PDA

View Full Version : Divizia A - Sezonul 2005/2006



Pages : 1 2 [3] 4 5 6 7 8

Raptor
29th October 2005, 12:57
Eu cred ca o sa-l auzi la radio.

Dumars
29th October 2005, 16:53
Bun "sarbul" Avlijas, care de fapt este bosniac.
Si "Osokolic" , cum zice comentatorul, e putin cam flopper.

Si "Jozic" ma mir ca nu il corecteaza pe comentator, ca doar trece pe langa el in timpul meciului.

Kobe24
29th October 2005, 17:33
asesoft mi se par cam slabi.
cred ca au facut unele greseli in perioada de transferuri.
avlijas nu mi se pare un jucator prea valoros.....puteau sa aduca p altcineva in locul lui...puteau sa gaseasca un american sau un alt sarb(ca sunt destui p lumea asta)
dc nu l-au adus p hatcher???e mai bun ca ocokolic(nu ca bosniacul n-ar fi valoros....dar totusi elliott dadea 30ppg la farul) si nu era foarte scump.
ghinionul lor a fost ca s-a terminat cu kuzma....:(
sa asteptam acum sa revina la 100% Nwosu sa vedem ce e si cu el...

Dumars
29th October 2005, 18:09
Nu neg ca as fi subiectiv, dar meciul Sibiu-Cluj a fost mult mai spectaculos decat cel dintre Dinamo si Asesoft.

Avlijas nu a jucat stralucit, dar la Cluj a dat 30 de puncte si a jucat foarte bine.

Ocokolic cred ca s-a accidentat si de asta a jucat Blidaru mai mult. Mi-a placut Blidaru, are tupeu si a dat si cateva cosuri.

Burlacu foarte fain, cred ca el a fost decisiv.

Hatcher intr-adevar este foarte valoros. Chiar nu stii unde este acum?

Later edit:
Vad ca Sibiul a invins la Pitesti dupa prelungiri, iar MVP a fost iarasi Brian Evans.

Luap
29th October 2005, 19:41
Bun "sarbul" Avlijas, care de fapt este bosniac.
Si "Osokolic" , cum zice comentatorul, e putin cam flopper.

Si "Jozic" ma mir ca nu il corecteaza pe comentator, ca doar trece pe langa el in timpul meciului.

Intr-adevar, cel puti npenibil poate fi numit comentatorul meciului:rosu: , pe langa toate greselile de nume, era si un evident dinamovist:degete: , putea ori sa se abtina ori sa nu comenteze.. la fiecare ratare dinamovista scotea niste onomatopee gen "aaa" "ohhh":ciocan: si in plus era ca la ARAL "Totul super":ok: "super jucator", "super faza" etc...
E bine ca se transmit meciuri de baschet, dar mai trebuie cautati comentatori... Parerea mea:P

marinike
29th October 2005, 21:12
nu inteleg de ce spuneti ca avljas a jucat "cam slab" avand in vedere ca a fost al doilea marcator al echipei (22p - 2P FG:6/11; 3P FG 2/3; 4 rec; 1 ass) . e adevarat ca a fost cam apatic in minutele in care a jucat dupa pauza iar in prima repriza adus asesoftul in spate (17p). pe mine personal de la ploiesti m-au dezamagit krasic (doar 2 pcte, insa 8 rec) si apostol, nici un punct si doar 4 rec in aproape 20 min de joc.
carutasu a intrat titular (in locul lui nwosu care tot meciul a stat pe o banca in spatele rezervelor de la asesoft, nu s-a ridicat nici o secunda in picioare si nu a schitat nici un gest in momentele in care ambele echipe protestau la adresa arbitrilor) dar e departe de forma care l-a consacrat si pe care o arata inainte de accidentarea de la finalul sezonului trecut.
una peste alta meciul a fost mult mai spectaculos in partea a doua, prima repriza fiind a protestelor, a simularilor, a nervilor si a orgoliilor. arbitrajul mi s-a parut slab fara a exista insa o tendinta clara spre a avantaja una dintre echipe cu toate ca, in momentele importante (la 44 egal si cand asesoftul era condusa la final) am avut impresia ca se fluiera in favoarea ploiestenilor. cea mai contestata decizie a fluierasilor a fost capacul lui carutasu la helcioiu din ultima secunda (capac valabil, cel putin eu asa am vazut din tribuna).

evolutia asesoftului nu a fost una convingatoare, preferandu-se de foarte multe ori actiunile individuale in locul unor atacuri colective. unul din lucrurile care cred eu ca le-a lipsit in acest meci ploiestenilor a fost un om mare care sa coboare sub panou in momentele in care burlacu urca spre semicercul de 3pcte. s-a incercat si cu carutasu (iesit din forma) si cu apostol (care am impresia ca de la o vreme joaca bine doar in concursurile de slam dunk si la antrenamente, ca in meciuri... ) insa eu zic ca nici unul nu a dat satisfactie. ramane de vazut cum se va adapta nwosu si cat de repede va primi drept de joc in divizia a. de asemenea cred ca dc nu s-ar fi accidentat ocokolic (care se pare ca va putea juca marti cu ucrainienii, sau cel putin asa spune iacobescu) altfel ar fi aratat finalul meciului.(si nu cred c-ar fi fost in favoarea bucurestenilor). blidaru nu a jucat rau insa s-a precipitat in unele momente, mai ales pe final cand am avut impresia ca tinea prea mult mingea in loc sa scoata pase utile coechipierilor.
din pacate dc vor evolua si in ucraina cum au facut-o astazi... :(

de partea cealalta markovic a jucat bine, mai ales ca a primit cea de-a 4-a greseala personala undeva pe la jumatatea sfertului 3 (la un fault acordat, dupa parerea mea, gratuit de arbitrii la 44-44) in timp ce marjanovic nu a reusit sa faca prea multe lucruri fiind marcat destul de bine fie de avljas, fie de krasic. uce a facut spectacol cu cele 3 capace (eu atatea am numarat cu toate ca pe fisa cu statistica meciului scrie doar 2), un slam si cateva patrunderi ce au ridicat spectatorii in picioare (ca sa folosesc un cliseu des intalnit :) ). surpriza placuta a fost popa (12 pcte, multe dintre ele inscrise in momente cheie ale meciului) iar helcioiu a vrut multe dar nu a i-a iesit pasienta :D (de, cateodata vointa nu e de ajuns)


MVP: burlacu (25pct)

@mertin : ocokolic nu e un jucator lipsit de valoare. probabil ca hatcher, dc ar fi fost adus la ploiesti, ar fi avut statistici mai bune ca el insa nu cred ca s-ar fi incadrat in ideea de joc a lui jojic. nu vreau sa ma hazardez si sa afirm diferite chestii fara a cunoaste cat de cat despre ce e vorba insa, chiar dc nu l-am vazut niciodata jucand pe hatcher am impresia ca e un jucator individualist (chiar as vrea sa vad statisticile lui) iar la asesoft intotdeauna s-a cautat sa se formeze o echipa care sa munceasca atat in atac cat mai ales in aparare. dc gresesc in privinta lui imi cer scuze dar asta e impresia mea!

iata si statisticile jucatorilor

MadSkillz
29th October 2005, 21:12
Mie mi s-a parut ca tzine cu ASESOFT, dar m-am uitat f putzin.Au fost faze cand parea foarte suparat de ratarile ploiestenilor.

ovi sibiu
29th October 2005, 21:14
Interesanta etapa asta. Bine ca a castigat Sibiul la Pitesti, chiar daca foarte greu, dar ramane o victorie! Am prins ultimele 18 secunde din meciul Dinamo-Asesoft. Cred ca dinamovistii puteau cel putin sa egaleze, desi mai bine fortau cu o aruncare de 3. Am ramas dezamagit cand am vazut sala in care s-a jucat!:headbang:
O concluzie dupa aceasta etapa, (chiar daca mai e un meci), campionatul este echilibrat, ceea cel face si mai interesant!:ok:

eddy_jozsa
30th October 2005, 11:14
Asa.... m-am intors si eu de la Pitesti... (de fapt scriu asa "tarziu" pt ca abia acum am reusit sa-mi repar modemul...)

intai stirea buna: AM CASTIGAAAAAAAAAT :D

acum stirea proasta: in primele 3 sferturi am jucat execrabil, groaznic, la nivel de divizia B!!!!! Joc haotic, nici o idee de joc, singurii de la noi care au jucat baschet (si inca foarte bine!) au fost Evans si Craciun.
O aparare prin care treceau pitestenii ca branza, multe atacuri cu aruncari pripite, sute de pase gresite, greseli copilaresti (ex. arunca pitestenii, mingea cade peste instalatie, dar aterizeaza in teren, cu traiectoria "spre afara"... un jucator sibian care era singur pe-acolo baga mana SI O SCAPA IN OUT!)

Nu stiu daca jucatorii erau cu gandul la meciul cu Dinamo sau mai degraba la urmatoarea iesire prin cluburi, cert e ca au jucat foarte slab (ma repet, doar in primele 3 sferturi)... cea mai mare diferenta inregistrata a fost de fo 10 puncte (pt pitesteni evident)

apoi, in sfertul 4, a inceput si CSU sa joace: o aparare de netrecut, si un atac eficient, desfasurat "cu cap"... astfel am reusit sa reducem diferenta, si daca nu faceam unele mici greseli spre final... n-ar fi fost nevoie de prelungiri. Asa, s-a terminat 70-70, si acum incepea adevarata lupta.

Sibienii au jucat bine de data asta, ca si in sfertul 4, si cu muuuuult noroc au reusit sa-si adjudece "sfertul 5" la un punct diferenta, soarta meciului ramanand deschisa pana in ultimele secunde... Evans si Clavon au fost foarte precisi de la libere, capitol la care CSU n-a prea excelat in sezoanele trecute.

Un caz special a fost cel al lui Clavon, care, pentru a 2-a oara la rand a jucat bolnav. Atat scria in ziar... ca e "bolnav" de 2 saptamani... nu stiu, raceala sau ce-o fi... insa s-a vazut pe el ca nu se simte deloc bine. Abia se tinea pe picioare... cred ca era intr-o stare in care altii abia se ridica din pat, si el juca baschet. In conditiile astea, e de iertat ca a facut cam cel mai slab meci de cand e la CSU. A ratat foarte-foarte mult la inceput, de cateva ori a trebuit sa iasa din teren pentru ca nu mai putea!! In sfertul 4 si in prelungiri s-a mobilizat insa si a reusit destule puncte FOARTE importante pentru echipa, a fost din nou jucatorul pe care il cunoastem. Pentru asta merita un mare plus, daca si atat de bolnav fiind reuseste sa dea ce-i mai bun din el!! (cu toate ca eu zic ca Vulc trebuia sa-l menajeze mai mult)
Sper sa nu fie o problema psihologica/de mentalitate, aparuta odata cu venirea lui Evans... dar nu prea cred!

Cel mai mult a dezamagit ieri Tordai, a ratat din orice pozitie (chiar si 3 de 3), cred ca a terminat cu 0 puncte. Se pare ca vremurile lui bune au apus.

Na, in cele din urma, totul e bine daca se termina cu bine, dar in maniera cum am jucat ieri nu putem bate echipele mari... sa speram la o imbunatatire pt saptamana viitoare, cand Dinamo va pierde pt prima oara la Sibiu dupa multi-multi ani!

P.S. Programul de meci pe care l-am primit ieri era plin de laude pentru CSU... scria ceva de "echipa de top a baschetului romanesc" si tot asa. Noi, cei 30 de sibieni aflati in Trivale, ne intrebam ce stiu pitestenii ce nu stim noi. :D

Apropo, sala a fost bine umpluta, fo 800-1000 de oameni... (nu comentez ce oameni... na :P)

Voi reveni cu poze!

P.P.S.: Echipa pitestenilor are in componenta jucatori valorosi si cunoscuti, gen Cumic, Simunovic, Santana, E. Ilie, L. Dumitru si altii, dar nu se ridica la nivelul unor echipe ca Sibiu sau Cluj. Eu personal, ii vad prinzand un loc in playoff... de la 5 in jos asa!

Dumars
30th October 2005, 11:21
Eddy, in etapa precedenta ati castigat la 2 puncte, in asta a fost egal (la finalul timpului regulamentar de joc), cu Dinamo ce urmeaza?

Oricum, Dinamo va da totul la Sibiu ca sa castige, avand in vedere ca victoria cu Asesoft le-a cam scapat printre degete.

La Iasi vad ca a fost alt meci pe muchie de cutit, cu aruncari de la libere ratate in ultimul minut si Silviu Lupusavei cu 6x3. Este o cronica a meciului pe www.frbaschet.ro

eddy_jozsa
30th October 2005, 11:28
Lupusavei... jucator de mare clasa, se pare :P l-ar putea aduce la Sibiu iarna.

Dumars: va fi rupere cu Dinamo :D cel putin in tribuna va fi nebunie! Acum e momentul ca si echipa sa se mobilizeze... n-am batut pe Dinamo de fo 5 ani...

Apropo egal... pacat ca n-am cont la bet&win, puneam si eu pariu pe meciul de ieri ca se termina egal si ma umpleam de bani :D (cica pitesti a avut cota de 1.95, noi de 2.05)

ovi sibiu
30th October 2005, 20:10
@dumars2, ce faci sambata? Nu ajungi in Sibiu?

t.b.
30th October 2005, 20:46
Maine dupa ce o sa-i batem pe aradeni o sa trecem iar pe primul loc? Pe aia cred ca o sa-i batem usor ca vad ca-s pe ultimul loc :)

HAI "U" maine o sa merg la meci :)

cristane
31st October 2005, 11:52
Ma bucura victoria Ploiestiului la Dinamo, am vazut si eu meciul la Tv si, chiar daca n-a fost impresionant, a fost un meci placut. Imi pare rau de Ocockolic, sper sa-si revina pt meciul de miine cu ucrainienii.

Felicitari Sibiu pentru inca un succes si multa bafta cu Dinamo :)

Si vreau sa remarc si prima victorie a Rapidului din campionat, destul de lejer cu Mediasul. Clark a dat 12 puncte, Bulancea 17, si am inceput sa am mari sperante ca vom scapa de retrogradare anul asta. (din cite stiu, pica doar locul 13, nu-i asa? Plus echipa retrasa).

virtual
31st October 2005, 12:45
Hallo clujeni!

Meciul cu Aradul e azi de la 17, dar am vazut pe site-ul fiba ca in 2 nov Carbochim joaca iar. Asta ar tre' sa fie miercuri. Se joaca in Cluj si daca da de la ce ora?

ovi sibiu
31st October 2005, 13:34
Si vreau sa remarc si prima victorie a Rapidului din campionat, destul de lejer cu Mediasul.
Rapid a castigat cu Tg.Mures, Mediasul a pierdut la Iasi.:D

Raptor
31st October 2005, 13:42
N-as zice ca a fost o victorie lejera, pentru ca am fost la meci si nu a fost asa de lejera.

Faza penala a meciului s-a petrecut la sfarsit, cand mai erau 2.5 secunde de joc iar Rapidul conducea cu 12 puncte... primeste Wayne pasa pe la linia de trei puncte din terenul advers si isi pregateste pasii sa arda cine stie ce moara sau 360, dar vine unu si-l trage de tricou si-l faulteaza.

Nu mai e cazul sa spun cate injuraturi au urmat din tribune... :D dar de... mentalitatea lu peste (chit ca biciniggar nu e de acord).

cristane
31st October 2005, 14:01
Rapid a castigat cu Tg.Mures, Mediasul a pierdut la Iasi.:D

My bad, sorry :D

ovi sibiu
31st October 2005, 14:07
primeste Wayne pasa pe la linia de trei puncte din terenul advers si isi pregateste pasii sa arda cine stie ce moara sau 360, dar vine unu si-l trage de tricou si-l faulteaza.)
Asta s-a intamplat si la noi de vreo 3 ori, atat la memorialul Pongo, cat si in campionat! Chiar daca D.Clavon nu e la fel de spectaculos ca Wayne, a fost trantit la podea cand scapa singur.:ciocan:

Cosmin Salajan
31st October 2005, 14:12
miercuri e meci in cupa de la ora 17

alexalex
31st October 2005, 14:33
astia de la Dinamo imi displac din ce in ce mai mult. la fiecare meci pierdut acuza arbitrajul. eu am fost la meci si am vazut foarte clar: la ultima faza capacul pus de Carurasu a fost regulamentar. arbitrii au gresit mult dar au dezavantajat ambele echipe.in schimb astia de la Dinamo ori de cate ori pierd se milogesc la arbitrii si apoi sar sa ii bata. da asta cred ca au invat de la Marcel Popescu care anul trecut se tara in patru labe in fata mesei oficiale. si acum 2 ani au facut scandal. acum 3 ani cand au castigat au anuntat ca daca nu ies campioni isi retrag echipa si au reusit sa ii fure pe cei de la Arad in finala (cine a vazut primul meci de la Bucuresti stie despre ce vorbesc, cu faultul inventat de Ciulin in ultimele secunde care a dus meciul in prelungiri). oricum eu mi-am format parerea: o echipa de milogi. tot timpul meciului in loc sa joace Marianovic, Markovici si Fometescu, alearga cu mainile in sold dupa arbitrii!!

http://www.prosport.ro/index.php?c=15&a=76425

Raptor
31st October 2005, 14:34
Da... desi nu as vrea sa zic... cam asa se intampla.

cristane
31st October 2005, 14:46
Ca de obicei, cel mai complet articol despre Divizia A e din Sport Total:

http://www.spt.ro/?section=11&subsection=0&articol=1701

alexalex
31st October 2005, 14:52
cel mai complet dar si gresit: capacul a fost la Helcioiu

MadSkillz
31st October 2005, 17:31
Incet incet poate ajungem si noi sa avem jurnalisti specializati pe baschet.Si de valoare.

marinike
31st October 2005, 17:33
Clubul din Soseaua Stefan cel Mare ar putea fi sanctionat la urmatoarea sedinta a Biroului Federal. Spectatorii au patruns pe parchet imediat dupa terminarea jocului
LOL
dc federatia gaseste alta cale pt cei 200 de spectatori de a parasi sala socced netrecand prin teren atunci poate sanctiona clubul dinamo ca a permis patrunderea acestora pe parchet la finalul intalnirii de sambata. eu insa sunt sigur ca alta varianta de a iesi din acea sala nu exista!

eddy_jozsa
31st October 2005, 18:10
naspa sala soced!!! adica e frumusica, dar e de antrenament si nu pt spectatori!

Iata ce scrie pe frbaschet.ro:

Ministrul Vladescu ne-a asigurat ca va fi construita o Sala Polivalenta in Capitala, de 15.000 de locuri, ceea ce ar constitui un plus major pentru sporturile de echipa

:D deci in fo 10 ani asa e gata... dupa estimarile mele :D

cat despre spectatori... sambata am fost 40 de sibieni la Pitesti, si n-am fost lasati de jandarmi nici macar la marginea tribunei sa dam mana cu jucatorii, dupa meci!!! A trebuit sa stam cu 3 randuri mai sus... sudistii naibii!!!!

Ah, si acum stim oficial din partea clubului (adik de pe site), ce are Clavon: o bronsita puternica. sa speram ca-si revine pana la meciul cu Dinamo

marinike
31st October 2005, 18:19
probabil ca sala de care scrie aminteste vladescu face parte din complexul sportiv pe care se pare ca guvernul vrea sa-l construiasca la lia manoliu (proiect ce include refacerea stadionului national, construirea unui hotel, etc si pt care se pare ca s-au alocat sau se doreste sa se aloce vreo 100 mil euro). treaba e ca dc lucrarile vor merge cum au mers cu refacerea gazonului de pe stad. national 10 ani sunt putini si pentru turnarea fundatiei d-apai ptr ridicarea salii.

eddy_jozsa
31st October 2005, 18:21
ziceam doar pentru ca si construirea salii transilvania (2.500 locuri) a durat 8-10 ani... si asta in ritm de ardeal :ok:

marinike
31st October 2005, 18:29
aici nu nr de locuri e cel mai important in cat de repede se finalizeaza o astfel de constructie (si cand spun aici ma gandesc la romania) ci felul in care se misca lucrurile. ca planurile pot fi gata maine iar prima cifa de ciment sa fie turnata peste un an ca de la guvern au venit doar banii de cafele pt secretare nu si banii pt materiale de constructii sau pentru ca dl prim-ministru, brusc, incepe sa "urasca" din nou sportul (cel fara motor) si gaseste alta destinatie banilor respectivi.

VladS
31st October 2005, 19:13
BU Poli Mobitelco Cluj-Napoca - West Petrom Arad 100-88

MVP: Zoran Krstanovics, a jucat excelent, multe recuperari sub panou, peste 30 de puncte (2X3), un cos de sus...A fost seara lui...
@dumars: Ce se intampla cu LeVar? Am auzit unele zvonuri si vroim sa vad daca stii tu mai multe...

MadSkillz
31st October 2005, 19:27
Alt Vlad??? Innebunesc.

Dumars
31st October 2005, 19:30
Cred ca e vorba de ceva cearta la mijloc.
Intre el si Perisic. Din cate am vazut eu, LeVar nu a vrut sa joace astazi. Asa ca eu i-as cam da dreptate lui Perisic. Ca doar nu echipa trebuie sa se adaptaze lui LeVar, ci invers.
Este putin cam neprofesionist LeVar. La Sibiu a fost titular, dar din cauza greselilor personale (si a jocului mediocru), a cam stat pe banca. In Cipru a jucat 9min, e adevarat ca nu a inscris, dar a avut si pase decisive si interceptii.

Astazi, cei din tribune nu au stiut ce se intampla si nu au fost prea fair cu Perisic.

Sa speram ca pana miercuri isi rezolva problemele.

In rest, clujenii nu prea au jucat cu mult chef, in ciuda celor 100puncte, exceptie facand Krstanovic si Dumitrescu.
De la aradeni Toroman a marcat multe, cred ca si 5 de la 3 (una buzzer beater si cu o bolta imensa), Senai a facut in primele 2 minute 3 faulturi si a cam stat pe banca. Haslett a cam imbatrinit, dar tot a jucat ceva.


Suntem pe primul loc, dar cu un gust amar.


Incet incet poate ajungem si noi sa avem jurnalisti specializati pe baschet.Si de valoare.

Pai il asteptam pe Raptor, ca am vazut ca se descurca foarte bine la avanpremiera de NBA.

ovi sibiu
31st October 2005, 19:49
Sunteti pe primul loc, dar in etapa a VIII-a nu jucati, asa ca Sibiul s-ar putea sa treaca pe primul loc!:D
Aradul are o singura victorie, CU NOI!:headbang: :headbang: Pe atunci, Evans era prin alte tari, iar Clavon si inca 3 s-au imbolnavit! Se pare ca D.Clavon nu si-a revenit, iar sambata ne asteapta un meci greu cu Dinamo!
@dumars2, nu ai facut poze?

eddy_jozsa
31st October 2005, 19:55
In rest, clujenii nu prea au jucat cu mult chef, in ciuda celor 100puncte, exceptie facand Krstanovic si Dumitrescu.
De la aradeni Toroman a marcat multe, cred ca si 5 de la 3 (una buzzer beater si cu o bolta imensa), Senai a facut in primele 2 minute 3 faulturi si a cam stat pe banca. Haslett a cam imbatrinit, dar tot a jucat ceva.

Suntem pe primul loc, dar cu un gust amar.


Welcome in the club!! Si ai nostri au jucat f neconvingator sambata (e drept, eram in deplasare, dar totusi)... la urma urmei nu stiu ce e mai bine... sa joci prost si sa castigi, sau sa joci bine si sa pierzi.

Despre americani: Nu fiti dezamagiti de LeVar, si noi la inceput am avut unul (Larry Johnson), care era vai de mama lui... deci nici superstarurile nu pica din cer!

Cum a jucat David Morris la WPA???

Dumars
31st October 2005, 19:57
Asa este, veti trece pe locul 1, in caz ca nu o sa luati bataie pana atunci. :drak:

Nu Ovi, nu am facut poze. Eu imi iau aparatul doar in deplasari. Cand joaca aici mi-e lene sa-l iau.
O faza faina. Un prieten a vrut sa ii faca fiicei lui o poza cu LeVar, acesta a acceptat, dar fetita s-a speriat si s-a apucat de plans. Ma gandeam dupa, ca de fapt cred ca poza o vroia mai mult pentru el si nu ca sa o aiba fetita cand va fi mai mare.

LeVar era foarte relaxat astazi, la time-out-uri isi numara nasturii de la bluza de trening, dansa pe muzica de DMX sau ceva de genul ala. Si il lasa pe Perisic sa isi expuna linistit schemele de joc.

David Morris nu a stralucit. A facut o patrundere foarte faina. Cateva stop-sut si cam atat.

ovi sibiu
31st October 2005, 20:02
Eddy, trebuie sa te contrazic, e adevarat ca superstarurile nu pica din cer, dar cu Larry a fost o alta problema. La Ploiesti, cand s-a jucat Cupa Romaniei, Larry a fost cel mai bun marcator! In 3 meciuri, a avut o medie de 25, sper ca nu gresesc! El a fost mai smecher, a spus ca si-a revenit dupa o accidentare mai veche, la ligamente parca, dar dupa o etapa sau 2 a fost gata! Cred ca LeVar nu se poate acomoda! Parerea mea!

eddy_jozsa
31st October 2005, 20:07
totusi... nu exista nivel de comparatie intre Larry Johnson si Clavon/Evans... Johnson incepuse baschetul la 16 ani si pana sa ajunga la noi a mai facut o pauza de 2 ani in care a lucrat ca si contabil! era cam de nivelul jucatorilor romani din echipa...

P.S. Ca fapt divers, atat Larry Johnson cat si Brian Evans poarta numele (exacte!) ale unor fosti jucatori de NBA: Larry Johnson a jucat la NY Knicks, Brian Evans la NJ Nets (se pare ca cel din urma n-a stralucit, nu are nici macar poza pe nba.com)

VladS
31st October 2005, 20:25
Momentul mai dificil pentru clujeni a fost cand WPA s-a apropiat la 7 puncte si noi nu mai marcasem de multa vreme...Paul Chetreanu nu prea mai e in forma (am fost la cateva antrenamente si mi s-a parut lipsit de chef, energie, ambitie, dorinta de joc, putin cam saturat) si era mare nevoie de LeVar...Din cate am vazut eu din partea celalta a salii, Dorin Pintea s-a dus la el ai au avut un schimb de replici un pic mai dur... Daca a refuzat sa joace, LeVar a procedat gresit si ar merita sanctionat pentru asta... Ce se intampla daca echipa pierdea din cauza ca el refuza sa joace? Dar poate sunt alte neintelegeri la mijloc...

In alta ordine de idei, miercuri, Clujul joaca cu Ironi Elitzur Ashkelon (Israel) in sala sporturilor "Horia Demian", de la ora 18:00.

t.b.
31st October 2005, 20:47
Am fost si eu la meci :great:
A fost destul de multa lume in sala, mi s-a parut ca ai nostri au fost cam plictisiti, in afara de Krstanovici care a dat o caruta de puncte :) Lapuste a facut 4 greseli in primul sfert...
LeVar nici nu s-a incalzit in pauza a stat retras intr-un colt... si eu cred ca sunte ceva probleme altfel sigur l-ar fi bagat in teren mai ales dupa ce Lapuste a fost eliminat iar Krstanovici avea 4 greseli...

Nu stiu ce or patit ai nostri in al 3-lea sfert ca de la 20 de pct s-o apropiat aia pana la 7... :mda:

MadSkillz
31st October 2005, 20:49
Pai il asteptam pe Raptor, ca am vazut ca se descurca foarte bine la avanpremiera de NBA.

Comentatori/analisti NBA sunt cu miile in lumea asta.Ne trebuie pentru baschetul nostru amarat.

SilverZeus
31st October 2005, 21:20
.....superZoran: 42 de pcte si 12 recuperari plus ca a facut de toate : pase spectaculoase, slam-dunk, reusite de 3pcte .....clujenii au avut o prima repriza teribil de buna, in care eu l-am remarcat pe Mijuskovic (niste patrunderi si niste pase exceptionale)....Krstanovic, nu are rost sa-l mai laud, deoarece constanta lui e deja notorie....Dumitrescu mi-a amintit de preferatul meu, Dennis Rodman, cand pur si simplu s-a aruncat in tribune, peste spectatori incercand (si reusind sa salveze o minge)....Bubu a jucat cam "obosit", parandu-mi fara vlaga....Silvasan a jucat putzin, fiind probabil menajat...

.....si sa ajung si la Levar: ...inca e idolul Clujului, dar incet-incet se afunda.....Perisic e un mare antrenor, iar Levar trebuie sa invete sa respecte tactica antrenorului sau (sa zica mersi ca nu-l are antrenor pe Vulc)...imi pare mult prea capricios si mult prea agitat (a avut meciuri f bune la Cluj, insa cand i s-a dat sansa sa joace titular la Sibiu, a clacat)....are calitati deosebite (pe care le-am mai amintit), insa ii lipseste ceva (probabil ce zice dumars: trebuie sa invete sa se muleze si el dupa echipa, atata timp cat echipa asta nu sta intr-un jucator ca el....daca se crede Clavon, cred ca face cea mai mare greseala....dar e problema lui)

...as mai face o singura remarca: "Faza Zilei/ a Meciului" (m-am gandit sa deschid si un thread in care fiecare fan care a fost la meciul favoritei sa relateze ce i s-a parut cel mai spectaculos din acel meci....las la latitudinea celorlalti deschiderea acestui thread): cu 9sec inainte de final, Clujul avea 2 aruncari libere; Dumitrescu (daca nu ma insel) o rateaza pe ultima , insa recupereaza spectaculos de sub panou acelasi ZK....scoate mingea la un coechipier, iar cu vreo 2-3 secunde inainte de final mingea ajunge iar la el (acum el era pe la mijlocul terenului); tisneste dintr-o data pe o patrundere printre toti adversarii (...repet, de la mijlocul terenului) si finalizeaza cu un power-dunk de toata frumusetea....un final superb, mai ales ca se atinsese si pragul de 100 de pcte

Nightfly
31st October 2005, 21:27
@Faza zilei: La Rapid-Mures faza zilei a fost prin sfertul 4 cand Rapidul avea mare nevoie sa dea cosuri si sa nu ia. La un moment dat unul din pivotii muresului ramane langa panou, arunca insa surpriza Wayne sare si pune capac cu mana deasupra patratului :D

eddy_jozsa
31st October 2005, 21:42
La Pitesti-Sibiu... nu tzin minte sa fii fost o faza care sa iasa in evidenta in mod special... au fost unele capace etc etc dar niik ce mi s-ar fi putut intipari in minte.

Insa la Sibiu-Cluj, la finalul sfertului 2 (inainte de pauza mare), mai erau fo 4 secunde si cam in ULTIMA a aruncat evans de la fo 8-9 metri... si... COS!! (eram si condusi, deci era un cos f important!)

na, asta de mai sus pt cei care nu stiau... pt ca clujenii sigur mai tin minte :D

marinike
31st October 2005, 22:59
la dinamo-asesoft ar fi: locul1 - capacul lui carutasu la hecioiu in ultima secunda de joc

locul 2: o patrudere a lui uce finalizata cu un lay-up de toata frumusetea, dupa care, din inertie, s-a prabusit peste spectatorii aflati in spatele panoului.

VladS
1st November 2005, 00:10
Pe frbaschet, la meciul dintre Cluj si Arad, MVP-ul a fost declarat Toroman Radenko. Nu ma asteptam sa nu fie Zoran Krstanovic...da, ma rog. Chiar...pe ce baza se ascorda titlul de MVP?

Faza meciului: same as SilverZeus....superb final de partida, cu slam-dunk-ul lui Zoran....si "surprinzator", pentru ca el nu prea da de sus.

t.b.
1st November 2005, 00:34
Radenko e ala inalt cu 12 :thinkso: apai oricum al nostru merita, 42 de puncte :yeah:

Nu mai avem meci acasa pana la ala cu Dinamo din 3 decembrie :o: o luna nu mai jucam acasa :o::o::o: ce chestie... de fapt mai sunt alea internationale :) sa-i batem si pe strainezi :D

Totusi merita asteptarea daca o sa-i batem pe dinamovisti :)


Acuma am vazut pe site-ul federatiei ca numa` ai nostri au toti poza pusa :) la Dinamo lipseste o poza la Asesoft 2 iar la restul abia gasesti cate o poza ratacita...

Bicinigar
1st November 2005, 01:54
deci ...
MVP il desemneaza antrenorii ambelor echipe
apoi pozele pe site nu exista deoarece nu sunt trimise de catre cluburi la federatzie
la dinamo lipseshte o poza pentru ca lipseshte shi jucatorul respectiv (shtiu asta pentru ca yo y-am pozat :P )
cu timpul o sa apara shi date antropometrice despre jucatori dar mai intai trebuyesc procurate
un lucru bun yeste statistica , deshi la majoritatea meciurilor yeste total eronata

Dumars
1st November 2005, 07:52
Eu nu stiu cum se face in caz ca cei doi antrenori desemneaza 2 jucatori diferiti pt titlul de MVP. E ca la jurati in america, ii tine inchisi pana se ajunge la unanimitate. :)


Zoran Krstanovici a ucis ieri Aradul înscriind 42 de puncte, nou record personal

Extrema echipei clujene, Zoran Krstanovici, a făcut ieri senzaţie împotriva arădenilor de la West Petrom. Sîrbul de 2.04 metri înălţime a fost coşgeterul meciului, cu 42 de puncte (2x3). Şi nu a fost tot. A vrut să aibă totodată o ieşire din scenă spectaculoasă şi a efectuat în ultima secundă un slam-dunk de manual, execuţie primită cu ovaţii de cei aproximativ 1.500 de spectatori. "Astăzi a fost ziua mea. Am reuşit multe puncte, dar asta doar cu ajutorul colegilor mei. Pot spune că este cel mai bun joc al meu de cînd evoluez la Cluj. Sper să repet această evoluţie bună şi miercuri, în Euro Challenge Cup, cu israelienii de la Ironi Ashkelon", a declarat Krstanovici la final. Poli Carbochim s-a impus în faţa lui West Petrom cu 100-88 (28-21, 26-15, 16-27, 30-25), de la arădeni ieşind în evidenţă doar bosniacul Radenko Toroman, care a înscris 31 de puncte (5x3).


Zoran are doar 23 de ani.

Nu scrie nimeni nici in presa locala de LeVar.

Raptor
1st November 2005, 08:03
Avanpremiera NBA o sa o termin azi cam pe dupa-masa... si sper ca mesajul ala nu era ironic.

Cat despre MVP... l-or hotari antrenorii, dar cum ramane daca nu se inteleg asupra MVPului (nu ca ar fi un lucru extrem de improtant si nu s-ar intelege, dar totusi).

Dumars
1st November 2005, 08:08
Raptore, prea irascibil esti.
Nu eram ironic deloc. Nu tu ai scris articolul ala despre conferinta de est de pe onlinesport, la care ai dat linkul? Daca nu tu, atunci acel Robert R. era bine informat.

Daca o sa citesti si ce a scris bicinagar, o sa intelegi si faza cu MVP-ul.

Raptor
1st November 2005, 08:25
Pai eu am scris articolul, dar cu atata ironie pe forumu asta nu mai stii ce sa crezi.

PS. Am citit ce a scris, dar tot n-am inteles care-i faza cu MVPu. Daca un antrenor zice ca X e MVP si altu zice ca Y... care devine MVP?

Dumars
1st November 2005, 08:31
Pai ramane sa ne elucideze altcineva.

Keep it up!

virtual
1st November 2005, 13:48
Is clujean, mare fain U Carbochim.

Dar nu cred ca chestiile cu LeVar sunt chiar asa. Nu e un mare jucator. Are o detenta mare si e stangaci. Atat. Nu arunca foarte bine si nici nu e foarte spectaculos. Dati search pe google dupa el si o sa vedeti ca anul trecut juca la DePaul Blue Demons in Chicago, in colegiu. Si nu era nu stiu cat.

Lol... din Chicago in Cluj-Napoca? Detenta mare nu te ajuta in SUA, unde TOTZI sar bine... ci poate doar in Romania.

Nu vreau sa imi sariti in cap, dar asta e. Nu e asa de valoare. Si din cate am auzit nici nu se integreaza prea bine in RO, asa ca nu va atasati de el.

ovi sibiu
1st November 2005, 14:03
In legatura cu MVP-ul: la ce conteaza chestia asta? Se face un clasament final? In fine, cred ca pe antrenorul care a pierdut un meci,
nu-l mai intereseaza cine e MVP!:D

Raptor
1st November 2005, 14:23
Pai asta ziceam, dar faceam abstractie si vorbeam in principiu.

woody
2nd November 2005, 15:02
La Pitesti-Sibiu... nu tzin minte sa fii fost o faza care sa iasa in evidenta in mod special... au fost unele capace etc etc dar niik ce mi s-ar fi putut intipari in minte.

Insa la Sibiu-Cluj, la finalul sfertului 2 (inainte de pauza mare), mai erau fo 4 secunde si cam in ULTIMA a aruncat evans de la fo 8-9 metri... si... COS!! (eram si condusi, deci era un cos f important!)

na, asta de mai sus pt cei care nu stiau... pt ca clujenii sigur mai tin minte :D


Salut baieti,

Mai exista forumul suporterilor lui CSU Sibiu? La vechea adresa nu mai apare nimic.

VladS
2nd November 2005, 15:17
Iata ce s-a scris in presa locala in legatura cu abesenta lui LeVar din jocul de luni cu Aradul:

De ce nu a jucat Seals?
Aceasta era întrebarea de pe buzele tuturor spectatorilor meciului cu West Petrom Arad. Americanul a stat plictisit pe bancă tot meciul, de multe ori fără să dea vreo atentie indicatiilor antrenorului Perisic la “time-out”. Poate LeVar Seals ar fi dat o altă fată jocului, în special în sfertul trei, atunci când Silvăsan si Chetreanu nu s-au descurcat mai deloc pe extremă, iar Lăpuste avea patru greseli personale. Perisic nu a considerat, însă, că LeVar merită să intre în teren. Motivul? Jocul său slab din ultimele două partide, în Cipru cu Dentalcon Apoel Nicosia si în campionat, cu CSU Atlassib Sibiu. “Nu e nimeni supărat pe LeVar. Pur si simplu, Misa (antrenorul Perisic – n. red) a considerat că utilizarea sa nu este oportună. A evoluat foarte slab si în Cipru si la Sibiu. Dacă va reveni la o formă mai bună, cu sigurantă va juca”, ne-a declarat managerul Poli Mobitelco, Mircea Cristescu.
Ziua de Cluj

nicks
2nd November 2005, 18:30
http://pub3.bravenet.com/forum/195891213/
Asa e forumul csu sibiu

Bicinigar
2nd November 2005, 19:20
maine la ora 11 , pentru doritorii de basket feminin , va fi meciul Rapid - Arad in sala Rapid

cristane
2nd November 2005, 19:30
maine la ora 11 , pentru doritorii de basket feminin , va fi meciul Rapid - Arad in sala Rapid

Interesant meci, dar joi la 11... n-am cum sa scap de la munca... ce dracu nu l-au pus mai pe seara, inainte de meciul cu Rennes? :)

eddy_jozsa
2nd November 2005, 19:48
Se avertizeaza:
CS CET Govora pentru comportamentul nesportiv al antrenorului MOISE Alexandru.
CSM Oradea pentru slaba functionare in repetate randuri a echipamentului tehnic.
DINAMO ERBASU Bucuresti pentru comportamentul nesportiv al antrenorului VINEREANU Alexandru
CSU Sibiu pentru neasigurarea protectiei oficialilor la joc.
Se amendeaza:
CS Kos Karoly Sf Gheorghe cu suma de 300 RONI pentru neasigurarea asistentei medicale la sala, conform Regulamentului de Organizare al FRBaschet.

Foarte detaliat raportul asta :D Cred ca amenda pentru CSU e retroactiva... deci pt ceva incident de anul trecut... ca anul asta n-a aparut nimic in presa despre asa ceva.

Misto si moneda noua inventata de FRB: un RON, doi/mai multi RONI. :D

In tribuna de azi, managerul CSU (nu vulc) declara ca "de sambata, nu mai intra nimeni prin spatele salii". Este vorba de "evaziunea" fanilor... care de multe ori au facut ca cei din conducere sa se mire de ce in sala sunt 2500 de oameni dar ei au vandut doar 500 de bilete. Sper sa se tina de cuvant echipa!

Cosmin Salajan
2nd November 2005, 21:16
azi in cupe levar a jucat bine , iar in meciul cu aradul antrenorul clujenilor , Misa , a declarat ca a menajat dintre titulari

Raptor
2nd November 2005, 21:42
Misa? S-au integrat si ei in absolut?

Cosmin Salajan
2nd November 2005, 22:20
il cheama miodrag , dar a zis sa-i spunem misha , cand am scris "misa" am vrut sa scriu misha

eddy_jozsa
2nd November 2005, 22:27
Mişa măih :D

Cosmin Salajan
2nd November 2005, 23:07
@eddy da , Mişa , cum ai zis tu , dar eu nu am la calc limba romana asha ca folosesc "sh" "tz"

paul*
3rd November 2005, 08:47
Sambata toti vom fi intr-o singur culoare.Galben peste tot.Victorie CSU!

Pregatiti-va arsenalul ptr. Razvan Popa.

Bicinigar
3rd November 2005, 18:59
sambata tot fetele joaca in bucureshti la ora 10:00 in sala Olimpia
meciul Olimpia Bucureshti - Natzional Iashi

eddy_jozsa
3rd November 2005, 20:10
La Sibiu, pregatirile pentru meci (atat la echipa, cat si in randul suporterilor) intra pe ultima suta de metri. Par dispusi mai mult ca oricand sa bata pe dinamo :D

De saptamana asta, cu CSU se antreneaza un nou jucator: mulatrul Brice (mama sibianca, tatal francez de culoare), iar sunt sanse ca acesta sa fie legitimat din iarna la CSU ca si jucator roman. Am inteles ca nu e un jucator extraordinar... iata si o poza:

http://www.ctrsimplu.ro/csu/brice/brice.jpg

Inca odata, galeria sibiana roaga toti suporterii sa vina imbracati in galben la derbyul de sambata!!

nicks
4th November 2005, 01:00
FORZZA CSU SIBIU
Sambata va fii spectacol in TRANSILVANIA

ovi sibiu
4th November 2005, 09:53
Maine in sala Transilvania din Sibiu o sa fie nebunie curata!:yeah: :evil: :drak:
Suporterii sibieni sunt rugati sa vina in galben la meciul de maine cu Dinamo!
Forza Sibiu!:yeah: :yeah:

marinike
4th November 2005, 10:01
imi permit sa intrerup putin toata aceasta "nebunie" ( in sensul bun al cuvantului:P ) creata in jurul meciului de la sibiu si sa va anunt ca asesoft va juca astazi meciul cu muresu pe teren propriu, echipa din ploiesti adresand o cerere in acest sens atat federatiei cat si echipei din tg.mures, ambele fiind de acord cu acest lucru.

in alta ordine de idei saptamana viitoare se va lua in discutie, la sedinta biroului federal cererea asesoftului de a-l inscrie ca antrenor-jucator, in campionat si cupa romaniei, pe nwosu.

eddy_jozsa
4th November 2005, 10:05
o sa cada pe spate toti dinamovistii cand vor intra in sala :yeah:

P.S.: @marinike... de ce au mutat meciul?? nu mi se pare corect... muresul are un public iubitor de baschet (asemanator cu sibiu, arad) si nu inteleg de ce trebuie privati de acest spectacol. E clar, meciul se va termina cu un scor de genul 140-25, si sapt viitoare la Ploiesti vine cea mai tare echipa cu care a jucat Asesoft vreodata... dar totusi... poate acolo, 3000 de oameni si-au facut speranta, au asteptat un sezon intreg sa vada cum propria echipa pierde cu Asesoft. Din nou, ploiestenii trateaza cu nasul pe sus si cu durere in cot campionatul intern... oricat de "vai de mama noastra" am fi, cred ca nici o echipa din EuroCup nu se comporta asa...

(si anul trecut parca meciul cu Medias a fost mutat din orasul de pe malurile Tarnavei, la Ploiesti)

ovi sibiu
4th November 2005, 10:25
Pai daca e asa, corect ar fi ca meciul din retur sa se joace la Tg. Mures!
Cat despre atmosfera de la Sibiu, noi speram sa fie toata sala in galben, dar nu cred ca putem deocamdata, insa sala o sa fie arhiplina! O sa se vada in poze!:yeah:

cristane
4th November 2005, 10:34
Multa bafta Sibiului. Daca n-as fi blocat in Bucuresti weekendul asta as fi vrut sa vin si eu. Asa insa... va tin pumnii de aici :) Sa-i bateti pe ciini :)

MT
4th November 2005, 11:17
Mai ca mi-a stat gandul o clipa la o victorie a lui Dinamo, ceea ce ar duce Sibiul la 2 infrangeri :D ...dar primeaza totusi optiunile "'de suflet"" ..asa ca Hai CSU! :)
Bafta maine!

marinike
4th November 2005, 12:00
@eddy : nici eu nu sunt de acord cu faptul ca meciul a fost mutat si nu mi se pare normal sa se faca nici o concesie echipelor ce sunt angrenate in cupele europene insa trebuie luat in considerare faptul ca asesoftul a avut o deplasare grea (atat dpdv al adversarului intalnit cat si al distantei pe acre a avut-o de parcurs - au calatorit pe o ruta ce trece prin munchen) iar marti o asteapta un alt meci dificil si foarte important atat pentru parcursul ei ulterior in europa cat si pentru baschetul romanesc in general. probabil ca la acest lucru s-a gandit si federatia cand a luat aceasta decizie.

cat despre corectitudinea acestei decizii consider ca federatia nu e chiar asa vinovata, ca si muresul si-a dat acordul, nu? daca frb-ul ar fi luat decizia doar la solicitarea ploiestenilor, fara sa ia in considerare parerea adversarilor atunci ar fi fost intr-adevar inadmisibil pentru un for care sa respecta si care arata respect pentru competitiile pe care le organizeaza (implicit si pentru competitoare)

sunt sigur insa ca meciul retur se va juca la tg. mures si, de asemena, sunt sigur ca si clujul, sibiul sau orice echipa romaneasca ce ar fi fost in aceasta situatie ar fi primit intelegere.

corect, nu asa se procedeaza la marile cluburi europene (in nici un sport) insa noi abia acum am reusit sa scoatem capul in lume, suntem la inceput de drum si ne mai lovim inca de astfel de probleme care, cu timpul vor disparea. spre exemplu acelasi lucru s-a intamplat cu steaua anul trecut cand a fost angrenata in grupele cupei uefa, si-a amanat meciurile si a trebuit sa joaca vreo 2 derby-uri intr-o saptamana. ei bine anul acesta nu s-a mai intamplat acest lucru si aceeasi chestie cred ca va fi si cu baschetul romanesc peste catva timp.

dolby
4th November 2005, 13:41
elba-rapid 78-81(dupa prelungiri)...... asta da surpriza.

cristane
4th November 2005, 14:04
elba-rapid 78-81(dupa prelungiri)...... asta da surpriza.

:o: :o: :o: :o: :o: :o:

eddy_jozsa
4th November 2005, 15:01
...distantei pe acre a avut-o de parcurs - au calatorit pe o ruta ce trece prin munchen

scuze... DA CUM DRACU SA MERGI DIN ROMANIA SPRE UCRAINA PRIN MÜNCHEN?!?!?!?!?! :headbang: :ciocan: :headbang:

si de rapid... un cantec nemtesc zice "wunder gibt es immer wieder" (ceva de genul "se mai intampla din cand in cand si minuni"). Sezonul trecut, sau acum 2 sezoane, nu mai stiu exact, rapidul a reusit sa castige la Cluj!!! Asta a fost o surpriza si mai mare.

P.S.: Super au programat si meciul asta de la Timisoara... azi la ora 10:30... sigur a fost plina sala! :headbang:

marinike
4th November 2005, 15:10
scuze... DA CUM DRACU SA MERGI DIN ROMANIA SPRE UCRAINA PRIN MÜNCHEN?!?!?!?!?!

probabil asa au avut legaturi cel mai usor! este intr-adevar ceva ciudat insa, cu siguranta, asta a fost singura solutie deoarece, cel putin de pe otopeni, nu exista nici o cursa directa spre ucraina.


iar rapidul este la al doilea meci consecutiv fara infrangere. cred ca va fi revelatia campionatului :D

Dumars
4th November 2005, 18:47
scuze... DA CUM DRACU SA MERGI DIN ROMANIA SPRE UCRAINA PRIN MÜNCHEN?!?!?!?!?! :headbang: :ciocan: :headbang:

si de rapid... un cantec nemtesc zice "wunder gibt es immer wieder" (ceva de genul "se mai intampla din cand in cand si minuni"). Sezonul trecut, sau acum 2 sezoane, nu mai stiu exact, rapidul a reusit sa castige la Cluj!!! Asta a fost o surpriza si mai mare.

P.S.: Super au programat si meciul asta de la Timisoara... azi la ora 10:30... sigur a fost plina sala! :headbang:


Se merge prin Munchen din cauza legaturilor. Si ca timp, nu pierd prea mult. Ce inseamna 1500km cu avionul, 2h? Daca mergeau cu autocarul era altceva.

Noi in sezonul 2004-05 am pierdut cu Rapidul aici la Cluj. Dar atunci Santana a
prins o zi exceptionala si cu om pe el marca de la 3 nestingherit.

Referitor la reprogamari, meciurile pot fi decalate cu acordul celor 3 parti (echip+federatie), dar cu maxim 48h, nu ca in sezoanele trecute cand meciurile se disputau dupa cateva luni.

Totusi, ce s-a intamplat la Timisoara? Am vazut ca au fost prelungiri, dar totusi? Cine a jucat atat de bine la Rapid? Wayne? Sau cei de la Timisoara au jucat prost? Nu stie nimeni mai multe?

MVP Sapera Hristu (român)

ovi sibiu
4th November 2005, 21:20
Maine cei de la TV Sport sunt la Sibiu, transmit meciul FC Sibiu-Craiova! De ce nu raman si de la 17 sa transmita si meciul
Sibiu-Dinamo!:headbang:

eddy_jozsa
4th November 2005, 21:26
intreaba-l pe costim, ca-l vazusem aici pe forum :headbang:

pai strategia de marketing a posturilor care dau meciuri de fotbal, se poate rezuma intr-o singura propozitie: (spectatori) prosti, dar MULTI! asta este... :ciocan:

eu inainte de sezon planuiam sa merg la FC Sibiu cu U Craiova, dar acu nu mai am chef... oricum e plictiseala.

EDIT (Raptor) : Am sters ultima propozitie. Nu exista o asemenea "vanatoare" (sper) si e ceva anormal.

ginu
5th November 2005, 04:01
Pentru maine, Forza Sibiu! Aratati-le Dinamovistilor cine sunt sefii. Desi pt U ar fi mai bine sa castige Dinamo (clasamentul), vorba altcuiva de-aici de pe forum, parca ratiunea nu castiga aici, asa ca aratati-i echipei Militiei cine face legea (impreuna cu U, bineinteles).

Daca raman U si Sibiu pe 1,2 la fine, sper sa avem garantata o finala U-CSU. Ideal...aia mare.
Dar hai sa revenim cu picioarele pe pamant, si sa uram succes celor doua echipe adevarate din campionatul nostru, CSU si .... "U"niversitateaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa Cluj

Hai "U"

za_horse
5th November 2005, 10:24
In mod normal ar trebui sa tin cu Sibiul, dar azi cred ca o sa tin cu Dinamo din respekt pt. Marijanovici(doar a fost liderul WPA), Markovici(cel mai serios jucator de la noi) si fratiorul cuiva drag mie :kiss:.
Si pentru toate televiziunile care nu transmit meciuri de basket desi sunt in zona :rosu: :rosu: :rosu: :jerk:

P.S. Felicitari Rapid, m-ati facut mandru ca sunt anti-timisorean.
P.S.2 Forza West Petrom : Ziguli poti sa fugi...poti sa te "Pitesti" ... dar nu ai cum sa scapi :P

eddy_jozsa
5th November 2005, 10:56
@raptor: Ala e un cantec folosit de anumite galerii... oricum, "vanatoarea" e pe plan sportiv, si in sens figurat.

Observ ca aici se tolereaza mai mult chestii de genul "ce plictisitori si naivi sunt ardelenii"... dar ma rog.... :ciocan:

@za_horse: tine cu cine vrei, dar cred ca majoritatea aradenilor vor tine cu sibiu, ca doar sunt infratite galeriile :D ai si tu intr-un fel dreptate, ca doar marjanovic v-a ajutat sa castigati 2 titluri. Numa bine!

za_horse
5th November 2005, 13:14
@ Eddy, eu oricum va doresc mult succes si sa aveti parte de un meci pe cinste. Intr-un fel as tine si cu voi, tinand cont ca am fost singura echipa care am castigat impotriva voastra in acest sezon :) dar am expus mai sus motivele pt care tin cu Dinamo azi.
@ Raptor ... Jos cenzura! Nu te lua dupa aia de la FRBaschet care au desfintat un forum doar pentru ca nu le convenea ce se scria in el. :D

dolby
5th November 2005, 13:42
Sunt curios daca iarasi o sa-si dea in petec Razvan Popa.in ultimii ani, n-a fost meci csu-dinamo in care sa nu fi avut ceva de comentat, ceva de impartit cu jucatorii, cu arbitrii, cu spectatorii.....
in rest, sper sa batem azi, ca a trecut cam mult timp de la ultima victorie cu dinamo.

edit:intre timp am vazut postul lui Paul.nu stiu daca e chiar asa cu raptor, o fi el tinar , dar parca aici a avut un pic de dreptate.cintec-necintec,e destul de provocator,daca e ala la care ma gindesc eu.

ovi sibiu
5th November 2005, 14:21
Cei de la tv sport si-au strans jucariile, desi sala e peste drum de stadion!:headbang: Volei am vazut ca se transmite, chiar si hochei, handbal etc. Baschetul e un sport plictisitor, lipsit de actiune!
Clavon, Evans, Kovacs si Craciun au fost la FC Sibiu-Craiova! Evans parea cel mai interesat! Dupa pauza nu i-am mai vazut!
Pe la stadion, toata lumea vorbea de meciul ci Dinamo! Mai e putin!:evil: :drak:

Dumars
5th November 2005, 14:46
Succes sibienilor in meciul cu Dinamo!
Daca bateti veti fi lider! (Cel putin pana marti cand noi jucam la Brasov)

Hai sa fim echilibrati cu totii si sa nu generalizam (cum au facut altii, la un moment dat :P ).
Si cred ca daca ati fi nuantat si ati fi precizat Dinamo, in loc de bucuresteni, nu v-ar fi cenzurat nimeni.

O fi inteles ceva Evans din fotbalul nostru?

TVsport, ovi, trebuie sa iti amintesc ca au mai dat baschet (euroliga). Nu cat am vrea noi, dar asta e audienta baschetului si trebuie sa rabdam.
Si eu cred ca sunt unele meciuri in campionatul nostru care ar putea fi transmise la TV. Ex. Sibiu- Cluj, Sibiu - dinamo, Asesoft-Dinamo (care chiar a fost la TVsport), etc

Va asteptam pe sibieni sa veniti cu detalii cat mai repede dupa inchierea meciului.

ovi sibiu
5th November 2005, 14:58
Da, stiu ca au dat Euroliga, au dat si campionatul european, dar e un post de sport, nu de muzica sau de cultura! Vorba ta, macar meciurile interesante! Mai ales ca au fost la Sibiu azi!:rolleyes: :ciocan:

Dumars
5th November 2005, 18:28
La pauza CSU Sibiu - Dinamo 52-47. /hello

Sibiu are 10 greseli personale, iar Dinamo doar 2.

---------------------------------------------


Later edit:



Final dramatic la Sibiu.

In sfertul 3, Sibiu a condus si cu 11 puncte.
Dar pe final era 95-93, pt Sibiu.

Multumim Ovi_Sibiu pentru informatii.

Rezultat final 97-93.
MVP Darnell Clavon.

Felicitari Sibiu!

Mures- Asesoft 44-108

eddy_jozsa
5th November 2005, 19:59
AAAAAAAAAAAMMMMMMMMM CCCCCCCCAAAAAAASSSSSSSSSSTTTTTTTTIIIIIIIIIGGGGGGGG GAAAAAAAATTTTTTTTT!!!!

Intr-adevar, 97:93, a fost nebunie curata.

(scriu mai tarziu detalii, scuze da tre sa-mi revin umpik)

t.b.
5th November 2005, 20:12
Felicitari :ok: ma da voi ne-ati batut pe noi acuma pe Dinamo, da` cu Aradul ce facurati? :)

ovi sibiu
5th November 2005, 20:31
Mama ce meci!:D Dinamo a facut ce stie mai bine, sa dea de la 3, iar noi am facut ce stim mai bine, sa jucam pe americani! Se pare ca din iarna mai vine unu'!:evil: Despre atmosfera, nu pot sa spun prea multe, pozele vorbesc in locul meu! Eu am ajuns pe la 16.20 in sala, atunci sala a fost aproape plina, deja la si 30 nu mai puteai sa iesi!:yeah: :yeah:
In sfertul 4 am avut avantaj de 11 puncte, dupa care Dinamo a recuperat prin aruncari de 3! In ultimul minut, diferenta era de 1 punct in favoarea noastra! In fine, in ultimele 11 secunde, scorul a fost 95-93 pentru Sibiu! Rateaza Marjianovic, recuperam noi, o pasam, ajunge la Clavon care e faultat! Cand m-am uitat la tabela, mai erau 0,3 secunde! Dupa care o,oo! In fine, se cearta aia pe acolo, sala canta, Clavon dansa, iar Markovic si Popa, dupa cum se vede in ultimele poze, stateau in fata lui Clavon. Ultimele 2 libere au fost marcate, iar in 0,03 secunde diferenta este prea mare, iar Helcioiu arunca dupa expirarea timpului!
Sibiul trece pe primul loc! :yeah: :yeah: :yeah:

faza zilei: Evans scapa spre panou, finalizeaza cu un dunk, care ridica sala in picioare! (poate e mult spus, pentru ca eram deja in picioare:happy )
Un :rosu: pentru arbitrii, in primul sfert: 10-2 la greseli personale! Sub orice critica, anulau decizii, de la 2 libere se ajungea la repunere din lateral!:ciocan:

ginu
5th November 2005, 20:33
Felicitari Sibiului. /hello
Se anunta un campionat incins, si de-abia astept finala mare "U"-CSU.:yeah:

Sa speram ca sezonul va ramane tot asa echilibrat.

Raptor
5th November 2005, 20:43
@raptor: Ala e un cantec folosit de anumite galerii... oricum, "vanatoarea" e pe plan sportiv, si in sens figurat.

Observ ca aici se tolereaza mai mult chestii de genul "ce plictisitori si naivi sunt ardelenii"... dar ma rog.... :ciocan:



Am stiut dinainte sa apas pe butonul delete ca o sa "imi aduci aminte" (mie si celorlalti) ce am declarat eu despre ardeleni. Totusi, aia e o chestie reala, vizavi de ceea ce simt eu. In nici un caz "plictisitori" si "naivi" (desi nu-mi aduc aminte sa fi zis naivi) nu se poate compara cu "anti-bucuresti" si "vanatoare de bucuresteni".

In acelasi timp, puteti fi siguri ca si alte mesaje cu astfel de caractere, indiferent impotriva cui sunt adresate, vor fi sterse/modificate. Tre intai sa le gasesc.



@ Raptor ... Jos cenzura! Nu te lua dupa aia de la FRBaschet care au desfintat un forum doar pentru ca nu le convenea ce se scria in el. :D

Aici nu se pune problema asa. Nu ma iau dupa nimeni, ci fac ceea ce cred eu ca e corect. Si ceea ce am facut a fost corect.

eddy_jozsa
5th November 2005, 20:51
ah, ce bine, a preluat ovidiu munca ce era a mea pana acum :D

ce-ar mai fi de adaugat:

Publicul
Cel mai numeros de cand merg eu la sala!!! Am mers acolo la 16.10, erau cozi imense la ambele case. Cei ce dupa ora aia au mai gasit un loc pe scaun se puteau declara fericiti. Eu abia am gasit... la 16.30 nu prea mai erau scaune.

S-au umplut: TOATE scarile de acces, cele 2 holuri de sub si de peste tabela de marcaj (vedeti in poze), colturile tribunelor (unde sunt geamuri).

In repriza a 2-a, lumea care a mai venit a fost nevoita sa stea pe parchet, la cele 4 intrari pentru jucatori si staff. Aproximativ 50-100 de oameni, impartiti in cele 4 colturi (pe parchet... insa sa nu credeti ca au stat in teren... pe parchet e loc berechet, nu e ca in sala... altor echipe :evil: )

Galeria s-a pregatit pentru acest meci cu role si confetti, destule pentru TOTI cei peste 1000 de oameni care se aflau pe tribuna aia. Cred ca era destul confetti pentru inca odata atatia...

In rest, au aparut 2 bannere noi: "Evans - new kid in town", si "We love you Clavon" (ca fapt divers, discutasem pe forumul echipei ce sa scriem pe bannere... primul a fost ideea lui ovi_sibiu, iar asta cu "we love you clavon" a fost ideea mea - insa au mai avut-o si altii :P)

Galeria a mai avut 2 steaguri imense in culorile clubului.

S-a cantat in mare tot meciul, a fost cel putin cu 2 clase peste ceea ce e "de obicei" la Sibiu (adik de exemplu in meciul cu Cluj) Nu vreau sa-mi imaginez ce se va intampla aici daca jucam o finala.

La finalul meciului, toti jucatorii au trecut la marginea terenului pentru a da mana cu fanii, si am inteles ca unul din garduletzele alea mov a cedat!!!!

Meciul

In mare a zis ovi ce era important. Insa puteti sa ma credeti ca ma doare burta de la emotii... Sibiu-Cluj 93:91, Pitesti 78:79 Sibiu, Sibiu 97:93 Dinamo.... au fost 3 saptamani (consecutive) nebune, si am avut un puls urias... deci daca era meci de playoff cred ca mi se facea rau!

Mai ales ca am condus la 11 puncte si ne-am lasat egalati spre final... de fapt, a fost invers fata de meciurile precedente, cand am jucat excelent in sfertul 4. Acum am jucat bine in primele 3 sferturi si (era sa) cedam in sfertul 4.

Dintre jucatorii nostri, in afara de Clavon si Evans, i-am remarcat pe Tordai, Grunwald (cel din urma ajutand echipa in momente decisive cu aruncari de la 3)... restul au jucat toti binisor!!

Dinamo ne-a umilit de la 3, ca si clujenii... insa e incredibil cum se pot tigani aia cu arbitrii. Cum a descris si ovi faza... era asa un vacarm la ultima faza, ca nici n-am inteles ce se intampla... deci era fault pentru noi... mai erau 3 secunde... si ceasul a sarit cumva la 0:00.... toata lumea din sala sarea, si toti jucatorii sibieni au intrat in teren... era clar, victoria nu ne mai poate scapa.

Dupa primul val de bucurie, a urmat insa confuzie: intai, Clavon s-a resimtit, nu prea ar fi putut arunca de la libere... dinamovistii au inceput sa se tiganeasca la masa cu arbitrii, sa se puna la loc cele 3 secunde ramase. Si tot asa a mers vro 10 MINUTE (!!!!!!), timp in care 2-3 dinamovistii au stat intre linia de libere si cos, pentru a-l opri pe Clavon sa arunce. Nu stiu ce a avut ceasul de joc, dar nu l-au putut pune nici cum sa arate 0:03!!! In cele din urma, Clavon a marcat ambele libere, 97-93... si arbitrul a fost nevoit sa numere (in gand probabil) cele 3 secunde de atac pentru dinamovisti, in care acestia, evident, n-au marcat. (arbitrajul intr-adevar a fost f slab)

Cele 10 minute de tiganire a dinamovistilor au fost enervante, insa au dat ocazia publicului sa sarbatoreasca indelung victoria echipei!!! A fost ceva magnific!

EDIT1: @raptor: da, ai si tu dreptate intr-un fel. totusi, sunt ferm convins (mi-e lene sa caut) ca ai scris de ardelenii aia ca sunt naivi... si, in apararea mea pot spune ca parerea ta despre ardeleni e reala, in timp ce sloganul meu era doar un mod al unor galerii de a intepa echipele din capitala... cum ziceam, "vanatoare" pe plan sportiv... dar, ma repet, ai procedat corect (in prop de 90% asa :D)

EDIT2: Ca faza zilei, si eu am simtit ca acel slam a lui Evans a fost cireasa de pe tort. Au fost multe faze faine (si capace etc.), dar dpdv al nivelului de sunet care s-a atins la cosul ala, a fost ceva incredibil....

Nu era un simplu slam, ci a fost in ULTIMA secunda a sfertului 3!!!! Evans fugea spre cos, si nu se astepta nimeni la slam, pentru ca el de obicei nu da de sus! Oricum, evans pare destul de interiorizat, nu prea il vezi dansand ca pe clavon.

EDIT3: West Petrom Arad 90-81 BCM Arges Pitesti Bine ca au castigat si fratii nostri din Arad!! :yeah: Iasi-Oradea se joaca luni, Brasov-Cluj se joaca marti!

Daca ma uit putintel in sus, cred ca numele meu ar trebui sa apara in dictionar langa cuvantul "post mamut"... na, scusi ca e asa lung... poate unii va pierdeti rabdarea pana ajungeti la sfarsit. :D

dolby
5th November 2005, 23:53
ce-as mai zice eu in completare la csu- dinamo ar fi cam asa:
1.atmosfera super, intr-adevar , dar incrincenata, parte pentru ca nu i-am mai batut pe dinamo de multa vreme(de vreo 5 ani), parte pentru ca aproape de fiecare data cind au venit la sibiu, dinamovistii au reusit sa creeze o atmosfera negativa(ba arbitraje scandaloase , ba iesiri nelalocul lor-aici campion a fost popa anul trecut, cind in momentul cind dinamo avea avans vreo 20 de puncte,si toata sala cinta , a reusit sa strice atmosfera cu semne obscene catre tribuna-ba lamentari pentru arbitraj,inclusiv azi, evident etc)
2.dinamo e o echipa sudata,fara pivoti, din pacate pentru ei(daca a ajuns caraiani sa joace pivot..........no offense).asta cu pivotii e valabila si pentru noi, din pacate nu s-au miscat grozav nici astazi, exceptie facind poate ionut mocanu pe final, cind a avut citeva recuperari bune sub ambele panouri).Si, ca sa revin, se vede ca dinamovistii joaca de multa vreme impreuna, au cel mai bun joc colectiv din ce am vazut pina acum la sibiu, se apara foarte bine.
3.foarte bun jocul de 3 puncte la bucuresteni(marianovici arunca enervant de bine:D ), dar nici nu au alta alternativa.
4. mi-a placut azi mult uce, bataios, prezenta puna sub panouri.mi-ar place sa-l avem la echipa.
5.jocul nostru-ca de obicei in ultima vreme- bazat pe evans si clavon, dar nu stiu cit o sa mai tina sa stai doar in 2 jucatori(sa speram ca din iarna o sa mai vina macar cite un jucator pe pozitiile 3 si 5- si atunci intr-adevar putem vorbi de finala).
6.super-apatic in joc helcioiu
7. in rest,palpitatii cit incape si bere asisderea.:)
In concluzie, bravo baietilor si "keep up the good work".A fost frumos.

t.b.
6th November 2005, 00:13
Cine e pe primul loc, cine e pe primul loc??? SIBIUL E, SIBIUL E!!!

Pana marti :D in rest "U" Cluj eeee, "U" Cluj eeeeeeeee

eddy_jozsa
6th November 2005, 00:13
uche nu prea are ce cauta la csu... pai nu e tot fundas??? ori noi suntem chiar suprasaturati, cu clavon, evans si calota, si acesta din urma fiind un jucator bun!!

@t.b.: Intr-adevar de laudat ca clujenii inca n-au stat. :ciocan:

t.b.
6th November 2005, 00:23
Da` i-am batut pe Asesoft, voi ii bateti? :P

vladsibiu
6th November 2005, 01:29
Prietene voi ati facut amical cu asesoft!.....hai sa fim seriosi k nu ne-am nascut ieri...stai linistit iti dau in scris k asesoft va pleca invinsa pe bune de la noi cu ati plecat si voi , dinamo si cine a mai fost si va mai veni!

vladsibiu
6th November 2005, 01:39
Revenind la meciul cu dinamo a fost la fel de greu ca cel cu clujul............incep sa se contureze echipele la varf...se pare ca lupta se va da intre CSU, asesoft si "U"....dinamo ramane o echipa foarte omogena probabil cu cei mai buni aruncatori de 3 puncte din tzara dar daca li se opune o aparare adevarata,om la om tot meciul ,(nu cum o avem din pacate noi momentan la Sibiu )n-ar sufla.Respect celor doi magnifici Brian si Dee pe langa valoare au reusit sa unmple la fiecare meci o sala pana la refuz cu vreo 4000 de oameni cum personal nu am mai vazut din 1999 incoace!

paul*
6th November 2005, 07:50
Atmosfera de la Sibiu a fost fantastica.Din pacate Popa s-a dat iar in spectacol.Baiatul acesta i-a cerut arbitrului gresala tehnica la Clavon ptr. motivul ca acesta de bucurie ca am recuperat si a fost si faultat cand mai erau 2 sec., a aruncat mingea in sus,aceasta atingand instalatia.Si-a impreunat mainile ,s-a rugat de arbitru,i-a explicat faza,la injurat ,s-a dat pur si simplu in spectacol.Offfffff.
BRAVO CSU.

za_horse
6th November 2005, 10:16
In primul rand felicitari sibienilor, pentru victorie, pentru atmosfera si pentru ca sunt lideri :ok: .
Referitor la meciul WPA - Pitesti pot sa spun ca a fost o nebunie in care s-a mers cap la cap, timp de 3 sferturi diferenta maxima fiind de vreo 6-7 puncte. Mai intai cateva cuvinte despre oaspeti. Ziguli senior a fost acelasi antrenor recalcitrant si vesnic nemultumit de deciziile arbitrilor, era chiar distractiv sa-i urmaresti reactiile. Am fost surprins de precizia aruncarilor de la 3 puncte pentru jucatorii pitesteni, din primii 5 doar Simunovici nu a marcat de 3 (nici nu a incercat), iar Santana a fost chiar enervant cu precizia lui. Kumic a jucat binisor dar a faultat prosteste. Surpriza placuta a fost Eugen Ilie, care daca ar avea vreo 5 cm in plus la inaltime ar fi un pivot excelent.
La West Petrom a surprins de la inceput lipsa de concentrare a lui Shennai, care si asa a castigat insa duelul cu Simunovici. Toroman nu a fost in mana de la 3 puncte dar a fost extrem de util sub ambele panouri. Dehelean nu a fost in apele lui dar a reusit o faza de efect cand a oferit o minge din fata lui Simunovici (a fost un fel de "in your face lay-up"). Tanarul Boitos a reusit atat cat a jucat sa il anihileze destul de eficient pe Santana marcand in plus si doua aruncari de la 3 puncte. Haslett a fost ca de obicei acelasi aruncator exact atat de la distanta si semidistanta cat si la patrunderi, dupa parerea mea el a fost adevaratul MVP al partidei. Marele merit al lui David Morris a fost ca a distrus moralul echipei din Pitesti prin driblingul de And-1 (vreo doi jucatori de la Pitesti au inca gleznele in refacere dupa intalnirea cu "gigantul" de 1,75 :P ) si prin faza meciului: ultimile secunde din sfertul 2, Morris asteapta pana timpul ajunge la 5 secunde, trece ca prin branza prin toata apararea si ofera o minge cu o bolta de vreo 2 metri peste nr.5 de la Pitesti (care juca extrema sau pivot si avea cu vreo 25 de cm in plus fata de Morris). Dupa care ziguli mai ca nu l-a luat la bataie pe elevul sau.:happy
In tribune atmosfera a fost ok, galeria a cantat tot meciul iar restul salii li s-au alaturat in momentale cheie.

eddy_jozsa
6th November 2005, 11:40
a fost multa lume in sala din arad??? misto daca galeria a cantat, avand in vedere situatia precara din clasament a aradenilor. Oricum, bravo, tot Arad si Sibiu au cel mai fain public de baschet din tara. (asta asa, ca o mica paranteza :D)

Observ ceva imbunatatiri la frbaschet.ro, e duminica dimineata si deja au aparut statisticile de la CSU-Dinamo. :ok:

Edit: Am gafat-o mai sus cand am zis de Uche. De fapt se pare ca e extrema... my bad... da aveam impresia ca e mai mic de statura.

Iata si clasamentul care va aparea in ziarele de luni. Mie imi place la nebunie! :drak:

sebastianm
6th November 2005, 11:55
era asa un vacarm la ultima faza, ca nici n-am inteles ce se intampla... deci era fault pentru noi... mai erau 3 secunde... si ceasul a sarit cumva la 0:00....

au stat intre linia de libere si cos, pentru a-l opri pe Clavon sa arunce. Nu stiu ce a avut ceasul de joc, dar nu l-au putut pune nici cum sa arate 0:03!!! In cele din urma, Clavon a marcat ambele libere, 97-93... si arbitrul a fost nevoit sa numere (in gand probabil) cele 3 secunde de atac pentru dinamovisti, in care acestia, evident, n-au marcat. (arbitrajul intr-adevar a fost f slab)


Ca sa clarificam pentru cei ce nu au inteles ultima faza din meci sau nu au fost acolo, sa nu se creada ca ce stii ce furaciune a fost ...

Mai erau doar 0.3 secunde si nu 3 secunde. Arbitrii nu s-au inteles intre ei, Ciulin a fluierat fault la Clavon, dar Udrica probabil nu a auzit sau o fi crezut ca timpul expirase si a aratat mesei ca s-a terminat jocul. Atunci s-a resetat timpul de joc de la masa. Vezi foto atasat cu scorul in momentul fluierului lui Ciulin, cu 0.3 sec ramase.

Pana s-au inteles intre ei si cu Olaru a durat toata tarashenia. Dinamovistii cereau, pe buna dreptate sa se dea liberele, si nu intelegeau ce tot fac arbitrii care parca erau ametiti de atmosfera din sala de nu se puteau intelege intre ei. Vina a fost cred a lui Ciulin care credea ca e clar ce fluierase si statea pe teren asteptand sa se execute liberele, nu a bagat de seama ca Udrica spunea mesei altceva si a venit tarziu la masa ca sa clarifice lucrurile. Adevarul este ca era atmosfera de un vacarm urias.

Apoi s-a incercat sa se revina pe tabela cu 0.3 secunde dar era practic imposibil sa opresti timpul la doar 3 zecimi. Si de asta s-a mai lungit un pic asteptarea. Dinamovistii au cerut timeout daca se marcheaza a doua libera, asa ca s-a dat acesta chiar daca Vinereanu nu a mai avut ce sa le zica jucatorilor si s-a mai lungit un pic rezultatul final dar oricum era gata, prea multe puncte de recuperat, iar CSU nu a mai avut reactie la ultima faza, cand Helcioiu a si scapat mingea din mana si apoi a aruncat, timpul expirase si oricum nu marca.

deko
6th November 2005, 12:01
super marfa atmosfera de la sibiu, am ramas fara cuvinte.
cred ca voi veni si eu odata la un meci al vostru in oras la voi!
meritati o echipa in top!

za_horse
6th November 2005, 12:06
a fost multa lume in sala din arad??? misto daca galeria a cantat, avand in vedere situatia precara din clasament a aradenilor. Oricum, bravo, tot Arad si Sibiu au cel mai fain public de baschet din tara. (asta asa, ca o mica paranteza :D)

Eddy sa tot fi fost catre vreo mie de oameni, oricum nu jucam cu Dinamo, Asesoft sau ceva de genul. Si situatia din clasament se datoreaza faptului ca am stat deja o etapa si am avut patru deplasari. Pe teren propriu avem procentaj 100%. Daca reusim sa mentinem asta cu ceva victorii afara pe la Rapid, Iasi si Targu Mures, numa bine prindem locu 8 in playoff si jucam primul tur cu voi :ok: .

Resonantz
6th November 2005, 12:12
Am inregistrat secvente din meciul CSU Sibiu- Dinamo,este un film de 145 MB impartit in 4 fisiere. Filmul arata atmosfera fantastica din sala, precum si finalul incendiar de la sfarsitul partidei. Este de o calitate foarte buna, rezolutie 756x576, 2500 bitrate.Acum incerc sa le pun pe site.

eddy_jozsa
6th November 2005, 12:13
super marfa atmosfera de la sibiu, am ramas fara cuvinte.
cred ca voi veni si eu odata la un meci al vostru in oras la voi!
meritati o echipa in top!

de poze zici ca sunt faine?? inteleg ca nu ai fost la meci...

vreau sa-ti spun, pozele sunt NIMIC pe langa ce e daca esti live in sala... nu se poate descrie, nici cu cuvinte, nici cu poze, nici macar cu filme!!!!

"Visit Sibiu", si te vei convinge! /hello

sebastianm
6th November 2005, 12:24
Mai aveti aici cateva poze.

ovi sibiu
6th November 2005, 12:27
Seba, bine ai venit! Daca mai ai poze, te rog sa la pui la topicul "Poze baschet - div.A"!:ok:

Resonantz
6th November 2005, 12:35
La rugamintea lui eddy_jozsa, am sa incerc sa reduc rezolutia filmului pentru a obtine un fisier mai mic, dar o sa fie la o calitate mai scazuta
PS:Am obtinut un film, mpeg1 352x288, 2000 bitrate, pus in doua parti , in total de 80 MB
O sa revin imediat cu link-urile

apparte
6th November 2005, 12:48
Stefan Lecca a transmis un mesaj ieri la Totalsport FM in care spunea ca arbitrii au stricat meciul la CSU-dinamo!La ce s-o fi referit?

eddy_jozsa
6th November 2005, 12:55
pai arbitrajul a fost slab... s-a gresit in ambele parti... asa este...

dar la urma urmei... meciul a fost unul frumos, si rezultatul final n-a fost influentat de arbitrii. parerea mea....

cand mai sunt emisiuni de baschet pe TotalSport FM???

ovi sibiu
6th November 2005, 13:04
Pai era mai bine daca ne spune el la ce s-a referit! Oricum, Sibiul a meritat victoria fara nici un dubiu! Arbitrii cred ca s-au speriat de scandalul facut de Dinamo in meciul cu Asesoft! De exemplu, in primul sfert noi am avut 10 greseli personale , iar Dinamo 2! Au fluierat orice la noi! Decizii luate, apoi s-a revenit asupra lor! :rosu:

Resonantz
6th November 2005, 14:05
Partea I CSU Sibiu-Dinamo 97-93
http://rapidshare.de/files/7258979/CSU_Sibiu-Dinamo1_mpeg1_352x288.mpg.html
Partea II
http://rapidshare.de/files/7260967/CSU_Sibiu-Dinamo1_mpeg1_352x288-001.mpg.html

eddy_jozsa
6th November 2005, 15:33
Am vazut prima parte, acum scot a doua!

E super filmul! Multumim Resonantz!! /OLE/

Resonantz
6th November 2005, 15:50
Multumesc!
Sper sa vada cat mai multi atmosfera din sala Transilvania!

Resonantz
6th November 2005, 18:43
Sunt probleme la descarcarea partii II?
Pana la aceasta ora s-a descarcat partea I de 17 ori, iar partea II de 6 ori, si cineva mi-a semnalat ca nu a reusit sa descarce partea doua.

Sharkie
6th November 2005, 19:07
Super-atmosfera ! M-a impresionat ! Dar din pacate ai filmat aproape numa' ratari :P
Probabil n-a putut sa descarce partea a 2-a pt ca erau prea multi useri care downloadau....

Resonantz
6th November 2005, 19:19
Asa s-a intampalat, cand am apasat pe REC, ai nostrii sa rateze :) Am filmat printre picaturi pentru ca si eu vroiam sa vad meciul . Sfarsitul nu prea am putut sa-l vad bine din cauza ca m-am preocupat sa filmez, dar am vazut acasa mai bine.
Ca sa pot sa redau toate fazele spectaculoase, ar trebui sa filmez aproape tot, ceea ce este si pentru mine greu pentru ca si eu traiesc meciul la intensitatea salii.
Eu am urmarit filmul de multe ori, parca traiesc de fiecare data senzatia ce m-a cuprins in sala. Este o amintire frumoasa!

nicks
7th November 2005, 00:48
Salutare!!! Am si eu o caseta mini dv de la meciul Csu-Dinamo. Aproximativ 40 de minute.Eu o fac format dvd.....daca e cineva interesat o ofer cu mare placere.FORZA CSU

bogdan1
7th November 2005, 09:43
Merg de 18 ani la meciurile echipei sibiene si va pot spune ca nu exista meci cu Dinamo fara circ si scandal. Imi fac efectiv greata de felul in care se comporta.La ei totul e furt .Numai scandal meci de meci.Si cand era Vinereanu jucator era la fel. Nu degeaba galeria sibiana il striga "vinereanu-huliganu".De fapt ei fac circ peste tot.Si la meciul cu Asesoft a fost scandalul mai lung decat meciul.S-a vazut clar la reluare ca acel capac a fost perfect regulamentar mingea fiind in urcare in momentul capacului.
Acum la Sibiu la fel. Aveau atacul, recupereaza Clavon este tinut de mana de un jucator dinamovist si mai sunt 3 ZECIMI de secunda.Deci nu 3 secunde( intr-un meci de baschet 3 secunde inseamna o eternitate) ci 3 ZECIMI de secunda.Ce mai poti face in 3 zecimi de secunda? Pentru acele zecimi de secunda s-au certat ca ultimii ordinari.In final a fost avantajul nostru ca am castigat la 4 puncte si nu la 2.Dupa comportamentul care il au sa nu se mire ca sunt primitzi peste tot in tara cu ostilitate.Iar la Sibiu pentru ei este infernul.Si sa ne mai slabeasca cu faptul ca i-au furat arbitrii.Ne-au fluierat arbitrii toate greselile posibile si imposibile.Daca ii atingeai cu unghia era fault pentru ei.Ne-au dus la disperare.
Felicitari tuturor componentilor echipei pentru meciul de sambata.Si nu in ultimul rand sa nu uitam PUBLICUL.4000 de oameni care si-au incurajat echipa din primul pana in ultimul minut.

woody
7th November 2005, 10:43
Salutare!!! Am si eu o caseta mini dv de la meciul Csu-Dinamo. Aproximativ 40 de minute.Eu o fac format dvd.....daca e cineva interesat o ofer cu mare placere.FORZA CSU


Salut! Eu am ajuns doar la sfertul 4 asa ca iti dai seama ca e aur curat ceea ce ai tu. Da-mi o adresa de email sau trimite-mi datele de contact la woodysorin@yahoo.com. Merci!

eddy_jozsa
7th November 2005, 11:09
Fara cuvinte! /hello

marinike
7th November 2005, 11:16
Stefan Lecca a transmis un mesaj ieri la Totalsport FM in care spunea ca arbitrii au stricat meciul la CSU-dinamo!La ce s-o fi referit?


dar la urma urmei... meciul a fost unul frumos, si rezultatul final n-a fost influentat de arbitrii. parerea mea....

nu cred ca lecca a vrut sa spuna ca rezultatul final a fost influentat de arbitrii ci doar ca arbitrajul a fost slab prin faptul ca fluierasii au reusit sa strice un meci luand decizii eronate si de o parte si de alta, neexistand insa o "directie" anume. ceva de genul acesta a fost si la dinamo cu asesoft si la fel a comentat lecca si atunci.


Sambata, dupa pranz, peste 800 de spectatori au luat loc in tribuna salii Olimpia, pentru a-i revedea pe baschetbalistii de la CSU Asesoft evoluand in Campionatul National, dupa ce au dispus, in urma cu noua zile, la Bucuresti, de Dinamo-Erbasu. Daca atunci, in sala Constructorul, meciul a fost pe muchie de cutit si s-a terminat cu un scor la limita, acum, alb-albastrii au trecut de suta de puncte, in fata nou-promovatei Asociatia Baschet Club Mures Targu Mures: 108-44 (25-4; 22-12; 32-16; 29-12). Interesant a fost ca, de la scorul de 5-4 pentru gazde, in sfertul intai, si pana la 20-4, in acelasi act, oaspetii n-au reusit nici macar un punct. Situatie care s-a mai repetat pe parcursul meciului, singurul muresean mai activ fiind Vajda Attila, care a marcat 17 puncte, ratand si o aruncare libera.
Pentru ca adversarul n-a creat probleme, antrenorii Mladen Jojic si Constantin Mircea au folosit toate rezervele, care s-au ridicat la inaltimea asteptarilor. Ba chiar foarte tinerii debutanti in prima divizie, Dodoc si Dogaru, au facut furori, pe final de partida. Atunci, cel din urma a interceptat, inspirat, o minge, pe care i-a transmis-o, superb, sub cos, celui dintai, care a finalizat spectaculos. Apoi, acelasi Dodoc a marcat si un cos de trei puncte, semn ca viitorul sportului jucat la panou in Ploiesti are semne bune. Ne cresc frumos copiii, ce mai !
Iata lotul aliniat de CSU Asesoft, in partida cu ABC Mures: Ocokoljic (16 puncte; 1x3 puncte; 1 aruncare libera ratata), Szijarto (9; 1x3; 1), Krasic (13; 2x3; 2); Burlacu (cpt; 15; 1), Carutasu (15; 1) / Blidaru (1; 1); Dodoc (6; 1x3); Dogaru, Apostol (18; 1), Hartman (10; 1x3; 1), Avlijas 5: 1x3).

in sfarsit au jucat si carutasu si apostol bine, dar contra cui? :headbang:

ady_rar
7th November 2005, 12:20
de apreciat entuziasmul sibienilor de pe forum dar chiar daca arbitrajul ar fi fost pentru voi sigur nu ati fi recunoscut.cat despre echipa voastra nu stiu prea multe, sper sa fie televizata ca sa pot sa ami fac o parere dar din ce am vazut la dinamo in meciul cu asesoft cred ca daca ar avea 2 pivoti sau cel putin o talie mai mare nu ar avea probleme.

me_sb
7th November 2005, 12:53
Atmosfera la meciul cu Dinamo a fost superba, a fost frumos si eu zic ca sibienii au castigat meritat insa ...arbitrajul a fost destul de slab cu decizii cotroversate de ambele parti....s-a jucat intr-o tensiune teribila si probabil nici sa arbitrezi intr-o asemenea atmosfera nu e usor...pana la urma a castigat sibiul si vorba aceea "sometimes you win sometimes you don't"...anul trecut cand ne-au "ingropat" la meciul de la Sibiu, suporterii au sustinut echipa pana in ultima secunda si toata lumea a recunoscut ca am jucat slab ...anul asta insa, spectacolul a fost spectacol si pana la urma asta conteaza, nu ?

woody
7th November 2005, 13:10
de apreciat entuziasmul sibienilor de pe forum dar chiar daca arbitrajul ar fi fost pentru voi sigur nu ati fi recunoscut.cat despre echipa voastra nu stiu prea multe, sper sa fie televizata ca sa pot sa ami fac o parere dar din ce am vazut la dinamo in meciul cu asesoft cred ca daca ar avea 2 pivoti sau cel putin o talie mai mare nu ar avea probleme.


In ce priveste daca am fi recunoscut, aici ai dreptate partial, fiecare avem o doza de subiectivism in noi. De fapt orice suporter patimas.
/hello :yeah: /hello :yeah: /hello :yeah: /hello :yeah:

tudor89
7th November 2005, 13:11
bine mey sibienilor da' de echipa clujului ce zicetzi?

woody
7th November 2005, 13:15
bine mey sibienilor da' de echipa clujului ce zicetzi?



Aveti echipa foarte buna, am vazut-o si in meciul din cupa la Cluj. Ce mi-e "ciuda" e ca Dumitrescu nu a jucat niciodata asa de bine cand era la Sibiu.
Sper sa ne intalnim in finala mare.

tudor89
7th November 2005, 13:19
am auzit ca evans de la voi ii tare bun. cum ii? shi noi il avem pe seals care rupe tot... sper sa fie fain returu'

eddy_jozsa
7th November 2005, 13:26
e foarte buna echipa clujului... si eu zic... insa seals e cam inconstant... parerea mea.

woody
7th November 2005, 13:27
am auzit ca evans de la voi ii tare bun. cum ii? shi noi il avem pe seals care rupe tot... sper sa fie fain returu'


Poti descarca secvente de la meciul nostru cu dinamo si o sa vezi cum e Clavon. Totusi parca Seals al vostru se misca mai usor, e si mai tanar..

http://rapidshare.de/files/7258979/CSU_Sibiu-Dinamo1_mpeg1_352x288.mpg.html

http://rapidshare.de/files/7260967/CSU_Sibiu-Dinamo1_mpeg1_352x288-001.mpg.html

MT
7th November 2005, 13:53
Seals incepe sa se miste din ce in ce mai usor si degajat in atac . Insa un alt mare castig este ca se apara al draqu' de bine de o vreme incoace (mentiune speciala pentru meciul facut cu Ironi Ashqelon) .

eddy_jozsa
7th November 2005, 13:56
acum ca zici in signatureu de meciul ala din cupele europene...

cred ca voi aparea si eu pe acolo.

Imi puteti spune pls cat e biletul de intrare?? Si ce mai trebuie luat in seama... la ce ora trebuia sa fiu la sala sa prind un loc bun?? etc etc

me_sb
7th November 2005, 14:04
haide cluju' sa faceti o figura frumoasa!

woody
7th November 2005, 14:07
acum ca zici in signatureu de meciul ala din cupele europene...

cred ca voi aparea si eu pe acolo.

Imi puteti spune pls cat e biletul de intrare?? Si ce mai trebuie luat in seama... la ce ora trebuia sa fiu la sala sa prind un loc bun?? etc etc


Am fost la meciul trecut si pot sa-ti spun ca nu a fost sala plina, a fost cam 3/4. Am impresia ca cei din Cluj nu prea se omoara cu baschetul (fara suparare clujenilor dar orasul vostru are po****tie dubla fata de Sibiu fara a mai socoti studentii iar sala voastra e cu 25% mai mare ca a noastra). Cred ca o sa prinzi loc bun si cu 20 min inainte.

me_sb
7th November 2005, 14:12
fiecare e liber sa faca ceea ce simte...daca sibienii merg mai mult pe la baschet e bine, pentru echipa, pentru baschet in general ....acum, daca nu reactioneaza toata lumea la fel asta este...nu ?

woody
7th November 2005, 14:15
fiecare e liber sa faca ceea ce simte...daca sibienii merg mai mult pe la baschet e bine, pentru echipa, pentru baschet in general ....acum, daca nu reactioneaza toata lumea la fel asta este...nu ?

Tocmai, era doar o constatare. Nu intentionez sa ofensez pe nimeni si nici nu ar trebui ca cineva sa se simta ofensat.

me_sb
7th November 2005, 14:20
stiu, inteleg, insa ...vezi tu, tot pe forumul asta s-a declansat la un moment dat o mica isterie cu privire la care galerie e mai tare ...si ma gandeam ca nah...sa nu inceapa din nou...mie oricum mi se umple inima de bucurie cand vad ca baschetul in sibiu are un loc aparte :)

ovi sibiu
7th November 2005, 14:27
@me_sb, are dreptate, au fost discutii legate de suporterii nostrii si cei din Cluj! Din pacate, spre rusinea mea, trebuie sa recunosc faptul ca si eu am luat parte la ele.Poate ca eu:rosu: :no: am fost cel care a redeschis subiectul, acesta a mai avut un episod prin mai!

me_sb
7th November 2005, 14:30
concluzia finala: ce bine ca avem atmosfera frumoasa acasa, le dorim si celorlalti acelasi lucru, nu ?:)

dolby
7th November 2005, 14:32
execrabil materialul din prosportul de azi despre meciul csu-dinamo,semnat de popescu si dobre.descrierea finalului de meci e inexacta si fara nici o treaba cu ce s-a intimplat de fapt pe teren.nu stiu ce meci a vazut dragos popescu si de unde(dupa ce s-a publicat se pare ca de pe dealurile din jurul sibiului), dar pe viitor i-as sugera sa se documenteze mai bine inainte de a trimite spre publicare asemenea aberatii.poate pare cam dur tonul, dar cei ce-au vazut meciul sa citeasca si cronica respectiva si-si vor da sema despre ce vorbesc.cu astfel de articole nu se reuseste altceva decit sa se creeze atmosfera negativa in jurul echipelor.Dinamovistii pot sa fie multumiti, uite ca circul facut de ei incepe sa dea roade.... ar trebui totusi putina decenta, sa mai invete si ei sa piarda.daca o sa continue sa dea vina pe arbitraje potrivnice risca sa cada in penibil(daca nu cumva au cazut deja:evil: ).
despre prosport in rest, numai de bine, asta-i interesul pe care il au fata de alte sporturi decit fotbalul , nu ma mir ca apar astfel de articole.am observat ca majoritatea articolelor care apar despre baschet la ei in ziar au ca subiect certuri , scandaluri,etc, orice mai putin fenomenul sportiv in sine, jocul.

eddy_jozsa
7th November 2005, 14:34
asa-i asa-i... pana la urma tot ardeleni sunt si ei :P

Totusi, putem fi mandri cu ce avem la noi!! (la fel si aradenii, care vad ca isi sustin echipa cu toate ca nu merge prea bine in campionat) :ok:

me_sb
7th November 2005, 14:35
am citit si eu articolul acum 2 ore si m-am cam suparat...dar pana la urma ...cand au fost criticati cei de la Dinamo in presa ? asta este ...

eddy_jozsa
7th November 2005, 14:43
extreeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeem de penibil articolul din prosport!!!!!!!!! Acum l-am vazut si eu!!!!

Citez doar subtitlul:

Dinamo Erbaşu a fost întrerupt 10 minute în urma unei decizii contestate a arbitrilor

Bravo frate... nici nu mai era loc pentru gazde!!!!!!!

Execrabil... si de fapt, cel care a aruncat de 3 la final, a fost Marjanovic, iar cel care a sarit la rebound a fost Uche... nu cum scrie in ProSport, ca a aruncat Popa (deeeh, marele Popa) si a sarit la recuperare Marjanovic. :headbang:


Sibiul a marcat apoi încă două puncte, din aruncările libere ale lui Clavell.

Da, exact asa.... Darnon Clavell!!! :ciocan:

MT
7th November 2005, 14:44
acum ca zici in signatureu de meciul ala din cupele europene...

cred ca voi aparea si eu pe acolo.

Imi puteti spune pls cat e biletul de intrare?? Si ce mai trebuie luat in seama... la ce ora trebuia sa fiu la sala sa prind un loc bun?? etc etc

La meciul cu israelienii, un bilet full = 5 RON iar pentru copii, elevi, studenti, etc. 2.5 RON . Banuiesc ca vor fi aceleasi preturi si pentru meciul cu Apoel.

Locuri bune, hmm, depinde de ce intelegi prin asta :) (eu de exemplu prefer sa fiu aproape de teren , altii doresc o privire panoramica). Insa in general cu o jumatate de ora inainte de meci gasesti si/si. Chiar si mai tarziu, in sala nefiind scaune poti sa ochesti locuri libere fara prea mari probleme (eventual mai inghesui vreo domnisoara :D ).

In rest, vorba neamtului, soyez les bienvenus dans Cluj ;)

t.b.
7th November 2005, 14:47
acum ca zici in signatureu de meciul ala din cupele europene...

cred ca voi aparea si eu pe acolo.

Imi puteti spune pls cat e biletul de intrare?? Si ce mai trebuie luat in seama... la ce ora trebuia sa fiu la sala sa prind un loc bun?? etc etc

La meciul cu israelienii a fost 50.000 biletul, pentru studenti reducere 50%, la meciurile din campionat e 25.000
La voi cat e? asa numai de curiozitate intreb...

me_sb
7th November 2005, 14:47
si totusi, legat de articolul acela ....clavell si mai semneaza si cineva din Sibiu ? Poate sufar de subiectivism dar ...totusi ...exista niste limite...

eddy_jozsa
7th November 2005, 14:51
La voi cat e? asa numai de curiozitate intreb...

Tot pe-acolo... 5 RON bilet intreg, 3 RON bilet cu reducere (elevi, studenti, pensionari). S-au pus in vanzare si abonamente... 50 RON unul (campionat+playoff).

"Avantajul" biletelor este ca la ultimele 2 meciuri din campionat s-au tras la sorti 2 maieuri originale Spalding, in valoare de ~150 RON... unul inscriptionat cu #10 Clavon, celalalt cu #4 Evans.

Na, astea de mai sus sunt valabile pentru campionat... pentru cupele europene, mai avem de asteptat! :rolleyes:

Cosmin Salajan
7th November 2005, 15:07
biletul normal e 5 lei noi , dar daca ai carnet de student e reducere 50% , la sala sa fii cam cu juma de ora mai repede deoarece este o singura casa de bilete.
@ woddy clujenii nu prea se omoara cu baschetul deoarece cristescu a furat baschetul clujului desfintzand pe "U" creeand o noua echipa b.u. poli-mobitelco

me_sb
7th November 2005, 15:19
eu sincer...sper sa asteptam cat mai putin pentru europene :P desi ...cred ca imi zboara deja gandul prea departe ....

woody
7th November 2005, 15:27
biletul normal e 5 lei noi , dar daca ai carnet de student e reducere 50% , la sala sa fii cam cu juma de ora mai repede deoarece este o singura casa de bilete.
@ woddy clujenii nu prea se omoara cu baschetul deoarece cristescu a furat baschetul clujului desfintzand pe "U" creeand o noua echipa b.u. poli-mobitelco


Inteleg, e ceva de genul problemei dintre U si CFR la fotbal. Asa e cand e orasul prea mare, sunt prea multe orgolii la mijloc si cand mai intervine si intoleranta se alege praful.

woody
7th November 2005, 15:35
si totusi, legat de articolul acela ....clavell si mai semneaza si cineva din Sibiu ? Poate sufar de subiectivism dar ...totusi ...exista niste limite...

Dragos Popescu, unul dintre semnatari este sibian. Totusi isi mai spala din pacate cu ultima fraza:
"CSU a învins cu 97-93, la capătul unei partide pe care a dominat-o în faţa a peste 2.500 de fani care au umplut până la refuz Sala Transilvania. Comisarul din partea FRB, Ion Olaru, a dat şi el dreptate arbitrilor: “Dinamo a vrut să se folosească de presiuni pentru a câştiga, dar nu a avut dreptate”."

me_sb
7th November 2005, 15:41
da, pana la urma ...e doar un articol nu ?:) nu foarte reusit dar...un articol...:)

dolby
7th November 2005, 16:13
da, pana la urma ...e doar un articol nu ?:) nu foarte reusit dar...un articol...:)
intr-adevar e doar un articol scris fara profesionalism.departe de mine gindul sa propovaduiesc intoleranta, dar totusi nu e in regula ce se intimpla si parerea mea este ca trebuie atrasa atentia asupra acestui lucru, poate data viitoare se vor gindi mai bine la ceea ce scriu(acum eu plec de la premiza super-optimista ca o sa bage cineva in sema ce am scris noi aici).oricum, e deranjant ca se intimpla asa, mai ales ca articole de genul asta (inexacte,partizane, nedocumentate, scrise de mintuiala, spuneti-le voi cum vreti) au tot aparut in ultima vreme.
nu am nimic personal cu dragos popescu, dar poate tocmai pentru faptul ca e sibian trebuia sa fie putin mai atent.
cit despre forma pe care i-a dat-o andrei dobre articolului, aici nu ma bag, probabil ca tine de politica editoriala a prosportului.
cam atit pe subiectul asta , ca deja ocupam threadul numai cu el:D

marinike
7th November 2005, 16:38
acum eu plec de la premiza super-optimista ca o sa bage cineva in sema ce am scris noi aici

poate daca vrem sa ne bage cineva in seama ar trebui sa trimitem mail-uri ziarelor respective (caci in toate, nu numai in prosport, apar astfel de articole) si sa semnalam felul in care sunt scrise si greselile intalnite. ai sa speram ca ne va lua cineva in seama.

prosportul a mai publicat articole care unuia ce cunoaste cat de cat baschet nu i-ar provoca decat mari hohote de ras iar despre sport total ce sa mai vorbim ca doar nu exista saptamana in care sa nu semnalam cidatenii. gazeta cel putin nu scrie decat f rar de baschet insa atunci cand o face eu zic ca o face destul de bine.

cristane
7th November 2005, 16:44
Si Sport Total a dat-o in bara azi. In primul rind, nu e nici un articol de la meci. In al doilea rind, clasamentul este bushit tare de tot. Cica dinamo are 5-1, la fel ca Sibiu si Cluj. Ei de fapt sint la 4-3.

Dumars
7th November 2005, 16:48
@ woddy clujenii nu prea se omoara cu baschetul deoarece cristescu a furat baschetul clujului desfintzand pe "U" creeand o noua echipa b.u. poli-mobitelco

Sigur asta e explicatia . :cool:

Cristescu inca era jucator cand erau deja doua echipe ale Clujului in A, respectiv
"U" si Carbochim, apoi la un moment dat cele 2 s-au unit.
Asa ca nu cred ca exista vreo legatura.
Si de cand este Mircea Cristescu manager general, echipa de baschet a progresat de la an la an.
Asta e parerea mea, dar si rezultatele o confirma.

ovi sibiu
7th November 2005, 17:32
Si Sport Total a dat-o in bara azi. In primul rind, nu e nici un articol de la meci.

Si pe mine ma surprinde, singurele informatii vin de la meciul Asesoft-Tg. Mures! Nici macar pe site-ul federatiei nu apare nimic (deocamdata), nici dupa meciul nostru cu Cluj nu a fost nimic!:ciocan: :jerk:

t.b.
7th November 2005, 17:47
Sigur asta e explicatia . :cool:

Cristescu inca era jucator cand erau deja doua echipe ale Clujului in A, respectiv
"U" si Carbochim, apoi la un moment dat cele 2 s-au unit.
Asa ca nu cred ca exista vreo legatura.
Si de cand este Mircea Cristescu manager general, echipa de baschet a progresat de la an la an.
Asta e parerea mea, dar si rezultatele o confirma.


Ba sa stii ca are o foarte mare legatura, pentru multi clujeni "U" inseamna enorm, iar aceasta echipa nu prea mai este "U". Pana anul trecut jucau in albastru ori culoarea aia nu inseamna nimic pentru "U"-isti (a se citi clujeni), anul asta s-a revenit la alb-negru (sper eu un prim pas spre normalitate) dar totusi pe echipamentul jucatorilor nu apare simbolul "U" si echipa nu se numeste UNIVERSITATEA ci "baschet universitar mobitelco..."

Totusi pe mine m-a uns pe suflet cand la meciul cu israelienii toata sala striga Haide "U" si nu haide "carbochim", "mobitelco"... Sper ca si Cristescu sa-si dea seama ca revenirea la numele UNIVERSITATEA e un lucru care va aduce numai avantaje echipei de baschet

eddy_jozsa
7th November 2005, 18:36
intr-adevar este de luat in seama problema semnalata de voi!!

De exemplu, anul trecut, echipa de fotbal de mare traditie Austria Salzburg a fost cumparata de RedBull. De aici a inceput o lupta surda: Acum echipa se numeste "RedBull Salzburg", joaca in rosu-albastru (in loc de alb-violet, culoarea clubului de traditie), DAR SI-A PIERDUT MAJORITATEA FANILOR. A fost un mare scandal... la un meci chiar au intrat suporterii in teren... incidente etc etc. Fotbalul a devenit atat de comercial incat suporterii lor sunt animati de mascote imbracate in cutia RedBull, iar copiilor le este vopsit pe fata logoul RedBull. La inceput chiar au afisat pe site ca si data infiintarii: 2005!
Totul a pornit o actiune de solidaritate nemaivazuta in toata Europa: peste tot au aparut bannere impotriva Redbull, si a nedreptatilor facute de ei (pana si la Poli Timisoara!!!!).

Na, vorba lunga... ce vreau sa zic.... numele echipei conteaza foarte mult, deci si eu sunt de parere ca "U" ar trebui sa-si recapete numele. Acuma, am vazut ca pe siteul oficial apare doar baschetul feminin.... cel masculin nu mai are nici o legatura cu clubul Universitatea???

La Sibiu, niciodata n-au fost probleme:
aproape intotdeuna era inclus numele sponsorului (CSU Astral, CSU Forest, CSU Petrom, CSU Bere Trei Stejari), insa, CEL MAI IMPORTANT, a fost pastrat numele de traditie: Clubul Sportiv Universitar.
Si cam asta ar trebui sa inteleaga sponsorii: ca noi intotdeuna vom incuraja pe CSU, si nu pe Atlassib sau cine stie ce alt concern. (de fapt cred ca ai nostrii au inteles importanta numelui)

Na, deci nimeni nu se va apuca sa strige "Lupta Bere Trei Stejari" sau cine stie ce alte minunatii. Si cu atat mai putini oameni vor sa vada o finala Mobitelco vs. Atlassib... pentru noi tot Universitatea Cluj vs. CSU Sibiu ramane!

Cosmin Salajan
7th November 2005, 19:09
intr-o discutie de acum 2 ani ntre cristescu si sefii galeriei ei ii spuneau :
"alb-negru , "U" , sapca rosie " simbolurile clujului iar el avea o fixatie cu niste cartoane care impaturite intr-un anumit fel se puneau pe cap si scria numele echipei, in legatura cu siteul este adevarat ca nu este inclus deoarece nu este componenta a clubului Universitatea cluj.
eddy gandeste cum ar fi sa se uneasca CSU sibiu cu gaz metan si echipa sa se numeasca "gaz metan sibiu"

eddy_jozsa
7th November 2005, 20:43
bbbbrrrrrrrr.... totusi, pana la urma, diferenta e ca si gaz metan la randu-i e un club de traditie, e din alt oras, si nu reprezinta (direct) numele sponsorului. (cum e carbochim)

Imi ajunge sa-mi imaginez daca echipa se numea numai Atlassib Sibiu... brrr :ciocan:

Singurele nume de sponsori permise cu adevarat in divizia A cred ca sunt "Asesoft" si "West Petrom", pentru ca de la infiintare tot asa s-au numit echipele astea, ba chiar au avut performante remarcabile pe plan intern si international! :ok:

Pana la urma... CSU ramane CSU :) (e chiar bine ca scrie si pe tricouri, astea de anul asta sunt cele mai reusite cred, din istoria clubului)

ovi sibiu
7th November 2005, 20:53
Imi ajunge sa-mi imaginez daca echipa se numea numai Atlassib Sibiu... brrr :ciocan:

Nici mie nu mi-ar placea daca ar disparea CSU din numele clubului (e doar un caz ipotetic), dar sunt sigur ca lumea tot ar veni la sala! Pana la urma, lumea vine sa vada echipa orasului! Cel putin in Sibiu, unde exemplul cel mai bun e cu echipa de fotbal.Anul trecut am avut o medie de vreo 8-9 mii la fiecare meci, echipa infiintata in 2003!

eddy_jozsa
7th November 2005, 21:10
da, normal ca ar veni lumea la sala!!

gresit insa exemplul cu FC Sibiu... venea lumea la stadion, pentru ca ne luptam pentru promovare, era spectaculos, ca aveam sansa sa ajungem in 2 ani din C in A... n-a fost sa fie, si iata ca acum se vede ca FC Sibiu n-are suporteri adevarati: de obicei, sunt vro 600-1000 spectatori la stadion (sambata a fost derby - si cu Petrolul, singurul meci la care am fost sez asta, au fost vro 5000)... se observa lipsa de traditie... oricum, si pe stadion e o atmosfera de adormi!!

Dar la CSU sunt multi alti factori care cantaresc... numele, traditia... am prieteni care isi amintesc copilaria, cum mergeau cu bunicii la primele meciuri, cum se juca in sala de la teatru... etc etc!!

Dpdv al spectatorilor si al atmosferei... it can't get any better than that :D

me_sb
7th November 2005, 21:18
eddy...you are right! eu merg de copil la baschet si sincer as merge chiar daca n-ar mai fi "csu" ca si nume...eu tot as merge la meciuri ...no matter what ....

eddy_jozsa
7th November 2005, 21:19
hehe... am eu dreptate de obicei, dar afirmatia de care zici tu ii apartine lui ovi_sibiu :D

CSM Iasi 68-87 CSM Oradea
MVP: Atilla Veres

ovi sibiu
7th November 2005, 21:21
Trebuie sa te contrazic, avem suporteri adevarati la fotbal, pentru ca merg la stadion doar atunci cand echipa joaca bine!:mda:


... am prieteni care isi amintesc copilaria, cum mergeau cu bunicii la primele meciuri, cum se juca in sala de la teatru... etc

Si eu am prins meciurile din sala de la teatru! Era ca in sauna, iar dupa meci ma simteam ca dupa un concert rock!:evil:

me_sb
7th November 2005, 21:21
mea culpa...sorry ovi!

Allen_03
8th November 2005, 15:20
Nu stie nimeni lotul de jucatori de la West Petrom II, Za Horse sau oricine il stie.Daca se poate sa fie si numele complete ale jucatorilor ar fi super.

Cosmin Salajan
8th November 2005, 15:54
allen intra pe site la federatie si nintra pe numele echiepi , acolo sunt scrisi totzi

eddy_jozsa
8th November 2005, 16:14
West Petrom II??? Aoleu... vrei sa faci divizia B in NBA Live? :D

Dumars
8th November 2005, 18:22
Singurele nume de sponsori permise cu adevarat in divizia A cred ca sunt "Asesoft" si "West Petrom", pentru ca de la infiintare tot asa s-au numit echipele astea, ba chiar au avut performante remarcabile pe plan intern si international! :ok:

Just for the record, Asesoft a fost creat pe scheletul fostei echipe CSU Ploiesti, care era in A cam pe locurile 6-8. Si treptat au fost inlocuiti aproape toti jucatorii.



La Sibiu, niciodata n-au fost probleme:
aproape intotdeuna era inclus numele sponsorului (CSU Astral, CSU Forest, CSU Petrom, CSU Bere Trei Stejari), insa, CEL MAI IMPORTANT, a fost pastrat numele de traditie: Clubul Sportiv Universitar.

Ai uitat si de CSU Balanta (doar asa ati fost chiar campioni nationali, nu?) :)

Allen_03
8th November 2005, 19:11
Pe site la federatie nu scrie lotul de jucatori de la West Petrom II.Nu nu vreau sa bag pe West Petrom II in NBA :D .Am jucat un meci cu echipa scolii contra un liceu din Arad, ceva liceu german paraca, si era un jucator super bun acolo
.Era si tehnic si rapid si avea arunacre super buna atata ca era cam slab la fizic.Avea numai vreo 16-17 ani si dupa meci l-am intrebat pe antrenor daca joaca la ceva club si am ramas surprins cand am auzit ca joaca in divizia B la West Petrom II si acuma vreau sa vad daca e adevarat.Asa ca daca stie cineva lotul de jucatori de la W.P. II sa-l posteze daca se poate :ok:

eddy_jozsa
8th November 2005, 19:11
La pauza mare:

Brasov 38-44 Cluj

Noi sibienii, am trimis un corespondent in sala din Brasov :D (glumesc... woody de pe forum e acolo... nush de ce)

dolby
8th November 2005, 19:12
Ai uitat si de CSU Balanta (doar asa ati fost chiar campioni nationali, nu?) :)



am fost campioni si cu csu forest, dar chiar nu conteaza numele sponsorului, pentru ca lumea merge dintotdeauna la sala la "CSU":yeah:

eddy_jozsa
8th November 2005, 19:25
camioni cu csu forest? :happy :happy :happy

(scuze de micuta caterinca...)

in minutul 26, la brasov, clujul conducea cu 54-47

P.S. In 1999 cand am luat campionatul, parca ne numeam CSU Petrom, nu?

dolby
8th November 2005, 19:37
greu cu tine, eddy, esti tot la pinda, mai baiatule:D .

gata, am corectat.

ginu
8th November 2005, 21:01
cineva stie ce a facut U-Poli etc?

ginu
8th November 2005, 21:03
Asa, acuma s-a facut update pe frbaschet

Brasov 60 - 88 (U) Poli Mobitelco Cluj

Cine e pe 1? :D

Hai U

ovi sibiu
8th November 2005, 21:12
Cine e pe 1?
Sibiul e, Sibiul e!!!!

t.b.
8th November 2005, 21:12
Cine e pe primul loc? "U" Cluj eeeee, "U" Cluj eeeee :yeah:

eddy_jozsa
8th November 2005, 21:16
booooooooooooooooring :D

doar pentru ca clujenii au cu un meci mai mult... nu va imaginati nimic, dupa etapa a 8-a ne uitam in jos daca auzim de cluj :yeah: (glumesc)

Dark Horror
8th November 2005, 21:41
Cine e pe primul loc?Poli eeeeeeeee,Poli eeeeeeeee!!!

za_horse
8th November 2005, 21:45
Nu stie nimeni lotul de jucatori de la West Petrom II, Za Horse sau oricine il stie.Daca se poate sa fie si numele complete ale jucatorilor ar fi super.
Trebuia sa fi mers sambata la 14 la Decebal ca au avut meci. Nu i-am vazut anul asta sa stiu cine e pe la echipa. Capitan cred ca e Ifrim (ce a jucat mai demult pe la divizia A), ar mai trebui sa fie jucatorii mai putin jucati la divizia A (Patru, Babut, Pingica, Laza etc.) Cel mai simplu e sa vezi cand au meci acasa si sa-i vezi cu ochii tai. Eventual daca stii vreun nume si te intereseaza daca e pe la echipa sau nu da-mi un private message sa nu ocupam spatiul de emisie:evil: .
Via-a-vis de televizarea meciurilor de basket, momentan sunt in deplasare in Germania si ma seaca ca arata si astia fotbal de liga a 2-a, handbal, tot felul de concursuri, da basket ioc. Parca s-ar fi vorbit cu ai nostri :rosu: :no: :jerk: .
Salutari si respect prietenilor de la Sibiu si Cluj si Forza WPA!

ginu
8th November 2005, 21:48
Dupa cum zice titlul, important e ca Sibiu si U sunt pe 1,2. Deocamdata, de ce sa nu recunoastem, Sibiul ar trebui sa fie pe 1, ca doar ne-a batut. Sa vedem ce va fi si in retur, sa vedem ce face Sibiu cu Asesoft si Clujul cu Dinamo.
Pana etapa viitoare in schimb, U e pe 1. Asa ca lasa-ne sa ne bucuram Eddy :D Numai sa nu faceti iara o boacana ca si cu Aradul, sa ne trezim

Ce frumoasa ar fi o finala cu 7 meciuri pe o raza de 79 km...(culmea, cel mai facil acces la acele meciuri le-ar avea oamenii din Teius... lol)

Numai bine, si Hai U

eddy_jozsa
8th November 2005, 21:57
79 km?? E Cluj-Arad?? Sau Cluj-Turda???

Habar n-am ce vorbiti, din Sibiu pana in Cluj sunt fo 150 :)

@za_horse: Sigur te uiti pe DSF, nu e vina lor ca nu dau basket (btw, au 2 rezumate din NBA pe saptamana)

Drepturile pentru 2 meciuri NBA live pe saptamana, cat si pentru campionatul germaniei, sunt la pay-tv PREMIERE!

Black Mamba
8th November 2005, 22:07
(culmea, cel mai facil acces la acele meciuri le-ar avea oamenii din Teius... lol)Ce cauta Teiusul (din judetul Alba - pentru cei care nu stiu) pe aici? Se opreste acceleratul in drumul spre Sibiu in gara Teius si invers? :D

t.b.
8th November 2005, 22:09
Cine e pe primul loc?Poli eeeeeeeee,Poli eeeeeeeee!!!

Zi-i "U" ca nu patesti nimic :drak:
Spectatorii cand incurajeaza echipa striga HAIDE "U" nu haide Mobitelco, Poli sau Carbochim

woody
8th November 2005, 22:17
La pauza mare:

Brasov 38-44 Cluj

Noi sibienii, am trimis un corespondent in sala din Brasov :D (glumesc... woody de pe forum e acolo... nush de ce)

Sa nu-ti inchipui ca m-am dus special pentru meci. Eu am deplasari saptamanale prin Transilvania si s-a nimerit sa ma duc la Bv. Am crezut ca sunt ceva mai buni brasovenii astia dar au jucat meciul asta cam ca cei de la Tg Mures. Ca si cum azi le-a pus cineva mingea in mana si i-a adunat de pe maidan

ginu
8th November 2005, 23:20
ma citez:"cu 7 meciuri pe o raza de 79 km..."
adica, daca raza e de 79km...inseamna ca distanta dintre doua puncte diamentral opuse e de 178 km...cat de la Cluj la Sibiu (pe ceas la masina, din centru cluj la Hotel Bulivar in Sibiu). teius e cam la mijloc, de aia l-am bagat acolo, ca o glumitza...
Wow da' tare saritzi :)
Numai bine

eddy_jozsa
8th November 2005, 23:34
aaaaaah.... raza :D :D :D eu nu le am cu matematica, asa ca....

deja credeam ca ai impartit distanta dintre cele 2 orase la nr. de meciuri

oricum... ar fi beeeeeton o finala Sibiu-Cluj!

Black Mamba
9th November 2005, 01:15
Am vazut in seara asta pe Realitatea ca FRB permite din nou 5 straini pe foaia de arbitraj.

Bicinigar
9th November 2005, 01:27
azi la 15:30 in sala Medicina din capitala
Sportu Studentzesc - Rapid CFR marfa

nicks
9th November 2005, 04:12
O mare tampenie din punctul meu de vedere. 5 STRAINI PE FOAIA DE ARBITRAJ. SE fac jocurile pentru ASESOFT.
Vor veni zile in care pentru juc romani cmp de baschet va fii interzis

nicks
9th November 2005, 04:15
In 1999 cand am luat al doilea titlu din istorie se numea Csu Astral Sibiu. Iar primul titlu si cel mai frumos a fost in 1995 atunci era CSU FOREST SIBIU.

MT
9th November 2005, 08:51
la Brasov MVP a fost ales LeVar :) ...isi da drumul la joc in sfarsit (a inceput la meciul excelent cu Ironi Ashkelon)...sa vedem joia viitoare /hello
PS si bineinteles, ca intotdeauna Krstanovic cele mai multe puncte marcate, este de o regularitate fantastica Zoran al nostru.

ovi sibiu
9th November 2005, 10:08
Am vazut in seara asta pe Realitatea ca FRB permite din nou 5 straini pe foaia de arbitraj.

Stai o secunda! Din sezonul asta sau din urmatorul? Din cate stiu eu, cluburile vor putea avea 7 straini in lot, dar numai 5 pe foaia de arbitraj, din sezonul viitor! S-au mai facut ceva modificari, care personal cred ca vor duce la ruperea campionatului, tocmai cand devenise mai echilibrat si mai interesant! Asadar, pentru a legitima un jucator strain, taxa e de 500 $ (sau euro?), pentru al doilea e 1000, pt al treilea 1500 sau 2000, iar taxa creste destul de mult pt numarul maxim admis! Asadar, vom avea cel putin o echipa cu nr. maxim admis (Asesoft), iar celelalte probabil ca vor avea 2 sau 3! Nu cred ca Sibiul isi va permite sa aduca 5 straini la ce taxe s-au pus! Cu un pic de subiectivism, cred ca s-au facut jocurile Asesoft-ului!:rosu:

dolby
9th November 2005, 11:01
ieri in pauza meciului cu dinamo, carmen tocala a zis ca au aprobat cererea asesoftului de a-l legitima pe nwosu.a zis ca vor schimba regulamentul, pentru ca in lunile iulie-august jucatorii din afara sunt foarte scumpi, si ca se vor alinia la regulamentele internationale, care permint legitimari de jucatori inclusiv in luna octombrie.
nu stiu ce sa zic, daca se face sau nu jocul asesoftului, sau daca e bine sau rau, si asta si cealalta prevedere cu numarul de jucatori straini.asta se va vedea in timp.poate o sa fie o motivatie in plus pentru jucatorii romani.oricum, e clar, cel putin in prima faza, ca echipele cu bani(alde asesoft) , vor face legea.
cert este ca in europa ploiestiul va avea o misiune mai usoara, reusind sa-si rodeze si sa-si ruleze tot lotul in campionat.

eddy_jozsa
9th November 2005, 11:09
bine ca pe site nu apare nici un cuvant despre sedinta federala care a avut loc!!!!!!!! Felicitari FRB!!! :ciocan:

Tot aceeasi Carmen Tocala ne intampina cu poza ei pe prima pagina, cu articolul "se vrea profesionism in baschet"... bravo! Asta da profesion(al)ism!!

Si, evident, ca in TOATE sezoanele trecute, a aparut o cronica a primei etape, si dupa aia PAUZA! :headbang:

alexalex
9th November 2005, 11:10
eu nu stiu daca s-a schimbat regulamentul (pe site la federatie nu scrie nimic). cat despre avantajul pe care il are Asesoft lucrurile sunt clare: cei din Ploiesti daca vor pot cumpara lejer cei mai buni jucatori romani si sa castige titlul 10 ani de acum inainte. problema este ca trebuie sa evoluam (altfel o sa vedem numai meciuri intre jucatori romani de un nivel f scazut). eu am vazut toate echipele care au venit sa joace in cupele europene la Ploiesti: toate aveau cel putin 5-6 straini in lot (poate decat bulagarii si macedonenii au avut decat 3-4). Ce avantaj sa aibe Asesoftul cand ei oricum castiga campionatul?Din punctul meu de vedere problema e simpla in loc sa recunoasteti ca o echipa e mai buna, sa apreciati eforturile facute la Ploiesti si sa sperati ca si alte echipe vor ajunge sa joace unde joaca Asesoft voi incercati sa aduceti Ploiestiul la acelasi nivel da ***** la care joaca celelalte echipe din campionat.

eddy_jozsa
9th November 2005, 11:15
mda... frumos limbaj!

alexalex
9th November 2005, 11:41
frumos... urat astae adevarul. eu unul m-am saturat de meciuri cu Tg Mures, Rapid, Barsov etc.. care se termina la diferente de 40-50 de puncte si din care nu intelege nimeni nimic. lumea pleaca suparata de la sala, jucatorii nici macar nu se antreneaza, la televizor nu sunt preluate imagini, ziaristii nu scriu nimic da e bine ca joaca numai jucatorii romani.

cristane
9th November 2005, 12:07
Fara stranieri, Asesoft nu avea nici o sansa in Europa. Nu cistiga Europe Cup anul trecut, nu era acum in grupele EuroCup, nu avea sala plina meci de meci. La fel Clujul sau Sibiul. Echipele care se bazeaza numai pe romani nu au nici o sansa sa iasa din mediocritate si sa spere la performanta. Asa ca toti cei care sustin ca stranierii nu ajuta la cresterea valorica a baschetului in Romania nu fac decit sa se faca de ris prin afirmatiile lor. Ba mai mult, romanii, asa putini citi sint la echipele mari, pot progresa mult mai mult avind stranieri linga ei si jucind la un nivel ridicat.

eddy_jozsa
9th November 2005, 12:12
(la nivelul posturilor lui alexalex nu ma cobor...)

@cristane: e adevarat, normal ca aduc valoare in tara strainii, si ca romanii sunt varza (multi dintre ei)... DAR, ce a vrut sa zica ala de mai sus care s-a pronuntat impotriva, este, ca echipele cu bugete mici nu-si vor putea permite stranieri (buni), si astfel, se va rupe echilibrul campionatului. Si asta nu e un lucru bun!

Eu zic ca un nr. de 5 stranieri intr-un lot de 12 ar fi "cel mai" ok!

cristane
9th November 2005, 12:20
@cristane: e adevarat, normal ca aduc valoare in tara strainii, si ca romanii sunt varza (multi dintre ei)... DAR, ce a vrut sa zica ala de mai sus care s-a pronuntat impotriva, este, ca echipele cu bugete mici nu-si vor putea permite stranieri (buni), si astfel, se va rupe echilibrul campionatului. Si asta nu e un lucru bun!

Tind sa nu fiu de acord.

Prefer un campionat cu 3-4 echipe foarte bune, cu stranieri multi si buni, decit unul cu 10 echipe apropiate ca valoare, dar mediocre.

In plus, atunci cind sint citeva echipe care joaca la nivel inalt, exista mai multe sanse ca si in cazul altor echipe sa apara sponsori si bani, decit daca ar fi un campionat mediocru, dar echilibrat.

Una peste alta, trecerea de la 3 la 5 stranieri mi se pare mai mult decit oportuna.

Nightfly
9th November 2005, 12:22
off-topic: Poate sa-mi raspunda cineva pana la ora 14:00 unde e sala Medicina? Eventual Bicinigar ca el s-a laudat cu meciul

nancy_callahan
9th November 2005, 12:37
pur si simplu nu pot sa pricep unde e problema cu asesoftul. la fel se spunea si despre west petrom cand avea echipa tare, la fel s-a zis si despre dinamo cand au luat campionatul... wtf, e chiar asa de greu sa acceptam ca exista in Ro o echipa care pur si simplu NU ARE RIVALI?
nu sunt de-a lor, insa asta nu inseamna ca nu ii apreciez. sunt valori si ar fi bine sa inceapa sa fie apreciati si judecati ca atare. :P

me_sb
9th November 2005, 12:54
eu personal nu am nimic cu asesoft...insa cu decizia de a avea 5 jucatori stranieri am:) nu stiu daca e chiar cea mai buna decizie...n-as vrea sa se ajunga la echipa romaneasca doar cu numele...dar sa vedem ce va fi ...
in alta ordine de idei...toata lumea cred, recunoaste ca ceea ce a facut asesoft anul trecut pentru baschetul romanesc (si ce incearca sa faca anul acesta, impreuna cu 'U' cluj:P) e un pas enorm insa ...mai avem multe de facut....parerea mea:P

ovi sibiu
9th November 2005, 12:56
Pai cu ce echipe sa-si rodeze si ruleze Asesoftul jucatorii straini?
Eu sunt pentru 4 sau 5 straini in lot, iar pe langa asta, REPET, cred ca ar trebui redus numarul echipelor la 8, cu 2 meciuri acasa si 2 in deplasare! Acum, la cum s-a modificat regulamentul, Asesoft o sa aiba cel mai tare lot.(il are deja). Probabil ca mai sunt inca 2 sau 3 echipe care isi vor permite sa aduca straini, nu la fel de buni ca cei de la Asesoft! (Sibiu, Cluj si Dinamo). Dar mai sunt inca 8 echipe, care sincer, in cazul de fata si la situatia actuala, nu prea au ce sa faca! Campionatul cred ca o sa se rupa, Asesoft o sa castige tot, cele 3 vor lupta pt finala, iar restul ce o sa faca? O sa-i ajute pe ploiesteni sa se pregateasca pentru Europa? Nu cred!

sebastianm
9th November 2005, 14:44
Aproape in fiecare tara din Europa exista un numar maxim de jucatori straini pe care o echipa ii poate avea. In plus, la ei se face diferentierea dintre jucator european sau american, multe tari punand restrictii destul de mari la americani. Tari ca Israel sau Turcia si mai nou chiar Bulgaria, s-au ridicat prin straini multi in lot.

La tendinta asta de globalizare de peste tot, nu e nici o minune ca baschetul se globalizeaza. NBA-ul e plin de europeni si Europa de americani. Nu e nici o noutate.

Si eu sunt pentru principiul ca cine nu rezista (financiar in special) sa isi vada de alte treburi... exista divizia B unde se poate juca foarte bine doar pentru placerea celor care fac parte din echipe si a antrenorilor lor... ca suporteri oricum nu au prea multi daca au valoare slaba in Div. A.

Ar trebui sa se puna un buget minim ce trebuie indeplinit, si asta cu cateva luni inainte de inceperea campionatului. Daca nu dovedesti ca poti acoperi bugetul asta, la revedere, nu te mai inscriem ca sa ne faci probleme. Altfel ajungem la situatii in care nu se gasesc 10 milioane pentru inscrierea in campionat... ca de calculator pentru inregistrarea statisticilor la sala nu mai vorbim...

Asta ar trebui sa faca federatia. Sa puna piciorul in prag!

Dar sa nu o faca doar pentru echipele mici ci si pentru cele mari!

Daca se stabilesc niste reguli, REGULA sa fie pentru TOATA lumea! Daca s-a stabilit ca perioada de transferari sa se incheie la 15 septembrie atunci, dupa data asta, NU SE MAI ACCEPTA NICI UN TRANSFER! Nici Wayne Clark, nici Nwosu nici Michael Jordan sau Gica Protopopescu.

Asta ar trebui sa inteleaga un club ca Ploiestiul, ca exceptiile nu intaresc intotdeuna regula ci o mai si desconsidera, ceea ce e grav. Daca tot pot cumpara tot, sa o faca in limitele de timp stabilite de o federatie din care fac si ei parte si pentru functiile de conducere la care puteau participa (ca doar in vara asta au fost alegerile) dar nu au facut-o.

E foarte bine ca au straini cat poftesc si isi aduc jucatori de prima clasa, nu de divizie secunda cum isi permit cluburi mai putin potente, dar care totusi doresc performanta si care se lupta cu Asesoft, chiar in campionatul nostru pe care Asesoft, ca o mare echipa, ar trebui sa nu il desconsidere, asa cum s-a intamplat la Cluj (cand oricum aveau in fata o echipa puternica, nu una de coada clasamentului).

Cu straini de valoare se poate creste nivelul, sunt de acord. Dar regulile sunt reguli si Asesoft ar trebui sa le respecte daca vrea sa fie respectat ca si club. Nwosu poate creste nivelul campionatului nostru, perfect adevarat, dar la asta trebuiau sa se gandeasca conducatorii Asesoft din timp, de asta vara, sa faca lobby pentru aprobarea a 5 jucatori in loc de 3. Asa cum au reusit acum sa convinga membrii biroului federal (nu pe toti ci doar pe atati de cat aveau nevoie) puteau sa o faca si atunci. Si atunci totul era CORECT. Acum, nu mai este. Autoritatea FRB scade si asta e in detrimentul baschetului de la noi. Asta nu este profesionalism. Asa, fiecare desconsidera regulile pentru ca si altcineva a facut-o inainte.

Campionatul nimanui condus de Federatia nimanui!

Ori ai reguli ori anarhie. Ce alege Asesoft?

Si mai nou a inceput si Clujul... mai modest e adevarat... Ca doar de ce s-a hotarat (Cristescu e membru in Biroul Federal) ca sa se mai admita amanari de meciuri NUMAI pentru echipele din cupele europene DAR NU MAI MARI DE 48 de ore... iar Clujul a jucat ieri, la 3 zile, nu 2, la Brasov?

Chiar asa de greu era pentru Cluj sa joace duminica sau luni in loc de marti? Ma indoiesc. Oricum bateau, era clar. Dar, trebuia sa faca o ghidushie sa fie mai altfel decat restul lumii, adica sa nu respecte regulile.

Si iar ajung la Asesoft care nu a suferit sa joace meciul cu Muresul la Tg. Mures si l-au schimbat sa joace la Ploiesti... Aveau vreun motiv? Da de unde, ca Tg Mures nu e Iasi sau Oradea, si in cateva ore sunt acolo, iar la nevoie mai exista si avioane. Si puteau merge si cu rezervele ca tot bateau fara probleme si sa fi facut un meci acasa cu echipa lor de B, ca tot aia era.

Astea sunt fitze si nimic altceva, asa ca sa arate restului echipelor cat de tari (a se citi smechere) sunt ele si cat de slaba (a se citi fraiera) e federatia. Si aici e direct raspunzatoare presedinta FRB (care ia deciziile pentru asa ceva, biroul federal neconvocandu-se pentru aceste probleme care cer operativitate).

Asa ca, in concluzie:
1. e nevoie de straini, chiar si 5.
2. regulile sa fie reguli pentru toata lumea
3. campionatul nu are decat sa ramana cu 5 echipe daca atata se poate, si asa nu exista spectatori pentru mai multe.

In rest, bafta Asesoft si Cluj in cupele europene si sincer imi pare rau ca nu a batut Ploiestiul aseara, pentru ca se putea.

PS: pe www.csusibiu.ro gasiti un poll unde va invit sa votati cati straini considerati ca ar trebui sa aiba o echipa din Romania.

me_sb
9th November 2005, 15:02
waw....de mult n-am citit un asemenea post...din punctul meu de vedere, obiectiv, dureros de adevarat! ...

eddy_jozsa
9th November 2005, 15:37
de acord cu sebastian, in mare parte!

oricum, regula cu 5 stranieri intra in vigoare doar din sezonul viitor (2006/2007)... macar atat! :)

alexalex
9th November 2005, 15:56
in mare si eu sunt de acord ... un singur comentariu am de facut: nu Asesoft a modificat regulamentul pentru prima oara (vezi Dinamo- Helcioiu si mai ales Rapid cu clark), ploistenii au apelat la un caz precedent.

bogdan1
9th November 2005, 16:07
Toata aceasta desconsiderare a competitiei si nerespectare a regulilor se datoreaza conducerii federatiei si in special noului presedinte,care este o catastrofa.Pacat, ca domnul Dobrescu a renuntat.

marinike
9th November 2005, 16:34
@sebastianm: sunt in multe privinte de acord cu afirmatiile tale, mai ales cu cele ce privesc intelegerea profesionalismului de catre federatie.

trebuie insa sa fac cateva precizari. una ar fi aceea ca asesoft a solicitat federatiei sa pastreze un loc pentru un stranier in lotul echipei tocmai pentru ca stia ca se va mai face o achizitie de afara (care a fost nwosu, dar putea la fel de bine sa fie si americanul acela sosit in probe) si daca n-ar fi fost problemele cu viza probabil ca inscrierea in campionat s-ar fi facut in timp util. ei bine, frb nu a lasat locul liber si l-a trecut pe kuzmanovic, care solicitase sa joace doar in cupele europene, renuntand la campionat.

a doua precizare este aceea ca asesoft poate beneficia intr-adevar cel mai mult de pe urma introducerii acestei reguli cu 5 stranieri pe foia de joc (regula care dupa parerea mea nu ar cauza nici o problema daca ar mai exista un amendament prin care sa se precizeze un nr max de jucatori straini aflati simultan pe parchet,cum e la fotbal spre exemplu, amendament care poate exista insa eu nu stiu de el) deoarece are cei mai multi bani din ro si isi poate permite mult mai multe achizitii de afara decat alte echipe, insa din moment ce aceasta regula nu se aplica din aceasta editie de campionat, nu vad care-i problema si nu inteleg de ce spuneti ca regulile au fost facute in favoarea ploiestenilor. la anul si sibiul, si aradul si rapidul si iasiul si cine mai vreti voi isi poate aduce 5 stranieri si intra cu ai pe teren, cine-i opreste? ca nu isi permit asta-i alta discutie, insa daca s-ar vrea o egalizare a valorii competitoarelor prin limitarea numarului stranierilor nu s-ar reliza decat crearea unui campionat echilibrat, dar mediocru.

plus ca mai exista si precedentele legitimari amintite mai sus.

@bogdan1: vad ca esti incepator (bine ai venit!) si nu prea cunosti regulile unei discutii pe forum asa ca daca faci unele afirmatii ar fi bine sa le si sustii cu argumente. asadar, de ce spui ca noul presedinte e o catastrofa si era mult mai bine cu dobrescu?

@alexalex : nu cred ca ar trebui sa ai aceasta atitudine de "asta-i ploiestiul, patria noastra..." si de ingamfare vizavis de ceilalti useri (a se citi sustinatori ai altor echipe) doar pentru ca te-ai nascut in ploiesti (asa am dedus din posturile tale anterioare) si tii cu campioana ultimilor doi ani, castigatoarea eurocup, a ultimei cupe a romaniei samd. si eu sunt tin cu ploiestenii ca sunt prahovean insa nu pot sa nu vad ca si sibiul joaca un baschet de calitate, placut ochiului (mai ales datorita celor doi americani), ca si clujul a repurtat o victorie importanta pe plan international si sunt pe primul loc in tara (chiar daca cu un meci in plus )sau ca dinamo este cea mai inchegata echipa din romania (cu toate ca nu au un centru veritabil).
ceea ce vreau sa spun este ca doar pentru simplu fapt ca ai tai sunt cei mai tari nu trebuie sa-i desconsideri si sa-i jignesti pe ceilalti ci sa incerci sa fii cat de cat obiectiv.

ovi sibiu
9th November 2005, 17:16
eu unul m-am saturat de meciuri cu Tg Mures, Rapid, Barsov etc.. care se termina la diferente de 40-50 de puncte si din care nu intelege nimeni nimic. lumea pleaca suparata de la sala, jucatorii nici macar nu se antreneaza, la televizor nu sunt preluate imagini, ziaristii nu scriu nimic da e bine ca joaca numai jucatorii romani.

Fara suparare, dar nu e asa! (ma refer la ziarsiti si articolele lor). In etapa asta, au fost articole de la 2 meciuri cu rezultate previzibile (Asesoft-Tg.Mures si Brasov-Cluj). Nimic de la meciul Sibiu-Dinamo, jucat cu sala arhiplina. Nu mi se pare cea mai buna metoda pentru a promova baschetul! Plus, ca pe site-ul federatiei, nu a fost nici un articol de la meciul Sibiu-Cluj si nici de la Sibiu-Dinamo! In schimb, alte meciuri gen Iasi-Medias, au fost considerate mai importante si au meritat un articol!
Repet, m-am referit la promovarea baschetului!

alexalex
9th November 2005, 17:52
@marinike : si eu stiu ca Aradul,Sibiul,Clujul, Dinamo au echipe bune si chiar imi place sa merg la meciurile in care Asesoft joaca cu o echipa buna din campionat. Problema este ca la meciurile cu echipele slabe nu prea ai ce vedea si lumea incepe sa se intrebe ce rost are sa mai vina la un meci in care o echipa bate la 50 de puncte. ideea mea este clara si sustine ridicarea nivelului campionatului (atentie nu egalizarea valorilor ) prin importul de jucatori si prin reducerea numarului de echipe din divizia A.(si mai multe meciuri intre echipele puternice).
si mai e ceva... s-a spus ca aceste reguli au fost facute ptr Asesoft. cand era Dobrescu la federatie toti zicea ca Asesoft e ajutata de el, acum cand Asesoft nu mai are pe nimeni la federatie (spre deosebire de Sibiu as putea spune - Mirecea Vulc e in biroul federal din cate imi aduc aminte si antrenor la Sibiu - asta nu inseamna ca sunt cumva avantajati ) iar suntem avantajati de oficiali dupa cum spun unii....

marinike
9th November 2005, 18:14
ai dreptate in privinta faptului ca la un meci cu o echipa slaba nu ai ce vedea si mai bine stai acas sau mergi la o bere, insa din postul tau la care am facut referire se intelegea ca toate echipele din divizia a (exceptand asesoftul) sunt de kkt, lucru cu care nu pot fi de acord. iar tu ai lasat impresia ca ai o atitudine prin care desconsideri tot ce nu e fan asesoft. de aceea am facut comentariul de mai sus.

iar daca vei reciti postul meu anterior vei observa ca sunt de acord cu ideile tale vizavis de noile reglementari federale.


in ceea ce priveste site-ul federatiei, nu stiu de ce mai intrati pe el. poate doar pentru a afla programul diviziei a sau clasamentele ca in rest e ZERO BARAT.
iar cand am intrat pe forum la ei si am deschis o discutie despre imbunatatirile ce pot fi aduse site-ului am fost repede expediat de catre moderatoare (olgutza - olga grigoriu) si de catre unul, catalin parca, care cred ca era fiul sau amantul olgutzei, ca altfel nu imi explic cum de era de accord cu tot ceea ce facea sau sustinea olgutza :D si nu era data in care sa nu incerce sa intimideze pe cei ce abordau subiectele legate de lipsa de profesionalism de la frb.

si am mai dat acolo si peste unul, sharkie, care, in momentul in care am adus in discutie declaratia lui ghita muresean despre dobrescu, m-a sfatuit sa gandesc inainte de a deschide un thread nou sau inainte de a posta ceva (apropos, cum e vremea in craiova ca la bucuresti s-a cam lasat frigul :drak:).

eddy_jozsa
9th November 2005, 18:22
Un film cu prezentarea echipei noastre, din meciul CSU-Dinamo, in format 16:9 (filmat de Nicu S., aka nicks de aici de pe forum)

http://rapidshare.de/files/7393064/Csu-dinamo.mpg.html

Il recomand in special sepcilor rosii :evil: dar si celorlalti... dati volumul la maxim!

za_horse
9th November 2005, 19:36
79 km?? E Cluj-Arad?? Sau Cluj-Turda???

Cluj - Arad va fi finala :happy , noi terminam sezonu pe 8, va batem pe voi in primu tur :drak: , pe dinamo in turu 2 si pe cluj la finala :D (moaama ce fain mai mint! - cred ca mi s-a urcat la cap aeru de la nemti)


@za_horse: Sigur te uiti pe DSF, nu e vina lor ca nu dau basket (btw, au 2 rezumate din NBA pe saptamana)

Drepturile pentru 2 meciuri NBA live pe saptamana, cat si pentru campionatul germaniei, sunt la pay-tv PREMIERE!
Spenx 4 da info, momentan verific programu de la DSF si nici urma de bsk, asa ca niste ore de difuzare sau un link ar fi de mare ajutor. Pana atunci ramane :rosu: :ciocan: :jerk: pentru nemti, ca in hotel nu este premiere si DSF nu mai e ce a fost (mai demult dadeau si finale clasice din NBA: Lakers Celtics, Lakers Pistons).

eddy_jozsa
9th November 2005, 19:52
Cluj-Arad? Creeeeeeeeeeeeeeeee ca!

M-am uitat si eu la DSF... nu au (inca?) basket in program... de obicei incep prin decembrie-ianuarie cu rezumatele din NBA! In rest cauta pe cineva cu abonament Premiere.

sebastianm
10th November 2005, 12:42
ideea mea este clara si sustine ridicarea nivelului campionatului (atentie nu egalizarea valorilor ) prin importul de jucatori si prin reducerea numarului de echipe din divizia A.(si mai multe meciuri intre echipele puternice).

De acord cu tine, si eu sunt pentru un campionat cu echipe puternice, chiar daca ar fi sa fie mai putin de 8.

[/QUOTE]
si mai e ceva... s-a spus ca aceste reguli au fost facute ptr Asesoft. cand era Dobrescu la federatie toti zicea ca Asesoft e ajutata de el, acum cand Asesoft nu mai are pe nimeni la federatie (spre deosebire de Sibiu as putea spune - Mirecea Vulc e in biroul federal din cate imi aduc aminte si antrenor la Sibiu - asta nu inseamna ca sunt cumva avantajati ) iar suntem avantajati de oficiali dupa cum spun unii....[/QUOTE]

Este adevarat ca precedentul a fost creat de Clark la Rapid. Argumentul care s-a adus a fost ca omul n-a mai jucat in ultimii doi ani... ceea ce oricum e fals, in 2004 a jucat in Turcia si Slovacia... Acolo s-a creat un precedent si Asesoft a profitat de el... Si a mai fost unul, cel cu Helcioiu, care a venit la prima sedinta a biroului din septembrie sa spuna ca Asesoft l-a tinut incurcat pana la 1 septembrie si apoi s-a trezit fara echipa, in afara perioadei de transferari si a mai cerut pasuire de 24 de ore, timp in care a facut contractul cu Dinamo.

Asta denota o lipsa de fermitate din partea biroului federal si de aici, precum se vede, exceptiile continua ca un tavalug... si probabil ca o sa continue.

Dorinta Asesoft de a i se pastra un loc... nu stiu daca era tocmai in regula din punct de vedere al regulamentului... Regula e clara: pt transfer trebuie prezentat un contract semnat cu un jucator, ceea ce nu exista. Stiu ca Asesoft purta discutii cu mai multi in vara si probabil ca nu se stia cu cine va semna dar stiind cand sunt termenele trebuiau sa se grabeasca, asa cum au facut altii, inclusiv Sibiul. Desigur, nu sunt de condamnat pentru ca au profitat de lipsa de fermitate si precedentul creat, fraier e cine da nu cine cere. :drak: Asa, probabil ca o sa mai insiste si alte cluburi sa li se aprobe transferuri pana in iarna. Si poti spune ca nu au dreptate? :rolleyes:

Sper ca de la anul, cand s-a modificat si data limita si nr de jucatori, sa nu mai fie derogari.

Ceea ce m-a ieniervat :D a fost ca iarasi au inceput (impreuna cu Clujul) sa schimbe datele meciurilor sau locul de desfasurare. Chiar nu se poate juca la data si locul stabilit de toata lumea la inceput? Nu insist pe asta pentru ca ar afecta in vreun fel decisiv restul echipelor, doar asa ca chestie, nu crezi AlexAlex ca ar fi bine sa se mai si respecte regulile? De toata lumea.

Despre articole care lipsesc pe frbaschet, nu e vina FRB, nu se face innadins ci Olga Grigoriu publica orice material primeste despre meciuri, de la ziaristi. Anul trecut ii mai trimiteam eu pentru meciurile Sibiului dar acum nu mai am timp sa scriu si inca nu s-a gasit nimeni din Sibiu sa ii trimita. Deci nu este nici o actiune concertata impotriva Sibiului :D

Iar despre ziaristii de la ziarele de sport centrale... numai fotbal si scandal monden au in cap, asa ca sa nu va asteptati la articole ample despre meciuri din afara Bucurestiului.

ovi sibiu
10th November 2005, 12:49
Din cate stiu eu, din urmatorul sezon intra in vigoare noul regulament, cu maxim 5 straini! E bine, pentru ca nu e normal si nici corect, ca dupa ce ai inceput jocul cu niste reguli, sa le schimbi pe parcurs!

Seba, de ce nu ati trimis un mail sau un fax celor de la tv sport sa treaca strada sambata trecuta si sa transmita meciul Sibiu-Dinamo? Se pare ca erau dispusi!

eddy_jozsa
10th November 2005, 12:53
da, ii dau dreptate lui ovidiu! ar fi bine sa incercati, cand mai avem un meci important, sa dati un fax la TV Sport... nu cred ca e un efort prea mare... sa vedem ce iasa!

sebastianm
10th November 2005, 13:02
Personal nici nu stiam ca se transmitea meciul de fotbal de la Sibiu. Si o transmisie nu se face asa cu cateva ore inainte, oricum. La orice meci transmis postul plateste sau/si ofera spatii de reclama (sau ar trebui sa o faca). Si asta se discuta cu ceva timp inainte. Dar cred ca daca TV Sport ar fi fost interesat sa mai transmita ceva de la Sibiu sambata ne-ar fi contactat, ceea ce nu stiu sa se fi intamplat. Probabil ca au avut ceva mai important in program de nu au dat vreun semn.

Daca ar fi facut-o sunt sigur ca s-ar fi gasit o solutie.

ovi sibiu
10th November 2005, 13:11
Bine, macar la urmatoarele meciuri, poate luati legatura cu ei!
Acum, cei ce la tv sport sau pro tv, aveau material pt o stire de 1 minut, doar au fost cei de la pro tv Sibiu la sala! La fel si cei de la antena 1, tvr si national tv!

sebastianm
10th November 2005, 13:19
Poate la meciuri viitoare. Cat priveste stirile pe posturi nationale... cam greu patrund. Poate si pentru ca sambata sunt multe meciuri de fotbal si stirile mai scurte. Poate daca ar fi fost o bataie generala intre jucatori sa fi vazut ceva pe posturi nationale, ca altfel nu par prea interesati baietii de unde se da ora exacta...

paul*
11th November 2005, 06:16
Noua adresa aforumului suporterilor CSU SIBIU este:
www.csufans.sibiul.ro

za_horse
11th November 2005, 16:05
In sfarsit am prins ceva basket la tv de cand sunt aici, nu a fost nba dar a fost euroliga, adica un rezumat de la un meci din euroliga, Bamberg cu Liublijana castigat de nemti la 4 puncte. Desi sala a fost plina si parea destul de mare comentatorul vorbea de 5000 de spectatori, deci nu trebe sali super mari ca si intri in euroliga (asta apropo de duelul cu nr de locuri la sibiu si cluj :P) ci iti trebuie bani. Si la nemti erau americani, si la sloveni, si nu care vin sa joace pentru onoare si cativa banuti.
Fapt divers, la echipa din Bamberg am vazut doua aruncari de 3 puncte cel putin distractive. Unul din jucator a aruncat aproape fara saritura, ca o aruncare de la libere (e drept ca nici nu il tinea nimeni) iar altul a aruncat din saritura si a mai si departat picioarele (stil Kemp pe vremea cand dadea slamuri la seattle) - total nefiresc, de parca ar fi vrut sa faca sfoara.
Sper sa mai prind ceva meciuri cat stau pe aici, ca sa nu ma sochez de tot cand vin acasa si vad minge de basket :ciocan: . Forza WP si careva din prietenii mei sa inregistreze meciul de maine ca am inteles ca se da pe tvsport.

cristane
11th November 2005, 16:31
Dinamo - West Petrom, simbata, 16.30, in direct la TV Sport!!!

eddy_jozsa
11th November 2005, 17:16
are sanse aradu? :P Forza West Petrom!

P.S. Eu n-o sa vad meciul, pentru ca o sa fiu la Sala Transilvania: joaca CSU (locul 2) cu Muresul (locul 13) :D poate prind ceva din meci daca cei de la barul salii vor pune televizorul pe TV Sport!

http://img366.imageshack.us/img366/9325/steagu29cr.gif

cristane
11th November 2005, 18:21
are sanse aradu? :P Forza West Petrom!


Nu stiu daca are sanse, dar abia astept sa-l vad pe Morris :yeah:

Nightfly
11th November 2005, 21:46
Apropo de Wayne Clark nu sunteti bine informati(sau sunteti si nu am inteles eu). Wayne Clark a putut fi legitimat nu pt ca nu a jucat 2 ani sau alte baliverne ci pentru ca a fost legitimat ca antrenor secund/jucator fapt posibil oricand si perfect de acor cu regulamentul. Si chiar la ultimul meci al Rapidului de acasa la care am fost(cu Mures) pe foaia de arbitraj scria antrenor secund:Wayne Clark ;)

marinike
11th November 2005, 21:56
nightfly, poti sa ma lamuresti si pe mine daca se poate (adik daca regulamentul iti permite) sa ceri sa ti se lase un loc liber cand inscrii jucatorii la federatie deoarece tu stii ca actele de transfer ale unui jucator iti vor veni dupa ce se incheie perioada de transferuri? (cazul prezentat de mine mai sus, a lui asesoft cu nwosu)

mie personal mi se pare o aberatie (adik pot lasa doua, trei locuri libere pana gasesc un jucator care sa-mi convina si pe care-l pot legitima cand vreau) insa aceasta a fost declaratia lui iacobescu in legatura cu cazul nwosu.

Bicinigar
12th November 2005, 10:00
dca nu atzi vazut programu atunci ... azi avem ashea in bucale
10:30 in sala Olimpia , Olimpia - Dej
13:30 in sala Rapid , Rapid - Sibiu
la fete
shi la bayetzi
15:00 sala Rapid , Rapid - Iashi
16:30 sala Soced , Dinamo - Arad

ovi sibiu
12th November 2005, 10:50
13:30 in sala Rapid , Rapid - Sibiu
Meci interesant si important pentru noi! Suntem la egalitate de puncte! Daca anul trecut abia castigam un meci din 3 acasa, anul asta avem echipa mult mai buna!

La baieti, Sibiul joaca acasa cu Tg.Mures! Cum U Cluj nu joaca etapa asta, Sibiul o sa treaca pe primul loc!

eddy_jozsa
12th November 2005, 11:05
Magic Sibiu... n-avem echipa "mai buna", dar au evoluat nespus de mult!! Cred ca in meciul trecut Eli Pavel (15-16 ani) a dat 40 de puncte, inainte parca a facut un triple-double!!

Na, whatever, la Sibiu, Brian Evans a fost legitimat inainte de a ajunge in Romania.

http://img366.imageshack.us/img366/9325/steagu29cr.gif Cine e pe primul loc, cine e pe primul loc? (dupa ora 19 zic :D) http://img366.imageshack.us/img366/9325/steagu29cr.gif

alexalex
12th November 2005, 16:53
ce cos a dat Helcioiu, de la el din teren in ultima secunda a primului sfert! imi aduc aminte ca a avut o executie asemanatoare si anul trecut pentru Asesoft intr-un meci cu Dinamo parca.

za_horse
12th November 2005, 18:21
Uai, deci nu pot sa cred, sa te tii de Dinamo 3 sferturi si sa pierzi in al 4-lea:headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :ciocan: :ciocan: :ciocan: , chiar ma enervez. Am stat cu urechea pe laptop pt ca cei de la totalsport fm au transmis meciul la radio (e si asta un lucru bun, cum ziceau si ei basket minut cu minut). Oricum, sunt mandru de ai mei Aradeni ca au fost egalii lui Dinamo 3 sferturi. Daca am avea un pivot de rezerva (nu neaparat bun dar sa fie pivot nu scobitoare - scuze Dan dar asta e) altfel ar fi. Macar sa ai pe unu care sa faca faulturi calumea, nu sa fie cos cu fault.
Cred ca editez postu asta mai tarziu dar acum a trebuit sa ma descarc...

ovi sibiu
12th November 2005, 20:00
Extraordinar! Nu neaparat meciul, chiar daca americanii au facut cateva faze faine, dar sala a fost arhiplina la un meci fara miza, cu echipa de pe ultimul loc! Incredibil, dupa parerea mea!
Revenind la meci, Sibiul a facut schimbari ca la handbal sau hochei, dupa 5 minute cand aveam peste 20 puncte avans, au schimbat 3 jucatori etc.
In continuare stam slab in aparare, am incasat 67 puncte, dar am dat 120!

Concluzia: trebuie redus numarul echipelor din divizia A, la 8!

marinike
12th November 2005, 20:08
tocmai m-am intors de la meci si nu pot sa spun decat ca, daca aradul ar fi jucat si in ultimul sfert cum a facut-o in primele 3, ar fi fost cel mai frumos meci pe care l-am vazut sezonul acesta.
meciul, foarte echilibrat pe toata dutata primelor 3 sferturi, a fost la discrteia dinamovistilor in ultima perioada aici facandu-se si diferenta. mi-a palcut foarte mult entuziasmul cu care au jucat acestia la inceputul sfertului patru. parca faultul acela acordat lui helcioiu (cand a fost si capac) i-a dezlantuit.

west petrom s-au aparat foarte bine atat timp cat au aplicat zona si au reusit sa inchida foarte bine jocul sub panou profitand si de talia net superioara. au primit multe cosuri de la 3 (markovic a fost extraordinar, dupa mine cel mai bun jucator de pe teren) insa s-au tinut aproape mai alea datorita cosurilor cu fault obtinute in atac unde dinamovistii nu au oameni care sa apere pivotii adversi. daca ar fi continuat asa si in ultimul sfert diferenta cu siguranta n-ar mai fi fost de 20pct (nu era exclus sa produca si o surpriza). insa au trecut la o aparare om la om iar in atac au fost lipsiti atat de idei cat si de senai isleam, foarte bun in prima parte. dinamovistii au ramas tot la zona, aparandu-l om la om doar pe haslett (uce a facut-o destul de bine) si au avut de castigat mai ales datorita eliminarii lui senai dupa un fault stupid.


cum am mai spus mvp --> markovic, despre care cineva din sala spunea ca are cel mai inestetic joc din diviz a, dar, in acelasi timp, cel mai eficient. :rolleyes:

chiar daca nu prea pot sa-l sufar dupa declaratia data acu vreun an, parca, in care zicea ca dinamo nu are antrenor valoros si tac-su e cel mai bun pentru dinamo (dupa ce tocmai fusese destituit) nu pot sa nu remarc progresul pe care l-a facut razvan popa. nu stiu daca a fost titular astazi (am ajuns la sala la inceputul sfertului 2 deoarece am fost sa vad si ceva din rapid cu iasiul) insa este cert ca vinereanu are multa incredere in el si ii acorda din ce in ce mai multe minute de joc iar "razvanel" nu l-a dezamagit pana acum.


faza meciului
asi fi tentat sa aleg capacul acela la care a primit fault helcioiu (total gratuit dupa parerea mea) - nu stiu cine au fost protagonistii insa nu s-a luat in considerare. asa ca aleg o faza in care uce a urmarit o minge, a recuperato aproape de pe inel, a fentat, a aruncat si a obtinut cos si fault.

nu am ales cosul lui helcioiu de al juma pentru ca pur si simplu nu imi plac astfel de executii (mi se par pur intamplatoare) si in plus reactia lui helcioiul dupa ce a marcat cosul a fost una de parca ar fi castigat campionatul mondial cu aruncarea aia :headbang:

din rapid cu iasi nu am vazut decat primul sfert (parca tre sa inceapa la 15-eu asa stiam, dar a inceput la 15.30 si a trebuit sa plec la socced-vreo40 min cu ratb-ul) dar mi-au placut capacele pe panou puse de clark. nu e clark mare baschetbalist dar detenta are nu gluma. :ok:

cam lung postul asa ca o sa revin mai incolo cu o chestie despre arbitraj.

apparte
12th November 2005, 20:13
Victorie a oradenilor cu Gaz Metan Medias 80-57(17-14;35-24;56-40)!O faza inedita la finalul meciului:Nemanja Marici care tinea mingea ca sa se epuizeze timpul de joc a aruncat de la sold de la 10 m,mingea a intrat in cos dar aruncarea n-a fost acordata(probabil expirase timpul de joc)!Cel mai bun,ca de obicei,Attila Veres bine sustinut de cei 3 sarbi(Marici,Djordjici si Bilbija)!