PDA

View Full Version : Ionut Lutu. Epilog



nr.zece
9th February 2007, 14:56
Ionut Lutu. Epilog



George PĂUNESCU
Oltenilor nu le place jocul la rezultat. Urasc meciul fara goluri, dispretuiesc pragmatismul. Sunt dependenti de dribling, de pasa cu calcâiul, de sutul din voleu. Nu e vina lor. Fotbalisti precum Ilie Balaci creeaza dependenta, divid esteticul de util si devin un viciu pentru orice suporter.

Viata Universitatii de dupa Balaci s-a concentrat, în mare masura, în clonarea “Minunii Blonde”, astfel ca în Banie talentele au fost întotdeauna rasfatate, desi nici unul nu a mai atins amploarea celebrului numar 8. Pavel Badea, Eugen Trica, Ionut Lutu, Marius Sava, Andrei Ionescu sau oricare jucator a avut un procent din geniul lui Balaci s-au bucurat de simpatie neconditionata.

Ionut Lutu este un caz aparte. Oltean get-beget, a primit botezul driblingului la FC National, fiind apoi adoptat de Universitatea si iubit ca un prim nascut. Si atunci, si acum, desi între cele doua repere temporale Lutu si-a consumat talentul ca un artist boem, driblând întelepciunea pe acorduri de menestrel, preferând mereu sa faca stop cadru pe clipa de glorie. Cariera lui Lutu a fost un spectacol intens, al carui epilog se suprapune brutal peste ultimul act. Artistul nu vrea sa-si termine show-ul, dar a pierdut clipa de glorie. Publicul a plecat, desi cu lacrimi în ochi, refuzând bisul. Ar vrea sa-l mai aplaude în picioare pe Lutu, dar se teme ca nu mai are pentru ce.

La 31 de ani, Lutu recunoaste trist ca nu are nicio oferta. Capitalul de încredere s-a terminat, nimeni nu dispus sa-i mai întinda mâna. Nici cazacii, nici macar chinezii nu-i mai cumpara talentul si capriciile la pachet. Driblingul de amorul artei nu se mai cauta. Probabil ca, pâna la reluarea returului, Ionut va primi câteva oferte, dar nu la nivelul celor anterioare. S-au dus timpurile când el facea o favoare acceptând un contract. Acum este invers. Daca întelege asta, Ionut mai are o sansa. Ultima.

Elphax
9th February 2007, 20:40
m-ati speriat, am crezut ca a murit ....

uf!

Jus7M3
10th February 2007, 00:50
Doamne fereste .. Lutu a fost un mare talent .. pacat ca s-a irosit talentul !!

Blu3 Lion
23rd February 2007, 09:37
Lutu daca aveam putina minte era un lucru mare pt ca asta e singurul care la ocolit in cariera lui:( asta e,daca el nu a vrut sa joace fotbal,ca de lautari si bautura avea destul timp dupa 34 de ani:(

reseter
24th February 2007, 17:12
Imi pare atat de rau pentru el....ce folos ca i-a venit mintea la cap acum la 31 de ani.....si pentru ca tin cu STIINTA...pentru asta sunt trist, tare trist pentru un alt mare fost viitor talent...Andrei Ionescu...care incepuse atat de frumos...si cat de putin ii trebuia...doar doua clipe de inteligenta si doar doua clipe de orgoliu infrant.....s-a crezut prea bun si acum....a devenit prea anonim...personal cred, desi cateva saptamani in urma nu as fi spus asta, deci...personal cred ca ar trebui iertat de catre cei de la STIINTA...e prea copil si e prea pacat sa se piarda precum Lutu...el mai are ani pana sa ajunga la 31.....in 13 ani de cariera poate face multe........pacat ca e prost, mi-e mila de el...

reseter
24th February 2007, 17:13
Lutu putea fi un alt Balaci sau Dobrin ori Hagi....pacat...

Che Guevara
4th May 2007, 23:14
Lutu nu a fost nimic. A disparut fara urma din cauza ca si-a batut joc de fotbal.