PDA

View Full Version : Care este cel mai mare flopper in NBA astazi?



Sheed
17th August 2005, 16:28
Scopul acestui thread este de a nominaliza unul sau mai multi flopperi din NBA-ul de azi (cu grade de comparatie bineinteles) si de ce nu si din istoria vazuta de catre voi a NBA-ului. Eu o sa ma abtin sa fac vreo nominalizare ca sa nu cumva sa influentez evetualele voastre optiuni.

Altfel m-ar interesa inca 2 lucruri : daca sunteti de acord cu floppingul si, si mai important , daca ati fi GM ati semna cu un flopper.

Raptor
17th August 2005, 16:36
1. Sunt si nu sunt de acord cu floppingul. Sunt de acord pentru ca poti sa si castigi dar poti sa si pierzi in acelasi timp. Poti sa castigi in sensu ca obti un fault ofensiv/defensiv (loose ball foul) si poti sa pierzi daca arbitrul fluiera blocking foul.

Nu sunt de acord pentru ca e ceva total anti-sportiv. Sportul SE JOACA nu se SIMULEAZA.

2. Daca as fi GM as semna cu un flopper, totusi, pentru ca... desi se comporta cum se comporta... poate aduce mingi echipei prin ceea ce face si ii face pe adversari sa se gandeasca de doua ori cand sunt in apropierea lui. DPV sportiv, dupa cum ziceam, nu l-as semna.

Flopperi dupa parerea mea sunt:

Manu Ginobili;
Iverson;
Chauncey Billups;
Kobe;
Vince.

thekobe
17th August 2005, 16:54
kobe ???

Raptor
17th August 2005, 17:44
Dap. Nu zic ca e cel mai cel, dar il mai apuca si pe el cateodata (rar ce-i drept dar din cauza ca joaca multe minute poti sa-l consideri...)...

SilverZeus
17th August 2005, 17:59
...flopper....eu zic ca e prea relativ sa incercam sa definim un jucator in spiritul acestui cuvant....parerea mea e asta (si nu cred ca cineva ma poate convijnge de contrariul): orice jucator (nu numai de baschet) si putm merge mai departe: orice om este un flopper....adik, de cele mai multe ori suntem tentati sa "simulam" sau sa "distragem" atentia "adveersarului ptr a urma calea mai scurta, mai lipsita de obstacole...Raptor zice ca nu e corect, cum ca acest "joc" trebuie jucat si nu simulat...si ca trebuie sa-ti scoti adversarul din lupta folosindu-te de propriile tale calitati si nu incercand sa pacalesti "arbitrul"...este adevarat, insa lumea e departe de acest concept nobil....probabil ca si acesti atleti desavarsiti pe care ni-i da NBA-ul si care sunt departe de a fi exemple demne de urmat in viata de zi cu zi, si ei fac la fel....eu nu cred ca Shaq nu devine un flopper atunci cand nu mai face fata fizic adversarului direct...eu nu cred ca Nash ezita sa ceara fault si sa se dea lovit atunci cand adversarul ii fura mingea (din spate sa zicem)...
.....ca aacum unii fac din asta arta, este mai mult sau mai putzin de admirat....totusi jucatori ca Ginobili, Rodman sau Iverson trebuie admirati: ganditi-va ca arbitrii ii stiu si le cunosc "tehnica"...insa baietzii astia au in ei o asemenea arta de a se pozitiona la adversarul direct incat arbitrul nu mai are ce face....ptr ca ar aparea atunci incertitudinea: daca a fost fault intr-adevar....oricum discutia, zic eu nu prea are rost, ptr ca "floppingul" asta nu e decat un tertip din arsenalul oricarui jucator si mai devreme sau mai tarziu il va folosi....."flopperul" nu-l poti interzice, decat daca apelezi la jucator si ii explici ca este lipsit de fair-play si atunci el cade in genunchi si cu lacrimi in ochi iti promite ca nu mai face asa ceva in viata lui ptr ca el joaca baschet de placere si nu pe bani (ff multi bani) ...nu cred, nu cred (repet) ca exista jucatorul care sa nu incerce asa ceva atunci cand situatia ii permite...dar ma rog, poate ca lumea asta are si baschetbalisti de vitza nobila care nu fac asa ceva...

...dragul meu Sheed: tu care esti un admirator al "defensului", ar trebui sa fii cel mai rezervat atunci cand aduci in discutie asa ceva...si ar trebui sa intelegi ca face parte din joc.....nu zic ca e ceva elegant, dar e util si de multe ori necesar....

...asa, inca ceva:
......flopper nu este doar cel care se apara si simuleaza faultul adversarului.....va aduc aminte un episod jenant (asa l-am vazut eu) al lui Big Ben: in meciul 7 (sper ca nu gresesc) Pistons rateaza o aruncare mingea sare intr-un mod ciudat si iese in aut dintr-un jucator al lui Spurs.....stupoare: arbitrul da mingea lui Spurs, in locul unei repuneri in atac ptr Detroit....apar vociferari, comentarii, gesturi a lehamite din partea lui Brown (care frustrat cere time-out), Wallace (ben) este stupefiat si el, daca aveti meciul ati vedea ce fatza face Hamilton spre arbitru, etc....stupoare ptr a 2-a oara: la reluare se vede CLAR cum mingea loveste piciorul lui Ben si iese in aut....pai si atunci cumm se cheama atitudinea lui Ben?....oare nu a simulat si el cum ca nu s-a lovit mingea de el, ptr ca la ce fatza avea imediat dupa decizia arbitrului ar fi fost in stare sa se jure ca el nici nu a jucat in acel meci, daramite sa dea in aut mingea aia...sa fie si Ben un flopper, atunci?...nu unul "constant", dar macar unul credibil.... :D :ok:



........daca ati fi GM ati semna cu un flopper.


...desigur....cu o conditie: sa fie util echipei si prin alte calitati: sa fie lider biun, sa aibe psihic bun, sa fie motivat usor, sa aibe ambitie, fler, carisma, curaj, plus o aruncare bunicica, recuperari cand e cazul, sa fie bun de la libere si sa vina la antrenamente la timp....sa stii ca as semna fara ezitare cu Ginobili... :D

Sheed
17th August 2005, 18:31
Am promis ca nu imi dau cu parerea dar totusi....

In primul rind eu am un dublu standard in a analiza ideea de flopping, si anume:

Daca un jucator de la Portland(sau chiar Boston, ca sa fie echipa de playoff) sa zicem floppeaza ii acord oarecum circumstante atenuante: vrea sa se remarce , vrea ca echipa sa sa se claseze pe o pozitie inalta astfel incit sa atraga jucatori mai buni in offseazon, vrea sa ajunga la nivelul de a se bate , daca nu la titlu, macar la finala conferintei. Deci as putea spune ca e ok.

Pe de alta parte cind un jucator care a ajuns in finala NBA (deci practic este incredibil de consacrat, deja a realizat imens) isi construieste jocul in EXCLUSIVITATE pe flopping , mi se pare de neiertat. Finala NBA era momentul in care trebuia sa joace cu adevarat PE BUNE. Daca o cistiga sau nu, cum a fost cel putin anul asta , nu conteaza. Ce, daca SAS pierdea meciul 7 Horry nu raminea in memoria mea la fel ca acum? Cu siguranta ca da!! EU CRED CA IN PRINCIPAL CONTEAZA NU FAPTUL CA AI CISTIGAT CI MAI ALES STILUL IN CARE AI CISTIGAT.Exemplu: citi campioni olimpici de la ultima olimpiada mai ti minte(in afara de sporturile pe care le urmaresti in mod deosebit)?Pe cei care cistiga cu adevarat in stil!!! Cine are vreo idee de whashington 78, seattle 79, etc? Pe cind toata lumea isi aminteste de philadelphia '83 cu moses malone(alaturi de dr j) care cistiga in stil dupa ce in 82 pierde finala cu boston jucind pur senzational fara sa aiba deloc echipa (in 82).

Ce am vrut de fapt sa zic este ca gino o fi el campion dar din pacate este egal cu 0 din punctul meu de vedere. Beno este "mai campion decit el" daca pot sa spun asa ceva.

Cit despre faza cu ben care s-a intimplat intr-adevar in finalul meciului 7, este exact cu m ai descris-o, adica a fost evident ca ben a dat mingea afara si apoi a facut crize total nejustificat. Evident ca nu sunt de acord cu aceasta atitudine , cum nu sunt de acord cu constant whining pe care il etaleaza detroitul (ar trebui ca doar lui rasheed sa-i fie permis sa protesteze pt ca dupa ce ia un tehnic, joaca cel mai bine).Totusi cele doua cazuri nu pot fi incadrate in aceeasi categorie pentru ca, la ben se intimpla rareori , pe cind ginobili si-a creat tot stilul de joc bazindu-se pe aceasta caracteristica a "personalitatii sale baschetbalistice".

**edit**

la intrebarea cu GM: daca as fi doar GM deci un simplu angajat as semna cu un flopper daca as considera ca este potrivit ca valoare in cadrul echipei, mai pe scurt n-as avea nici o prejudecata din acest punct de vedere.

In schimb daca as fi patron , deci se presupune ca as avea in jur de un miliard, cu siguranta nu as semna cu un flopper. Chiar m-as gigibecalii din punctul asta de vedere si as interzice GM-ului pe care l-am angajat sa semneze cu un flopper. As adauga in fisa postului pentru "bascketbal player" pe care toti angajatii trebuie sa o semneze : No flopping aloud;

SilverZeus
17th August 2005, 19:03
...da, de acord cu tine, cu exceptia faptului ca Manu isi bazeaza jocul exclusiv pe flopping....nu ai spus asta insa sunt sigur ca la el te refereai: este ok, e parerea ta
....practic noi doi polemizam acum, ptr ca eu vin cu replica de fiecare data...tzin insa sa precizezca am un respect deosebit ptr tine (asa cum am ptr majoritatea celor care posteaza si-si expun parerile fara a jigni sau fara a incerca sa dea lectii "gratuite")...dar probabil tu stii asta, si esti un user cu care imi face placere sa discut, dar sa si "polemizez"...ok, gata cu [paranteza]..

....deci: nu sunt de acord cu descrierea facuta de tine lui Manu...o fi el cel mai flopper din toate timpurile, insa nu cred ca el e doar atat....si slamul "in your face" din primul meci, peste "the two wallaces" mie imi spune multe, mai ales ca Manu foloseste des acest procedeu....poate tzii minte dunkul din meciul cu Suns (cred ca l-a postat thekobe ca si document .gif)
...in rest, sunt de acord cu ce spui tu despre ceea ce inseamna sa joci in play-off ...insa, din nou: nu cred ca Manu e cel mai potriivit exemplu negativ a ceea ce ai descris tu...cand ti-am raspuns la a 2-a ta intrebare, am enumerat niste calitati esentiale( zic eu) pe care un jucator tyrebuie sa le aibe ca sa viseze macar la NBA....

...apoi: ai adus in discutie:
Exemplu: citi campioni olimpici de la ultima olimpiada mai ti minte ?Pe cei care cistiga cu adevarat in stil!!!...intr-adevar e bine pusa problema...dar iar te legi de un jucator "nevinovat"...pai o fi Manu flopper, dar daca nu a batut de unul singur, cu stil si eleganta, Dream-Teamul american (hulit cumm era, dar era Dream-team...parca vad cum sar imediat vreo 2 sa ma atentioneze ca daca juca Shaq sau Kidd, era un joc de glezne castigarea Olimpiadei ptr americani )...pai toate camerele erau pe Manu la sfarsit...pai sa-l imbratiseze Brown la sfarsit????????...sa-l sarute pe obraz Pop ????....acolo in mijlocul salii intregi????...pardon, in privirile intregii lumi?????...o fii el bun, dar i-a ametztit rau pe americani ca s-au dedat la asemenea gesturi de politete...si nu tzin minte sa-l fii felicitat atat pe Scola sau pe argentinianul lui Bulls ...mai, poate ca Manu asta nu o fi asa de rau, after-all....aaa, si e campion olimpic, deci se incadreaza...

....la Ben probabil ca se intampla rareori.....insa probabil ca asa era si Manu la inceput...intr-adevar cele 2 ipostaze sunt diferite: dar man, plsss, de Ben zici ca obisnueste sa fie un "whiner", nu esti de acord cu atitudinea lui , insa dupa aia spui:"Ok, asta este!...treaca...", iar din Ginobili faci un caz....pai scuza-ma, dar e la fel de lipsit de fair-play...nush daca e o scuza valabila ca unul o face mai rar decat celalalt...

....so: nu contest ca Manu este un flopper...si desi nu este unul din favoritzii mei de la Spurs, insa sa fiu GM, daca as avea posibilitatea, mai intai l-as semna si l-as aduce in echipa mea, si abia apoi as respira....tocmai ptr ca eu cred ca nu "floppingul" este caracteristica de baza a lui Ginobili


...probabil sunt mai mult decat subiectiv , fiind vb despre un jucator a lui Spurs(unul f bun, zic eu)....totusi, Sheed (sau oricare alt prieten de pe forum) iti propun sa vii cu un alt exemplu (deci nu Manu...exemplu sa fie cum ai spus tu: caracteristica baschetbalistica de baza a jucatorului respectiv sa fie aaceea de "flopper") sa vad asa ce parere as avea despre un flopper...ptr ca poate pe Manu nu-l vad cu obiectivitate suficienta.....din start exclud exemple de genul: Iverson, Kobe, Rodman, Carter, etc , ptr ca la astia "flopperul" nu e caracteristica lor de baza (cred ca e mult prea evidenta si pertinenta remarca asta...)

Sheed
17th August 2005, 20:55
@raptor si oarecum @silver : vreau sa se faca o distinctie clara intre rezultatul floppingului si ceea ce se cheama "superstar calls" pt ca altfel am ajunge la concluzia ca si Jordan este un flopper. De aceea eu sunt de acord de pe lista lui raptor cu Iverson dar nu sunt de acord cu Kobe.
@silver : am exagerat, gino nu inseamna numai flopping, ar fi un jucator de valoare si fara acesta numai ca isi dezvolta jocul EXCLUSIV pe flopping. Stiu ca e o contradictie aici dar treaba sta cam asa : Gino se gindeste , de ce sa nu ma bazez total pe flopping daca tot imi este permis , decit sa joc mai slab dar fara flopping aloud. Si evident ca ia decizia pro-flopping.Sincer nu am gasit nici un exemplu mai rau decit gino dar sezonul urmator o sa analizez cu foarte mare atentie fiecare prestatie a jucatorilor si din acest punct de vedere.

mishu
18th August 2005, 00:37
sheed numai citind titlul thread-ului si mi-am dat seama ca o sa fie dedicat aversiunii tale fata de manu... si a faptului ca inca nu te obisnuiesti cu faptul ca un jucator ca el a castigat titlul in fata echipei tale favorite... devii mult prea subiectiv... plus ca dezvolti niste fixuri (asta cu manu si ala cu wade si lebron care nu sunt inca pregatiti sa fie staruri...)

si banuiesc ca fiind gm... sau owner... faptul ca un jucator este flopper ar fi ultimul lucru la care m-as gandi cand l-as semna... daca m-as gandi la el... practic nu are nici o relevanta pentru mine... aceiasi bani ii dau pe jucator... acelasi public vine la sala... oricum fiind fan al echipei nu cred ca vei condamna faptul ca jucatorul va castiga niste mingi uzitand de flopping... iar ca trei oameni din 30.000 spun... aaa uite la ala e flopper... ce urat... ma lasa total rece...

nu mi-o lua in nume de rau dar imi place mai mult sa citesc cand scrii despre pozitionarea in aparare sau in atac... despre abilitatile tehnice sau tactice ale jucatorilor... si ce ma contrariaza pe mine acum este ca tu care esti un adept al winning-ului... al defense-ului... si cum spuneam a tacticii si tehnicii... deci a unui baschet pragmatic... te apuci sa deschizi discutii despre estetica... pentru ca mie, vorbind aici ca spectator, asta mi se pare flopping-ul mai mult o chestie de estetica si de gust... so... nu vad ce rost are sa insiram pagini intregi pro si contra flopping-ului...

MadSkillz
18th August 2005, 01:37
Trebuie sa fiu de acord in totalitate cu Mishu.
M-a amuzat un lucru:

"ar trebui ca doar lui rasheed sa-i fie permis sa protesteze pt ca dupa ce ia un tehnic, joaca cel mai bine"

Daca i-ar fi permis , n-ar mai lua tehnic.

Raptor
18th August 2005, 09:49
Sa-i fie permis de Larry Brown poate... ca altfel MadSkillz are dreptate... :D

Danila
18th August 2005, 14:13
eu am cu totul si cu totul o alta parere despre asa zisul flopping...
numai un foarte bun aparator poate reusi asa ceva...asta inseamna pozitionare aparare, inteligenta...mi se pare absurd sa zici ca e ca si cum ai trisa...e vorba de inteligenta in joc aici nu de altceva.

danrogojan
18th August 2005, 14:39
faulturile in atac obtinute de rodman la malone sunt mama floppingului.

iar ca parere personala floppingul este jalnic cand depaseste o limita.

de exemplu in cazul lui rodman nu mi se pare deplasat, pt ca el se arunca pe jos dupa ce primea 3 coate de la postash.

cel mai tare e cand si urla flopperul (vezi scheaunele din divizia a)

Danila
18th August 2005, 14:43
intr-adevar...flopperii gen bondoc(cunoscatorii stie) sunt penibili...adik acum nu trebuie sa te arunci pe jos pentru ca ti-a trecut vantul prea tare pe la ureche...eu ma refeream aici in special la jucatorii gen rodman,ginobili,pippen...cei care stapanesc f bine arta apararii...

Raptor
18th August 2005, 14:45
Corect. Totu e sa nu treci de o limita... a "bunului simtz in flopping" :D

SilverZeus
18th August 2005, 18:29
....cu voia voastra o sa va citez un articol pe care l-am citit recent....nu are legatura cu floppingul, insa are legatura cu unele calitati despre care s-a mai vorbit pe acest forum....poate ca am putea face un thread despre calitatile cele mai "de baza" pe care un jucator ar trebui sa le detina...ma rog, va puteti gandi si voi si eventual sa-l faceti mai "aratos" decat ce am spus eu pana acum....

...sa revin: articolul respectiv se numeste: "All-time underrated NBA players " si il gasiti aici: http://msn.foxsports.com/nba/story/3885926
...in acest "clasament" l-am gasit si pe Rodman, si fiind un admirator inrait al "viemelui" m-am repezit si l-am citit pe nerasuflate...cred ca multe din calitatile jucatorilor din acel clasament, spun totul despre frumusetea si pasiune cu care acest joc se desfasoara....probabil ca la un moment dat apare si o plafonare datorata varstei sau banilor prea multi (ex. Sprewell), insa exceptand acesti factori (plafonarea, varsta, banii) realizam cate orgolii si cate sacrificii pun acesti oameni in slujba unui joc....totodata este fascinant modul prin care apar "indivizi" (in sensul bun al cuvantului) care prin caracterul lor isi pun o amprenta foarte greu de sters de urmasii lor...

....citind despre unele "aspecte" ale jocului lui Rodman, mi-am amintit imediat multe alte calitati ale sale, care au avut foarte mare importanta si un impact imens asupra "realizarilor" echipei din Chicago si nu numai....

....am facut legatura cu ceea ce spunea la un moment dat Sheed, despre inteligenta cu care unii jucatori abordeaza meciurile (parca vb de shaq)...mi-am adus aminte si de "simularile" lui Rodman, si de "capetele" in figura arbitrilor si in coastele lui Mourning sau ale lui Malone....si toate astea nu le facea ptr ca era un flopper (cred ca va aduceti aminte ca stapanea acest procedeu foarte bine), nu le facea ptr bani, ptr presa, ptr Stern si cred ca nu le facea nici macar ptr el.....le facea ptr echipa, ptr baschet...caliattea de baza a lui Rodman era pasiunea si intensitatea cu care sarea dupa fiece minge: "Unbeknownst to many casual basketball fans, Rodman was also an incredibly intelligent player. Whereas Karl Malone could never absorb even the most basic elements of the triangle offense, Rodman mastered every intricacy in his first training camp with Chicago. "....pe urma se gandea probabil si la restul aspectelor: finaciar, mediatic, etc...

....cred ca asta lipseste in ziua de azi NBA-ului: putzina sare si ceva mai mult piper...un fel de "freak-show", a carui dramatism sa iti faca pielea de gaina, dar in acelasi timp sa-ti umple sufletul cu o bucurie imensa....sa te faca sa fii si tu acolo, ca si cum camera din care privesti meciul la TV ar fi o prelungire a salii de "spectacol".....parca din cauza asta i-am indragit asa de mult pe Jordan sau Rodman....si aadevarul e ca mi-e cam dor de jucatori de genul asta...


....tot acolo fgasiti si niste linkuri de genul: best pg, best forwards, etc....

Sheed
18th August 2005, 19:52
oarecum off topic , daca silver m-a provocat in rindurile de mai sus:

Sunt foarte fericit acum si de-abia astept sa joc baschet din nou (cred ca nu se poate inainte de duminica jobul&stuff). De ce? Ultima data cind am jucat adica luni in sala, am reusit sa cistig 8 meciuri consecutive si 8 din 9 overall bazindu-ma pe tactica in primul rind.

Initial am fost repartizat in cea mai slaba echipa, fiind oarecum overrated :D (eram intr-adevar de departe cel mai bun om din echipa, iar in contextul celolalti, eram cam pe pozitia a doua la egalitate cu inca 2-3 indivizi). Cu toate astea ei au considerat ca sunt cel mai bun si mi-au dat cea mai proasta echipa :D.

Fiind "capitanul echipei" eu eram cel responsabil cu tactica, cel putin tactica defensiva pt. ca in ofensiva e vai de capul nostru (ca idee de tactica bineinteles).De mentionat ca eram surclasati clar ca idee de medie a inaltimii, cu 4-5 cm cel putin in medie, ceea ce este colosal

Iata cum a aratat tactica aleasa de mine:

Celelalte 2 echipe au jucat aproape fara tactica adica s-au aparat intr-o zona cu 2 oameni jos si 3 sus , si dupa caz schimbau , 3 jos si 2 sus (depinde unde preferam sa-mi fac eu veacul :D (stiu , lauda de sine.......))

in schimb eu am ales o tactica om la om. la piesele lor forte am plasat cei mai inalti coechipieri. Pentru mine in schimb am ales omul cel mai slab din echipa adversa, cel care nu putea arunca de la semidistanta cu procentaj mare si care nu avea tupeu sa intre in caciula evident din cauza mea. Practic e mult spus ca l-am aparat, eu doar am ramas sub inel tot timpul, si doar cind omul meu punea mina pe minge mai faceam un pas spre el, asa la intimidare.Daca voia sa arunce de la 3 era wide open, chiar il incurajam sa-si ia aruncari.Dupa ce a aruncat de vreo 3 ori liber si a ratat,practic nici nu a mai atins mingea tot restul zilei. Si astfel noi ne aparam 5 la 4.

Avantajele acestei aparari sunt:
-eu eram la recuperare un stilp fix, neavind un om dupa care sa alerg si astfel puteam sa recuperez in voie(fapt foarte important pt ca adversarii mei directi erau mult mai inalti);

-indicatiile primite de catre ceilalti coechipieri erau sa nu-si lase adversarul sa arunce,le-am spus sa se lase depasiti, fara sa faulteze pentru ca eu urma sa vin la dublaj, si astfel adversarul nu avea nici o sansa ; lucru confirmat, adversarii au incetat sa mai patrunda pentru ca isi luau capace sau aruncau foarte contestat si fara nici o sansa.

Dezavantajul principal:
era faptul ca echipa mea lesina foarte repede iar pe la sfirsitul fiecarui set de pina la 11 nu mai putea face fata fizic; dar, aici ca un superstar ce sunt am luat jocul pe cont propriu in ofensiva si am rezolvat meciul (un fel de Dwayne Wade asa);

Oricum ideea principala a tacticii asteia este ca AM LASAT OMUL CEL MAI SLAB OFENSIV IN GRIJA CELUI MAI BUN DEFENSIV; bizar nu? cu siguranta asta merge doar pe playground, nu si in nba;

Oricum e doar o idee ; as vrea sa-mi spuneti ce parere aveti despre ea, daca-i gasiti vreun bug;
Daca aveti vreo alta idee de tactica defensiva ascult cu placere, sau daca o imbunatatiti pe asta , sunt numai urechi , sau ochi in cazul asta :D

Raptor
18th August 2005, 20:38
Ce inaltime ai tu si ce inaltime avea cel la care te aparai?

Nightfly
18th August 2005, 23:13
Ai dreptate merge doar pe "playground" pentru ca in majoritatea campionatelor si cei mai slabi jucatori in afara de pivoti(care am inteles ca erau tinuti) arunca cat de cat bine semidistanta si de 3 puncte ca altfel nu ar fi in campionat si ar consuma salariul degeaba...
Insa pe "Playground" pare o tactica foarte buna, chiar merge incercata :D(asta cu conditia sa nu fie jucatori de diviza A sau B pivotii ca altfel mai recuperez io la anu)

SilverZeus
18th August 2005, 23:41
Oricum ideea principala a tacticii asteia este ca AM LASAT OMUL CEL MAI SLAB OFENSIV IN GRIJA CELUI MAI BUN DEFENSIV; bizar nu? cu siguranta asta merge doar pe playground, nu si in nba;

Oricum e doar o idee ; as vrea sa-mi spuneti ce parere aveti despre ea, daca-i gasiti vreun bug;
Daca aveti vreo alta idee de tactica defensiva ascult cu placere, sau daca o imbunatatiti pe asta , sunt numai urechi , sau ochi in cazul asta :D

...parerea mea: greseala ofensivei, care nu a remarcat ca spatiul de sub panou ptr recuperari e la discretia adversarului si ei au un om care bantuie aiurea pe parchet...ai surprins datorita unei tactici care a "socat" adversarul: ai aruncat o momeala care a fost inghitzita la nesfarsit...(dar si cand bei mult, la un moment dat, dai afara :D ) ....adik, sincer nu stiu daca o asemenea tactica poate merge in continuare la nesfarsit: iti dau un exemplu....inainte de sfarsitul sezonului regulat, Suns erau considerati a fi o echipa de neoprit...specialistii spuneau ca vor juca si vor rupe tot pana cand cineva le va decodifica jocul ofensiv....dupa care vor fi usor de rapus ptr ca ei nu mai au alta varianta ptr succes: ...echipele adoptau si trasau sute de scheme defensive...pareau inutile....Spurs i-au rupt la "curu' gol" neglijand apararea (caracteristica lor principala), drept dovada "pagubele" (calculate dinainte zic eu...si premeditat acceptate de Spurs) facute de Amare si Nash...


....superioritatea tacticii tale a venit pe fondul lipsei "raspunsului" advers....din cate am inteles eu, omul lor cel mai "slab" a ajuns shooterul lor: lucru logic (intr-o competitie ridicata, unde nu prea se rateaza atunci cand ai open-shot la nesfarsit, chiar daca te cheama Shaq si arunci de la 3) atata timp cat tu practic ii permiteai aruncarea....a devenit insa ilogic si daca au vazut ca nu merge de ce nu au schimbat rolul acelui om: il schimbau dintr-o mana moarta intr-un "ogar", un "hartiutor"...tu ar fi trebuit sa fii "tinta" lui: eu cand joc cu un om mai slab in echipa atat ii spun: "stai in picioarele adversarului direct, indiferent ca atacam noi sau ei"...adik ei puteau sa te blocheze pe tine, printr-un om care sa nu aibe nici o sarcina ofensiva...atacul lor isi facea spatiu si jocul devenea 4 la 4....avantaj ei, ptr ca scoteau cel mai bun om al vostru...

..."carnea de tun" e bine venita peste tot: trebuiiau ca ei sa incerce sA te bata cu propriile tale arme (ma rog kind of vice-versa): cel mai slab om al lor la cel mai bun om al vostru...asta pe scema de atac: repet el nu trebuia sa "profite" de spatiul liber pe care intentionat il lasai, ci el trebuia sa vina peste tine, sa stea in picioarele tale...astfel ei aveau superioritate prin blocarea celui mai important om al vostru sub panoul propriu (ptr ca tu ziceai ca stateai la panoul vostru si asteptai sa dublezi): nu nu mai puteai iesi datorita blocajului lor ofensiv (acu, ma rog, daca stia tipul respectiv sa faca sau sa inteleaga care e noul lui "rol")...ptr ca de obicei fiecare vrea sa arunce cum prinde mingea

...poate c anu te-am multumit pe deplin ptr ca eu am spus ce as fi incercat eu sa fac in locul adversarilor tai...pe cand tu ai cerut sa iti spun bresele strategiei tale...oricum legat de tactica ta, pe mine (ca adversar in teren) nu m-ar preocupa gasirea unei brese, a apararii tale si mai degraba as cauta intai sa valorific dezavantajul meu: capcana ta (adik faptul ca ii permiti omului meu cel mai slab sa aibe spatiu de actiune) as revalorifica-o, trimitand-o pe capul tau, sa incerce sa te inchida sa nu poti iesi din aparare....probabil ca stii cat de neplacut e un jucator care nu stie prea multe, decat ceea ce ii ceri sa faca...dar nah, imi plac provocarile de genul asta, assa ca, Sheed mi-a facut placere sa-ti expun parerea mea....

mishu
19th August 2005, 01:19
daca omului pe care il tineai tu... asa slab cum era... ii venea ideea sa se duca la cel mai bun om al echipei adverse sa-i faca un screen... toata tactica ta se naruia odata cu fiecare cos pe care cel mai bun om al lor l-ar fi inscris de la semidistanta... in conditiile in care tu stateai sub cos... iar daca tu ai fi iesit de sub cos sa aperi acest pick... atunci cel mai bun om al lor i-ar fi pasat celui mai slab... care ar fi inscris macar unul sau doua cosuri...

SilverZeus
19th August 2005, 01:46
...mishu: cam greu sa te bazezi pe un om slab sa-ti faca pick-and-rollul...asa faci ceea ce vrea Sheed: pui finalizarea tot pe omul tau slab...si Sheed zicea ca ala nici nu avea curaj sa patrunda cu mingea, d-apai sa faca screen in asa fel incat aparatorul cel mai bun sa iasa din dispozitiv, apoi sa se mai si demarce, sa astepte mingea si sa inscrie de sunt panou fara capac......plus, ca noi nu stim exact cat de slab era adversarul lui Sheed...daca era unu de-asta de umplutura (Sheed, sper ca nu iti jignesc prietenul), cred ca asteptai mult si bine dupa screenul lui....


...oricum, ce spui tu e solutia ideala, e deja baschet....tu spui ce am zis si eu: greseala orfensivei, care ori era prea naiva, ori era dezinteresata si rezultatul final, ori era lipsita de idei si ambitie.....Sheed a profitat de naivitatea alora care nu si-au schimbat strategia falimentara ...

...oricum discutia e interesanta si sunt sigur ca vor aparea si alte idei

...pai mah Sheed, mah pezevenchiule: ai vazut ca aveau prietenii tai dreptate cand au spus ca tu fiind cel mai bun, vei juca la o echipa mai slaba....din moment ce ai castigat, stiau ei ce stiau !!! .... :D :ok:

Raptor
19th August 2005, 02:37
E adevarat, dar a reusit numai sub indrumarea mea spirituala... :headbang:

Anyway, la voi "Acolo" nu exista illegal defense? :D

Danila
19th August 2005, 11:02
tactica lui danutz e cea mai buna...a lui verde e pe locul 2...tactica lui sheed e..''unrated'' if you know what I mean...
Keep it real! :headbang: :headbang: :headbang:

Sheed
19th August 2005, 11:08
@raptor: eu am 1,83, adversarul meu direct avea in jur de 1,70. Eu eram cam al patrulea ca inaltime din toate echipele. Cel mai inalt avea 1,98(din pacate pt el nu putea sa intre in caciula pt ca daca incerca sa vina la recuperare era blocat de omul lui direct si de mine , si nu prea avea "spatiu vital")

@silver: contra-tactica ta cu omul care ma blocheaza pe mine si ma izoleaza e perfecta din doua puncte de vedere:

- practic omul slab ma blocheaza sub panou si astfel se elibereaza de presiune defensiva suprafata din jurul liniei de fault;deci ar putea sa-si faca o succesiune de blocaje si sa incerce o aruncare de la semidistanta oarecum necontestata;

-dar cu adevarat cele mai mari probleme apar pe recuperare. DE CE? Pentru ca eu fiind izolat oarecum in caciula, nu o sa mai pot veni asa usor la dublaj, si in cazul asta adversarii or sa "coboare" jocul foarte mult, bazindu-se si pe avantajul de inaltime pe care il detin(am uitat sa mentionez in postul initial faptul ca unul din cele mai mari avantaje ale tacticii explicate era faptul ca tineam jocul foarte departe de inelul meu , pentru ca adversarii nu puteau sa riste pase "in adincime" din cauza mea care stateam la "anticipatie").

Problema lor era insa ca tipul ala de 1,70 desi era grasut un pic nu putea sa imi faca fata , culmea din punct de vedere fizic . Si cred ca daca incerca , nici din punct de vedere tactic (desi aici e discutabil) -- totusi , cine vine la baschet sa se apere in aparare si sa se apere si in atac? Nici chiar mie nu mi-ar place.

Danila
19th August 2005, 11:41
nu-nteleg...

SilverZeus
19th August 2005, 12:18
...mai, Sheed joaca ceva ce vrea sa fie o zone-defense sub panou (ma rog, asta miroase a illegal defense cum bine spune Raptor, dar fiind playground, nu mai fluieram noi acuma, ci incercam sa intelegem cum a judecat el tactica apararii si ce raspunsuri i-a dat echipa adversa)....el spune ca punand cel mai bun aparator la cel mai slab (ineficace) jucator advers, creeaza superioritate in aparare prin inghesuirea jocului sub panou si posibilitatea dublarii oamenilor importanti ai echipei adverse...

...bun, asta e planul lui , insa si echipa adversa nu e oarba sa nu vada capcana:...ei se trezesc ca au un om pe care nu-l baga nimeni in seama, nu e util atunci cand are mingea si ceilalti ai tai sunt tot timpul dublati pe patrundere...
.....si atunci, normal, joaca pe screenuri facute de omul tau slab (numa sa le poata face)...daca nu le poate face, trimite-l sub panou, in asa fel incat Sheed, ca sa poata recupera, sa fie nevoit sa treaca sau sa-l ocoleasca mai intai pe omul tau...sau ce n-am inteles eu: de ce atacul juca acelasi lucru: trebuia sa joace post-up si sa trimita omul cel mai mare langa Sheed...asa aglomereaza si mai mult zona de sub panou, dar creste spatiul de manevra de afara, insa si posibilitatea de a recupera unele mingi....nah, acuma vezi ca omul ala slab, trebuie sa aibe si el ceva, o calitate pe care sa i-o exploatezi cumva...

caseta
19th August 2005, 12:50
nu stiu acum in ce conditii se desfasurau toate astea cit basket stiau respectivii si cit de disciplinati erau. insa mie mi se pare ca toata povestea asta are o mare buba.

pai daca ala pe care tu il lasai liber facea blocaje pt coechipieri, insemna ca putea sa ramina liber un adversar cu aruncare de 3p sau de la semi distanta. dupa 3-4 cosuri, fie trebuia sa iesi si sa te aperi, fie continuau asa pina se termina meciul ......

in plus, unu de aproape 2m nu are nevoie de "lebensraum" tre sa prinda mingea sus, sa se intoarca si sa arunce. un semicirlig sau un finger roll ar trebui sa fie suficiente. la diferenta de 15cm, daca mai adaugi si lungimea miinilor, ar fi tre sa aiba un avantaj de 20-25 cm

repet: nu stiu ce, unde si cu cine ai jucat tu, dar nu pot sa zic ca sunt impresionat ....

MadSkillz
19th August 2005, 12:55
Haideti pe Studentesc maine mai de dimineata asa sa facem cateva meciuri.Cu antrenori, cu arbitraj , cu spectatori ... cheerleaders mai greu, dar poate aveti prietene dragute.Cu putin noroc avem parte si de "brawl" si de playoff, si de offseason (cu trades, cu de toate) si de MVP, 6th man n shit...All star ( :happy )

Danila
19th August 2005, 12:56
eu sincer nu vad de ce se analizeaza atat o chestie ca asta...nu inseamna ca esti mare tactician dak ai castigat si tu cateva meciuri o data...si sincer sa fiu, nu ma intereseaza nici cum...nu vreau sa fiu rautacios...dar asta e...
si propun sa revenim si la subiect...arta de a flopperii:D

SilverZeus
19th August 2005, 13:00
unu de aproape 2m nu are nevoie de "lebensraum" tre sa prinda mingea sus....

...pai da, dar tu ca aparator nu trebuie sa-l lasi sa ajunga sub panou, ci sa te aperi la el cat mai sus (adik cat mai departe de panou) si sa-l obligi sa arunce de la semi....si atunci e mai greu ptr el...la asta cred ca se referea Shedd si cred ca facea cand vb ca ii lua spatiu-vital celui de 2m....


..Danila, lumea nu prea are ce face (nici Licenta) si mai pierde vremea pe net...da oricum e dragutzel subiectul si mai vezi si tu cum gandeste unul sau altul...:D... :ok:

P_DANIEL
19th August 2005, 13:08
Bineinteles ca Michael Jordan

Danila
19th August 2005, 13:10
ok...no hard feelings....no hard porn also :P

MadSkillz
19th August 2005, 13:11
Never say no to hard porn :(

SilverZeus
19th August 2005, 13:16
...:D...mda, mai ales ca e o vreme afara !!!...numa buna de stat in casa si facut copii....:D...ooops :P

Raptor
19th August 2005, 17:02
Intrebare Off-Topic : BDSM e inclus in hard porn? Sau very hard porn... ? :rolleyes:

MadSkillz
7th October 2005, 10:04
Players and coaches met after practice Thursday with former NBA referee James Capers Sr. to go over new rules interpretations. Casey said that the refs plan to crack down this season on flopping, assessing a blocking foul if a defender "acts" in search of a charge.

Ady Micinic
7th October 2005, 21:37
In fiecare an aceeasi poveste, dar pe cand incepe Regular Season se revine la normal.