PDA

View Full Version : Cornel Cernea



YoYoyOi
11th February 2007, 16:03
Data nasterii : 22.04.1976
Locul nasterii : Slobozia
Post : portar
Nr tricou : 12
Debut in Liga I : 04.03.2000 - Petrolul Ploiesti - Gloria Bistrita 1-2
Jocuri in Liga I : 74
Jocuri la Steaua : 11
Jocuri in sezonul curent : 10
Cartonase galbene in sezonul curent : 3

Cornel Cernea a venit la Steaua in vara 2005, la varsta de 29 de ani, de la Otelul Galati

Ioca10
12th February 2007, 15:16
Titularul nostru(ce fatza are:ras-plans: :ras-plans: )

YoYoyOi
12th February 2007, 18:27
Lasa mai fat:P important e ca ne-a scos din multe rele. Eu nu-i dadeam sanse sa faca meciuri atat de bune. Adevarul e ca dupa ce l-am vazut pe mirificul Carlos ce-i poate capul. ma gandeam ca Cernea e mai pasta ca el, ca doar de aia ii era rezerva.

YoYoyOi
12th February 2007, 19:24
Cernea si-a prelungit contractul

Luni, portarul Stelei, Cornel Cernea, a semnat un nou angajament cu echipa campioana, pe o durata de trei ani si jumatate. "Intelegerea actuala expira in vara acestui an, iar modul in care a aparat si s-a pregatit Cornel ne-a determinat sa prelungim contractul. El este deja unul dintre jucatorii de baza ai Stelei", a declarat managerul general Mihai Stoica.

Gontel
12th February 2007, 21:23
Este un portar valoros. Vom avea parte de o puternica concurenta intre el si Andrey.

YoYoyOi
13th February 2007, 08:03
Salariu dublu


Cernea a semnat un nou contract cu roș-albaștrii valabil pînă în vara anului 2010. De la 40.000 de euro pe an la 80.000 de euro pe sezon. Aceasta este creșterea salarială de care va beneficia Cernea. Ieri, managerul general al roș-albaștrilor, MM Stoica, a anunțat înțelegerea cu portarul, scadentă în vară, a fost prelungită cu încă 3 ani. "Merita, după cum s-a pregătit și cum a apărat în ultima vreme", a explicat oficialul din Ghencea.

Olăroiu l-a completat: "Cornel este un model pentru fiecare fotbalist. Chiar dacă nu a apărat atîta timp, el s-a antrenat foarte bine, iar în momentul în care a avut ocazia să apară în primul 11, a făcut-o foarte bine. Mulți dintre jucătorii care sînt rezerve nu se mai antrenează la capacitate maximă, dar el a fost inversul acestora".

În noiembrie, după 0-1 la Madrid, cu Real, Cernea (31 de ani) anunțase că va pleca din Ghencea în această iarnă. El era atunci nemulțumit că șefii clubului nu i-au dat credit decît după ce gafele lui Carlos l-au enervat pe Gigi Becali, determinîndu-l pe patron să ceară scoaterea portughezului din primul 11.


Sper ca acum ca are mai multi bani nu o lasa mai moale:cool:

Sevilla86
13th February 2007, 14:33
Cernea se pensioneaza la Steaua :D
Bine ca e portar si poate sa o mai duca 3 ani fara probleme. Daca era jucator de camp era mai greu. Imi pare bine pt el ca a apucat sa joace in Champions League.
Peste ani si ani o sa aiba ce povesti la nepoti :D

YoYoyOi
16th February 2007, 07:45
Cernea nu vrea să semneze!

Titularul Stelei e nemulțumit de clauzele financiare propuse de club pentru prelungirea contractului pînă în 2010

La începutul săptămînii, conducerea Stelei anunța faptul că titularul postului de portar aseară împotriva Sevillei, Cornel Cernea, a semnat un nou contract cu campioana, valabil pînă în vara lui 2010. "Prestațiile sale din finalul anului trecut ne-au convins să-i oferim o nouă înțelegere", a explicat managerul general Mihai Stoica.

Totuși, portarul n-a semnat nici pînă astăzi prelungirea contractului, deși a avut mai multe runde de negocieri în acest sens cu oficialii campioanei. Mihai Stoica și Cosmin Olăroiu au încercat să-l determine să parafeze noul contract în zilele trecute tocmai pentru a-l face să fie mult mai destins și să nu mai aibă grija prelungirii înțelegerii înaintea meciului tur cu Sevilla.

Cere mai puțini bani!
N-au reușit să-l convingă deoarece Cernea este nemulțumit de anumite clauze financiare sti****te în înțelegere. Punctul cel mai important este că mărirea de salariu ar urma să intre în vigoare abia după ce vechiul contract va expira, adică în vara anului viitor, lucru neacceptat de goalkeeper.
În plus, suma totală propusă de conducere care ar urma să intre în buzunarul lui Cernea la finalul celor 3 ani și jumătate de contract este una mai marea dec cea solicitată de portar. El dorește să cîștige mai puțin, dar să intre în posesia banilor c mai repede.

Ce i-a propus Steaua
- prelungirea contractului pînă în vara lui 2010
- 40.000 de euro pe sezon pînă la finalul actualului contract, scandent în vara lui 2008
- 80.000 de euro pe sezon în perioada iulie 2008 - iunie 2010
SUMA TOTALĂ 220.000 de euro

Ce vrea Cernea
- contract pînă în 2010
- 60.000 de euro pe sezon în perioada februarie 2007- iunie 2010
SUMA TOTALĂ 210.000 de euro

De ce se teme
Cernea caută să obțină încă de acum un contract mai bun din punct de vedere financiar pentru a fi sigur de faptul că se poate baza pe niște bani. El se teme că în vara lui 2008, atunci cînd va intra în vigoare noua înțelegere de 80.000 de euro pe an, el ar putea să-și piardă postul de titular, să cadă în dizgrația conducerii și să nu mai poată încasa acei bani, exemplul Carlos fiind elocvent în acest sens. Deși portughezul avea un contract clar, pe o sumă mare, pînă în 2008, înțelegerea a fost reziliată.
GSP

Stie Cernea ce stie:)

E foarte bine ca n-a semnat. Acum s-ar putea sa retraga propunerea conducerea si sa-i dea peste nas.

Gontel
16th February 2007, 16:51
cine stie ce se mai intampla cu el si cu mintile conducatorilor...ce idei le mai vin.
in ce hal a putut si Cernea sa o comita aseara. :(

Patratzel89
16th February 2007, 17:17
S`au grabit cei de la steaua cu Cernea..cat despre Andrey : din cate am vazut ade vaselina pe manushi shi ala..ca la shtiri am vazut imagini de la antrenament shi parca ardea mingea ...asha o prindea :evil:

Liviu
17th February 2007, 12:21
Sa luam detaliat fiecare sezon al lui Cernea inainte de a ajunge la Steaua , unde a fost legitimat si cate meciuri a jucat :

1996-1997 Grivița IRA -
1996-1997 Minerul Motru (B) 9 meciuri
1997-1998 Minerul Motru (B)12
1998-1999 Minerul Motru (B) 1
1999-2000 Grivița București -
1999-2000 Petrolul Ploiești 1
2000-2001 Petrolul Ploiești 13
2001-2002 Petrolul Ploiești 15
2002-2003 Petrolul Ploiești (B) 10
2003-2004 Oțelul Galați 19
2004-2005 Oțelul Galați 17

YoYoyOi
17th February 2007, 20:20
Antrenorul Stelei l-a aparat pe portarul Cornel Cernea (foto), dupa ce acesta a gafat la faza primului gol marcat de FC Sevilla in partida din "16"-imile Cupei UEFA. "Cernea a aparat bine in celelalte meciuri, dar acum a comis greseala de la primul gol, a mai avut o ezitare si mai inainte, insa nu trebuie să fim radicali", a afirmat Cosmin Olaroiu.

Si cu Carlos tot asa au zis vreo 2 luni....

dede
17th February 2007, 21:09
pai stai ca asta a fost doar prima greseala...pana cand isi va da drumul (la greseli), intra brazilianul :D sa speram ca ala'i mai stralucit...
oricum, pe carlos nimeni nu'l poate intrece :D

YoYoyOi
17th February 2007, 21:13
eu nu m-as increde in asta....nu-l intrece nimeni pe Carlos pt ca inca nu-l stim pe nimeni. Dar cand va veni nimeni la echipa, apoi sa vezi:D

dede
17th February 2007, 21:18
:happy
stai linistita...carlos e cel mai bazat :D

iar in legatura cu nimeni ... nimeni de la Steaua nu va fi (nu este) un nimeni :D

Patratzel89
17th February 2007, 21:25
Bine ca i`o prelungit contractu` :happy

Sevilla86
17th February 2007, 21:32
Si care e problema? Ce e asa de amuzant? Doar nu era sa ramanem fara rezerva... pt ca Cernea o sa fie rezerva de acum incolo. De-aia are brazilianul ala contract de doua ori mai mare, ca sa apere.

Patratzel89
17th February 2007, 21:40
N`ai vazut la shirile din sport cum prinde shi ala mingea?..parca frige...

dede
17th February 2007, 21:47
pfoai...asta sa fie cea mai mare problema a voastra...portarii nostri :happy

mai bine va vedeti de jucatorii vostri, ca nici aia nu's prea straluciti...

Sevilla86
17th February 2007, 21:47
N`ai vazut la shirile din sport cum prinde shi ala mingea?..parca frige...

:sleep: baiatul ala a fost campion mondial U20 cu Brazilia. Inseamna ca o fi ceva de capu' lui. Acum a revenit dupa niste accidentari si a avut un sezon bun in Brazilia. Are doar 23 de ani si are timp sa arate ce stie.

farist_de_mult
17th February 2007, 22:02
cernea......bun...

MIREL6RADOI
18th February 2007, 01:51
N`ai vazut la shirile din sport cum prinde shi ala mingea?..parca frige...

Pacat ca tu n-ai asistat la incalzirea de dinaintea meciului cu Sevilla ,cand Andrey ne-a demonstrat ca isi merita banii. Daca continua cu parade de genul acela si in meciurile oficiale, o sa fie primul jucator de la Steaua care ajunge in nationala Braziliei :yeah:

YoYoyOi
18th February 2007, 02:37
ohoho....mai e mult pana departe....sa-l vad ca ajunge in finala Cupei Romaniei si inca o data in primavara europeana si apoi povestim si de nationale si Brazilii:D

YoYoyOi
21st February 2007, 21:37
Olăroiu: "Cernea va fi titular în proporție de 90%"


Cernea va fi titular în meciul de mîine. "Ar fi bine să poți alege între portari care să nu greșească.", a declarat Cosmin Olăroiu la conferința de presă. "Cernea a greșit, a mai greșit și în alte rînduri. Andrey vine după o perioadă grea, după o accidentare, este refăcut, dar nu știu dacă va putea face față din punct de vedere fizic. Voi discuta cu el după antrenamentul oficial, dar În proporție de 90% Cernea va fi titular."

Sa speram ca s-a sters la gura dupa ce-a baut apa dupa Carlos si acum nu va mai gresi:(

vatasila
22nd February 2007, 17:13
ai luat manusile lui carlos?dute si lasane

pinki
5th March 2007, 18:02
ce cauta threadul asta aici? :D

YoYoyOi
5th March 2007, 19:41
dar unde trebuia sa fie ?:o: :D

pinki
5th March 2007, 20:21
nu stiu, la alta echipa :ras-plans:

Sevilla86
5th March 2007, 20:23
Pai daca nu si-a prelungit contractul cand trebuia, s-ar putea sa-l vedem plecat.
Nu numai ca s-a gasit inlocuitor, dar in ultimele lui meciuri a mai si gafat... pe langa asta are si o varsta. Cred ca la vara pleaca.

YoYoyOi
20th March 2007, 11:48
Nu mai e NR. 1

DECIZIE Desi la începutul sezonului de primavara atât MM Stoica, cât si Olaroiu au declarat ca el este prima optiune, Cornel Cernea a fost trecut în rezerva.

Dupa ce Carlos a fost practic “gonit” din Ghencea, Cernea a devenit titularul postului în poarta Stelei. El a fost remarcat de catre oficialii stelisti, care i-au propus prelungirea angajamentului.

Toate mergeau foarte bine pentru Cornel, dar aducerea brazilianului Andrey Nazario i-a dat planurile peste cap. Acesta a semnat pe patru sezoane cu echipa campioana a României, cu un salariu dublu fata de cel al lui Cernea. Dupa partidele cu FC Sevilla si UTA, în care titular a fost Cornel Cernea, Andrey a avut un debut apreciat în partidele de Cupa cu Otelul Galati. Desi în meciurile cu FC Vaslui si cu Farul Constanta brazilianul nu a rupt gura târgului, la Craiova tot el a fost titular, semn ca zilele frumoase pentru Cernea în echipa ros-albastrilor s-au terminat. “A avut o evolutie foarte buna în finalul anului 2006, aceasta convingându-ne sa-l pastram în lot. Cu siguranta el este portarul numarul 1 al Stelei acum”, declara MM în ianuarie. Si Cosmin Olaroiu a întarit spusele managerului general si a explicat ca Cernea pleaca cu prima sansa, dar si ca brazilianul este un portar de perspectiva si poate intra oricând în primul “11”.
Greselile din meciul tur, cu FC Sevilla, l-au costat scump pe Cornel Cernea, care a primit confirmarea ca va mai prinde un post de titular doar printr-o minune în momentul în care a aflat ca va fi rezerva în meciul cu FC Arges. Surse din cadrul clubului au confirmat faptul ca Cernea se afla pe lista celor care vor fi disponibilizati în vara la cererea lui Gigi Becali. Din aceasta cauza s-a renuntat si la prelungirea angajamentului.
Prosport

Se pare ca pana aici i-a fost :(

pinki
20th March 2007, 16:16
mda, romaneste si cu el, dar de el nu-mi pare rau...

dede
20th March 2007, 21:13
sincer, mie Andrey mi se pare mai bun... :D
daca Cernea nu mai vrea sa ramana ca rezerva, sa plece... oricum, locul lui Andrey nu il va mai lua prea curand...

YoYoyOi
20th March 2007, 21:17
nu trebuie sa ne imbatam cu apa rece. Cernea a facut cateva greseli dar a avut si meciuri bune. Totusi, daca pleaca, sa fie adus in locul lui unul mai bun, sa aiba Andrey concurenta, ca altfel se plafoneaza.

Gontel
20th March 2007, 21:27
Cernea e o concurenta destul de redutabila pentru Andrey.

dede
20th March 2007, 21:29
nu trebuie sa ne imbatam cu apa rece. Cernea a facut cateva greseli dar a avut si meciuri bune
pai a facut meciuri bune, dar si greseli... daca vroia sa ramana la Steaua nu facea mofturile pe care le-a facut si nu se lua de conducere... asta e... daca vrea in continuare la Steaua, sa ramana ca rezerva... locul de titular il va mai prinde greu...

YoYoyOi
12th April 2007, 18:07
s-ar parea ca la Bistrita va intra Cernea in poarta, Andrey neavand evolutii convingatoare in ultima vreme....

Snake_21
12th April 2007, 18:08
Pai parca ziceau ca intra Andrey chiar daca nu a jucat bine Andrey in meciu cu Dinamo :P

YoYoyOi
12th April 2007, 18:10
asa zice in Prosport ca intra Cernea :groggy:

Snake_21
12th April 2007, 18:11
:lol: Sursa de incredere :lol: :P

YoYoyOi
12th April 2007, 18:19
de incredere sau nu, dar parca le-as da dreptate. Sa mai stea Andrey pe banca, poate isi revine, ca prea si-a facut de cap in ultimele meciuri....

Luis Garcia10
12th April 2007, 18:23
Anu` trecut tot el a aparat la Bistrita .. sper sa nu intre iar.. :D Din superstitie nu d-alta :D :(

Snake_21
12th April 2007, 18:26
O sa vedem , sa intre ala care o sa apere mai bine :P

YoYoyOi
12th April 2007, 18:28
problema e ca nu stii care a apart bine decat dupa meci :rolleyes:

Snake_21
12th April 2007, 18:32
Hmm sper ca o sa aiba inspiratie ( macar odata in viata lui ) si sa aleaga cel mai bun portar :P

pinki
12th April 2007, 22:49
cred ca mai bine ma duc eu in poarta.... aoleo, numa' portari unu' si unu' avem....

YoYoyOi
19th April 2007, 11:25
m-am bucurat cand am vazut ca intra Cernea in locul lui andrey. Asta am si dorit. Sa ia Andrey o pauza sa vada ca nu e titular incontestabil.
Din pacate, nici Cernea nu e... a luat aseara un gol identic cu cel luat de Andrey la Bistrita. A scapat mingea din mana pur si simplu. O minge nu foarte grea, chiar usoara pe care a scapat-o in bocancul australianului....
Nu avem portari si nu avem nici defensiva care sa dea portarilor siguranta.

dede
19th April 2007, 12:31
nu mai avem nimic :no:

m-am lamurit si cu asta :mda: de la vara poate sa-si caute alta echipa :no:

pinki
19th April 2007, 12:34
eu m-=am lamurit cu el demult... nu stiu, da' chiar nu mai exista portari in lumea asta???

Brian
19th April 2007, 12:38
m-am bucurat cand am vazut ca intra Cernea in locul lui andrey. Asta am si dorit. Sa ia Andrey o pauza sa vada ca nu e titular incontestabil.
Din pacate, nici Cernea nu e... a luat aseara un gol identic cu cel luat de Andrey la Bistrita. A scapat mingea din mana pur si simplu. O minge nu foarte grea, chiar usoara pe care a scapat-o in bocancul australianului....
Nu avem portari si nu avem nici defensiva care sa dea portarilor siguranta.

MINGE USOARA?????? Ce ai baut aseara? K nu cred k te-ai trezit bine...
Eu vroiam sa ramana Andrey titular...dar sa spui k aia a fost minge usoara...??
Dak vrei sa spui k a gresit cineva la faza golului, poti sa spui k Badea l-a scapat din marcaj pe McKain....

Luis Garcia10
19th April 2007, 14:31
Eu nu cred ca a fost greseala lui la gol! Lovitura de cap puternica si din apropiere! Nu cred ca e vreun portar sa fii retinut mingea aia! :D

CFR1907
19th April 2007, 14:33
Macar cu Cernea asta ati facut o imbunatatire. Nu mai luati 3-4 goluri pe meci ca si cu Andrey, ci doar unul.:happy

YoYoyOi
19th April 2007, 14:39
mai, Cernea a avut mingea in mana. nu a respins-o... a scapat-o pur si simplu. i-a alunecat.

Luis Garcia10
19th April 2007, 14:40
Greseala lui a fost ca a incercat sa retina! Dar a fost prea din scurt..prea repede faza! Nu e o gafa grava! E ceva care se vede des si pe afara! :D

YoYoyOi
22nd April 2007, 00:31
Sa-i zic si eu LA MULTI ANI lui Cornelus si felicitari ca n-a luat gol azi :cheer:

dede
22nd April 2007, 17:52
cand a fost ziua lui? :shocked:

LMA! :D

Liviu
22nd April 2007, 22:20
cand a fost ziua lui? :shocked:
Azi

Pana la urma a semnat sau nu prelungirea contractului ?

Snake_21
24th April 2007, 11:19
Ooops nu stiam ca e ziua lui cu intarziere cam mare dar La multi ani si din partea mea:P

pinki
24th April 2007, 18:47
:ras-plans:

la multi ani departe de steaua ii doresc eu ;)

Bumbescu
24th April 2007, 18:49
bai pink da cand iti casuna pe cineva...e jale:D

YoYoyOi
24th April 2007, 18:54
no bine... nu vezi ca nici acum nu l-a scos pe fosila de palmier de la semnatura? :D

pinki
24th April 2007, 19:04
:cool:

greu imi "casuna" pe cineva, ce-i drept, da' si cand imi "casuna" :D asa e :cool:

YoYoyOi
13th May 2007, 23:02
Cernea a fost fenomenal azi :yeah:

a avut cateva mingi extrem de grele si s-a descurcat de minune. A fost perfect exact cand aveam cea mai mare nevoie /hello

Snake_21
13th May 2007, 23:05
Da ne a salvat de la vreo 2-3 goluri azi :D

Luis Garcia10
13th May 2007, 23:27
Bravo CERNEA! :D

dede
14th May 2007, 15:11
Andrey nu mai prinde niciun meci anul asta :D Cernea e in forma, nu-i mai poate lua nimeni locul :P

YoYoyOi
21st June 2007, 12:10
Cernea si-a prelungit contractul pana in 2010 :D

pinki
21st June 2007, 12:26
vai :happy ce bucurie :happy

Snake_21
21st June 2007, 12:28
:P Pai e bunicel asa ca e k vestea asta :D ;)

Gontel
21st June 2007, 17:00
Este bine daca si-a prelungit contractul. El e portarul cel mai constant din ultmii ani de la Steaua, mai exact dupa ce a plecat Martin Tudor.

Luis Garcia10
21st June 2007, 20:57
A zis Cernea ca ii place mai mult cu Vatca ca e roman :D :P Sa vedem ce randament vor da cei 2 ex-galateni! :rolleyes: :ok:

YoYoyOi
21st June 2007, 20:59
de fapt portarii trebuie sa comunice cu fundasii mai mult, ca doar cu aia sunt in teren.... Intre ei portarii nu prea au ce povesti, ca unul joaca iar altul freaca banca asa ca nu prea se intalnesc :rolleyes:

dede
21st June 2007, 21:03
se pot injura mai bine, ca de ce ala e in poarta si nu celalalt :happy
glumesc :D

probabil Cernea s-a referit la faptul ca se intelege mai bine cu Vatca deoarece sunt romani amandoi si pot vb mai multe... cu ceilalti nu prea avea ce discuta :D

Liviu
22nd June 2007, 01:56
Pana la urma Cernea mai avea contract un an , toate informatiile pe care le-am auzit in primavara spuneau ca ii expira acum .

Bine ca nu am ramas singuri cu Vatca . Cernea nu este exceptional dar e util .

YoYoyOi
8th September 2007, 22:14
chiar daca e cu intarziere, ii transmit sincere condoleante lui Conelus, pentru pierderea suferita in urma cu 3 zile, cand tatal sau a murit. :(
Fii tare Cornele, suporterii sunt alaturi de tine :ok:

YoYoyOi
22nd April 2008, 10:24
La multi ani, Cornelus :ok:

Geografu
22nd April 2008, 17:20
Sa traiesti Cornele tata , eu sincer nu te voi uita niciodata pentru ceea ce ai facut pentru Steaua ! :yes:

Snake_21
22nd April 2008, 22:33
La multi ani Cornel :D

Gontel
23rd April 2008, 08:59
La Multi Ani, Cornel! chiar daca e cu intarziere.