PDA

View Full Version : MARTIN SCHMMIT--mai are fani??



nemo_
23rd February 2003, 16:49
CE AR TREBUI SA FACA PENTRU A REVENI LA FORMA CARE L-A CONSACRAT???!!!!
aveti incredere in el???

Dora
24th February 2003, 11:24
Si mie imi place Martin Shmitt.. Il urmaresc de ceva vreme, iar scaderea lui de forma este normala daca ne gandim ca a suferit o interventie chirurgicala destul de neplacuta. Din proprie experinta iti spun ca o astfel de operatie nu de deloc placuta. Eu am suferit o interventie similara in urma cu patru luni si abia acum incep sa-mi revin.. Si eu nu fac sport de performantza!! Asha ca ai incredere ca isi va reveni! Important ca este prezent in competitii si ca nu pierde legatura cu lumea saritorilor cu schiurile... :)

ricky
25th February 2003, 19:40
Martin, pentru a reveni la forma care l-a consacrat, ar trebui sa faca o ...pauza ! Accidentarea suferita nu-i permite sa concureze la valoarea reala !
Dar, schiorii germani, si nu numai, au contracte cu canalele de TV si-atunci...n-au de ales !
Se preconizeaza ca se va introduce ca OBLIGATORIE participarea FRUNTASILOR si la calificari (asta, gasesc ca e bine !) !

Lucky_OLD_G's
14th August 2005, 01:30
fiind unu din fanii lui eterni.....vreau sa stiu daca mai sunt pe aici ca isi aduc aminte de tanaru martin "zburator".........si daca voi credetzi ca poate reveni acolo unde ii este locu..........adik sa castige din nou cupa mondiala..........

MARTIN SCHMMIT MARTIN SCHMMIT

Paul
14th August 2005, 18:11
evident tot cartieru unde locuieste il stie pe Martin ca apare cate odata la Televizor...

In rest , ma-sa, ta-so , fratii , copii , deci mai are fani :yeah:

lethal
15th August 2005, 19:37
eu sunt fan Martin SCHMMIT si sper ca anul acesta sa faca o figura frumoasa in cupa mondiala dar si la olimpiada /hello :ok:

Lucky_OLD_G's
16th August 2005, 16:24
NO CHANCE............macar speram....paule....cred ca te inseli.........sunt si multzi romani fani martin..nu mai zic de restu din afara...are cele mai multe fan cluburi...chiar daca e o epava acuma.....cine stie..poate isi revine la olimpiada....e ultimu sau cartus......vine apusu acusi'
martin gooooo martin

juventuz
19th August 2005, 17:22
dupa ce s-a retras Hannawald...imi ramane sa zic decat: FORZA SCHMIT:)

r3al_dog
19th August 2005, 17:25
Normal k MARTIN UBBER ALLES mai are fani.Sunt de neuitat sariturile lui magnifice stilul lui unic de a sari era IMBATABIL.Ultima victorie de la Lahti inca o tzin minte dar de atunci..... pacat mare pacat A FOST UN MARE CAMPION dar cine shtie spiritul olimpic poate il readuce la viatza K`MON MARTIN

juventuz
19th August 2005, 17:28
Normal k MARTIN UBBER ALLES mai are fani.Sunt de neuitat sariturile lui magnifice stilul lui unic de a sari era IMBATABIL.Ultima victorie de la Lahti inca o tzin minte dar de atunci..... pacat mare pacat A FOST UN MARE CAMPION dar cine shtie spiritul olimpic poate il readuce la viatza K`MON MARTIN
oricum nici anul asta nu se anunta unul prea bun...cel putin la astea de vara participa ca in sezonul precedent...adica modest...super modest

Lucky_OLD_G's
19th August 2005, 19:19
varsta isi spune cuvantu........de fapt nimeni nu poate explica acest fenomen......toni nieminen.....andy goldberger......primoz peterka....martin schmmit......si yoo as zice ce malysz de acum incolo.........e ceva de neexplicat
forza hannawald.......ce performanzta a reusit si el la turneul celor 4 trambuline.....doamne si ce am auzit in ultimu timp de el ....ca s-ar afla de mai mult timp intr-o clinica de recuperare psihica
c'mon sven.......doar nu te lasi batut.........

juventuz
19th August 2005, 21:14
cu hannawald e oficial ma...si-a anuntat retragerea de vreo 2 saptamani
si sunt si sportivi care din contra...nu se afirma in tinerete...ci in deplina maturitate...de exemplu janda mi se pare ca are 27 de ani...ahonen a luat primul titlu cam la 26 de ani...

Mad_Cow
12th November 2005, 00:26
fani martin schmitt-eu sunt unul dintre ei- mai sunt insa sanse ca el sa castige cupa mondiala nu prea...

SlamDuck
17th November 2005, 13:46
si mie imi place schmitt...bine, ahonen imi place mai mult...dar nu cred ca va reveni..din pacate :(

Cosmin Salajan
17th November 2005, 13:56
tot martin ramane cel ami bun , dar sa nu uitam ca la olimpiade la individual au luat madaliile de aur tot out-sideri , amman , funaky, si un filandez si dupa aceea s-au stins

SORENSEN
17th November 2005, 20:56
Martin a fost cel care m-a atras spre Sarituri , era extraordinar cum plutea dar s-a stins ca multi altii ...
La sporturile de iarna eu sunt in general un sustinator al germanilor desi mai sunt si alti de alte nationalitati pe care ii urmaresc cu placere

SlamDuck
18th November 2005, 09:01
Da acum regele absolut e Ahonen, orice ai spune...sper sa nu se stinga si el ca Schmitt...mi-a placut mult neamtzul, avea ceva special...inca imi place si sper sa revina, sa fie batalie la varf cu Ahonen...

SORENSEN
21st November 2005, 16:07
Ahonen era si pe vremea germanului si era valoros dar acum E VREMEA LUI.
Probabil ca pe el ,pe Spaeth si pe Morgenstern ii voi urmari si oricare dintre cei 3 ar castiga desi am un plus de simpatie pt pustiul austriac.

Lucky_OLD_G's
27th November 2005, 01:16
pe vremea cand era schmitt in forma ahonen era poreclit eternu secondat:D:d......desi si el e unu din favoritzii mei......

peirsolgirl
14th August 2006, 22:21
Count me on..Martin fan pana la moarte:yeah: La fel si cu Sven...datorita lor am inceput sa ma uit la ski-jumping.Apropo,Sven o sa fie tata:) , deci se pare ca a depasit totusi problemele pe care le avea/OLE/

whisper
20th August 2006, 20:39
Cred ca era timpul sa scriu si pe thread-ul asta. Sunt fana ski jumping de cativa ani. Si bineinteles Schmmit a fost si inca este unul dintre favoriti mei .Acum imi place si Morgenstern.

peirsolgirl
20th August 2006, 21:34
Cred ca era timpul sa scriu si pe thread-ul asta. Sunt fana ski jumping de cativa ani. Si bineinteles Schmmit a fost si inca este unul dintre favoriti mei .Acum imi place si Morgenstern.

Daaa!Morgenstern si mai nou Schlierenzauer....la fel si Kofler!:D Austria e plina de tinere talente:cool:

LUCKY_AMARU
21st August 2006, 00:32
De unde a aprut si gregor schlierenzauer asta??/ A facut minuni pe iarba .sa-l vedem pe zapada..........martin s-a descurcat binisor as putea spune in turneu de vara......oricum repet......la forma din 99 2000 nu va ajunge vreodata din nou.......asta nu inseamna ca nu mai are fani.......yo am sa tzin cu el chiar daca termina pe locu 166 sezonu .........ata e,,,,,cu el am crescut .cu el raman.........:d

peirsolgirl
21st August 2006, 12:42
De unde a aprut si gregor schlierenzauer asta??/ A facut minuni pe iarba .sa-l vedem pe zapada..........martin s-a descurcat binisor as putea spune in turneu de vara......oricum repet......la forma din 99 2000 nu va ajunge vreodata din nou.......asta nu inseamna ca nu mai are fani.......yo am sa tzin cu el chiar daca termina pe locu 166 sezonu .........ata e,,,,,cu el am crescut .cu el raman.........:d

Asa zic si eu....orice ar face Martin ramane favoritul meu.Bineinteles ca inca mai are fani!.....asta-i sportul...inveti sa castigi dar sa si pierzi...:) Si cu Schlierenzauer se va intampla la fel in 5-6 ani.....:rolleyes:

Redboy
4th October 2006, 20:49
yo o sa fiu fanul lu` martin mereu... chiar dak e imposibil sa revina la forma care l-a consacrat...

peirsolgirl
4th October 2006, 21:04
Die Deutschen Adler:P ..cred ca asa s-o scrie...:thinkso:

whisper
5th October 2006, 17:51
Deci cam de la asta vine ce ai scris tu la echipe favorite .Sau ma insel?

peirsolgirl
5th October 2006, 19:37
Dap:D
Echipa Germaniei de la Salt Lake a fost de vis!:yeah:

Redboy
5th October 2006, 19:45
^ daaaa
si acum imi amintesc, victoria in fatza finlandei cu o zecime de punct :)
oricum, pt mine mereu martin & sven o sa fie cei mai tari...

peirsolgirl
5th October 2006, 19:58
He he..super tare...cred ca atunci o fost cel mai greu pentru Ahonen sa accepte postura de "etern secondant":D

Redboy
5th October 2006, 20:38
cred k atunci a "purtat" acest titlu pt ultima oara... :)
dup-asta rar a mai fost "secondant" ...
yo sincer(spun ca o paranteza), ma bucur f mult ca nu a reusit sa atinga performantza lui Sven la Turneul celor 4 trambuline... :D
si inchei off-ul...

Lavinia
11th October 2006, 21:30
sincer pot sa zic k am fost fan si k ink mai sunt q toate k nu mai e d mult c a fost candva...din pakte

peirsolgirl
13th October 2006, 08:36
yo sincer(spun ca o paranteza), ma bucur f mult ca nu a reusit sa atinga performantza lui Sven la Turneul celor 4 trambuline... :D
si inchei off-ul...

Eu ce sa mai zic....normal ca ma bucur!!/hello :drak:

adriana18p
19th November 2006, 19:24
a fost ceva timp favoritul meu cand mai avea ceva de spus in sportul asta si ink mai tin cu el
vreau ca anul asta sa fie macar printre primii 15 sper ca nu cer prea mult:D

LUCKY_AMARU
21st November 2006, 21:07
ceri imposibilu....dupa parerea mea.........desi e si favoritu meu de pe vremea cand eram pustan.:d el cu hanni..D

Redboy
26th November 2006, 16:18
si eu cred k e prea greu sa intre in primii 15 :| chiar dak sunt fanul lui de ani buni :D
oricum... e bine ca a obtinut locul 13 in prima etapa, dupa o singura mansa... :)

LUCKY_AMARU
26th November 2006, 21:27
A fost mai mult hazard acolo.......tinand cont ca doar morgi din cei 15 precalificati s-a numarat printre primi in etapa......totusi si sambata mi s-a parut in forma...daca s-ar fi desfasurat etapa ocupa un loc fruntas parerea mea...adik intre 10-20 cred...cine stye ..poate poate isi revine desi sunt atatea cazuri de mari saritori incepand cu nieminen ,goldi, peterka , malysz acuma care nu si revin...sa fie tocmai martin norocosu? ca sincer acuma ar fi o minune doar sa mai castige o etapa sau sa prinda un podium ce sa mai vb de campion mondial:d

Redboy
28th November 2006, 18:48
pt cei interesati (si cei care nu stiu :D ) - www.Martin-Schmitt.de

georg40
16th December 2006, 13:43
La Engelberg in Elvetia au loc azi sarituri cu schiurile contand pentru Cupa Mondiala. Martin s-a calificat ieri ocupand pozitia 32. In clasamentul Cupei Mondiale, Martin Schmitt se afla pe locul 14, multi pronosticand o crestere de forma si o comportare buna la cel mai important concurs al sezonului "Turneul celor patru trambuline" ( Garmisch-Pertenkirchen, Obersdorf, Innsbruck, Bischofshofen in decembrie-ianuarie).)

LUCKY_AMARU
16th December 2006, 14:11
mey george e in scadere de forma..........nu in crestere......uita-te sa vezi si tu ce pozitii a ocupat ....

Redboy
17th December 2006, 02:56
totusi, Martin este inca in primii 15 ! Asta e cel mai important... :D
sa vedem ce face maine ! ;)

georg40
17th December 2006, 17:08
Martin Schmitt a avut azi al Engelberg o evolutie multumitoare, cu doua sarituri de 128 de metri ocupand in final locul al 12-lea. S-ar putea ca la Turneul celor 4 trambuline sa-si intre in forma.Sa speram. In orice caz aceasta a fost cea mai buna prestatie a sa (@ Lucky_Amaru) din ultimii trei ani !

LUCKY_AMARU
18th December 2006, 15:48
Da frate da asta nu e crestere de forma......in ultimu concurs nu s-a calificat in mansa secunda......acuma a reusit un loc 12 foarte bun.......poate etapa care vine iar nu se califica in mansa secunda......nu are rezultate constant bune.......oricum yo merg pe mana lui la garmisch.......e acasa la el aproape....acolo a castigat de cateva ori din cate tin yo minte....

SORENSEN
18th December 2006, 20:48
EU totusi il admir ca incearca ...putea sa se retraga..ca bani a facut...dar e adevarat ca poate nu de ajuns pt el...
Oricum el bani face din publicitate si dastea decat din concursuri si paote e nevoit sa mai sara..chair daca nu castiga...

lucian_iasi
18th December 2006, 22:49
totusi, Martin este inca in primii 15 ! Asta e cel mai important... :D


ERA :D :D :D

georg40
19th December 2006, 12:22
In clasamentul Cupei Mondiale nemtii au urmatoarele pozitii. Schmitt 16, Uhrmann 18, iar Ritzerfeld 19, ceea ce inseamna ca la concursul urmator trebuie sa se califice.

LUCKY_AMARU
19th December 2006, 20:37
NU E o problema ptr ei calificarea in primii 50......totusi uite ca martin e din nou cel mai tare dintre nemti...dar asta nu datorita faptului ca si-a ridicat nivelul el ci mai degraba din cauza scaderii nivelului celorlalti.....asta e realitatea...e bine si asa;d

georg40
19th December 2006, 20:44
Martin este intr-o ascensiune de forma. Asa ceva s-a mai petrecut si la alte case. Mi-aduc aminte de Nieminen, de Thoma, de Peterka, de Malysz, toti au candva acea prapastie din care au nevoie de ani pentru a se ridica. Sa speram ca in cazul lui Schmitt este la fel si acest an va fi decisiv in revenirea lui.

florin_vs
7th January 2007, 17:07
lui Schmitt nu ii dau prea multe sanse de a mai fi vreodata macar in primii 5 :no: trage saracu de el ...:) intr'adevar performantele s'au mai imbunatatit dar mai mult nu cred ca poate...

Redboy
7th January 2007, 21:56
fuck...astazi > locul 10 in prima mansa...
dar ce s-a intamplat in a doua, de a sarit doar 124.5 m ?
> locul 18 in final , si a iesit din top15 (momentan e pe locul 16)

lucian_iasi
7th January 2007, 22:02
Iti spun eu ce s-a intamplat:si-a dat seama ca e prea sus in clasament si a decis ca e momentul sa termine mai aproape de valoarea lui reala :evil: :evil: :evil: :drak: :drak:

georg40
7th January 2007, 22:59
fuck...astazi > locul 10 in prima mansa...
dar ce s-a intamplat in a doua, de a sarit doar 124.5 m ?
> locul 18 in final , si a iesit din top15 (momentan e pe locul 16)


In mansa a doua vantul a fost foarte rebel.Ba suflat din spate, absolut neadecvat, ba a fost calm plat (foarte bun, ceea ce s-a vazut prin cateva rezultate surprinzaoare).

Intrebarea threadului: mai are Schmitt fani ? Sigur ca are, una dintre ele s-a putut vedea de mai multe ori la televizor: o fata draguta Patrizia, prietena lui.

SORENSEN
8th January 2007, 00:23
Campionii vor avea mereu fani...dar poate in numar egal detractori...

Redboy
8th January 2007, 07:25
mai are Schmitt fani ?

Cu sigurantza ! :P

rhadoo
14th January 2007, 23:40
Nu!

lucian_iasi
15th January 2007, 00:02
Nu!


Ce raspuns direct si la obiect :D :D :great: :great: :great: :great:

Lover
20th January 2007, 14:41
nu cred ca poate reveni unde ii e locul...pe primele locuri

oricum in ochii mei ramane pe primul loc...e favoritul meu dintotdeauna... :P

caderea lui a fost provocata de niste alegeri proaste...de echipament :| in care a mers f prost...apoi a schimbat echipamentul , sarind ceva mai bine, dar nu mai era ce a fost :(
eu as vrea sa paota reveni...dar la cate talente sunt, nu prea cred

peirsolgirl
20th January 2007, 17:35
Nu!
Speak for yourself!:rolleyes: :confused:

georg40
20th January 2007, 19:25
Cei 129 de metri reusiti in prima mansa la Zakopane au aratat deja ceva din acel Martin de care ne amintim mereu cu placere...

Redboy
20th January 2007, 20:41
Nu!

nu era nevoie sa te bagi in seama aiurea... puteai macar sa dai niste motive pt care spui asta... eu zic ca pe forumul asta sunt cel putin 5 fani ai lui Martin...


anyway... imi pare bine pentru locul obtinut astazi de Martin...

peirsolgirl
20th January 2007, 22:22
Locul 6!:yes: Wheeeeeeee!

SORENSEN
21st January 2007, 00:31
Excelent..felicitari MArtin...din nefericire nu l-am prins la tv.

whisper
6th February 2007, 20:00
Fiind un thread dedicat lui Martin m-am gandit sa scriu cateva date despre el:
Nume:Martin Schmitt
Data nasterii:29. Januar 1978
: 29. Januar 1978
Locul nasterii: Villingen
Wohnort: Freiburg
Echipa: SC Furtwangen
Inaltime: 181 cm
Greutate: 65 kg
Hobbies: Ski Alpin, Fußball, Musik
Ausrüster: Atomic
Sponsori: Milka, Betandwin

Martin Schmitt (born January 29, 1978 in Villingen Schwenningen, Germany) is one of Germany's most successful ski jumpers. Beginning his competitive career at the Furtwangen area skiing club in Germany, his and Sven Hannawald's successes made their sport one of the most po****r in the country. With particular help from the news station RTL, they received great acclaim
Successes
Schmitt's first great success came when, as a schoolboy at the Furtwangen ski boarding school, he achieved a bronze medal in the 1997 FIS Nordic World Ski Championships in Trondheim. The following season, he won the team large hill silver at the 1998 Winter Olympics in Nagano.

In 1998/99 Schmitt won the team World Cup for the first time and triumphed at the 1999 FIS Nordic World Ski Championships in Ramsau by winning the team large hill. He defended his success at the World Cup 1999/2000.

Schmitt enjoyed particular world success in skijumping between 1999 and 2001. With 28 world cup successes (10 in the 1998/99 season, 11 in 1999/2000, 6 in 2000/01, and 1 in 2001/02), he finished fourth in the world rankings behind Matti Nykänen (48 victories), Jens Weissflog (33 victories) and Janne Ahonen (30 victories). At the FIS Nordic World Ski Championships, he won eight medals (including four gold), and at the Winter Olympics he won one silver and one gold medal. At the 2003 FIS Nordic World Ski Championships, he won a single silver medal.

In the 2000/2001 season his results attained a new peak, although he was beaten by the higher-ranked Adam Ma³ysz. At the 2001 FIS Nordic World Ski Championships in Lahti, he won both the individual and team large hills. In addition he gained a silver medal in the individual Normal hill and a bronze in the team normal hill. Consequently, he became the first ski jumper to win four medals at the Ski jumping World Championships.

After the 2001 season, Schmitt began to suffer from injuries, and could no longer equal his earlier successes. Nonetheless, in the 2001/2002 season he won another team gold at the 2002 Winter Olympics in Salt Lake City, as well as winning silver in the WC at Harrachov. His last world cup success was on March 1, 2002 in Lahti.

After many back injuries in the 2004-5 season, he did not take part in the World Cup for many weeks, in order that he could be better prepared for the 2005 FIS Nordic World Ski Championships in Oberstdorf. There he won a silver medal in the team normal hill.

Palmares:
Olympic Games
Gold 2002 Salt Lake City Team large hill
Silver 1998 Nagano Team large hill
World Championships
Gold 1999 Ramsau Individual large hill
Gold 1999 Ramsau Team large hill
Gold 2001 Lahti Individual large hill
Gold 2001 Lahti Team large hill
Silver 2001 Lahti Individual normal hill
Silver 2005 Oberstdorf Team normal hill
Silver 1997 Trondheim Team large hill
Bronze 2001 Lahti Team normal hill

Redboy
10th February 2007, 23:13
se pare ca s-a cam accidentat Schmitt cand a cazut acu 2 etapte (eu nu am vazut..)
vad ca nu mai evolueaza deocamdata...

Xplosion
11th February 2007, 01:13
va reveni insa la Saporo

georg40
11th February 2007, 10:56
Martin Schmitt a dat un interviu pentru ARD si a declarat ca sigura participarea lui la Sapporo. Trei echipieri: Uhrmann, Schmitt, Ritzerfeld sunt siguri, ceilalti candidati: Hocke, Späth, Ulmer, Horlacher.

Xplosion
11th February 2007, 13:04
Doamne... asa echipa slaba n-am mai vazut la nemtzi niciodata :(

georg40
11th February 2007, 13:22
Asta cam asa e, nu ramane decat vorba cu rabdare si ...tutun ! Sper ca dupa acest sezon birocratii de la DSV vor vedea insfarsit ca asa nu mai merge si vor lua masurile necesare.

Redboy
12th February 2007, 07:21
Späth nush ce e cu el... inainte sarea bine... cred ca Uhrmann si Schmitt pot face diferentza...
sa speram totusi ca vor face treaba buna...

Xplosion
12th February 2007, 15:58
Schmitt mi se pare ca in ultimul timp era in regres ... sper sa se fi trezit si sa sara aproape de Uhrmann :D

georg40
12th February 2007, 18:19
Antrenorul federal, Peter Rohwein a anuntat azi echipa care se va deplasa la Sapporo si ea nu prezinta nici o surpriza. Selectionati au fost: Michael Uhrmann, Martin Schmitt, Jörg Ritzerfeld, Stephan Hocke, Kevin Horlacher und Tobias Bogner.