PDA

View Full Version : Antrenorul potrivit la Nationala Romaniei



Utilizator
30th September 2003, 09:51
Se simte o lipsa de solutii pentru postul de selectioner al Nationalei.
Cine credeti ca ar fi potrivit la momentul actual ca selectioner? Argumentati de ce si sansele pe care le acordati ca favoritul vostru sa ajunga pe acest post...

Tudose
30th September 2003, 11:24
L-am votat pe Lucescu. Optiunea mi-am mai explicat-o pe acest forum.
Sansele in momentul de fata sunt nule. El nu este agreat in primul rand de Mircea Sandu.
Acum, daca s-a hotarat sa ramana Iordanescu, ar fi bine ca acesta sa fie lasat sa isi vada de treaba, mai ales ca jucatorii il doresc si se pare ca a invatat din greselile din trecut.

viole(n)t
30th September 2003, 12:31
Nu cred ca Lucesu ar trebui luat in calcul, pentru simplul motiv ca nu prea sunt shanse ca el sa fie numit (pe de o parte), iar daca este numit nu cred ca ar accepta (salariu prea mic, etc.)

Eu zic ca "iordanescului" ar trebui sa i se mai dea o shansa, chiar daca in mod normal insuccesul din preliminarii trebuia platit cu demiterea sa. Cu toate astea, avand in vedere ca sub mandatul sau s-a facut (in sfarshit) schimbul de generatzii, probabil ca ar trebui lasat sa continue. Cu atat mai mult cu cat e shi optziunea jucatorilor...

Utilizator
30th September 2003, 13:57
La chestionar l-am uitat pe Lacatus. Si el ar putea fi o optiune.
Sunt convins ca va ramane iordanescul, poate e cea mai buna solutie, dar consider ca este util sa avem permanent in minte o alternativa. La ora actuala avem o noua generatie de jucatori promitatoare, dar nu prea sunt antrenori care au confirmat...Poate si datorita nivelului scazut al campionatului intern...Daca Dinamo si Steaua s-ar califica in tururile urmatoare ale UEFA cred ca vom asista la o emulatie a campionatului intern si noua generatie de antrenori isi va confirma valoarea.

smg
4th October 2003, 15:04
eu l-as pune pe zeman antrenor la nationala.. echipele lui fug 90 de minute si joaca ofensiv...

Vadim
4th October 2003, 15:09
Cred ca Lucescu va veni intr-o si la nationala si se va cunoaste o perioada de glorie cum nu a fost vreodata.

FatFrumos
4th October 2003, 16:16
toti asteptam ziua aceea vadime sper sa se intimple curind.

deep purple
4th October 2003, 17:48
Eu zic sa-l chemam pe Capello. :D

Albastreata
4th October 2003, 19:19
Acuma depinde daca se tine seama si de disponibilitatea respectivului antrenor de a accepta sa lucreze cu federatia romana! Ca daca nu... sunt multi antrenori mult mai buni ca Lucescu pe plan international... Dar daca se ia in calcul toate aspectele, atunci trebuie sa ne resemnam si sa recunoastem ca deocamdata nu exista alternativa mai buna la Iordanescu!

FatFrumos
4th October 2003, 23:11
Exista alternative albastreato dar nu ai cu cine face treaba...

Utilizator
6th October 2003, 11:44
Apropo, pe cine vedeti presedinte FRF si la Liga pentru a veni Lucescu la Nationala? Ca eu nu prea vad pe nimeni, Gica Popescu nu mi se pare o solutie, si el e aservit lui Becali, "Vanzatorul fotbalului romanesc"...Un om de afaceri ceva, cineva din afara fotbalului actual din Romania..Ce parere aveti?

smg
6th October 2003, 18:52
Dinu la frf si Lupescu/R. Lucescu la liga...

Albastreata
7th October 2003, 03:02
Tineti-va bine, ca se pare ca "nea Puiu" nu mai e prea incantat de nationala Romaniei! Si atunci sa vedeti care e antrenorul potrivit!!! Chiar credeati ca vine Lucescu!? :D :D :D

Utilizator
7th October 2003, 09:53
Catre smg:

E o propunere interesanta intr-adevar...Cu Dinu am ceva dubii, dar in pozitia de sef FRF chiar s-ar putea sa fie bun...

Catre Albastreata:

Cine zici ca ar fi favorit la Nationala daca pleaca Nea Puiu?

Albastreata
8th October 2003, 22:45
Eu tocmai asta spuneam, ca la ora asta nu avem varianta mai buna decat Iordanescu! Sa vorbim despre Lucescu este ca si cum am visa la Lippi, Ranieri sau mai stiu eu ce alte nume mari... care nu se vor incurca niciodata cu federatia noastra, nu cu echipa... :drak:

nemuritor
9th October 2003, 00:14
Lucescu este la mare distanta cel mai bun. Am impresia ca nu va veni cat timp este mafiotul mircea sandu. Sint convins ca e singurul care poate readuce nationala in prima linie. A invatat multe, nu mai este cel din 86. Din pacate, s-ar putea ca Romania sa piarda aceasta sansa datorita ticalosiei unei nulitati ,mircea sandu si a vesnicei hibe a romanilor care n-au stiut niciodata sa-si respecte si aprecieze valorile.Vom mai ierde o data ,acum in fotbal,cum am pierdut de atatea ori in istorie, nu doar la fotbal.

Albastreata
9th October 2003, 04:44
Vad ca ne invartim in jurul cozii: daca Iordanescu renunta si Lucescu nu vine, cine e omul ala potrivit?????? :?

Utilizator
9th October 2003, 09:59
Eu cred ca Lucescu ar veni la nationala chiar acum daca i s-ar propune o pozitie de director/consilier tehnic, si sa numeasca el un antrenor principal si intreaga echipa de antrenori... Ar fi o pozitie mult mai potrivita pentru valoarea lui, ar putea activa o perioada in paralel cu Besiktas si ar forma in spate antrenori capabili sa faca performanta...
Conditia este sa cada Mircea Sandu, in locul caruia eu il vad cel mai potrivit pe Lupescu pentru ca spre deosebire de altii e un tip corect, apropiat de Lucescu si scolit in Germania. Razvan Lucescu ar fi intr-o pozitie delicata sa-si cheme tatal antrenor la nationala, iar Dinu e ranchiunos si nu e foarte prieten cu Luce...
Caderea lui Mircea Sandu, care cred ca se va intampla in maxim 1-2 ani, va determina si caderea lui Mitica...

DRAGOS
9th October 2003, 19:47
Un vot pentru Iordanescu din partea mea!!!!!!
Nu inteleg ce cauta Cartu in acest subiect!!!!!! E (dupa Costel Orac de la Otelul) cel mai slab antrenor diin Divizia A.

Utilizator
10th October 2003, 10:01
Cartu putea fi o optiune, sunt multi fani de-ai Craiovei pe aici si ei puteau sa-l prefere...

baubau
10th October 2003, 10:30
Un vot pentru Iordanescu din partea mea!!!!!!
Nu inteleg ce cauta Cartu in acest subiect!!!!!! E (dupa Costel Orac de la Otelul) cel mai slab antrenor diin Divizia A.

Argumenteaza de ce Iordanescu????Cartu a facut ceva treaba la Craiova dar parca nu-l vad la nationala... :?

adbogdan
10th October 2003, 12:10
Cred ca Lucescu e 'number one'. Problema e ca Lucescu nu va veni la 'nationala' decat atunci cand va avea 'mana libera' atat in ceea ce priveste selectia cat si in ceea ce priveste posibilitatea de a-si alege un anumit 'program' pentru nationala.
Lucescu e partizanul formarii continue a echipei, ceea ce presupune multe amicale, actiuni comune la loturi, trialuri, etc. Chiar si actualul turneu in Romania al lui Besiktas are acest scop. La nationala, insa, asa ceva ar fi greu de facut.

Utilizator
10th October 2003, 13:26
Cred ca Lucescu e 'number one'. Problema e ca Lucescu nu va veni la 'nationala' decat atunci cand va avea 'mana libera' atat in ceea ce priveste selectia cat si in ceea ce priveste posibilitatea de a-si alege un anumit 'program' pentru nationala.
Lucescu e partizanul formarii continue a echipei, ceea ce presupune multe amicale, actiuni comune la loturi, trialuri, etc. Chiar si actualul turneu in Romania al lui Besiktas are acest scop. La nationala, insa, asa ceva ar fi greu de facut.

Cred ca Lucescu s-ar descurca in pozitia de director tehnic/coordonator de loturi nationale fara actiuni comune cu jucatorii din afara. Ar face trialuri pentru a gasi noi jucatori de pe plan intern, dar asta ar largi baza de selectie si ar stimula moral si jucatorii respectivi. De asta avem nevoie, nu numai de jucatori "selectati" de Becali...

viole(n)t
10th October 2003, 14:23
Utilizator, Lucescu contribuie deja in acest sens pentru natzionala.

Sa nu uitam ca pe Pancu l-a facut numai bun pentru tricolori.

Ash mai adauga ca cel mai bun Hagi din istoria natzionalei e cel din USA 1994, cand era elevul lui Lucescu la Brescia (dupa aia s-a transferat la Barca).

Utilizator
10th October 2003, 14:26
Viole(n)t sunt 100% de acord cu tine, dar daca ar fi director tehnic s-ar putea implica mult mai serios si cu rezultate cred eu spectaculoase. Si chiar cred ca Luce se va intoarce in aceasta pozitie la Nationala...

viole(n)t
10th October 2003, 14:32
Intrebarea e: CAND SE VA INTOARCE?

Utilizator
10th October 2003, 14:39
eu cred ca in vreo 2-3 ani maximum...

DRAGOS
10th October 2003, 16:32
Munca unui antrenor se vede cam dupa un an la echipele de club care joaca impreuna saptamana de saptamana plus la antrenamente dar la o echipa nationala care se reuneste cu vreo 3 zile inante de un meci ce sa mai zic. Trebuie vreo 3-4 ani antrenorului ca sa se vada ca acesta intr-adevar a antrenat acea echipa.
IORDANESCU trebuie sa continue pentru ca e un antrenor excelent. Jucatorii sunt multumiti de el si nu e singurul vinovat (nici nu cred ca e macar 1% vina lui) pentru ca nu ne-am calificat la EURO 2004.

Albastreata
11th October 2003, 04:33
Chiar nu inteleg... cum ar putea sa vina Lucescu in mocirla creata de FRF,(sa mai poarte si tricou alb: "Who cares about Romania!?" :D :D :D ), sa lucreze cu ei, pe bani putini spre deloc, acum cand e pe val intr-un campionat mult mai credibil decat cel romanesc si care ar putea insemna rampa de lansare spre o echipa mare? Ca va veni el peste niste ani... poate! Eu credeam ca aici discutam despre situatia actuala! Ori in acest caz nu am vazut nici un contracandidat serios pentru Iordanescu...

baubau
11th October 2003, 15:28
IORDANESCU trebuie sa continue pentru ca e un antrenor excelent. Jucatorii sunt multumiti de el si nu e singurul vinovat (nici nu cred ca e macar 1% vina lui) pentru ca nu ne-am calificat la EURO 2004.

Dragul meu gandeste-te la meciul cu Danemarca de la Bucuresti...dar nu te gandi la teren si altele ci doar la "tactica stralucita"a lui Iordanescu...daca e un antrenor excelent... 8)

oaspetele
11th October 2003, 17:41
nu mai departe decat acest penibil meci cu Japonia.........
echipa nationala nu a dat impresia de idee de joc, de conceptie tactica.
e drept, e un amical, s-au rulat mai multi jucatori, dar toate realizarile au fost individuale, nu bazate pe colectiv.
in comparatie, echipa Japoniei ne-a dat clasa.

si pot pune pariu ca Danemarca ar fi batut clar Japonia.
macar la copenhaga.

Albastreata
13th October 2003, 16:37
Toata lumea vorbeste de Lucescu! Lucescu nu vine... dar nu-l vrem pe Iordanescu! In schimb se poate observa cu ochiul liber, chiar din discutiile de aici, ca nu avem alternativa, fapt pe care se bazeaza si nea Puiu la negocieri... :drak:

sorinl
13th October 2003, 17:45
eu ma mir ca pe lista figureaza un cartu sau andone,de exemplu si nimeni nu-l baga in seama pe singurul antrenor roman care mai antreneaza o nationala europeana. e vorba de stoichita,care cu jucatori care probabil n-ar avea loc in prima divizie romana a adunat 7 puncte, si in fata carora grecii si ucrainienii (mai ales) au transpirat serios sa invinga.
de ce nimeni nu-l baga in seama? ca nu apare tot timpul in paginile ziarelor? e serios,muncitor,nu fuge de riscuri-sa recunoastem,sa iei nationala armeana e profesional vorbind un risc- si cunoaste bine fotbalul romanesc.
cine dadea doi bani pe voeller cand a luat nationala germana? devenise un post de care fugeau toti,si voeller ,solutia "de urgenta" a jucat finala mondialului.
deci-daca nu lucescu,doar stoichita

Ferko
15th October 2003, 13:03
Da, Sorinl - Stoichita este profesionist, isi asuma raspunderea, dar vrea sa ia singur deciziile. Aici este buba - altii asculta de "directive" trasate de FRF sau LP. Asta este cauza pentru care Stoichita nu e bun la nationala noastra.