PDA

View Full Version : Marele Premiu al Italiei, 2-4 septembrie



Profetu
23rd August 2005, 17:38
Monza este un orasel aflat la 16 km nord este de Milano.

A existat un singur an din 1950 cand Marele Premiu al Italiei nu s-a disputat la Monza. In 1980, Imola a gazduit Marele Premiu al Italiei la Formula 1. Circuitul nu s-a modificat semnificativ de-a lungul anilor. Ramane unul dintre cele mai rapide circuite, chiar si dupa introducerea sicanelor din capatul liniei standurilor in 1970.

In 1970 Jochen Rindt a murit la Monza in timpul calificarilor. In 1999, Frentzen castiga in Italia asigurand echipei Jordan locul 3 in clasamentul constructorilor. In 2000 a avut loc un accident care a implicat mai multe monoposturi si care a pricinuit moartea unui oficial lovit de o roata desprinsa. Schumi a plans in 2000 dupa cucerirea victoriei si egalarea recordului de victorii a idolului sau, Senna.

In 2001 Marele Premiu al Italiei s-a disputat imediat dupa atacurile asupra turnurilor din New York si imediat dupa vestea ca Alex Zanardi si-a pierdut ambele picioare intr-un teribil accident. Montoya a castigat in anul asta .

STATISTICI:

Primul Grand Prix disputat: 3 septembrie 1950
54 de Mari Premii gazduite
Capacitate tribune: 115,000
Lungimea circuitului: 5,793 km
Numar de ture: 53
Viraje 10: 4 stanga, 6 dreapta
Viteza maxima: 368 km/h
Lungimea liniei de start: 309 m
Apasare aerodinamica: redusa
Cel mai rapid tur: R. Barrichello - 1'21''046 (2004, Ferrari)
Cel mai bun Pole: R. Barrichello - 1'20''089 (2004, Ferrari)

Podium 2004
1. R. Barrichello
2. M. Schumacher
3. J. Button

Programul:

Vineri 2 septembrie:
12:00-13:00 Antrenamente 1
15:00-16:00 Antrenamente 2

Sambata 3 septembrie:
10:00-10:45 Antrenamente 1
11:15-12:00 Antrenamente 2
14:00 Calificari

Duminica 4 septembrie:
15:00 Cursa

TVR va transmite in direct ca de obicei sambata Calificarile incepand cu ora 14,00 si duminica incepand cu ora 15,00 Cursa.

Sharkie
23rd August 2005, 18:35
Profetu,poti sa detalizei chestia cu Zanardi ?

Referitor la cursa,l-am votat pe Alonso.Chiar daca nu va castiga,va fi pe acolo pe podium,si va castiga titlul. /OLE/ Alonso ! GO ! :ok:

cipi13
31st August 2005, 15:48
Desi sint de acord ca Ferrari merge prost anul asta se poate intimpla orice....asa ca poll-ul nu este corect.
Sau este doar pentru fanii celor doi ? Poate cistiga Montoya sau oricare altul...

RedBaron
31st August 2005, 17:10
Cum adica Raikkonen sau Alonso? Numa' ei doi alearga? :O

Sasuke Uchiha
31st August 2005, 17:15
sper sa castige raikkonen si alonso sa abandoneze :D

Sharkie
31st August 2005, 17:22
Dea,mai vazusi !! Vezi sa nu faca favoritu' tau figuri d'astea,ca s-a obisnuit :D

Profetu
31st August 2005, 17:40
Desi sint de acord ca Ferrari merge prost anul asta se poate intimpla orice....asa ca poll-ul nu este corect.
Sau este doar pentru fanii celor doi ? Poate cistiga Montoya sau oricare altul...

Campionatul se joaca intre cei doi. Nu cred ca mai exista cineva care sa spere ca Ferrari-urile mai au vreo sansa sa mai castige anu asta o cursa. Poll-ul mi se pare foarte potrivit pentru situatia de moment din clasament. Au mai ramas 2 oameni cu sanse si trebuie sa ne concentram asupra lor, nu asupra outsider-ilor


Cum adica Raikkonen sau Alonso? Numa' ei doi alearga? :O

Dupa parerea mea, locul 1 este inacesibil altor "clienti" ...

RedBaron
31st August 2005, 19:36
Pai eu inca mai cred intr-o victorie Ferrari. Nu conteaza in ce conditii meteo sau .. sansa. Si apoi Ferrari si in trecut, cand mergea prost, V12-le ii descurca la Monza :) Asadar, eu zic M.Schumacher chiar daca acum e V10 ;) si de la anu V8 parca.

In mod normal intre favoritii la titlu, plecand de la premisa ca ambele monoposturi sunt fiabile, Alonso nu are sansa in fata lui Raikkonen.

Paul
31st August 2005, 20:42
ma ajuta cineva cu clasamentul la piloti ?

Ady
31st August 2005, 20:50
http://www.formula1.com/archive/driver/2005.html

Paul
31st August 2005, 20:52
ms

Mishumacher
2nd September 2005, 18:33
Chiar daca Schumacher nu mai are nici o sansa si Alonso va castiga anul asta,ar fi bine pt german sa mia castige si el din cand in cand.

Sharkie
3rd September 2005, 12:58
"Din cand in cand" in 5 etape ??? :)) :lol:
Nu conteaza de ce,dar sa mai castige si el....:D Lasa-l mah ca a castigat destul,acuma a venit randul altora.

Ady
3rd September 2005, 13:55
Din cate am auzit Montoya a facut record de viteza , 372 kmph , sau cam asa ceva ... Alonso a recunoscut ca nu sunt cei mai rapizi si ca se multumesc sa intre in puncte pana la sfarsitul sezonului ... Deci am votat bine :D

Sasuke Uchiha
3rd September 2005, 14:54
raikkonen cel mai ghinionist pilot :headbang:
-montoya
-alonso
-button
-sato

RedBaron
4th September 2005, 00:09
va fi maine interesanta cursa. cred ca raikkonen s-a obisnuit sa ia pole-ul si sa plece de pe 11 si avand in vedere natura circuitului, nu ii va fi mai greu ca in celelalte GP-uri sa ajunga pe locul 1. la monza se poate depasi daca ai "material". totul e sa nu fi ghinionist in primul tur. acolo e cheia cursei.
si apoi e de ajuns ajunga in fata lui alonso, deoarece cred ca montoya va fi un "team-player" cum se zice.

oaspetele
4th September 2005, 08:53
daca erati atenti in timpul turului de calificare al lui Kimi, ati fi observat o usoara "ezitare" a motorului, vizibila pe turometru. nu prea ede bun augur si nu ma feresc sa spun ca aici se va decide titlul mondial la piloti.
mai e o singura sansa, deorece nu-l vad pe kimi sa ajunga sa se bata pentru primul loc : montoya sa-si aduca aminte ca are multe calitati si intr-o incercare disperata de depasire asupra lui alonso sa-l ia cu el afara de pe pista la un espresso.
:)

schumi a gresit nitel la prima sicana, cred ca putea obtine locul 5. asta e, vestea buna e ca si-a prelungit contractul cu deutsche vermogen...., sponsorul lui principal pana in 2010.
nu va fie frica, vom mai vedea victorii de-ale lui Michael in viitor.
:D

bravoman
4th September 2005, 15:20
a vazut cineva ce s-a intamplat cu kimi ca eu n-am vazut de la inceput

Sharkie
4th September 2005, 15:34
Nu s-a intamplat nimic.Acum e pe locul 8,dar pilotii dinaintea lui au oprit la boxe.
Alonso se mentine pe 2 !! :D:D:D Cursa asta e decisiva si Alonso o castiga !!!

Sasuke Uchiha
4th September 2005, 16:24
imi pare rau de raikkonen, merita mai mult, si daca cineva trebuia sa castige campionatu dupa m.schumacher acela era kimi...
bravo montoya

Sharkie
4th September 2005, 16:42
/OLE/ Alonso /OLE/ :ok: :yeah: Alonso e practic noul campion mondial !!!
27 de puncte in 4 curse sunt aproape imposibil de recuperat !!!
Bravo Alonso !!!

oaspetele
4th September 2005, 16:52
cat ghinion poate avea kimi......
sau alonso noroc ??

bravoman
4th September 2005, 17:10
daca nu-i facea pneul ala figuri castiga kimi

Sharkie
4th September 2005, 20:15
Hai ma sa fim seriosi nu avea nici o sansa sa treaca de Alonso si Montoya.

Ady
4th September 2005, 20:23
De alonso trecea , ca are mashina mai buna , si probabil Montoya l-ar fi lasat pana la urma ...

Sharkie
4th September 2005, 21:20
Pai inainte de Alonso era si Fisico.....si chiar daca trecea.....nu recupera cine stie ce.

gabi_brabus
5th September 2005, 14:24
Ahhhhhhh.............c Naspa.... KIMI Asta Nu Are Noroc.




@brabuse, incerca sa "spui" ceva atunci cand vorbesti...