PDA

View Full Version : Poze Alpi



Darkslowstar
11th August 2005, 11:18
Pun cateva poze de la descinderea mea prin Alpi. E voie si cu comentarii, de aceea am deschis thread nou :)

Darkslowstar
11th August 2005, 11:26
Si sarja a doua

Darkslowstar
11th August 2005, 11:56
a venit sefa

Dorin
17th August 2005, 01:11
Felicitari si sa te vedem pe ...Everest!
Dorin :yeah:

Sergio
17th August 2005, 01:30
Si daca nu, macar pe Kilimanjaro. :D

Dorin
17th August 2005, 01:37
Kilimandjaro e pentru turisti , nici pe departe pentru "profesionisti" precum The Big Dark! :yeah: Dorin

Hard
17th August 2005, 01:40
cred ca s-ar multzumi si cu vf Omu acum:D

Sergio
17th August 2005, 12:15
Kilimandjaro e pentru turisti , nici pe departe pentru "profesionisti" precum The Big Dark! :yeah: Dorin
Daca tu zici... Sper sa nu se supere Big Dark ca i-am subestimat calitatile de catarator. :D

don_denver
17th August 2005, 13:32
bv dark..tata...tot asa

Darkslowstar
18th August 2005, 14:36
Dorin, ca de obicei, you rule /hello

Everestul e unul dintre visele oricarui alpinist care da cu nasul de altitudine. Imediat dupa K2. :D

Multumesc pt felicitari. Mai am cateva poze de psu cand ajung la Bucuresti.

rasheedkpenny
19th August 2005, 10:43
Pai sa pui poze sa vedem cum fu. Si te-ai bronzat ceva, sau nu prea ati avut parte de soare???

roxana_cj
19th August 2005, 12:26
Faine poze Dark!
Am o intrebare: Nu era frig?

Darkslowstar
19th August 2005, 17:34
Inca cateva poze.

Roxana, in perioada cand erau 40 de grade prin Romania, noi am prins o fortuna de zapada (s-a pus cam juma de metru), frig sub zero grade, vant puternic, etc. Xand am strans cortul pe Matterhorn a trebuit sa sapam cu pioletii dupa cuiele de cort :)

Ne-am ars cumplit, soarele de altitudine frige rau de tot. Eu m-am prajit pe spate direct prin tricou. Ne-am cojit cu otii de doua ori, desi ne-am cremuit bine de tot.

desdemona
19th August 2005, 17:49
Ne-am cojit cu totii de doua ori, desi ne-am cremuit bine de tot.
Da.... am vazut poza... calare pe.... si cu limba .... :drak:

P.S. Faine pozele :ok:

Darkslowstar
22nd August 2005, 10:45
Ati vazut fetelor ce dotari de lux au elvetienii? :drak: Nu va face catusi de putin invidioase? :D

alejandro
23rd January 2006, 17:28
Dark,habar n-am cu n-ai inghetat tu acolo sus pe munte?:o:

inter
23rd January 2006, 17:33
Pun cateva poze de la descinderea mea prin Alpi. E voie si cu comentarii, de aceea am deschis thread nou :)

cand ai fost tu la Torino? ai fost cu Jay?:evil:

Darkslowstar
23rd January 2006, 17:44
N-am fost la Torino, ci am urcat prin Elvetia. Jay? Nu prea cred :D

Sasa, nu-i chiar asa de frig pe acolo. Ma rog, prin comparatie cu Romania de atunci, erau vreo 30 de grade diferenta, dar nu-i broblem.

inter
23rd January 2006, 17:48
:D:D unii pe Delle Alpi :P . altii prin Luxemburg ... ca asa e frumos :P

mda, cica sau intalnit Brasovenii in ducat ... in timp ce tu urcai pe munti ... ce ai pierdut! :headbang: :headbang:

alejandro
23rd January 2006, 18:01
Dark,am vazut ca era gheata,iar tu erai in sort,brrr...

Darkslowstar
23rd January 2006, 18:04
Era cald, vreo 20 de grade. Gheata aia era un ghetar cat toate zilele, care se topea destul de tare. Asta era pe la vreo 3.200 de metrii.

Intere, din pacate nu poti sa fi peste tot. S-au intalnit numai strainerii :D:D

sun
23rd January 2006, 20:25
Ghiciti la ce m-am gandit prima data cand am vazut titlul " poze cu Alpi " :D

Nu are el curajul asta , mai ales ca acum si-a schimbat numele :headbang: :P

inter
23rd January 2006, 22:21
cu cine ? cu Zebrosul? :D
no way ... ca nu are cum sa prinda "orangina" in cadru :P

stefanm14
23rd January 2006, 22:42
Dark, asa de curiozitate, care e cea mai mare altitudine atinsa ? Si cand te bagi pe Everest :D ?

inter
23rd January 2006, 22:44
dupa ce trece prin proba "Centralului" .. poate sa se considere ca are sanse ...:D

Darkslowstar
23rd January 2006, 23:18
5137 vf Ararat in 2003. Culmea, a fost si cel mai usor din ce am facut pana acuma.
Intere, proba Centralului o trec la toamna/primavara 2007 si sper sa o trecem la fel ca in 2005 :P

Stefane, sa mai cresc o tzra, poate peste 5-10 ani, daca o s am ceva sponsori.

alejandro
24th January 2006, 10:01
5137 vf Ararat in 2003.
5137?:o:
Mama,eu daca depasesc 1000 de metri am greturi si ameteli:D
Bravo mey Dark,nu stiam ca esti asa profesionist;)

Darkslowstar
24th January 2006, 11:29
Ajungi si tu pe Ararat, fara cine stie ce pregatire si cu un pic de vointa. Cu noi a mers si o tipa care nu le are cu alpinismul de iarna, coltari, pioleti, etc si a mers oki. Numai o tzarica de vointa trebuie, ca e posibil sa ai un pic de rau de inaltime. Nimic spectaculos

PS sunt un amator pasionat, atata tot :)

stefanm14
24th January 2006, 12:03
Ca tot a venit vorba, hai sa spunem aici care e cea mai mare altitudine atinsa de fiecare (bineinteles, pe propriile picioare:D). Sper ca nu te superi Dark daca facem asta aici...

Eu cel mai sus am ajuns pe varful Papusa, din Parang, nu mai tin minte exact altitudinea, nici pe net nu am gasit deocamdata. Peste 2000 m parca.

Darkslowstar
24th January 2006, 12:06
Nic vorba, chiar sunt curios :D

stefanm14
24th January 2006, 12:15
Si eu sunt curios.

dark, zi si mie daca stii altitudinea vf Papusa din Parang, sau un site unde sa o gasesc. Ca sa ma laud si eu :D

alejandro
24th January 2006, 12:19
Eu am fost o singura data la munte,in Carpati,in trecere,de la Suceava spre Cluj...nici vorba de vreo altitudine atinsa pe picioarele proprii:mda:
Cea mai mare altitudine atinsa pe picioarele proprii cred ca e acopersiul casei bunicii mele:D

Vadim
24th January 2006, 14:49
Dark, spre rusinea mea abia acum am bazut pozele astea. Cred ca le-ai pus cand erain vacanta. Felicitari, frumos in Alpi.

Darkslowstar
24th January 2006, 15:11
Chiar erai la mare Vadim cand le-am pus, cand m-am intors din Alpi. Thx :)
Mai am o groaza (am facut 4-500) si din Alpi si din Turcia (Ararat) si ma gandeam sa-mi fac un site personal, unde sa le pun pe cele mai misto.

Stefan, uite mai jos, am gasit cu google:

http://www.ghidparang.go.ro/images/descriere%20masiv.htm

Onlinesport vrea parerea voastra
24th January 2006, 17:37
Colegul tau chiar a cazut in crevasa aia? Ati cam cautat-o cu lumanarea.

stefanm14
24th January 2006, 20:39
Mersi dark. Deci doamnelor si domnilor cea mai mare altitudinde atinsa de mine este, nici mai mult nici mai putin, de 2 136 metri.

@alejandro, hehe, ia sa vezi ce misto e mersu' pe munte...

Darkslowstar
24th January 2006, 22:12
Chiar a cazut in crevasa aia, nu-i nici un trucaj. Noi suntem obisnuiti la un alpinsim mult mai "sportiv" decat vesticii. Adica ne legam mai putin in coarda si mergem mai mult pe cont propriu. Nu avem cultura alpina a ghetarului cum o au ei. La noi fiecare e pe cont proriu si are in grija mai mult de el si apoi de echipa.

stefanm14
24th January 2006, 22:19
Si s-a lovit, a patit ceva ?

Lidia
24th January 2006, 22:24
Darkslowstar: suuuuper pozele. Mi-ar fi placut si mie sa fac alpinism dar nu a fost sa fie. Iubesc muntele si in Carpatii nostii (cel mai des in Apuseni) am fost de multe ori dar am batut la pas doar pe traseele turistice.
Fa site-ul ala si trimite-mi si mie link-ul :)

Darkslowstar
24th January 2006, 22:25
Stefan: Numai in sentimente :D:D:D. Faza draguta e ca el zbiera la mine sa il ajut sa iasa de acolo si eu ii spunem: imediat sa gasesc un unghi mai bun :D. Cum eram legati in coarda si el era la mijloc nu se putea intampla nimic.

Lidia, eu m-am apucat de alpinismul propriu-zis abia la 25 de ani, deci vezi ca nu e prea tarziu. Trebuie numai sa vrei :ok:

Lidia
24th January 2006, 22:36
Darkslowstar: multumesc pentru incurajari... am cam trecut de multisor de varsta asta (daca ma uit in colt ce scrie la tine pot sa spun ca inaintea ta :P ). Dar cum ma simt ca la 18 ani atunci inseamna ca mai am timp.... nu? :)

In alta ordine de idei... cred ca nu te-ai apucat de unul singur de alpinism. Ai mai avut macar un prieten care sa fi dorit acelasi lucru ca si tine. Putinii prieteni care ii am prefera sa mearga la munte cu masina, sa doarma la hotel si sa stea pe o terasa seara la baut si la fumat. Din punctul meu de vedere astea le poti face si in Bucuresti asa ca nu ma duc la munte cu ei.

stefanm14
24th January 2006, 22:37
Deci aviz amatorilor, sa nu va duceti cu dark pe munte ca va lasa sa zbierati...ca sa-i iasa lui poveste apoi pe OLS :D....

La 25 ani !?! Pai o sa ma apuc si eu mai spre pensie atunci :D

Darkslowstar
24th January 2006, 22:58
Lidia, am prieteni care s-au apucat dupa 30 de ani, numai sa vrei pt ca scuze poti gasi la orice varsta. Si sa-ti doresti cu adevarat sa faci asta.
Ba chiar singur m-am apucat, am umblat vreo catva ani singur pe munet, si vra si iarna si apoi m-am dus la un instructor de alpinism. La panoul de catarare mi-am facut o groaza de prieteni, cu care ma dau sia cum. Foarte simplu (vezi fraza 2, paragraf 1)

stefanm14
24th January 2006, 23:03
Dark, in Piatra Craiului ai fost ? Am auzit ca acolo ar fi "paradisul alpinistilor" in Romania, chiar am fost asta vara.

Darkslowstar
24th January 2006, 23:10
A fost odata si odata, dar acum toate traseele ( cu exceptia celor din prapastii) sunt in paragina si extrem de periculoase. In Bucegi e raiul alpinistilor. :D Am fost de multe ori si probabil merg in we, daca totul merge bine.

Lidia
25th January 2006, 00:13
Darkslowstar: intradevar dupa o anumita varsta judeci de mai multe ori inainte sa faci un lucru. Dar acum chiar nu caut scuze.
Am umblat de una singura pe munte de multe ori. Inca din scoala generala mergeam cu cortul cu ai mei la Stana de Vale in Apuseni. De acolo plecam de una singura pe toate traseele de o zi pe care le puteam face. Bineinteles ca la intoarcere, tata care ma stia foarte bine, ma lua la intrebari pe unde am stat atata, iar textul meu era de fiecare data "am stat la Izvorul minunilor". Nu ma credea dar accepta raspunsul. Totul s-a terminat pe la 18 ani cand am plecat din Stana de Vale catre Moara Dracului. Acolo imi intrase in cap ca trebuie sa ajung la Cetatile Ponorului. Eram cu o verisoara care a refuzat sa vina cu mine si s-a intors inapoi. Astfel ca ai mei au aflat pe unde umblu si nu au anuntat politia. Traseul nu se putea face intr-o zi. Asa ca am ajuns la Padis, am innoptat acolo pe un scaun in holul cabanei (cum nu plecasem cu intentia de a ajunge la Padis, bani nu aveam la mine ca sa ma cazez... si oricum nici nu erau locuri), a doua zi am coborat la Ponoare si seara eram inapoi in Stana de Vale. Nu are rost sa-ti descriu mustruluiala care am luat-o.
Dupa ce ma scapat de ai mei venind in Bucuresti la facultate, mi-am reluat obiceiul de a pleca de una singura. Insa nu a durat mult. Am avut neplacerea sa constat ca si pe traseele turistice sunt barbati veniti la agatat. Pe Jepi am patit-o urat de tot... doi *******i se tot tineau dupa mine si am reusit sa scap de ei dupa ce, din disperare, m-am agatat eu de trei tipi care coborau catre Busteni. Tremurand toata si aproape plangand i-am rugat sa ma ia cu ei Busteni. De acolo am luat primul tren care a venit in gara si am fugit. Trenul m-a dus la Cluj si de acolo, cu ocazie, am ajuns la Zalau. Nu le-am zis nimic la ai mei chiar daca tata a banuit ceva vazandu-ma acasa fara bagaj.
Astfel s-au sfarsit plimbarile mele de una singura. Dupa exeprienta de pe Jepi si acum, pe strada, ma mai intorc sa vad cine e in spatele meu. De una singura nu o sa mai merg NICIODATA. :(

stefanm14
25th January 2006, 09:17
Lidia, eu sincer nici nu vad placerea de a merge de una singura pe munte, nemaivorbind de pericolele existente.

aliss
25th January 2006, 09:58
Dark...am vazut ca ai pomenit intr-una din poze de un coleg "Miu"...Cati ani are?...Nu de alta, dar s-ar putea sa avem un amic comun:D (desi...cel pe care il stiu eu face escalada si nu alpinism:) )

Darkslowstar
25th January 2006, 11:37
Este chiar acela, :D a fost prima lui escapada alpinistica serioasa :). Are 21 cred.

aliss
25th January 2006, 12:05
tu vorbesti serios?:D....adica cel pe care il stiu eu are tot 21...ma rog face 22 anul asta....