PDA

View Full Version : Etapa 4: Farul - Jiul



andreiush
21st August 2005, 22:12
Vineri, 26 august 2005: Farul - Jiul, ora 20,00, National TV
Comentarii despre acest meci, inainte si dupa, aici.

be@
21st August 2005, 22:27
1 solist ! Egalul scos la Cj-Napoca de Jiul a fost doar un accident !

Angelina Jolie
21st August 2005, 22:36
Asa cred si eu. jiul o va lua pe cocoasa.

BoboCosta
21st August 2005, 23:57
Un meci dezechilibrat din start.....un meci in care farul ar trebui sa faca spectacol

ce_bine_e
22nd August 2005, 00:42
uh lala..chiar ca 1 solist, am sa ma uit la meciu asta;)

Rechinul Ucigas
22nd August 2005, 01:12
jiul e deja in b la fel ca pandurii
deci 3-0 fara ezitare

ce_bine_e
22nd August 2005, 01:39
slava domnului ca nu il televizeaza telesport;)

GeKuRA
22nd August 2005, 01:40
mardeala curata...
4,5-0,1 :D :ok:

old lord
22nd August 2005, 09:38
3-0
cred ca va fi primul meci in care farul va face scor

ady51a
22nd August 2005, 12:26
Sper sa ne revenim dupa euforie, si sa castigam clar si sa devenim lideri chiar si pentru 2 zile, de vineri pana duminica dar poate cine stie poate "reuseste" Steaua un x acasa cu Otelul!!! :evil:

Rechinul Ucigas
22nd August 2005, 12:36
3-0 daca jucam prost , daca suntem cu pofta de joc hai un 7-0 :)))

esku
22nd August 2005, 16:53
1 solist .....

NY_giants05
22nd August 2005, 17:11
Bate Farul :ok: ...pronostic...hmm 3-0 pt. rechini !

eddy_steaua
22nd August 2005, 17:36
vreau ca farul sa faca scor shi cred ca se va intmpla asta....jiul e o ekipa de div b....nu stiu cum a reusit sa intre...bafta farull...tzine-ti-o tot asa...

be@
22nd August 2005, 17:41
Ei nu stii .... prin blaturi !Surprize surprize !

eddy_steaua
22nd August 2005, 17:43
be@ zici tu ceva..... :drak:

don_denver
22nd August 2005, 17:47
bate farul clar....

ce_bine_e
22nd August 2005, 18:29
f clar

Stefany
22nd August 2005, 22:58
Invinge Farul cu 3-0, cele trei echipe nou promovate vor fi "ciuca batailor" in acest sezon ! :yeah: /hello

ady51a
22nd August 2005, 23:11
Sa te auda cine trebuie!!!

dante38
23rd August 2005, 00:51
bate farul lejer si mai cred ca pana in etapa a 9-a o sa tot bata lejer(exceptie meciul cu timisoara) ,cred ca o sa termine pe primul loc in iarna. hai farulllll

orixontel
23rd August 2005, 09:46
bate farul lejer si mai cred ca pana in etapa a 9-a o sa tot bata lejer(exceptie meciul cu timisoara) ,cred ca o sa termine pe primul loc in iarna. hai farulllllSa fie cum zici tu dar sa stii k din cele 3 promovate doar 2 pica in B!Sigur k va castiga farul chiar dc tin cu jiul dar un 10% de egal tot exista! nu? si mi-as dorii sa fie farul lidera de iarna!

vlad1607
23rd August 2005, 09:50
jiul isi continua drumul spre acasa,spre divizia B cu oprire in gara CT de unde va pleca cu desaga goala.

stelistul16
23rd August 2005, 09:55
Ei nu stii .... prin blaturi !Surprize surprize !
nu cred ca prin blaturi a intrat pe merit.daca nu intra jiul cine vroiai sa intre BIHORUL :degete:

alamar
23rd August 2005, 12:00
Stelistul16 este fostul Jiulist16. Ce mai baieti va e rusine sa spuneti ca tineti cu Jiul? Unul e dinamovist, tu de dai acum stelist. Ce suporteri....

ady51a
23rd August 2005, 13:43
Pai chiar ma intrabam ce cauta asta aici. am zis etapa trecuta ca o sa bata Sportul cu 3-2 la Jiul dar el nu m-a crezut, si i-am spus ca-s generos; drept dovada a pierdut cu 3-1 nu cu 3-2?

leonardxro
23rd August 2005, 19:24
3-0 daca jucam prost , daca suntem cu pofta de joc hai un 7-0 :)))

Prea mult 7-0, dar o sa fie 6-1, (4-0 pauza)

NY_giants05
23rd August 2005, 20:06
Prea mult 7-0, dar o sa fie 6-1, (4-0 pauza)

Eeee.....de unde 6-1 !!! Pre mult shi atat. Dak facem 3-0 e bine.

dante38
24th August 2005, 01:26
are dreptate si 3-0 este de ajuns ,daca facem scor o sa ne instalam linistiti pe primul loc .sper sa batem la scor, dar sincer sa fiu ma intereseaza doar sa castigam ,chiar si cu 1-0 tot victorie se numeste si tot 3 puncte luam.
haideeeeeee farullllll!!!!!!!!!!

tchibos
24th August 2005, 13:14
farul castiga fara probleme si daca o sa prinda o zi buna o sa faca scorul etapei - tripla marele GURITA

iaro
25th August 2005, 05:59
Farul ramane echipa care "tace si face", seriosi si muncitori! Va fi o victorie fara emotii pentru ei!

ady51a
25th August 2005, 11:12
Meciul cu Jiul, la fel de important ca cel cu Dinamo

l Chiar dacă adversarii de vineri ai Farului ocupă penultimul loc în clasament, antrenorul „rechinilor“, Petre Grigoraş, şi-a sfătuit elevii să nu-i trateze de sus pe oaspeţi, întrucât meciul va fi dificil

FC Farul vrea ca, vineri, să obţină prima victorie pe teren propriu în acest campionat. Remiza cu Sportul Studenţesc le-a răpit „rechinilor“ bucuria de a le oferi fanilor un succes la prima reprezentaţie pe stadionul „Gheorghe Hagi“, astfel că Todoran şi compania ţintesc acum, în disputa cu Jiul Petroşani, adjudecarea primelor trei puncte acasă.

Chiar dacă oaspeţii se află pe locul 15 în clasament şi au doar un punct, meciul nu va fi deloc unul simplu pentru Farul, avertizează antrenorul constănţean Petre Grigoraş, care vede disputa de mâine seară la fel de importantă ca cea cu Dinamo. „Pentru mine, e acelaşi lucru, sunt tot trei puncte puse în joc. Sunt convins însă că vom avea un meci foarte greu. Am văzut Jiul în meciul de la Cluj, unde a remizat. Este o echipă care pune accent mare pe faza de apărare, unde se aşează pe două linii. În deplasare, este incomodă, nepierzând sub Feleac, deşi cu şansă, în faţa unei echipe puternice. Sper ca acum să nu mai aibă aceeaşi şansă, iar victoria să fie de partea noastră“, a declarat Petre Grigoraş.

Antrenorul farist are încredere în jucătorii săi, al căror moral este bun după victoria din Ştefan cel Mare. Grigoraş este convins că fiecare dintre „rechini“ va dori să treacă cu bine şi de acest hop, pentru ca Farul să aibă apoi o pauză competiţională de două săptămâni liniştită. „Sunt convins că băieţii vor face tot posibilul pentru un meci bun şi o nouă victorie. Nu trebuie însă să-i tratăm de sus pe petroşăneni. Am face cea mai mare greşeală. Desconsiderarea adversarului duce câteodată la eşecuri dureroase. Eu consider că orice echipă de Divizia A poate pune probleme alteia, deci nu există învingător dinainte. Şi nouă ni s-au acordat puţine şanse la victorie pe terenul lui Dinamo, dar, până la urmă, am reuşit. Important este ca băieţii să se concentreze la maximum, aşa cum le-am spus şi a doua zi după jocul cu «câinii». Euforia victoriei să nu ne ameţească puţin şi să ne lovim cu capul de pragul de sus. Sper însă că ei au înţeles şi că vor trata foarte serios acest meci, ca şi pe cele ce vor urma. Şansele de câştig sunt mai mari în situaţia aceasta“, a mai punctat Grig.

tchibos
25th August 2005, 11:53
realist si modest ca de obicei Grig al nostru... sa mai ia exemplu si altii de la el

dante38
25th August 2005, 17:24
bravo grigoras
hai farullllll!!!!!!!

Swisstec
25th August 2005, 17:47
Prin blaturi??? De-ati sti voi ce lupta a fost sezonul trecut in B3 n-ati mai scrie asa ceva! Jiul trebuie sa lupte sa castige acest meci! Scorul final va fi probabil un 2-1 sau 3-1 pentru Jiul! :D

tchibos
25th August 2005, 17:54
alo elvetianule cine a zis ceva de blaturi?... vezi ca ai citit in alta parte si raspunzi aici .., la fel si cu scorul l-ai pus invers si zi mersi ca sunt generos ca sunt aproape convins ca nu dati nici un gol

ady51a
25th August 2005, 18:17
Prin blaturi??? De-ati sti voi ce lupta a fost sezonul trecut in B3 n-ati mai scrie asa ceva! Jiul trebuie sa lupte sa castige acest meci! Scorul final va fi probabil un 2-1 sau 3-1 pentru Jiul! :D

La meciul FARUL-JIUL nu se vorbeste de blaturi. Ai grija off-topic.
Despre blaturi doar acolo unde joaca dINAMO!!!

Swisstec
25th August 2005, 19:19
Uita-te pe pag. nr. 1!!! Acolo scrie ca Jiul ar fi promovat cu ajutorul unor blaturi. N-am scris ca va fi blat la Constanta! Citeste mai atent!
Hai JIUL!!! /hello

ady51a
25th August 2005, 19:24
Nu mai conteaza, acum sunteti in A si jucati maine la Constanta. Restul '' Scorul final va fi probabil un 2-1 sau 3-1 pentru Jiul!"" este o fantezie!!!

The Surveyor
25th August 2005, 19:33
Stati linistiti, sa vedem ce spune statistica. Va sa zica ambele echipe au 38 de sezoane in divizia A, in care s-au intalnit de 40 de ori. Faul a castigat 17 meciuri, Jiul 16. Golaveraj 50-48 pt. Jiul.

Acum 37 de ani, premise oarecum similare celor de acum. Dupa sapte etape Farul avea 9 pct, Jiul 5. In etapa precedenta Jiul, condusa de un antrenor debutant: Titus Ozon pierduse un punct acasa cu UTA (1-1) iar Farul zdrobise Rapidul - egalul lui Juventus Torino cu numai un an in urma - cu 4-1.

29 septembrie 1968 : Farul vs. Jiul, la Constanta

Rezultat: 1-2

Goluri: 0-1 Alexandru Naidin 31', 1-1 Marin Tufan 53'; 1-2 Petre Libardi 56'

Ma spun celor care inca nu stiu ca Petre Libardi, invingatorul Farului la Constanta in acel meci din 1968, un mare fotbalist si om de caracter, simbol al Jiului, pentru care a jucat intre 1964 si 1975, international A, a trecut in lumea celor drepti, in urma cu cateva zile (14 august). Nici unul din cotidianele centrale nu a scris un rand in legatura cu aceasta tragedie. Nici macar dupa meciul de vinerea trecuta cand, la Petrosani, minutul de reculegere s-a tinut in primul rand in memoria lui Petre Libardi... Dumnezeu sa-l odihneasca!

Hai Jiul!

Swisstec
25th August 2005, 19:49
N-ai de unde sa sti cat va fi scorul! Cine se gandea anul trecut ca Ionut Popa, antrenor venit din div B va reusi o victorie in Ghencea??? Nimeni!
Hai Jiul!!! /hello

The Surveyor
25th August 2005, 20:16
Hello Swisstec!

Lasa-l pe Ionut Popa. El nu era un antrenor venit din div.B" ci un antrenor de "A", venit de la o echipa de div.B.
Pe de alta parte celalalt Ionut, Chirila, inca nu a demonstrat ca este un antrenor, ci mai degraba un poet.

Totusi
Hai JIUL!

metallic_rain
25th August 2005, 23:01
Maine merg la pariuri si nush ce scor sa pun! Hihihihi, Hai prezicatorii ia spuneti lu tata cum sa joc?

tchibos
25th August 2005, 23:13
2-0 fara retineri guritza da primul gol

Ultras
25th August 2005, 23:25
Daca Farul nu marcheaza in prima jumatate de ora cred ca se termina egal. Hmm, nici nu stiu cu cine sa tin. Cu Stanca si Farmache sau cu Multescu si Paclesan... :mda: Cred ca voi ramane la culori...

saphicus
26th August 2005, 00:19
Situatia de fapt, inaintea acestei partide este clara. Farul este favorita certa
avand in vedere obiectivul final, iar Jiul nu joaca mai nimic. Statisticile arata ca in confruntarile directe este un scor strans, insa pe vremuri Jiul avea jucatori de talie ( as aminti numai un nume care spune totul, Libardi). Astazi
echipa este ...subtire de tot!! Insa pentru Farul trebuie sa fie o lectie ,ce se intampla in cupele europene , cand adversari considerati invinsi dinainte prin
lipsa de forma si prestatii modeste in campionatele lor au reusit sa infirme
calculele hartiei!! (Stiti prea bine la cine ma refer!) :ok: :ok:

jiulistul16
26th August 2005, 10:33
e timpul ca jiu sa isi arate adevarata valoare ii bate jiu cu 1-0 sau 2-1 FORZA JIU

Seahawk
26th August 2005, 12:00
ia uite'i ma au prins grai minerii :)) iarasi ne luati cu statistici...vrajeli bla bla bilanturi...istorie... mai oameni buni...raspundeti'mi si mie la cateva intrebari... in momentul de fata...care echipa este mai in forma...are forta financiara superioara...si lot superior dintre jiul si Farul? :evil:
dar vorba lui grig... mingea e rotunda...iar noi trebuie sa confirmam victoria cu dinamo...
FORZA FARUL!!! trecem pe primul loc ;) si batem cu 3-0
goluri: Apostol, Gurita si T.Moldovan sa fie bine ;)

tchibos
26th August 2005, 12:24
e timpul ca jiu sa isi arate adevarata valoare ii bate jiu cu 1-0 sau 2-1 FORZA JIU

o fi timpul dar cu siguranta nu e locul - la Constanta Farul face legea in fotbal, asa ca mai amanati si voi un pic revenirea pentru locurile in care veti intalni echipe ceva mai slabute

Anca,Oncica&CO.
26th August 2005, 16:40
Pronotic 1 solist! :yeah: Meci greu,mai ales daca Jiul va juca ca la Cluj cu sarmaua in poarta si cu inca vreo cinci fundasi. :yeah: Succes Farul !!!! /hello /hello

pirlinho
26th August 2005, 19:12
Farul obisnuieste sa se coboare la nivelul adversarilor in loc sa-i snopeasca in bataie. Sa speram ca astazi nu va fi cazul.

FORZA FARUL!

be@
26th August 2005, 20:38
Asediu total la poarta Jiului, si deja e 1-0 pentru Farul. :yeah: /hello

Anca,Oncica&CO.
26th August 2005, 20:55
Haide FARUL, inca un gol in repriza a doua /hello /hello!!!!!!! Succes Farul!!!!

Ultras
26th August 2005, 21:06
Repriza slaba a Farului. Cu putin noroc Jiul putea intra cu egal la pauza. Apararea Jiului destul de naiva (la faza golului s-a vazut cel mai bine). Lovitura libera foarte bine executata de Claudiu Dragan. La faza respectiva trebuia aratat cartonasul rosu. Enervante simularile faristilor si Bratu care le da cam tot ce cersesc...

Perenyi petarda...

Un egal ar fi fost echitabil. Dar asta e fotbalul... Mi-a placut fault-ul aratat de Bratu la ultima faza a meciului... A fluierat inainte ca mingea sa fie lovita pentru a fi sigur ca nu se repeta istoria.

Farul a dominat inceputurile de reprize, da' in rest nu a aratat a echipa care sa atace varful clasamentului. Chiar daca acum este pe primul loc...

Alexandru Dedu, cred ca este un nume de care vom mai auzi...

cip_81
26th August 2005, 22:00
E al doilea meci consecutiv pe propriul teren cand Farul scapa de eliminare (aia a lui Lungu nu s epune)...dupa meciul cu Sportul.

Ii auzeam pe toti cand spuneau ca Farul putea sa aiba punctaj maxim daca Sportul nu egala in prelungiri. Ha, ha, ha, dar nu aduceau in discutie ca s-a ajuns in situatia aia datorita omului in negru, al 12-lea jucator constantean. Asa ca, sa nu mai dati din cioc cand vine vorba de altii.

alifaca
26th August 2005, 22:17
Bravo Farul !!! Continua asa cum ai jucat si in campionatul trecut.

saphicus
26th August 2005, 22:52
Meci la discretia Farului, cu o clasa peste Jiul, dar ratarile se puteau razbuna
in doua randuri (repriza a doua), cand impotriva cursului jocului, Jiul putea sa puncteze!!! Un X, era o surpriza!!
Si asa, pentru vre-o 48 de ore, Farul este lidera Diviziei A!! :ok: :ok:

Ultras
26th August 2005, 22:57
Te-ai uitat la meci? :o:

ady51a
26th August 2005, 23:28
Meci greu pentru Farul, facut chiar de Farul. Dar e mai bine asa, e mai palpitant. Se pare ca in deplasare castigam mult mai usor!!! :ok: Dupa parerea mea Jiul este cam la fel de buna ca si Dinamo, poate chiar mai buna tinand cont ca le-am batut cu 1-0 pe ambele dar pe una aici si pe alta acolo, in grapa, langa haita. :evil:

Ultras
26th August 2005, 23:32
Dupa parerea mea Jiul este cam la fel de buna ca si Dinamo, poate chiar mai buna tinand cont ca le-am batut cu 1-0 pe ambele dar pe una aici si pe alta acolo, in grapa, langa haita. :evil:

Nici eu nu puteam spune mai bine! :evil:

Rechinul Ucigas
27th August 2005, 12:57
BRAVO FARUL !!!! important este ca am castigat chiar daca a fost doar 1-0 , am avut si noi destule ocazii au avut si ei dar asta e cel mai bun a castigat !
PT moment : CINE E PE PRIMUL LOC ??????? FARUL EEEEEEEE FARUL EEEEE ???
sa speram ca steaua va face un egal :)

NY_giants05
27th August 2005, 20:28
Bravo Farul !!! Au facut un meci frumos constantzenii, da' au mai ratat niste faze, de ma interbam dak nu cumva e meci de div. B !
Noi ne gandim la castigarea campionatului, da' nu cred k ar fi cazul ! Farul e o echipa imprevizibila..adik batem pe steaua cu 4-0 in deplasare shi pierdem 2-0 acasa cu Vaslui !

ce_bine_e
27th August 2005, 21:14
era si normal :)

be@
27th August 2005, 22:43
Hai, mai Ultras, cum adica un egal ar fi fost echitabil ? Tu n-ai vazut cate ocazii a ratat Farul ?
A, si inca ceva: Cine e pe primul loc, cine e pe primul loc ? Farul e !!!

Ultras
27th August 2005, 23:55
Hai, mai be@ tu chiar nu ai vazut cate ocazii a ratat Jiul...
A, si inca ceva: mai trece si Farul, macar faci colectie... :evil:

tchibos
28th August 2005, 01:34
felicitari farul cu emotii dar e bine si asa decat cum a fost cu sportul...

Pacala
28th August 2005, 01:46
meci plictisitor, disputat in anonimat doar 2000 de spectatori, farul este echipa subtire,fara individualitati dar cu un grup de fotbalisti care joaca impreuna de cativa ani,echipa de contraatac ,in campionatul rom merge si asa, cand au dat de o echipa ca jiul i-au trecut apele, mai usor cu dinamo
termina campionatul la mijlocul clasamentului

tchibos
28th August 2005, 02:07
au fost putin spectatori tocmai ca era de prevazut un meci slabut, iar treaba cu jiul super echipa e falsa ptr ca nu jiul e problema ci farul, care dupa un gol sau doua, se baga repede in aparare ca sa nu piarda punctele. asa a fost si cu sportul asa a fost si cu jiul, si nu stiu de ce se aplica tactica asta ca farul este capabila sa arate un joc frumos, ofensiv ( atacam si cu fundasii in mare parte a jocului ) si in felul asta ar putea chiar sa castige la scor si sa nu mai stea cu emotii pana la final... oricum ar fi FARUL nu este o echipa micuta cum spui si puterea intregului e mai mare decat suma puterilor componentelor respectivului intreg ( asa ceva se invata si la matematica )

Pacala
28th August 2005, 02:13
nu contest ca valoarea grupului depaseste suma individualitatilor, am spus si eu. Este meritul antrenorului si al conducerii, au reusit sa pastreze un nucleu de jucatori cativa ani. De urmat exemplul si de alte echipe. :ok:

tchibos
28th August 2005, 02:25
eu cred ca e si meritul jucatorilor ca e greu sa formezi un grup doar pentru simplu fapt ca iti spune cineva... trebuie sa faci compromisuri sa te intelegi cu ceilalti sa ii stii punctele slabe si in masura in care poti sa il ajuti sa le ascunda daca nu poate sa le corectezi s.a.m.d. Una peste alta noi suntem multumiti chiar si cu jocul asta slabut cum zici tu si nu numai tu, decat ca anii trecuti cand jucau spactaculos si pierdeau prosteste iar acum vin alti suporteri de la dinamo de exemplu si ne intreaba de palmares. Pai sa ne mai intrebe si la anul daca vom continua sa jucam asa modest dar ne vom indeplini obiectivul. Pana acum ( e adevarat ca suntem la inceput de drum ) doar farul ( din cele trei echipe din provincie care emit pretentii ) a aratat ca se poate

Seahawk
28th August 2005, 03:11
meci plictisitor, disputat in anonimat doar 2000 de spectatori, farul este echipa subtire,fara individualitati dar cu un grup de fotbalisti care joaca impreuna de cativa ani,echipa de contraatac ,in campionatul rom merge si asa, cand au dat de o echipa ca jiul i-au trecut apele, mai usor cu dinamo
termina campionatul la mijlocul clasamentului


pffff daca Farul care a castigat in groapa termina la mijlocul clasamentului atunci cine termina in varf? Nationalul :evil: ... Poli Timisoara ? :happy sau Steaua care a fost spulberata de niste babaciuni norvegiene?
Oh, am uitat de Clujenii care au facut 2 egaluri acasa si de Rapid care nu e'n stare sa mai castige...
Hai sa fim seriosi acum... Farul are un lot destul de valoros, omogen.. cu fotbalisti care pot juca pe multe posturi. N'avem individualitati? esti orb? de Pascovici, Cristocea, Gurita, Curca ai auzit? sa numai zic de Liviu Mihai, Todoran...practic toata echipa ce sa mai... :evil:
Se pare ca privim cu totul alt fenomen... s'au mai bine zis privim aceeasi echipa cu alti ochi...
E normal intr-un fel... fiecare cu parerea lui dar macar sa pastram asa o balanta... :rolleyes:

tchibos
28th August 2005, 03:16
:D pana la sfarsit mai e... totusi sa ne bucuram acum pentru cat de bine arata clasamentul, sper ca si dupa meciul stelei sa fim tot in fruntea clasamentului si atunci vreau si eu sa vad recursul etapei :D

Klingon
28th August 2005, 06:59
Farul s-a obisnuit sa joace doar putin mai bine ca adversarul. Strictul necesar pentru a castiga. Dam un gol si apoi visam la Mare, la soare si la fetele de pe plaja. De ce sa transpiram, sa mirosim urat? La 1-0 facem devieri, calcaie, artificii si jonglerii, ca distractia e mai importanta decat golaverajul si chiar punctele. In aceste conditii, majoritatea victoriilor sunt la limita si accidentele de tipul Sportul Studentesc sunt oricand posibile. Chiar si Jiul putea face un accident. Mentalitatea asta este la fel de veche la Farul ca Histria in Dobrogea.

Este putin ironic, dar ceea e le lipseste Rechinilor este exact instinctul ucigas, ochii aprinsi in cap si "foamea" incontrolabila a bestiei cand simte mirosul sangelui. Jiul mirosea a sange dar rechinii au preferat sa ia prada delicat intre dinti, sa n-o zgarie, si sa joace volleyball cu ea, in buna traditie a plajei din Mamaia. Sorin Mihailescu nu intelege de ce nu vine lumea la meci? Pai volleyball vedem si pe plaja Sorine, cu fete frumoase si pe gratis.

Cateva observatii:

++ Atacantii Farului n-au marcat nici un gol in 4 etape. Gurita este mijlocas si a marcat golul printr-o reusita personala foarte vicleana, jongland cu mingea in careu, anticipand ca fundasii Jiului vor evita sa intre decisiv. Un gol nespectaculos, dar ce faceam fara el?

++ Golul s-a marcat cu Moldovan in teren, la fel ca in Stefan cel Mare. Dupa inlocuirea lui cu Liviu Mihai, acesta a fost actorul principal in toate ocaziile Farului, dar ocazii si atat. Este evident ca Liviu este mai bine integrat in peisaj, dar cand a marcat ultimul gol? Moldovan este caracterizat ca apatic, dar golurile se marcheaza cu el in teren.

++ Grigoras trebuie sa puna presiune pe atacanti, sa creeze concurenta intre ei, pentru a-i face sa marcheze. Face bine ca le arata lui Cristocea si lui Liviu Mihai ca nimeni nu este de neinlocuit. Grigoras trebuie sa puna intotdeauna un varf autentic in teren. Gurita si Cristocea sunt mijlocasi, ei sunt ideali in spatele acelui varf, nu in locul lui.

++ Farul are un program usor, intalnind in prima jumatate a turului toate candidatele la retrogradare. Arbitrii se dovedesc atenti cu noi, nu cred ca ne-a dezavantajat vreunul pana acum.

Quartz@nu
28th August 2005, 14:53
Repriza slaba a Farului. Cu putin noroc Jiul putea intra cu egal la pauza. Apararea Jiului destul de naiva (la faza golului s-a vazut cel mai bine). Lovitura libera foarte bine executata de Claudiu Dragan. La faza respectiva trebuia aratat cartonasul rosu. Enervante simularile faristilor si Bratu care le da cam tot ce cersesc...

Perenyi petarda...

Un egal ar fi fost echitabil. Dar asta e fotbalul... Mi-a placut fault-ul aratat de Bratu la ultima faza a meciului... A fluierat inainte ca mingea sa fie lovita pentru a fi sigur ca nu se repeta istoria.

Farul a dominat inceputurile de reprize, da' in rest nu a aratat a echipa care sa atace varful clasamentului. Chiar daca acum este pe primul loc...

Alexandru Dedu, cred ca este un nume de care vom mai auzi...

clar ...acum sunt sigur : nu "inghiti" Farul ....asta constat dupa toate postarile tale ....nu ai nici un cuvant de bine si nu este etapa a Farului in care sa nu postezi ceva contra .
daca spui ca "un egal ar fi fost echitabil" atunci inseamna ca nu esti FAIR...iar de azi voi "sari"peste postarile tale si nu voi mai avea nici un raspuns la adresa ta.
"LA REVEDERE ,DRUM BUN ! ESTI VERIGA CEA MAI SLABA !" :rosu:

eddy_steaua
28th August 2005, 15:37
cat circ..auzi cica era echitabil un rezultat de egaltate....mah farul a meritat victoria...a fost de departe mult,mult mai buna decat jiul...astia care fac postari de astaea aiurite ca ar fi fost echitabil un egal cand o ekipa domina un meci intreg,are n ocazii de gol dar din pacate nu reussete sa marcheze decat odata cred ca r trebui sa se uite la meci cu okii deschisi nu sa ne spuna ce viseaza noapte...bravo farul nu numai pt victoia din groapa sau cea cu jiul ci pt fotbalul pe care iil practici....doamne ajuta

jiulistul16
28th August 2005, 16:20
oricum a jucat si jiul bine.e bine si aja din ce in ce jucam mai bineforza jiu /hello

ady51a
28th August 2005, 16:49
Farul s-a obisnuit sa joace doar putin mai bine ca adversarul. Strictul necesar pentru a castiga. Dam un gol si apoi visam la Mare, la soare si la fetele de pe plaja. De ce sa transpiram, sa mirosim urat? La 1-0 facem devieri, calcaie, artificii si jonglerii, ca distractia e mai importanta decat golaverajul si chiar punctele. In aceste conditii, majoritatea victoriilor sunt la limita si accidentele de tipul Sportul Studentesc sunt oricand posibile. Chiar si Jiul putea face un accident. Mentalitatea asta este la fel de veche la Farul ca Histria in Dobrogea.

Este putin ironic, dar ceea e le lipseste Rechinilor este exact instinctul ucigas, ochii aprinsi in cap si "foamea" incontrolabila a bestiei cand simte mirosul sangelui. Jiul mirosea a sange dar rechinii au preferat sa ia prada delicat intre dinti, sa n-o zgarie, si sa joace volleyball cu ea, in buna traditie a plajei din Mamaia. Sorin Mihailescu nu intelege de ce nu vine lumea la meci? Pai volleyball vedem si pe plaja Sorine, cu fete frumoase si pe gratis.

Cateva observatii:

++ Atacantii Farului n-au marcat nici un gol in 4 etape. Gurita este mijlocas si a marcat golul printr-o reusita personala foarte vicleana, jongland cu mingea in careu, anticipand ca fundasii Jiului vor evita sa intre decisiv. Un gol nespectaculos, dar ce faceam fara el?

++ Golul s-a marcat cu Moldovan in teren, la fel ca in Stefan cel Mare. Dupa inlocuirea lui cu Liviu Mihai, acesta a fost actorul principal in toate ocaziile Farului, dar ocazii si atat. Este evident ca Liviu este mai bine integrat in peisaj, dar cand a marcat ultimul gol? Moldovan este caracterizat ca apatic, dar golurile se marcheaza cu el in teren.

++ Grigoras trebuie sa puna presiune pe atacanti, sa creeze concurenta intre ei, pentru a-i face sa marcheze. Face bine ca le arata lui Cristocea si lui Liviu Mihai ca nimeni nu este de neinlocuit. Grigoras trebuie sa puna intotdeauna un varf autentic in teren. Gurita si Cristocea sunt mijlocasi, ei sunt ideali in spatele acelui varf, nu in locul lui.

++ Farul are un program usor, intalnind in prima jumatate a turului toate candidatele la retrogradare. Arbitrii se dovedesc atenti cu noi, nu cred ca ne-a dezavantajat vreunul pana acum.


Poate ar trebui sa-i mai incerce si pe Apostu sau pe Gheorghe acolo in atac, dar pe rand si in tandem cu Gurita!!! Apostu are o foarte mare sete de performanta.

tchibos
28th August 2005, 17:44
:ok: sau poate ar trebui sa mai caute un mijocas ca gurita :ok:

Klingon
28th August 2005, 18:26
clar ...acum sunt sigur : nu "inghiti" Farul ....asta constat dupa toate postarile tale ....nu ai nici un cuvant de bine si nu este etapa a Farului in care sa nu postezi ceva contra .
daca spui ca "un egal ar fi fost echitabil" atunci inseamna ca nu esti FAIR...iar de azi voi "sari"peste postarile tale si nu voi mai avea nici un raspuns la adresa ta.
"LA REVEDERE ,DRUM BUN ! ESTI VERIGA CEA MAI SLABA !" :rosu:

Din pacate trebuie sa fiu de acord.

Gollum-Basescu este un tip inteligent, dar pare sa fi avut candva un cosmar cu Farul din care n-a reusit inca sa se trezeasca.

Klingon
28th August 2005, 19:01
Poate ar trebui sa-i mai incerce si pe Apostu sau pe Gheorghe acolo in atac, dar pe rand si in tandem cu Gurita!!! Apostu are o foarte mare sete de performanta.
Da!

Grigoras ar putea face o regula simpla pentru atacanti: daca dai gol in meciul asta, esti titular in urmatorul. Daca nu, esti rezerva. Iar doua pase din care se marcheaza goluri fac cat un gol.

De asemenea, ar putea incerca chiar doua varfuri autentice in teren, iar imediat in spatele lor sa fie Cristocea si Gurita. Doua varfuri ar tine ocupati cel putin 3 fundasi adversi, asa incat oamenii din linia a doua (Cristocea, Gurita, Todoran, Apostol, Pascovici) ar avea si mai multe sanse de gol.

In orice caz, macar un varf autentic trebuie sa fie in teren. Nu este deloc bun acel 4-6-0 din prima repriza cu Dinamo. De altfel cam asa a facut si Andone in Cipru, a inceput cu doi inchizatori si a fost condus cu 2-0 la pauza, scor la care Dinamo era eliminata. Apoi a intarit atacul si a castigat repriza a doua cu 1-0. Exact aceeasi greseala a facut Grigoras in Groapa, doar ca a fost norocos sa scape in prima repriza. Se vede ca ei doi au fost colegi de banca.

Farul are mult mai multe alternative in atac decat in aparare. Daca Grigoras ar gasi formula potrivita am putea marca 2-4 goluri pe meci, chiar daca am si incasa 1-2 goluri in unele meciuri.

tchibos
28th August 2005, 19:11
... Daca Grigoras ar gasi formula potrivita am putea marca 2-4 goluri pe meci, chiar daca am si incasa 1-2 goluri in unele meciuri.

pai cam asta se intampla acum 2-3 ani si ai vazut ce pozitie ocupam in clasament... eu cred ca e bine asa... cu guritza inainte

Seahawk
28th August 2005, 20:31
da exact, klingon... cand o sa inceapa farul sa piarda atunci critica'i omule cat vrei. pana atunci suntem pe primul loc (inca) si jucam bine, castigam...asa ca ciocu ce mai vrei? nu sufar oamenii astia pe care' nu'i multumeste nimic :rolleyes:
ce tot il contesti atata pe grigoras... te crezi mai bun ca el? last time i checked el e antrenor la farul si inca o face bine... asa ca nu avem nevoie de tine stai calm...
Daca esti suporter al farului atunci te bucuri cu adevarat de momentu asta... ca cine stie de cate de genu asta o sa avem parte... you know traieste clipa... si lasa restul pe seama conducerii... esti prea ingrijorat fara nici un motiv...intelegi
Si filozofia ta e ruginita... degeaba dai goluri si pierzi..mai bine stai la cutie si musti atunci cand trebuie... exemplu cel mai concludent: Chelsea cu nea Mourinho...
daca altceva n'ai de facut decat sa critici nefondat echipa..eu ti-as sugera sa pastrezi argumentele tale pt tine. chiar n'avem nevoie acum de asa ceva...
nu zic ca nu'i adevarat.. multe din ce zici tu sunt adevarate... dar esti cum se zice prea pretentios...
pai uite in Anglia...dau un exemplu stadioanele echipelor de gen Sunderland...etc este mai mereu plin... si Sunderland joaca mai prost pana si decat Farul. aia nu cer ca tine nimic si sunt prezenti acolo meci de meci. stii de ce? pentru ca iubesc fotbalul..isi iubesc echipa...si nu prefera in loc de a vedea un meci al favoritilor lor sa joace voley pe plaja cu fete frumoase... pai frate aia's suporteri adevarati. si la bine si la rau... cu farul pana la moarte. sper sa intelegi asta...

si daca o sa fim noi vreodata pe locul 7-8 ...fara rezultate.. atunci sa vii si sa critici. pana atunci.. lasa'neee!!!

lumea nu merge la meci pt ca este pretentioasa si ciufuta... daca le'ar place cu adevarat fotbalul ar merge si'n divizia C... cand ai pasiune restul nu conteaza.. intelegi?
ii exclud aici pe cei fara posibilitati financiare...evident...
din cauza celor ca tine nu merge lumea la stadion... sufla unu o vorba de rau... si gata toti se iau dupa el.. daca nici ACUM nu va convine ATUNCI CAND???

Klingon
28th August 2005, 21:13
da exact, klingon... cand o sa inceapa farul sa piarda atunci critica'i omule cat vrei. pana atunci suntem pe primul loc (inca) si jucam bine, castigam...asa ca ciocu ce mai vrei?
Asta face presa, si presedintii gen Becali, de ce crezi ca ar trebui s-o mai fac si eu?



nu sufar oamenii astia pe care' nu'i multumeste nimic :rolleyes:

In filmul The Gladiator, Proximo (stapanul sclavilor gladiatori) ii da cateva sfaturi intelepte lui Maximus. Unul din ele este acesta: "You are good, Spaniard, but you are not THAT good. You could be magnificent. [...] I wasn't the best because I killed QUICKLY. I was the best because I won the crowd. Win the crowd and you will win your freedom."



ce tot il contesti atata pe grigoras... te crezi mai bun ca el? last time i checked el e antrenor la farul si inca o face bine... asa ca nu avem nevoie de tine stai calm...

Te grabesti. Un antrenor sau un jucator poate fi criticat de oricine, nu doar de colegii lui. Stai linistit, antrenorii nu se tem de criticile de la victorie ci de cele de la infrangeri.

Poti sa-mi arati pe cineva care il mai critica, fie si ocazional, pe Grigoras in perioada asta? Daca nu, interpreteaza textele mele ca o simpla dorinta de a fi original.



Daca esti suporter al farului atunci te bucuri cu adevarat de momentu asta... ca cine stie de cate de genu asta o sa avem parte... you know traieste clipa... si lasa restul pe seama conducerii... esti prea ingrijorat fara nici un motiv...intelegi

Aici ai ceva dreptate. Pe de alta parte, ti-am spus ca nu-mi place sa fac ceea ce face toata lumea.



Si filozofia ta e ruginita... degeaba dai goluri si pierzi..mai bine stai la cutie si musti atunci cand trebuie... exemplu cel mai concludent: Chelsea cu nea Mourinho...

Depinde ce vrei de la fotbal.



pai uite in Anglia...dau un exemplu stadioanele echipelor de gen Sunderland...etc este mai mereu plin... si Sunderland joaca mai prost pana si decat Farul. aia nu cer ca tine nimic si sunt prezenti acolo meci de meci. stii de ce? pentru ca iubesc fotbalul..isi iubesc echipa...si nu prefera in loc de a vedea un meci al favoritilor lor sa joace voley pe plaja cu fete frumoase... pai frate aia's suporteri adevarati. si la bine si la rau... cu farul pana la moarte. sper sa intelegi asta...

O inteleg la altii, dar nu la mine. Fotbalul este un sport, nu o chestiune de viata si de moarte. Corect spunea cineva ca aceia care mor de inima la un meci de fotbal nici nu merita sa moara altfel.



lumea nu merge la meci pt ca este pretentioasa si ciufuta... daca le'ar place cu adevarat fotbalul ar merge si'n divizia C... cand ai pasiune restul nu conteaza.. intelegi?
ii exclud aici pe cei fara posibilitati financiare...evident...
din cauza celor ca tine nu merge lumea la stadion... sufla unu o vorba de rau... si gata toti se iau dupa el.. daca nici ACUM nu va convine ATUNCI CAND???
Farul este acum o masina de Formula 1 care concureaza impotriva Daciilor si Cielourilor de pe Bulevardul Magheru. Este adevarat, Farul castiga majoritatea curselor. Dar ar fi culmea sa fie altfel. Am sa fiu multumit cand va concura la Monza, unde ii este locul, si va iesi in primele trei. De altfel si Bosanceanu a spus recent ca daca nu participam intr-o cupa europeana nu rezolvam nimic. Vezi, nu sunt chiar asa original.

Seahawk
30th August 2005, 20:59
Klingon aici vorbim de fotbal....rezultate, realitate... nu de filozofie, nici formula 1...nici comparatii... dar ma rog...eu chiar nu stiu ce vrei... cu o echipa cu care acum un an -2 ne bateam sa supravietuim in divizia a.. ce vrei acum sa luam champions league? faci ca timisoara... anyways..
cel mai bine e sa fim realisti... si prin realist inseamna nu sa fii nemultumit din orice.. si nici sa visezi la cai verzi pe pereti.. sa fii realist e sa zici ca printr`un joc bun, dar care se poate imbunatati.. farul este din 4 etape pe locul 2 al diviziei A. eu iubesc farul si sunt incantat de performanta asta...si sunt constient ca e de'abia un inceput..dar totusi e mai bine decat in anii trecuti...zic eu
... tu ramai cu criticile... gandim diferit si n-o sa ajungem niciodata la un numitor comun (nici n-as vrea) asa ca gandeste cum vrei ... critica'i fa'le ce vrei..numai noi sa fim acolo sus si sa castigam meci de meci...
FORZA FARUL!!!