PDA

View Full Version : ANTRENAMENTE - CANTONAMENTE- MECIURI AMICALE



EDMOND_
26th June 2004, 00:14
Au reinceput deja antrenamentele ...in dupa amiaza zilei de ieri ( vineri ) jucatorii au avut prima sedinta in noua sala de forta( echipata cu aparatura de inalta performanta adusa din Belgia ) data in folosinta la Cantonamentul clubului...
""Cu aceste aparate o sa se umfle muschii pe noi doar dacă ne uitam la ele. Asa ca adversarii trebuie sa fie atenti, ca o sa-i rupem", a glumit unul dintre fotbalisti, la intrarea în sala."

EDMOND_
28th June 2004, 21:32
In general , antrenamentele din aceste zile s-au axat pe conditie fizica si pe forta.
Maine are loc vizita medicala , iar de la ora 18.00 ar avea loc primul antrenament mai substantial cu mingea , pe stadionul Electro.
Conform 3TV ar fi fost primul antrenament pentru Bastina , Negoita, Dumitru si belgianul Frederic Pierre. Pascovici se antreneaza de unul singur , dar din cand in cand este supervizat de Rednic. Este o atmosfera buna in care toti lupta pentru a impresiona antrenorul si a prinde un loc in lotul pentru Austria.

EDMOND_
30th June 2004, 13:49
Am trecut pe la stadion in dimineata asta... antrenamentele s-au intensificat , se pune mare accent pe conditia fizica... astazi au alergat pe pista stadionului Ion Oblemenco de mi se urase mie.... au terminat "rupti" pur si simplu....iar Lutu , Daouda si inca vreo cativa dintre cei noi veniti au avut parte de o repriza suplimentara...
In timp ce alergau au fost impartiti in doua plutoane ...unul condus de Plesan si altul condus de Gane.... ritmul de alergare este deja undeva spre turatia maxima...
La sfarsit au facut o repriza de stretching ...iar apoi au mai alergat vreun sfert de ora direct pe gazon , desculti....
La un moment dat , in timp ce alergau faceau glume cu Rednic.... unul din plutoane striga in cor : "Bonus ! Bonus" ... iar ceilalti cereau ciocolata... Oricum atmosfera este foarte buna....

Nu am spus nimic de antrenamentul de ieri, care s-a desfasurat pe stadionul Electro...si a fost primul antrenament pe iarba cu mingea. Au aparut deja noile mingi marca Mondo... au fost mai multe reprize de "miuta"... prima normala , pe un teren redus ... a doua pe un teren de 40 x 40 , cu porti si fara portari... a treia de-a latul terenului dar cu portile puse "oblic " ( la un unghi de vreo 45 grade) si aparate de portari. La incheierea antrenamentului am stat putin de vorba cu Gane si apoi am facut fotografii cu el si cu Guso. Dupa amiaza antrenamentul va fi in sala de forta din cadrul cantonamentului.

EDMOND_
3rd July 2004, 16:23
In meciul amical disputat in aceasta dimineata Plesan, Guso , Papura , Lutu , Daouda , Njock nu au jucat... primii cinci fiind menajati de antrenorul Mircea Rednic, iar ultimul va ajunge in Banie abia maine , urmand a fi penalizat de catre club.

Au aparut trei jucatori noi: un portar tanar venit din Italia ( si cam nebun ! ) care se pare ca are ceva sanse sa ramana in lotul largit , un sarb si un rus despre care nu am aflat foarte multe.

In fiecare repriza a fost folosita o alta formula de echipa. Fundasul M. Iordache s-a reaccidentat putand sa piarda turneul din Austria. Golurile au fost inscrise de Gane , M. Ilie si Borbely. Au jucat si noile achizitii : Frunza, Bastina si Buhusi care au avut o evolutie in general buna . Mie personal cel mai mult mi-a placut Buhusi , care am senzatia ca este peste Murgan , Preda si mai ales Miclea. Poate fi o simpla impresie dar este un jucator puternic , care stie cu mingea si face foarte bine si faza de aparare si cea de atac. Puternic, conditie fizica buna , paseaza bine , centreaza bine....cel putin asa a fost prima mea impresie. Oricum un jucator de urmarit.
Gane , Mircea Ilie , Buhusi, Frunza si Bastina sunt jucatori care probabil vor conta in strategia lui Mircea Rednic de a construi o formula de echipa in care toate posturile sa fie dublate. Mai exista destui jucatori in probe si Rednic a anuntat ca vor mai veni si altii! Sa vedem ce jucatori vor pleca in turneul din Austria , pentru ca acolo va fi construita echipa care va aborda campionatul 2004-2005.

Editie Speciala - ( maine , 04 iulie.. :drak: )
" După amicalul de ieri, Rednic s-a declarat satisfăcut de evoluţia majorităţii jucătorilor care au evoluat sub bagheta lui, dar s-a ferit să nominalizeze pe cineva anume. “Sunt mulţumit de cum s-au comportat astăzi (n.r. ieri) fotbaliştii Universităţii, având în vedere că vineri, înainte de meciul de verificare, au susţinut două antrenamente, în care accentul a fost pus pe pregătirea fizică. Cel mai important lucru îl constituie faptul că am dubluri pe fiecare post şi că o să am de unde să aleg. Totuşi nu mă pot pronunţa în privinţa unora dintre ei, pentru că i-am văzut doar 45 de minute”, a declarat tehnicianul. “Puriul” a afirmat că Miclea şi Ungureanu, deşi au evoluat în partida de ieri, nu sunt în vederile lui pentru sezonul viitor, ei jucând numai ca “să completeze numărul de jucători din a doua echipă”. Referitor la rebelul Njock, tehnicianul “juveţilor” şi-a exprimat astfel punctul de vedere: “Ar fi bine să-l întrebaţi pe preşedintele Badea, că el ştie mai bine, fiindcă a discutat cu el. Din câte am înţeles va sosi mâine (n.r. astăzi), dar nimic nu este sigur când este vorba de camerunezul nostru.”

EDMOND_
3rd July 2004, 21:13
Banica G.Serban Moti Jovanovic A.Dumitru Miclea Bastina Frunza Listin(ucrainian sau rus) M.Ilie Gane

Flauto(italian) Buhus Murgan Iordache Trikovik(sarb) Hoban Zecevic(sarb) Preda Vigariu Ungureanu Borbely

Cam acestea au fost echipele trimise in teren in cele doua reprize!

EDMOND_
7th July 2004, 08:52
A fost comunicat lotul care va face deplasarea in Austria.:
Adnan Guso, Nicuşor Bănica, Corneliu Papură, Cosmin Moti, Mădălin Murgan, Marius Iordache, Mariko Daouda, Laurenţiu Preda , Bogdan Buhuş, Csaba Borbely, Aurelian Dumitru, Mihăiţă Pleşan, Zeno Bundea, Ovidiu Hoban, Ovidiu Stoianof, Sorin Frunză
Eugen Baştină, Ionel Gane, Alin Vigariu, Ionuţ Luţu, Frederic Pierre.

EDMOND_
9th August 2004, 20:34
Am trecut pe la stadionul Tineretului si am urmarit o parte din antrenament care a fost foarte variat si destul de intens... s-a pus accentul pe faza de atac ...Guso a fost supus unui adevarat bombardament din toate pozitiile... nu au participat Bastina , Stoianof si Daouda, accidentati ,insa Murgan s-a pregatit normal.

EDMOND_
10th August 2004, 19:00
La ultimul antrenament inaintea plecarii spre Bucuresti au participat urmatorii 23 de jucatori:Pleşan, Bundea, Hoban, Vigariu, Preda, Pădureţ, Luţu, Gane, Rubenilson, M. Ilie, Cl. Tudor , Borbely,Guso, Bănică, Tătaru, Papură, Jovanovic, Moţi, Iordache, Buhuş, Murgan, Filston, si Frunză. Incalzire , miuta intre doua echipe , exersarea jocului pe contraatac ...cam asta a fost antrenamentul.
la sfarsit Rednic a anuntat numele celor 18 care au plecat spre Bucuresti.... a renuntat la Iordache , Preda, Hoban, Cl. Tudor si Tataru.
Dupa cum se stie deja Daouda , Stoianof si Bastina sunt accidentati.

EDMOND_
18th August 2004, 02:10
Pandurii Tg. Jiu (B2) - U Craiova 1-2
Au marcat: R. Rădoi (45-pen) / M. Ilie (22), Cl. Tudor (72)
U Craiova: Guso (46 Bănica) - L. Dobre (40 L. Preda), Murgan, Jovanovici, M. Iordache - Vigariu, Hoban (64 Buhus), Lutu (81 Nkoy), S. Frunza (60 Cl. Tudor) - M. Ilie (38 Borbely), Rubinelson.


Meci amical disputat la Tg.Jiu.

EDMOND_
24th August 2004, 03:48
Guso, Bănică, Tătaru, Papură, Daouda, Moţi, Jovanovic, Mutică, Dobre, Buhuş, Murgan, Preda, Hoban, Frunză, Bundea, Pleşan, Mongu, Cl. Tudor, Gane, Borbely, Stoianof, Rubenilson, Vigariu, M. Ilie. Acestia sunt cei 24 de jucatori care se pregatesc pentru meciul cu Steaua si care au participat la antrenamentul de aseara.
Rednic nu a participat fiind plecat la Bucuresti pentru ridicarea licentei PRO.

EDMOND_
5th September 2004, 18:48
Forex Braşov – Universitatea Craiova 0-3 (0-1)
Stadion “Forex”, Braşov, timp bun, spectatori 200
Au marcat: Mutică ’34, Claudiu Tudor ’71, Stoianof ’81
Universitatea: Guso –Dobre, Mutică, Jovanovic – Iordache, Buhuş, Bundea, Frunză, Luţu – Vigariu, Borbely. Au mai jucat: Bănică, Tătaru, Feleagă, Murgan, Rubenilson, Stoianof, Hoban, Preda, Gane, .Ilie, Ungureanu, Romna, Cl. Tudor. Antrenori: Mircea Rednic (si, temporar, Dinel Staicu :D )

Brimi2004
8th September 2004, 23:14
La antrenamentul de astazi Rednic a incercat urmatoarea formula de echipa :
Guso - Dobre , Daouda , Mutica , Iordache - Lutu , Bundea, Plesan, Frunza -
Borbely , Rubinelson...
Fara Moti, Vigariu, Buhusi, Murgan , Njock intre titulari!

EDMOND_
23rd September 2004, 18:31
Nu mai trecusem de cateva zile pe la antrenament ..am trecut in dupa amiaza asta si am ramas surprins ..jucau tenis cu piciorul , erau foarte relaxati.... se pare ca Rednic a hotarat sa schimbe ceva si sa o lase mai moale cu antrenamentele... si luni a facut un antrenament dimineata ..care a fost optional...asa ca Plesan , Guso , Lutu , Bundea ..nu au participat!

inter
23rd September 2004, 18:56
si antrenamentul nostru de maine ... e tot optional? :D:D

EDMOND_
23rd September 2004, 19:04
Normal , doar suntem oameni liberi.... Mi-ar place sa fac un antrenament cu Rednic... dar sa fiu eu antrenorul! :drak:

inter
23rd September 2004, 19:06
:D:D:D super!

EDMOND_
1st October 2004, 01:53
Antrenamentul de astazi ( dupa amiaza ( fost foarte intens , jucatorii au incercat sa dea totul pentru a-l impresiona pe noul antrenor...Pavel Badea a pus un mare accent pe mobilitataea in teren , pe miscarea permanenta a jucatorilor in teren....
Badea i-a chemat si de dimineata..destul de matinal , la 09.30 si au urmarit impreuna pe video partide jucate de gruparea brasoveana in acest sezon.

EDMOND_
6th October 2004, 02:21
La cele doua antrenamente de ieri jucatorii M. Iordache, Daouda, Murgan şi Njock s-au pregatit separat fiind accidentati in urma meciului cu echipa din Brasov .. La antrenamentul de aseara surpriza a fost tanarul atacant I. Iordache care a fost chemat de Badea de la echipa satelit!

EDMOND_
11th October 2004, 09:39
Antrenamentele lotului craiovean au devenit mult mai intense de la venirea lui Badea ca antrenor. Dupa meciul cu Brasovul lotul craiovean a avut o singura zi de pauza..Ieri ( duminica! ) jucatorii au participat la un antrenament de doua ore si jumatate care i-a solicitat la maximum. Badea a inceput sa foloseasca si metode de antrenament din fotbalul japonez, mai ales in ceea ce priveste partea legata de pregatirea fizica a jucatorilor.
"“Ne aşteaptă două meciuri foarte grele şi trebuie să le tratăm ca atare. I-am simţit ieri că la un moment dat erau terminaţi, dar se obişnuiesc încetul cu încetul. Am un lot ambiţios şi muncitor”, a declarat ieri Badea. (Cristi Stăncescu , Prosport)

EDMOND_
16th October 2004, 08:09
La antrenamentul de ieri s-a pus un accent deosebit pe fazele fixe :
= in prima faza Bundea si Frunza au centrat din diverse pozitii , iar Pleşan, Murgan, Moţi , Daouda si Njock incercau sa inscrie!
= apoi Bundea , Frunza si Plesan au exersat loviturile libere , executiile lor fiind foarte precise ( de i-ar tine asa si in meciul de astazi! )...
In rest , se apreciaza ca incepand de saptamana viitoare Lutu , Bastina si Stoianof vor fi apti pentru reluarea antrenamentelor!

EDMOND_
21st October 2004, 08:15
La ultimul antrenament la care am fost am remarcat aparitia in lot a trei tineri de la Universitatea II : Feleaga, Dananae si Ilie Iordache ... de asemenea m-a surprins Iordache ( titularul din linia de aparare ... ) care a tras cel putin sapte suturi foarte tari de pe la 30 de metri..chiar m-am intrebat de ce nu o face si in meciurile oficiale...
Nu mi-a placut deloc Dobre , din care sarea mingea de parca era Borbely....

EDMOND_
13th November 2004, 17:53
De trei zile, antrenamentele au avut loc pe terenul sintetic /hello, asa ca de acum nu mai sunt probleme in zilele cu ploaie. Si terenul cu gazon natural de la antrenament este practic gata si arata destul de bine, insa nu cred ca va fi folosit pana la primavara. Revine si Marius Iordache, care, se pare, are permisiunea doctorului de are permisiunea doctorului de a relua antrenamentele. O problema ar fi absenta lui Njock despre care nimeni nu stie ( sau nu vrea sa spuna ! ) nimic. Nici Lutu,aflat astazi pe online nu stie nimic. Ziaristii stiau ca a fost invoit o zi ( ieri oricum a fost liber, iar maine este tot zi libera). Sa vedem ce se intampla luni!

EDMOND_
16th November 2004, 18:16
Astazi au avut loc doua antrenamente, unul la ora 10.00 si altul la ora 15.00. Din cauza vremii nefavorabile a fost folosit in continuare terenul cu gazon sintetic .
Au participat urmatorii jucatori:Preda, Buhuş, Frunză, Luţu, Vigariu, Dănănae, I. Iordache, Bundea, Stoianof, Borbely, Mircea Ilie ,Njock,Guso, Bănică, Tătaru, Murgan, Dobre, M. Iordache, Daouda, Feleagă.
Primul antrenament, de la ora 10.00,s-a desfasurat pe pista stadionului Ion Oblemenco iar al doilea pe terenul sintetic de la Cantonament.

EDMOND_
30th November 2004, 20:59
Astazi la ora 10.00 a avut loc un ultim antrenament la Craiova, inaintea meciului de maine, din Pitesti. A fost recuperat Frunza, si se pare ca va juca titular. In schimb,Vigariu in mod cert nu va juca . Din cate am vazut la antrenament, este posibil ca Badea sa foloseasca, pentru prima data in acest sezon pe Frunza si Lutu, amandoi titulari din primul minut.
Ar mai fi de mentionat, ca in lot este acum si Dananae, adus de la echipa satelit. Acesta se alatura acum lui Ilie Iordache si Feleaga, care au debutat deja in divizia A.

EDMOND_
10th January 2005, 09:04
Programul de pregătire al Universităţii din această iarnă:

10 – 17 ianuarie: antrenamente în Craiova (12 - 14 – vizita medicală)
17 – 23 ianuarie: cantonament la Predeal
23 – 26 ianuarie: antrenamente în Craiova
28 ianuarie – 12 februarie: turneu de pregătire în Antalya
12 februarie – 5 martie: pregătire în ţară şi partide amicale


Urmeaza sa vedem si ce lot va aborda aceasta perioada de pregetire.

EDMOND_
14th January 2005, 17:34
Plesan a inscris in amicalul de astazi cu Armata. Si Buhusi si Iordache...asta cu douazeci de minute inainte de terminare.

Maximus
14th January 2005, 19:18
Echipa Universitatea Craiova a învins, vineri, într-un meci amical, cu scorul de 3-0, divizionara C Armata Craiova, transmite corespondentul MEDIAFAX.
Golurile Universităţii au fost înscrise de Buhuş, Stoianof şi Pleşan.
În prima repriză a meciului, antrenorul Pavel Badea a folosit următorii jucători: Guso - Feleagă, Moţi, Borbely - Buhuş, Bundea, Baştină, Mohamed Ezz, Bordeanu - Stoianof, I. Iordache. În repriza a doua, Universitatea a evoluat în următoarea formulă: Bănică - Curteanu, Murgan, Jovanovici - Dănănae, Papură, Pleşan, Luţu, Preda - Cl. Drăgan, Ungureanu.
Jucătorii Ionel Gane, Marius Iordache, Alin Vigariu şi Lucian Dobre nu au fost folosiţi din cauza unor uşoare accidentări. MEDIAFAX

minudoru
14th January 2005, 21:24
Cum a jucat Mohamed?

zolo
15th January 2005, 00:04
se pare ca nu " a fost " pe teren a nu zice nimeni de el nimic
si ce e grav ca Dragan am inteles ca iar nu a jucat cine stie ce :rosu:

Maximus
15th January 2005, 00:08
Care "iar" zolo ca e primul lui meci si e venit de 2 zile in Craiova?

EDMOND_
15th January 2005, 00:37
pai egipteanul a incercat sa'l impresioneze pe Badea prin niste actiuni individuale prelungite, care nu prea i+au reusit, dar parerea generala este ca are un bagaj tehnic si fizic suficient sa faca fata diviziei A..probabil ca va mai fi incercat... Despre Dragan nu se pot discuta prea multe pentru ca este in faza de acomodare cu ceilalti coechipieri.

EDMOND_
15th January 2005, 03:09
Surprize, surprize... la amicalul de astazi Badea l-a folosit pe Borbely ca fundas central, iar pe Papura mijlocas la inchidere!!!

D10
15th January 2005, 12:29
E ultima lui sansa. De mult asteptam schimbarea asta. Are fizic bun si ar trebui sa faca fata ca fundas.

Zapada
15th January 2005, 16:35
haha
pina la urma se va realiza varianta lui staicu ca fundasi sa joace atacanti si atacanti sa joace fundasi (daca obosesc) pentru inprospatarea cu forte noi.

EDMOND_
21st January 2005, 10:41
Prosport - Narcis Drejan ... despre antrenamentele de la Predeal.

"Testele fizice au reprezentat un chin pentru fotbaliştii tineri, nu şi pentru “veterani”. Pentru a demonstra că-şi merită banii şi că este bun pentru Galatasaray, Mihăiţă Pleşan a cîştigat detaşat în faţa colegilor săi.
Alb-albaştrii au început să gîfîie şi să strîmbe din nas în fiecare dimineaţă cînd află că au de alergat aproape 12.500 de metri. După patru zile de urcat pe munte spre cabana Susai, ieri Pavel Badea a hotărît să schimbe traseul şi i-a testat pe “juveţi” la capitolul viteză. Cel mai bun rezultat pe 2.000 de metri l-a scos Mihăiţă Pleşan, 8,06 minute, acesta fiind urmat de Papură, Preda şi Baştină.
Deranjat de faptul că Borbely şi Stoianof nu reuşeau să se încadreze în timpul regulamentar, Pavel Badea şi-a lăsat haina de antrenor şi a alergat cot la cot cu elevii săi. La 37 de ani, Bădiţă a alergat 8,30 minute, după care i-a certat pe Stoianof şi Borbely. “Daouda vine de la 30 de grade, aleargă la -10 grade şi scoate timp mai bun decît voi. Sînteţi terminaţi”, le-a strigat
Badea “leneşilor” echipei. Stoianof şi-a motivat rezultatul slab spunînd în glumă că i se pune piedică pe la jumătatea traseului. Tehnicianul “juveţilor” a fost cel mai bun şi la meciul-şcoală de miercuri seară, reuşind să înscrie un gol, ca în vremurile bune, de la 30 de metri. “În faza ofensivă sîntem deficitari, dar aş putea să stau eu în spatele vîrfurilor şi mă gîndesc serios la o revenire. Să vedem ce achiziţii se mai fac în această iarnă şi poate o să mă vedeţi din nou pe gazon”, a declarat Badea. Surprinzător, cel mai cuminte jucător din cantonamentul de la Predeal a fost Ionuţ Luţu."

Uite ca Papura a venit din Cipru cu o conditie fizica mai buna decat a majoritatii celor care au ramas in tara, cu Nea Mircea.
Poate nu ar fi rau ca Badea sa mai intre in teren, macar asa vreo douzeci de minute...

Ozzy
21st January 2005, 10:59
Uite ca Papura a venit din Cipru cu o conditie fizica mai buna decat a majoritatii celor care au ramas in tara, cu Nea Mircea.

:happy :happy :happy asta-i cea mai tare, bag-o si pe maxima s-o putem discuta in voie :happy

EDMOND_
21st January 2005, 11:07
Iti place, nu...ce sa fac , daca asa spun cifrele...ca Papura a terminat imediat dupa Plesan.(cele mai bune rezultate in regim de viteza, la 2000 de m). Ce sa fac, daca Papura asta nu vrea sa stea in pluton, sa nu se mai agite atat....

Ozzy
21st January 2005, 11:21
Las' ca Papura are timp sa se odihneasca, cand o incepe campionatul :D

PS: sper ca Papura nu s-a apucat de prostii prin Cipru, de alearga asa :happy

EDMOND_
21st January 2005, 11:48
Bey rapidistule ia du-te tu pe forumul echipei tele si lasa-ne pe noi cu Papura al nostru, sau deschide un forum despre Vaslui si antrenorul tau favorit, sa ne putem si noi distra cand o incepe campionatul diviziei B. :drak:

Zapada
21st January 2005, 11:54
acolo in cipru e mai cald iar papura a prins o vara prelungita si e normal sa stea bine cu pregatirea fizica

EDMOND_
15th February 2005, 12:35
Sambata vom avea primul amical din acest an, acasa, pe Tineretului.... ii vom vedea la lucru pe Schumacher dar si pe cei doi brazilieni....
La primul antrenament facut ieri (doar cu cei trei!) Badea s-a arata multumit de forma fizica in care se prezinta Schumacher si mijlocasul Marquinos, despre atacantul brazilian spunand doar ca la acest capitol ar mai avea ceva de recuperat. Mingea nu a fost atinsa, asa ca la capitolul tehnica , deocamdata nu pot fi facute aprecieri.

Vietnam
15th February 2005, 12:54
Vad ca ignorati un fapt evident : :yeah: Borbely este cel mai bun atacant!!! :yeah: Este siret nu vrea sa-si arate adevarata valoare in fata nimanui. Cand va trebui va rupe gura targului!!! Din pacate nu s-a hotarat asupra datei cand va face chestia asta ...ori in 2007 odata cu intrarea in UE ori in 2014 odata cu introducerea Euro ca moneda nationala.

Eu am o intrebare: CINE **** MEA IL SPRIJINA PE BORBELY LA ECHIPA!?!?!?!?!!?!???? :headbang:
Daca pina si Badea a ajuns sa urle la el, pur si simplu nu inteleg de ce il mai tin pe panarama de Borbely la echipa mare!!!! AM avut rabdare suficient cu el! Sa dispara!!! :degete:

Zebrone
15th February 2005, 15:51
Sunt de acord cu stelutele lui Vietnam :D

bogho
17th February 2005, 10:54
CINE **** MEA IL SPRIJINA PE BORBELY LA ECHIPA!?!?!?!?!!?!????
cum cine? sau ce? numarul celorlalti atacanti de la echipa.



P.S
S-a stabilit ca meciul de sambata cu FC Caracal sa se dispute de la orele 14, pe stadionul Tineretului.
Fiind primul meci jucat iin Craiova, in anul 2005, ar trebui sa venim cat mai multi la acest meci.

Leo_
17th February 2005, 11:56
Bogho, de acord cu tine...numarul "impresionant" al atacantilor din echipa face ca Borbely sa fie pastrat in lot...dar totusi...au trecut pe la echipa si alte "valori" ca M.Ilie, McBreen, Rangelovic sau Verdes si uite ca s-au evaporat in cele din urma...numai Borbely parca e lipit cu aracet de echipa asta...nu se sesizeaza nimeni din club sa-i zica frumos "Bey baiatule...esti tufa!!" sau macar sa-l trimita sa joace la rezerve, la Univ. II...nimic. E inexplicabil...parca-l vad si sambata la meci iar titular... :headbang:

Luxen
17th February 2005, 12:31
De, el are intentii bune si pune suflet, dar daca nu-i iese nimic....si-a scos baiatul site www.borbely.go.ro . Eu zic sa megem sambata la meci si sa-l incurajam, poate intra iar in atentia coreenilor.

EDMOND_
17th February 2005, 12:31
Se pare ca aracetul incepe sa cedeze....intr-o discutie particulara cu o persoana din conducerea tehnica a echipei (care se pare ca va veni sa discute cu voi pe forum, in scurta vreme ) am inteles ca urmatorii vizati pentru disponibilizare ar fi Vigariu si Borbely.

Apropo de Mircea Ilie... a ramas in zona...se pare ca a semnat cu Pandurii...

Leo_
17th February 2005, 13:29
Vine cineva din conducerea tehnica a echipei aici pe forum?? /hello
Cine? Cine? :)

EDMOND_
17th February 2005, 13:57
Ei na, asteapta si tu...sunt sanse mari, insa vreau sa vad daca se materializeaza.Situatia cam albastra a echipei ii fac pe toti sa fie cam precauti in declaratii si actiuni de acest gen. Insa vom anunta din timp. Si cred ca va fi o surpriza placuta... Daca ai sti de acum nu ar mai fi surpriza... :)

pompieru
23rd February 2005, 15:43
23.02.2005 Oltul Slatina - Universitatea Craiova
spectatori: 4000-5000 - corespondenta de la fata locului Edmond_

min 28" - gol Universitatea Craiova. Sarbul Stevanovici inscrie primul sau gol pentru Universitatea dupa o combinatie cu Bundea.


Bundea - Joc in crestere fata de celelalte amicaluri.
Schumaher - Joc in viteza, tehnica, devieri, pase din prima si un joc foarte bun.


-----------

prima relatare de la fata locului.


-----------------


pauza


2-3

goluri:
UCraiova Bundea, Gavaoski
Slatina: 1 penalti, 1 greseala colectiva a apararii


---------------

a doua relatare :D

EDMOND_
23rd February 2005, 18:37
Meciul s-a incheiat cu 3-2 pentru Universitatea si sunt destule aspecte de discutat, atat pozitive cat si negative.

Guso - Buhuşi, L. Dobre, Răchită, Bordeanu - Bundea, Papură, M. Pleşan - C. Schumacher - Stevanovici, Gavalovski

Acesta este lotul care a inceput partida, iar pentru prietenii meu de prin alte parti ( carora le mai fac cu mana din cand in cand :drak: ) vreau sa fac o precizare pentru ca am vazut ca se mira de faptul ca nu a jucat Daouda.
Pai , no, draga, un suporter adevarat al Craiovei ( nu din aia de internet ), ar trebui sa stie ca Daouda este suspendat pentru meciul cu FC Arges, si de asta se incearca tot felul de variante (Dobre,Murgan, Moti).

Am sa fac in continuare niste comentarii despre acest meci amical si niste consideratii asupra prestatiei jucatorilor, parerile mele personale.

Inainte de orice vreau sa ii spun lui Ozzy ca Papura ii trasmite salutari :) ..
il considera unul din cei mai mari admiratori ai lui.

six
23rd February 2005, 18:55
Prima impresie Fc Oltul Slatina -U Craiova 2-3
Badea a inceput meciul cu Dobre,Rachita,Bordeanu,Buhus in aparare,Plesan,Papura,Shumaher si Bundea la centru,iar cei doi sarbi au jucat in atac reusind si cate un gol fiecare..Al treilea gol fiind un autogol dupa o incursiune in atac a lui Bundea.
Prima repriza a fost mai animata(marcandu-se si cele 5 goluri)..in a doua repriza au mai intrat cei doi brazilieni,Moti,Dauda,Vigariu si Dragan.
Au iesit in evidenta dupa parerea mea Shumi(a reusit cateva suturi bune de la distanta),Stefanovici(dar cam lent, a marcat primul gol dupa o faza facuta de el si o combinatie rapida cu bundea a ramas singur la 11 metri si a trimis pe centru printre aparatorii slatineni)si brazilianul din aparare(nu mai stiu cum il cheama) pe care din pacate nu prea il jucau desi se demarca la fiecare faza.Plesan s a zbatut mult dar nu prea i a iesit mai nimic.
Cele doua goluri au fost primite pe finalul primei reprize...primul in urma unui corner la care apararea noastra s-a uitat la minge cum intra in poarta,al doilea din penalti dupa un fault care nu prea a fost al lui Plesan....acestea fiind de fapt si singurele ocazii ale gazdelor...
in concluzie echipa a jucat binisor in prima repriza, iar in a doua au incercat mult dar le-au iesit putine
ps: nu a jucat Borbely

EDMOND_
23rd February 2005, 19:11
Echipa din prima repriza a fost destul de promitatoare, insa inca neomogena, mai ales in faza de aparare , unde tinand cont de absenta lui Daouda in prima etapa , Badea a mizat pe Rachita si Dobre in centru. S-a vazut clar asta mai ales la primul gol cand jucatorul care a inscris nu a fost marcat de nimeni. Nu cred ca este o solutie, poate ar fi mai bine cu Moti.

Buhus si Bordeanu ( care este se pare, unul dintre titularii certi) au urcat destul de frecvent in atac, fiind destul de activi.

In linia de mijloc nu a mai fost folosit Lutu titular...Badea a mizat pe Schumacher de la inceput. alaturi de Papura, Bundea si Plesan. Toti au fost destul de activi , iar Schumacher a impresionat placut prin tehnica, sutand de doua ori foarte periculos, direct, fara preluare... Este un castig cert pentru echipa, insa este in urma cu pregatirea fizica.
Papura inseamna destul de mult pentru echipa , indiferent pe ce post joaca.
A venit destul de des in atac si de multe ori a jucat rolul coordonatorului, deschizand jocul pe extreme, acolo unde erau jucatori liberi.
Bundea, muncitor si destul de exact in prima repriza.

In linia de atac au fost cei doi sarbi...Stepanovici si Gavalovski. Amandoi au inscris. Primul este un jucator tehnic, are simtul portii, dar nu are conditie fizica, nu a prins perioada de pregatire. Impresia mea este ca daca primeste mingea in careu in pozitie buna , nu rateaza. In faza in care a inscris, el a fentat pe lateral, a pasat spre Bundea si apoi a aparut in zona centrala reprimind mingea si inscriind. Gavalovski nu mi-a facut o impresia grozava , a inscris cu capul la o faza in care era singur cu poarta la vreo trei metri lateral si a primit si o centrare foarte buna. Are un fizic excelent insa nu se descurca grozav cu mingea. Insa este un jucator care trebuie incercat, a jucat o repriza si nu am putut sa imi fac o parere clara despre el.

Asta in prima repriza.

EDMOND_
23rd February 2005, 20:02
In repriza intai echipa a jucat destul de exact , fiind asezata destul de bine in teren si stapanind jocul. Problemele au aparut in aparare , in absenta lui Daouda.

Dupa pauza au fost multe schimbari, care si-au pus amprenta asupra jocului.
In aparare Murgan a luat locul lui Dobre, apoi a iesit Rachita care a fost inlocuit de Moti .
In atac a intrat brazilianul ( Edu Magri) si ceva mai tarziu Dragan.
La mijloc a intrat Lutu si a fost avansat Dobre in locul caruia mai tarziu a intrat Vigariu. A intrat si brazilianul Marquinos , insa nu stiu de ce Badea se incapataneaza sa joace cu el fundas, cand este clar ca el este mijlocas, si inca unul ofensiv.
Dintre cei intrati in repriza doua pe mine personal m-a impresionat Marquinos, care este un jucator tehnic si precis. Joaca foarte repede mingea si urca destul de repede in atac, fiind mai tot timpul demarcat.
Despre Vigariu nu vreau sa amintesc deoarece este in situatia lui Borbely , nu mai are ce face la echipa asta, dupa transferurile facute.
Dragan a fost destul de insistent , s-a demarcat uneori destul de bine in careu dar a intarziat sutul de fiecare data... Este insa o solutie. Edu Magri este destul de insistent , alearga destul de mult...
Vreau sa spun ca in repriza doua s-a jucat la jumatate din potential din cauza faptului ca anumiti jucatori au avut alte preocupari si interese!
Daca se ocupau doar de joc, castigam la scor.
Am vazut destul fotbal la viata mea ca sa imi dau seama ca principalul obiectiv al unor jucatori a fost anihilarea brazilianului Marquinos. Acesta este vazut ca un pretendent destul de serios la prinderea unui loc de titular.
Nu a fost jucat aproape deloc, sau i s-a pasat doar cand era marcat.
Acest lucru a fost vazut de multi spectatori si sunt sigur ca si presa de maine va spune acest lucru. A iesit in evidenta mai ales la Bundea, Moti si Plesan , care, desi brazilianul era de multe ori demarcat pe partea stanga preferau sa trimita pe partea dreapta unde jocul era aglomerat si mingea era pierduta cu regularitate.
Daca as fi fost antrenor i-as fi scos din teren pe cei trei jucatori!
Chiar si in aceste conditii brazilianul a iesit in evidenta , mai ales la anumite faze impreuna cu Lutu. A fost aplaudat , si, daca este adevarat ca a semnat deja va fi un castig pentru echipa. Conditia este insa sa joace.

Nu am putut sa imi dau prea bine seama, dar au fost in jur de 4000 de spectatori!

EDMOND_
23rd February 2005, 22:15
Ar mai fi de adaugat ca la meci a asistat intreg colectivul tehnic al echpei cu care jucam in prima etapa ( Cirtu, Irimescu, Ilinca) asa ca exista posibilitatea ca Badea sa nu fi pus pe masa toate armele... :)

Alte consideratii...mie personal nu mi se pare o solutie Rachita , pare putin cam lent ... solutia cu Papura si Daouda mi se parea mult mai sigura, dar nu are rost sa fac astfel de aprecieri pana in momentul in care nu vad la ce unsprezece titular se va opri Badea...deocamdata sunt doar incercari.
M-am bucurat sa constat ca Borbely a sarit definitiv din schema....desi nu sunt inca sigur 100% de asta.
In cele doua meciuri amicale Papura a fost unul din jucatorii care au gresit foarte putin. Este indispensabil in acest moment indiferent de postul pe care a jucat. Am observat ca este si printre putinii care nu arata ca ar avea preferinte ...cat a jucat a pasat exact acolo unde ear jucatorul liber, fara sa tina cont ca acesta era din vechea garda sau noi veniti.
Bundea, Plesan si Moti au fost in mod clar rau intentionati, dupa parerea mea.
Una peste alta, lotul este superior celui de anul trecut, insa este clar ca lipsesc relatiile de joc, cei veniti recent fiind destul de greu asimilati...
Singurul care nu are astfel de probleme este Schumacher , care se pare ca a fost acceptat de toata lumea.

Che Guevara
23rd February 2005, 22:18
inteleg ca bazilienii sunt marfa dar sunt unii care ii saboteaza? Poate ne invatam minte sa ne lasam de faze de-astea cand vom ajunge in divizia B.

Leo_
23rd February 2005, 22:21
Schumacher se vede ca e profesionist si in plus, are un grad mare de adaptabilitate atat la stilul de joc al echipei cat si in ceea ce priveste relatiile de joc cu coechipierii.

EDMOND_
24th February 2005, 15:57
As mai aminti ca Plesan, desi nu a jucat grozav a avut totusi vreo trei ocazii de a marca , a avut chiar si o bara.
Bundea este, din fericire, in revenire de forma, fiind destul de activ pana in ultimul minut de joc. Exista insa o tendinta de incetinire a jocului, de calmare a lui, care vine si in momentele in care putem scapa pe contraatac..sunt vinovati si mijlocasii , mai ales Plesan si Lutu, dar si fundasii care plimba destul de mult mingea intre ei.
Lucru observat si de Badea , care in repriza doua a tot stat cu gura pe ei.
Mai ales pe prietenul nostru Lutu....
Un alt lucru care mi-a sarit in ochi...brazilianul care a jucat cu nr 14 ,
Marquinos , a tot incercat sa execute si el o lovitura libera toata repriza doua, insa nu a reusit sub nici o forma. Plesan acapara mingea la oricare astfel de lovitura, doar Schumacher a reusit o data ....

EDMOND_
28th February 2005, 09:14
Se discuta de o eventuala amanare a returului cu o saptamana. Pentru Universitatea ar fi o decizie binevenita. Au venit noua jucatori in aceasta pauza competitionala, iar cinci dintre ei nu au prins turneul din Antalya , avand posibilitatea sa fie vazuti doar in ultimile trei amicale. Fiecare zi in plus ar insemna un atu in plus pentru integrarea lor si omogenizarea echipei.

bogho
28th February 2005, 10:30
chiar si asa, nu putem vorbi de o omogenizare a echipei decat peste 1 -2 ani, insa sa nu prea plece jucatori. ceea ce e cam greu de rezolvat.

Leo_
28th February 2005, 11:06
Asa este, omogenizarea lotului se face in cel putin un an in care echipa trebuie sa obtina rezultate. Dar in cazul nostru, nu ne permitem sa asteptam 1 an sa inceapa juvetii sa se cunoasca pe teren...relatiile de joc ar trebui sa se inchege cat mai repede...un exemplu bune este cuplul de pe partea dreapta, Bundea-Buhusi(Dobre) care se vede ca da randament doar dupa jumatate de an...dar in rest...va fi greu...sa ne pregatim sufleteste pentru un retur al naibii de dificil..

EDMOND_
28th February 2005, 12:25
chiar si asa, nu putem vorbi de o omogenizare a echipei decat peste 1 -2 ani, insa sa nu prea plece jucatori. ceea ce e cam greu de rezolvat.

majoritatea au contracte pe intre un an si jumatate si trei ani....
Schumacher , Plesan si eventual Bundea ar putea fi singurii care sa ne paraseasca in vara.... normal, asta daca nu castigam Cupa Romaniei.... :D

EDMOND_
1st March 2005, 01:40
Pentru cei care ar dori sa mai vada echipa intr-un meci amical este posibil ca sambata , la Craiova, sa fie organizat un nou meci de verificare, cel mai probabil in compania echipei Pandurii Tg Jiu , daca antrenorul Emil Sandoi va accepta invitatia Universitatii. Ar fi probabil cel mai puternic meci din cele jucate de la revenirea din turneul organizat in Antalya.

bogho
1st March 2005, 09:59
avem curajul sa jucam un meci cu echipa ce se lupta pt. promovarea in diviza A?
ce tupeu domne' ce tupeu!

litza
1st March 2005, 18:41
Eu cred ca vom face o figura buna in acest amical si le vom da peste nas celor care ne-au criticat pana acum!
Vom invinge la cel putin 2 goluri

Leo_
1st March 2005, 22:37
Ura!!! Inca un amical...abia astept :headbang: Daca nici pe descultii astia de la Pandurii nu-i batem...Edmond, se stie...mergem la meci, nu? :)

Leo_
1st March 2005, 22:47
Se pare totusi ca ultimul amical se va desfasura sambata de la ora 15 La Tr.Severin impotriva lui Building Vanju Mare...meciul retur, revansa...pornim cu un avantaj minim, 2-1, obtinut greu in tur... :D

EDMOND_
3rd March 2005, 12:32
Abia astazi se va hotari sigur locul si echipa cu care vom juca amicalul. Ramane si varianta "Pandurii" ,Sandoi dorind un amical tare dupa revenirea din Turcia.

@Leo, incercam sa mergem la meci, sa vedem insa unde va avea loc amicalul.

EDMOND_
4th March 2005, 21:05
din pacate se joaca tot cu Building..dar la Vanju Mare...nu la Severin.

EDMOND_
4th March 2005, 23:36
Pentru prima oara in ultima vreme antrenamentul de astazi ( pe tineretului) s-a desfasurat cu portile inchise. A fost un antrenament in care a fost pus accentul pe continutul tehnic si tactica de joc...asezarea in teren..lovituri libere...etc.. Singurul accidentat este in acest moment Marius Iordache.
Pare ca Badea incepe sa-i dea credit brazilianului Marquinos... si posibil sa inceapa amicalul de maine cu cei doi inaintasi sarbi, titulari....
Stepanovici a demonstrat astazi ca executa bine si loviturile libere...
Cam atat de la antrenamentul de astazi.

Hoffa
5th March 2005, 01:36
sper ca si in amicalul cu bulding sa fie folosit magri.daca in ceea ce-l priveste pe gavalovski nu-mi fac iluzii, am unele sperante in privinta lui magri care a inscris cand a fost folosit in amicale si poate are calitati de varf

EDMOND_
5th March 2005, 16:33
Scorul la pauza este 0 - 0 , problema principala este ca s-a accidentat Stepanovici , care este posibil sa lipseasca mai multa vreme.

Guso,Buhus, Murgan, Rachita, Bordeanu,- Bundea, Papura, Plesan,Marquinhos
-Stevanovic Gavalovski

Dupa pauza au intrat Lutu in locul lui Marquinhos si Dragan in locul lui Stepanovic.

EDMOND_
5th March 2005, 16:59
S-a incheiat cu 1-0 pentru Craiova , gol Edu Magri in minutul 88. Din fericire
se pare ca accidentarea lui Stepanovic nu este grava.

Brazilianul este la al treilea gol pentru Universitatea (in amicale) desi a jucat in fiecare meci doar cate o repriza , sau chiar mai putin.
Ne indreptam, probabil, spre un cuplu de atac Stepanovic - Edu Magri.

Maximus
5th March 2005, 17:28
E bine ca batem. altii isi iau 4-0 in amicale...

Che Guevara
5th March 2005, 20:03
De cand l-am vazut pe Magri v-am spus ca el este noua vedeta a Stiintei. Va fi mai mare decat Plesan. Totul este sa fie lasat sa joace. Sa speram ca va fi titular si ca nu va fi lovit prea tare de adversarii Stiintei astfel incat sa se accidenteze cat mai rar. Stevanovic s-a accidentat. Sper ca nu este o accidentare prea grava a sic a va fi recuperat pana la meciul cu FC Arges.

EDMOND_
24th March 2005, 20:35
Am fost impreuna cu Leo la meciul amical cu amatorii din Venetia... in repriza doua au intrat jucatori de la satelit.... Cei mai aplaudati au fost Schumacher si Lutu ... Cei mai apostrofati : Rachita si Stepanovic.

S-a terminat 3-2..a fost mai mult o incalzire , practic un antrenament ...
Bondrea a stabilit si maine, in locul unuia dintre antrenamente , desfasurarea unui amical.
Edu Magri si Gavalovski au fost cedati satelitului, pentru meciul ,foarte important, de maine.

Era sa uit. Incepand de astazi Papura ar fi noul capitan al echipei.(imi vine sa plang doar cand ma gandesc ce se va oftica un fost prieten de al meu - va scoate foc pe nas :drak: ) Asa a hotarat Bondrea,insa exista informatii ca Guso ar fi facut aceasta propunere.

inter
24th March 2005, 21:54
Papura capitan....BLASFEMIE!

GUSO! e mai OLTEAN decat multi care isi aroga aceasta trasatura pe baza B.I.(sau cartii de identitate , mai nou)

nu mai am nici o indoiala ca vom retrograda avandu-l pe "IUDA" capitan!

o rusine pt. Craiova, Blatistul nr.1 ... capitan .... ma va................!!!!!!!!!!!!!

ps. ce-a facut papura asta pt. Craiova? si-a umplut buzunarele prin vanzari de meciuri?

pana si Sorin a lasat sa se inteleaga asta :ok:

ma ... pe el cu bolta si presiune! asta pt. un "capitan manjit" :degete:

EDMOND_
24th March 2005, 22:27
Era sa uit. Incepand de astazi Papura ar fi noul capitan al echipei.(imi vine sa plang doar cand ma gandesc ce se va oftica un fost prieten de al meu - va scoate foc pe nas :drak: ) Asa a hotarat Bondrea,insa exista informatii ca Guso ar fi facut aceasta propunere.


:D :D .. Uite ca avusei dreptate. Se pare ca Bondrea a dorit sa puna capitan un jucator de camp, iar Guso l-ar fi propus pe Papura. Ceilalti jucatori au fost de acord.

inter
24th March 2005, 22:44
mda, citezi dintr-un "clasic in viata" ... frumos! :D:D

EDMOND_
24th March 2005, 22:58
Pai da.... Ma gandeam ca daca cu Guso capitan am ajuns pe ultimul loc, cu Papura poate mai urcam in clasament... Daca nu, il alungam cu pietre, sau il ardem pe rug... :) Si il bagam in teren pe Blondu si Postasu.... si locotenentii...

inter
24th March 2005, 23:03
mey stiam ca esti om serios .... unde-i bannerul?

Postasu ... jos palaria, "blondu" la glina cu el , ca e expirat!

Maximus
25th March 2005, 10:36
Papi, Papi ai grija ce scrii in jurnal...Suntem cu ochii pe tine :)

Che Guevara
25th March 2005, 19:02
Daca ei s-au gandit ca e mai bun Papuar pe post de capitan au facut bine. Poate Guso va pleca de aici in vara asta. Nu se stie niciodata. Aducerea lui Negri nu este intamplatoare... Din ce-l cunosc eu pe Staicu cred ca la vara vinde tot ce se va putea vinde.

bogho
24th June 2005, 18:29
iata si primele poze de la antrenamentele echipei.

EDMOND_
25th June 2005, 15:23
Ieri a avut loc o discutie intre Stinga si Mititelu cu privire la pregatirea echipei in aceasta vara. Ovidiu a spus ca nu vrea un turneu lung si obositor si nici o pregatire la munte.

"Ne-am mintit destul pana acum. Cred ca ar fi mai bine ca echipa sa se pregateasca in Craiova , in conditii aproape similare cu cele din campionat.
Avem la dispozitie trei terenuri cu iarba naturala, unul cu iarba artificiala, adversari de amicale se gasesc, asa ca nu mai are loc sa ardem gazul de pomana prin alte parti".

nr.zece
25th June 2005, 18:41
da au drptate, de ce sa ne antrenam in austria, elvetia, franta, mai ieftin in craiova si la negoiesti si jucam cu melinestti, goiesti si petrolul stoina

macar pe astia ii batem si noi

D10
25th June 2005, 19:03
macar pe astia ii batem si noi
cu emotii, la 11 m...

EDMOND_
25th June 2005, 19:53
Nu a fost vorba despre ce a fost mai ieftin.... Stinga a considerat ca lotul nu este definitivat si probabil va mai dura pana cand se va intampla acest lucru.
A spus ca prefera sa ramana acasa si sa testeze un numar dublu sau triplu de jucatori, si sa joace cat mai multe meciuri. Exista destule formatii de A si B care vor accepta jocuri amicale... Pandurii, Jiul, Valcea, Motru sunt doar cateva... Nu stiu daca este o idee buna, inclin sa cred ca da...

Stanga a chemat la antrenamentul de ieri inca doi juniori : Andrei Roman si Ovidiu Cagnea (CSSCraiova) , nascut in 1987 , fundas central. Este posibil ca din lotul venit de la Caracal actualul antrenor sa nu pastreze decat cinci sau sase jucatori. Deocamdata la antrenamente participa cam 30 de jucatori.

nr.zece
26th June 2005, 14:50
ce mare valoare poti sa vezi in amicale de 2 bani nu prea inteleg, dar de cativa ani incoace numai asa selectam jucatorii
jucam cu echipe de rahat impotriva carora si eu as fii vedeta si in campionat cu o echipa mai rasarita....... umilinta totala

EDMOND_
26th June 2005, 16:06
Este parerea ta. Eu cred ca cea mai mare gresala in acest moment ar fi sa plece cu lotul asta improvizat intr-un turneu in strainatate sau indiferent unde. Nu cred ca vor ramane zece din cei testati in acest moment.
Stanga are dreptate. Ca sa pleci in turneu ar trebui sa ai un lot deja format la care sa aplici eventual unele plombe. Nu este cazul la noi.

bogho
27th June 2005, 12:55
daca echipa ar pleca acum in turneu, riscam cam ce s-a intamplat in iarna. Atunci s-a plecat in Turcia cu un lot, insa la inceputul returului, echipa avea cam jumate din titulari care nici nu facusera deplasarea acolo.
cred ca e mai bine sa ramanem momentan in Craiova pana stim pe ce jucatori ne bazam, macar pentru turul campionatului.

EDMOND_
27th June 2005, 19:10
Am trecut astazi pe la stadion, la antrenamentul de dupa amiaza. A aparut si Lung care a lucrat pentru prima oara cu cei trei portari: Bornescu, Banica, Badescu.

Mogosanu se ocupa de partea fizica a antrenamentului, Stânga de cea tehnica si tactica. Au aparut si doi jucatori noi, despre care nu pot sa va spun deocamdata nimic. Maine are loc vizita medicala si dupa amiaza un nou antrenament.

EDMOND_
29th June 2005, 21:01
Cei doi jucatori veniti foarte recent ( Catalin Craciunescu si Alexandru Piturca) s-au antrenat separat, ascunsi de privirile ziaristilor, pe terenurile de la cantonamentul din Lunca Jiului. Tot acolo au mai fost prezenti doi jucatori al caror nume il vom afla probabil maine, daca in aceast seara se vor intelege cu actualul patron.

Ceilalti jucatori au facut antrenament pe stadionul Tineretului ( care surprinzator are un gazon de foarte buna calitate). Au fost trei grupe de care s-au ocupat pe rand cei trei antrenori , Lung doar cu portarii... Legat de portari cred ca Bornescu va fi o surpriza foarte frumoasa pentru suporterii olteni. Banica nu are nici o sansa in fata lui. Are fizic excelent, priza la minge si reflexe foarte bune. Am facut niste fotografii si poate pun cateva maine.

EDMOND_
30th June 2005, 22:31
Sambata se va juca un meci "in familie" , prilej pentru suporteri sa îi vada pe cei nou veniti.(adica pe toti!!). Primul amical serios va fi se pare pe 15 iulie, cu Sportul Studentesc.

spinU
3rd July 2005, 00:47
Universitatea (Albaştri) 2-3 Universitatea (Portocalii)



Au marcat: Velcovici, Gârlă / Ciobanu, Pătraşcu (2)



UNIVERSITATEA (ALBAŞTI) (4-5-1)

Bornescu Dănănae Feleagă Curteanu C. Beldeanu Gârlă Săceanu Dina Stăvaru Velcovici Stroescu
Au mai intrat: Roman, Stemat



UNIVERSITATEA (PORTOCALII) (4-5-1)

Bănică Vârlan Cagnea Ciucă M. Ivan Ciobanu Cl. Tudor Andrei Ionescu D. Mihai Argintaru Stoianof

Au mai intrat: Pătraşcu, Augustin Tudor, Dina



Arbitri: Cătălin Găman - Cosmin Stângă, Alin Albu



În ciuda ploii care a căzut din abundenţă în cursul nopţii de vineri spre sâmbătă, gazonul de pe Tineretului s-a prezentat în condiţii bune, astfel că jocul-şcoală programat de Ovidiu Stângă nu a avut de suferit din acest punct de vedere. Cei aproximativ 300 de spectatori veniţi să-i vadă la lucru pe alb-albaştri, ieri, cu începere de la ora 10.30, nu au avut ce regreta, meciul fiind unul disputat, tinerii Craiovei punând mult suflet în joc. Managerul-antrenor a format pentru debutul partidei două formaţii sensibil echilibrate, fără să alcătuiască un unsprezece de bază, cum procedau alţi tehnicieni. Una dintre formaţii a evoluat în tradiţionalul echipament alb-albastru, în timp ce adversarii au fost îmbrăcaţi în portocaliu, culoarea de rezervă a Universităţii. Ambele combatante au jucat cu doi închizători, la portocalii evoluând pe acest post Cl. Tudor şi D. Mihai, iar la albaştri, Săceanu şi Stăvaru, şi cu câte un vârf, Stoianof, respectiv Stroescu. Partida a fost câştigată de oaspeţi, aşa cum le spuneau suporterii celor echipaţi în portocaliu, cu scorul de 3-2, dar lucrul acesta este mai puţin important pe lângă faptul că mai mulţi dintre actualii componenţi ai grupării-fanion a Olteniei au dovedit că se poate conta pe ei în sezonul care vine. După o singură partidă, fie ea şi disputată cu ardoare, nu poţi să tragi concluzii, dar am remarcat clarviziunea lui Dina la mijlocul terenului, travaliul şi abnegaţia unui Velcovici, Săceanu sau Gârlă, rafinamentul lui Andrei Ionescu, tehnica lui Argintaru şi eficienţa lui Pătraşcu, omul care, prin golurile înscrise în repriza secundă, a dovedit că poate deveni, nu peste multă vreme, un titular incontestabil al echipei. Sigur că, până a forma cu adevărat un lot cu care să ataci promovarea în sezonul viitor, mai trebuie să treacă timp, dar important este că s-a pornit la drum şi tinerii de azi ai Craiovei au dovedit că au resurse pentru a reînvia mitul Olteniei. Cum se anunţă o perioadă în care jocurile-şcoală şi amicalele vor fi la ordinea zilei, mai au timp şi alţii să se facă remarcaţi, alegerea lor pe criteriul valorii urmând să cadă în sarcina lui Stângă. Mai trebuie spus că, în funcţie de modul în care au evoluat ostilităţile în teren, tehnicianul i-a pus pe câţiva dintre fotbalişti să joace la ambele echipe.



Ovidiu Stângă

Uşor, uşor, încep să-i aduc la ceea ce vreau eu. Este devreme să comentez evoluţiile lor, dar mă bucur că ei mă ascultă şi sunt cuminţi. Dacă vom mai aduce trei-patru jucători cu experienţă, putem să ne gândim la promovare. Am înţeles că vor veni şi jucători străini în probe, dar nu vom mai investi timp şi bani în ei dacă nu se adaptează la cerinţele fotbalului românesc. Eu decid cine rămâne la echipă.



Mircea Bornescu

Sunt onorat că domnul Lung m-a inclus în primii cinci portari din ţară. Deocamdată, nu suntem lei grei, sper să fim de la anul, când vom promova. Mă bucur că spectatorii sunt alături de noi. Nu ştiu dacă în sezonul viitor voi executa eu loviturile de la 11 m, dar datoria mea este să apăr cât mai bine şi echipa să promoveze. Toate adversarele trebuie să ştie atunci când joacă cu noi că evoluează contra principalei candidate la promovare.



Mihai Dina

Va fi greu în sezonul viitor, dar noi sperăm să facem o figură frumoasă. Nu ştiu dacă l-am impresionat pe antrenor, mai trebuie să disputăm şi alte partide pentru a-şi forma o părere despre noi. Nu contează în ce tricouri vom evolua, albastre sau portocalii, important este să câştigăm.


editie speciala

EDMOND_
6th July 2005, 21:03
Universitatea a disputat astazi un meci amical cu o selectionata de juniori mari (1987), in fiecare repriza jucand o alta garnitura. Jucatorii reprezentand Universitatea au inscris de cinci ori , Piturca in prima repriza , iar in a doua Beldeanu ( de doua ori) , Dina si Stroescu.
Lutu nu a fost folosit. Antrenorul Ovidiu Stanga a declarat ca in 20 iulie va stabili lotul de jucatori cu care va aborda campionatul care urmeaza.

EDMOND_
10th July 2005, 16:42
Ieri s-a disputat practic primul meci amical din acest sezon, 1-2 cu Dacia Mioveni. In fiecare repriza Ovidiu Stanga a folosit un alt lot , dorind sa vada cat mai multi jucatori... in repriza secunda au fost folositi patru juniori (Argintaru, Andrei Ionescu, Firtulescu - Patrascu) . In tribuna oficiala au fost prezenti Victor Piturca , dar si fostul atacant stelist, Claudiu Raducanu.

Antrenorul oltean nu s-a aratat afectat de rezultat, mentionand ca astfel de meciuri amicale vor avea loc, pe cat posibil , de doua ori pe saptamana.
Spre sfarsitul saptamanii care urmeaza se va incheia o prima etapa de selectie in ceea ce priveste jucatorii. Multi din cei treizeci care au participat la aceste pregatiri vor fi indrumati spre alte echipe sau vor fi opriti la echipa satelit, daca aceasta va mai fi pastrata.

EDMOND_
11th July 2005, 21:05
La antrenamentul de astazi au participat si cei doi jucatori australieni. Au lipsit insa Claudiu Tudor si Ovidiu Stoianof care vor fi, se pare, imprumutati altor echipe. De asemenea o parte din jucatori ( mai ales juniori ) au fost trimisi la echipa satelit.

inter
11th July 2005, 22:30
deci astia 2 care mai au habar de fotbal la alt nivel au fost imprumutati ...mare antrenor si Stanga asta!

EDMOND_
11th July 2005, 22:51
Intere, ce naiba habar de fotbal au astia doi....ca Stoianof nu a facut fata nici in divizia C, la satelit!? Dar mai stii, dupa ce pleaca de la noi poate devin zmei..... :)

Leo_
11th July 2005, 23:02
De Stoianof nu zic nimic, ca nici macar n-a fost folosit sambata si oricum ii stiam valoarea, dar Cl.Tudor nu s-a miscat rau in comparatie cu ceilalti de pe teren...

inter
11th July 2005, 23:10
Voievoade... nu mai zic nimic ... ca chiar am ramas fara replica .... si pe cine ii va baga titulari ? pe Clintovich ala care acum 2 ani era "prieten cu fotbalistii"? poate il aduce si pe Leandro :D:D

EDMOND_
11th July 2005, 23:15
Pai saptamana viitoare facem noi un meci amical si il chemam pe Stînga poate baga pe vreunul din noi in teren... :)

Mai ai si tu rabdare , ca nu o fi dracul asa negru.... oricum aia doi sunt de trei ani la Craiova ..eu i-am vazut in campionatul trecut in divizia C, la satelit si crede-ma, nu au aratat nimic... doar ca au ratat promovarea....

Maximus
12th July 2005, 10:05
Mie imi pare rau de Stoianof...imi aduc aminte ca pe vremea lui Cirtu ajunsese titular si nu juca chiar rau. international de juniori, poate are valoare mai mare decit multi din cei pastrati...

nr.zece
12th July 2005, 19:39
a jucat 2 meciuri bine, unul dintre ele a fost cel cu national in cotroceni 1-2

EDMOND_
16th July 2005, 10:26
Dupa cum probabil stiti, Universitatea a invins cu 3-1 fostul satelit al Nationalului, Dunarea Giurgiu, echipa recent promovata in divizia B, si care, in mod normal va juca in aceeasi serie ...
Surpriza a fost aparitia lui Stinga in teren ( a iesit dupa pauza). Fostul international a reusit sa ordoneze jocul elevilor sai, schimband foarte precis jocul de pe o parte pe alta a terenului ... probabil ca antrenorul craiovean se gandeste ca va fi nevoit in anumite partide sa intre in teren.
Unul din cei mai buni jucatori de pe teren a fost Dina ( venit de la Caracal) , care se anunta titular sigur in sezonul care urmeaza. Cum in divizia B este obligatoriu sa pastrezi un junior in teren toata durata partidei s-a procedat asa si astazi. Dupa parerea mea doar trei din actualii juniori ar putea face fata ( macar o repriza) unui meci tare de divizia B: Andrei Ionescu, Cagnea si Argintaru ( cu un plus pentru ultimul, care a si marcat un gol). Dintre australieni s-a descurcat bine Mitchell, un fundas central bine facut si foarte ambitios. Feleaga a fost doar rezerva , intrand in repriza a doua. Interesant a fost faptul ca spre final Stinga s-a enervat din cauza jocului slab al lui Dananae si l-a scos din teren fara sa mai introduca alt jucator ( ultimele cinci - sase minute) . probabil acesta va ajunge la echipa a doua.

Puc
18th July 2005, 04:04
Dar despre discutia de după meci a patronului cu suporterii ,stie cineva amănunte?chiar nu avem valoare nici de "B"? că nu as vrea sa cred tot ce se scrie prin ziare , :) .

EDMOND_
18th July 2005, 21:26
Ce sa iti spun Puc, suporterii ca de obicei nu au rabdare... Este ilogic sa le ceri lui Stinga si Mititelu sa prezinte in nici trei saptamani o echipa competitiva, cred ca normal ar fi sa le acorzi un timp.... asa nu o sa sfirsim niciodata .... Sincer sa fiu, in urma cu trei saptamani, cand a preluat Mititelu echipa consideram ca va fi dezastru. Intre timp mi-am schimbat cat de cat parerea ... Intre jucatorii veniti recent sunt o parte care au valoare si posibilitati mari de a progresa.Stinga se dovedeste destul de bun, mie imi place felul in care lucreaza cu jucatorii.... Vor mai veni probabil jucatori. sa vedem ce se va intampla maine, la meciul cu Sportul, vom sti mai bine cum stam in acest moment.

inter
19th July 2005, 22:15
1-o cu Sportul ... incurajator! /hello

bogho
19th July 2005, 23:06
Deviere cu calcaiul de pe centru spre partea dreapta de atac , centrare pe jos la 16 m , primul jucator a sarit peste minge , aceasta ajungand la Parvu , care dupa ce si-a potrivit f repede mingea a sutat imparabil in vinclu !! Golul ca golul , da vreau sa spun ca echipa a jucat f bine in repriza a 2-a , in conditiile in care erau 4 juniori pe teren
cam asta ar fi o mini cronica a meciului cu Sportul

Gonzo
20th July 2005, 01:57
da, repriza a doua a fost reusita.... ambii portari au fost in forma si va fi o concurenta mare intre ei.... mare noroc am avut ca ne-a ocolit furtuna... :D

Leo_
20th July 2005, 02:05
Pai bine mah Gonzo, credeai ca o furtuna ne poate impiedica sa vedem meciul Craiovei?? Ne legam cu lanturi si tot ramaneam :D Hai ca a fost frumos de tot golul lui Parvu :ok:

Gonzo
20th July 2005, 02:14
pai cu umbrela aia de am avut-o, normal :happy

Leo_
20th July 2005, 02:18
Marcatorul superbului gol de azi: Lucian Parvu

Maximus
20th July 2005, 09:43
e..asa da!

Vietnam
20th July 2005, 15:04
Mda e bine ca baturam din nou ... Sa joace bine si in divizia B ca sa ne reintoarcem in A cu forte proaspete!!! :yeah:

Puc
21st July 2005, 00:25
E bună o victorie ,nu mai bătusem cam de multicel o divizionară "A" .Acum că am dovedit că putem (desi cu o floare ...etc),cred că dăruirea si ambitia trebuiesc lăsate pt meciuri oficiale ,că altfel iar se termină gazul cind incepe campionatul.

razvanm
22nd July 2005, 21:40
Am fost la Mioveni-Craiova, 1-0 pentru argeseni.Golul a cazut in minutul 77 la o faza comica...centrare de pe dreapta a unui pitestean,Banica e pe faza si respinge, dar in spatele varfului Chelu si mingea se scurge in plasa.
Prima repriza a apartinut Craiovei, a doua mai echilibrata,dar cu niste gazde un pic mai insistente.

razvanm
23rd July 2005, 00:51
''Interesante'' descrieri ale golului de la Mioveni am gasit in presa din Craiova :rosu:
Nici una dintre gazete nu a vazut ce s-a intamplat:
Gazeta de Sud:
In minutul 76, centrarea lui Nila de pe partea dreapta a fost bilbiita de fundasii craioveni, iar Chelu a inscris cu un sut plasat de la 14 metri
Editie Speciala:
În minutul 77, el(Banica) nu a mai avut cum să intervină la reluarea din careul mic a lui Chelu, scăpat în careu de Crăciunescu.
__________________________________________________ ______________

Maximus
23rd July 2005, 09:43
Razvane, mersi pentru informatii! speram sa va batem in oficial!

razvanm
23rd July 2005, 20:34
Nu sunt fan al echipei din Mioveni, doar Argesul & Craiova ma intereseaza...
Daca ziarele voastre publica asemenea tampenii, vai de voi :ciocan:

EDMOND_
24th July 2005, 23:38
Am fost la Mioveni-Craiova, 1-0 pentru argeseni.Golul a cazut in minutul 77 la o faza comica...centrare de pe dreapta a unui pitestean,Banica e pe faza si respinge, dar in spatele varfului Chelu si mingea se scurge in plasa.
Prima repriza a apartinut Craiovei, a doua mai echilibrata,dar cu niste gazde un pic mai insistente.

Am inteles ca in repriza doua au fost facute destule modificari, in ambele formatii. Din cate am observat eu pe Stinga nu il intereseaza inca rezultatul, adica nu face un scop din asta.
In plus, era greu de crezut ca va putea face minuni in trei saptamani.
sunt insa si destule semne pozitive, daca tinem seama de timpul pe care l-a avut la dispozitie. Sa vedem ce urmeaza.

EDMOND_
27th July 2005, 13:22
Spuneam in prima saptamana de pregatiri ca lotul va suferi multe modificari....
Dorel Stoica, Razvan Paunescu si Lucian Pirvu sunt trei jucatori veniti recent si care ar putea juca titulari.
De asemenea si-a reluat pregatirile si Laurentiu Preda.

Este o saptamana de foc pentru jucatori. Aflati in cantonament ei au in program trei antrenamente zilnic.... la 7.00, la 10.30 si la 17.30. La primele doua antrenamente se pune accentul pe forta si conditie fizica , iar la ultimul se lucreaza numai cu mingea.

bogho
29th July 2005, 16:47
Astazi, la orele 18, echipa Univ. Craiova va disputa un meci amical in compania echipei CSM Valcea, nou promovata in Divizia B si colega de serie in B2.
La acest meci Mogosanu va conduce echipa de pe banca tehnica, deoarece O. Stanga este plecat in Olanda pentru a rezolva cateva probleme personale.

Maximus
29th July 2005, 23:05
Universitatea a invins astazi intr-un meci amical disputat la Vilcea cu 2-1 pe CSM. Goluri Dina si Stoica.
Stire preluata de pe craiova-maxima.ro

bogho
2nd August 2005, 10:34
Miercuri, de la ora 18, se va disputa un meci amical intre echipele Minerul Motru si Universitatea Craiova. Meciul se va juca pe terenul celor de la Motru.
Aceste 2 echipe sunt colege de serie (B2), echipa Minerul Motru fiiind antrenata de Silviu Lung (fost antrenor de portari la Univ. Craiova) si totodata este echipa unde Gica Popescu l-a trimis pe tanarul Corcoveanu in dauna Univ. Craiova.

P.S
Acest meci este o urmare la cea de a 3-a provocare, celelalte 2 fiind refuzate de Silviu Lung, datorita faptului ca doar ajunsese la Motru si nu stia de potentialul fiecarui jucator ce se afla sub comanda sa.

bogho
3rd August 2005, 10:29
Sambata de la ora 20.30 se va disputa un nou meci amical, Univ. Craiova - FC Bihor Oradea.
Ca o parere personala, prin prisma obiectivelor echipei din Oradea, consider acest meci ca cel mai important amical al Univ. Craiova din aceasta perioada.

PS.

Partide amicale disputate pana acum de Universitatea Craiova
Universitatea - CSS “U” 5-0
Universitatea - Dacia Mioveni 1-2
Universitatea - Dunărea Giurgiu 3-1
Universitatea - Sportul 1-0
Dacia Mioveni - Universitatea 1-0
CSM Rm. Vâlcea - Universitatea 1-2

Pana la inceperea campionatului se vor mai disputa urmatoarele meciuri amicale:
3.08.2005 Minerul Motru - Universitatea(ora 18)
6.08.2005 Universitatea - FC Oradea(ora 20.30)
9.08.2005 Dunărea Giurgiu - Universitatea
13.08.2005 Universitatea - FCM Târgovişte.

Ultras
3rd August 2005, 11:52
Spuneam in prima saptamana de pregatiri ca lotul va suferi multe modificari....
Dorel Stoica, Razvan Paunescu si Lucian Pirvu sunt trei jucatori veniti recent si care ar putea juca titulari.
De asemenea si-a reluat pregatirile si Laurentiu Preda.

Este o saptamana de foc pentru jucatori. Aflati in cantonament ei au in program trei antrenamente zilnic.... la 7.00, la 10.30 si la 17.30. La primele doua antrenamente se pune accentul pe forta si conditie fizica , iar la ultimul se lucreaza numai cu mingea.

Daca este vorba de Razvan Paunescu, fostul jucator al Sportului, pot spune ca nu e o achizitie rea. Un jucator de banda care mie mi-a placut mult (poate evolua fie fundas, fie mijlocas), dar a plecat din cauza lui Siman (Liga l-a declarat liber, dupa ce nu isi primise banii - cam in aceeasi perioada cu Dinita)

bogho
4th August 2005, 10:50
Minerul Motru 1-0 Universitatea

A marcat: ‘85 Soo, in urma unui contraatac al echipei gazda.
Un joc foarte slab al Craiovei in aparare in special al jucatorilor Feleaga si Craciunescu.
A mai avut loc o disputa intre Stanga si Stoica acesta din urma fiind dat afara de la echipa.

Maximus
4th August 2005, 11:05
Astea nu-mi plac mie la olteni. ne suparam rapid si dam vreo palma doua, dam pe cineva afara imediat, facem ceva sa nu fie cum trebuie. Ce-i trebuia si lui stinga scandalul asta? Are asa multi jucatori de valoare in lot ca n-avem nevoie de nimeni?

Maximus
7th August 2005, 10:32
Universitatea a invins aseara cu 1-0 pe FC Oradea intr-un meci amical. Golul a fost marcat de Mitchell in min 51.

EDMOND_
7th August 2005, 10:41
Da, a fost un meci dificil..oradenii au avut si un unsprezece metri aparat de Bornescu.... au o echipa solida care cred ca va avea un cuvant greu de spus in seria B3....
In ceea ce ne priveste , Stinga insista foarte mult pe posesie, echipa se leaga din ce in ce mai bine, insa pe mine personal ma deranjeaza foarte mult sistemul pe care il propune, cu un singur virf de atac...si asupra caruia insista cu incapatinare. Fritea si Apetrei nu au jucat nici un minut, probabil vor fi incercati in urmatoarele amicaluri... se considera ca sunt in urma cu pregatirile.

Vietnam
8th August 2005, 16:12
Daca au inceput sa lege jocul este bine. Sper ca in urma jocurilor astea de pregatire jucatorii sa inteleaga si sa sccepte sugestiile si gandirea antrenorului.
Sper ca primul meci oficial al lui Stanga sa-l incepem cu Dreptul! :D

apparte
8th August 2005, 21:06
Edmond,am vazut un rezumat la o televiziune din Oradea...Comentatorul spunea ca cel mai bun jucator al Craiovei a fost Bornescu!Artimon se declara ingrijorat de faptul ca echipa rateaza destul de mult.E adevarat?

EDMOND_
8th August 2005, 21:51
apparte, echipele au avut perioade egale de dominare, Craiova a avut o posesie superioara a mingii iar echipa voastra a fost destul de incisiv pe contraatac. Un rezultat egal ar fi fost probabil just, insa Bornescu a aparat un unsprezece metri , iar Stiinta a prins o faza foarte buna cand a marcat.
aveti o echipa destul de solida care probabil va lupta pentru promovare. Eu ma bucur ca Universitatea a jucat de la egal la egal in conditiile in care nu au trecut nici patruzeci de zile din momentul in care am pornit-o din nou de la zero. partidele cu Sportul si Oradea arata ca echipa creste ca valoare cu fiecare saptamana. Ocazii de poarta nu au fost multe, nici de o parte nici de alta, probabil Artimon se gandea mai ales la lovitura de pedeapsa ratata. oradea a inscris odata, dar a fost un "afara din joc" clar.
Succes in campionat si sa ne intailnim in divizia A. Pentru noi va fi relativ greu, dar exista sanse. Maine avem un amical la Giurgiu unde vor juca si cei nou veniti , Fritea si Apetrei.

bogho
9th August 2005, 20:03
Meciul de la Giurgiu se termina 5-1 pentru gazde. La Univ. Craiova au evoluat doar jucatorii nefolositi pana acum in celelalte meciuri amicale, jocul echipei suferind destul de mult la omogenitate.
Meciul se disputa pe stadionul Olimpia si nu pe Dunarea, iar afluenta publicului a fost destul de mare.

dragosblue
9th August 2005, 21:04
Parca e totusi cam mult 5-1...

bogho
9th August 2005, 21:21
Da, intr-adevar 5-1 scor final. Pe un joc foarte slab al echipei.
Singurul jucator care a jucat cat de cat bine e Craciunescu, in echipa debutatand si jucatorii Fritea si Apetrei.
Echipa gazda a avut un joc destul de inchegheat. Cred ca aici s-a facut diferenta, ei
jucand cu jucatorii de baza, cei cu care joaca de ceva timp, iar Univ Craiova cu jucatorii aflati, poate, la primul meci impreuna

Oricum, intr-adevar scorul 5-1 e rusinos pentru pretentiile echipei.

Sunt curios care vor fi reactiile ziarelor din capitala, tinand cont ca pana acum au ignorat complet meciurile amicale ale Univ. Craiova

"dinamovistu"
9th August 2005, 21:23
reactia ziarelor din capitala este irelevanta, nu conteaza
dar ce a foat acolo, se numeste horror nu amical
poate se trezeste mititelu si mai cumpara 7-8 fotbalisti adevarati
daca are bani asa cum se lauda

bogho
9th August 2005, 21:28
pai chiar asta incearca sa faca. Dupa meciul de la Giurgiu o si tuli catre Bucuresti, sa incerce achzitionarea de noi jucatori.
"Fara infrangeri, nu ne putem bucura de succese"

"dinamovistu"
9th August 2005, 21:34
atunci tot raul spre bine, sa vedem ce cuvant are
pana nu vad ceva concret facut bine de mititelu .......

dragosblue
9th August 2005, 22:19
Sunt curios care vor fi reactiile ziarelor din capitala, tinand cont ca pana acum au ignorat complet meciurile amicale ale Univ. Craiova
Ne-au ignorat cind am cistigat; acum ca am pierdut 5-1 in plus, vor scrie despre asta o saptamina.
Ramine sa demonstram ca meritam sa revenim in prima liga.

bogho
9th August 2005, 22:58
La Giurgiu, Stiinta a jucat in urmatoarea alcatuire : Banica - Dananae, Feleaga, Mitcell, Craciunescu - Saceanu, Dina, Fritea, Argintaru - Apetrei, Parvu. Au mai intrat : Clintovich (care a luat rosu in repriza a II-a), Garla, Ciobanu, Curteanu, Al. Piturca. Golul nostru a fost marcat de Argintaru din penalty. Lovitura de pedeapsa a fost obtinuta de Al. Piturca.
Dunarea Giurgiu a ratat un penalty.

Stirile au fost transmise de Minunea Blonda si Edmond care s-au aflat la fata locului.

bogho
11th August 2005, 10:55
Sambata, 13 august 2005, va avea loc festivitatea de prezentare a lotului , si a noului echipament creat de Nike, pentru Universitatea Craiova.
Tot atunci, incepand cu ora 20:30, se va disputa si un meci de verificare in compania echipei FCM Targoviste. Acest meci va fi si ultimul amical sustinut de echipa, urmatorul meci fiind cel oficial, cu Rapid II, in prima etapa din B2.

ASP
11th August 2005, 12:15
e doar un amical. lasa sa pierdem toate amicalele si sa castigam in campionat numai cu 1-0

Vietnam
12th August 2005, 15:01
Cred ca este mai bine asa decat sa batem cu 11-0 niste non name si sa retrogradam dupa aia ... :mda:

Poate incepem si noi cu dreptul campionatul asta

EDMOND_
12th August 2005, 21:53
Mine la ora 20.00 , va avea loc ultimul meci amical al Universitatii, inainte de inceperea campionatului, cu CS Tirgoviste. Cu aceasta ocazie va avea loc si prezentarea lotului de jucatori si a noului echipament Nike....
Iata formatia probabila (proportie 90% ) pentru meciul de maine:

Bornescu - Ciuca Stoica Mitchell - Fitea Saceanu - Ionescu Stinga Velcovici -
Piturca Orac.

De remarcat intrarea lui Stinga in rol de coordonator si debutul lui Orac , care va fi probabil un virf putin retras.

daca mai vreti diverse informatii va stau la dispozitie.

EDMOND_
14th August 2005, 03:58
In ultimul amical Universitatea a invins divizionara B din Tirgoviste cu 4 - 0.
Scorul a fost stabilit in prima repriza , dupa pauza Craiova dominind in continuare jocul si avand cateva ocazii foarte clare ( mai ales bara lui Dina).
In prima repriza a jucat si Ovidiu Stinga. Foarte bun jocul noului venit, Orac.

Golurile au fost inscrise de Orac, Piturca, Saceanu si Andrei Ionescu .

Paul
14th August 2005, 18:44
DIVIZIA B / 14:45
Universitatea Craiova - FCM Târgovişte 4-0
Divizionara B Universitatea Craiova a învins aseară cu scorul de 4-0 (4-0), formaţia FCM Târgovişte, într-un meci amical la care au asistat aproximativ 1.500 de spectatori. Golurile au fost marcate de Daniel Orac '4, Al. Piţurcă '8, Săceanu '27 şi Ionescu '30. U Craiova a început meciul în formula: Bornescu - Săceanu, Ciucă, Stoica, Nicel - Ov. Stângă, D. Mihai, Ionescu, Velcovici - Orac, Piţurcă. Au mai jucat portarul Silviu Lung jr. şi jucătorii de câmp Fritea, Crăciunescu, Bina, Pătraşcu, Argintaru, Clinovici şi Dănănae. Antrenorul Universităţii, Ovidiu Stângă a declarat că: „Sunt foarte mulţumit de prima repriză, însă nu şi cea de-a doua. A fost o copie după ceea ce am jucat la Giurgiu şi este foarte grav. Mai sunt şapte zile până la meciul cu Rapid II şi sperăm să punem totul la punct. În proporţie de 90 la sută primul «11» care a jucat cu FCM Târgovişte va fi cel care va intra în teren în partida din prima etapă”.

Un mic comentariu : 3 goluri marcate de jucatori stelisti: Orac imprumutat 3 ani , Piturca inca un an , si Ionescu 2 ani (daca e Ionescu care stiu eu ca apartine de Steaua ...)

nr.zece
15th August 2005, 09:25
ionescu asta nu are nici o treaba cu stiaua ta, paulica

EDMOND_
15th August 2005, 10:55
paul se baga si el in seama ..de fapt nu are nici o treaba cu fenomenul...da cu oistea in gard pe unde apuca...
Piturca al batran sustine ca Piti cel tinar este jucator liber de contract si nu mai are nici o treaba cu Steaua si cred ca are dreptate. In ceea ce il priveste pe Orac, inprumutul este doar pe un an cu drept de a achizitiona jucatorul in situatia in care se plateste 45 000 de euro pentru el.

inter
15th August 2005, 18:28
:mda: generatia pro :degete: