi-a facut Roddick :D Acuma nush daca il mai poate cineva opri pe Federer sa castige.Nadal sincer nu stiu daca poate...totusi il vad in semifinale.

Ady
1st September 2005, 21:37
ce imi pare rau este ca a gresit multe backanduri pe care el de obicei nu le greseste.

Adevarul este ca a si avut de unde rata ... Nu l-am inteles (si inca nu il inteleg) pe Murray , il ai in fata pe unul din jucatorii cu cel mai bun rever din circuit si tu numai pe rever il joci ? Mie mi-a dat impresia ca nici nu stia cu cine joaca pustiul ala ... Pai Sabau cand a jucat cu Wavrinka (sper ca am scris corect ) l-a sunat pe Firicel si l-a intrebat ce stie ala mai bine , sa stie ce tactica sa foloseasca ...


Nadal sincer nu stiu daca poate...totusi il vad in semifinale.

din cate stiu eu in sferturi ar trebui sa se intalneasca cu Agassi , deci sper sa te inseli :P


Later edit : Agassi merge mai departe dupa ce l-a invins in 3 seturi (3 X 7-6) pe Karlovic .

Sharkie
2nd September 2005, 00:18
Dupa ce meci va avea Agassi in turul 3 probabil ca se va intalni cu Nadal in semifinala.....deh,om trai sh'om vedea :D

MCA
2nd September 2005, 01:50
Razvan si cu Hane au inceput sa joace de ceva vreme e 2-6 2-2...joaca cu Gimelstob/Hood...hai bajetii!!!

Imi cer scuze pentru unul din posturile anterioare unde am scris ca Vince Spadea ar fi roman...m-am documentat si intr-adevar nu este. Si pentru ca nu este, a luat-o scurt cu 6-2 6-3 6-2 de la Coria...lol

Nadal are un culoar foarte greu...eu zic ca e singurul care-i poate pune probleme lui Federer in finala.

Sharkie
2nd September 2005, 03:10
Chestia e sa ajunga pana acolo ! :D

MCA
2nd September 2005, 03:24
Au batut Hane&Razvan 2-6 7-5 6-4...bine ma bajeti!!!...au un meci mai greu in turul urmator cu dublul israelian Erlich/Ram (11).

Da, deci situatia era ipotetica...DACA Nadal ajunge in finala, poate sa-i puna probleme serioase lui Federer...adica chiar sa-l si bata!!! :yeah:

sun
2nd September 2005, 10:07
Din nou o zi calma la US OPEN , la fete favoritele au batut in 2 seturi ( sau chiar 6-0 6-1 Mauresmo ) . La baieti , favoritii au defilat ( mai putin Puerta , batut suprinzator de acelasi Stanislas Wawrinka :ok: )

pinky
2nd September 2005, 11:26
La baieti mi-e egal cine castiga...tineam cu Safin :( Abia astept sa vad ce va face Murray in urmatorul meci pentru ca Muller, cel care l-a scos pe Roddick, a pierdut mult mai usor decat as fi crezut, in fata unui adversar, evident, nu asa de bun ca Roddick :mda: Dupa parerea mea este un jucator care ar putea sa-i puna mult mai multe probleme lui Federer decat Nadal, de care toata lumea se pare ca a uitat, si anume Hewitt...eu, sincer, as vrea sa piarda din urmatorul tur, ca nu-l prea suport, dar stiu ca este un jucator foarte bun si are toate sansele sa ajunga in finala!!
La fete abia astept confruntarea dintre Clijsters si Sharapova, este un meci care nu trebuie ratat, cred ca cine castiga acest meci va lua US Open-ul si sper sa castige Clijsters :D Mizez pe experienta ei si pe jocul mult mai variat pe care-l practica, plus ca este intr-o super forma...si am auzit ca in 2007 vrea sa se retraga si pana acum n-a luat nici un turneu de GS!!Go Kim :ok:

lethal
3rd September 2005, 19:35
Hanescu&Razvan Sabau out si gata pt romani cu Us Open 2005 :galben:

Ady
4th September 2005, 11:23
Uite ca Hanescu al nostru s-a tinut tare in fata lui Blake , tinand cont ca nici Nadal nu a reusit sa ii ia mai mult de un set ...

sun
4th September 2005, 13:15
Nadal zice tai-tai USOpenului , si in partea inferioara a tabloului se preconizeaza o surpriza , (Roddick si Nadal au iesit ) . Blake este intr-o forma mare de tot , ajunge cel putin pana in sferturi :ok:

lethal
4th September 2005, 13:32
dupa cum am votat si la poll cele mai mari sanse la titlu le are Agassi :)

Ady
4th September 2005, 13:40
Cele mai mari sanse le are Federer , totusi si eu am votat cu Agassi .

Sharkie
4th September 2005, 14:12
Da,clar,nu cred ca Federer mai poate pierde US Open-ul.Cu toata experienta lui Agassi si forma lui Blake,nu cred ca vreunul din cei doi ii va pune probleme.

lethal
5th September 2005, 15:34
D.Sanguinetti 6 4 6 7 7
P.Srichaphan 3 6 7 6 6 --4ore si 25 de minute
unul din cele mai frumoase meciuri de anul acesta in care Sanguinetti desi este mai batran decat thailandez si mai bun pe zgura decat pe hard a reusit sa treaca de un specialist a terenurilor rapide si a reusit astfel sa ajunga in turul 4 unde il va intalni pe David Nalbandian :ok: :ok:

gavacaritei
6th September 2005, 10:32
US Open - romance in turneul junioarelor
Jucatoarele romane Mihaela Buzarnescu si Sorana Cirstea s-au calificat in turul II al competitiei junioarelor din cadrul turneului de tenis US Open, care se desfasoara la Flushing Meadows.
In primul tur, Buzarnescu (N. 14) a trecut cu 6-1, 6-4 de austriaca Anna Bartenstein si o va intalni in "saisprezecimi" pe jucatoarea georgiana Anna Tatisvili (6-7, 6-2, 6-2 cu olandeza Stephanie Herz). Sorana Cirstea a invins-o in primul tur pe americanca Ashley Weinhold, cu 7-6 (3), 6-3, iar viitoarea sa adversara va fi taiwaneza Wen-Hsin Hsu, cap de serie nr. 11 (6-1, 6-2 cu americanca Andrea Remynse).

ATI
7th September 2005, 11:32
Latest:

M. Sharapova/N. Petrova 7/5; 4/6; 6/4

K. Clijsters/V.Williams 4/6; 7/5; 6/1 /OLE/

In prima semifinala se vor intalni Kim si Sharapova.

Azi se joaca:

M. Pierce/A. Mauresmo si E. Dementieva/L. Davenport

lethal
8th September 2005, 09:27
Dupa un nou meci de 5 seturi care s-a terminat tarziu in noapte la New York Agassi revine incredibil si castiga in 5 seturi 3/6;3/6;6/3;6/3;7/6 /OLE/ in fata lui James Blake :ok: .Urmatorul adversar va fi Robby Ginepri.

ATI
8th September 2005, 09:35
Jucate ieri:

M. Pierce/A. Mauresmo : 6/4 ; 6/1 o surpriza?!

E. Dementieva/L. Davenport : 6/1 ; 3/6 ; 7/6 (asta chiar e o surpriza avand in vedere serviciul slab de pana acum al Dementievei)

G. Coria/R. Ginepri : 6/4 ; 1/6 ; 5/7 ; 6/3 ; 5/7

A. Agassi/J. Blake : 3/6 ; 3/6 ; 6/3 ; 6/3 ; 7/6

P. Goldstein - J. Thomas/B. Bryan - M. Bryan : 6/3 ; 1/6 ; 2/6

Urmeaza azi:

L. Hewitt/J. Nieminen

R. Federer/D. Nalbandian

sun
8th September 2005, 10:21
la fete : Dementieva o bate mai rau decat o arata scorul pe Davenport ( nu am inteles de ce a jucat asa de rau ) , si se indreapta spre a doua finala in 2 ani .

Pierce a castigat duelul feminin - steroizi cu Mauresmo . De fiecare data cand pierde Mauresmo sunt bucuros . /hello

La baieti : Ginepri nu cedeaza la Coria si are o sansa imensa sa ajunga in finala , dupa ce urmatorul adversar , Agassi , a jucat 5 seturi cu revelatia Blake . Agassi a revenit incredibil de la 0-2 la seturi si break in setul 3 pt Blake :ok:

enache biz
8th September 2005, 12:33
cele mai frumoase meciuri de anu asta la USOpen mi se pare Sanguinetti vs. Shrichapan
si Agassi vs. Blake , pana acum :ok:

Darkslowstar
8th September 2005, 13:16
Au fost foarte misto si Coria-Ginepri aseara si Federer-Kiefer acum 2 zile, am stat ca in fiecare noapte pana la 2-3 sa vad meciul serii :). Superb a luptat Coria aseara, a anulat 5 mingi de meci, dar a fost invins pana la umra de un Ginepri care da ca din tun. Pacat! Coria e un jucator din speta lui Agasi, tehnica priminand inaintea fortei.

Foarte frumoase meciurile de anul aceasta de la Flushing Meadows. Am trezit-o pe prietena mea cu strigatele mele de incantare, dupa ce ma boscorodit un pic a 8inceput sa se uite si ea, desi nu e fan tenis. Oare cum poare Coria sa alerge atat. A jucat 5 seturi si in sferturi si in optimi.

ATI
8th September 2005, 20:56
La dublu :

J. Bjorkman - M. Mirnyi/W. Black - K. Ullyet 5/7 7/5 6/3

Sharkie
8th September 2005, 20:59
Crede cineva ca Federer mai poate fi oprit sa castige US Open-ul ?
Eu cred ca daca Agassi nu va prinde o zi fomidabila,nu mai exista nici o sansa.

ATI
9th September 2005, 11:35
L. Hewitt 2 6 3 6 6
J. Nieminen 6 1 6 3 1

R. Federer 6 6 6
D. Nalbandian 2 4 1


Diseara se joaca semifinalele la feminin:

M. Pierce/E. Dementieva

M. Sharapova/K. Clijsters /OLE/ (pt Kim)

Darkslowstar
9th September 2005, 12:02
Ce meci frumos a fost si Hewitt cu Nieminen, superb. Multe meciuri de 5 seturi, nivel foarte ridicat, cred ca este turneul de mare slem cu cel mai bun tenis de anul acesta. Ma uitam la meciuri si ma gandeam daca Pavel sau Hanescu ar putea sa joace tenisul de mare clasa de saptamana asta, hm? Nu cred pt ca ei foarte rara dau dovada de constanta pe care am vazut-o jucatorii din sferturi si optimi (la cei maui multi, ma rog)

myhi
9th September 2005, 13:28
Intr-adevar.
Meciul Federer - Nalbandian mi s-a parut insa destul de slabutz... pentru nivelul sferturilor!

Darkslowstar
9th September 2005, 14:48
Si ce diferenta calitativa intre meciurile fetelor (sa zicem Pierce-Moresmo) si cele ale baietilor. Sincer, fetele nu prea merita acelasi premii ca si baietii. Plus ca o parte din competitoare are trebui trimise urgent la baieti (Moresmo, surorile Wiliams, belgiencele, etc)

Sharkie
9th September 2005, 14:51
:lol: Henin-Hardenne de ce ar trebui trimisa la baieti ? :D :lol:
Intr-adevar,fetele joaca mult mai putin ca baietii,deci nu stiu cat de justa este optiunea organizatorilor de a oferi premii egale celor 2 "categorii". :)

myhi
9th September 2005, 14:59
Eu zic ca premiile se dau la fel in ideea de competitie...
Hehe, nu fiti rai, mai baieti.... ;-)

Ady
9th September 2005, 15:04
:lol: Henin-Hardenne de ce ar trebui trimisa la baieti ?
Pai cu reverul ala , Henin bate , daca nu 80% , 70% din baieti , asta pot sa pun pariu ... Chiar majoritatea baietilor recunosc ca sunt invidiosi pe reverul ei ...

Darkslowstar
9th September 2005, 15:05
Kim Clijters e foarte baietoasa. Henin, am mici indoieli, desi nu e la aceasi nivel de hidosenie ca Venus sau Moresmo.

Nu-i problema ca joaca mai putin ci ca spectacolul este sub cel practicat de baieti. La fete nu exista o Agassi, din pacate.

Sharkie
9th September 2005, 15:05
:evil: :drak:

Intr-adevar,fetele sunt fete :P si nu au rezistenta baietilor.De asta joaca si mai putin.
Iar la nivelul lor,competitia este maxima.Cam asta ar fi explicatia.

Darkslowstar
9th September 2005, 15:17
N-ai inteles Sharkie, eu ma refeream la nivelul tehnic, care este mult sub cel al baietilor. De aceea si spectacolul este mai slab.

myhi
9th September 2005, 15:23
Nu cred ca e vorba doar de 'nivelul tehinc'.
Faptul ca fetele par a se lupta mult mai putin pentru a merge mai departe sigur nu are legatura cu nivelul tehnic!

Deci... fetele sunt fete! :)

Darkslowstar
9th September 2005, 15:33
Eu ma refer si la gama de lovituri utilizate. Nu prea am vazut acele lunguri de linie din alergare, cum a reusit Coria de ex. Acele scurte cu schimburi extraordinare de la fileu. Loburile de efect, lovituri din intoarcere lung de linie intors cu spatele. Eurosportul are un montaj de cateva minute cu cele mai tari faze de anul acesta si sunt numai de la baieti. Sa nu intelegti ca am ceva cu fetele, este doar o simpla constatare, si sper sa ma contrazica in noaptea asta, la semifinalele fetelor.

PS tu esti fata, nu? :D

myhi
9th September 2005, 15:45
Hey, sunt intru totul de-acord cu tine! Da, spectacolul adevarat e de vazut in tenisul masculin... Exista insa 'circumstante atenuante' pentru fete, lol!

Da, sunt fata eu! :D Din pacate, in tenis, doar incepatoare...

Sharkie
9th September 2005, 16:02
Ba am inteles Perfect Dark :D Da' am zis altceva.

@myhi-Bine ai venit pe forumul OLS,mai ales pe cel de Tenis :D

Cum ar zice Ady...... :evil:

Darkslowstar
9th September 2005, 16:49
Hey, sunt intru totul de-acord cu tine! Da, spectacolul adevarat e de vazut in tenisul masculin... Exista insa 'circumstante atenuante' pentru fete, lol!

Da, sunt fata eu! :D Din pacate, in tenis, doar incepatoare...


Atenuante? Din pacate fetele au scazut nivelul cand au aparut jucatoarele cu gusa plina de testosteroni. Mie imi placeau Seles si Martina Hinghis. Ele jucau alt tenis.

myhi
9th September 2005, 16:51
Bine v-am gasit!

Sper ca discutiile pe-aici sa ramana la fel de 'aprinse' si dupa ce se termina US Open! Ca doar mai exista tenis si in afara lui... :cool:

Darkslowstar
9th September 2005, 17:03
Stai linistita, ca nu se termina tenisul dupa Flushing Meadows. Doar ca openul american ofera acum un cadru de discutii perfect.

Cand joaca Agassi cu Ginepri, maine seara?

Sharkie
9th September 2005, 17:05
Exista multe threaduri,si o sa apara altele,n-avea grija.:P

Pe Monica Seles n-am prins-o,dar am vazut pe Eurosport cateva meciuri cu ea....
Iar inainte de retragerea Martinei,am vazut-o f putin.Tata se mai uita la tenis(el m-a invatat intai sa ma uit,apoi sa si joc),dar pe vremea aia nu eram prea interesat....insa din ce imi aduc aminte si am mai vazut recent avea cu totul alt stil decat "bombardierele" de azi.

ATI
9th September 2005, 17:42
Stai linistita, ca nu se termina tenisul dupa Flushing Meadows. Doar ca openul american ofera acum un cadru de discutii perfect.

Cand joaca Agassi cu Ginepri, maine seara?

10 septembrie semifinale masculin de la ora 15 GMT :
R. Federer/L. Hewitt

R. Ginepri/A. Agassi

Darkslowstar
9th September 2005, 17:50
Ce misto, asa pot sa merg si challenger si sa-l vad si pe Agassi

ATI
9th September 2005, 23:14
Incheiat mai devreme:
M. Pierce 3 6 6
E. Dementieva 6 2 2

Cel putin interesant, dar eu zic ca era de asteptat.

ATI
10th September 2005, 10:42
M. Sharapova/K. Clijsters 2/6 ; 7/6 ; 3/6

Sharapova a fost sufocata de jocul lui Kim. A incercat sa revina si a salvat 5 mingi de meci in setul 2, pe care l-a castigat apoi la tie-break. Dar nu a fost suficient. Kim a fost mai buna /hello /hello /hello

Finala : M. Pierce/K. Clijsters

Semifinale la masculin azi :

R. Ginepri/A. Agassi Nu inainte de ora 17:10 CET

R. Federer/L. Hewitt

realmadrid.com
10th September 2005, 21:43
R. Ginepri - A. Agassi 4-6 7-5 3-6 2-3
Deocamdata...Agassi conduce...sper sa ajunga in finala si sa-l bata pe Federer :D...cam greu dar nu imposibil :ok:

Sharkie
10th September 2005, 22:08
Deocamdata Ginperi a casitgat setul 4 cu 6-4 deci meciul intra in decisiv,unde scorul e 1-1.

Ideal ar fi ca Federer sa nu se califice in finala,iar Agassi sa se califice si sa castige mai usor :D :P
Dar asta e aproape imposibil.Asa ca trebuie sa se intample ce am mai zis,Agassi sa prinda o zi incredibila iar Federer sa nu joace la potential maxim...

realmadrid.com
10th September 2005, 22:16
Iar Agassi in decisiv :D....pacat ca nu pot sa vad meciul, ca nu sunt acasa :((

Sharkie
10th September 2005, 22:19
Agassi serveste la 5-3 pt. meci :D Asa ca nu prea mai ai ce vedea :lol:

realmadrid.com
10th September 2005, 22:19
Acum am vazut pe livescore :D
Sper sa piarda Federer :D

Sharkie
10th September 2005, 22:23
Gata !
Agassi e in finala ! In ultimul game Ginepri a ratat 2 sanse bune trimitand mingea in fileu.
Iar Agassi a incheiat superb printr-un as !!!
Bravo Agassi !!! La 35 de ani se califica in a 6-a finala la US Open !!!
Sper din inima sa castige Agassi !!!

andreiush
10th September 2005, 22:32
Superb Agassi! :yeah: Nu degeaba l-am votat si in poll :D

ATI
10th September 2005, 23:04
"Tataitza" Agassi merita toata admiratia! O sa fie greu cu Federer in finala, dar sa nu anticipez, ca cine stie... :D

Ady
10th September 2005, 23:09
Exact cum a declarat inainte de turneu , Agassi joaca la un alt nivel , bravo lui sa vedem cu Federer , desi Roger pare in forma , macar sa fie un meci frumos si sa invinga tennisul , cum ii place lui Agassi sa spuna:)

Sharkie
10th September 2005, 23:12
Sper ca in meciul asta Agassi sa reprezinte tenis-ul ! :D

andreiush
10th September 2005, 23:14
Duminica noaptea de pe la 2-3 va fii meciul, finala? :sleep:

css2
10th September 2005, 23:22
roger are un set si nu poate sa mai piarda meciul asta.sper ca agassi
sa-i ia un set miine in finala ca sa vedem si noi mai mult tennis.

andreiush
10th September 2005, 23:32
In 5 seturi il bate Agassi! :D

css2
10th September 2005, 23:34
glumesti nu?

Sharkie
10th September 2005, 23:36
Da,desigur ca glumeste.Il bate doar in 4 !!

Acuma serios,meciul va fi unul special.Si sper sa castige Agassi...ar fi emotionant...

Darkslowstar
11th September 2005, 01:55
Sper foarte mult ca Agassi sa joaca fabulos maine si sa ia ultimul lui turneu d mare slem.
Come one Andreeeeeeeeeeeeee!

andreiush
11th September 2005, 02:14
Mai, nu mi-ati raspuns... pe la 2 noaptea va fi meciul, finala?

ATI
11th September 2005, 11:14
Am marea placere sa va anunt rezultatul din finala feminina :

K. Clijsters/M. Pierce 6/3 6/1

/OLE/ /OLE/ /OLE/

Sharkie
11th September 2005, 11:20
Super ! Excelent Clijters !!!! /hello
Sincer ma bucur pentru ea......ca doar a pierdut atatea finale de Grand Slem..era si randul ei sa castige......
Odata pe un site,acu vreun an si ceva,era un poll despre Kim.Cate GS-uri va castiga....atunci am votat peste 3....1 l-a castigat....sa vedem ce va face.
Bravo Kim inca o data !!!

pinky
11th September 2005, 11:52
BRAVO KIM!!! /hello :ok: :yeah: :great: /OLE/ Un prim GS atat de meritat!!! Dar cel mai mult mi-a placut cand a batut-o pe Screamapova :D , super meci :ok:
Ce s-a intamplat la meciul dintre Federer si Hewitt?Eu m-am culcat ca sa ma pot trezi la 3 sa o vad pe Kim castigand si n-am vazut meciul...am auzit ca s-a cam enervat Hewitt, stie cineva mai multe?
BTW, de ce s-a facut poll numai pentru competitia masculina? :mda:

ATI
11th September 2005, 12:00
Nu e poll doar pt competitia masculina. Dupa cum vezi sunt postate rezultate si de la feminin.

Federer/Hewitt 6/3 7/6 4/6 6/3

Sharkie
11th September 2005, 12:01
Set-ul 4 nu l-am vazut,insa pana atunci Hewitt a jucat incredibil.Un tenis exceptional.
Sincer nu l-am vazut nervos,ba chiar era super-motivat !!! Dovada ca a reusit sa-i ia un set lui Federer.

enache biz
11th September 2005, 14:05
Poate face Agassi surpriza si il bate diseara pe Federer :)

si meciul incepe la 21:15 ora Romaniei

Sharkie
11th September 2005, 14:12
Wow! Super in cazu asta ! Uite andreiush ca ti s-a raspuns... :P
Cu totii cred ca speram sa invinga Agassi...

P.S. @enache - foloseste butonul EDIT,nu mai face consecutive ;)

sun
11th September 2005, 16:02
Anul acesta a gost cel al razbunarii : Surorile Williams si belgiencele au razbunat anul fatidic 2004 , si au castigat toate turneele de mare slem , oprind din fasa dominatia Rusiei , acum limitata la Sharapova si Dementieva .

Clijsters merita acest succes pentru ca , la ora actuala e cea mai in forma. Si era pacat sa rateze inca o data Succesul in turnee de mare slem.

DINTRE jucatoarele care se respecta si care au pretentii acum , doar femeia - steroid Mauresmo nu a castigat vreodata un turneu de Mare Slem . :P

La baieti , nush de ce , o sa tin cu Federer :D . Cred ca vremea lui Agassi a apus , ar trebui sa se retraga , si sa aiba grija de Steffi si de ala micu .

andreiush
11th September 2005, 16:43
si meciul incepe la 21:15 ora Romaniei
Nu e ma la 21:15. Acum am vazut ca in program scrie 23:30 (ora Romaniei), da' nu te site-ul oficial. Nici nu e rau daca incepe la 12 :yeah:

Hai Agassi /hello

Ady
11th September 2005, 19:46
Ma ce shmecheri sunteti voi , cum a ajuns agassi in finala au mai aparut doua voturi la el ... Trebuia facut poll-ul sa se inchida inainte sa stim finalistii :P

css2
11th September 2005, 20:14
federer o sa cistige in 4 seturi cu andre.e prea bun ca sa il incurce andre.il respect pe andre ce a facut pina in finala dar nu poate sa il bata pe federer.go roger

Sharkie
11th September 2005, 20:34
In mod normal Agassi nu il poate bate pe Federer,insa aflat intr-o zi mare pt. el,cu publicul 100 % de partea lui,exista sanse.Cat de mici.Dar exista si el trebuie sa profite de ele !

Andre , :ok:

ATI
11th September 2005, 20:39
Agassi are sansa lui, cu toate ca vine dupa 2 meciuri incheiate in 5 seturi. Oricum publicul poate reprezenta un avantaj pt Andre.
Eu ii tin pumnii.
GO ANDRE! /hello

css2
12th September 2005, 00:25
federer in fata 6-3.l-a lasat sa respire un pic la 5-3.numai un pic.
este cel mai tare jucator.v-a cam dezamagit pe mai multi dintre voi.multi de pe site ul asta spuneati ca safin este mai talentat dar valoarea se vede.

m e s e r i e.
asta o sa-l ajunga pe sampras la slamuri

Sharkie
12th September 2005, 00:28
Comenteaza si tu pe Live ;)
(Ady,poti sa-mi stergi mesajul)

enache biz
12th September 2005, 08:22
mda, cum era de asteptat federer a castigat
bv lu` agassi pt ca a incercat sa se tina dupa federer
si a fost un meci fff frumos

Sharkie
12th September 2005, 08:30
enache,tu ai vazut tot meciu si te-ai si sculat la ora asta ? :lol: lol
Eu din pacate n-am vazut decat primul set,ca dupa aia nani :D (dovada ca m-am sculat la 7 45 :D !!!!)
Dupa ce Agassi a castigat al 2-lea set ( asta am mai apucat sa vad pe live ) ,mi-am facut sperante.
N-are rost sa mai comentez despre Federer.......
Oricum o super-performanta realizata de Agassi !!!

Felicitari Agassi! :ok:

myhi
12th September 2005, 08:46
Din pacate, eu n-am ajuns sa vad meciul, desi mi-am dorit mult... :mda:
Daca stiti ca ar mai fi vreo reluare -probabil chiar azi- dati de stire!

La rezultate, oarecum ma asteptam; Federer asta pare de neinvins!...

lethal
12th September 2005, 09:13
Pt Agassi respectu meu :ok: iar pt Federer sa se mai accidenteze :evil: si el sa mai castige si ceilalti cate un Grand Slam.
Oricum meciul a fost incredibil si in setul 3 la 4-2 pt Agassi,Andre putea sa se desprinda castigator in acel set si apoi nu stiu cat de usor ii mai era lui Federer sa revin de la 2 -1 la seturi.

andreiush
12th September 2005, 10:13
Acolo cred ca a pierdut meciul Agassi. La 4-2 in setu 3... daca facea 5-2 altfel statea treaba.
Oricum... a jucat fenomenal Agassi :yeah:

PS Eu am vazut tot meciul :evil:

Ady
12th September 2005, 10:39
nu stiu cat de usor ii mai era lui Federer sa revin de la 2 -1 la seturi.
A revenit el de la 0-2 cu Nadal la Miami parca ...ce m-am bucurat atunci :D . Oricum , finala asta cred ca o sa il alimenteze cu incredere pe Agassi , a vazut ca se poate si nu cred ca va renunta curand ...

Vadim
12th September 2005, 10:42
Nu cred ca mai poate Agassi. E prea batran. Nu mai e argintul viu care era odata. Este genial, insa alti jucatori mai rapizi, mai tineri il bat fara mari probleme.

Ady
12th September 2005, 10:48
Agassi si-a ales foarte atent turneele la care a participat anul asta , si acestea au fost destul de putine la numar (15 fata de 18-19 cat au in medie ceilalti jucatori de top 30) . In plus el a spus ca nu va juca intr-un turneu decat daca este 100% apt de joc pentru ca nu vrea sa riste vreo accidentare .
Cand a fost nevoit sa se retraga de la Toronto le-a promis fanilor ca se vad data viitoare (masters series are loc la toronto o data la 2 ani) . Toata lumea a crezut ca va veni in tribune si cand a fost intrebat a zis ca vrea sa joace :ok:

Ca sa fiu on topic , cu punctele de la Openul american Agassi urca 4 locuri in clasamentul anului pana pe pozitia a 5-a si eu zic ca are sanse mari sa prinda mastersul de sfarsit de an , daca se comporta rezonabil la Madrid si Paris .

Darkslowstar
12th September 2005, 15:04
Nici vorba Vadim, a jucat mai bine ca in tinerete, dar Federer, cand joaca normal nu poate fi batut. In stilul asta in catva ani vom putea vorbi de cel mai bun jucator din istoria tenisului.

Setul 3 a fost FANTASTIC. Un tenis de pe alta planeta. Am suferit alaturi de Andre, m-am bucurat la loviturile lui castigatoare si am suspinat la greseli. Unul din cele mai bune jucate vreodata, probabil.
Ce meci, ce lovituri, FABULOS!!!
Cand Agassi se va retrage tenisul va fi mult mai sarac.

lethal
12th September 2005, 17:16
scuze de off-topic> :no:
nu stiti careva cine canta melodia aceea care era chiar la finalul tuturor meciurilor cand era un scurt rezumat din meciurile transmise de eurosport in ziua respectiva?? :ok:

realmadrid.com
12th September 2005, 23:56
@Dark

Federer pur si simplu a fost perfect....Agassi nu a avut ce sa faca...a castigat un set, a fost foarte aproape sa-l castige pe al 3lea....dar asta e, n-a fost sa fie..
Felicitari Agassi...merita :ok:

css2
13th September 2005, 06:36
Nu cred ca mai poate Agassi. E prea batran. Nu mai e argintul viu care era odata. Este genial, insa alti jucatori mai rapizi, mai tineri il bat fara mari probleme.

cine il bate fara mari probleme? nu prea inteleg ce zici

Cristi
14th September 2005, 13:58
Nu cred ca altcineva in afara de Federer (dintre cei inscrisi la US Open) putea sa il bata pe Agassi duminica.

Oricum, in setul 2 s-au vazut clar si limitele elvetianului, ceea ce nu se intampla in fiecare zi. Federer a jucat cum joaca el de obicei (si bate pe mai oricine) insa Agassi a fost peste el. Dupa cum anticipasem eu cu ceva vreme in urma, jocul simplificat al elvetianului nu a mai fost suficient. Andre i-a returnat mai toate serviciile (de cateva ori imparabil), a lovit practic la fel de bine cu dreapta si mai bine pe rever decat Roger. Ca sa nu mai vorbim de dominarea tactica... cred ca aici a facut diferenta (a profitat cat a putut de reverele lipsite de forta ale elvetianului). Setul 2 trebuie studiat de toti jucatorii de top 10: ar putea fi un curs intitulat 'cum sa il bati pe Federer'.

Nu am vazut ultimele 2 seturi, inteleg insa ca Federer si-a ridicat nivelul jocului si oricum scorul de 6-1 in setul 4 arata ca Andre a cazut psihic (ca fizic nu cred la ce bine era pregatit).

Cat despre Agassi, mi se pare o lipsa de educatie tipic americana faptul ca adversarii lui americani (Blake si Ginepri) au fost incurajati mai puternic decat Andre de catre public. Probabil ca e vorba de cinism: Agassi e deja doar trecutul pentru ei... insa eu zic ca se inseala!

Sper ca Andre sa joace pana la 40 de ani. Fizic, se poate, daca reduci numarul de turnee. Mai ai nevoie de vointa si cred ca 'pustiul din Las Vegas' va continua sa dea lectii de caracter.

css2
21st September 2005, 02:58
@cristi.
nu stiu daca tu ai vazut meciurile cu ginepri si blake.publicul a fost mai mult cu agassi.de obicei publicul american tine cu jucatorii mai in virsta.cred ca te-ai uitat la altceva nu la tenis.mai las-o balta cu educatia americana ca habar nu ai ce vorbesti.
este incredibil cum explici tu mai sus meciul dintre agassi si federer.jocul simplificat al lui federer.tare de tot.de ce nu recunosti ca roger este cel mai bun? jocul lui federer este de magie.are cel mai bogat arsenal dintre toti jucatorii de pina acum
federer trebuie sa mai lase si el cite un set ca nu este robot.agassi a facut unul dintre cele mai bune meciuri vreodata si a luat numai un set
se mai intimpla sa nu te concentrezi un set.este foarte greu pentru tine cristi sa intelegi jocul lui federer pentru ca tu nu prea cunosti tenisul

DJ Klaus
21st September 2005, 06:38
Us Open-ul de anul acesta a fost o poveste foarte frumoasa. Poate cea mai frumoasa de 10 ani incoace. Iar personajul principal a fost Andre Agassi.
Am vazut si finalele si am mai vazut LIVE si meciul cu Sabau si meciul cu Karlovic , cu Massu, Cu Blake, cu Ginepri si cu Federer.

A fost extraordinar , ceva de nedescris in cuvinte. Simpla aparitie a lui Andre starnea un vulcan, simteai trepidatiile si sub picioare si in suflet. Era o emotie coplesitoare. O legenda vie aparea in fata a mii de oameni. Nimeni nu putea sa vorbeasca de emotii. Nu puteai sa articulezi cuvintele. Ce puteai sa faci era doar sa tipi cat poti de tare.

Pt Cristi.... Vreau sa te felicit sincer pentru comentariul extrem de profesionist referitor la finala cu Federer si pt comentariile pe care le faci pe forum. Sunt foarte pertinente si cred ca ai stofa de antrenor.
Dar haideti sa va povestesc despre meciurile vazute cu Agassi si 2 meciuri cu Federer.

Agassi- Sabau - meci fara istoric in care Sabau a vrut doar sa-si puna la incercare reverul lui cu 2 maini (bunicel de altfel) cu reverul cu 2 maini al lui Agassi. Nu a fost un meci in sine. Sabau nu a urmarit nicioadata sa castige meciul. Pt el a fost o sansa istorica sa joace cu un erou de poveste pe o arena din povesti. Agassi a jucat doar ca trebuia sa castige sa mearga mai departe. Cred ca a jucat la 30% din capacitate.

Agassi-Karlovic a fost retur contra serviciu. Returul a castigat fara ca Agassi sa se intrebuinteze.

Agassi-Massu . la 2-0 Agassi a redus motoarele dar niciodata nu am avut impresia ca poate sa piarda meciul. Agassi nu a jucat excelent dar a stiut sa joace punctele importante.

Meciul cu Blake este de vis. Un meci ce America nu-l va uita. Povestea trsita a lui Blake a tinut cap de afis tot turneul insa in meciul cu Andre totul s-a uitat. Ma uitam uimit cum Andre a pierdut primele 2 seturi pe drept pt ca nu a jucat nimic. Un meci care s-a jucat in ultimul set si inca un meci de Hollywood in 5 seturi castigat de Agassi

Agassi-Ginepri - istorie americana repetata cu Andre facand spectacol in 5 seturi. Am avut senzatia ca parca Agassi special a jucat 5 seturi in cele 3 meciuri consecutive doar ca spectatorii sa-l admire mai mult timp.

Agassi -Federer : Un meci cu Federer campion iar cu Andre ca rege al tenisului. Imi pare rau ca Andre nu a mai avut forta fizica sa joace si finala pana la capat. Apierdut primul set previzibil. A castigat setul 2 extrem de lejer si la fel ar fi putut face si cu celelalte 2. A vrut sa castige in 4 seturi dar varsta si cele 3 meciuri lungi si-au spus cuvantul. Andre a jucat tenis doar primele 2 seturi. Si asa cum a zis si Cristi ...l-a eclipsat pe Federer. In setul 2 a fost intr-adevar o lectie cum sa-l bati mar pe Federer. La sfarsitul meciului o alta situatie incredibila. Federer era cu trofeul ridicat iar lumea il aclama pe Agassi. Federer era deja uitat. De ce? Pt ca americanii il numesc "boring style" adica are un stil de joc de te plictiseste.Denumirea este data de americani si nu am inventat-o eu. Am vrut sa-l vad pe Federer pe viu special crezand ca o sa am o revelatie vazandu-l. Din pacate ramane doar un campion cu un "boring style". Este un jucator care greseste putin si da cu forta. O masina de tenis pe care apesi pe "on" si ii dai drumul. Mai putin reverul care uneori e penibil noroc ca se misca bine si se fereste lovind cu dreapta.
Am vazut meciurile lui Federer cu Santoro si Hewitt. Santoro a facut spectacol iar Federer dadea cu ghioaga. A castigat ghioaga ce-i drept dar tenisul pierde din frumusete. Meciul cu Hewitt a fost penibil pt Hewitt. Un meci ce mi-a parut rau ca l-am urmarit.
Mi-ar fi placut sa vad o finala Agassi-Santoro. Ar fi fost mai drept.
Sunt multe de povestit despre US Open. Ce ma mai impresionat a fost francezul Gasquet. Vom mai auzi despre el.

css2
21st September 2005, 19:47
boring style???
de ce i se spune maestro atunci? . pentru ca este boring?
federer stie sa faca de toate.si de pe fund si la fileu.este un jucator complet.
boring style inseamna cind cineva care sta pe baseline si nu vine la fileu.
federer a fost superior la tot . cred ca ai fost singurul de pe arthur ashe care l-a vazut boring pe roger.e normal ca lumea sa-l aclameze mai mult pe agassi pentru ca era acasa si este si mai in virsta.daca turneul se juca in elvetia spectatorii erau de partea lui federer.federer o sa bata toate recordurile.apropo de safin de care spuneai ca o sa aibe un an mai bun ca roger si este mai bun ca el.UNDE ESTE SAFIN AL TAU?
nici nu o sa intre in masters
go roger, the best player and the most complet player on the planet.o sa ajunga mult mai bun ca safin si ca agassi al tau

Cristi
22nd September 2005, 12:49
Posibil sa fi exagerat eu cu sustinerea publicului pentru Ginepri si Blake vs Agassi... mie asa mi s-a parut, poate si din cauza ca in transmisia TV se tot aratau lojile celor 2 tineri pline de 'vedete' (daca se pot numi asa actorii si cantaretii aia de 2 lei). Blake, Ginepri si chiar Roddick sunt promovati dupa modelul Hollywood-ian ceea ce mie imi provoaca repulsie, chiar daca jucatorii nu au foarte multa vina. Am avut exact impresia descrisa atat de plastic de Adrian Georgescu (GSP): Andre se lupta cu arcul impotriva unor vlajgani inarmati cu pistoale... si ii invinge.

Federer este boring, orice ar zice unul sau altul. Telul lui este sa castige cat mai multe meciuri cu minim de efort. Nu face spectacol si e vizibil deranjat cand punctul devine spectaculos, pentru ca se pierde timp si energie. Strategia lui e simpla: incheie punctul lovind cu 'ghioaga' din aproape orice pozitie.

Din pacate, Andre este probabil prea 'batran' si in afara de Safin (care insa nu e in forma decat cateva zile pe an) nu vad cine ar mai putea sa ii puna probleme lui Federer pe suprafete rapide zilele astea. Hewitt si Roddick sunt niste versiuni nereusite ale lui Federer iar Nadal are mai mult ambitie decat stiinta jocului.

Zic din pacate, pentru ca tenisul nu este frumos daca nu exista o rivalitate reala. Cat timp s-a jucat pe zgura a fost interesant, dar acum devine monoton... noroc cu Agassi care a mentinut treaz interesul.

Din acest motiv, tenisul era interesant acum cativa ani (cand se luptau cel putin 2 pentru primul loc - Agassi si Sampras) si e neinteresant de ceva vreme (Hewitt e unul dintre cei mai slabi lideri ATP care au existat vreodata - dupa parerea mea). Tot de aceea castiga teren tenisul feminin, unde competitia e acerba si nivelul ridicat.

Eu cred ca Federer ii va depasi pe Agassi si Sampras la cifre, da, insa niciodata la po****ritate... va fi doar o legenda a statisticii.

Astept Masters-ul de sfarsit de an. Acolo va fi mai lejer ca efort, sa vedem cine il castiga. Eu as vrea sa fie Agassi, la ce am vazut ca poate in continuare...

@css2: cred ca si au am dreptul sa fiu subiectiv la adresa lui federer ca si tine... nu am spus ca Federer nu e cel mai bun (ci doar ca poate fi batut si ca mi-ar parea bine ca asta sa se intample mai des), am spus ca nu imi place de el si e dreptul meu, asa cum e dreptul tau sa il divinizezi

@klauss: din pacate la jucat tenis sunt varza, e simplu sa te uiti si sa iti dai cu parerea

css2
22nd September 2005, 23:06
@cristi
respect ce-ai spus pina acum dar vreau sa stiu ce gindesti cind zici ca federer este boring.este boring ca nu striga in teren si este calm sau este boring jocul lui?
cristi daca tot spui ca esti cam varza la tenis ar trebuii sa mai studiezi un pic sportul asta.daca jucai tenis la un nivel mai inalt poate intelegeai ce fel de joc are federer.
federer iti combina liftul cu slice ul de rever cu atita finete incit toti comentatorii si oamenii care stiu de tenis se intreaba cum de poate omul asta sa aiba atitea lovituri bune.la fileu stie foarte bine. are cel mai bun serviciul plasat in atp.dreapta ucigatoare de te pune pe calciie la fiecare minge.pina si mc enroe a spus ca roger este fenomenal
imi pun intrebarea daca tu intelegi ce inseamna sa joci cum joaca federer
sint de acord cu tine ca nu prea se agita pe teren ca nadal sau roddick dar nu asta este stilul lui.si agassi la inceput era un fel de bad boy dar mai tirziu si-a dat seama ca ar trebui sa se calmeze si asta i-a priit f bine.
si mie imi place de agassi pentru tot ce a facut pina acum dar agassi este o masina de mingii.el atit face .te plimba dreapta stinga pina mori.el atita stie.federer sau sampras sint jucatori mai completi pentru ca vin si la fileu.si pavelica al nostru este un jucator complet.nu sint prea multi in ziua de azi asa ca cind vezi un jucator ca roger ar trebui sa zici wauuuuuu
nu stiu de unde ai luat informatia ca agassi a fost mai putin ca blake or ginepri.
in meciul cu blake spectatorii au fost de partea lui agassi.la fel si cu ginepri

paulinio
23rd September 2005, 10:00
Cristi, ai cam desris si ceea ce simt eu...

Probabil ca intre voi 2 (astia care ati mai ramas pe acest thred) adeverul e undeva pe la mijloc...
Iar campionatul feminin castiga in spectaculozitate pentru ca intre primele 6-7 jucatoare rezultatul poate fi oricare; meciurile nu sunt previzibile.

REcunosc, FEderer e f bun; atat de bun incat nu am rabdare sa-l urmaresc.