PDA

View Full Version : Sorin Ghionea



YoYoyOi
11th February 2007, 14:54
Sorin Ghionea (născut la 11 aprilie 1979, Galați) 1.90 cm / 80 kg , legitimat la clubul Steaua București, unde joacă pe postul de fundaș central.

Începutul carierei

La vârsta de 12 ani, pe cand era în clasa a 5-a, profesorul Tică Ploieșteanu l-a descoperit pe Ghionea și l-a chemat să dea probe la clubul Oțelul Galați. A doua zi Sorin s-a prezentat la stadion și a fost ales dintre alti puști. A facut fotbal timp de un an și jumătate. Dupa un an și jumatate, la insistențele antrenorului, Ghionea s-a transferat la școala sportivă, unde n-a stat decât o săptămână. Revenit la școala generală, s-a lăsat de fotbal, pentru a relua activitatea înaintea intrării în clasa a zecea. S-a dus la Oțelul la juniori și a fost pus să joace fundaș stânga. În scurt timp s-a înființat campionatul de tineret unde a jucat pentru prima oară fundaș central.

Cariera profesionistă

După un an, a ajuns la Dunărea Galați, cu care a reușit evitarea retrogradării în liga a treia, fiind transferat în sezonul 1998-1999 la Oțelul Galați, unde debutează în prima ligă, în data de 7 august 1998 la meciul Oțelul - FC Național, scor 3-2.

În 2002 s-a transferat la Steaua, jucând doar 6 meciuri în sezonul 2002-2003, deoarece la sfârșitul turului i s-a descoperit virusul hepatic. După ratarea returului acelui sezon, în sezonul 2003-2004 a fost împrumutat înapoi la Oțelul. Sorin Ghionea a revenit în Ghencea în 2004.

Acolo, și-a câștigat locul în centrul apărării steliste, devenind omul de bază după accidentarea căpitanului Mirel Rădoi.

A debutat în echipa națională a României pe 27 martie 2002, la amicalul România - Ucraina, scor 4-1.

Are în palmares cu Steaua: o semifinală de Cupa UEFA, 2 titluri de campion și o calificare în Liga Campionilor, unde a marcat un gol.

http://img265.imageshack.us/img265/5954/ghiqo2.png (http://imageshack.us)

YoYoyOi
11th February 2007, 14:55
Goluri marcate

- Campionat 2006-2007
- Steaua 4-2 CFR Cluj (1)

Total goluri in sezon :1
- Champions League 2006-2007
- Dynamo Kyev 1-4 Steaua (1)

Total goluri in sezon :1

Total goluri:2

YoYoyOi
11th February 2007, 14:55
Debut in Liga I : 07.08.1998
Jocuri in Liga I : 164
Jocuri la Steaua : 76
Jocuri in sezonul curent : 17
Cartonase galbene in sezonul curent : 1
Cartonase rosii in sezonul curent : 0
Goluri marcate in Liga I : 3
Goluri marcate pentru Steaua : 1
Goluri marcate in sezonul curent : 1

Selectii la echipa nationala : 5
Goluri marcate pentru echipa nationala : 0

Ioca10
12th February 2007, 15:19
Super fundas;)sper sa nu plece de la noi:)

YoYoyOi
12th February 2007, 18:23
Pe Ghionea parca-l vad putin mai aerian fara Goian. Parca nu-si gaseste locul. Si acum la meciul cu Moldova al Romaniei, cand a facut cuplu in centru cu Tamas parca nu era la meci ci la plimbare. E drept ca nu a jucat niciodata cu Tamas. A fost cea mai tampita alegere posibila sa-i puna Piti impreuna, dar deja m-am obisnuit cu ideile astea cretinesti.
Oricum, Ghionea nu se descurca asa de bine fara Goian. Si viceversa:D

YoYoyOi
16th February 2007, 07:50
Retur fără Ghionea
Steaua va trebui să se descurce în meciul retur cu Sevilla fără Sorin Ghionea. Stoperul roș-albaștrilor a primit un cartonaș galben în minutul 12 și a acumulat astfel al treilea avertisment, așa că va trebui să stea o etapă. În Spania, Ghionea ar putea fi înlocuit de Baciu sau de Rădoi, care ar fi coborît din linia de mijloc în centrul defensivei. La un "galben" de suspendare au mai fost alți patru steliști care au evoluat aseară: Cernea, Goian, Nicoliță și Ovidiu Petre.

Nu ca ar conta intr-o foarte mare masura, dar cuplul Goian-Ghinoea fiind despartit, in retur o sa fie si mai greu :(

YoYoyOi
16th February 2007, 19:16
Ghionea: “Sevilla e mai bună decât Real!”

INTERVIU / SORIN GHIONEA Stelistul crede ca andaluzii sunt mai valorosi decât “galacticii”

Desi este suspendat pentru partida de pe stadionul “Ramon Sanchez Pizjuan”, Sorin Ghionea nu si-a pierdut sperantele pentru calificarea în optimi.

Sorine, a fost Sevilla o nuca prea tare pentru voi în aceasta partida?
Sa nu uitam totusi ca am jucat cu detinatoarea trofeului, dar totodata si echipa care a învins-o pe Barcelona în Supercupa Europei. Eu spun ca Sevilla e mai buna decât Real Madrid.

S-a simtit faptul ca a fost primul joc oficial din acest an? Sau a fost si o diferenta de atitudine?
§ Marele lor atu a fost acela ca sunt în plin campionat. Niciodata un meci oficial nu se poate compara cu unul amical. Nu cred ca a fost vorba de atitudine.

Mai sunt sanse de calificare?
§ Noi trebuie sa ne jucam cartea pâna la capat. Va fi foarte greu la Sevilla, dar o sa dam tot ce avem mai bun din noi. Orice ar fi, va trebui sa ne adunam fortele si sa ne concentram pe campionat, pentru ca obiectivul nostru ramâne calificarea în Liga Campionilor.

S-a simtit absenta lui Dica ?
§ El este un jucator foarte bun, dar noi suntem 24 de fotbalisti de aceeasi valoare care facem parte din lotul Stelei, iar fiecare trebuie sa joace cât mai bine atunci când se apeleaza la serviciile sale.


Deja m-am plictisit de scuzele astea penibile cum ca am jucat cu hiperbole :mda:

Sevilla86
16th February 2007, 21:48
Deja m-am plictisit de scuzele astea penibile cum ca am jucat cu hiperbole :mda:

Pai trebuie sa-i zieficam si pe astia... o sa ne uitam la ei ca la soare in retur.
Nu-i nimic, mergem la Sevilla si daca avem noroc cu adevarat poate reusim sa facem schimb de tricouri cu Kanoute...

YoYoyOi
16th February 2007, 22:10
:happy...da de schimbul de tricouri am uitat :happy

MIREL6RADOI
18th February 2007, 01:57
Pai trebuie sa-i zieficam si pe astia... o sa ne uitam la ei ca la soare in retur.
Nu-i nimic, mergem la Sevilla si daca avem noroc cu adevarat poate reusim sa facem schimb de tricouri cu Kanoute...

Ai fost la meci ? la finalul jocului , jucatorii s-au indreptat direct sa salute galeria ,nefiind in niciun moment interesati de vreun tricou ,desi pe teren se aflau jucatori ca Dani Alves,Chevanton sau Kanoute. Nu stiu ce s-a intamplat la vestiare ,dar mi-e greu sa cred ca a stat vreunu la usa vestiarului in asteptarea vreunui tricou .
Sunt sigur ca la Sevilla o sa obtinem un rezultat mult mai bun ,pentru ca avem experienta meciului tur si stim cum sa abordam partida.

YoYoyOi
18th February 2007, 02:33
Era doar o gluma:)

Sevilla86
18th February 2007, 08:35
Am scris la suparare... s-a vorbit mult pe tema tricourilor si s-a exagerat mult. Pe mine unul nu m-a deranjat asa de tare.

YoYoyOi
27th February 2007, 14:32
Ghionea are entorsă la genunchi


Sorin Ghionea a suferit o entorsă la genunchiul stîng. Fundașul Stelei s-a accidentat în minutul 68 și a fost înlocuit cu Ovidiu Petre. Doctorii echipei au diagnosticat o entorsă la genunchiul stîng. Ghionea nu a putut efectua un RMN, deoarece genunchiul era încă umflat, dar va absenta cel puîin două săptămîni.

Fundașul Stelei se adaugă listei accidentaților pe care se mai află Dică, Oprița și Petre Marin. În plus, la meciul de cupă cu Oțelul Galați, Rădoi este suspendat. Pentru întîlnirea din campionat cu FC vaslui vor absenta Cernea și Gigel Coman, suspendați.

:shocked: 2 saptamani???

Sevilla86
27th February 2007, 14:50
E grav mai ales ca lipseste si Mirel :headbang:
Nu pleaca la Bologna da' nici mult nu mai avea.
Sezonul asta chiar ca suntem blestemati :(

YoYoyOi
27th February 2007, 19:02
mda:( asta e...deja m-am obisnuit:(

pinki
5th March 2007, 17:57
ghionea face treaba buna :D

Saber Rider
21st April 2007, 17:20
Pacat de accidentarea lui, venita oarecum aiurea.
S-a vazut si se vede lipsa lui in apararea Stelei, el facand echipa foarte buna cu Goian.
Apararea acum este foarte slaba, e de ajuns sa vezi cum adversarii isi fac 2 ocazii in tot meciul si alea sunt goluri.
Cand erau Ghionea si Goian stalpii centrali ai apararii, Steaua avea super-defensiva. Acum ... cam naspa situatia.

Snake_21
24th April 2007, 11:30
Stie cineva cand revine Ghionea? :D

dede
28th June 2007, 21:25
Sorin Ghionea are parte de o veste groaznică! Problemele cu genunchiul au recidivat și trebuie să stea cel puțin 2 luni pe tușă, conform recomandărilor Clinicii de la Bologna, a anunțat TVR.
gsp

:(

Luis Garcia10
28th June 2007, 21:29
Nu e vorba de o recidiva...era accidentat oricum si a incercat sa forteze , dar si-a dat seama ca nu merge! Piturca a zis de mult timp ca pe Ghionea nu se poate baza pentru meciul cu Belarus ;) :)

YoYoyOi
28th June 2007, 21:45
oooofffff :headbang:

dede
28th June 2007, 21:48
cam nasoala situatia :mda: sper sa-si revina pana la meciurile din grupe :D

Snake_21
28th June 2007, 22:20
Da nasoala situatie :( :(

Liviu
28th June 2007, 22:38
Baciu, Radoi si Lovin, in aceasta ordine, sunt solutiile pentru inlocuirea lui.

Antrenorii se schimba, accidentarile raman, e vorba aici si de ghinion.

Radu
28th June 2007, 22:44
sunt fan ghionea sunt prieten cu el...imi pare rau de el...:(

Geografu
28th June 2007, 23:08
Ce nasol acum trebuie neaparat cumparat un fundas central de valoare pentru ca cu Baciu si Lovin ma apuca toti dracii.Iar Radoi va ramane mijlocas.Sa fie polonezul acela sau portughezul despre care se vorbeste in ultimul timp ? :rolleyes:

Universal
28th June 2007, 23:10
Sa speram ca-si revine macar pana la sfarsitul lui august, sa prinda turul III sa ajute echipa.

Steaua are mae nevoie de el.

Pacat de el, este un jucator bun :(

Snake_21
29th June 2007, 02:51
Da asa e un jucator bun

AlexStefan
29th June 2007, 11:30
Steaua are nevoie mare de un jucator precum el! Hai Sorine!!!!!!

Darius_Mihai
1st July 2007, 12:03
sper ca isi revine pana in august...Hai Sorine!!!! :yeah:

YoYoyOi
5th October 2007, 10:42
Secret dureros

Ghionea suferă de o afecțiune rară la rotula genunchiului stîng. Osul se degradează și nici un medic nu poate anticipa cînd va putea fundașul să joace iar fotbal, însă doctorii garantează că se va întoarce pe gazon. Peste 7 luni. Atît a trecut de la ultimul meci jucat de Sorin Ghionea. Pe 24 februarie, în minutul 68 al unei partide cu UTA, stelistul s-a prăbușit la pămînt și ținîndu-se cu mîinile de genunchiul stîng a urlat de durere. Acest moment a însemnat începutul coșmarului. Ce s-a întîmplat de fapt?

Durere fără pauză
Ghionea a fost operat la o clinică din Roma, pentru că suferise o traumă la cartilaj. "Vei putea juca în maximum trei luni", i-a spus doctorul care a realizat intervenția chirurgicală. Fundașul a început recuperarea, însă în chiar prima lună de refacere s-au ivit complicații post-operatorii. În termeni medicali, a apărut un sindrom distrofic, pe nume algodistrofie. Adică o degradare a scheletului, a calității osului.


În plus, terminațiile nervoase de la nivelul genunchiului au avut de suferit și ele transmit acum creierului impulsuri dureroase continue! Concluzia? Deși el a reluat de o lună de zile antrenamentele la clinica de la Bologna și chiar a lovit și mingea, durerile insuportabile nu-l lasă să joace din nou, în rest genunchiul său fiind OK, ligamentele și meniscul nefiind afectate deloc.

Stresat psihic
"Este o afecțiune extrem de rară, Ghionea a avut un ghinion incredibil. În 60 de ani de activitate n-am întîlnit așa ceva! El trebuie să se antreneze zi de zi pînă cînd vor dispărea durerile. E o afecțiune care te stresează psihic. De ce? Pentru că poate apărea următoarea situație: să se pregătească fără să simtă nimic 4-5 zile, să creadă că totul e OK și în a 6-a zi să reapară durerile. Nu trebuie să renunțe deloc, nimic nu trebuie să-l doboare", a explicat unul dintre cei mai vechi medici români, acum angajat la Institutul Național de Medicină Sportivă și prin mîna căruia au trecut zeci de fotbaliști.

6 ore pe zi petrece Ghionea la clinica Isokinetic, acolo unde face exact programul unui fotbalist apt sută la sută: antrenamente pe teren, cu și fără minge, dar și program la sala de forță

"Poate reveni în 3 luni sau în 15 luni"
Afecțiunea de care suferă Ghionea îl pune la grea încercare pe jucător tocmai din cauza faptului că lui nu i se poate explica în mod clar cînd va reveni pe teren. A fost consultat chiar și de cel mai important medic din Italia, un ortoped celebru din Roma. "De jucat va mai juca fără nici un fel de probleme, însă în astfel de cazuri nu se știe exact cînd. Poate să reintre peste 3 luni, dar și peste un an și două luni. Nu se pune însă problema să renunțe la fotbal, este exclus așa ceva", a transmis italianul conducerii Stelei.


:huhu:

insanatosire grabnica, Sorine. Sa te vedem cat mai curand in teren :ok:

Snake_21
5th October 2007, 11:35
Da asa e :( pacat de el e jucator foarte bun chiar si de nationala :)

Gontel
5th October 2007, 13:38
Avem nevoie ca el sa revina cat mai repede in primul 11, dar parca nu se mai termina odata perioada asta de "off-pitch".

YoYoyOi
5th October 2007, 14:51
medici spun ca va dura intre 3 si 15 luni....
sau poate chiar mai mult.
Exista posibilitatea sa nu mai joace niciodata....

Ioca10
27th October 2007, 12:30
APT Fundasul a declarat ca se afla pe final cu recuperarea.

Calvarul din ultimele opt luni prin care a trecut fundasul ros-albastrilor din cauza accidentarii suferite în luna februarie a acestui an, în partida cu UTA, se apropie de sfârsit.

Atât finantatorul ros-albastrilor, Gigi Becali, cât si Sorin Ghionea (foto) au dezvaluit acest lucru. "Ghionea e din ce în ce mai bine. Stiu ca va reveni în cel mai scurt timp pe teren. L-am premiat si pe Sorin cu un ceas, chiar daca el nu a jucat niciun minut în preliminariile Ligii Campionilor. I-am dat si o parte din prima de calificare în grupele Ligii Campionilor, aproximativ 50.000 de euro", a spus latifundiarul din Pipera. Dupa ce a plecat de la palatul lui Gigi Becali, de unde îsi ridicase cadoul, Ghionea a dezvaluit care este în acest moment starea lui de sanatate. "Sunt pe drumul cel bun. Recuperarea merge bine. Daca totul va fi OK, voi reveni cât mai curând. Imi este dor de fotbal", a spus fundasul vicecampioanei României. Surse din anturajul ros-albastrilor ne-au dezvaluit ca în doua-trei saptamâni fundasul Stelei îsi va relua antrenamentele alaturi de coechipierii sai.


Prosport

E un caracter puternic...trebuia sa revina ;)

YoYoyOi
27th October 2007, 17:23
mai bine sa stea sa se odihneasca, banii ii vin, chair daca nu joaca, de ce sa-si mai bata capul? oricum pt FC Becali nu merita sa joci....

Snake_21
28th October 2007, 00:42
Jucator foarte bun :D ar fi bine sa revina si in acelasi timp ma gandesc la ce zici tu Yoyo cam asa e din pacate :( dar nu mi doresc raul echipei din cauza ciobanului asa ca sa joace :D

Ioca10
3rd November 2007, 18:02
Sorin Ghionea – dupa artroscopia suferita la Bologna, in urma careia s-a certificat evolutia post-operatorie buna a cartilajului, jucatorul se va intoarce intr-o saptamana in Italia pentru ultima parte a recuperarii.

Steauafc.com

moty
3rd November 2007, 18:40
cu putin noroc, reintra in februarie.:(

dede
3rd November 2007, 19:19
in meciurile din primavara europeana, e bine si atunci :D

moty
3rd November 2007, 19:36
sa speram ca va fi europeana

Snake_21
4th November 2007, 09:08
Da pentru ca acum nu depinde doar de Steaua de vreme ce Slavia are 3 puncte si noi 0 :(

APPopescu
12th December 2007, 19:06
Sorin Ghionea, revino-ti ... Steaua are nevoie de tine, tu ai nevoie de Steaua, nationala are nevoie de tine!

Snake_21
13th December 2007, 15:57
S a simtit lipsa lui Sorin Ghionea care alaturi de Goian faceau o pereche de fundasi imbatabili

YoYoyOi
6th October 2008, 10:27
Află cum s-a simțit Ghionea după meciul cu Fiorentina: http://gsp.ro/stire/afla-cum-s-a-simtit-ghionea-dupa-meciul-cu-fiorentina-101807.html

luci32full
15th January 2009, 17:43
se pare ca acum dupa plecarea lui Radoi va deveni capitanul echipei

delaoltenia
15th January 2009, 17:46
nu se stie,mai sunt si altii...si daca tot veni vorba,cred ca Petre Marin ar merita sa fie capitan.

Snake_21
16th January 2009, 01:40
Ogararu cred eu ca ar merita sa fie capitan;)