PDA

View Full Version : Divizia A - Sezonul 2005/2006



Pages : 1 2 3 4 5 6 [7] 8

MT
16th February 2006, 11:08
:)
Sambata va fi un meci interesant, mai ales daca vor juca si Dumitrescu/Mijuskovic/Bubu in deplinatatea conditiei lor fizice. In principiu sub panou(ri) suntem regi prin Zoki/Bubu si (chiar si) Lapuste, Silva si cu Dumitrescu nu ar trebui sa aiba probleme cu 3-urile si atacurile pe flancuri iar Levar se poate ocupa bine de apararea anti-americana :) + spectacol. Dar tragand linie, cel mai important totusi e sa joace Peja Mijuskovic... :(

Bicinigar
16th February 2006, 14:08
sambata ... buc ...
10:30 ... sala Olimpia ... Olimpia-Dej (A-F)
17:00 ... sala Rapid .... Rapid-Dinamo(A-M)
iar pentru amatorii de meciuri incepe shi div B
9:30 ... sala SOCED ... Apollo-Otopeni
15:00 ... sala Rapid ... Rapid-Metropola
shi bonus ... pentru amatorii de senzatzii super extra mega tari
duminica 11:30 ... sala leu ... Rapid (Old Boys) - BC 97 :evil: :evil: :evil:
cunoscatorii shtie despre ce ye vorba :evil: :evil: :evil:

paul*
16th February 2006, 14:52
Sabonis marele jucator lituanian fost la cea mai galonata echipa a Europei,Jalghiris Kaunas iar apoi in NBA si-a platit singur asigurarea de sanatate pe care federatia lituaniana nu a putut sa o plateasca clubului sau din NBA,ptr. a putea veni la nationala.La fel Sarunas Marchiulionis(daca nu am scris corect,scuze),iar la sarbi Divac a facut la fel.Sa nu-luitam pe regretatul Petrovic.
FRB nu a avut bani sa plateasca asigurarea "simbolului" clujean Ghita Muresan,iar acesta in aceste conditii nu a avut dezlegare de a participa la actiuniile ECHIPEI NATIONALE A ROMANIEI.Vorba cuiva dintr-un post anterior:"putem sa-l blamam".Raspunsul dati-vi-l singuri.

paul*
16th February 2006, 14:52
Apropo de Arvidas Sabonis,acesta a contribuit cu partea financiara la asigurarea echipamentului sportiv pentru echipa nationala a Lituaniei.La vremea cand nationala Romaniei avea nevoie de simbolul clujenilor "BIG GHITA" acesta era cel mai bine platit sportiv roman al tuturor timpurilor.
UN ORAS INTREG DORESTE VICTORIA.FORTZA CSU SIBIU!!

Bicinigar
16th February 2006, 15:52
o mica gresheala .. olimpia joaca cu rapid

MT
16th February 2006, 15:54
Big Ghitza nu este unul dintre "simbolurile" baschetului clujan ci al celui national. Asta cel putin cata vreme nu va exista un alt roman in NBA.

virtual
17th February 2006, 10:15
Hai sa lasam divagatiile! Sa ne concentram pe divizia A! Raptor, ai adormit?
Sa speram maine la un meci foarte frumos si fair=play!
Un "razboi" cel putin la fel de frumos si de fair=play al galeriilor si numai bine in rest!

A, da si sa castige Clujul!:)

Cosmin Salajan
17th February 2006, 11:28
ONTRACTE / Oficialii clubului sibian şi-au asigurat serviciile lui Clavon şi Evans şi pentru sezonul viitor. Angajamentul lui Argrett expiră în vară.


AMBIŢII / Sibienii joacă mîine la Cluj cu liderul BU Poli Mobitelco. "Este cel mai important meci al nostru acasă. Un meci al ambiţiilor. Vrem să ne menţinem lideri în Transilvania", a declarat managerul clubului clujean, Mircea Cristescu.

BILETE / Biletele pentru derby-ul de sîmbătă, ce va începe la ora 17:00, s-au pus în vînzare la Cluj încă de ieri. Preţul unui tichet este de 50.000 de lei vechi, iar pentru copii şi studenţi, 25.000 de lei vechi.

EFECTIV / Baschetbaliştii lui BU Poli Mobitelco, Dumitrescu şi Mijuskovici, care revin după accidentări, au şanse mari să evolueze sîmbătă. Mijuskovici s-a refăcut după o ruptură musculară, iar Dumitrescu e apt de joc după ce a suferit de o entorsă la gleznă.
din gsp

MT
17th February 2006, 12:26
Toti la sala sambata! :D

Black Mamba
17th February 2006, 13:48
Ahhh, acum am aflat cine e nenea suporteru' cu par alb din sala celor de la Sibiu. Stiti voi, ala care mai umbla bezmetic pe margine, da sfaturi la jucatori si mai injura echipa adversa.

E directorul OPC Sibiu... :D

MT
17th February 2006, 15:12
Maine: Mijuskovic-Krstanovic-Roschnafsky-Dumitrescu-Seals . Cu Silvasan si Lapuste pregatiti sa intre in orice moment. Sau altfel spus: It sounds like a melody. :D :D

alexalex
17th February 2006, 16:12
Din dorinta de a derula un program de educatie prin sport, in deplin acord cu programul de integrare in Uniunea Europeana, va rugam sa sprijiniti initiativa Federatiei Romane de Baschet de a monta in 40 de municipii din tara noastra, a 50 de panouri de baschet, in spatiile de joaca, in spatiile libere dintre blocuri ceea ce inseamna o investitie minima in viitorul tarii noastre, un pas facut pentru comunitate.
Cu totii ne dorim ce este mai bun sau mai bine pentru copiii nostri. Copilaria reprezinta in dezvoltarea umana, etapa de viata cea mai activa din punct de vedere fizic. Copiilor le place sa se joace, participa in activitati fizice si sportive si cu certitudine, sunt pasionati de intreceri. Existenta pozitiva in sport si in competitii este esentiala pentru a asigura copiilor posibilitatea de a se bucura de un stil de viata activ in anii care vin.
Am ales pentru acest program 43 de municipii din Romania, in care se vor monta cate 50 de panouri de Baschet in spatiile de joaca , in spatiile libere dintre blocuri, in curtea scolilor.
1. Terenul va avea o suprafata de 4X4m sau, functie de spatial liber, 5X5m.
Total suprafata utilizata in fiecare municipiu:
-min. 800mp
-max. 1250mp
2. Panourile de baschet vor avea dimensiuni normale si vor fi confectionate din plexiglas, pentru a avea o mai buna pastrare in timp, in comparatie cu cele din lemn sau placaj, usor deteriorabile.
- nr de panouri necesare programului: 50 panouri x 43 orase
Total panouri 2150 buc.
3. Inele de Baschet – 2150 buc.
4. Plase pentru inele de Baschet – 2150 buc.
5. Vopsea pentru terenuri – pentru cca 5375mp
6. Suport metalic panouri baschet - 2150 buc
7. Vopsea suport metalic
Responsabili de buna amplasare a panourilor cat si pe cat posibil, buna lor pastrare in functie, inlocuire, revine in sarcina Primariilor locale si Directiilor Judetene de Sport, cu sprijinul sponsorilor locali.


Presedinte Carmen TOCALA

Cosmin Salajan
17th February 2006, 16:20
da alex e trecut pe site la federatie cam de 0 saptama juma asta .
in rest ce mai fac sibienii?
ols forum meeting maine in sala sporturilor din cluj acolo unde sunt prezentate echipamentele pe hol io zic in pauza mare. ce zic restul??

MT
17th February 2006, 17:01
Initiativa laudabila. Pacat de exprimarea imperativ-idioata din sfarsitul comunicatului "Responsabili de buna amplasare a panourilor cat si pe cat posibil, buna lor pastrare in functie, inlocuire, revine in sarcina Primariilor locale si Directiilor Judetene de Sport" . Sunt curios cat de rapid vor percuta primariile - organe locale autonome, respectiv DJS - subordonate ministerului, la ordinul prezidentei FRB care le-a si trasat sarcinile si responsabilitatile :D

Suna mult mai realist un "pleeeeaaaaseeeeeee!" :D

Parerea mea, normal.

PS ontopic, divizia A, meciul de maine: (aer mult in piept, si apoi:) "Hai BU Poli Mobitelco Carbochim Cluj-Napoca!" :D

Razvan P
17th February 2006, 17:14
intrebare : iar umbla Cristescu la cutia cu jmecherii (gen sezonul trecut in play-off meciul 2 , cj a spus, a dat de inteles, ca nu se prezinta la meciul de la sb), sau nu vor juca intradevar Dumitrescu si Mijuskovic. " T.Dumitrescu si Mijuskovic nu vor juca!
Dumitrescu are o enorsa si nu va putea fi recuperat, iar Mijuskovic nu si-a revenit dupa o mai veche accidentare! "

eddy_jozsa
17th February 2006, 17:42
ols forum meeting maine in sala sporturilor din cluj acolo unde sunt prezentate echipamentele pe hol io zic in pauza mare. ce zic restul??

ideea e buna, insa nu stiu... cam riscant pt noi sibienii sa ne indepartam atat de mult de sectorul nostru... as propune mai degraba scarile alea de la intrarea spre tribuna... (stiti unde zic, nu?)

tudor89
18th February 2006, 12:41
shi eu am auzit k nu vor juca peja shi tudor de la accidentari:ciocan: daca ii asa, imi pare rau sa zic dar pierdem eroic

BAK
18th February 2006, 17:04
nu scrie careva scoru ca eu nu prea am de unde sa il aflu?

Darkslowstar
18th February 2006, 18:12
CSU Brasob invinge la acasa Gaz Metanul 85-76 :ok:

dolby
18th February 2006, 18:31
u-csu 53-54

BAK
18th February 2006, 19:23
hehehehehehehe!!!!!!!!!!!

nu-i nimic baieti...e o performantza si locurile 3-4 asa ca nu trebuie sa fiti suparati.
cand mai erau 43 de secunde si scorul egal cel mai rau lucru pt sibiu a fost sa faca fault. aia insemna 2 libere plus un atac al sibiului si ne mai ramaneau noua inca cel putin 10 secunde in caz ca voi ati fi egalat!!!!

dolby
18th February 2006, 19:26
oricum, frumos meci. dac-ar fi mai multe de nivelul asta in campionat poate am reusi sa scioatem si noi capul in europa.

Dumars
18th February 2006, 20:10
Cluj-Sibiu 105-103

Indiferent de rezultat, as fi spus ca a fost un meci frumos.
S-a schimbat conducerea de foarte multe ori. Dupa ce in primul sfert aveam avantaj de 15 puncte, la pauza mare, diferenta a ramas de doar 3.
Apoi au preluat si sibienii conducerea si au tot alternat. Pe final scorul a fost egal 103-103 si Krstanovic a reusit un fade-away jumper de toata frumusetea.
Referitor la CSU Sibiu:
-Nu mai sunt o echipa formata din doar 2 jucatori + coechipieri de schimbat pase. Si ceilalti 2 sunt destul de bunicei, in special din spatiul de 3 secunde.
-Cei 2 sunt foarte, foarte buni, pacat ca uneori aerele de vedeta isi cam fac aparitia. Prea "se dadeau loviti" la unele faulturi. Ramaneau la podea, grimase, plangeri la arbitrii, dureri, etc si apoi dupa ce faceau cativa pasi nu mai aveau nimic. Ceva gen Divizia A Buerger.
Dar ce-i a lor, e a lor.
De la clujeni as remarca jocul foarte bun al lui Chetrean. S-a aparat foarte bine.
-LeVar a jucat foarte, foarte bine. Cred ca a dat peste 20 de puncte. A fost si capacit de 2 ori, dar per-total a jucat foarte bine. Si s-a aparat foarte fain la Evans.
-Bruno a facut un meci bun.

Puncte slabe:
-Silvasan nu isi mai prea intra in mana.
-Sibienii au facut foarte multe recuperari ofensive.

Per total un meci foarte frumos, la fel ca si meciul fetelor cu ICIM Arad, cu victorie pe final de meci.

PS Am reusit sa ne intalnim cu Eddy si cu Ovisb. :)
Sper ca nu au plecat prea suparati acasa.

King of Hell
18th February 2006, 20:22
Noi am batut cfristii!!!!
Si vom bate sibienii!!!

MT
18th February 2006, 20:34
Am jucat fara Mijuskovic - fizic si fara (surprinzator) Krstanovic, care a fost o umbra a pivotului care domina lupta sub panouri. Pina la urma o victorie meritata, si pentru a cata oara oare ?!? norocul echipelor adverse ca Sibiul inca nu a reusit sa-si angajeze un antrenor (cam ca si Elba) si jocul echipei in consecinta se bazeaza pe inspiratia de moment a unuia sau altuia. Cred ca Sibiul format din jucatorii actuali + un antrenor ar fi un pericol imens pentru oricine din Divizia A. Chiar si pentru Asesoft.

OT Eu nu am ajuns la locul de intalnire de la scari pe motiv de avut sub aripa tanara generatie sa nu exagereze cu bauturile nealcoolice dar reci pentru gaturile infierbantate :D, anyway salutari indiecte sibienilor de pe forum care au fost atat de aproape :).

ovi sibiu
18th February 2006, 23:18
In primul rand ii salut pe dumars, blackmamba si pe silverzeus! Respectele mele! /hello Au venit si au vorbit cu noi!
A fost un meci interesant, echilibrat, tensionat si frumos! Felicitari clujenilor, au jucat bine, iar atmosfera in sala a fost faina!
Am revenit pe mana americanilor si am pierdut tot pe mana lor! Dar nu-i nimic, se mai pot intampla multe! Cel mai probabil, o sa terminam pe 3 inaintea play-off-ului, iar daca totul decurge normal, ne vom intalni in semifinala!
Eu nu sunt suparat, desi e cam frustrant sa pierzi de doua ori consecutiv pe final! Dar asa e in sport! S-a vazut o schimbare in bine la sibieni, au o alta atitudine in joc!
Forza Sibiul!:yeah:

Cosmin Salajan
19th February 2006, 02:24
pacat cu nunta la care am fost invitat si nu am vazut tot meciul, desi am stat mai bine de un sfert de meci in tribuna si strigam la o persoana cu tricoul lui duncan :) sa se intoarca ca eram fix pe culoar , ma bucur ca am castigat, revin pe mai incolo cu parerea mea despre meci dupa ce dispare din organismul meu j&b ul si vinul. Apropo am vazut pozele facute de fotoreporterii de la un ziar si au iesit superbe !



:ok: /hello SUPER AFTER EDIT MEGA SPECIAL OFERTA : "CASA DE PIATRA NEA GELU"/hello :ok: :ok: :ok: /hello /hello /hello

BAK
19th February 2006, 02:43
baieti asta este....cu parere de rau suntem si la baschet peste voi la fel ca si la toate celalalte sporturi de echipa la care ma pot gandi. din cate am auzit aveti totusi galerie la baschet destul de numeroasa si de galagiasa care probabil ar fi dominat oriunde in tara numai la Cluj nu. daca nu o sa se intample o minune si o sa piarda ploiestiul atunci ne vedem in semifinale.alea o sa fie meciuri

nicks
19th February 2006, 07:30
Eu zic ca avem cea mai frumoasa si cunoscatoare galerie de baschet din tara. La voi acolo a fost defapt o galerie de fotbal care sa adunat intr-o sala de bschet sa sustina o echipa care defapt nici nu juca acolo . Baietii aia aveau treaba cu unii pe nume "U" ...desi acolo juca Poli Mobilteco cu Csu Sibiu. Eu stiu ca este o echipa ''U'' dar care e prin divizia B parca... . In fine se mai intampla...:)). Poate au venit ei prea tarziu sau cu o zi mai devreme.
LA SIBIU ESTE O GALERIE EXCLUSIV BASCHET CARE CUNOASTE FOARTE BINE ACEST FENOMEN.
Pun pariu ca din galeria aia de fotbal ce s-a adunat in sala H demian erau maxim 10 insi care intelegeau ce se intampla acolo jos pe parchet.
In rest .......a fost un meci superb in care am avut toate picanteriile incepand de la rasturnari de scoruri, slamuri , cosuri de la mare distanta, atmosfera frumoasa ..etc. Cred totusi ca Clujul a facut un meci slab in care oameni de 3 au marcat cam jumate din ceea ce fac ei de obicei. M-a surprins evolutia foarte proasta a lui Silvasan...parca a mai pus ceva pe el..nu e ceva in regula.
Bruno a fost cred eu cel mai bun din tabara clujenilor iar de la noi il remarc in mod special pe Damien care m-a surprins placut. Clavon a fost in acest meci un fel de "inger si demon". Imi ramane amaraciunea in suflet ca am pierdut din nou pe final si nu stim sa congestionam cum trebuie aceste situati . Poate daca ar fii fost altcineva pe banca noastra (nu ma refer la juc) cred ca altfel arr fii stat lucrurile. Eu raman la pararea ca inca nu jucam un baschet de echipa ........totul se bazeaza in continuare pe stralucirile americanilor. Astazi am vazut totusi si la noi in sfarsit pase in caciula si cosuri marcate de acolo cat nu am vazut tot sezonul.
Avem niste jucatori foarte buni care pot obtine rezultate mari in campionatul nostru.....dar totul este sa stii ce vrei de la ei si cum sa-i pui acolo sa-si faca treaba. Poate avem nevoie de cineva sa faca acest lucru.

ps:Faptul ca echipa noastra a umplut sala denota ca la voi a venit o echipa mare si ati venit cu totii sa vedeti o echipa care face spectacol. Acu sa nu imi ziceti ca ati umplut sala pentru "mobilteco"...ca nu va cred........lool.
La noi e sala FULL indiferent ca jucam cu muresul sau ploiestiul....ceea ce inseamna ca la sibiu baschetul este o RELIGIE !!!si nu ocuparea timpului liber ca prin alte parti.
La meciul asta am auzit ca a fost pentru prima data cand ati pus bilete in vanzare? Dar defapt asa este...........SPECTACOLUL SE PLATESTE FRATIILOR!!! Noi avem parte de el aproape in fiecare week end si suntem mandri de asta. Voi???..........doar cand vine Sibiu pe acolo....looolll
FORZZA CSU !!!!!!!!!!!

danrogojan
19th February 2006, 07:43
am fost si eu la meci. am remarcat urmatoarele:

1. dunkurile de la incalzire ale americanilor. desi cei doi conducatori de la sibiu au dat niste mori super spectaculoase, domnul seals este favorit in ochii mei anul acesta la concursul de slam dunk de la all starul din 15 aprilie. picioare mai proaspete. in orice caz, anul asta poate iesi un concurs fabulos pt. romania la all star game.

2. sibiul joaca numai si numai cu americanii. antrenor absent si incompetent, indraznesc a spune. cei doi conducatori americani dicteaza totul. si pentru ca sunt asa de buni, nu exista nimeni la sibiu care sa-i sfatuiasca cumva (tempereze uneori). pt. ca sibiul sa ia titlul, trebuie ca americanii sa joace foarte bine meci de meci (sau 2 din 3). ceea ce nu cred ca se poate intampla intr-un playoff intreg. mai adaug legat de jocul sibienilor ca numarul 15 de la ei a jucat tot meciul pentru cluj. nu se poate asa ceva.

3. levar seals este o superafacere pt cluj. foarte eficient si foarte spectaculos in acest meci. cred ca aduce minim 200 de spectatori in plus la sala. intr-o serie de 3 meciuri, cred ca va bate clujul (lot mai omogen, joc de echipa m-ai bun).

4. un lucru extrem de amuzant: galeria clujului scanda cat putea catre rivala din sibiu: "nicodata tarani".

Dumars
19th February 2006, 10:43
Eu zic ca avem cea mai frumoasa si cunoscatoare galerie de baschet din tara.

Bravo vouă !


La voi acolo a fost defapt o galerie de fotbal care sa adunat intr-o sala de bschet sa sustina o echipa care defapt nici nu juca acolo . Baietii aia aveau treaba cu unii pe nume "U" ...desi acolo juca Poli Mobilteco cu Csu Sibiu. Eu stiu ca este o echipa ''U'' dar care e prin divizia B parca... . In fine se mai intampla...:)). Poate au venit ei prea tarziu sau cu o zi mai devreme.

Invidie pura ! B U (http://www.frbaschet.ro/index.php?page=3100&id_club=128)cam ce ai zice tu ca inseamna?
Si eu as putea sa spun ca ieri cand ma intorceam de la Bucuresti, m-am intalnit cu autocarul vostru prin Aiud si, cel putin cei din spatele autocarului Transmixt, ar fi putut da alcool-testele peste cap. :rolleyes:


LA SIBIU ESTE O GALERIE EXCLUSIV BASCHET CARE CUNOASTE FOARTE BINE ACEST FENOMEN.

E relativa treaba cu cunoscatorii de baschet din galerie. Si de evenimentele din sezoanele trecute nu mai amintim ca s-au spus destule.



In rest .......a fost un meci superb in care am avut toate picanteriile incepand de la rasturnari de scoruri, slamuri , cosuri de la mare distanta, atmosfera frumoasa ..etc. Cred totusi ca Clujul a facut un meci slab in care oameni de 3 au marcat cam jumate din ceea ce fac ei de obicei.
De acord cu asta si ce ai mai spus referitor la baschet si loturile ambelor echipe.



ps:Faptul ca echipa noastra a umplut sala denota ca la voi a venit o echipa mare si ati venit cu totii sa vedeti o echipa care face spectacol. Acu sa nu imi ziceti ca ati umplut sala pentru "mobilteco"...ca nu va cred........lool.
1. Nu e asta singurul meci la care s-a umput sala la baschet. E drept, sunt foarte putine comparativ cu Sibiul.
2. A mai fost inainte si meciul fetelor si au mai fost care au venit si pt meciul respectiv.


La meciul asta am auzit ca a fost pentru prima data cand ati pus bilete in vanzare? Dar defapt asa este...........SPECTACOLUL SE PLATESTE FRATIILOR!!!
Iarasi esti in eroare. Si in alte sezoane s-a mai platit biletul. Si in sezonul asta s-a platit la toate meciurile de acasa.
Daca tot vroiai sa te legi de amanunte, puteai sa zici:"Am auzit ca aveti un program tiparit al meciului doar din returul acestui campionat". Si atunci ai fi reusit sa ne superi rau de tot. :P


Noi avem parte de el aproape in fiecare week end si suntem mandri de asta. Voi???..........doar cand vine Sibiu pe acolo....looolll

Corect, aveti spectacol meci de meci, aveti slamuri, alley-oop-uri si faze individuale exceptionale.
Dar organizarea jocului este tot la acelasi nivel?
Pentru Vulc nu pot sa zic ca am avut o stima prea mare vreodata, dar in meciul de ieri mi s-a parut cam depasit. Asa cum spuneai si tu nicks.
Si intr-adevar, cu lotul actual si un ANTRENOR ati fi cu mult mai tari.
Ce ne mai tot ascundem? (Din pacate) antrenorii romani sunt depasiti.
Poate cand o sa apara antrenori mai tineri va fi mai bine.
Am vazut la Vulc doar reprosuri adresate jucatorilor (Tordai, Mocanu, etc)
Si in rest cred ca ii lasa pe baieti sa isi gaseasca inspiratia de moment.

eddy_jozsa
19th February 2006, 11:25
meci foarte frumos... a avut toate ingredientele unui derby!! si na, la un scor asa strans, totul devine o chestie de noroc/ghinion (insa nu zic ca clujenii n-au meritat victoria!)

chiar daca am pierdut, toti cei care au vazut meciul la sala sau la televizor au fost placut impresionati de atitudinea echipei noastre... mai e o paine de mancat, in playoff.

Bile albe
1. Damien Argrett - multi sibieni s-au grabit sa-l ingroape pe jucatorul asta, cand inca era accidentat in primele 2 meciuri facute la CSU. Dupa mine, un castig sigur, care face singur cat fac fratii Mocanu si Cristi Ban impreuna.

2. LeVar Seals - a prins o zi deosebit de buna, insa referitor la ce a spus danrogojan: nu cred ca va fi peste clavon la slam-dunk-contest.

3. atmosfera din sala horia demian - de data asta am simtit intr-adevar ca se joaca un derby, ar fi frumos daca la fiecare meci ar fi asa.

4. sectorul de spectatori de langa noi - s-au purtat foarte bine, ma rog, multi erau si cu familia, dar n-am auzit nici o singura injuratura nici de la ei pt noi, nici de la noi pt ei

5. galeria noastra - a fost per total mai fair-play si mai "de baschet"

6. Jucatorii nostri - au punctat din nou la capitolul spectacol, insa aici nu am prea multe de spus, pentru ca (prea) ne-am obisnuit cu asta.

7. Jucatorii ambelor echipe - au luptat exemplar, pana in ultimul minut, oferindu-ne un meci tare. Se apropie playofful...

Bile negre
1. "Galeria" clujeana - mereu a incercat sa dovedeasca ca este o galerie de fotbal!! Ne-au provocat exagerat de mult, cand noi strigam CSU ei credeau de cuviinta sa imprastie niste m*ie. Noi am ripostat cu "C-F-R", aici mi-a placut de minune cum s-a enervat toata sala (sincer). In rest, numai o singura data am auzit o m*ie din sectorul nostru... in rest, total fair-play, cantece de genul "Mergeti la fotbal", "Aici nu joaca U" etc.

@King of Hell: Bine mah, ati dovedit ca de 2-3 ori pe sezon aveti o galerie cat de cat la meciurile de acasa. Cand veti avea tupeu sa veniti la Sibiu la un meci??

2. Comentatorii de la TVR Cluj - eu nu i-am auzit, dar am inteles ca sunt FOARTE subiectivi, mai ales cand joaca Sibiu. La cum inteleg ei baschetul, sunt cei mai tari din tara, insa la obiectivism mai au de invatat.

3. Antrenor depasit - asta declara la unison, tot mai multi fani sibieni, si tot mai multi si din alte orase! Se vede de la o posta...
Acum, ieri, la ultima faza, nu cred ca poate fi declarat vinovat. A incercat sa trimita mingea sub panou, insa Argrett cu 3 oameni pe el n-a mai reusit sa marcheze. Ghinion. Dar faza era destul de bine gandita. Insa daca era dupa mine, eu incercam sa dau de 3 cu Clavon sau Evans (care au ceva in sange pt cosuri in momente decisive) sau cu Brice Kabengele (care in general arunca binisor de la 3)

P.S. SilverZeus, Black Mamba, Dumars, va mai asteptam la Sibiu!! Sa ne vedem cu bine in playoff...

Black Mamba
19th February 2006, 12:26
2. LeVar Seals - a prins o zi deosebit de buna, insa referitor la ce a spus danrogojan: nu cred ca va fi peste clavon la slam-dunk-contest.Aici nu sunt de acord cu tine, nu a avut din pacate ocazia ieri sa-si arate detenta. Eu zic ca e favorit clar pe 15 aprilie. :)

Ar trebui sa va temperati putin pe forumul vostru, ca sa nu mai apara pe aici posturi cu parti debile de genul acestuia (http://www.onlinesport.ro/forum/showpost.php?p=523407&postcount=1529).

Ne vedem in semifinale. :D

eddy_jozsa
19th February 2006, 12:30
...nu e postul ala atat de gresit... de fapt, sunt multe adevaruri prin el :P

alexalex
19th February 2006, 12:32
Pitesti-Asesoft 67-91
meci foarte frumos si eu cred ca atat Clujul cat si Sibiul inainte de semifinala, trebuie sa treaca mai intai de Pitesti care si-au facut o echipa destul de buna (cel putin primii 5)
- in tribune ca de obicei (cine a mai fost la Pitesti stie despre ce vorbesc) injuraturi, bere, seminte, obiecte aruncate in teren, spectatori care se apropiau de banca de rezerve si scuipau jucatorii si antrenorul din Ploiesti, paza lipsa etc...La sfarsitul meciului au recunoscut totusi valoare si au aplaudat echipa din Ploiesti.
- Ziguli un idiot care comenteaza tot timpul, tipa , injura etc.. aseara era la 3 m de mine cand la pauza s-a dus si l-a injurat pe arbitru - eu chiar nu inteleg de ce la federatie nu ia nimeni nici o masura.
- in rest astept meciurile tari din semifinala si finala, americanii de la Sibiu, Cluj, Pitesti joaca foarte bine si spectaculos dar cand dau de o aparare tare (asa cum are Ploiestiul ) nu au nici o sansa.
- sunt curios daca la egalitate de puncte intre Cluj si Ploiesti criteriul de departajare este cosaverajul sau numarul de puncte obtinute de echipe in confruntarile directe (Clujul are 3 puncte, Asesoft are 2 puncte).Daca Cluj bate tot pana la final s-ar putea sa ramana pe locul 1 chiar daca la Ploiesti au luat bataie la mai mult de 20 de puncte.

Black Mamba
19th February 2006, 12:36
...nu e postul ala atat de gresit... de fapt, sunt multe adevaruri prin el :P
Corect...

Am spus ca sunt parti debile in el; sunt si adevaruri... Ramane la latitudinea fiecaruia sa le judece. :P :D

Totusi, nu-mi plac deloc (ca sa nu zic mai multe) posturile de genul aceluia in care vii si bati cu pumnul piept ca tu esti cel mai nu stiu cum... :rolleyes:

Nu e cazul sa intram in polemici acum.

dolby
19th February 2006, 12:38
mai adaug legat de jocul sibienilor ca numarul 15 de la ei a jucat tot meciul pentru cluj. nu se poate asa ceva.

craciun a jucat accidentat in acest meci.daca decizia lui vulc a fost sa-l trimita in teren, el a facut ce a putut in conditiile date.a fost cam in situatia lui mijuskovici.

@black mamba :cu asta cu batutul in piept sunt si eu de acord cu tine, mi se pare de prost gust.

florinlin
19th February 2006, 13:29
[QUOTE=BAK]baieti asta este....cu parere de rau suntem si la baschet peste voi la fel ca si la toate celalalte sporturi de echipa la care ma pot gandi.

"Ar trebui sa va temperati putin pe forumul vostru, ca sa nu mai apara pe aici posturi cu parti debile de genul acestuia". (am citat din clasici).
Asta daca aveti forum.

Black Mamba
19th February 2006, 14:28
Sorry, esti pe langa...

Ma refeream la forumul (http://www.csufans.sibiul.ro/) vostru, al celor din Sibiu.

florinlin
19th February 2006, 14:52
da eu am inteles foarte bine, stiu ca avem un forum, DOAR NOI avem un forum.
eu am citat din ce-ai zis tu, asta vis-a vis de postul lui BAK.
of ce greu intelegeti voi clujenii.
nu conteaza. ce m-a deranjat e ca ai sarit imediat cu cartonas galben intr-un mod deloc elegant. ia-o incet ca la cluj.

Resonantz
19th February 2006, 15:24
Vad ca bateti cu pumnul in piept care este mai tare.
:no:
Noi avem , voi nu aveti...
Parca sunteti niste copii.

Cosmin Salajan
19th February 2006, 16:01
mai fratilor a fost un simplu meci, ce va agitati asa? cine e cel mai tare? CEL CARE CASTIGA CAMPIONATUL si acela cu parere de rau va fi asesoft :((

Black Mamba
19th February 2006, 17:28
da eu am inteles foarte bine, stiu ca avem un forum, DOAR NOI avem un forum.
eu am citat din ce-ai zis tu, asta vis-a vis de postul lui BAK.
of ce greu intelegeti voi clujenii.
nu conteaza. ce m-a deranjat e ca ai sarit imediat cu cartonas galben intr-un mod deloc elegant. ia-o incet ca la cluj.Inca nu ai vazut ca nu vorbeam de postul lui BAK ci de cel al lui nicks? :rolleyes: Daca nu stii, iti arat acum: te duci la penultimul meu post de aici (excluzand acesta) si apesi pe cuvantul acestuia. Got it? Sau sa-i dau un copy/paste aici?


nu conteaza. ce m-a deranjat e ca ai sarit imediat cu cartonas galben intr-un mod deloc elegant. ia-o incet ca la cluj.Evident ca am sarit, am criticat un post aiurea care nu-si are locul aici. Poate nu stii - nu sunt clujean, asa ca las-o tu moale cu "ia-o incet ca la cluj".


Vad ca bateti cu pumnul in piept care este mai tare.
:no:
Noi avem , voi nu aveti...
Parca sunteti niste copii.Asta am spus-o si eu mai sus, dar unii tot insista. :(

SilverZeus
19th February 2006, 17:57
Vad ca bateti cu pumnul in piept care este mai tare.
:no:
Noi avem , voi nu aveti...
Parca sunteti niste copii.

....so, where is the love ?????

SilverZeus
19th February 2006, 18:00
2. LeVar Seals - a prins o zi deosebit de buna


.[/I][/B]

....aici tzin sa te contrazic: sa stii ca nu a fost o zi deosebit de buna ptr el, adik nu a fost un accident ca a jucat atat de bine....sa stii ca a avut evolutii si mai bune

me_sb
19th February 2006, 18:01
una peste alta...baschetul e iubit si la cluj si la sibiu...noi am pierdut, voi ati casitgat si viata merge mai departe pana data viitoare cand iar vom avea emotii si sperante...bravo celor doua echipe pentru un meci frumos ...si acu' sa nu uitam....pentru sibiu...urmeaza ..DINAMO

Resonantz
19th February 2006, 18:25
CSU Atlassib si Mobitelco Cluj au oferit un spectacol cum rar se vede in divizia A, felicitari ambelor formatii. Eu personal simpatizez echipa din Cluj, si cred multi dintre clujeni simpatizeaza CSU Atlassib.Asta pentru ca sunt doua echipe puternice din Ardeal, si de fiecare data cand s-au intalnit , intotdeauna au facut spectacol. Meciurile dintre cele doua echipe, raman in amintirea supoterilor mult timp.

King of Hell
19th February 2006, 21:02
Stiti de ce a fost sala plina la meciu cu sibiu? Pentru ca lumea adora sa vada cum sunt calcati taranii in picioare. :D Va urez un loc 4 la baschet si un loc retrogradabil la fotbal. Sa fiti sanatosi sibienilor. Till' we meet again.

King of Hell
19th February 2006, 21:11
@King of Hell: Bine mah, ati dovedit ca de 2-3 ori pe sezon aveti o galerie cat de cat la meciurile de acasa. Cand veti avea tupeu sa veniti la Sibiu la un meci??


Vom veni cand U si SIbiu vor juca in Divizia A..cand va fi asta...
Nu e vorba de nici un tupeu, dar e greu sa mobilizezi galeria acasa dapoi in deplasare...pentru un meci de baschet...si in orice caz, cu niste suporteri de baschet ca voi, nu merita mai mult decat niste clinciuri verbale...ca daca ne-am pune in cap sa va :headbang: ...ar fi de rau pentru voi..da rau de tot.

Dumars
19th February 2006, 21:18
Vazand cat de aprinse sunt discutiile pe aici, m-am uitat si eu putin pe forumul de la Sibiu. Si e de admirat reactia lui Cristi Craciun (#15):



ce pot sa raspund.....imi pare foarte rau...imi cer scuze fata de voi si fata de colegi.am crezut ca pot sa-i ajut dar mai mult rau am facut.cum zicea si roshu ZERO....sau poate nici atat.imi pare rau.si nu conteaza daca am jucat accidentat...au fost greseli nepermise care probabil au dus la rezultatul asta,si-mi asum orice vina.e dureros sa vrei prea mult si sa nu faci nimic.:(

Vad ca gsp au fost promti (de data asta) cu un articol (http://www.gsp.ro/index.php?a=35045&shift=1).

eddy_jozsa
19th February 2006, 21:48
Vom veni cand U si SIbiu vor juca in Divizia A..cand va fi asta...
Nu e vorba de nici un tupeu, dar e greu sa mobilizezi galeria acasa dapoi in deplasare...pentru un meci de baschet...si in orice caz, cu niste suporteri de baschet ca voi, nu merita mai mult decat niste clinciuri verbale...ca daca ne-am pune in cap sa va :headbang: ...ar fi de rau pentru voi..da rau de tot.

bine mah, ramaneti voi la fotbal, ca iesirile de golani nu au ce cauta intr-o sala de baschet.
cand vei invata ceva din regulile acestui sport, sau macar numele jucatorilor clujeni, atunci sa mai intri aici pe forum.
cand vor fi sibiu si U in A? sibiu nu prea curand... oricum nu ne intereseaza fotbalul vostru... si nici pt U nu prevad un viitor roz... HAI CFR!

hai sictir... ne vedem in playoff

P.S. Ne-ati dovedit ieri cine sunt taranii... aruncati mai departe cu m*ie in toate partile, ca se pare ca va pricepeti.... asta este... "aţi fost, sănteţi şi veţi fi mereu..." (scuze pt limbaj oamenilor civilizati)

BAK
19th February 2006, 22:11
si noi avem forum..UCluj.ro .nu este numai de fotbal ci si baschet,volei,etc...
nu stiu de ce niks a postat asa de ''violent'' chiar dupa postul meu care recunosc ca a fost un pic cam dur, mai ales dupa ce ati pierdut la 1 cos diferentza dar eu am dat momeala si tu ai pus botu!!!!
Apropo, tot ce am zis este adevarat si indiscutabil....la fel ca si faptul ca aveti cea mai numeroasa si constanta galerie si public de baschet!
nimeni nu incerarca sa nege acest lucru...dar nu stiu de ce voi ne atacati pe noi ca venim cu galeria de fotbal sau ca nu se umple sala. de ce va roade pe voi curiozitatea(sau invidia?) cu ce se intampla in Cluj?
Sibiul este unul dintre cele mai frumoase orase din tara dar nu inteleg de unde comparatiile astea dintre cluj si sibiu avand in vedere ca Clujul este de aproape 2 ori mai mare

ovi sibiu
19th February 2006, 22:11
Stiti de ce a fost sala plina la meciu cu sibiu? Pentru ca lumea adora sa vada cum sunt calcati taranii in picioare. :D Va urez un loc 4 la baschet si un loc retrogradabil la fotbal. Sa fiti sanatosi sibienilor. Till' we meet again.
Mesajul acesta si alte lucruri care s-au intamplat inaintea meciului, confirma faptul ca in mare parte, la Cluj nu e galerie de baschet! Pai voi ati inceput sa injurati, din 5 cuvinte strigate, unul era m..e! Pai e si mai jenant ca va mandriti ca ne-ati fi putut calca in picioare, la propriu! Si mai aberant e ca voi ne faceti pe noi tarani! Cand a intrat galeria noastra in sala, dar si la iesire, a fost concurs de scuipat! Stau marturie hainele unora din galeria Sibiului!
Oricum, asta nu inseamna ca asa s-au comportat toti clujenii! Sunt multi ok! Mie mi-a placut gestul lui SilverZeus, cu care am avut ceva "conflicte" pe aici! Din pacate!
Eu zic sa lasam discutiile astea "ultra", chiar n-au nici un rost!

nicks
19th February 2006, 22:58
"Evident ca am sarit, am criticat un post aiurea care nu-si are locul aici. Poate nu stii - nu sunt clujean, asa ca las-o tu moale cu [i]"ia-o incet ca la cluj.

Tu esti cel care isi da acordul pe aici despre ce post isi are si nu are locul pe aici? Scuza-ma ....data viitoare am sa iti cer pararea inainte sa postez pe forum. Eu am crezut ca sunt discutii despre baschet aici....dar poate am nimerit in alta parte...si nu mi-am dat seama. Hai pa ......FORZZA CSU

MT
20th February 2006, 10:20
Just a question: ma intriga programarea etapelor (referindu-ma la Cluj, bineinteles). Iata de exemplu returul:

Etapa XIV - Oradea sta
Etapa XV - Jucam cu Oradea. Rapid sta.
Etapa XVI - Jucam cu Rapid. Asesoft sta.
Etapa XVII - Jucam cu Asesoft. Sibiul sta.
Etapa XVIII - Jucam cu Sibiul . Aradul sta.
Etapa XIX - Jucam cu Aradul. Brasovul sta.

etc etc.
Mishto programare, se pare ca anul asta a iesit din tragerea la sorti + retragerea Farului :D faptul ca intotdeauna Clujul joaca cu echipa care s-a odihnit etapa precedenta. :) Dar se pare ca pana acum e OK asa...

virtual
20th February 2006, 10:22
Am castigat!

Dar greu de tot! Ce mi-a placut:
1. Sala arhiplina, multi multi cunoscatori de basket.
2. Jocul lui Chetreanu, probabil cel mai bun al lui in acest sezon. S-a aparat foarte bine, a inscris de 3 exact cand trebuia. Dar a si ratat cand ti=era lumea mai draga. Plus ca la libere are procentaj cam slabutz. Dar, oricum, jos palaria. El ne-a salvat de multe ori, caci Miujskovic nu putea face fata din cauza accidentarii, a facut 3 greseli in aparare in cateva minute.
3. LeVar, care a extaziat sala de multe ori... Dar care a si primit un capac way beyond the rim de la Evans de am sarit toti in sus.
4. Bubu, Tudor si Zoran cu jocul lor constant si care merge fara cusur.
5. Galeria Sibiului, care a dat dovada de fina ironie cand a inceput sa scandeze „CFR”. Mai are sens sa spun ce panica si stupefactie s-a instalat in galeria ultrasilor de la noi?

Ce nu mi-a placut:
1. Jocul lui Lapuste si al lui Silvasan. Primul nu a facut nimic, al doilea a dat un 3 pointer si a avut procentaj 100% la 4 libere, dar a provocat vreo 2 TO. Cred ca s-a si contrat putin cu Misa, dar s=au impacat pe final!
2. Galeria noastra care a inceput sa scandeze „m...e” la scandarile galeriei sibiene. Se spune ca ei au inceput, dar sincer eu nu i-am auzit! Wtf, nu suntem la fotbal!
3. Faptul ca era fum de tigara in sala care intra de pe holuri! Nu se poate asa ceva!


Dar, in final, am castigat! Sa ii batem si pe Dinamo si va fi bine! Avem sanse atunci sa terminam pe podium. Dupa mine, locul 1 este deja adjudecat (si nu de noi), dar avem sanse la 2.. asta in functie de ce face Dinamo ca am auzit numai lucruri de speriat despre jocul lor dupa campania de achizitii din iarna.


Hai U! Pentru Cluj!

@ eddy, ovi> l-am sunat pe edyy pe mobil (sper ca numarul e acelasi din tur), dar nu ai raspuns! eram cu dan si inca cativa si eram curiosi daca daca o sa va intalnim! iar silver nu a zis nimic cand a plecat. pe de alta parte, desi eram in acelasi sector cu el, greu puteam ajunge si pana la el (ca era cam cu 3 banci in fata si mult mai la stanga). Oricum, trebuie sa ne vedem in playoff!

paul*
20th February 2006, 10:34
tzaranu-i tot tzaran,poa' sa aiba universitate ,mitropolie si nu mai stiu eu ce.
FORTZA CSU!!!

MT
20th February 2006, 11:02
Nu cred ca trebuie sa fi atat de critic paul*, mie mi s-a parut OK cum s-a comportat galeria Sibiului.

PS si inversunarea asta CSU vs. U e intradevar deplasata, sa nu uitam de exemplu ca Universitatea din Sibiu este "puiul" celei din Cluj, mai intai in 1940 cand facultatile clujene s-au mutat in corpore la Sibiu, apoi mai tarziu cand s-au infiintat diverse sectii ale Politehnicii noastre in acelasi oras.
So, CSU trebuie tratat de clujeni cu afectiunea datorata copilului, chiar daca acum a crescut si e un adolescent cateodata obraznic cu parintii ... :D :P

paul*
20th February 2006, 12:31
Apropo ca si fapt divers CSU si Dinamao sunt singurele echipe din div.A care nu au retrogradat niciodata,si totodata cele mai vechi.

virtual
20th February 2006, 12:40
Ok, daca stii baschet, stii ca o comparatie cu Dinamo, in orice conditii, nu va surade. Poate ca au ramas in dprima divizie fiindca sunt niste big time hoti... care se cearta cu arbitrii si comenteaza ever.

MadSkillz
20th February 2006, 13:55
Dinamo nu a mai terminat sub locul 5 din 1961.Să fie ăştia doar 45 de ani de certuri cu arbitrii şi comentarii?

ovi sibiu
20th February 2006, 14:06
Au fost doua etape cu meciuri decisive pentru clasamentul final, Asesoft-Cluj si Cluj-Sibiu! Urmeaza inca doua etape cu meciuri interesante Asesoft-Dinamo si Dinamo-Sibiu!
@costim, o sa vedem pe tv sport, ultimele doua meciuri amintite mai sus? Cred ca merita sa fie transmise! O sa fie jocuri echilibrate!
Mersi!

paul*
20th February 2006, 14:30
Ok, daca stii baschet, stii ca o comparatie cu Dinamo, in orice conditii, nu va surade. Poate ca au ramas in dprima divizie fiindca sunt niste big time hoti... care se cearta cu arbitrii si comenteaza ever.

NU era comparatie ci era asemanare.Comparatiile cu ei sunt valaile ptr. voi.Asa ca fapt divers in gsp de astazi se scrie cum ca managerul clujenilor Mircea Cristescu s-a intalnit intr-un restaurant in seara de dinaintea meciului cu observatorul Ion Olaru.
Sa nu-mi vi cu argumente gen Cristescu"este un protocol pe care-l fac toate echipele".

MT
20th February 2006, 14:57
Un link, ceva ?

me_sb
20th February 2006, 15:02
ok...na acum ...dupa ce toata lumea si-a exprimat parerea....eu zic ca e de bine ca se umplu salile la meciurile de baschet...sa nu uitam totusi ca pe langa galerii sunt si multi oameni care vin pur si simplu din pasiune ceea ce e foarte bine avand in vedere ca numarul lor creste...
pentru King of Don't Know What ... un astfel de spectacol"calcati tzarani in picioare" nu trezeste interesul decat unora care sunt exact de aceeasi spetza...pacat ca atat intzelegi dumneata...
pe de alta parte ..ma bucur ca a fost un meci frumos, la fel ca si cel din tur si bravo Ardealului ca are 2 echipe care merg cap la cap de atata timp...asadar felicitari!
asteptam meciul cu dinamo...sa vedem ce va fi :)

MT
20th February 2006, 17:05
Ihim, e interesant meciul vostru cu Dinamo. Sa vedem cat fundament au zvonurile care spun ca s-au intarit ceva de speriat cainii rosii in pauza de iarna...

dolby
20th February 2006, 17:46
Dinamo nu a mai terminat sub locul 5 din 1961.Să fie ăştia doar 45 de ani de certuri cu arbitrii şi comentarii?

perioada '61-90(o bucatica din cei 45 de ani de comunism:evil: ) nu cred ca se poate pune la socoteala, pentru ca stie toata lumea cum s-au infiintat steaua si dinamo.cluburi departamentale, cu sustinerea puternicilor zilei.dupa 90 s-a mers din inertie, cumva, pe relatii si ambitii mostenite de dinainte, altfel nu-mi explic cum o echipa fara fani, cu interes zero in jurul ei, se mentine in top. no offense. Ma rog, anomalii din astea sunt multe la noi, si nu numai in sport, si vor trebui sa se schimbe oamenii si mentalitatile la varf pana sa dispara.

eddy_jozsa
20th February 2006, 17:49
interesant faptul asta cu csu si dinamo...

oricum, MT... te rog sa vii cu statistici in ce an s-au infiintat U si CSU, si in ce an au disputat primul meci in divizia A... ca aici nu e chiar vorba de facultati (unde explicatia ta insa e adevarata), ci de echipele de baschet!

btw... dak Asesoft si Mobitelco termina cu acelasi numar de puncte, Clujul va avea avantaj??? Pentru ca in multe ziare am citit chestii de genul "U este foarte aproape de a termina sezonul regular pe 1".

MT
20th February 2006, 18:14
Hmm statistici, in afara de siteul FRB (http://www.frbaschet.ro/index.php?page=d6) nu cred ca sunt pe undeva in format electronic.

Si cu infiintatul e o treaba relativa, se pune sau nu echipa din orasul respectiv daca a jucat sub alt nume ? Daca e asa, la primul campionat (in 1950) apare CSA ?!? Cluj care habar n-am ce legatura are (daca are) cu actuala echipa. Tot de acolo prima incidenta a cuvantului "Sibiu" :D apare in 1985 sub denumirea "Balanta" , pe cand Universitatea Cluj in 1966 (dupa ce pana in anii precedenti existau si cate 2 echipe in A din Cluj, Stiinta (a Universitatii) respectiv Politehnica (logic, a Politehnicii :) ) care, parca stiam din programele de meci din "anii de trista amintire" au fuzionat la un moment dat...posibil acel an 1966...

Sincer nu stiu mai multe si nu vreau sa ma lansez in speculatii, asa ca daca are cineva informatii suplimentare sunt binevenite!

Si apropo de FRB, nu stiu cata baza se poate pune pe acele clasamente, sunt si spatii goale pe acolo...

Referitor la Asesoft/Cluj, din cate stiu eu primul criteriu la punctaj egal sunt punctele obtinute in confruntarile directe, apoi la egalitate in continuare urmeaza cosaverajul direct. Intradevar la punctaj direct Clujul are 3 puncte iar Asesoft 2, deci e posibil sa fim inaintea Asesoft. Dar e foarte putin probabil ca ploiestenii sa mai faca vreun pas gresit pe cand noi putem inca sa o dam in bara (la Dinamo de exemplu).
Anyway, ce mi-e locul 1 ce mi-e 2 3 sau 8...cine e cu adevarat bun trebuie sa treaca de toti in playoff...

Cosmin Salajan
20th February 2006, 18:34
crirteriu de departajare intre cluj si sibiu :cosaverajul general
cluj are coeficientul : 1,254298643
sibiu :1,174061433
sibiul poate trece peste cluj numai dak clujul are mai multe meciuri pierdute decat sibiu
despre departajarea intre asesoft si cluj am sa ma interesez


si imi fac ceva "publicitate " http://www.totalsport.ro/stiri/-Weekend-de-vis-pentru-clujeni_19449.html
inca ce am auzit ca formatia clujeana va avea cel mai "beton" site de baschet din romania, abia astept

eddy_jozsa
20th February 2006, 19:17
stiu faza cu coeficientul CosminU, ca asa a fost acum doi ani intre noi si rompetrol. atunci, nu se aplica regula din fotbal (mai multe puncte inscrise in deplasare = avantaj). acum insa se pare ca s-a schimbat. si tribuna sporturilor de azi, asa scrie, avem avantaj pt ca am inscris mai multe puncte in deplasare. sincer, oricum aici nu cred ca e problema, nu prea va mai putem ajunge din urma.

@MT: jenibil frbaschet.ro, daca acolo ai citit. Cred ca CSU a aparut prin anii '70 candva... sa ne zica si sibienii care sunt mai buni la istorie care e treaba!

MT
20th February 2006, 19:32
Sorry, nu stiu mai multe de Sibiu. Oricum, era vorba de Divizia A aici, daca vorbim insa pur si simplu de echipe de amatori este foarte posibil ca fiecare localitate mai rasarita din tara sa fi avut un panou de baschet si niste indivizi cu o minge in mana inca din epoca antebelica... :P

eddy_jozsa
20th February 2006, 19:35
te impusc maih MT :D oricum pe langa echipe titrate de acum, West Petrom, Asesoft si astea, avem o istorie lunga...

oricum... ce conteaza istoria, ca tot va batem in playoff :D

MT
20th February 2006, 19:39
Yap, in playoff ne bateti pe umar prieteneste si apoi veniti la Cluj sa ne faceti galerie ardeleneasca in semifinala cu Dinamo si finala cu Asesoftul :P . Va asteptam cu drag si cu beri ... :P

BAK
20th February 2006, 20:26
ati citi careva articolul despre tenter?! el zice ca vrea sa se retraga da cristescu zice ca il poate aduce ca jucator, antrenor secund de la anu? sti careva mia multe decat scrie in ziar?ar fi super de l-ar aduce de la anu pt ca el ii de departe cel mai bun conducator de joc roman!

BAK
20th February 2006, 20:27
scuze, articolul e in totalsport.ro

MT
21st February 2006, 14:04
Foarte simpatic domnul care ajuta de pe banca echipa Sibiului pana ce aceasta va reusi sa-si angajeze un antrenor:


Antrenorul sibienilor crede că americanii săi sunt mult peste Seals."Cei trei se hrănesc cu atmosfera din sală. Sunt făcuţi pentru spectacol şi nici nu se pot compara cu Levar. Nu spun că nu e în regulă, e un băiat corect, dar nu are sclipiri în joc" conchide Vulc.

Gura pacatosului adevar graieste, Levar - ca si ceilalti jucatori de la U respecta tactica impusa de catre Perisic. Ar fi o pacoste sa ajunga la Sibiu un astfel de jucator - ce dracu' de indicatii sa-i dai de pe margine cand tu iti faci cruce de multumire ca ai niste americani (jos palaria) care joaca (si o fac bine) singuri, dupa cum ii taie capul.

PS Imi mentin parerea, lotul actual al Sibiului (mai ales dupa ce l-am vazut si pe Argrett) + un antrenor de genul Jojic sau Perisic ar fi egala sensibila a Asesoftului... ca sa nu spun mai mult. Insa ghinionul lor, norocul nostru.

bogdan1
21st February 2006, 14:58
MT> curat adevar graiesti. te copiem si te postam pe csufans.platim drepturi de autor daca e nevoie:))oricum buna replica ta.

MT
21st February 2006, 15:10
Ok, se acorda copyrightul; locul, brandul si numarul halbelor se stabilesc mai incolo.

PS o mica mentiune, sa nu ma intelegi gresit, e absolut treaba interna a Sibiului cum isi organizeaza echipa, ce am spus eu considera te rog ca fiind o simpla parere venita din exterior de la cineva neimplicat in bucataria CSU :)

just2play
22nd February 2006, 12:57
Din pacate pentru multi dintre voi, meciul de sambata dintre Asesoft si Dinamo nu va mai fi transmis de tvsport. Conducerea clubului ploiestean a hotarat sa programeze partida seara, la la orele 18:00, desi initial tvsportul anuntase ca va transmite meciul de la ora 12:00.

Cosmin Salajan
22nd February 2006, 13:10
pacat, oricum parerea mea e ca asesoftul va bate pe dinamo

MT
22nd February 2006, 13:13
Eu nu as baga mana in foc 100%...

eddy_jozsa
22nd February 2006, 13:22
eu da...

MT
22nd February 2006, 13:34
Ok, pariu pe o bere ? Am un bad feeling about Asesoft weekendul asta...

alexalex
22nd February 2006, 14:07
eu am fost la meciul amical jucat de cele 2 echipe in pauza de iarna. Dinamo a facut cateva transferuri dar tot nu are pivoti - jucatorul de 18 ani venit acum promite foarte mult dar nu se poate compara cu Burlacu.Deocamdata.Asesoft are totusi cei mai buni pivoti din tara (Burlacu si Carutasu) si nu cred ca o sa aiba probleme.

MT
22nd February 2006, 14:10
..dar cei mai buni arbitri din tara la ce echipa joaca ? Trebuie luat in calcul si asta... :D

ovi sibiu
22nd February 2006, 14:14
Sunt uimit si dezamagit! Inca un meci important si interesant ratat! Nu pot sa zic decat: rabdare tv sport! Se pare ca nici cluburile nu tin neaparat sa apara la tv!
Sambata, cred ca o sa castige Asesoft, dar nu fara emotii! Am mai spus-o, Dinamo, la ora actuala, e singura echipa care poate sa dea o replica pe masura Asesoft-ului! De aceea, pt noi ar fi bine sa jucam semifinala cu Clujul!

@costim, au fost doua meciuri ratate la Ploiesti.La Cluj nu se poate. De ce nu incercati la Sibiu? Daca nu sambata cand jucam cu Pitesti, macar in ultima etapa cand jucam cu Asesoft!
Mersi!

Resonantz
22nd February 2006, 16:20
@costim, au fost doua meciuri ratate la Ploiesti.La Cluj nu se poate. De ce nu incercati la Sibiu? Daca nu sambata cand jucam cu Pitesti, macar in ultima etapa cand jucam cu Asesoft!
Mersi!
Are dreptate ovi, o transmisie de la sibiu cu Pitestiul sau Asesoft ar fi un castig pentru baschetul romanesc dar si pentru Tv Sport.Putem arata publicului ca si baschetul este po****r in Romania cu tribune arhipline,in divizia A.

Dumars
22nd February 2006, 19:40
Meci fara istoric.
La finele sfertului 1 era 33-22 pt Cluj. Si prin sfertul 2, Ziguli a decis sa isi menajeze titularii pt meciul cu Sibiul.
Pitestenii au condus cu 10-9 si apoi cam gata. Hatcher a facut cateva faze. Si Hasslet cateva, dar in rest cam pauza la Pitesti.
M-am gandit ca sunt mai buni pitestenii, si ma batea gandul sa fac un drum sambata pana la Sibiu. Dar acum m-au facut sa ma mai gandesc.

De la Cluj, de remarcat Laspuste. De mult timp nu l-am mai vazut sa joace cu asa un chef.
LeVar foarte bine. Dar nu a jucat decat in prima jumatate si foarte putin din sfertul 3, apoi fiind menajat. A reusit un slam pe spate de toata frumusetea. Si asa cum se mai zicea pe aici pe forum, si eu as putea paria pe el, pentru concursul de slam de pe 15 aprilie.

SilverZeus
22nd February 2006, 20:15
....si eu tocmai acum am lipsit, cand Lapuste a jucat asa de bine....pacat !

MT
22nd February 2006, 20:39
Toti au jucat excelent. Imbucurator ca Flavius si cu Silva si-au dat drumul din nou. Ca Peja a reintrat putin si a bagat niste 3-uri de moral. Chetreanu - confirma deja ca e un tip de baza. Bubu ca de obicei , foarte bun. Dragus s-a miscat si el in putinul timp pe care l-a jucat, la fel si Baciu. Dar Levar nu e normal :D. Recunosc faptul ca eu -in meci oficial in romanika noastra - nu am vazut asa slam pe spate.

PS Pentru sibieni: v-a pus gand rau Ziguli, cand scorul a luat proportii si nu se mai punea problema calificarii pitestenii au trecut la odihna titularii.. :P

Resonantz
22nd February 2006, 22:59
Iar la Sibiu cand CSU se va distanta pe tabela, Pitestiul o sa-si menajeze titularii pentru meciul urmator... si tot asa...
Glumeam:)

MT
23rd February 2006, 08:16
Razi tu razi Harap Alb. :) Dar un antrenor atat de calm si echilibrat ca si al Pitestiului...mai rar. O singura data s-a auzit pana la mine un "Esti nebun?!" insotit de un semn in zona superioara a craniului (cam pe la mijlocul parietalului stang, pe usoara directie a occipitalului) cand pivotul Bubanja a incercat sa vada cum e smecheria asta care le iese la multi (si lui nu) si anume aruncatul de la 3. In rest o relaxare si o voie buna care , pe mine ca sibian :D , m-ar pune putin pe ganduri.

Stefan Lecca
23rd February 2006, 08:20
Astept intrebari pentru Ioan Constantin, ultimul antrenor al nationalei masculine, pe forumul TS!:drak: (chiar si despre meciul cu Islanda):drak:

ovi sibiu
23rd February 2006, 11:56
Primele 4 filmulete sunt dunk-uri marca Brice si Evans, in sfertul 4! In ultimul filmulet, e un cos de 3 marcat de Tordai, dupa o pasa de la Evans!

http://rapidshare.de/files/13929313/P1030144.MOV.html
http://rapidshare.de/files/13929446/P1030145.MOV.html
http://rapidshare.de/files/13929479/P1030146.MOV.html
http://rapidshare.de/files/13929650/P1030148.MOV.html
http://rapidshare.de/files/13929859/P1030147.MOV.html

Eu nu-i inteleg pe cei care faulteaza cand scapa cineva spre cos si vrea sa o dea de sus! Mi se par niste imbecili! Ieri am vazut un fault stupid la Clavon, care a cazut destul de rau! Se vede in poza de mai jos, din pacate nu e foarte clara (greseala mea), dar se vede cum a cazut si de la ce inaltime!

http://img158.imageshack.us/img158/6411/p10301384gl.th.jpg (http://img158.imageshack.us/my.php?image=p10301384gl.jpg)http://img62.imageshack.us/img62/1127/p10301398wj.th.jpg (http://img62.imageshack.us/my.php?image=p10301398wj.jpg)

eddy_jozsa
23rd February 2006, 13:47
foarte tari filmele!!!

Dunk Rogojan, asteptam parerea ta... mai esti si acum convins ca LeVar va porni cu prima sansa la Slamdunkcontest?? Eu ti-as zice din prima 3 jucatori care mi se par peste el :P dar eu nu ma pricep asa bine

MT
23rd February 2006, 14:10
Prefer ca Levar sa piarda concursul de dunkareala in fata reprezentantilor USA (United Sibiu Athletes) dar sa dea cosul cacacios (stramb, moale, cu "buza") prin care castigam in ultima secunda ultimul meci al finalei playoffului :D. Dar e doar o preferinta personala.

PS Din pacate nu cred ca a filmat cineva dibacia facuta de Seals ieri. Si cum habar n-am de termenii NBA, poate stie cineva unde se incadreaza procedeul respectiv: Levar scapa singur pe contraatac , simte ca aparatorul a ramas suficient de departe in spatele sau, accelereaza si cand intra in caciula tranteste mingea de parchet, aceasta sare spre panou. Levar isi ia zborul dupa ea :) o agata in aer cu doua maini si in zbor face o rasucire de 180% ajungand deasupra inelului cu spatele la el. Si infunda mingea cu doua maini, cu spatele, ramanand apoi agatat de inel cu fata catre terenul advers.
Si i-a iesit din prima ... :D

Black Mamba
23rd February 2006, 14:40
Damn!

I've missed this game! :D

Cosmin Salajan
23rd February 2006, 15:01
da, faza faina daca ati vazut all starul pot spune ce reusita lui Seals este comparabila cu cele reusite acolo, cu un plus ca acolo s-a jucat la spectacol si aici a fost meci oficial.
mai era Toyin de la pitesti care si el a incercat sa dea de sus dar de fiecare data "saracu" era capacit sau faultat de clujeni. plus nr 12 tt de la pitesti prin "buza" care a dato, era sa pice f rau

danrogojan
23rd February 2006, 15:44
uche nu cred ca participa ca are genuchiul in refacere. in varianta in care sunt invitati americanii, din ce am vazut (nu am vazut americanii de culoare de la arad,iasi,mures) eu as spune asha:

1. levar
2. darnell
3. evans
4. cel de la dinamo

cred ca levar va castiga pt ca:

1. mi se pare cel mai exploziv.
2. a castigat un concurs in state la de paul
3. i-am vazut miscarile si is destul de sigur ca se mai joaca din cand in cand pe la antrenament dand slamuri de concurs (vezi dunkul din cupa cu pitestiul)
4. toata sala va fi cu el iar juriul se lasa influentat.

nu cred ca e un favorit foarte detasat, asa cum ar fi fost wayne clark (cota 1.001).

ii dau lui seals o cota de 1.15

la darnell si evans se simte oarecum ca sunt mai veterani, putin mai obositi deacat "manzul" levar.

si ca o ultima idee, federatia ar trebui neaparat sa-l invite la acest concurs pe Ionut de la rapid.

cam atat pe tema asta.

eddy_jozsa
23rd February 2006, 15:53
evans = 24 de ani

mai vine apostol?

astia de la federatie au promis formular de vot, dar pana acum nimic...

MT
23rd February 2006, 15:57
@DanRogojan

Magister Dixit! :)

eddy_jozsa
23rd February 2006, 16:06
@danrogojan: ar trebui sa participi si tu, sincer... as fi chiar curios... ca doar si in alte tari participa non-league-ppl la asa ceva, si cateodata chiar castiga :P

ovi sibiu
23rd February 2006, 16:29
eu as spune asha:
1. levar
2. darnell
3. evans
4. cel de la dinamo
la darnell si evans se simte oarecum ca sunt mai veterani, putin mai obositi deacat "manzul" levar.
In primul rand si eu cred ca ar trebui sa participi!
In al doilea rand, cred ca cel mai spectaculos e Brice Kabengele! Mai jos sunt 2 poze cu el! Pe locul al dolea il vad pe Clavon! Evans nu cred ca o sa participe la dunkcontest! Pe LeVar l-am vazut live in doua meciuri si de 2 ori la tv! Are detenta, dar nu e asa de spectaculos ca Brice si Clavon!

http://img379.imageshack.us/img379/2930/p10108541wt.th.jpg (http://img379.imageshack.us/my.php?image=p10108541wt.jpg)http://img454.imageshack.us/img454/1568/p10108895yf.th.jpg (http://img454.imageshack.us/my.php?image=p10108895yf.jpg)

danrogojan
23rd February 2006, 17:34
daca m-ar chema federatia clar as participa. asta e alta poveste. ramane sa vedem ce se intampla pe 15. pana una alta levar are ocazia sa se incalzeasca pe 9 aprilie la streetballul din cluj. rehau.

Danila
23rd February 2006, 23:12
si ionutz lificiu are ceva dunkuri:D
ar fi frumos sa-l vedem acolo...
ce sa mai zic despre danutz?:D

Nightfly
23rd February 2006, 23:28
Pe americanu de la Dinamo-Wiliams l-am vazut dand doar dunkuri simple si la incalzire si in meci si nici alea sarind foarte mult singurul care m-a impresionat a fost un alley oop in meciul cu Rapid, dar altfel nu cred ca ceilalti o sa aiba mult de furca cu el.

ovi sibiu
23rd February 2006, 23:48
Schimbare de antrenor la Arad! Din cate stiu eu, a revenit Dragan Petricevici!

Cosmin Salajan
24th February 2006, 00:26
da a revenit dragan, alexandru a fost parca numele de botez al lui, ceilalti antrenori, cei vechi au fost anuntati ca se renunta la serviciile lor.

Dumars
24th February 2006, 00:36
Helcioiu va juca pana in vara la Kecskemet (sau cum s-o fi scriind). Locul 3 in tara vecina si prietena.


Dragan Petricevic revine astfel la timona echipei cu care a cunoscut cele mai mari satisfactii in baschetul romanesc, acum insa incercand sa o redreseze din mers, lucru foarte dificil in conditiile in care clubul aradean trece printr-o situatie foarte grea din punct de vedere financiar.

Fostii antrenori, Adrian Budurean si Emerich Davidhazy, au fost anuntati marti dupa-amiaza de Boric de faptul ca se renunta la serviciile lor, motivul expus fiind declaratiile facute de cei doi tehnicieni in presa locala. Boric a spus ca in viitorul foarte apropiat cei doi fosti antrenori isi vor primi salariile restante.
http://www.netsport.ro/stiri/30/10923/Petricevic-va-antrena-West-Petrom-Arad.html

MT
24th February 2006, 08:25
Si revine la Arad tocmai in ajunul partidei cu vechea sa echipa, nasol moment sa-si inceapa noul mandat :D

Profetu
24th February 2006, 10:33
Asesoft - Dinamo ... meci cu un singur posibil castigator !!!

virtual
24th February 2006, 12:43
Pentru interesati, am filmat cu un prieten meciul din cupa cu pitestiul. Urmeaza sa il punem in format electronic si apoi, in principiu, poate fi la dispozitia oricui il doreste. Bineinteles, cu comentariile subsemnatului si ale cameramanului, plus toba lui hiena si celebrul sau " 1-2-3 let's go" in permanenta in fundal.

Dar se merita, pentru dunk-ul d-lui LeVar Seals.

@ sibieni> chiar nu sunt pasionat de concursurile de dunk unde participa profesionistii, dar sincer cred ca LeVar are cele mai mari sanse. Pur si simplu e mult mai tanar ca restul si are explozia aia in picioare pe care o pierzi inevitabil cand imbatranesti!

SilverZeus
24th February 2006, 15:40
@ virtual: ....ai filmat tot meciul ?....cum facem rost si noi de el?

eddy_jozsa
24th February 2006, 16:18
...sanse sa vedem si noi slamu ala?? (numa faza aia)

Hopshio
24th February 2006, 16:44
nu stiti ceva site unde pot vedea programu meciuriler din weekwndu asta??

Stefan Lecca
24th February 2006, 16:57
Paul a ajuns in Ungaria, la Kecskemet!!!
Invitat la "60 de minute de baschet cu Stefan Lecca" este impresarul lui Helcioiu.
Astept intrebari pe forum-ul TS (vezi semnatura)

Black Mamba
24th February 2006, 21:51
Da, taie faza cu slam-ul lui LeVar si pune-l pe un site de download.

magic10
25th February 2006, 11:35
super tare faza........sambata trecuta css rm valcea a batut cu 125la 46 pe calafat...au fost in meciul ala slam-uri si s-a jucat cu rezervele la valcea.tare meci desi era obositor sa vezi cum valcea inscria asa....non-stop

virtual
25th February 2006, 12:25
Da, am filmat tot meciul cu un prieten. Are cam 900mb. Eu inca nu l=am vazut, dar eram in a 4-a banca asa ca destul de aproape de podea.

Voi vorbi cu cameramul sa faca un scurt filmuletz doar cu slamul respectiv!

eddy_jozsa
25th February 2006, 19:48
CSU Sibiu 116-98 BCM Pitesti

Ne-am distrat cu astia... cam stau in 2 jucatori... noi am facut un meci foarte bun... spectacol+aparare f buna

Am inteles ca Asesoft-Dinamo s-a terminat 79-73

BAK
25th February 2006, 19:54
probabil ca m-am entuziasmat un pic inainte de meciul cu sibiul si am scris niste lucru mai urate da sper intr-o finala Cluj-Sibiu pentru:
spectacol in tribune
spectacol si tensiune pe teren
echipele sunt ardelene
nu vreau in nici un caz sa joace dinamo finala

Resonantz
25th February 2006, 20:51
Iar la Sibiu cand CSU se va distanta pe tabela, Pitestiul o sa-si menajeze titularii pentru meciul urmator... si tot asa...



Razi tu razi Harap Alb. :) ... In rest o relaxare si o voie buna care , pe mine ca sibian :D , m-ar pune putin pe ganduri.

CSU Sibiu 116-98 BCM Pitesti
Ce mai zici MT acum? :)

za_horse
25th February 2006, 22:37
Meciul a fost destul de incrancenat in care Aradenii s-au tinut aproape de Clujeni in primele trei sferturi, chiar periculos de aproape timp de doua sferturi si jumatate. Aici isi intra in rol arbitrul Badila care merita cu prisosinta un maieu negru cu "Mobitelco". La o faza in care proteja mingea Toroman primeste fault in atac (a 4-a greseala) si la atacul clujean urmator ia fault tehnic si este eliminat. La fel ca si cu Asesoft. De aici meciul se cam rupe dar pe finaul sfertului 3 aradenii mai au o tresarire si revin la 5 puncte. La inceputul sf. 4 sunt numai 6 puncte diferenta dar Babut cel care l-a inlocuit pe Toroman greseste la 2 faze consecutive si Clujul se duce la 10 puncte. Pe final mai iese si Shenai cu 5 personale si de aici se stabileste si diferenta finala.
Clujul a meritat victoria din simplul motiv ca are banca, in rest nu au fost cu nimic mai buni decat Aradul, cel putin in meciul de azi.
Remarcatul meciului e clar... Badila. S-au miscat bine la Cluj Bubu si Krstanovici iar de la aradeni Morris (chiar daca a cedat fizic pe final) si partial Toroman (atat cat a jucat).
Poze nu am pra facut dar in schimb Cosmin U are filmat meciul :) asa ca a fost un fel de OLS meeting neoficial la sfarsitul meciului.

Resonantz
26th February 2006, 00:02
CSU Sibiu 116-98 BCM Pitesti - mixaj
http://rapidshare.de/files/14138277/CSU_Sibiu_116-98_BCM_Pitesti_prezentare.divx.html

Cosmin Salajan
26th February 2006, 11:06
eu am filmat meciul pentru cristescu asa ca nu cred ac o sa pup ceva casreta , am sa vorbesc cu el daca pot sa intru in posesia lui.
aradul sta in 3 jucatori cei 2 pivoti plus morris. celalalt american face doar umbra pe teren.
meci incalcit ca si mexciul cu rapid de la cluj. dumitrescu a jucat f putin. SI-au revenit mijuskovic, silvasan si racovitan. a fostun joc de echipa toti cei 9 jucatori care au intrat au marcat nefiind un marcator care sa se distinga prin numarul punctelor. Levar 17, silva 18, lapuste 16

Danila
26th February 2006, 11:10
asesoft a batut f f greu pe dinamo.dupa cum ziceam, dinamo are valoare sa invinga asesoftul.pivotul sarb dragan bazaric a jucat f bine...la fel si americanul demetrius williams.fometescu l-a "maltratat" pe ocokolic insa pe final a gresit 2 pase care au decis meciul in favoarea ploiestenilor.de la asesoft,burlacu a jucat f bine, avand o mobilitate extraordinara pentru un jucator de inaltimea lui.meci f frumos!

Cosmin Salajan
26th February 2006, 11:27
dupa acte am aflat in ultimul minutt al ploiesti era72-71 pt asesoft si qatunci a pierdut fometescu mingea - cos asesoft, dupa aceea uche a pierdut mingea - cos asesoft

antrenorii clujeni prefera SIBIUL in semifinale, miodrag perisic intrebat pe cine prefera in semifinala a raspuns sec "sibiu" iar dorin pintea a si argumentat de ce e mai bine sibiul decat dinamo.

Danila
26th February 2006, 11:40
fometescu a pierdut ambele mingi...i-a dat o pasa din repunere dupa cosh primit lui uche care alerga cu spatele...si s-a dus mingea in out, dupa care a dat o pasa din saritura la urmatorul atac si mingea s-a dus iar in out...

eddy_jozsa
26th February 2006, 11:43
si care au fost argumentele? :P

si antrenorii sibieni (printre care mircea vulc, vulc mircea, m. vulc si chiar si mircea v.) cred ca prefera clujul in semifinale :D cel putin pe forumul nostru asa sunt parerile... clujul pare cel mai accesibil, in comparatie cu dinamo... sa nu mai zic de asesoft!

oricum... si asesoft se aude ca ar vrea in semifinale cu dinamo... asa ca, mai merita sa jucam sezonu regular si primu tur din playoff? :P hai sa trecem direct la semifinale...

SilverZeus
26th February 2006, 12:41
si care au fost argumentele? :P...

...asta e o buna intrebare, insa fiecare are dreptul in a-si exprima o parere (chiar fara a aduce argumente)....chiar si antrenorul de la Cluj...argumentele lui au fost spuse mai demult atat de Perisic cat si de Mijuskovic, care au vb despre venirea pivotului sarb ca fiind o adevarata lovitura (benefica) ptr Dinamo


si antrenorii sibieni (printre care mircea vulc, vulc mircea, m. vulc si chiar si mircea v.) cred ca prefera clujul in semifinale :D cel putin pe forumul nostru asa sunt parerile... clujul pare cel mai accesibil, in comparatie cu dinamo... sa nu mai zic de asesoft!...

....asta, din pacate, nu prea isi avea locul si ai spus-o ca sa egalezi scorul....nush, insa uneori cand spui ceva (nu neaparat rau) despre echipa din Sibiu, apar niste reactii mai mult decat ciudate....respect parerea Sibiului, insa orice lucru il luati mult prea personal si subiectiv

eddy_jozsa
26th February 2006, 12:47
....asta, din pacate, nu prea isi avea locul si ai spus-o ca sa egalezi scorul....nush, insa uneori cand spui ceva (nu neaparat rau) despre echipa din Sibiu, apar niste reactii mai mult decat ciudate....respect parerea Sibiului, insa orice lucru il luati mult prea personal si subiectiv

...sorry.... da asta n-a fost o ironie... de fapt sibienii prefera pe cluj, nu pentru a scapa de dinamo (ca nu prea mai avem cum sa jucam cu dinamo in semifinale), ci pentru a scapa de asesoft... scuze dak m-am exprimat gresit

za_horse
26th February 2006, 13:14
Eu imi doresc o semifinala Cluj - Sibiu din simplul motiv ca asa sigur vom avea o echipa ardeleana in finala. Din ce am vazut in retur nici Asesoft si nici Clujul nu au rupt gura targului, ambele invingand greu la Arad si numai dupa ce arbitrii au avut grija sa il elimine pe Toroman pentru fault in atac + tehnic la faza urmatoare. Nu vreu sa spun ca nu ar fi castigat ambele echipe si fara ajutorul arbitrilor (e greu sa stai in 4 jucatori) dar pentru pretentiile lor... sunt curios sa vad cum arata noua Dinamo.

SilverZeus
26th February 2006, 13:44
...e adevarat ce spune za_horse: e f important sa fie o echipa ardeleana in Finala....insa ideea e ca geaba ne batem cu pumnul in piept care e mai tare (Sibiu sau Clujul) ca nu facem decat sa ne imbatam cu apa rece....la ora actuala exista o echipa care e net superioara valoric celor 2 din Ardeal....iar daca sustinem ca de ex. Clujul va fi la finalul campionatului cea mai buna echiapa (...INSA DUPA ASESOFT) e o dovada de slabiciune (....nu ajunge sa te multumesti cu locul 2)...ca in Nba: geaba esti campioana de conferinta, daca pierzi Marea Finala....deocamdata atat Clujul, cat si Dinamo sau Sibiu se bat ptr resturile ce cad de la masa Asesoftului

za_horse
26th February 2006, 17:36
...deocamdata atat Clujul, cat si Dinamo sau Sibiu se bat ptr resturile ce cad de la masa Asesoftului

Hai mai ca nu sunt Asesoft asa tari, mi se pareau muuuult mai tari sezonul trecut cu Bulatovici. Burlacu este temperamental, poate fi scos din mana, mai ales daca tine Bubu pasul cu el la aruncari de 3 puncte si carutasu poate fi anihilat de Krstanovici. Mai buni mi se par Dinamo, sa nu uitam ca pana in play-off mai au timp sa se cristalizetze si sa vezi cum locul 4 scoate locul 1. Sa nu anticipam si sa vedem ce va fi.

BAK
26th February 2006, 19:40
pe cat trebuie sa termine Clujul si Sibiul ca sa joace in semifinale(asta daca trec de primul tur)?
daca Clujul castiga toate meciurile pe care le mai are(mai are de jucat cu dinamo)..si la fel face si asesoft atunci cine termina pe 1 sezonul regulat?

eddy_jozsa
26th February 2006, 20:58
1 joaca cu 4, si 2 cu 3... daca cluj si asesoft castiga toate meciurile, cluj termina pe 1 (la acelasi nr. de puncte cu asesoft, dar avand avantaj direct pt ca asesoft nu s-a prezentat in tur)

...iar atunci sibiul va trebui sa termine cumva pe 4, pentru a evita pe asesoft

Cosmin Salajan
26th February 2006, 23:41
adica sa piarda in ultimul meci cu asesoft la sibiu, si sa piarda si cu dinamo
sibiul mai are de jucat si cu dinamo si cu asesoft
de asemenea dinamo joaca si cu clujul si cu sibiul, dar joaca la bucuresti meciurile

BAK
27th February 2006, 01:16
deci noi daca reusim sa batem la dinamo teoretic nu mai am avea probleme sa terminam pe 1...sincer nu cred ca mai pot pierde baietii in afara de dinamo vreun meci....
desi sper intr-o finala cluj-sibiu...nu prea cred ca se poate asa ca sper intr-o semifinala cluj-sibiu!

ovi sibiu
27th February 2006, 11:30
Eu nu-i inteleg pe cei care faulteaza cand scapa cineva spre cos si vrea sa o dea de sus!
Se pare ca am gresit cand am afirmat lucrul acesta! Nu doar jucatorii din echipa adversa vor sa-i opreasca sa nu dea dunk, ci si arbitrii! Se vede in poza de mai jos! :ciocan:

http://img140.imageshack.us/img140/4848/pic200602276jg.th.jpg (http://img140.imageshack.us/my.php?image=pic200602276jg.jpg)

MT
27th February 2006, 14:49
Daca totul va merge "normal" (adica toata lumea bate echipele mai slabe iar in intalnirile directe care au mai ramas intre Dinamo, U si Sibiu vor castiga gazdele intotdeauna, mai putin in meciul Asesoftului de la Sibiu :P ) atunci clasamentul va fi 1. Asesoft 2. Cluj 3 Dinamo 4 Sibiu. O ipotetica victorie a Clujului la Dinamo ar face clasamentul 1. Cluj 2 Asesoft 3 Sibiu 4 Dinamo :D indiferent de ce face Sibiul.

=> maximum de sanse sunt pentru semifinalele Cluj-Dinamo si Asesoft- Sibiu.
Bineinteles ca sunt posibile orice alte rezultate...sa bata Sibiul la Dinamo si pe Asesoft, etc. dar astea ar fi mai curand rezultate surpriza.

LE Parere personala (de clujan) : Daca avem pretentii trebuie sa avem "oo" sa trecem de o semifinala cu Dinamo si o finala cu Asesoft. Sperante gheboase de genul "da doamne sa cadem cu Sibiul in semifinala" sau "da Doamne sa bata Pitestiul pe Asesoft sa jucam cu ei finala :D " sunt nedemne zic eu :) daca vrei sa fii campion bati tot, daca astepti tot felul de conjuncturi favorabile ale jocului rezultatelor ... mai bine lipsa.

eddy_jozsa
27th February 2006, 14:53
cel mai bine pentru noi:

-CSU bate la Dinamo
-Clujul pierde la Dinamo
-CSU pierde acasa cu Asesoft

atunci 1. Asesoft 2. Cluj 3. Sibiu 4. Dinamo

MT
27th February 2006, 14:59
Pentru Dinamo-Sibiu mai avem doar 5 zile de asteptat...se vor clarifica (sau nu ? :D ) multe dupa acest meci...

Razvan P
27th February 2006, 16:46
Sibiul prefera sa joace semifinala cu Clujul, fara pic de "ironie" la adresa lui "U" , dar pare mai accesibila varianta decat cu Ploiestiul (am vrut sa fiu rau) ,,, pe cand Clujul prefera Sibiul, oare de ce ? Vom vedea dupa meciul Dinamo - Sibiu. Oare vor putea sa tina pasul Clujul sa dea 3 meciuri (in cele de acasa din sala H.D.) peste 100 de puncte daca cumva vor pica cu Sibiu asta in caz ca vor sa treaca mai departe ? Vom vedea ,,, asta in cazul in care nu incurca socotelile Dinamo.

kobe_mania
28th February 2006, 17:00
@costim: nu se poate face nimic pt televizarea meciului dinamo - csu sibiu?

xpert4everus
28th February 2006, 20:46
chiar @costim, eu zic ca este un meci vital in ceea ce priveste clasamentul final in vederea playoff-ului

nicks
28th February 2006, 23:16
Si eu sper ca Tv Sport sa transmita pe Dinamo cu Csu Sibiu...........pls faceti ceva ...va rugam!!!!

eddy_jozsa
28th February 2006, 23:36
ar fi foarte bine daca ati putea transmite meciul dinamo-csu!!!! este un meci f important pt intreg campionatul, si e si in bucuresti....

ovi sibiu
1st March 2006, 00:02
@costim, asteptam un raspuns! Stiu ca o sa fie greu, incepe si divizia Behehe la fotbal, e si handbal, fotbal din Germania, poate se gasesc 2 ore pt meciul asta!

Cosmin Salajan
1st March 2006, 00:16
divizia b s-a amanat, dar cine stie poate iar "pune" federatia o ora "bomba" pentru meci

Danila
1st March 2006, 00:18
cine vine de la sibiu la meciul cu dinamo?sa facem un ols meeting:D

costim
1st March 2006, 11:38
@costim, asteptam un raspuns! Stiu ca o sa fie greu, incepe si divizia Behehe la fotbal, e si handbal, fotbal din Germania, poate se gasesc 2 ore pt meciul asta!

sorry. oamenii vor musai sa joace la ora 17.30. nu putem sa-i transmitem acolo pentru ca este meci din germania. bayern-hamburg. am incercat, am comunicat o ora la care puteam da live meciul. nu s-a putut.

ovi sibiu
1st March 2006, 11:54
OK, mersi mult costim! Atunci va asteptam la Sibiu, in ultima etapa (12.04.2006), se joaca miercuri, probabil de la 17!

Resonantz
1st March 2006, 15:48
... am incercat, am comunicat o ora la care puteam da live meciul. nu s-a putut.
Daca nu sunt prea indiscret, la ce ora se putea transmite meciul la Tv Sport?

Stefan Lecca
1st March 2006, 20:01
Sibiul e pe receptie?
Astept intrebari pt Mircea Vulc inaintea jocului cu Dinamo!!!

MT
2nd March 2006, 10:31
http://www.bza.ro/fullnews.php?ID=8404


S-au împărţit banii pentru sport

Marţi în şedinţa Consiliului Local Cluj s-a votat bugetul pentru anul 2006. Pentru sport au fost alocaţi 47 de miliarde de lei vechi, împărţiţi precum urmează& câte 7,5 miliarde pentru CFR şi Universitatea Cluj şi 21 miliarde pentru secţiile sportive. Secţia de rugby a obţinut 3,5 miliarde RON, baschetului masculin i-au revenit 2,7 miliarde RON, iar celui feminin 1,5 miliarde RON. Restul banilor urmează să fie împărţiţi celorlalte secţii şi cluburi sportive. ...
Alte sume alocate
CS Viitorul a primit 2,3 miliarde...


Ca si individ direct implicat (adica platitor de impozite locale) imi permit sa remarc urmatoarele despre cum sunt folositi (si) o parte din banii mei.
1. E bine ca orasul Cluj finanteaza cu aproape 1.35 milioane Euro sportul local
2. E destul de bine ca baschetul primeste o parte destul de semnificativa.
3. E FOARTE bine ca juniorii si copii - in special prin CSS Viitorul dar si prin alte cluburi sunt tratati la modul serios.
4. Raman totusi nemultumit de ponderea mult prea mare alocata fotbalului. Mai ales unuia dintre cluburi (ala privat :D) care ar trebui sa faca rost de malai de la sponsori, patroni , etc si mai putin de la bugetul format (si din) impozitele platite de Tanti Mariutza, pensionara de 85 de ani care la ultimul meci la care a fost a vazut cum Ripensia i-a tras-o la scor Unirii Tricolor :D.

costim
3rd March 2006, 12:20
Daca nu sunt prea indiscret, la ce ora se putea transmite meciul la Tv Sport?

Parca la 14.00 a fost propunerea noastra... Ceva pe-acolo.

Cosmin Salajan
3rd March 2006, 14:28
la cluj se va construi o noua sala capacitatea va fi de 5.000 locuri

vasi
4th March 2006, 13:14
CosminU, ideea e sa se construiasca... multi vrem, dar depinde de aia "de sus" daca va fi asa... aceiasi oameni care atunci cind vine vorba de stadion se gindesc sa il mute departeee, departeeee de tot... poate undeva la Oradea...

ovi sibiu
4th March 2006, 19:35
Dinamo-CSU Sibiu 86-71. Din pacate, asta e diferenta dintre noi si Dinamo la ora actuala! La pauza mare diferenta a fost de 3 puncte, daca nu ma insel, dar in ultimul sfert n-am mai fost pe teren! Aceleasi probleme in aparare si de data asta si in atac! Stefan Lecca a zis ca s-a marcat si de sus, parca a fost si un alley-oop, dar astea conteaza numai la impresia artistica, unde suntem campioni!
Daca semifinalele vor fi Asesoft-Sibiu si Cluj-Dinamo, cred ca vom avea aceeasi finala ca si anul trecut: Asesoft-Dinamo, unde Dinamo are sanse la titlu!

MadSkillz
4th March 2006, 20:24
Inimoasa galerie sibiană :) - http://rapidshare.de/files/14686427/CIMG1091.AVI.html

Colegul Lecca Ştefan comentând meciul în direct şi un coş al lui Brice Kabengele (probabil) - http://rapidshare.de/files/14687229/CIMG1078.AVI.html

Sărbătoriul zilei, Demetrius Williams, în acţiune - http://rapidshare.de/files/14687614/CIMG1080.AVI.html

Raptor
4th March 2006, 20:42
Am fost la meci...

Parerea mea e ca meciul a fost echilibrat insa Dinamo au aratat ca sunt mai buni, totusi. Cu arbitrajul nu au fost probleme iar Williams (care isi serbeaza azi ziua de nastere din cate am inteles) a jucat fenomenal reusind (din anumite surse) 16 recuperari.

Clavon a jucat sters, la fel si Evans, Fometescu a jucat destul de bine de la Dinamo, la fel si Popa (in mod mai mult sau mai putin paradoxal).

Spre final Dinamo s-a distantat si au si castigat, insa meciul a fost de o calitate destul de buna.

eddy_jozsa
4th March 2006, 20:52
ca fapt divers, astazi a fost si ziua de nastere a lui brian evans... face 24 de ani sau asa

Resonantz
4th March 2006, 22:36
Parca la 14.00 a fost propunerea noastra... Ceva pe-acolo.
Multumesc.

Cosmin Salajan
4th March 2006, 23:47
la cluj meci fara istoric dominat de echipa clujeana , zoran 25, levar 22, lapuste 19
zoran 2 sau 3 slamuri, lapuste cota din fiecare saptamana, cel putin 2

Stefan Lecca
5th March 2006, 00:49
Ionut Dragusin(2.15m), pivotul lui Dinamo, cel care a venit imprumut de la Tenerife si Vali Pogonaru, antrenorul secund al dinamovistilor vor veni luni de la ora 19 in studioul TotalSport FM!
Astept intrebarile voastre!

Danila
6th March 2006, 18:57
2,21 are john:D

just2play
7th March 2006, 17:03
pe frbaschet.ro putem gasi de acum si statisticile jucatorilor. bine, doar la meciurile mai importante sunt bagate aceste foi de joc.
oricum, e bine. se pare ca doamna Branisteanu a facut cat de cat lucrurile sa se miste si la nivelul conducerii. dupa revigorarea siteului, campania cu terenurile de baschet si conferintele de presa pe care cluburile trebuie sa le tina dupa meciuri, astept sa vad cum va iesi All Starul pentru a-i da o nota mare.:ok:

eddy_jozsa
7th March 2006, 18:10
...asta cu statisticile jucatorilor e asa de la inceputul sezonului, si nu sunt cele mai importante meciuri, ci alea unde au chef oamenii sa trimita foile la federatie

marinike
7th March 2006, 18:40
Fometescu a jucat destul de bine de la Dinamo, la fel si Popa (in mod mai mult sau mai putin paradoxal).


popa joaca bine de la inceputul sezonului. vinereanu i-a acordat incredere, mai multe minute de joc decat avea inainte si nu a dezamagit. am impresia ca in tur a fost desemnat si MVP la vreo 2 meciuri.

Danila
7th March 2006, 18:48
in caz k nu stiti...pe foi se trec numai punctele...nu si restul statisticilor...pentru aia e nevoie de un calculator cu un anumit program....si fro 2 persoane....nu are cine sa le tina, de-aia nu se fac

marinike
7th March 2006, 19:02
in caz k nu stiti...pe foi se trec numai punctele...nu si restul statisticilor...pentru aia e nevoie de un calculator cu un anumit program....si fro 2 persoane....nu are cine sa le tina, de-aia nu se fac


nu exista interes, d-aia nu se fac. iar federatia e prea blanda cu cei care nu trimit statisticile la timp.

programul se numeste SmartStats iar federatia l-ar putea achizitiona cu licenta (daca nu cumva il si are) si l-ar putea da si cluburilor.

eddy_jozsa
7th March 2006, 19:16
in caz k nu stiti...pe foi se trec numai punctele...nu si restul statisticilor...pentru aia e nevoie de un calculator cu un anumit program....si fro 2 persoane....nu are cine sa le tina, de-aia nu se fac

aha... bun... scuze! asta n-o stiam :shock:

Danila
7th March 2006, 20:05
pai federatia il are, cu el se tine statistica...dar nu se poate da cluburilor...trebuie sa fie oficiali din partea federatiei, pentru ca asa, fiecare club trage cu ai lui nu?nu are cine sa tina statistica...singura momentan este doamna secretara olga grigoriu care saraca se chinuie sa faca cat mai multe...desi nu e apreciata de"fanii baschetului" mai deloc...e greu singur retineti!

vasi
7th March 2006, 21:31
aproape fiecare club are programul... aici la Cluj, de exemplu, il avem.. eu l-am folosit la mai multe meciuri in tur, dar momentan nu am mai apucat, din cauza de lipsa dotarilor tehnice (adica nu am facut rost de un laptop)... oricum, statistici face fiecare echipa in parte... si nu e asa de complicat sa trimita inregistrarile lor la Federatie...
ca nu e interes, asta e adevarat... din pacate
cit despre faptul ca unii "punde la ei" pentru echipele lor, nu cred sa fie cazul...chiar am incredere ca macar cei care fac statisticile acestea sunt corecti (e, totusi, spre binele echipei - oare cu ce il ajuta pe un jucator care a pierdut 10 mingi sa scrie in statistica altceva... de ex. ca a pierdut doar 2????)
am totusi, convingerea, ca se va rezolva si problema asta destul de repede... am discutat cu presedintele FRB saptamana trecuta si a zis ca se vor lua masuri drastice pe viitor impotriva celor care nu respecta regulile (inclusiv in ceea ce priveste statitsticile)

tudoor
8th March 2006, 18:16
La Brasov e la fiecare meci o tipa si un tip cu un laptop intr-un colt al salii... eu am presupus tot timpul ca sunt acolo sa faca statisticile... da' parca mi sa parut greu de crezut, ca se fac de-astea la noi :)

virtual
9th March 2006, 11:41
Vasi, tu esti tipul ala blond cu coada ce mai umblai cu laptopul prin tur? Si stateai pe prima banca din partea aia cu galeria a salii?

mishu
9th March 2006, 12:04
eu zic ca daca ar exista interes din partea ambelor echipe s-ar putea face chestia asta... nici nu iti trebuie laptop... sunt niste "stats sheets" pe hartie care pot fi completate de antrenorii secunzi... e foarte simplu... se poate face de un singur om pt fiecare echipa... ca se mai greseste cu o recuperare sau cu o pasa... asta e... apoi dupa meci... te duci acasa... pui stats-urile intr-un xls... si le mail la federatie... a doua zi dupa meci... sau cel mai tarziu luni ar putea fi acolo pe site...

vasi
9th March 2006, 12:10
Vasi, tu esti tipul ala blond cu coada ce mai umblai cu laptopul prin tur? Si stateai pe prima banca din partea aia cu galeria a salii?

intr-adevar stau acolo, in primul rind, pe partea cu galeria
dar nu sunt blond si nu am coada... am parul scurt si saten

Cosmin Salajan
9th March 2006, 14:14
vasi , daca platesti bine, si tratam cu cine trebe poate o sa avem laptop la fiecare meci de acasa

just2play
9th March 2006, 18:05
Burlacu la All Star Gameul organizat de FIBA...doi jucatori au refuzat invitatia pe motiv ca joaca cu echipa in cupele europene si astfel Burlacu, primul pe lista de asteptare, a fost chemat.

MadSkillz
9th March 2006, 19:14
Or fi fost de folos voturile noastre?

Danila
9th March 2006, 20:12
clar!!! ma bucur k o sa fie acolo...inseamna o gramada pentru noi si pentru el

Hopshio
10th March 2006, 20:44
bah ii careva din oradea...???

Danila
10th March 2006, 20:54
nu...dar as putea fi pe viitor dak mai insisti mult:D
sorry...dar tre' sa zic o gluma proasta macar o data pe zi

Hopshio
10th March 2006, 20:57
bah multi or zis ca o sa vina in oradea sa o vada pe sor'mea:P

eddy_jozsa
10th March 2006, 21:32
o pierdut dinamo la arad... asta nu intereseaza pe nimeni?

hopshio... cati ani are sora-ta? :evil:

ginu
10th March 2006, 21:48
hehe, pai atunci semifinala tot Cluj-Sibiu va fi. locurile 2,3. Super misto!
O echipa ardeleana in finala!!! Macar asa vor fi niste meciuri cu public serios.

Bravo Aradul!!! Se pare ca la Dinamo chiar nu-i prieste in partea asta a tarii (pierdut la Oradea, la Sibiu, la Cluj si la Arad acum).

eddy_jozsa
10th March 2006, 22:22
chiar asa... buna remarca cu ardealul :D

cele 2 necunoscute principale ar fi acum meciurile dinamo-mobitelco si csu-asesoft.

deci ar aparea cam urmatoarele 4 cazuri:

Dinamo invinge pe Mobitelco, CSU invinge pe Asesoft.
In cazul acesta, Mobitelco termina pe 1 si Asesoft pe 2 (CSU evident pe 3, ca in toate cazurile)

Dinamo invinge pe Mobitelco, CSU pierde cu Asesoft.
In cazul acesta, Asesoft termina pe 1 si Mobitelco pe 2

Dinamo pierde cu Mobitelco, CSU pierde cu Asesoft.
In cazul acesta, Mobitelco termina pe 1 si Asesoft pe 2

Dinamo pierde cu Mobitelco, CSU bate pe Asesoft.
Si in cazul acesta, Mobitelco termina pe 1 si Asesoft pe 2


Deci, dupa cum vedeti, Mobitelco are prima sansa la locul 1.
Asta in caz ca in toate meciurile in afara de astea 2, castiga favoritele!

za_horse
11th March 2006, 00:40
Meci nebun la Arad, Dinamo a condus tot meciul, pana cu 45 de secunde inainte de final. Atunci aradenii s-au apropiat la 2 puncte, Razvan Popa a ratat doua aruncari libere, pe contraatac a marcat de la 3 puncte capitanul Cosmin Dehelean. Dinamovistii rateaza atacul si Fometescu il faulteaza pe Morris si iese cu 5 greseli personale. Morris transforma si 82-79 pentru WPA. Dinamovistii au atacul cu 26 de secunde ramase dar rateaza din nou si Tiberiu Dudas este faultat cu doar 2 secunde ramase. Dudas rateaza ambele aruncari dar nici Dinamo nu mai reuseste sa faca nimic. Interesant a fost ca inainte de pauza mare a fost descalificat Lucian Vergu. Acesta a ales in mod interesant sa se apere agresiv la David Morris, bineinteles ca Vergu il faulteaza, persista in greseala si protesteaza si arbitrul ii acorda fault tehnic si este descalificat. Ceea ce pana acum i se intamplase lui Toroman contra Clujului si a Ploiestiului i se intampla si lui Vergu, cu diferenta ca el chiar a faultat si a protestat fara motiv.
Remarcatii meciului: - de la Dinamo Razvan Popa (lasand la o parte teatrul din teren) si partial Fometescu si Markovic; de la WPA: Toroman (ales si MVP al partidei - excelent si in atac si in aparare) si Morris (a condus excelent jocul si a facut interceptii importante). Dezamagirile meciului: Dragusin, un jucator care a demonstrat ca este mare si...atat, Shennai (care a jucat cu ceva probleme medicale) si Uche care s-a vazut ca nu este refacut.
Bravo West Petrom, tineti-o tot asa! /hello :yeah:

Danila
11th March 2006, 01:20
popa se pare ca are un an remarcabil...

boshcUtza
11th March 2006, 09:00
bravo baietzilor din arad
super
suntetzi tari fratzilor

Hopshio
11th March 2006, 13:54
o pierdut dinamo la arad... asta nu intereseaza pe nimeni?

hopshio... cati ani are sora-ta? :evil:
18 ani are:P de ce?:))

deko
11th March 2006, 14:35
ca sa o "lovim" ! pana la urma care era rostul acestui post? ? ?
rapidul are meci in bucuresti ?si la ce ora?

Hopshio
11th March 2006, 16:05
ceva pronosticuri la meciu Gaz metan-Oradea??? cine castiga???

Ady Micinic
11th March 2006, 16:28
Noi. :)

eddy_jozsa
11th March 2006, 16:36
stire proasta... err.... buna... err.... pentru clujeni... nush cum sa zic:

m-am uitat peste regulament, si in caz ca asesoft si cluj sunt la egalitate, asesoft are avantaj. Nu se iau in calcul punctele din clasament castigate in meciurile direct, ci strict SCORURILE meciurilor directe, adunate.

Deci toata teoria mea din postul anterior se da peste cap, asa Asesoft are prima sansa la locul 1. Singurul mod in care Mobitelco mai poate termina pe 1, este ca ei sa bata la Dinamo, in timp ce Asesoft trebuie sa piarda la Sibiu.

Ziceam stire buna sau rea pt clujeni, pt ca pe deoparte isi doreau o semifinala cu Sibiu (sau? nu mai tin minte exact...), insa pe de alta parte vor pierde astfel locul 1, care le aducea avantajul terenului propriu, indiferent de echipa pe care o intalneau.

Cosmin Salajan
11th March 2006, 20:52
cum o sa fie asa o sa fie, abia astept ziua de 1 aprilie, sper ca pacalitii sa fie dinamovistii

vasi
12th March 2006, 11:18
eddy.... stire proasta pentru tine
am vorbit la federatie si nu e chiar cum zici tu
faptul ca asesoft nu s-a prezentat la meci o dezavantajeaza la o eventuala egalitate de puncte cu clujul
asadar, daca clujul ramine cu acelasi nr de puncte ca ploiestiul, atunci va fi pe 1 la finalul sezonului regulat

just2play
12th March 2006, 15:18
exact...daca faci forfait esti automat pe locul al doilea..daca se jucau ambele meciuri se facea cum ai spus tu..

Stefan Lecca
13th March 2006, 00:10
Puteti pune intrebari pe forumul TS pentru vedeta Sportului Studentesc.
Se vor aborda subiecte precum lupta pentru titlu si implicatiile ei, dar si capitolul echipa nationala.
/hello

MT
13th March 2006, 12:56
errr...suntem aproape condamnati la o semifinala cu Dinamo. Bineinteles asta daca nu cumva pierdem eroic la Bucuresti (accidentarile, bata-le vina ) , si daca nu cumva cineva dintre Medias, Pitesti sau Mures ?! nu vor face minuni la Cluj (se lupta pentru un loc cat mai bun in playoff, sau sa evite retrogradarea directa ... sa nu uitam...) Nici varianta "unu-doi/ sa fie Elba peste noi" :D din ultima etapa nu e de inlaturat. Caz in care vom avea -poate- sansa sa cadem pe doi si sa prindem o semifinala cu echipa dorita de toti... :D.
Din pacate (fericire?) sunt sanse mari sa jucam pe bune meciurile ramase... and the prize for the first place is ...dina-mooh.

Hopshio
13th March 2006, 21:54
Hai Oradea Hai Oradea ole, ole...!!!:yeah:

MT
14th March 2006, 08:53
O mare porcarie, stil romanika:
Prosport de azi:

Starul american din lotul celor de la CSU Sibiu, Brian Evans, vrea să evolueze în viitor pentru naţionala ţării noastre. El îşi va depune actele pentru obţinerea cetăţeniei .
...

"România este o ţară care mi-a arătat un alt sens al vieţii. Oamenii de aici sunt calzi şi aşa, prin baschet, pot să îi răsplătesc şi eu”, declară Evans.

si trei randuri mai jos:


Americanul Brian Evans şi româno-francezul Brice Kabengele (foto, de la stânga la dreapta) au fost bătuţi sâmbătă noapte într-un fast-food din Sibiu de un grup de trei indivizi, care le-au reproşat celor doi că umblă cu femei de culoare albă. “Au tot bătut apropouri la adresa noastră. Au venit la noi la masă şi au început să îi lovească”, spune Diana, prietena lui Evans. Amândoi au fost diagnosticaţi la spital cu traumatism cranio-facial.

Romani calzi si prietenosi, my ass.

deko
14th March 2006, 15:21
ma la naiba!
da parca erau foarte iubiti acolo la sibiu americanii ! nu-mi vine sa cred!

eddy_jozsa
14th March 2006, 16:33
acuma, nu stiu daca va vine sa credeti, dar exista rebuturi ale societatii, chiar si in ardeal! au dovedit-o recentele cazuri din sibiu si cluj... :(

Danila
14th March 2006, 17:09
io ce ma mir k nu i-au batut ei pe aia...slabi negrii vostri...slabi:P

Razvan P
14th March 2006, 17:16
HELP ! transmite cineva All-Star-ul din Cipru ? (am postat si aici cu speranta ca imi raspunde careva mai repede)

Danila
14th March 2006, 18:08
si io as vrea sa stiu...dar nu cred:((

xpert4everus
14th March 2006, 21:11
da...shi eu ash vrea sa stiu daca transmite cineva allstarul din cipru..

eddy_jozsa
14th March 2006, 21:22
foaie verde foi ca macu, nu cred ca-l vedem nici pe burlacu :D

Cosmin Salajan
16th March 2006, 00:12
Echipa de baschet Poli Mobitelco Cluj este nevoită, în cazul în care se va califica în finală, să-şi reprogrameze meciurile din play-off sau chiar să joace în alt oraş din cauza Galelor MTV, programate pe 3 iunie, la Sala Sporturilor “Horia Demian”. Mircea Cristescu, managerul echipei spune că au fost presiuni mari pentru organizarea galelor în această perioadă& “Galele MTV vor ţine ocupată sala timp de patru zile. Din acesată cauză s-ar putea să nu jucăm acasă finala play-off-ului, în cazul în care ne calificăm. Au fost presiuni prea mari şi ne-am dat acordul pentru acesată dată. Vom vedea atunci ce vom face. Vom devansa sau vom amâna meciurile”. Finala play-off se joacă în sistemul cel mai bun din şapte partide, în 26, 27, 31 mai, 2, 3, 8, 10 iunie.

Fără Dumitrescu şi Mijuskovic
Pentru partida de sâmbătă cu Gaz Metan Mediaş, antrenorul Miodrag Perisic nu poate conta pe Tudor Dumitrescu, Pregrad Mijuskovic şi LeVar Seals. Situaţia lui Tudor este mai gravă, deoarece ar putea ajunge la cuţit& “I s-a sugerat că ar trebui să se opereze, dar sperăm că nu va fi cazul. Urmează un tratament care durează două săptămîni şi sperăm să-l avem apt de joc până la play-off”, a precizat Mircea Cristescu.
Predrag Mijuskovic este plecat în Serbia pentru a-şi prelungi viza şi va ajunge doar luni la Cluj. În ceea ce-l priveşte pe americanul Levar Seals, acesta are şanse să joace dar nu s-a antrenat în ultimele zile, fiind depistat cu un hematon lângă coloană.

LeVar, la şcoală
În perioada următoare, conducerea echipei Poli Mobitelco Cluj va iniţia, împreună cu Centrul de Consiliere Antidrog, un proiect de promovare a baschetului în şcoli. “Unul sau doi jucători vor merge la orele de sport, pentru a le explica elevilor ce este bine să facă şi ce să nu facă pentru a deveni baschetbalişti profesionişti”, a spus Cristescu. LeVar Seals este primul care va lua pulsul elevilor, la Şcoala Nr. 10, din cartierul Zorilor.

Ionela Făt
www.bza.ro

Dumars
16th March 2006, 07:03
LeVar, la şcoală
În perioada următoare, conducerea echipei Poli Mobitelco Cluj va iniţia, împreună cu Centrul de Consiliere Antidrog, un proiect de promovare a baschetului în şcoli. “Unul sau doi jucători vor merge la orele de sport, pentru a le explica elevilor ce este bine să facă şi ce să nu facă pentru a deveni baschetbalişti profesionişti”, a spus Cristescu. LeVar Seals este primul care va lua pulsul elevilor, la Şcoala Nr. 10, din cartierul Zorilor.
[/url]

Daca aici nu ar fi panourile de baschet pe marginea terenului de fotbal, poate ca ar mai juca si saracii copii niste baschet. Dar asa, pauza.

cristane
16th March 2006, 11:02
Stie careva la ce ora se joaca meciurile din Bucuresti in weekendul asta? Adica Dinamo - Brasov si Rapid - Oradea?

deko
16th March 2006, 13:20
foarte buna intreabarea !

Bicinigar
17th March 2006, 23:43
sambata
11:30 sala Rapid - AF - Rapid - Sportu
17:00 sala Soced - AM - Dinamo - Brashov
18:00 sala Rapid - AM - Rapid - Oradea
18:00 sala Olimpia - AF - Olimpia - Targovishte
duminica
12:00 sala Soced - Cupa - Dinamo - Oradea

Cosmin Salajan
18th March 2006, 20:06
meci slab facut de mobitelco.

magic10
19th March 2006, 00:02
bate valcea tot ce se poate...azi a batut la baschet masculin pe univ.craiova cu 102 la 49...divizia A venim!!!!!!!!

just2play
19th March 2006, 12:10
Asesoft a castigat cu Iasiul 107 - 53...scorul ma scuteste de comentarii..ar trebui spus doar ca Burlacu a venit de la All Star Game pus pe spectacol..si a reusit cateva faze de exceptie...au jucat si rezervele...si au facut o foarte bine..

eddy_jozsa
19th March 2006, 13:03
o oglinda a meciului de la ploiesti si la sibiu.... meci de antrenament, mult spectacol, rezervele au jucat mult... timisoara o echipa care definitiv NU merita un loc in playoff.

sala s-a deschis abia la 15.30, cand deja vreo 1000 de oameni se adunasera in fata ei, si au devenit cam nervosi!

MT
20th March 2006, 10:23
Meci foarte slab facut de U. O gramada de greseli, o gramada de faulturi (de mult nu am mai vazut iesind cu 5 PF doi jucatori - Bubu si Paul si inca vreo doi-trei terminand cu 4). Sper doar ca asta nu a fost prima incercare din seria tentativelor de a termina pe locul 2...

virtual
20th March 2006, 14:31
Subscriu la ce a zis MT.
Alte comentarii sunt de prisos...

Stefan Lecca
21st March 2006, 12:55
Carmen Tocala la TotalSport FM, marti de la ora 17, si nu se va vorbi doar despre baschet.
Intrebari???
__________________

danrogojan
21st March 2006, 16:24
am eu una.

pe cand siteul federatiei va avea niste statistici beton, pentru fiecare jucator, cate un boxscore pentru fiecare meci, topuri etc.

ceea ce exista acuma este incomplet.

astept un raspuns realist.

danrogojan
22nd March 2006, 01:04
stie cineva ce se intampla cu iasiul? au antrenor? le joaca americanii?
la timisoara a revenit paul mihai?

MT
22nd March 2006, 08:58
Am auzit ceva zvonuri privind plecarea ?! lui Cristi Craciun de la CSU Sibiu in urma unor neintelegeri cu conducerea clubului. Si se pare ca in conditii nu foarte amiabile... Cei din Sibiu care stiu mai multe si puteti sa ne informati si pe noi (rivalii :) ) sunteti asteptati cu drag :). Nu de altceva dar Craciun este un jucator valoros pe care si l-ar dori orice echipa din campionat si ar fi pacat pentru toata lumea sa fie "tras pe dreapta" tocmai acum inainte de playoff.

Cosmin Salajan
22nd March 2006, 11:23
s-a certat cu vulc

MT
22nd March 2006, 11:34
Asta nu e o informatie, pentru ca e axiomatic faptul ca Vulc se cearta cu toata lumea (ma rog, in afara de fostul prezident de la FRB, prietenii care stiu dedesubturile primului meci din playofful de anul trecut de la Cj stiu de ce...).

Dumars
22nd March 2006, 19:48
Crăciun la echipa a doua, Tordai accidentat

Mircea Vulc nu i-a folosit în întâlnirea cu Elba Timişoara pe Cristi Crăciun şi Elemer Tordai. Dacă "Toci" a stat pe bancă, dar n-a intrat, din cauza unei tendinite, Crăciun n-a fost inclus de Vulc în lot. "Dat fiind faptul că avem un lot numeros, prin rotaţie, unii, care nu dau satisfacţie, vor juca la echipa din Divizia B", a afirmat antrenorul lui CSU Atlassib.

Ovidiu BOICA

Bicinigar
23rd March 2006, 11:53
sambata , ora 18:00 , sala Medicina
Sportul Studentzesc - Biandra Targovishte

axel
24th March 2006, 14:42
nu stie cineva elba joaca azi sau maine cu aradul ??? :)

Cosmin Salajan
24th March 2006, 15:34
daca e acasa la elba parca se da pe tvr timisoara si e azi
nu?

Dumars
25th March 2006, 19:01
Pitestiul nu a putut sa puna mari probleme Clujului.
Victorie lejera la peste 30 de puncte, cu rularea intregului lot. Pe final s-a jucat la spectacol.
Elliott Hatcher 19puncte. LeVar 14.
Zoran, ca de obicei, foarte bine. A dat si de 3.
Meci ce nu poate fi comparat cu cel de saptamana trecuta contra Mediasului.

Stie cineva de ce a stat Ziguli in tribune? Vreo sansa sa plece de la Pitesti?


PS -La pauza, "divizia OLS Cluj", ne-am intalnit cu Emil Hossu-Longin. Care venise la Cluj pentru meciul de divizia A de fotbal si a dat o fuga si pana la sala.
-Au aparut alte majorete. :P

eddy_jozsa
26th March 2006, 11:25
cum sunt majoretele fata de cele vechi? mai mari, mai mici, mai frumoase, mai urate? :D

Si noi avem majorete de 1 saptamana...

http://www.onlinesport.ro/forum/showpost.php?p=564200&postcount=99


P.S. Pentru cei interesati in general de majorete: http://www.nba.com/features/dance_bracket_2006.html

Cosmin Salajan
26th March 2006, 11:39
*lotul* de majorete clujean este destul de mare, si se aplica *rotatia* majoretelor, dar in principiu sunt aceleasi dansuri

virtual
26th March 2006, 16:07
Joc frumos. Spectaculos pe alaturi.

L-am vazut pe Silva incercand pt prima data un slam putzin mai spectaculos, pe care l-a ratat...:D

In rest, rotatia intregului lot, mai putin Baciu care nu era. E la lot?

Din pacate, meciul urmator va fi adevaratul test!

Cosmin Salajan
26th March 2006, 19:29
baciu nu mai face parte momentan din lot, deoarece nu ptea sa se antreneze 100% cu echipa, se antreneaza cu echipa de juniori si cu nea voicu moldovan

vasi
26th March 2006, 19:30
Raspunsuri la intrebarile de mai devreme
1. Ziguli a stat in tribuna pentru ca e suependat... 8 etape pentru ca a facut scandal la ultimul meci... a comentat ceva de genul "se fac jocuri de culise ca sa fie impins brasovul in play-off"
2. Sansele ca el sa lase echipa din Pitesti sunt cam aceleasi pe care le are o echipa din Romania sa il transfere pe Tim Duncan. Poate peste 3-4 ani, dupa cum zicea chiar si el, dar numai dupa ce va gasi pe cineva sa ii ia locul si in care sa aiba incredere
3. Baciu nu mai e de o vreme in lot la BU Poli Mobitelco. L-au lasat sa joace numai la juniori, pentru ca oricum numai facea abdomene la antrenamente. Si, in plus, vine Campionatul European de la Sibiu, iar el e om de baza in echipa noastra

In rest, abia astept sa vina simbata, sa vedem ce se intimpla cu Dinamo... apropo, stiti careva ceva de plecarea lui Basaric de la ei?????

SilverZeus
26th March 2006, 20:02
....meciul a fost foarte frumos: Bubu- excelent, Zoran-oscilant, insa extrem de util, Dumitrescu-absent (asteptam sa se refaca...m-am intalnit cu el azi in restaurantul salii, insa doar l-am salutat si i-am urat bafta sambata viitoare...doream sa-l intreb de accidentare, insa omul manca si nu se cadea....), Lapuste-f util si el (le-a oferit niste lectii gratuite de slam-dunk pitestenilor, insa si colegilor sai Zoki si mai ales lui Silvasan

...l-am intalnit la pauza pe Emil si am schimbat cateva impresii despre sport, NBA, baschet autohton, etc....mi-a placut la el ca e un tip foarte deschis si prietenos....m-a impresionat (asta e cel mai potrivit cuvant) ca a dorit foarte mult sa ne intalneasca (a venit de la meciul de fotbal, a stat la oficiala langa Cristescu si cu toate astea a trimis mesaj ptr a ne intalni : ptr astfel de oameni nu poti avea decat respect si pretuire :ok: ....)

@ vasi: mah, ce ai vrut sa zici ?????....nu se glumeste cu asa ceva !!!!! ...ma refer la "posibilul" transfer a lui Duncan....nu uita cat de aproape au fost Farul sa-l ia pe Scola.....Spurs nu au reusit treaba asta....parca vad cum ii refuza Timmy pe Spurs ptr o sansa de a evolua la ....Dinamo, sa zicem :D..................mai serios acum : ar fii superb (ptr noi) sa-l fi pierdut Dinamo pe Basaric

eddy_jozsa
26th March 2006, 21:01
nu l-au pierdut, au renuntat la el pt ca era al 4-lea strain din lot, si nu se renta dpdv financiar!

Stefan Lecca
26th March 2006, 23:14
In rest, abia astept sa vina simbata, sa vedem ce se intimpla cu Dinamo... apropo, stiti careva ceva de plecarea lui Basaric de la ei?????
Uite amanunte: http://www.totalsport.ro/stiri/Masculin-DinamoErbasu-Bucuresti-are-probleme-de-efectiv_21110.html

Dumars
26th March 2006, 23:38
Multumim Stefan pentru clarificari.


Cu doar o luna inaintea startului Play-off-ului Campionatului National de Baschet Masculin, dinamovistii bucuresteni trec printr-o perioada mai putin fasta.

In primul rind, conducerea alb-rosilor a renuntat, se pare din motive financiare, la centrul Dragan Basaric. Jucatorul sarb nu apucase sa evolueze decat in doua jocuri pina acum, dinamovistii avind patru straini in lot iar regulamentul FRB permite, dupa cun se stie, ca numai trei sa evolueze in aceeasi etapa, pentru o echipa.
A doua veste proaste pentru fanii vicecampioanei vine tot de la un stranier, Stojadin Markovic (foto), probabil cel mai bun om al echipei antrenate de Alexandru Vinereanu si Valentin Pogonaru. Acesta a suferit o accidentare, fisura cu deplasare a degetului mic de la mana dreapta, si va lipsi intre doua si trei saptamani.
Dinamo-Erbasu Bucuresti mai are de disputat trei pardide in sezonul regulat, acasa cu BU Poli-Mobitelco Cluj Napoca si Gaz Metan Medias, si in deplasare la Pitesti contra BCMUS Arges.

Totalsport

Markovic e un jucator foarte valoros si capabil sa dea 30 de puncte intr-un meci. Dinamo ii va simti lipsa. Asa ca apar unele sperante pentru clujeni pentru meciul de saptamana viitoare. Dar Razvan Popa are un sezon foarte bun si nu doar el.

Apropo, costim, nici o sansa sa fie televizat acest meci?

Danila
27th March 2006, 00:28
lol

Cosmin Salajan
27th March 2006, 00:51
http://www.frbaschet.ro/index.php?page=vezi_votare

cica rezultatele voturilor pt all star game, din 8 clujeni propusi, numai peja e "rezeva" restul 7 au "luat" locul 1 la voturi.

vasi
27th March 2006, 09:50
cosmin, uita-te un pic mai atent... pt postul 2 sunt 2 clujeni nominalizati, deci e clar ca numai unul va fi titular... deci ramin sase ;)

cristane
27th March 2006, 10:13
La echipa strainilor 4 din cei 5 titulari sint americani ;) Prevad super spectacol.

Danila
27th March 2006, 10:26
clujenii au votat in prostie

MT
27th March 2006, 10:30
Dinamo incearca sa sape o groapa maaare-maaare Clujului dandu-se loviti si mizand ca vor pierde "acoperiti" :D. Avand impresia ""ca decat ei e jmekeri, frate"" cea mai iubita echipa din tara (asta e o realitate, in orice oras apar pe teren provoaca imediat spectatorilor o dorinta imperioasa si stranie pentru sex oral - vezi scandarile) si-a facut micile calcule de evitare a Asesoftului in semifinala mizand pe faptul ca ardelenii e asa, mai prosti, si nu se prinde la maradoneala incercata de geniile alb-rosii.

Dar incurcate sunt caile baschetului zilele astea... :D

MT
27th March 2006, 10:40
clujenii au votat in prostie

Mi se pare normal. Cata vreme ASG-ul e aici si cu siguranta in sala vor fi spectatori clujeni :D in majoritate e normal ca pe cei care vor merge la meci sa-i intereseze direct cine va juca. La fel si sibienii sau oradenii de ex. care sunt convins ca vor veni la spectacol. Pe cand pe amatorul de baschet Gigel din Venetia de Sus probabil ca il lasa rece ce se va intampla undeva la 500 de km spre nord-vest de gradina lui de castraveti.

spiritt23
27th March 2006, 12:33
Nu e nici o crima ca au votat clujenii. La fel se intimpla si in NBA cu Yao Ming si cu alti jucatori care au ca merit principal imaginea si nu ceea ce joaca. Am fost simbata la Cluj si am vazut meciul cu Pitestiul. E o echipa buna, disciplinata si spectaculoasa, chiar daca Levarr n-a fost intr-o dispozitie deosebita. A jucat excelent Bubu Roshnavsky, mi-a placut sirbul Krstanovic, ce mai, Clujul e singura echipa, parerea mea, care poate incurca Asesoft-ul.