PDA

View Full Version : Dorin Goian



YoYoyOi
11th February 2007, 14:58
Goian
Data nasterii: 12.12.1980

Dorin Goian a venit la Steaua in Martie 2005.

Este un fundas puternic despre care se spune ca va calca pe urmele lui Radoi nu numai la propriu.

Alaturi de Ghionea formeaza cea mai buna defensiva din Romania.

Locul nasterii : Suceava
Post : fundas
Nr tricou : 3
Debut in Liga I : 05.08.2000 - Foresta - Gloria 2-0
Jocuri in Liga I : 127
Jocuri la Steaua : 41
Jocuri in sezonul curent : 14
Cartonase galbene in sezonul curent : 0
Cartonase rosii in sezonul curent : 2
Goluri marcate in Liga I : 6
Goluri marcate pentru Steaua : 2
Goluri marcate in sezonul curent : 0

http://img388.imageshack.us/img388/1284/godv3.png (http://imageshack.us)

YoYoyOi
11th February 2007, 14:58
Goluri marcate

- Cupa Uefa 2005-2006
- Valerenga - Steaua 0-3 (1)
- Steaua 4-0 Lens! (1)
- Steaua 3-0 Halmstad! (1)
- Heerenveen 1-3 Steaua (1)
- Boro - Steaua 4-2 (1)

Total goluri in sezon :5
- Campionat 2005-2006
- Steaua - Dinamo 2-2 (1)
- Steaua 2-0 CFR Cluj (1)

Total goluri in sezon :2

Total goluri:7

Ioca10
12th February 2007, 15:21
Ce sa mai vb e nr.1 acolo in defensiva:D

YoYoyOi
12th February 2007, 18:20
e nr 1 numai daca mai e si Ghionea pe langa el. Parca-s facuti dintr-un ou amandoi, ce bine se inteleg. Dar mie cel mai mult imi place de Goian cand marcheaza. Are un stil de te lasa masca. Pacat ca nu urca mai des la cornere si nu este juact.

YoYoyOi
15th February 2007, 08:06
Goian, cel mai rău
Pe lîngă glume, zîmbete și bună dispoziție, a existat și încrîncenare, semn că peste ceva mai mult de 24 de ore avea să urmeze un meci extrem de important. Oli le-a cerut la un moment dat jucătorilor să stea în cerc și să-și paseze mingea, iar cel care era la mijloc să o recupereze. Dorin Goian a fost cel mai determinat. După cîteva pase ale coechipierilor pentru a atinge mingea, "Goe" a intrat dur prin alunecare la Lovin, care a trebuit să se ferească pentru a nu fi accidentat, fundașul luînd mingea cu tot cu o bucată de glie. Oli a dat din cap aprobator, în timp ce Goian s-a ridicat imediat și a intrat repede la joc.

YoYoyOi
16th February 2007, 07:53
Dorin Goian: "Am cedat psihic, iar a doua repriză a fost mai proastă ca prima"


Autorul penalty-ului din care Sevilla s-a distantat in fata Stelei, Dorin Goian, a declarat, la finalul partidei, ca echipa din Ghencea a cedat psihic. "Dupa ce am incasat primul gol, am cedat psihic. A doua repriza am jucat mai prost ca in prima. Oricum, nu trebuie sa cautam scuze, asta este situatia. Noi ne-am dorit multe, iar acum dezamagirea e mare", a spus Goian.



De ce imi era teama n-am scapat. De o interventie a lui Goian ca aceea din care Sevilla a obtinut penaltiul :(

Liviu
17th February 2007, 12:40
Chiar daca e in cadere de forma , Goian ramane titular de baza al defensivei . Stim ce a facut la Steaua , iata si la ce echipe a mai jucat :

1997-1998 Foresta II Fălticeni (B) 14 meciuri / 0 goluri
1999-2000 NC Foresta Suceava (B) 2 / 0
1999-2000 Gloria Buzău (B) 19 / 0
2000-2001 NC Foresta Suceava 15 / 0
2001-2002 NC Foresta Suceava (B) 11 / 2
2001-2002 Ceahlăul P.Neamț 9 / 0
2002-2003 Ceahlăul P.Neamț 23 / 2
2003-2004 Ceahlăul P.Neamț 13 / 0
2003-2004 FCM Bacău 12 / 0
2004-2005 FCM Bacău 14 / 2

MIREL6RADOI
18th February 2007, 01:54
e nr 1 numai daca mai e si Ghionea pe langa el. Parca-s facuti dintr-un ou amandoi, ce bine se inteleg. Dar mie cel mai mult imi place de Goian cand marcheaza. Are un stil de te lasa masca. Pacat ca nu urca mai des la cornere si nu este juact.

Te contrazic , Goian urca la toate cornerele si la majoritatea loviturilor libere. S-a vazut asta si in meciul cu Sevilla. A jucat bine Goe,pacat de interventia aia, dar se mai intampla . In retur o sa faca cuplu cu Radoi in centrul defensivei ,pentru ca Ghionea e suspendat

YoYoyOi
2nd March 2007, 08:05
Lucian Goian: "A venit timpul sa ne mai bucuram si noi de victorii. Nu ma intereseaza cu cine vom juca in semifinale"
Prosport

Goian este intr-o scadere vizibila de forma. In ultima vreme a facut o gramada de greseli copilaresti. Nu mai este unul din stalpii de baza ai apararii. Ba chiar mi se pare ca prin interventiile lui este o bres in aparare. Numarul interventiilro nereusite pe meci e mai mare decat numarul interventiilor reusite.
Sper sa-si revina, altfel vom avea mult de suferit de pe urma evolutiilor lui.

dan
2nd March 2007, 09:09
Dorin:ok: , Lucian e la Ceahlaul

YoYoyOi
2nd March 2007, 11:15
cum am vazut si eu :groggy:

asa scria in Prosport :D

STEAUA-MANIA
4th March 2007, 16:30
Personal,in sezonul trecut,l-am vazut in primii 3 jucatori de la Steaua.Acu,joaca mai slab ca Baciu...11m cu rapid,rosu cu pandurii,iasi...s-a ajuns si asta,gata,MARE vedeta...daca as fi antrenor la STEAUA,i-as arata banca..si as juca cu Ghionea-Radoi.

whisper
4th March 2007, 19:24
Azi era sa bage autogol.A scazut mult fata de sezonul trecut.

pinki
5th March 2007, 17:50
pana sa inceapa returul mi-a scos peri albi ce greseli tampite a facut... i s-a urcat si astuia la cap...

YoYoyOi
5th March 2007, 19:54
si acum tot greseli tampite face....i-ati vopsea de par, ca tot asa o tine :D

YoYoyOi
6th March 2007, 20:01
Dorin Goian, de nerecunoscut

In acest început de sezon, fundasul central al Stelei a devenit punctul nevralgic al apararii steliste.

Dupa ce în toamna a avut prestatii care l-au propulsat chiar în echipa nationala, unde a înscris un gol împotriva Belarusului, Dorin Goian (foto, în stânga) nu se regaseste, jocul sau în aceasta perioada fiind departe de asteptari.

Noul sistem adoptat de Olaroiu l-a expus mai mult duelurilor unu contra unu, motiv pentru care fundasul stelist a acumulat trei cartonase galbene în cele cinci meciuri oficiale disputate. Lent, neinspirat, Goian a abuzat de mingi lungi în meciul de la Bucuresti cu Sevilla, “a creat” marea ocazie a lui Simion din meciul cu UTA, iar acum la Vaslui nu a putut sa degajeze o minge usoara sutata de mijlocasul gazdelor, Sabou. Slabiciunile din jocul sau au iesit si mai mult în relief în meciul din Cupa cu Otelul, când într-o linie de aparare improvizata a fost depasit de multe ori de atacantii galateni. “Sper sa revina cât mai repede Ghionea”, a spus Mihai Stoica.

Dupa ce ex-galateanul îsi va relua locul în prima echipa, Dorin Goian ar putea trece pe banca de rezerve, întrucât Radoi îsi va pastra postul de fundas central.

Erorile majore ale stoperului

• Steaua - Sevilla 0-2: A provocat penalty-ul din care Sevilla a marcat golul al doilea în turul de la Bucuresti, faultându-l pe rusul Kerjakov
• Sevilla - Steaua 1-0: A avut o prestatie slaba, fiind depasit în dese rânduri de adversarul direct, rusul Kerjakov
• UTA - Steaua 0-0: A ratat interceptia unei mingi permitându-i atacantului aradenilor, Simion, sa scape singur spre poarta Stelei
• Steaua - Otelul 3-3 (8-7 dupa penalty-uri): L-a marcat neglijent pe atacantul galatenilor, Gheorghe Boghiu, care a înscris golul trei al Otelului de lânga fundasul stelist
• FC Vaslui - Steaua 1-0: A degajat gresit o minge sutata de Sabou, apoi a intervenit târziu la nigerianul Temwanjira, din aceste doua erori nascându-se golul lui Razvan Neagu, care a transat disputa în favoarea moldovenilor
Prosport

Chiar ca :( ce a fost si ce-a ajuns :(
Si nu e vorba doar ca nu mai tine ritmul, ca-l depasesc atacantii adversi, dar chiar face erori copilaresti fara sa fie provocat :mda:

YoYoyOi
18th March 2007, 23:23
dupa evolutiile excelente (NU) din ultima vreme a fost convocat si la nationala :D

Snake_21
18th March 2007, 23:46
Sa speram ca daca va fi titularizat o sa aiba o prestatie buna :D

dede
19th March 2007, 15:33
eh, oricum nu avea pe cine altcineva sa cheme...

Gontel
19th March 2007, 17:53
A facut prea multe gafe in ultimele meciuri si eu zic ca merita sa ramana pe banca dupa ce se reface Ghionea.

YoYoyOi
19th March 2007, 18:50
asta ar fi cel mai bine, ca prea s-a stricat in ultimul timp:(
ca mai face greseli e una, dar sunt unele pe care le face neprovocat, ceea ce e mult mai grav :(

YoYoyOi
25th March 2007, 20:17
un foarte bun meci facut de Goian aseara cu Olanda. Alaturi de Tamas a fost unul dintre cei mai buni jucatori de pe teren.
Scopul fiind sa nu luam gol mijlocasii centrali si-au facut treaba Cifrele îi încoronează: din 22 de baloane înalte, ei au cîștigat 17, Huntelaar doar 5. Din 31 de încercări de combinație centrale ale olandezilor, ei au interceptat 25, Huntelaar fiind primul la minge de numai 6 ori. În plus, nici una dintre cele 15 faze fixe, coșmarul “tricolorilor” în ultimii doi ani, nu i-a creat palpitații lui Lobonț.
bravo Dorine /hello

dede
25th March 2007, 20:27
pai cand singurul scop e sa te aperi, e normal sa nu fie mari probleme... plus ca jucatorii din aparare au mai fost ajutati si de ceilalti...

Snake_21
25th March 2007, 21:19
Eu zic ca Goian a facut un meci foarte bun :P

dede
25th March 2007, 21:47
toti zicem asta :rolleyes:

YoYoyOi
25th March 2007, 22:01
toti ai nostri, ca restul...:rolleyes:

dede
25th March 2007, 22:04
stiu si ei, da' nu vor sa recunoasca... deh, frustrarea e mare :evil:

YoYoyOi
26th March 2007, 09:10
"Am văzut stele verzi"


Înlocuitorul lui Chivu, stelistul Goian, povestește înfruntarea cu uriașul olandez, amintindu-și și despre faza în care a primit o minge în plină figură. Dorin Goian a avut o sarcină ingrată la Rotterdam: să-l înlocuiască pe marele absent Cristi Chivu. Stelistul nu s-a speriat însă de misiunea specială și a făcut un meci perfect pe "De Kuip". După partidă, la hotelul "Hilton", fundașul din Ghencea a zăbovit preț de jumătate de ceas alături de niște prieteni veniți din Suceava lui natală, după care a acceptat să rememoreze momentele cruciale ale disputei cu olandezii. Așadar, povestea neromanțată a unei întîlniri memorabile, depănată dincolo de miezul nopții cu gigantul din ariergarda "tricolorilor".

- Dorin, am devenit favoriți pentru locul întîi după egalul ăsta cu rezonanță de victorie?
- N-aș zice. M-aș mulțumi să spun că e un rezultat bun și șansele de calificare devin într-adevăr mari în cazul în care vom lua mai departe toate punctele din meciurile cu formațiile mai slab cotate din grupă. Să nu ne încurcăm pe drum, fiindcă se poate întîmpla orice. Chiar și cu Luxemburgul, miercuri, să fim concentrați, pentru că Olanda de-abia i-a bătut cu 1-0, dintr-o lovitură liberă, dacă nu mă înșel.

"Nu-l concurez eu pe Chivu!"
- Cum a fost să joci pe locul ocupat de obicei de Chivu?
- A existat o presiune în plus. Era și normal. După părerea mea, Cristi e în momentul ăsta între primii trei fundași centrali din lume. O mare valoare. N-am cum să-l concurez eu acum pe Chivu.

- Unii dintre colegi s-au arătat supărați cu egalul, spunînd că puteam să învingem.
- Am avut șansa unui rezultat mai mare. Am stat foarte bine în teren și aici a fost cheia partidei. Ne-au surprins la un moment dat numai intrările repetate ale lui Sneijder între mijlocași și apărători. A
trebuit să muncim un pic mai mult. În rest, nu cred că au apărut lucruri care să ne ridice probleme speciale.

- Sneijder te-a nimerit direct în față cu o minge și de acolo a ieșit un meleu destul de urît. Ți-a fugit un pic imaginea după lovitura aia?
- Am văzut cîteva stele verzi la acea fază. M-am simțit cam năuc cîteva secunde bune. Nici nu știu ce s-a mai întîmplat după ce am căzut pe gazon.

"Am stat bine în marcaj"
- Ce părere ai de evoluția lui Codrea, care a devenit titular cu numai cîteva ore înaintea partidei și a interpretat un rol excepțional la mijlocul terenului?
- Fiecare om din echipă a jucat bine pe postul lui. Sînt sigur că oricine ar fi făcut-o la fel, dacă era vorba despre Roșu sau altcineva. Am pregătit meciul ăsta prea bine și fiecare știa care îi e sarcina. I-am văzut pe atîtea casete pe olandezi, i-am citit în detaliu și pînă la urmă a ieșit cum ne-am dorit.

- Au existat în repriza secundă circa 20 de minute în care Olanda a încercat să forțeze. V-ați simțit în corzi?
- Un moment mai greu. Au căutat să obțină și multe lovituri libere, la care au un procentaj ridicat de reușită. Marchează de 8-9 ori din 12 faze fixe. Am stat însă bine în marcaj și am depășit momentul cu brio.

Lăudat de Chivu
La finalul partidei, Chivu a vorbit foarte frumos despre evoluția echipei, dar i-a remarcat în special pe fundașii centrali: "Grupul s-a comportat admirabil, dar, dacă ar fi să nominalizez niște oameni în mod special, i-aș numi pe cei doi băieți din mijlocul apărării. Mi-au plăcut foarte mult. S-au descurcat extraordinar". Și selecționerul a preferat un discurs asemănător: "Goian a jucat exact la posibilitățile lui, așa cum le-a arătat de fiecare dată la Steaua și la echipa națională".zut stele verzi"

26 martie 2007

ehhhh sa-l vad si la Steaua ca face meciuri asa bune, ar fi altceva. Sper sa fie in revenire de forma :)

Snake_21
26th March 2007, 18:12
Pai dupa meciu asta cred ca si a revenit :D :D

YoYoyOi
14th April 2007, 21:31
si ce m-am bucurat ca a revenit Goian si ca nu avem apararea varza... si el a fost la mama dracului la golul lui Zaharia :mda:
N-a facut decat sa frece mingea la mijloc cu Radoi si Para si sa mai bage cate un fault cand era depasit de viteza adversarului..... :mda:

dede
14th April 2007, 21:38
mdea... marele Goian :headbang:

totusi, parca pe asta inca nu sunt asa suparata, chiar daca m-a facut de multe ori sa ma enervez in ultima vreme :mda:
e unul din putini jucatori pe care i-as pastra la Steaua...
cred ca odata cu revenirea lui Ghionea isi va reveni si el :D

YoYoyOi
14th April 2007, 21:43
nici eu n-am zis ca as renunta la el, dar azi a fost catastrofa... de fapt toti au fost :mda:

dede
14th April 2007, 22:36
mai lipsea sa-l dea afara :ras-plans:

YoYoyOi
22nd April 2007, 11:40
Goian, cu evolutii constante bune, parca totusi nu e el, daca nu e alaturi de Ghionea. In cuplu cu Radoi, nu se descurca rau, dar eu sper ca dupa revenirea celuilalt G din G&G, sa se revina la vechea formula cu ei doi in centrul apararii.

Snake_21
24th April 2007, 11:29
Da si eu :D sper sa revina cat mai repede Ghionea :)

magic4all
9th July 2007, 19:39
imi place de el, mai ales cand ii aud pe comentatori la tv: "goian se impune magistral" sau "turnul de control din apararea stelei" :D

YoYoyOi
9th July 2007, 20:02
pai e purul adevar :D

Snake_21
9th July 2007, 21:19
Pai la statura lui d aia ii si spun turnul de control :P

YoYoyOi
13th October 2007, 22:44
http://lc.fdots.com/cc/lc/4c/4cbe59cf0e35194f5739153e680cfbc0.gif

Goian
:dance: /OLE/ :yeah: /OLE/ :dance:

Snake_21
13th October 2007, 23:29
Chiar ca :D imi sarea inima din piept cand am vazut ca marcheaza Goian :D un stelist de al nostru :D

Liviu
14th October 2007, 18:42
La Steaua e mai util in ofensiva decat Neaga, la nationala e mai util decat unii atacanti cu pretentii. Ce-ti mai trebuie altii jucatori la faze fixe ? Lasa-l pe Goian, ca oricum ajunge mingea la el. N-am mai vazut asemenea plasament la faze ofensive nici la atacanti.

YoYoyOi
16th October 2007, 15:26
si dupa cum ma asteptam preamaritul cretinoid il pun pe Goian pe taraba, la vanzare :headbang:

Ioca10
16th October 2007, 18:05
DIAVOLII ROSII IL VOR PE GOIAN!

GOIAN DORIT DE MANCHESTER UNITED!


Uriasul din defensiva Stelei este urmarit de "diavolii rosii" ai lui Sir Alex Ferguson. Nu doar Mutu ar putea ajunge la unul din marile cluburi ale Europei, Goian ii face concurenta si ar putea ajunge pe Old Trafford!
Noua vedeta de la nationala, Goian ar putea ajunge din iarna la Manchester United noteaza publicatia luxemburgheza Le Quotidien.

"Defensiva Romaniei este blindata cu Chivu de la Inter, cu gigantul Goian, marcatorul din meciul cu Olanda, si urmarit indeaproape de Manchester United, care ar vrea sa-l transfere in iarna", a comentat Le Quotidien.

"Toata Romania crede in calificare", a titrat publicatia. "Romania isi poate viza biletele pentru Euro-2008 in cazul unei victorii combinate cu o contraperformanta a Bulgariei in Albania. Federatia din Luxemburg asteapta un numar mare de spectatori curiosi la meci, mai ales dupa victoria istorica in fata Belarusului. Apoi, diaspora romaneasca din zona este si ea interesata de meci, la stadion putand veni chiar si 2.000 de romani dornici de o intalnire cu istoria. Luxemburg va incerca sa isi asume rolul de arbitru al luptei pentru calificare. Greu", a mai notat ziarul citat.

sport.ro


Interesant:D 15 mil euro....

dede
16th October 2007, 18:10
da, cre'k... :happy
Noua vedeta de la nationala, Goian ar putea ajunge din iarna la Manchester United noteaza publicatia luxemburgheza Le Quotidien.
si aia din luxemburg de unde au scos'o? :happy nu cred ca sunt asa de bazati incat sa stie ce oferte are un jucator roman :o:

myke
20th October 2007, 11:05
mda acum il plimba si pe goian cum l-au plimbat pe dica anu trecut si pe radoi acum doi... sa nu uitam ca dorin goian are probleme cu coloana, si ca in ultimu timp nu a jucat toate meciurile la steaua. risca oricand o accidentare grava. dar ziaristii il dau cu ajutoru ciobanului si a lui mitica ba la mancehster united, ba la city, ba la dracu.

Snake_21
21st October 2007, 12:20
Ramane de vazut daca se transfera undeva o sa vedem noi:D cert e ca are valoare :D

dede
21st October 2007, 12:42
mai trebuie sa mai dea vreo cateva goluri in ucl si dupa aia mai vedem :D

iar se vorbeste cam mult despre plecarea unui jucator :mda:

Snake_21
21st October 2007, 12:44
Asa a fost mereu pe la noi :(

Liviu
7th November 2007, 23:53
Impacarea lui Gigi Becali cu varul sau, Giovani, poate aduce cu sine si un beneficiu financiar imens pentru patronul stelist.

Dupa ce au fost impreuna la Timisoara in vederea partidei pe care ros-albastrii au disputat-o impotriva lui Poli, cei doi veri au fost si la dineul oficial. Alaturi de ei a fost prezent insa si un oaspete bomba: Tente Sanchez. Acesta din urma este un impresar spaniol, care are o strinsa colaborare cu FC Barcelona si este bun prieten cu Giovani. Vizita ibericului nu este intimplatoare. Astfel, acesta a venit special la partida din aceasta seara pentru a-l monitoriza pe Dorin Goian, fundasul stelist fiind in vizorul clubului catalan. (fanatik)

Catalan, catalan dar poate Espanol. :)

YoYoyOi
7th November 2007, 23:55
sa se duca unde vede cu ochii, macar acum cat e cautat de cluburi mari.... ca de mai sta mult aici nu-l mai cauta nici FC Torpedo :mda:

Snake_21
9th November 2007, 14:07
Moscova?:P

venerus
9th November 2007, 22:27
mi-a placut atitudinea lui Goian. a plans la sfarsitul meciului cu sevilla. asta inseamna ca ii pasa de echipa asta. ma asteptam la mai multi jucatori sa aiba aceasta traire.

Dani3l
10th November 2007, 12:30
Goian e faimosul jucator care a zis ca el joaca pt "lovele" ca sa-i ofere un viitor familiei sale.Corect.Insa e o afirmatie de jucator profesionist,mercenar...lacrimi a avut si Basescu atc cand in camp electorala a zis ca Stolajan are cancer....jucator bun,pacat ca-l strica goana dupa "lovele"...

dede
10th November 2007, 16:21
poate a plans din cauza ca nu l-a impresionat pe ala care "a venit special la partida din aceasta seara pentru a-l monitoriza pe Dorin Goian" :mda:

ar fi cazul sa plece, numai la asta se gandeste...

Liviu
11th November 2007, 00:49
...nu cred, de altfel vorbim de cel mai bun stelist din acest tur, alaturi de Zapata ! Mercenari sunt toti, doar nu joaca la Steaua ca sa isi mentina conditia fizica.

YoYoyOi
12th December 2007, 07:06
La Multi Ani Dorin :cheer:

sa faci un meci mare azi :yeah:

Geografu
12th December 2007, 16:19
LMA Goe ! Sa fii sanatos ! :yes:

APPopescu
12th December 2007, 18:37
La multi ani Dorin! Sa traiesti gigantule! Omule de baza al apararii! Multa sanatate, fericire, bucurii si succese cu Steaua si cu nationala in 2008 si mai departe! Sa faci azi un meci bun si sa scoti un punct cel putin.

Snake_21
13th December 2007, 16:04
LMA Dorin Goian cu intarziere :( Pacat ca o sa plece de la Steaua :( un fundas foarte bun :)

Liviu
15th December 2007, 22:30
Sincer, daca un club ca Newcastle (nu de elita) nu il (mai) vrea, mai bine pentru el ar fi sa ramana la Steaua si prinda un turneu final la vara ca titular decat sa plece acum in te miri ce cotlon al Rusiei. Altfel s-ar pune problema destinatiei dupa europene, cu Goian titular cu Olanda, Italia si Franta.

effect
15th December 2007, 22:41
Goian

- geniu la fazele fixe
-comun in aspectul defensiv al jocului . Fara un fundas rapid langa el , e mancat

delaoltenia
20th March 2011, 12:18
Dorin Goian,eroul sicilienilor.A marcat unicul gol in meciul castigat de Palermo cu liderul AC Milan,scor 1-0.

delaoltenia
25th July 2011, 21:16
Dorin Goian a semnat azi cu Glasgow Rangers.