PDA

View Full Version : Tenis...acum 100 de ani?



Apolini
14th August 2005, 17:02
Am auzit ca tenisul a aparut in franta, mingile erau portocale si racordajul era din mate de rechin. Stie cineva mai multe amanunte sau cum au aparut turneele Wimblendon, Rolland Garros, Us Open si Australian Open? Cine au fost primii castigatori ai acestor turnee?

Sharkie
18th August 2005, 13:13
Mi se pare normal ca inainte de rachete racordate sa se fi jucat cu o bucata de lemn ceva,un tocator :D

Apolini
19th August 2005, 11:08
Nu cred ca sa jucat tenis cu tocator.... poate ping pong, dar oricum... cine o fi avut ideea sa inventeze un asemenea sport?

Sharkie
19th August 2005, 11:25
Pai daca se foloseau matze de rechin,probabil ca un marinar,pescar ceva.Nu?

Pos74
8th September 2005, 14:43
eu stiu cel putin 3 variante despre cum a aparut tenisul.. desi e un sport relativ nou are o istorie obscura..
:)
1. Cica una din ele spune ca intr-adevar a aparut in Franta si era un joc practicat doar de nobili in salile de bal ;) Si se juca cu palma. Jocul era interzis taranilor. (si evident asa a devenit foarte po****r printre ei)
va urma :)

dianette_d
13th September 2005, 10:49
....dar inainte de asta jocul era practicat doar de calugarii catolici si a devenit un joc foarte po****r in manastiri. Acestia au raspandit jocul in toata Europa, iar in Franta se contureaza tenisul pe care-l stim azi (desi se numea "jeu de paumme" si era considerat jocul regilor).

Stie cineva mai multe amanunte sau cum au aparut turneele Wimblendon, Rolland Garros, Us Open si Australian Open? Cine au fost primii castigatori ai acestor turnee?
Dupa Franta, tenisul s-a raspandit in Anglia unde nu cunostea restrictitii si era cunoscut sub denumirea de "lawn tennis" (tenis de camp), deci nu se mai juca intre 4 pereti k in Franta.In scurt timp a devenit mai po****r decat kiar cricketul iar in 1887, The All England Croquet Club si-a schimbat denumirea in All England Croquet and Lawn Tennis Club, din lipsa de clienti :P tot in 1887 s-a infiinta un comitet pt a intocmi un set de reguli in vederea organizarii un turneu de "lawn tennis", cu 22 de jucatori si urmarit de cateva sute de spectatori...asa a luat nastere Wimbledonul :) Primul castigator a fost William Renshaw, care a castigat 8 titluri consecutiv...e drept k la inceput turneul nu era asa de puternic, toti jucatorii fiind englezi..abia dupa multi ani au fost invitati si acceptati si jucatori din alte tari.

Pos74
13th September 2005, 11:49
Extinderea acestui sport s-a datorat în mare parte geniului comercial al unui fost maior în armata Indiilor, Walter Cloptan Wingfield. Acesta, conştient de posibilităţile comerciale ale unui joc ce concura cu crichetul, a stabilit un ansamblu de reguli, a desenat un teren şi a botezat jocul său cu un nume grecesc „Spharistic” (jocul cu mingea). I s-a acordat brevetul în 24 iulie 1874 cu „Litera Patent nr. 685” şi a fost pus în vânzare în magazinele din Marea Britanie. La vremea aceea cu 5 guinee se putea cumpăra cutie conţinând două rachete, mingi, un fileu, bandă pentru a marca terenul. Stâlpi pentru fileu şi sistem de fixare. A avut un succes deosebit, jocul devenind repede foarte po****r.
Date istorice
- 23 feb 1874 consemnarea oficială
- 1870 primele reguli scrise
- 1875 primul regulament cu dimensiuni şi reguli apropiate de cele de astăzi
- 1877 apar scorul „egalitate” şi spaţiile de serviciu
- 1883 se fixează dimensiunle terenului
- 1885 tenisul apare şi în România
- 1886-1926 şi apoi din 1968 tenisul este sport olimpic
- 1911 prima competiţie oficială în România
- 1912 ia fiinţă FRT
- 1913 se înfiinţează FIT
- 1968 organizarea primelor turnee OPEN
- 1970 apare tie-break-ul
- 1970 FIT scoate termenul de „câmp” din titulatură
- 1969, 1971, 1972 România ajunge în finala Cupei Davis
- 1971 ia fiinţă WTA
- 1972 ia fiinţă ATP
- 1975 apar circuitele ATP de 12 luni pe an
- 1975 se înfiinţează ETA ( Federaţia Europeană de Tenis)

Primele performanţe individuale le obţine Ion Ţiriac, în anul 1962, când învinge la Campionatele de la Cairo şi Alexandria pe Bora Ivanovici din Iugoslavia şi pe N. Frazer din Australia.
În anul 1958, România ajunge în turul III al Cupei Davis, având în formaţie pe jucătorii Ion Ţiriac şi Gheorghe Viziru.
Ilie Năstase este declarat între anii 1970-1973 unul dintre cei mai buni jucători din lume.

Apolini
18th September 2005, 10:22
Wow!!! Varianta asta nu am mai auzit-o pana acuma! Defapt... toate variantele par credibile. Oare care o fi adevarata?

codrin.s
16th February 2006, 11:45
hei cred ca ar fi interesant de vazut site-ul oficial al squash http://www.squash.org/ ... anume squash history - acolo se explica inceputurile tenisului si cum s-a trecut de la 'bate" la rachete..