PDA

View Full Version : Pentru pasionatii de literatura si filme science-fiction



Tudose
28th September 2003, 15:30
A aparut de curand un forum dedicat special pasionatilor de literatura si filme science-fiction. Pentru cei interesati, puteti accesa www.mateidonea.ro , apoi, in josul paginii, click pe link-ul spre forum. Organizarea este abia la inceput, dar cei care se ocupa de site par pusi pe fapte mari.

Dorin
29th September 2003, 19:27
Am fost si m-am inscris .Subiecte cam prea simple deocamdata. :yeah: Dorin http://www.swefix.com/rewozz/pics/aragorn/3.jpg
Aragorn si ....Dorin

Tudose
29th September 2003, 20:21
Am observat, Dorin. Subiectele vor creste in complexitate o data cu sporirea numarului de utilizatori. Poate propui chiar tu unul interesant!

phil
6th October 2003, 10:03
tudose, multumiri...cam putini iubitori de literatura pe forumul asta, desi nu nu cred ca fotbalul (sportul in general) e incompatibil cu literatura.

am incercat sa intru pe site-ul de care vorbesti dar nu se incarca. sper sa fie doar ceva temporar.

Tudose
7th October 2003, 00:03
Mie mi se incarca site-ul. Daca problema persista si vrei intr-adevar sa dai o tura pe acolo, trimite un mail la mateidonea@mateidonea.ro.

phil
7th October 2003, 02:46
multumesc Tudose, asa o sa fac.

apropo, iti place literatura in general sau mai mult sci-fi?

Tudose
7th October 2003, 21:58
Imi place literatura in general, am citit de tot felul, iar SF destul de mult. Timp am foarte putin, in primul rand ma concentrez asupra activitatii profesionale, apoi primul hobby este fotbalul.

phil
8th October 2003, 02:56
tudose, ca unul care ma ocup la modul hai sa-i spun profesional cu literatura, mi se pare remarcabil :happy ca iti faci timp si pentru lectura desi interesele tale zilnice sunt departe de zona asta.

Tudose
8th October 2003, 12:22
Phil, eu am citit destul de mult cu ceva ani in urma, cand eram in scoala sau in facultate. Acum, profesiunea si formatia mea tehnica imi limiteaza foarte mult timpul afectat acestor lucruri. Sa zicem ca sunt amator de literatura, citesc cand mai am vreme si atat. In concediul de vara asta a (re)citit piesa lui Eugen Ionescu, "Rinocerii", dar si o antologie SF romaneasca.
Tu zici ca te-ai ocupat de acest domeniu la modul profesionist, ce inseamna asta, ai publicat ceva?

Edgar
8th October 2003, 15:12
Cu ocazia asta am aflat si cum arata Dorin! :thinkso:

Tudose
9th October 2003, 01:42
De azi, eu am aflat si cum arata in realitate!

phil
9th October 2003, 08:13
Tudose, e clar ca tu stii mai multa literatura decat stiu eu calculatoare. apropo, era in antologie vreun text de Radu Pavel Gheo? am fost colegi la Timisoara si stiu ca era pasionat de sci-fi la modul foarte serios.

Tudose
9th October 2003, 10:10
Nu era nici un text al lui Radu Pavel Gheo, e o antologie aparuta in 1991, dar pusa la punct mai devreme, prin 1989. El este un bun critic in domeniu, am citit cateva articole ale sale.

Utilizator
9th October 2003, 15:28
Deci Dorin e Vigo Mortensen? :D

Tudose
9th October 2003, 16:00
Da, el e! Ca sa vedeti ce suporter are F.C. Arges! :D

phil
9th October 2003, 21:38
Gheo scrie si proza sci-fi nu doar critica. stiu ca a luat si un premiu si textul respectiv fusese introdus intr-o antologie. una mult mai recenta, evident.

Tudose
9th October 2003, 22:15
Stiu ca Radu Pavel Gheo scrie si proza, dar eu am citit doar cateva texte de critica.

Dorin (si nu numai), au aparut pe site-ul de care pomeneam subiecte cu adevarat interesante, anume nominalizari pentru premii anuale in domeniu in Romania.

phil
10th October 2003, 08:46
tudose, cred ca problema e cu linkul din postarea ta. nu merge nici acum. in schimb, am incercat sa intru direct si pagina mi s-a incarcat fara probleme.

Ultras
19th November 2003, 12:16
Problema cu link-ul e ca inainte de ro este virgula si nu punct. Editeaza-l!

E salutar faptul ca inca mai exista pasionati de SF si de literatura in general. Dupa explozia de dupa '89, cand fenomenul SF a luat o amploare extraordinara a urmat "caderea" din perioada 1996-2000, in mare parte datorita cresterii exagerate a preturilor cartilor.
Personal, citesc in continuare tot ce prind. Iar ca un amanunt, in 1994 am participat la EuroCon-ul de la Timisoara.

vasile314tzurka
5th December 2003, 19:37
daca va intereseaza ceva literatura si nu numai vedeti www.aol.ro

intrati in galerie si cititi.