PDA

View Full Version : Romania revolutioneaza zborurile spatiale



Darkslowstar
24th August 2005, 13:46
Buna Ziua Brasov

Agenţia Romānă pentru Cosmonautică şi Aeronautică (ARCA) va prezenta, sāmbătă, 27 august, īn Piaţa Constituţiei, vehiculul suborbital Orizont. Vehiculul zboară automat la o altitudine de 100 de kilometri şi este construit din materiale compozite care sunt de şapte ori mai rezistente decāt oţelul, īnsă de patru ori mai uşoare decāt acesta. Vehiculul foloseşte drept combustibil apă oxigenată īn proporţie de 70%. Orizont reprezintă cea mai importantă realizare privată europeană īn domeniul zborurilor spaţiale pilotate.

realmadrid.com
24th August 2005, 13:55
Asta e o gluma :D ?

Darkslowstar
24th August 2005, 14:22
Du-te sambata in Piata Constitutiei si vei vedea daca e o gluma sau nu. Eu sunt sigur ca nu pt ca acesta e proiectul cu care am participat la X-Prize.

Sharkie
24th August 2005, 14:32
Cu care ai participat tu sau Brasovul ? :D
Oricum mi se pare cam prea misto :D

realmadrid.com
24th August 2005, 14:40
@Dark
Pune si tu un link, ceva....sa vad cum sta treaba :D

Darkslowstar
24th August 2005, 14:44
Pai cauta si tu pe google ca am ceva treaba pe la work. In articolul din BZB nu era decat ce am pus pe forum. Cred ca pe pagina agentiei spatiale :D romane vei gasi mai multe date. Daca gasesti pune si tu aici ca sunt si eu interesat.

Sharkie, eu pot participa cel mult la un concurs de avioane de hartie, copetenta mea se opreste aici :D

realmadrid.com
24th August 2005, 15:26
Orizont

Obiectivul nostru este sa cream un vehicul simplu, pentru asigurarea unei fiabilitati inalte si al unui nivel scazut al costurilor. Vehiculul ORIZONT are o lungime de 14 m, un diametru de 1,3 m si o greutate de 4000 kg. Motorul racheta, de 9 000 daN, asigura propulsia. Cantitatea de combustibil si tipul nu sunt comunicate. Motorul este racit prin ablatie si dispune de un sistem de alimentare prin dislocatie. Rezervoarele sunt realizate din materiale compozite. Deasupra rezervoarelor de combustibil se afla rezervorul de inalta presiune si compartimentul parasutei. Capsula este realizata din doua compartimente: cel presurizat, triloc, situat in partea inferioara si compartimentul de serviciu, aflat in varful capsulei. Compartimentul de serviciu, contine echipamente electrice/electronice si parasuta de recuperare.

Imaginile de mai jos reprezinta vehiculul Demonstrator 1. Vehiculul Orizont va fi prezentat la inceputul anului 2005, configuratia acestuia putand arata diferit fata de fotografiile de mai jos.

http://www.arcaspace.ro/imagini/Dem1-3.jpg http://www.arcaspace.ro/imagini/Dem1-4.jpg

Secventa de zbor
Viteza maxima atinsa va fi de peste 1300m/s. La 40 000 m inaltime, motorul se va opri, iar vehiculul va continua sa urce inertial pana la inaltimea de peste 100 km. Acceleratia nu va fi mai mare de 5,5 G, iar aceasta valoare va fi prezentata la finalul zborului propulsat. Intoarcerea la sol a vehiculului ORIZONT, se va face in doua parti separate. O piesa va fi racheta, iar o alta piesa va fi capsula. Ambele au un sistem de recuperare cu parasuta. Parasutele principale se vor deschide la inaltimea de 4000 m.


http://www.arcaspace.ro/imagini/benner_orizont.jpg

Orizont

http://www.arcaspace.ro/ro/orizont.htm



Vehiculul ORIZONT va fi prezentat pentru prima oara publicului si presei, in Bucuresti la data de 27 August 2005, in Piata Constitutiei, incepand cu ora 20:30. Va asteptam sa fiti alaturi de echipa ARCA intr-un moment unic pentru Competitia X Prize Cup si pentru activitatile aerospatiale mondiale.

http://www.arcaspace.ro/imagini/invitatie.jpg

Sharkie
24th August 2005, 15:27
Hai ionutze cu linku ala :D
Dark,e bine ca poti sa le faci si p'alea :D

*EDIT:

Iote mei ca e adevarat :D
Dark,ionutz :ok:

Darkslowstar
24th August 2005, 15:37
Se vedem cine va avea curajul sa urce in compartimentul pasagerilor. Mie mi se pare sincer un vehicul kamikadze. E foarte departe de SpaceShipOne.

realmadrid.com
24th August 2005, 15:49
Eu zic sa incerce cu un arab :D...nu e nici o pierdere si el va fi foarte incantat de idee :D

Darkslowstar
24th August 2005, 15:54
Trebuie minim 3 oameni. Eu zic sa le propuna la Ilici, Nastase si Vadim. Nu-i nevoie de ruta de intoarcere, eiu zic sa stabileasca un curs spre Tau-Ceti.

Sharkie
24th August 2005, 15:56
Care Vadim ? :evil:

realmadrid.com
24th August 2005, 15:58
Eu l-as trimite pe Base in locul lui Ilici...ca oricum Ilici nu mai are mult :D...pe langa "bombo" si Vadim...unul din ei :evil: :D

Darkslowstar
24th August 2005, 16:19
Lasa-l pe Base aici, ca sta bine. Vadim Tudor, totusi!

Darkslowstar
29th August 2005, 12:58
Am fost sambata sa vad Orizont-ul. Hm , desi mi-au zis ca nu e o macheta e chiar nava arata destul de simpla, ceva in genul avioanelor kamikadze japoneze Oka. Mi-au mai zis ca nu va zbura mai devreme de catva ani si va fi lansata din elicopter (?) de pe undeva din SUA. Mai au muulte lucru la testari si mai au nevoie de fonduri.

realmadrid.com
29th August 2005, 14:46
Deci ai avut dreptate, pilotii trebuie sa aiba mult tupeu :D

Darkslowstar
29th August 2005, 15:32
Am mai uitat cate ceva, nu va exista decat un singur pilot, care va sta supeinghesuit, cred ca si Leika avea mai mult loc :D. X Prize s-a terminat, dar participa la X prize Cup, in care participa echipele ramase dupa victoria SpaceShipOne.

realmadrid.com
29th August 2005, 16:59
Un singur pilot, mai putine victime :D

Darkslowstar
29th August 2005, 18:04
:happy :happy :happy

Asta a fost tare!