PDA

View Full Version : NBA Top 20 players



Raptor
10th August 2005, 01:42
Astia-s ai mei:

1. KG
2. Bron
3. TD
4. Shaq
5. T-Mac
6. Iverson
7. Vince
8. Kobe
9. Wade
10. J O'Neal
11. AK47
12. Paul Pierce
13. Dirk Nowitzki
14. J-Kidd
15. Nash
16. Amare
17. Ben Wallace
18. J-Poor
19. Yao
20. Shawn Marion

Now put on your list...

caseta
10th August 2005, 02:42
1. kg
2. duncan
3. wade
4. lebron
5. nash
6. shaq
7. nowitzki
8. kidd
9. kobe
10. jermaine o'neal
11. amare
12. big ben
13. iverson
14. mcgrady
15. artest
16. ray ray
17. baron davis
18. arenas
19. kirilenko
20. marion

Kobe24
10th August 2005, 05:13
1. duncan
2. kg
3. kobe
4. t-mac
5. kidd
6. iverson
7. wade
8. nash
9. shaq
10. jermaine o'neal
11. baron davis
12. nowitzki
13. lebron
14. ray allen
15. amare
16. ben
17. carter
18. pierce
19. stojakovic
20. billups

eddy_jozsa
10th August 2005, 10:59
1. nowitzki
2. iverson
3. shaq
4. lebron
5. carter
6. ben wallace
7. wade
8. amare stoudamire
9. nash
10. garnett

----restu sunt asa de umplutura, e cam mult 20 de jucatori----

11. pierce
12. marion
13. kidd
14. mcgrady
15. finley
16. hamilton
17. billups
18. ray allen
19. kirilenko
20. ginobili

deko
16th August 2005, 02:21
wade
carter
kobe
o'neal
t-mac
lebron
desmond mason
amare
iverson
ginobili

PS:cine-i AK-47?

just2play
16th August 2005, 10:06
kobe
vince
iverson
nash
shaq
duncan
wallace
lebron
t-mac
garnett
kidd
amare
ginobili
horry

Nightfly
16th August 2005, 14:58
AK-47=Andrei Kirilenko(Utah Jazz)

EDIT (Raptor) : Si poarta tricoul cu nr. 47... :evil:

Sheed
16th August 2005, 17:23
Am citit posturile de mai sus si m-a frapat faptul ca foarte multi dintre voi aveti in primii 5 jucatori o groaza de fundasi (peste 3 in medie); DE CE?
perioada de dupa Jordan a demonstrat faptul ca conditia esentiala pentru a cistiga titlul este aceea de a avea un om mare valoros (chiar si salariile respecta acest trend) si aici intra Timmy, Shaq, Wallaces;Kobe, T-mac, iverson, vince au impreuna o caruta de playoffuri ratate; oare de ce? poate ca nu sunt suficient de valorosi nu? De partea cealalta, dintre oamenii mari , doar Garnett a comis-o.

In alta ordine de idei am vazut zilele trecute meciul 5 din finala conferintei de est dintre Detroit si Miami si mi s-a parut Shaquille absolut senzational. Cit timp a rezistat fizic, l-a spulberat pur si simplu pe ben wallace, de fiecare data cind a primit mingea. Ma simt nevoit sa fac un lobby aici pt Shaquille pentru ca vad ca e cam underrated aici pe forum. Parerea mea e Shaq este foarte tehnic , contrar a ceea ce spune toata lumea , capacitatea lui de pozitionare in caciula este extraordinara (fapt care tine foarte mult de bball IQ). De aceea ma simt nevoit sa-l pun pentru al 6-lea an consecutiv pe prima pozitie in top.


1.Shaq
2.Timmy
3.Jermaine O'Neal
4.KG
5.Amare Stoudemire
6.Kobe
7.Iverson
8.Dirk
9.Billups
10.T-Mac
11.Ben
12.J-kidd
13.M.Camby
14.R.Allen
15.S.Nash
16.P.Stojakovic
17.V.Carter
18.Yao
19.Marbury
20.Arenas

Primele 10 pozitii sunt corecte, la restul a trebuit sa ma gindesc mai mult si cred ca si asa nu am analizat toate optiunile posibile.

Nightfly
16th August 2005, 22:23
Voi pune numele si poreclele doar pentru ca imi place mie cum suna :) deci daca vreti nu le cititi

1.Snack O'meal :P(indubitabil cel mai dominant jucator in ultimii 8-9 ani si un scurt citat
pentru ce poate face el:"Don't do it like that Shaq, don't do that anymore, stop it!"
2.Kevin "Big Ticket" Garnett
3.Timothy( :) ) "Big Fundamental" Duncan
4.LeBron "King" James
5.Amare "STAT" Stoudemire
6.Allen "The Answer" Iverson
7.Vince "Vinsanity;Dr Funk" Carter
8."Big Ben" Wallace
9.Dwayne "Flash" Wade
10.Steve "Nashty" Nash
11.Jermaine "JO" O'Neal
12.Dirk "NU ARE PORECLA DESI AM CAUTAT O GROAZA" Nowitzki
13.Jason "J-Kidd" Kidd
14.Tracy "T-Mac;McCrazy" McGrady
15.Ray "SugaRay;Jesus" Allen
16.Yao "Ming Dynasty" Ming
17.Chauncey "C-Bizzle" Billups
18.Emmanuel "Manu" Ginobili
19.Robert "Big Shot Rob" Horry
20.Shawn "The Matrix" Marion

just2play
17th August 2005, 08:41
foarte misto ideea cu poreclele nightfly...chiar daca nu l-ai trecut pe lista - ceea ce ma mira - poti sa imi spui ce porecle ale Kobe Bryant??

Raptor
17th August 2005, 10:09
Porecla lu Kobe (daca de EBC) e "The Lord Of The Rings" (dupa ce initial a fost "Three Rigns). Dar mai are si altele (in afara de simplul "Kobe" care tine loc si de nume si de porecla). TheKobe ar trebui sa stie.

Nightfly
17th August 2005, 10:24
Da sau ar mai fi El Nino pe vremea cand era "mai tanar", bine ca asa cum a zis si Raptor de fapt Kobe e porecla lui ca sa zic asa insa oricum Dirk Nowitzki chiar nu are porecla daca restu le stiam fara sa caut la el am cautat in prostie si degaba tot ce am gasit a fost un poll de genu let's pick a nickname for Dirk...(mi-a sugerat Raptor unul "The German Assasin" :p )

caseta
17th August 2005, 12:57
stiu ca aici e vorba de optiuni personale, dar totusi nu ma pot abtine sa nu comentez

Kobe, T-mac, iverson, vince au impreuna o caruta de playoffuri ratate; oare de ce? poate ca nu sunt suficient de valorosi nu?
si totusi ei apar in top si wade nu. :o: desi wade nu a ratat nici un playoff .... cel putin deocamdata. nici chiar cind avea o echipa care a inceput sezonul cu 7 infringeri. echipa in care brian grant era aproape 0 (din pacate genunchii l-au lasat) si eddie jones era in mare parte ineficient.

wade cred ca e intre primii in clasamentul all time al rookies care au marcat game winning shots. chiar as vrea sa vad o statistica pe tema asta. eu tin minte vreo 3-4 si cred ca au fost si altele.

asa ca dp asta dv nu sunt de acord cu clasamentul tau :nah:

thekobe
17th August 2005, 14:02
Kobe, T-mac, iverson, vince au impreuna o caruta de playoffuri ratate
si duncan, snaq, kidd si ilgauskas au impreuna o caruta de playoff-uri ratate


capacitatea lui de pozitionare in caciula este extraordinara (fapt care tine foarte mult de bball IQ)
tinea pe vremuri. acum tine de sunca


desi wade nu a ratat nici un playoff .... cel putin deocamdata
2/2. wow.


nici chiar cind avea o echipa care a inceput sezonul cu 7 infringeri.
nu era echipa lui. est.


wade cred ca e intre primii in clasamentul all time al rookies care au marcat game winning shots
primii cati ? iti dai seama ca au fost cateva mii de rookies in nba...

----------
the dagger
http://img358.imageshack.us/img358/319/dagger7fd.jpg

caseta
17th August 2005, 19:52
primi 5 sau in cel mai rau caz 10.
au fost si altii care au pierdut playoff-ul in east. lebron spre ex. ;)
echipa de anul trecut a lui lebron a fost mai buna decit miami de acum 2 ani. ca talent, caci dpdv al rezultatelor ... stim cu totii ce s-a intimplat.

Sheed
17th August 2005, 20:04
@caseta: deocamdata nici bron nici DW nu sunt eligibili de o nominalizare aici. Sa mai treaca un an cel putin, si dupa aceea putem vedea cu adevarat cit de buni sunt fiecare dintre cei 2 -parerea mea.

Eu cred ca totusi nu trebuie sa ne aruncam asa aiurea cu DW sau Bron. Pot in continuare sa fie un burst in NBA ambii, sa zicem de talia lui McGrady care nu a facut nimic pina acum in NBA. Cel putin DW poate fi foooooooooooarte overated de catre noi dupa prestatia din ultimul playoff. Eu zic sa mai asteptam si sa speram (dupa caz) ca la anul vor intra in top 10.

Raptor
18th August 2005, 07:26
Mie nu mi se pare corect sa nu fie nominalizati din simplul fapt ca pot fi "un burst" si ca sunt prea tineri. CU ATAT MAI MULT TREBUIE NOMINALIZATI. Cu atat de putina experienta in NBA sa faci ce fac ei acum e deja foarte mult.

Daca intra in liga un rookie care da 50 de puncte pe meci, ce faci, zici "stai domne ca asta e un burst... sa vedem mai incolo ce-i poate pielea..."? Nu, constati ca joaca excelent si actionezi ca atare (il treci in top 10).

LeBron e cel mai complet jucator: medie mare de PPG, RPG, APG, SPG, e omul bun la toate, joaca in echipa (cine s-ar fi gandit - au fost meciuri in care nici nu aruncase de trei ori pana la halftime si avea 5-6 assisturi). Practic singurul lucru care-l limiteaza pe LeBron e cat de buni sunt coechipierii pe care-i are.

Wade a ajuns in playoff cu echipa cu care (mai mult sau mai putin) o are acum Kobe la Lakers, si diferenta e destul de mare... Nu vreau sa zic ca Wade e mai bun ca Bryant, dar eu zic ca asta ne indica unele lucruri.

Overall, nu mi se pare corect ce ai zis, dar whatever, fiecare cu principiile lui.

thekobe
18th August 2005, 08:38
cum ziceam
in primul sau sezon wade a fost un jucator bunicel pe parcursul sezonului regulat
16-4-4 cu cateva sclipiri
echipa a fost carata in spate in principal de odom si eddie jones
wade a fost pt miami ce este parker pt spurs
in playoff a iesit la rampa dar asta e alta poveste

pt viitoare comparatii tine cont ca la varsta lui wade din sezonul tocmai incheiat kobe facea 15-1 in playoff

Raptor
18th August 2005, 09:07
Dar ma gandesc... Kobe... sau Shaq? :D

Si daca echipa a fost carata de Odom si Eddie Jones... oara la Lakers cu Odom si Caron Butler cum o fi fost? Intrebari retorice :rolleyes:

Sharkie
18th August 2005, 11:34
1.D. Wade...sunt si subiectiv in alegerea asta........dar asa cred io
2.K. Garnett
3.Shaq
4.A. Iverson
5.T. Duncan
6.LB James
7.K. Bryant
8.V. Carter
9.T-mac
10.D. Nowitzki
11.A. Stoudemire
12.R. Allen
13.Big Ben
14.M. Bibby
15.S. Nash
16.J. Kidd
17.P. Pierce
18.S. Marion
19.Y. Ming
20.G. Arenas

Cam astia ar fi......

Raptor
18th August 2005, 12:02
Pai toti sunt subiectivi aici... ca nu e un clasament batut in cuie...

caseta
18th August 2005, 12:58
Eu cred ca totusi nu trebuie sa ne aruncam asa aiurea cu DW sau Bron. Pot in continuare sa fie un burst in NBA ambii,

cred ca vrei sa zici "bust". deocamdata amindoi s-au dovedit foarte buni. nu sunt deloc overrated dupa parerea mea .... singura greseala ar fi sa te astepti de la vreunul din ei sa fie perfect. probabil vor mai avea si cite un an mai prost, ca sa nu mia vorbesc de meciuri proaste ...

dar dupa parerea mea ... amindoi s-au dovedit valabili, mai ales ca "minunea" nu a tinut doar 1 an ci 2. eu sper sa fie cu adevarat reprezentantii noii generatii care va reusi sa readuca nba-ul acolo unde l-a dus jordan .....


@thekobe - kobe avea avantajul citorva sezoane petrecute deja in nba. wade NU. kobe il avea pe shaq si cel mai bun supporting cast al lui lakers din toti cei 3 ani in care au luat titluri

Danila
18th August 2005, 13:19
pe cand un top 145?

thekobe
18th August 2005, 13:30
kobe avea avantajul citorva sezoane petrecute deja in nba. wade NU.
asta e, fiecare joaca pe unde poate. pana una alta anii trec la fel.


kobe il avea pe shaq si cel mai bun supporting cast al lui lakers din toti cei 3 ani in care au luat titluri
wade i-a avut pe snaq + zo si au jucat in est [etc etc]
niciodata nu o sa fie aceleasi conditii
eu doar i-am adus aminte lui raptor ce facea kobe la 23 de ani ca probabil a uitat
recomand seria cu spurs in special

Raptor
18th August 2005, 13:51
Nu zic ca nu facea... dar vezi tu... pe "vremea aia", si ma refer in 2001 de ex, in seria LA Lakers cu Sacramento, Shaq avea, dupa doua meciuri, 44.5 ppg si 20.5 rpg. Kobe 28.0 ppg si 6.5 rpg.

De aici rezulta => Kobe juca foarte bine, acum joaca cam tot asa;
=> Shaq juca FORMIDABIL!

Shaq-ul de atunci nu se compara cu O'Neal-ul de acum... poate ca pe vremea aia faceau oamenii triple-team la el si tot degeaba => un Kobe foarte liber.

Sheed
18th August 2005, 13:58
@raptor : Corect, dar Kobe a cistigat iar DW nu. Ai vazut si tu anul asta cit e de greu sa cistigi un titlu. Deocamdata DW nu se ridica la nivelul lui Kobe de atunci, deci evident ca nici la nivelul acestuia de acum. Asta nu inseamna ca in 3-4 ani cind mai pune putin creier(baschetbalistic,evident) nu poate fi mai bun decit a fost si va fi kobe vreodata.

Deocamdata nu joaca in aceeasi liga cu Kobe.

caseta
18th August 2005, 16:32
sa nu imi zici ca s-a mutat in euroliga ...
sau s-a reinfiintat ABA ?!?
:D

Raptor
18th August 2005, 18:00
E in NBDL ca Smush Parker si Matt Carroll... :D

Danila
19th August 2005, 10:03
aba exista si acum apropo

MadSkillz
19th August 2005, 12:05
1. KG
2. Kobe
3. Iverson
4. Nash
5. Duncan
6. T-Mac
7. Kidd
8. Marbury
9. LeBron
10. Wade
11. Shaq
12. Ray Allen
13. Carter
14. Amare
15. Baron Davis
16. Carmelo
17. Ming
18. Jermaine O`Neal
19. Nowitzki
20. Stojakovic

eatdaworm
21st August 2005, 13:37
1.KG
2.Iverson
3.Big Ben
4.Amare
5.T-Mac
6.Ray Allen
7.Nash
8.Chauncey
9.Tayshaun
10.Kobe
11.Carmelo
12.LeBron
13.Rasheed
14.Nowitzky
15.Dwayne
16.Vince
17.Marbury
18.Jermaine
19.Duncan
20.Horry

kyoyf
26th August 2005, 14:15
Oi fii yo rookie in forum dar totusi:
1.Kobe Bryant-pentru simplul fapt ca a dus echipa in spate dupa plecarea lui shaq, payton, malone un sezon intreg in care a reusit 27 ppg, toate acestea dupa o accidentare!!!!!!!!!!!
2.Vince Carter
3.Tracy McGrady
4.Kevin Garnett(din cauza ca n-are echipa, nici makar coechipieri de valoare medie insa e un jucator fenomenal!!!!)
5.Shaq- totusi unul dintre cei mai buni 50 all-time! nu-l mai tin pixurile!
6.Ginobilli
7.Duncan
8.Allen Iverson
9.Nash(MVP)
10.Big Ben Wallace
11.Amare Stoudemire
12.Dwayne Wade- pentru un sophomore joca foarte bine
13.Lebron James-super-echilibrat jucator
14.Tony Parker
15.Nowitzki
16.Carmelo Anthony
17.Jason Kidd
18.Ray Allen
19.Rashard Lewis
20.Shawn Marion
Yo nu incerc sa imi impun punctul d vedere, insa incerc sa-mi exprim opinia!

Sheed
26th August 2005, 14:57
in afara de astia pe care i-ai scris mai sus sunt curios daca mai stii inca 20

Dirk
26th August 2005, 15:08
Topul meu:
1. Tim Duncan
2. LeBron James
3. Kevin Garnett
4. AI
5. Dirk Nowitzky
6. Dwayne Wade
7. Amare Stoudemire
8. Steve Nash
9. Vince Carter
10. Shaquille O'Neal
11. Tracy McGrady
12. Ray Allen
13. Gilbert Arenas
14. Ben Wallace
15. Rasheed Wallace
16. Manu Ginobili
17. Shawn Marion
18. Paul Pierce
19. Tony Parker
20. Antawn Jamison

Ancutza_me
26th August 2005, 15:28
1. Kobe
2. KG
3. Dirk
4. Ginobilli
5. Shaq
6. Duncan
7. Vince
8. Nash
9. LeBron
10. Wade
11. Amare
12. J-Kidd
13. T-Mac
14. Big Ben
15. Hamilton
16. Ray Allen
17. Marion
18. Stojakovic
19. Bibby
20. J O'neal

thekobe
26th August 2005, 15:58
topurile astea sunt bazate pe ce ? aspect fizic, skill, realizari ?

Sharkie
26th August 2005, 16:07
Fiecare ce considera.............

kyoyf
26th August 2005, 17:39
@sheed: Chiar daca nu m-ai mai vazut p aici asta nu inseamna ca nush si yo cate ceva :P
P.S. Mai stiu inca 40 daca ma chinui oleak! :headbang:

Ancutza_me
27th August 2005, 13:10
fiind un top personal, cred ca fiecare are dreptul sa-si aleaga preferatii cum crede el\ea mai bine. nu cred ca trebuie justificate/argumentate alegerile si criteriile, mai ales ca oricum sunt subiective si poate altii nu sunt de acord cu ele, provocand iarasi anumite "dezbateri", de altfel atat de frecvente pe orice forum ;)

caseta
27th August 2005, 16:20
in general asta e ideea unui forum - sa dezbati niste idei.
daca vrei doar sa iti exprimi o parere fara sa auzi comentarii legate de ea, o scrii intr-un notepad la tine pe computer si nu o publici pe net.
altfel, orice afirmatie si comentariu intr-un spatiu public, va fi comentat de audienta, "whether you like it or not".

just_me
27th August 2005, 17:37
sunt curios daca exista vreun criteriu dupa care fiecare insiruie 20 de jucatori fara a avea un numitor comun..nu poti compara pe iverson cu shaq sau cu kg prin simplul fapt ca nu fac acelasi lucru in teren.

din punctul meu de vedere e mai bine sa ma abtin de la a face un astfel de top pt ca nu as sti cu cine sa incep..poate singura ordine ar fi ordinea in care imi vine in minte.

thread-ul asta e un pic neobisnuit pt ca parerile oamenilor nu se pot comenta pt ca argumentul general in favoarea topului fiecaruia este "astea sunt preferintele mele netinand cont de statistici si alte alea"

in fine poate ca conteaza doar care sunt cei mai buni 20 jucatori nu si ordinea valorii acestora.

Ancutza_me
28th August 2005, 00:07
in general asta e ideea unui forum - sa dezbati niste idei.
daca vrei doar sa iti exprimi o parere fara sa auzi comentarii legate de ea, o scrii intr-un notepad la tine pe computer si nu o publici pe net.
altfel, orice afirmatie si comentariu intr-un spatiu public, va fi comentat de audienta, "whether you like it or not".
ok ai dreptate, desi nu ma refeream in totalitate la ce ai scris tu. in principal, si cred ca e valabil pentru toti, cel mai important criteriu de clasificare este ca "ala-mi place mie cel mai mult". acesta este si motivul pt care in multe dintre topurile publicate aici au si jucatori nu foarte eficienti ca sa zic asa in locurile fruntase. de exemplu mie imi place foarte mult dirk pt ca mi se pare unul dintre cei mai completi si moderni jucatori de baschet pe care i-am vazut eu - ce-i drept nu prea multi. prin modern in baschet inteleg un jucator care poate evolua pe majoriatea posturilor, care sa aiba atat abilitati tehnico-tactice cat si atletice, psihologice si logice. de asemenea, mai implac si jucatorii simpli, nu foarte spectaculosi, TD, care in schimb isi fac treaba foarte bine, desi aceasta este clar delimitata. sper ca acum ne intelegem :D ca intre rautociosi care nu pot sa nu comenteze /completeze parerile celorlalti ;)

Raptor
28th August 2005, 00:17
Pe mine ma enerveaza jucatorii aia ^^^^^^^^^^^^

SilverZeus
28th August 2005, 01:01
prin modern in baschet inteleg un jucator care poate evolua pe majoriatea posturilor, care sa aiba atat abilitati tehnico-tactice cat si atletice, psihologice si logice. ;)

...asta e TD, claaar...:D :P

MadSkillz
28th August 2005, 01:12
Doar ca nu evolueaza pe mai multe posturi.

mishu
28th August 2005, 02:39
io nu dau un top... inclin pe ideea ca nu poti sa pui 20 de jucatori asa la gramada... mere cu pere cu prune... etc...
io dau patru line-up-uri... in total 20 jucatori...
1. kidd, t-mac-kg, td-shaq... as vrea sa vad orice echipa din lume jucand impotriva astora cinci... toate argentinele (tot respectul pentru manu si scola) si porto ricele...
2. nash, lebron-dirk, amare-ming
3. iverson, vince-manu, jermaine-ben
4. wade, kobe-artest, ak-camby

le-am dat la repezeala fara sa ma gandesc prea mult... stiu ca nu am respectat suta la suta posturile la iverson, wade, artest sau amare... dar au jucat si pe posturile astea... cel putin amare e clar pf...

probabil ca o sa sara unii cum de la pus pe t-mac in primul cinci... dar am si eu o boala... daca as fi fost suta la suta obiectiv cred ca l-as fi pus pe lebron...

caseta
28th August 2005, 16:02
ok ai dreptate, desi nu ma refeream in totalitate la ce ai scris tu. in principal, si cred ca e valabil pentru toti, cel mai important criteriu de clasificare este ca "ala-mi place mie cel mai mult". acesta este si motivul pt care in multe dintre topurile publicate aici au si jucatori nu foarte eficienti ca sa zic asa in locurile fruntase. de exemplu mie imi place foarte mult dirk pt ca mi se pare unul dintre cei mai completi si moderni jucatori de baschet pe care i-am vazut eu - ce-i drept nu prea multi. prin modern in baschet inteleg un jucator care poate evolua pe majoriatea posturilor, care sa aiba atat abilitati tehnico-tactice cat si atletice, psihologice si logice. de asemenea, mai implac si jucatorii simpli, nu foarte spectaculosi, TD, care in schimb isi fac treaba foarte bine, desi aceasta este clar delimitata. sper ca acum ne intelegem :D ca intre rautociosi care nu pot sa nu comenteze /completeze parerile celorlalti ;)
poti sa evaluezi obiectiv sau subiectiv. eu am incercat sa fiu cit mai obiectiv. sincer, nu imi place TD, dar .... nu pot sa nu il bag in top. ba chiar nu pot sa nu il bag in primii 5. ar fi nerealist. eu, cel putin, am evaluat jucatorii gindindu-ma la modul: "daca as avea o echipa in nba, care jucator m-ar ajuta cel mai mult as cistig". recunosc ca imi place wade, dar cred sincer ca are mari sanse la MVP. si ca o echipa in care joaca el, are mari sanse sa cistige. la ce nivel ... asta e determinat si de restul echipei.

acum ... fiecare evalueaza cum crede el .... de ex raptor care e innebunit dupa dunkeri, i-a pus pe carter si mcgrady mai sus decit altii, iar sheed care e cu defensu, a bagat defenderi si PF/C pe primele pozitii.

Raptor
28th August 2005, 16:13
Topul asta nu l-am facut pentru ca-s innebunit dupa dunkeri... se pare ca uiti ca Vince si T-Rex sunt mult mai mult decat dunkeri... sa nu-mi zici ca ei nu-si au loc in top 20 players in the NBA ca...

kyoyf
28th August 2005, 17:15
tre sa fiu d acord cu raptor: vince nu e numai un dunker, contribuie si cu assisturi si 3pt! pe de alta parte tre sa fiu de acord si cu caseta: topul, cel putin in privinta mea, este alcatuit din jucatorii care m-ar ajuta pe mine cel mai mult daca as fi GM, insa este bazat si pe rezultatele obtinute de-alungul carierei! deci yo nu l-as putea pune pe wade mai sus de kobe din doua motive: kobe este jucatorul meu favorit, il consider unul din cei mai completi din liga, si kobe are la activ mai multe meciuri jucate si titluri castigate!

Raptor
28th August 2005, 17:49
Dar Wade este up-and-coming... deci daca te gandesti la o perspectiva pe mai multi ani, l-ai alege pe Wade cred eu.

mishu
28th August 2005, 17:56
si titluri castigate!... in mare parte datorita lui shaq...

kyoyf
28th August 2005, 18:06
si vrei sa imi spui ca el nu a contribuit deloc, sau vreun alt coechipier! legat de wade, yo am fakut clasamentul petru zilele noastre, si daca as alege un prospect nu as putea alege intre wade si lebron!

thekobe
28th August 2005, 18:49
mishu ai idee cate campionate a castigat snaq fara kobe, din liceu si pana acum ?

kyoyf
28th August 2005, 21:50
are dreptate thekobe, in orice echipa nu numai un all star contribuie la victorii, ci e un intreg sistem!
de exemplu cine a castigat anu asta titlul? Duncan?Parker?Manu?sau Spurs?
Orice jucator care a marcat sau care a avut contact cu mingea a ajutat in felul lui echipa sa castige! deci campionatele nu le-au castigat shaq cu kobe, ci lakers!

Adrian
28th August 2005, 23:05
lol....ia uite la ei ce bine se inteleg, manca-i-ar mama...
Adevarul e ca "thekobe" cam avea nevoie de sustinatori proaspeti pe aici..."kyoyf" parca tu ziceai ca bietul de Kobe nu a putut sa se afirme ca a stat in umbra lui Shaq? Ia uite anul asta la el unde a dus echipa cand a iesit de sub umbra:)). Sa nu-mi spui de media de ppg ca asta nu reflecta neaparat valoarea unui jucator. In exemplul lui si al lui Iverson, inseamna mai mult ca nu are altcineva cine sa arunce din echipa aia - dovada faptul ca in eff nici unul dintre ei nu e in top 50, adica arunca tot, vrute si nevrute. Nu ma intelege gresit, amandoi sunt jucatori foarte buni, dar nu pentru ppg!

Asa ca nu trebuie sa judeci valoarea unui jucator prin prisma rezultatelor personale (in postul anterior o nimerishi), ci prin ale echipei lui.

Cat despre top 20...oricine are 5-6 jucatori preferati, dar dupa aia pun pariu ca incepi sa ii pui in ordinea in care iti vin in minte. Asa ca preferatii mei ar fi:
1. Iverson
2. Artest ...astia doi pentru ca sunt cei mai pasionali jucatori la ora asta
3. Duncan - The Fundamental
4. Vince Carter - pentru dunk-uri
5. Lebron James - pentru ca eu cred ca va fi intr-adevar noul Jordan, cu conditia sa aiba cel putin inca un All Star langa el
6. Rashhed - desi urasc Detroit, Sheed mi-e simpatic pur si simplu, cum isi da el ochii peste cap mereu la orice decizie.
ETC ETC ETC ETC

kyoyf
28th August 2005, 23:34
e clar, yo crek stiu ce iti place la artest, ca se ia la bataie cu suporterii lui detroit(crek d aiai ii si urasti), pai daca asta inseamna la tine pasionali, e clar nu stii despre ce e vorba :no: !Legat de kobe, e jucatorul meu preferat, iar daca am spus ca a stat in umbra lui shaq asta nu inseamna ca shaq a constituit echipa lakers, asta iseamna ca munca depusa d el a fost mai recunoscuta de altii, insa nu uita ca kobe a avut si medii de ppg mai mari decat in sezonul asta!
P.S. Nu uita ca baschetul se joaca pe cosuri! deci cine marca cele mai multe este implicit unul din cei mai buni! :degete:

thekobe
28th August 2005, 23:49
Ia uite anul asta la el unde a dus echipa cand a iesit de sub umbra:)).
eu zic (,) ca a dus-o destul de bine pana s-a accidentat cu toate ca echipa era in cea mai mare parte praf si avusesera loc o groaza de schimbari (jucatori, antrenori, tactica etc). dar normal ca ne place sa vedem totul in alb si negru.
daca reuseste mitchell sa puna mana pe watson si lo wright, cu kobe trecut pe aripa in loc de initiator, nu as vrea sa fiu in pielea "haterilor". cu atat mai mult dupa vara lui 2007.

p.s. poate ai uitat dar a mai fost o perioada cand "a iesit din umbra", prin 2003, cand the big mumbler nu functiona la parametri normali si jackson l-a facut pe kobe prima optiune in /_\. rezultatul : http://www.nba.com/features/kobe_40plus_030221.html

MadSkillz
28th August 2005, 23:50
Si implicit un pusti de 15 ani nu trebuie sa`i arate degetul unuia de 30.Ca poate cine stie.

caseta
29th August 2005, 01:55
Topul asta nu l-am facut pentru ca-s innebunit dupa dunkeri... se pare ca uiti ca Vince si T-Rex sunt mult mai mult decat dunkeri... sa nu-mi zici ca ei nu-si au loc in top 20 players in the NBA ca...
m-ai inteles gresit. ce voiam sa zic e ca tinzi sa apreciezi mai mult jucatorii mai spectaculosi, si de aia ii asezi mai sus in top. NU am zis ca nu isi au locul in top si NU a fost o critica la adresa ta. era doar un exemplu despre cum preferintele fiecaruia (nu neaparat in materie de jucatori, cit in materie de stil de joc) afecteaza valoarea pe care fiecare o atribuie unui jucator.


mishu ai idee cate campionate a castigat snaq fara kobe, din liceu si pana acum ?
pot sa fac eu o aproximare legata de cite campionate a luat shaq in nba fara kobe. cam cite a luat deocamdata si kobe fara shaq. ;)

pina la urma in toata disputa asta kobe vs shaq ... vom vedea in citiva ani.
insa kobe, pt a-si dovedi valoarea, nu ar tre sa astepte vara lui 2007.
iar daca in 2007 lakers spera la (sau chiar il vor lua pe) amare ... cred ca ar fi o mare nepotrivire intre kobe si amare. sa nu uitam ca amare isi spune singur STAT si orogoliul lui kobe nu e tocmai mic.

daca amare poate sa joace cu unul ca nash, nu cred ca se va intelege DE LOC cu kobe. e doar parerea mea ....

Adrian
29th August 2005, 02:04
e clar, yo crek stiu ...

Mad, forumul e un spatiu virtual si fiecare face ce vrea cu mana...pardon , degetele lui. Vad ca e nou pe forum, scrie cu crek, cu yo, cu "k"...sper sa vada repede nivelul discutiilor de aici si o sa inteleaga ca aici nu e chat room.
GotMilk, stiu ce inseamna pasional, iar ce s-a intamplat la Detroit e water under the bridge, nu incep iar discutia.
Mai vreau doar sa ii spun lui thekobe ca echipa praf a fost anul trecut una singura , Indiana Pacers, care a jucat si cu baietii cu prosoapele si a ajuns in second round al play off.
Am inteles ca Lakers isi numara foarte bine pasii pentru a fi in 2008 under the cap, ca atunci expira contractele multor staruri...eu sunt convins ca se vor intoarce in "elite class", doar acolo se invartesc cei mai multi bani din lume iar Lakers probabil este cea mai celebra echipa de baschet din lume...ma uitam chiar zilele trecute la ce meciuri sunt transmise pe posturile nationale TV si Lakers au cele mai multe!

mishu
29th August 2005, 02:15
e clar, yo crek stiu ce iti place la artest, ca se ia la bataie cu suporterii lui detroit(crek d aiai ii si urasti), pai daca asta inseamna la tine pasionali, e clar nu stii despre ce e vorba

ho, ho, ho... daca tie ti-ar fi aruncat unu cu berea in cap... sau te-ar fi injurat explica-mi si mie cum ai fi reactionat... tu ai inceput sa arati degete fara sa te provoace nimeni... nu tin sa-i iau apararea neaparat lui artest... cat a ideii de pasional... artest si-a primit pedeapsa (faptul ca a fost pentru un sezon intreg cred s-a dorit a fi un exemplu pentru ca stern sa nu scape liga din mana la capitolu disciplina)... iar cand adrian se refera la pasional se refera la ce face artest pe teren... si probabil ca daca l-ai fi vazut cum joaca ai fi inteles exact despre ce e vorba...

iar cand am spus in mare parte datorita lui shaq... nu am zis ca a fost suta la suta meritul lui shaq... nu sariti asa... cert e ca fara shaq... kobe n-ar fi castigat titlurile alea... e adevarat insa ca in locul lui shaq putea sa fie altcineva de valoarea lui...
e dovedit faptul ca pentru a cuceri titlul e nevoie de cel putin doi jucatori cheie... duncan i-a avut fie pe robinson, fie pe ginobili sau horry alaturi... detroit au o echipa super omogena, tot starting line-up-ul e cheia... back in the time houston ii aveau pe hakeem si pe drexler... nici jordan nu a castigat nici un titlu fara pippen... nu mai stiu daca magic a castigat fara jabbar dar parca nu... in detroit versiunea 90 erau dumars si isiah... iar exemplele pot continua...
asa ca nu o mai luati asa personal cu shaq... statistica zice in momentul de fata ca bryant nu luat titlul fara shaq dar si reciproca e valabila cu singura mentiune ca shaq a ajuns in playoff...

edit... n-am vazut ca in acelasi timp au postat si caseta si adrian

just_me
29th August 2005, 08:38
magic a castigat parca fara jabbar cand, intr-un meci, al finalei (nu mai stiu care) acesta din urma a facut o entorsa nasoala, care s-a complicat(din cauza ca a dus meciul pana la sfarsit) si magic a ajuns sa joace el centru in locul lui jabbar..toti au ras de el dar a cam castigat meciul de unul singur

Kobe24
29th August 2005, 11:16
magic a castigat atunci un meci nu un titlu;) e vorba de meciul 6 al finalei in Philadelphia. A inceput centru....dar a continuat apoi p conducator

thekobe
29th August 2005, 12:18
insa kobe, pt a-si dovedi valoarea, nu ar tre sa astepte vara lui 2007.
el nu asteapta 2007 pentru ca altfel nu se mai antrena toata vara, dar dupa cum ai vazut toate miscarile managementului au fost facute cu anul ala in minte. cum pana la expirarea contractul lui grant si fara sa "tranteasca" sezoane lakers nu aveau prea multe posibilitati sa-si imbunatateasca echipa, au hotarat ca e mai bine sa-si asume niste riscuri cu anumiti jucatori (kwame, bynum, chiar si wafer) si in acelasi timp sa elibereze un max slot avand astfel o flexibilitate mult mai mare. decat sa stai 7 ani cu semifinale si finale de conferinte, mai bine iesi 2 ani in prima runda din playoff si dupa aia te bati la titlul urmatorii 5. si oricum uita-te pe rosterul la lakers si vezi cati (si ce) jucatori sunt pregatiti sa contribuie serios in umatorii 2 ani si tine cont ca trebuie sa se familiarizeze si cu /_\.


iar daca in 2007 lakers spera la (sau chiar il vor lua pe) amare ... cred ca ar fi o mare nepotrivire intre kobe si amare. sa nu uitam ca amare isi spune singur STAT si orogoliul lui kobe nu e tocmai mic.
daca amare poate sa joace cu unul ca nash, nu cred ca se va intelege DE LOC cu kobe. e doar parerea mea ....
atata timp cat amare nu-si spune iwbtosott (i wanna be the only superstar on the team) totul e ok. de asemenea sunt aproape sigur ca kobe poate sa coexiste cu orice superstar bigman din nba cu exceptia lui snaq. cel putin cu garnett si cu duncan are un chemistry deosebit, lucru observat in timpul all-star game-urilor (ca in alta parte n-aveam unde). a, am uitat sa-ti zic ca amare si kobe sunt foarte buni prieteni si amare a fost filmat cand era cu echipa in vestiar si le-a zis tuturor ca dupa parerea lui kobe e cel mai bun jucator din nba.

Raptor
29th August 2005, 13:45
magic a castigat parca fara jabbar cand, intr-un meci, al finalei (nu mai stiu care) acesta din urma a facut o entorsa nasoala, care s-a complicat(din cauza ca a dus meciul pana la sfarsit) si magic a ajuns sa joace el centru in locul lui jabbar..toti au ras de el dar a cam castigat meciul de unul singur

Da, a jucat C Magic si a inscris 42 de puncte + 18 recuperari din cate stiu, si vreo 7 assists.

SilverZeus
29th August 2005, 14:24
...mai, iar ne pierdem in amanunte de genul shaq fara kobe, duncan fara david, etc.......nu stiu cate echipe au castigat titlul avand in componenta UN SINGUR SUPERSTAR, care sa castige finale de unul singur....cate ???????????....jocul asta e "de echipa", nu-l poate castiga un jucator sau 2 sau 3 sau 4, etc.......sunt vreo 8 jucatori plus un antreenor care trebuie sa se completeze unul pe celalalt sa acopere minusurile coechipierului pe care il inlocuieste, etc....desigur, echipa trebuie sa aibe un lider pe care sa se bazeze tot timpul, insa asta nu inseamna ca il pot arunca pe liderul ala singur in teren, cu o minge si sa le castige ceva....deci: kobe, e un jucator sublim si mai important e un lider...cu siguranta e in stare sa ia titlul si fara shaq....doar ca ar avea nevoie de un alt jucator (un Duncan , Garnett, etc) + echipa....la fel si shaq: e si el un lider, insa singur nu le poate face pe toate....


@kyoyf : mah, da cine ce are cu tine????...tu spui ceva si ti-i se raspunde ....asta e o discutie...

kyoyf
29th August 2005, 14:26
cred ca imi datorez niste scuze! dupa cum ati spus sunt nou pe forum si nu prea am idee ce discutii s-au purtat, insa am avut si eu putina treaba cu sportul asta si vreau sa gasesc un loc unde pot sa-mi expun si eu ideile, daca pe acest forum nu se poate, cred ca am sa caut un alt loc!

caseta
29th August 2005, 14:28
the kobe - absolut de acord ca tactica lui lakers pare una buna. sa vedem ce vor reusi sa culeaga dintre free agents din 2007

legat de kobe, ce am vrut sa zic e ca el poate sa confirme/infirme si in anii astia 2 care au ramas pina in 2007. cu diferenta ca de atunci va putea sa confirme/infirme intreaga echipa (adica kobe + pe cine or aduce in 2007 + niste role players)

de altfel, cred ca in modul asta vom avea 2 ani in care sa vedem cum se descurca kobe ca unic leader si apoi inca citiva sa vedem cum si daca se va intelege cu alt superstar si unde vor putea duce echipa. iar daca va fi amare acela, cred ca dpdv al talentului samd, la ora aia amare va fi destul de apropiat de ce era shaq cind a ajuns la lakers. asa ca se va putea face o comparatie destul de corecta intre ce a reusit kobe cu shaq si ce va reusi cu amare.

just_me
29th August 2005, 16:50
magic a castigat atunci un meci nu un titlu;) e vorba de meciul 6 al finalei in Philadelphia. A inceput centru....dar a continuat apoi p conducator

nici nu am zis ca a castigat titlul ci am spus ca acastigat un meci..

Irimus
13th September 2005, 15:40
1.Iverson
2.Duncan
3.T-Mac
4.Carmelo
5.Lebron
6.Rip Hamilton
7.KG
8.Wade
9.Amare St.
10.Nowitki
11.Marbury
12.Kobe
13.Baron Davis
14.Shaq
16.P.Pierce
17.Jermaine O'neal
18.Webber
19.Yao
20.Iguodala

Ady Micinic
15th September 2005, 11:56
Parerea mea:
-cel mai bun ever:
1.Michael Jordan
2.Julius Erving
3.Bill Russell
4.Wilt Chamberlain
5.Magic Johnson
6.Larry Bird
7.Kareem-Abdul Jabbar
8.John Stockton
9.Oscar Robertson
10.Hakeem Olajuwon.

-cel mai bun actualmente:
1.Tim Duncan
2.Kevin Garnett
3.Steve Nash
4.Dwayne Wade
5.Allen Iverson
6.Shaquille O'Neal
7.TracyMcGrady
8.Amare Stoudamire
9.Ben Wallace
10.Manu Ginobili.

Irimus
15th September 2005, 15:13
bai fratilor aproape la nimeni nu apare in top carmelo.Chiar nimeni nu-l place pe melo?Eu zic ca e cel mai bun SF din liga(poate doar carter e mai bun dar el joaca sg acum la nets)

Ady Micinic
15th September 2005, 18:33
Melo, cel mai bun?
Dar ce zici de Lebron, Marion, Kirilenko,Ron Artest, Peja Stojakovic, Rashard Lewis si altii. Nu te lasa indus in eroare doar pentru ca Lebron,Marion sau Kirilenko au jucat pe alte posturi sezonul trecut.Parerea mea...

Irimus
15th September 2005, 19:13
marion habar nu are cum se arunca corect ....si mai e si urat
kirilenko e mereu accidentat
peja nu stie decat sa arunce de la 3
lebron e mai bun dar e sg

Ady Micinic
15th September 2005, 19:38
Bine daca zici tu asa o fi.
Ce conteaza cum arunca (Marion) ai vazut cate puncte marcheaza?
Kirilenko e un aparator de senzatie.
Peja numai sa arunce de 3 stie (dar stie).
LeBron va juca anul acesta pozitia lui de baza (SF) pentru prima dat in cariera lui (SG va fi Hughes), iar PG se vor lupta Snow cu Damon Jones.
Parerea mea...

SilverZeus
15th September 2005, 21:23
....WTF ????...(Raptore, dac-mi permiti sa-ti folosesc "antetul")

...vad numai aberatii pe aici, la noii veniti (exceptie, ptr care ma bucur e Ady Micinic, si salut aparitia lui)...cum draqu poti sa-l faci pe marion urat, cand noi aici vb despre baschet...nu arunca corect ??????...dar spune-ne te rog, cum se arunca corect ????....peja, numai de la 3 ??????????? (de bird nu spui acelasi lucru????....ca era apreciat in nba doar ptr aruncarea lui de 3 ????) ...nici eu nu sunt de acord ca Melo e cel mai bun SF, dar nu mai discut, ptr ca e parerea userului respectiv....

Irimus
15th September 2005, 22:33
O sa faca Peja faze cum a facut Melo in primu lui sezon cand o sa-mi vad eu ceafa!Sau te pomeni acu ca o sa zici de peja ca e nu stiu cat de tehnc si de solid.Marion e un juc. bun dar e mai degraba un pf,iar faptul ca eu il vad pe Melo cel mai bun sf nu inseamna ca e o prostie.

Ady Micinic
15th September 2005, 23:04
Problema cu Melo e ca el in al doilea sezon nu a progresat (nu ma intreba de numere dar in ceea ce priveste jocul nu a progresat ba din contra).

Irimus
15th September 2005, 23:09
Aici ai perfecta dreptate!Eu cand ma refer la Melo ma refer la cel din primul sezon cand in multe momente a fost peste Lebron.

Raptor
15th September 2005, 23:21
Cel mai bun SF este LeBron. PERIOD. LeBron este clar genul de SF versatil (ce poate sa joace si PG, dar are si oarecare masivitate pentru un PF, zic eu).

Alti SF buni ar fi Rashard, Vince, Kirilenko, Garnett. Acum... e greu sa stabilesti cine joaca ca primary position SF... Garnett merge ca PF, dar si ca SF. La fel si Marion. La fel si Kirilenko.

Scat-Melo este intr-adevar un SF bun. Dar doar atat.

Kobe24
15th September 2005, 23:28
Marion cred ca e primary SF.sunt MULTI SF mai buni decat Melo....si Peja este peste el. Carter, Lebron sunt CLAR peste Melo....cei care spun altceva...ori sunt MULT PREA SUBIECTIVI....ori nu se pricep...si arunca vorbe fara sa stie despre ce e vorba



O sa faca Peja faze cum a facut Melo in primu lui sezon cand o sa-mi vad eu ceafa!Sau te pomeni acu ca o sa zici de peja ca e nu stiu cat de tehnc si de solid.Marion e un juc. bun dar e mai degraba un pf,iar faptul ca eu il vad pe Melo cel mai bun sf nu inseamna ca e o prostie.


nu conteaza c faze faci ci cat de eficient esti;)
si josh smith a facut la faze anu asta....... :rolleyes:

Raptor
15th September 2005, 23:34
Inclusiv 10 capace fara un singur fault in tot meciul... insa Melo e clar peste Josh overall.

caseta
16th September 2005, 01:47
melo este un jucator DECENT. nu este un all star si in nici un caz nu super star. SF mai buni decit el sunt o caruta in nba: artest, lebron, mcgrady, carter, marion si mai sunt da mi-e lene sa ma mai gindesc acum


....si mai e si urat
asta e clar un criteriu obiectiv de departajare.
imi scuzi intrebarea, dar tu vrei sa ii vezi jucind basket, sau sa ii f*** ????

Ady Micinic
16th September 2005, 09:50
Revenind la Melo cred ca este un jucator supraapreciat dupa parerea mea. La Olimpiada s-a spus ca a jucat putin (oricum Olimpiada la ei nu se pune), dar in sezonul trecut kiar a jucat slab (parca spre sfarsitul sezonului si-a mai revenit).Cred ca el este principala cauza pentru care au skimbat antrenorul, dar tot raul a fost spre bine pentru ca a venit George Karl (despre care nu stiu ce sa zic pt. ca are reputatia ca el face o ekipa si tot el o distruge vezi Seattle si Milwaukee). Iar daca tot suntem la top 20 players ce ziceti de Earl Boykins intra in top 20 al celor mai buni jucatori scunzi ever? La astia trebuie tinut cont ca oricum sezoane intregi (mai mlute) de exceptie nu pot sa faca.

Irimus
16th September 2005, 12:36
Nu tre sa-mi sariti in cap ca am zis de Marion ca e urat.Era doar o gluma.Nush daca va amintiti de meciul Utah-Minessota cand chiar comentatorii faceau misto pe seama fetei lui Sam Cassel.Sunt lucruri care iti sar in ochii fara sa vrei dar desigur asta nu e un mod de a categorisi baschetbalistii.

Ady Micinic
16th September 2005, 12:41
Pai Cernat vorbeste de frumos si de estetica...probabil ca a uitat ca l-au facut vedete in toata tara carcotasii cand l-au filmat colegii lui de la TVR ca se scobea in nas :o: .

Kobe24
17th September 2005, 00:57
Nu tre sa-mi sariti in cap ca am zis de Marion ca e urat.Era doar o gluma.Nush daca va amintiti de meciul Utah-Minessota cand chiar comentatorii faceau misto pe seama fetei lui Sam Cassel.Sunt lucruri care iti sar in ochii fara sa vrei dar desigur asta nu e un mod de a categorisi baschetbalistii.

marion habar nu are cum se arunca corect ....si mai e si urat

cernat2 :headbang: :headbang: :headbang:

Raptor
17th September 2005, 01:10
Off-topic:

Cernat nu. Bebe76 da. M-am intalnit cu el azi... cu Bebe76... si vroia sa pune trademark si copyright pe "Premiul Bebe76".

In troleibuz.

SilverZeus
17th September 2005, 08:29
...si l-ai salutat si din partea noastra????.... :D

MadSkillz
22nd September 2005, 17:59
http://msn.foxsports.com/nba/story/4890680

Jason Kidd
22nd September 2005, 19:16
Foarte interesant articolul.
Ar trebui sa nasca o multime de controverse ...

Ady Micinic
22nd September 2005, 21:04
Intradevar insa in ceea ce priveste prima parte a topului nu prea poti sa spui nimik, eventual sa-i plasezi in alta ordine insa toti suntem subiectivi vrem nu vrem.
P.S. Duncan are 29 de ani si are deja 3 titluri cu ekipa aia pe care o are in spate + cel mai in voga antrenor mi se par invincibili (kiar daca Miami o sa mearga cu aceasta formula).

Jason Kidd
22nd September 2005, 22:35
Asa e, toti sintem subiectivi.
Dar indiferent ce si cum, Kevin Garnett este no 1. Pentru mine, indiferent cit de mult il respect si apreciez pe Tim Duncan.
De asemeni, Nash, indiferent de preferinte trebuie sa fie cel putin in top 10.
A luat MVP inainte de Playoffs si i-a facut pe cei ce nu l-au votat sa-si ceara scuze dupa primele meciuri de Playoff.
Cam la fel cu Ginobili (top 10 minimum), dar asta e parerea mea.

In rest fiecare ii shuffle in and out dupa cum vor muschii lor.

Ady Micinic
23rd September 2005, 07:38
Pai eu l-as pune pe Nash mult mai sus dar am avut discutii cu multi pe aceasta tema cum ca nu are o medie f. mare de puncte, nu se apara, singurul lucru pe care stie sa-l faca e spectacol (sa nu uit sa mentionez raportul ast/turnover). Eu mai stiu o perioada si un jucator care era la fel in anii '80 si juca lal Lakers, Magic parca il kema si e considerat si astazi cel mai bun PG ever...

Jason Kidd
23rd September 2005, 15:05
Adi Micinic, nu cred ca Nash face spectacol.
Cred ca e un jucator serios, un pasator nascut, al carui stil e spectaculos.
Iar ce spun altii, e la subiectiv ca ce spui tu sau eu.
Dar discutia despre Nash e veche si batuta.
Mai spuneam acum citeva luni ca el a jucat la fel in ultimii 2-3 ani, doar ca echipa era alta. iar antrenorul nu i-a dat libertatea de exprimare pe care o are la Phoenix, care ii pune in evidenta imaginatia si tehnica impecabila. Iar ptr cei care se leaga de media de puncte, el e PG si cind trebuie sa arunce, are o medie care ii face pe sg sa tremure(vezi Playoffs).
Nu inteleg (chestie personala) nici temerile (pe forum si in presa americana) referitor la cit timp mai poate juca la nivelul asta. Anul trecut, dpdv fizic, viteza mai ales, a crescut radical. Si era vara dupa ce luase contractul cu Phoenix, desi nu tragea sa convinga nu stiu ce shmecher. Si avea 30. La mentalitatea asta, nu te retragi sau te apuci de bautura sau de droguri.

Ady Micinic
23rd September 2005, 18:05
Pai si stilul lui (fiind specaculos) nu inseamna ca face spectacol? Intr-un campionat cum a ajuns NBA-ul Nash e o "pasare rara" si sa nu uitam ca dupa Lakers-ul lui Magic e prima ekipa care se bazeaza exculsiv pe ofensiva (sau asa a fost sezonul trecut). Sa vedem ce va fi , Nash va fi la inaltime si Amare la fel, il au si pe Marion extrem de util (in ambele faze), dar ma tem ca vor suferi deoarece i-au pierdut pe JJ si Q-Rich, dar Diaw (off the bench probabil) aduce un plus zic eu deoarece vor fi si mai buni la fastbreaks.Tu ai dreptate in Phoenix e altceva fata de Dallas, D'Antoni il lasa pe Nash sa se exprime.Ar mai fi de scris foarte multe dar nu stiu unde sa incep si unde sa termin.

SilverZeus
23rd September 2005, 18:14
Asa e, toti sintem subiectivi.
Dar indiferent ce si cum, Kevin Garnett este no 1. Pentru mine, indiferent cit de mult il respect si apreciez pe Tim Duncan..

...asta e frumusetea democratiei: sa spui ca No. 1 e altul decat cel care e scos de statistici....mie, nu mi-au placut niciiodata statisticile (tocmai ptr ca ne fac sa ne pierdem printre cifre si sa pierdem si spectacolul),,,,,ptr mine, nu are cum sa fie No1 altul decat Tim Duncan....ce face diferenta ?....cele 3 titluri, binenteles (chiar daca fac si ele parte din statistica) si jucatori ca Manu, Tony, Bruce...sa fie clar: daca nu exista TD, Manu nu ajungea in All-Star, Tony, nu avea pretentii de titular si sa comenteze legat de venirea lui Kidd la Spurs, iar Bowen ar fi fost un defender cel mult decent...Spurs este Tim Duncan, iar acum Spurs sunt cea mai buna echipa din NBA...lui Kevin, ii lipseste ceva....

Jason Kidd
23rd September 2005, 18:49
Pai si stilul lui (fiind specaculos) nu inseamna ca face spectacol?

Nu pentru mine.
A face spectacol inseamna a juca purposely for a period of time ptr tribune. And there's nothing wrong about it. Streetball style, daca vrei.
Un jucator cu stil spectaculos este unul care joaca la fel tot timpul, iar stilul lui este spectaculos.
Daca vrei, diferenta dintre Billups si Nash. Si Billups este un PG ff bun, dar stilul lui nu e spectaculos. Nu stiu daca am gasit cel mai bun exemplu.
Parerea mea, vorba ta.

Incepe de unde vrei, asta e subiectul threadului.
Desi s-a mai vorbit mult despre Nash si Phoenix si pe alte threaduri, exasperindu-i pe unii, cred ca Steve Nash este un subiect care merita discutia.

thekobe
23rd September 2005, 21:02
ady, showtime lakers aveau o aparare peste medie. faptul ca era eclipsata de atac e partea a doua.

Ady Micinic
23rd September 2005, 21:05
Pai e greu sa-i compari pe cei doi. Billups nu este spectaculos dar sa nu uitam ca a facut cateva faze COLOSALE (ca sa-l plagiez si eu pe imbecil), kiar in finala NBA. Dar Billups este un jucator care nu forteaza decat daca este neaparata nevoie. Dupa parerea mea este jucatorul (de fapt PG) care are stilul perfect pentru ce se joaca azi. Se vede ca lucreaza foarte mult si este concentrat permanent la joc (cred ca si in timpul liber se gandeste tot cum sa isi perfectioneze stilul). Revenind la Nash, nu e jucator de AND1 dar e mai spectaculos (si mai eficient in acelasi timp) decat Jason Williams sau Rafer Alston (care au ceva experienta AND1) si nu doar decat ei, ci decat toti PG din actuala generatie. E cred ca spectacolul pe care il face Nash se datoreaza si colegilor lui. Clar cu germanul nu facea niciodata asa faze cum face cu Amare sau cu Marion, insa nici astia nu erau asa eficienti cum au fost sezonul trecut daca Nash nu era la Suns. Eu vad in Nash un jucator capabil sa faca orice ekipa (si implicit jucator) din NBA mai buna, iar daca Phoenix ar putea drafta un jucator cum era Vince la debut (si aici mai putem da o gramada de exemple) care sa fie si cat de cat bun in aparare eu cred ca Phoenix ar fi o ekipa de neoprit in ciuda faptului ca nu se apara deloc (sau aproape deloc

MadSkillz
24th September 2005, 02:13
Nash a fost MVP si pentru ca multi dintre cei mentionati in top 10 in acel articol ori au fost accidentati ori n-au facut mare branza cu echipele lor.A nu se intelege ca-l subestimez pe Nash :)
Cred ca Ady si Jason inteleg fiecare altceva din "spectacol/spectaculos" :) ... unii ar putea sa urle efectiv ca un blocaj defensiv e cu mult mai spectaculos decat un dunk printre picioare :)
In rest, cam sunt de acord cu JasonKidd cum ca poti amesteca cum vrei topul asta, ca oricum o dai , esti pe-aproape ;)

Raptor
24th September 2005, 11:10
Ore Sheed urla la un pick and roll facut de Billups si Rasheed?

Ady Micinic
24th September 2005, 12:12
Ce presupune sa fii un MVP? Sa faci o ekipa mai buna prin jocul tau. Nash tocmai asta a facut in Phoenix si cred ca ar face la orice alta ekipa din NBA acelasi lucru. Acuma e cu totul alta discutie daca acea ekipa poate fi atat de buna cum a fost Phoenix anul trecut.

thekobe
24th September 2005, 18:30
In the new Lindy's Basketball Preview Tex Winter once again names his "All Winter Team." He chooses three players at each position and ranks them. He names Kobe as his first choice at SG. Here's what he has to say:

"A lot of coaches wouldn't rank him this high perhaps. He carried too heavy a burden last year. It would have broken most people. Not this guy. He's got a ziconium constitution. Still one of the best finishers and dunkers in the game. The break up of the Lakers, which wasn't his fault, took it's toll on him. Most game nights he felt like he had to do too much. He overextended himself, played long minutes, got worn down. But he's number one on this list because he always played hard every minute. He has to be more effective this year. Worked tremendously hard in the off season, even outworked the legendary Jordan. He has a good idea of what he has to do to be effective. And one thing you always know — he won't shirk responsibility."


Point Guard
1. Nash
2. Billups
3. Davis

Shooting Guard
1. Kobe
2. Manu
3. Rip

Combo Guard
1. Wade
2. Iverson
3. Allen

Small Forward
1.McGrady
2. LeBron
3. Marion

Power Forward
1. Duncan
2. KG
3. Dirk

Center
1. Amare
2. Snaq
3. Yao

"Comers"
1. Okafor
2. Dwight Howard
3. Ben Gordon

MadSkillz
2nd October 2005, 20:30
Voi ati ales:
(n-am luat in considerare topurile lui Adrian si mishu)

1. Kevin Garnett - 264 puncte, de 5 ori nominalizat pe prima pozitie.
2. Allen Iverson - 236 , 1
3. Tim Duncan - 231 , 3
4. Shaquille O`Neal - 218 , 2
5. LeBron James - 197 , 0
6. Dwyane Wade - 192 , 2
7. Kobe Bryant - 189 , 3
8. Tracy McGrady - 188 , 0
9. Steve Nash - 174 , 0
10. Vince Carter - 161 , 0

Irimus
2nd October 2005, 21:53
Cred ca rezultatul final reflecta realitatea.Poate ca Lebron ar merita sa fie mai sus dar inca mai are de facut multe ca sa-si castige un loc in fata lui duncan iverson sau shaq

mishu
3rd October 2005, 00:59
mi-as permite niste consideratii pe marginea topului rezultat:

1. Kevin Garnett - alaturi de duncan e clar cel mai complet jucator din liga... avantajul lui e ca e si mai spectaculos decat tim... si atunci e normal sa fie pe primul loc in preferintele multora... semnatura lui mad nu e departe de adevar... are talie, are viteza, are sut, are dribling... cred ca fortand nota un pic poate juca orice in afara de pg...
2. Allen Iverson - cred e idolul majoritatii pustilor... in special a celor care nu sunt f dotati fizic pentru baschet si care vad in iverson un model de a reusi in baschet chiar daca nu ai fizic (ma refer aici la inaltime si masa...), pe de alta parte e si pe stilul gangsta care e un stil la moda acum... eu nu l-as fi vazut atat de sus (sorry irimus) oricum nu inaintea lui duncan (dar asta e clar un top al gusturilor)
3. Tim Duncan - vezi Garnett cu exceptia ca fundamentalismele il trag in jos in viziunea majoritatii... si e un pf clasic... dupa parerea mea insa e cel mai bun jucator de dupa era MJ... o alta chestie care il deosebeste mult de garnett e un GM mult mai capabil... si io zic ca inelele il propulseaza pe locul 1 meritat...
4. Shaquille O`Neal - recunosc ca in perioada cand spargea panouri la orlando nu mi-a placut deloc de el... dar pe urma in perioada lakers si-a mai dezvoltat iq-ul, tehnica si... lucru inevitabil in LA... parca a devenit si mult mai simpatic... cel mai bun pivot din liga fara nici o discutie...
5. LeBron James - eu credeam ca o sa fie pe trei dupa duncan si garnett... cel putin dupa ce a aratat sezonul asta... si la ce promovare are... dar cred ca absenta din playoff pana acum face diferenta...
6. Dwyane Wade - sezonul asta a erupt... dar cu toate ca nu-mi place kobe de nici o culoare... nu cred ca wade e peste inca... l-a avut pe shaq dar n-a luat titlul (e adevarat ca nici vun gundy nu e phil)...
7. Kobe Bryant - cu durere in suflet o spun... e bun... m-a enervat inca de la inceput atitudinea lui de pusti figurant (am vazut o imagine de la concursul de slam-dunk pe care l-a castigat, 2000 parca, cand se bucura ca un copil prost ca ratase adversarul...), dar exceptand asta are toate calitatile pentru un superstar... cum spuneam oricum inaintea lui wade... si poate chiar si inaintea lui iverson...
8. Tracy McGrady - aici nu vorbesc pentru ca sunt subiectiv si nu vreau sa deviez de la linia pe care am adoptat-o... adica obiectiv... mi-a placut inca de cand a intrat in nba... nu stiu sa zic de ce... pur si simplu...
9. Steve Nash - ca si la wade impresia ultimului sezon e foarte puternica, nu-l vad in primii zece... daca vorbim de nash in primii 10... unde e kidd fratilor???
10. Vince Carter - mi se pare detasat cel mai spectaculos jucator de la MJ incoace... chiar si numai pentru asta ar merita un loc in primii 10...

MadSkillz
3rd October 2005, 02:02
Kidd a strans doar 99 de puncte.

Irimus
3rd October 2005, 08:32
@mishu:nici eu nu-l vad pe iverson inaintea lui duncan sau a lui lebron dar categoric il vad inaintea lui Kobe.Are el un fel de a fii care impresioneaza multa lume.Duncan desi e pt. mine adevaratul no.1 are un joc 'old school' care nu e la fel de placut ochiului ca cel a lui A.I.

mishu
3rd October 2005, 09:37
nici eu nu-l vad pe iverson inaintea lui duncan sau a lui lebron


1.Iverson
2.Duncan
3.T-Mac
4.Carmelo
5.Lebron

????

caseta
3rd October 2005, 10:52
chiar asa ... irimus, poate ar trebui sa postezi mai putin si sa te informezi mai mult. nu mai copia de la unu si de la altu, ca ajungi sa te contrazici singur. decide-te care sunt parerile TALE (daca le ai) si tine-te de ele. iar daca nu ai pareri personale .... well .... nu vad sensul sa postezi asa, aiurea.

Raptor
3rd October 2005, 12:49
Kidd a strans doar 99 de puncte.

Kidd e "walking triple-double" ca si LeBron sau Garnett.:yeah:

Raptor
3rd October 2005, 12:55
mi-as permite niste consideratii pe marginea topului rezultat:

3. Tim Duncan - vezi Garnett cu exceptia ca fundamentalismele il trag in jos in viziunea majoritatii

Un Garnett? Excuse me, dar cand o sa-l vedem pe Duncan jucand SG? Sau dribland jucatori pe teren ca Garnett? Sau pasand ca Garnett? Sau dunkuind ca Garnett? No way man, Duncan e PF sau C, and that's that.

Duncan dupa parerea mea e overrated (stiu ca o sa-mi sariti in cap) dar asta vad eu... si stiu ca a avut quadruple double (sau a fost aproape, mi se pare ca a avut 9 capace... ii mai trebuia 1 si facea quadruple double) intr-un meci din playoff dar parerea mea e ca e overrated. :)

Overrated in sensu ca daca as fi GM ar fi Garnett si LeBron si apoi Duncan in top.

caseta
3rd October 2005, 13:52
stai ma usor, ca omu a zis mai departe "e un pf clasic". nu e atit de versatil, true, dar nu inseamna ca dpdv al valorii e mai jos.
apropo de sf/pf ... vara asta kg a mai pus pe el greutate (muschi) ca sa joace mai mult pf.

si, cum am mai zis, motivul pt care duncan nu e considerat de multi atit de bun cum e, e ca nu e DOMINANT. multor staruri din ziua de azi exact asta le lipseste. nu pot lua jocul pe cont propriu cint se "incinge tarita". de aia nici nu par corecte comparatiile cu jordan, magic, bird. aia cereau mingea la fiecare atac, si de fiecare data inscriau sau scoteau un fault, sau, eventual, dadeau o pasa unui coechipier care, datorita faptului ca la ei se dubla si se tripla, ajungea singur sub panou.

da, pe lebron l-ar lua majoritatea primu, si asta pt ca are "upside" ... asa, ca nu imi aduceam aminte - potential. are doar 20 de ani si deja e un monstru dpdv stats. intre duncan si kg .... intotdeauna va fi o disputa intre fani. ca stats sunt relativ egali, unii zic ca duncan a avut mereu ajutor si o echipa ca lumea, in timp ce kg a muncit practic mai tot timpul singur. altii vor zice ca duncan e un winner, iar kg, pina acum, a trecut doar 1 data de prima runda din playoff. iar la americani e tare importanta asta cu cine e winner si cine e loser. barkley, malone, webber, iverson ... vor avea mereu reputatia stirbita de faptul ca nu au luat nici un titlu. (sa nu imi sariti in cap ca l-am pus pe webber acolo - vedeti ce stats a avut .... cel mai versatil PF EVER - parerea mea - 20p, 10reb, 5ast nu sunt la indemina oricui)

PS: raptore, da-ti avertisment ca ai postat consecutiv :D:P:D

Raptor
3rd October 2005, 13:55
20-10-5 sunt la indemana lui KG, totusi... sau chiar a lui LeBron (care nu e PF)! Nu la indemana oricui, corect, dar totusi...

KG are acum 253 lbs, adica 114.7589 kg. Sa vedem cat o sa-l ajute sau sa-l strice. KG aveam cam 200 lbs cand a fost draftat. Vince avea vreo 195-205... acuma are 220-225... ii baga astia sa manance in draci :happy

SilverZeus
3rd October 2005, 14:17
Duncan ......stiu ca a avut quadruple double (sau a fost aproape, mi se pare ca a avut 9 capace... ii mai trebuia 1 si facea quadruple double) intr-un meci din playoff .....

.....ERA MECI DE FINALA NBA !!!!!!!!!!!!....e vb despre ultimul meci al Finalei impotriva echipei tale preferate

Raptor
3rd October 2005, 14:19
Posibil :D . Insa atunci nu era echipa mea preferata :D

Ady Micinic
3rd October 2005, 14:36
Am vazut cum s-a chinuit anul asta in finala NBA Timmy si cu toate astea tot el a luat in meciul 7 jocul pe cont propriu castigand astfel a treilea titlu in NBA. Toata lumea spune ca a avut ekipa pe langa el. Eu insa consider ca daca Timmy nu era, Robinson intra si el in categoria aceea cu Malone,Barkley,Stockton etc. Kestia e ca intradevar Duncan nu este asa de versatil ca si Garnett insa in duelurile directe niciodata Duncan nu iese sifonat.

Irimus
3rd October 2005, 14:56
chiar asa ... irimus, poate ar trebui sa postezi mai putin si sa te informezi mai mult. nu mai copia de la unu si de la altu, ca ajungi sa te contrazici singur. decide-te care sunt parerile TALE (daca le ai) si tine-te de ele. iar daca nu ai pareri personale .... well .... nu vad sensul sa postezi asa, aiurea.

Iverson e jucatorul meu preferat dar asta nu insemna ca-l consider cel mai bun.Ce dracu e asa de greu de priceput?:headbang:
Sa mai informez mai mult?Ce naiba sa ma informez cu referire la preferintele mele?Daca vreau il pun Tyron Lue pe primul loc si chiar nu-mi pasa de ce zici tu...

Ady Micinic
3rd October 2005, 15:12
@Irimus: Bine i-ai spus-o; ca si eu i-am zis-o tot asa eu sunt cu Snow :ciocan:

Kobe24
3rd October 2005, 16:05
Iverson e jucatorul meu preferat dar asta nu insemna ca-l consider cel mai bun.Ce dracu e asa de greu de priceput?:headbang:
Sa mai informez mai mult?Ce naiba sa ma informez cu referire la preferintele mele?Daca vreau il pun Tyron Lue pe primul loc si chiar nu-mi pasa de ce zici tu...

:headbang: :headbang:
asta e topul celor mai BUNI 20 de jucatori din nba nu topul preferatilor tai:headbang:
"Ce dracu e asa de greu de inteles??" sau nici macar nush care e tema threadului???:rolleyes:

Irimus
3rd October 2005, 16:20
fiecare si-a trecut preferatii...
sa nu-mi spui ca cine l-a trecut pe wade sau am vazut chiar cu nowitzki pe primul loc aceia chiar cred despre respectivii jucatori ca sunt cei mai buni din nba.Sa fim seriosi.

Kobe24
3rd October 2005, 16:36
fiecare si-a trecut preferatii...
sa nu-mi spui ca cine l-a trecut pe wade sau am vazut chiar cu nowitzki pe primul loc aceia chiar cred despre respectivii jucatori ca sunt cei mai buni din nba.Sa fim seriosi.
ai vazut tu la mine kobe p 1?? sau la raptor pe vince??toti au pus pe CINE cred EI ca ar fi cei mai buni...fiecare cu parerea lui.
dar nu au venit ca tine dupa ktva zile/sapt.....sa spuna....iverson e cel ma bun(dupa c au pus in topul lor pe altcineva) asa cum ai facut tu....si de aici rezulta ce a spus caseta;)

urmasul lui bebe76 cu adevarat!!:headbang: :headbang: "scapi de dracu si dai de masa:jerk: "

caseta
3rd October 2005, 16:49
Posibil :D . Insa atunci nu era echipa mea preferata :D
corect. echipa ta favorita e ..... vince carter :P

@irimus - foggedaboutit

@ady micinic - muhahahaha. snow RULLZ.

@mertin - cred ca iti bati gura de pomana. tocmai voiam sa intreb daca are f'un frate mai mare pe nume bebe .... cind am vazut ce ai scris. LOL :D:D

Kobe24
3rd October 2005, 18:20
@mertin - cred ca iti bati gura de pomana. tocmai voiam sa intreb daca are f'un frate mai mare pe nume bebe .... cind am vazut ce ai scris. LOL :D:D
stiu ca imi bat gura de pomana....dar cateodata nu pot sa mah abtin:headbang:
cred ca o sa fac si eu ceea ce fac ceilalti(banuiesc) membri(mai vechi...minim 6luni "vechime":P) d pe forum....si anume....knd vad un post al userului "irimus" a.k.a. bebe76 Jr. ....trec mai departe....:jerk:

SixeR
4th November 2005, 20:42
Sal all! Sunt nou pe aici, deci nu ma luati tare ;) Cred k cel mai bun jucator din NBA e Iverson, urmat de Shaq si Lebron. S'ar putea sa fiu subiectiv..

thekobe
4th November 2005, 20:47
S'ar putea sa fiu subiectiv..
deloc

Raptor
4th November 2005, 21:35
Eu raman la parerea ca Didier Ilunga-Mbenga e cel mai talentat jucator (nu neaparat cel mai bun), urmat de Ruben Boumtje-Boumtje si Ha Seung-Jin.

Seahawk
4th November 2005, 22:36
Top 20'ul meu:
1. Tim Duncan
2. Kevin Garnett
3. T-Mac
4. Allen Iverson
5. LeBron
6. Ray Allen
7. Amare Stoudemire
8. Dwyane Wade
9. Kobe
10. Vince Carter
11. Jermaine O'Neal
12. Shaq
13. Steve Nash
14. Mike Bibby
15. Manu
16. Marion
17. Rashard Lewis
18. Ben Wallace
19. Kidd
20. Stephon Marbury la egalitate cu Baron Davis :D

otinho
4th November 2005, 23:03
Wade nr1

SixeR
5th November 2005, 20:04
Am si eu o intrebare..E vorba despre un jucator ce mi'a atras atentia. Nu cred k ar intra in Top 20 dar sunt curios daca ati auzit de el si ce parere aveti. E vorba de Jeff McInnis..Ce ziceti?
Btw, are contract cu And1.

MadSkillz
5th November 2005, 21:00
Am parerea cum ca, ca sa ma exprim asa, a dat 2 puncte in 31 de minute jucate in 2 meciuri, deci daca ma intelegi, e cam , cum sa-ti spun eu, PRAPH , cum ar zice bicinigar.

Seahawk
5th November 2005, 21:03
Jeff McInnis cred ca nici in top 200 n-are loc daramite top 20

Raptor
5th November 2005, 21:06
Eu n-as zice chiar asa. McInnis ar putea sa fie la fel de bine un starting PG in NBA, iar NBA-ul are 30 de echipe... cu 30 de starting PGs...

Seahawk
5th November 2005, 21:08
Las' ca anul trecut era titular la Cleveland si-am vazut ce poate...

MadSkillz
5th November 2005, 21:11
Eu n-as zice chiar asa. McInnis ar putea sa fie la fel de bine un starting PG in NBA, iar NBA-ul are 30 de echipe... cu 30 de starting PGs...
Ar putea la fel de bine sa fie cel mai slab titular din NBA, iar asta inseamna conform calculelor tale ... al 150-lea om?Da, cred ca asta inseamna.
Si daca mai sunt 50 de rezerve la celelalte echipe, mai bune decat el ... ce mai inseamna si asta ?!

Seahawk
5th November 2005, 21:15
Pai San Antonio by themselves cred ca au 50 de rezerve mai bune decat el :drak:

Raptor
5th November 2005, 21:16
Nu, pentru ca nu e/ar fi cel mai slab titular.

MadSkillz
5th November 2005, 21:20
Nu, pentru ca nu e/ar fi cel mai slab titular.
Nu sta in picioare argumentul tau cum ca in NBA sunt 30 PG titulari si automat el e bun.

SixeR
5th November 2005, 21:33
Chiar atat de slab e tipu' asta? Atunci, de ce draq l'au cooptat cei de la And1? Aici am auzit prima data de el si m'am gandit k e bun, altfel nu i'ar fi oferit un contract. Am mai citit un interviu in care zicea k spera ca in sezonu asta sa colaboreze bine cu Lebron(chiar ma gandeam ca e bun).

Seahawk
5th November 2005, 21:58
My friend, And1 <==> NBA...
It ain't quite the same thing :D

SixeR
5th November 2005, 22:04
Daca voiau sa sponsorizeze un jucator din NBA, de ce draq l'o fi ales pe McInnis daca e atat de slab?!

Seahawk
5th November 2005, 22:21
And1 nu sponsorizeaza orice jucator din NBA, ci doar pe cei care sunt buni de streetball.. skeme etc. Daca esti bun la streetball nu inseamna ca esti bun la basketball neaparat

kyoyf
5th November 2005, 22:27
poi si KG are contract and1...o fi bun si la streetball? poate aveti vre-un tape

SixeR
5th November 2005, 22:34
Garnett nu mai are contract cu And1;a trecut la adidas. Mi se pare k a semnat un lifetime deal! In orice caz, e la adidas acum!

SixeR
5th November 2005, 22:35
Seahawk, ms de informatie! Se vand bine produsele And1 in America?

Sharkie
5th November 2005, 22:39
1-nu mai posta consecutiv-foloseste "Edit" ca sa iti modifici mesajul sau sa mai adaugi ceva.
2-se vand destul de bine in america,dar cifrele de vanzare nu le depasesc pe cele din romania.nici macar pe cele din ungaria :headbang:

Raptor
5th November 2005, 22:41
Sixer, nu mai posta consecutiv. Daca vrei sa scri ceva in plus dupa un mesaj pus de tine mai inainte, foloseste butonul edit.

Other than that, sa ne uitam putin la stats: McInnis:

01-02 LAC 81 80 37.4 .413 .321 .836 .6 2.1 2.6 6.2 .78 .07 1.81 2.50 14.6

Cel mai bun sezon al lui ^^^^^^

Sezonul trecut:

04-05 CLE 76 69 34.9 .412 .345 .813 .4 1.6 2.1 5.1 .74 .01 1.54 2.30 12.8

Career highs:

Points : 33 @ Sacramento 02/27/01
Rebounds: 12 vs. Golden State 03/16/01
Assists: 15 2 Times
Steals: 5 2 Times
Minutes Played: 52 vs. Boston 12/29/01

Deci eu n-as zice ca e asa prost ;)

Ady Micinic
5th November 2005, 23:03
Prost nu e deloc. McInnis are o problema, o problema pe care o au si altii in NBA. Nu e in stare sa accepte ca trebuie sa fii un team player (mai ales ca PG) pt. a face ceva in NBA (ca doar nu sunt toti genii). Insa McInnis e mai mult decat un decent player, parerea mea. La NJ mult nu cred ca va face mai ales ca nu stiu cat o sa reziste sa stea pe banca avand in vedere ca JKidd joaca minute importante. E o discutie care poate dura mult, dar mai sunt alti jucatori la fel despre care se poate discuta mult. Oricum talent are omul.

SixeR
5th November 2005, 23:04
Sorry ca am scris consecutiv..nu am stiut. Pai nu prea imi dau seama ce vanzare face And1 in romania..e vreun magazin?

Sharkie
5th November 2005, 23:08
Numa' in Craiova stiu vreo 3...creca iti dai seama si tu ce-o fi in bucuresti...e navala la endoanuri...
americanilor nu le place and1...

Ady Micinic
5th November 2005, 23:12
Ei sunt cu NIKE (mai ales negrii, acuma o sa ziceti ca-s rasist) si cu Reebok.

mishu
5th November 2005, 23:20
sharkie nu fi ironic:D sau rautacios cum e caseta...
sixer pe bune tu pe ce lume traiesti??? ok gluma gluma da deja devii enervant... vorba lu raptor pune si tu acolo cati ani ai... da pe bune... ca sa stim si noi la ce sa ne asteptam...

SixeR
5th November 2005, 23:21
Sunt o gramada de firme care nu isi au rostu pe piata(mai ales firmele rapperilor, cum ar fi 50 cent)..
Sunt destul de scumpe hainele And1.Am fost la footlocker in Austria si spre exemplu, un tricou costa 30 euro(in conditiile in care un tricou din colectia Lebron costa 32 euro), adidasi costau 110 Euro. Nu e o firma chiar asa de ieftina.Nu zic, va mai tin putin in suspans..Nu vreau sa ma fac de acu de ras

kyoyf
5th November 2005, 23:23
firmele rapperilor? adik nu au sens frate?nu fac tzoale care sunt purtate?
You must bee a new breed of idiots! The new and improved!

mishu
5th November 2005, 23:36
stai ma ca din cate stiu eu 50cent are contract cu reebok... el si cu iverson sunt personajele principale in campania aia "I am what I am"... iar daca are si firma lui chiar asa... de ce nu si-ar avea rostu...
si snoop are long beach... pana si fubu isi are rostul...
foot locker e un magazin cu preturi mari...

Sharkie
5th November 2005, 23:36
Nu zic, va mai tin putin in suspans.

Zi-ne dreq mai repede ca ne creste tensiunea...

SixeR
5th November 2005, 23:39
Iti place G-Unit? Sau Ruff Ryderz? Avea si Ice T o firma(IceWear)..E tare, nu? Si Bow Wow are firma de toale. Azi toti care dau de bani isi fac haine. Singurele haine din lumea hip hop'ului cu adevara ca tari sunt, dupa parerea mea, Phat Farm, Sean john si Rocawear, poate.

kyoyf
5th November 2005, 23:41
news flash...firma lui icecube se numeste mecca
si da...Rocawear...si sean john rulz...da e offtopic

SixeR
5th November 2005, 23:43
A lui Ice Cube..io vorbeam de Ice T.
Reebok nu face decat incaltaminte pt 50 cent(modelu G6, GxT 2 si altele..). Si Jay Z are firma lui de haine si are si contract cu Reebok(tot la fel, pt incaltaminte). Parca tot mai misto e Phat farm decat FUBU!

caseta
6th November 2005, 02:52
Chiar atat de slab e tipu' asta? Atunci, de ce draq l'au cooptat cei de la And1? Aici am auzit prima data de el si m'am gandit k e bun, altfel nu i'ar fi oferit un contract. Am mai citit un interviu in care zicea k spera ca in sezonu asta sa colaboreze bine cu Lebron(chiar ma gandeam ca e bun).
daca ai citit asta acum, e de anu trecut. cind se pregatea sa joace cu lebron. intre timp si-a batut joc un pic de cavs si se pregateste sa faca acelasi lucru la nets, urmind ca la finalul sezonului sa poarte din nou tricoul de antrenament pe dos - modul lui de a spune "me wants to go somewhere else".

lol sharkie (tensiunea) si lol kyoyf (new & improved).

sixere, mosule, daca tot zici ca nu prea stii de basket, ai informatii de acum 1 an si te intrebi chestii ca: ar face fata aia din and1 in nba ?, ce rost au firmele alora ? sau te miri ca o pereche de ghete costa 110 .......
eu nu inteleg ce cauti pe forumu asta. doar ca sa deschizi o serie de subiecte noi si sa te faci de 2 bani pe aici ?
sa ne arati ca poti sa fii ignorant dar insistent ?

o sa iti dau un simplu raspuns: firmele alea exista pt ca cineva le-a pornit si pt ca au clienti. daca tu crezi ca pe lume ar tre sa fie 2 firme de incaltaminte, 1 de haine, 1 de monitoare si 2 de haleu ..... ai niste probleme serioase. sau poate ca ejti doar o drona si nu simti nevoia sa ai libertate de a alege, caz in care iti recomand cu caldura sa o stergi in coreea de nord .... da repede, cit mai dureaza acolo distractia.
acolo o sa fi scutit de dificultatea de a alege (la fel ca cretinu ala din reclama de la colgate care se plinge ca e prea dificil sa aleaga dintre mai multe sortimente de pasta de dinti). cum ziceam, in coreea de nord, nu va tre sa iti supui creierul unor asemenea suplicii. generosul stat comunist iti va spune ce sa alegi, ce sa faci, ce sa crezi, ce sa zici. o sa ti se para raiul pe pamint.
e paradisul sclavetelor ....

@mishu - trebuia sa ridic gradu de rautate "up a notch" ... simteam in ceafa rasuflarea lui sharkie, care, se pare, vrea sa ma faca la capitolu "rautacisme". :D :D :D

SixeR
6th November 2005, 11:33
Nu m'am mirat nici o clipa k o pereke de ghete de basket costa 110 Euro sau mai mult..Sunt de parere ca ce e mai scump e si mai bun.

kyoyf
6th November 2005, 12:16
observati cat d sclipitor poa sa fie tipu asta...adik lumea il face d kkt si rade d "know-how"-ul lui...si el in loc sa se apere...afirma ca nu s-a mirat...bla bla
Boi frate...cel mai bine il asculti pe caseta si pleci in coreea...
P.S. Crek am derivat putzin d la topic nu?

SixeR
6th November 2005, 12:59
Nu..deloc!

Sharkie
6th November 2005, 13:00
Bravo sixere imi place cum gandesti :ok: !
Cum naiba sa deviem mah kyoyf,ce-ai....

thekobe
6th November 2005, 13:03
gata copii, potoliti-va

SixeR
6th November 2005, 13:26
pai nu ne certam..discutam si noi cum se discuta pe un forum

Sharkie
6th November 2005, 13:28
v-am zis io ca imi place cum gandeste ;)