PDA

View Full Version : Etapa a 2-a: Rapid - F.C. Arges



Vulturul
7th August 2005, 12:16
Duminica 19:00 in direct la National Tv

bobycox
7th August 2005, 23:14
Rapidisti va place pozitia de CAPRA? Pt ca la meciul asta asa vom sta , in baza bunelor relatii dintre bastani . Anul asta fata de cele 3 "mari" al capitalei vom lua numele de " Echipa PACII'" pt ca nu vom deranja pe niciuna.

PS. Sper sa nu am dreptate si sa vad un meci cel putin ,ca cel cu STEAUA , chiar daca vom pierde.

esku
8th August 2005, 17:20
Se pare ca dupa primele 2 etape vom avea un -3 la adevar...:(....Ar fi excelent daca am obtine un rezultat de egalitate in Giulesti, dar nu am mai luat puncte de la Rapid de.......ffff mult timp. Daca mai tinem cont si de prietenia dintre dl. Copos si dl. Ilinca este clar ca vom pleca cu mana goala.....

@Paul: Crezi ca este necesar sa stie Cartu de aranjament??? Daca doi - trei jucatori s-au vorbit sa o lase mai moale este de ajuns.....

Vulturul
8th August 2005, 18:56
Putem scoate un rezultat bun in Giulesti cu o conditie insa:sa nu e arbitreze din nou Constantin...

Vi3rme_X
8th August 2005, 21:33
Cred ca va iesi un X(egal)...

saphicus
10th August 2005, 03:02
Are dreptate Esku. Acest campionat (pentru ca pica numai 2 echipe care se cam stiu) va fi un campionat in care se vor face blaturi la nivel de staff sau la nivel de jucatori. Multi "cai troieni" din echipele de la locul 7 - 12 pot ajuta
pe "fruntase" blatuind. Lupta pentru podium va fi baza !!
Daca se umbla in vazul lumii cu geanta cu "verzisori" pentru a stimula ca o echipa sa castige in fata adversarei ei la titlu, zice-se ca e permis si ca si in
fotbalul mare se procedeaza asa, de ce nu s-ar face asa ceva si pentru un amarat de portar, fundas etc.? Bineinteles cu discretie extrema si prin "mana"
a doua :rolleyes:
Cat priveste partida in cauza eu merg pe un X.
Totul depinde insa de ce am spus mai sus!! :ok:

esku
10th August 2005, 15:11
FC Arges este sponsorizata pentru acest sezon cu suma de 100.000 euro de AnaImep, firma dl. Copos.....Acum stau si ma intreb, ce primeste Rapidul in schimbul acestei sume de bani??? O varianta de raspuns ar fi: Emil Dica + 6 puncte :rosu: ....asa k nu prea imi pun sperante in acest meci.....Dupa cum probabil stiti, Cartu a anuntat ca din iarna pleaca de la echipa datorita faptului ca nu se intelege cu conducerea: "eu am niste obiective, ei au altele....." Care ar fi obiectivele conducerii??? Ramanerea in A plus ceva euroi de la patronii cluburilor care se lupta pentru locurile fruntase :no: .....Ar fi culmea...ei sa nu aiba nici un castig??? Cartu, in schimb, doreste performanta (in timp).....nu la nivel european, pentru ca nu prea are cu cine (ma refer la lot), dar nu vrea sa se mai lupte pentru evitarea retrogradarii....o clasare in primele 6 ar fi obiectivul "ascuns" al Dl. Cartu ..... Nu il va acuza nimeni daca dansul va pleca de la echipa in iarna, deoarece stim cu totii (cel putin suporterii Argesului) ca nu se poate lucra CORECT impreuna cu Dl. Ilinca & co. :degete: .... Sorin Cartu nu este genul de om care sa fie sclavul unui presedinte, sa faca ceea ce i se spune si sa nu sufle in presa mizeria din interiorul clubului, iar lucrul acesta nu este pe placul conducerii, de aici plecand toate neintelegerile si lipsa de comunicare intre antrenor si patroni .... Nu stiu cat o sa mai tina mizeria asta, dar sper sa se termine curand, altfel, ma tem ca vom avea soarta Universitatii Craiova.... :mda:

[Yo]
13th August 2005, 14:22
Forza Viola E Vinci Per Noi !!!

Sunchase
13th August 2005, 14:33
Dar nu si duminica :D

esku
13th August 2005, 17:26
Daca nu va fi o "intelegere" in acest meci, eu zic ca veti avea un meci tare greu cu noi .... uita-te la acel 3-2 de anul trecut din Giulesti....:ok:

cip_81
13th August 2005, 17:33
Apropo, ce mai face "tanti" Ana Imep" ? Mai este desenata pe tricouri?

esku
13th August 2005, 17:46
cip 81 ..... in cazul in care nu stiai, noi avem alte echipamente.....si jucam fara sponsori pe tricou sau sort... :D

cip_81
13th August 2005, 17:47
Aha, atunci e bine, inseamna ca ma pot astepta si la o surpriza. :D

esku
13th August 2005, 17:51
mai greu.....

cum am mai spus, doar in cazul in care nu exista o "intelegere" mentionata in contractul de imprumut al lui Emil Dica sau in cel de sponsorizare de catre "Ana Imep". :P

Cristy
13th August 2005, 19:36
lol lol ce ne acuza lumea de blaturi aici si chiar ei au facut o gramada pt a castiga titlul chiar si in ultima etapa ahahaaha.
iar vad toata lumea pierde RAPID , face egal cum au spus si la vaslui yeah ...
sau blat ahahah blat noi cu argesu daca se punea problema de blat ne dadeau meciul sezonul trecut , asa ca avem de luat o razbunare pentru felul in care au jucat cu noi si cum au jucat cu dinamo in ultima etapa.
exact ca si cu apulum au facut-o , au scos un punct la noi acasa si la alba iulia dinamo parca ar fii avut un amical de fapt chiar au avut.

RAPID arges (dinamo 2) 2 0

esku
13th August 2005, 20:03
bey nene ... Anul trecut nu v-am dat meciul pentru ca nu eram sponsorizati de ANA IMEP, iar E. Dica era inca la noi....dar akum se pune altfel problema .... Orikum, dak nu va fi blat veti avea un meci ffff greu !!!!

Sunchase
13th August 2005, 20:38
Daca nu vom castiga va fi ok , daca vom castiga va fi blat.
Cu panaramele voastre de jucatori si la 2-0 ar trebui sa fie multumire.

Esku , saruta steagul visiniu.

esku
13th August 2005, 20:53
Sunchase.... aminteste-ti k nu v-a fost chiar asa usor cu noi sezonul trecut...si tot "panaramele" astea erau in teren. (3-2, in giulesti) Daca o sa castigati, iar jocul va demonstra ca cele 2 echipe se lupta pentru cele 3 puncte, atunci e ok. Daca o sa castigati, iar jocul va arata ca exista o "prietenie", atunci nu mai e ok. Daca vom castiga, va fi fff bine.(putin probabil).

Sunchase
13th August 2005, 21:07
Anul trecut spui ca am castigat greu si cu emotii. Anul asta sugerezi o prietenie. Ce s-a intamplat in vara ? Poate stii mai multe , vrem detalii.

esku
13th August 2005, 23:28
Sunchase ... vad ca te pricepi la fotbal, nu gluma!!! :rosu: Pai....pentru cultura ta generala (am mai spus`o....o sa mai zic o data sa vada si incepatorii):

1. FC Arges este sponsorizata in acest sezon de ANA IMEP, firma dl. Copos (dak nu stiai), cu suma de 100.000$

2.Rapid l-a imprumutat de la FC Arges pe E. Dica in schimbul unei sponsorizari, lucru care nu s-a mai intalnit niciodata in istoria fotbalului (conform presei sportive). Acest fapt dovedeste relatile foarte bine inchegate dintre presedintii cluburilor Rapid si FC Arges.


p.s.: Ramai cu impresia "minunatului si fascinantului" Bucuresti....mai bine asa....nu avem nevoie de oameni ca tine care sa ne viziteze orasul. :ok:

bobycox
13th August 2005, 23:30
:happy :happy 3 2 greu da de golul din offside a lu' sava l-ai uitat?
:degete: :degete: voua sclavii lu' netoiu

Si reprizele alea diametral opuse nu le pui? Ce s-o fi intamplat la pauza bai "CURATILOR " . Gol in 10 oameni pt voi , cand in prima repriza nu sutaseti odata la poarta. Cred ca la pauza l-a sunat nasul pe finu . :headbang:

PS. Sper ca mai are Nasul numarul de tel al lui finu, ca altfel e greu pt voi.

andreisf
13th August 2005, 23:39
Buna seara si bine v-am gasit dragii mei :degete:
Cineva spera ca am ramas fara idei... :rosu:
Eheheeeeee.."Panarame in ekipa" avetzi voi
Nu noi..cu exceptzia celor 2 (coman si dica)
Argesu doua va marca.....
Iar rapid o va inkasa
In giulesti iar va canta
ULTRAS-VIOLA ..LA LA LA LA!!!!! /hello /hello :yeah:



PS..Sunchase vezi ca voi primitzi apa potabila de la "cel mai urat oras din Romania".Poate va oprim apa :drak: Sa facetzi setea... :drak: Dar mai bine o lasam ca si-asa dak ai sti de unde vine apa aiaaaaaaaa :drak: si nu mint...vino in "cel mai urat oras din Romania" sa vezi ce-a mai mare Statzie de epurare din Romania..Cred ca dupaia bei numai apa de la izvor sau minerala!

esku
14th August 2005, 00:35
greu de spus un rezultat ..... depinde de "intelegere" !!!

esku
14th August 2005, 15:03
va las pe voi sa discutati despre acest meci....eu am plekat spre bUCURESTI.....FORZA VIOLA!!!!

vladi
14th August 2005, 19:30
prima juma' de ora s-au miscat bine

Cristy
14th August 2005, 20:53
ce fotbal de provinicie au jucat doamne s-au aparat in 9 plus portaru , au avut 1 faza si jumatate scor 1 1 mda foarte corect.

bob
14th August 2005, 20:57
bravo tzuicarilor!
nu m-am mai uitat la meci de la 1-0. credeam ca e clar. imi cer scuze argesenilor ca n-am avut incredere in echipa lor! hehehehehe

ultravioletcanada
14th August 2005, 21:09
ce fotbal de provinicie au jucat doamne s-au aparat in 9 plus portaru , au avut 1 faza si jumatate scor 1 1 mda foarte corect.bah tu ai un complex? altceva nu ai in creier decit tarani si provinciali?
steaua a avut 2 ocazii la pitesti etapa trecuta si a luat 3 puncte, rosenborg a avut una si a facut egal, noi am avut una si jumate si am luat un punct.
probabil neuronul tau nu e capabil sa inteleaga cum de "taranii, provincialii, tuicarii" au avut tupeul sa va ia voua, marele Rapid, 1 punct.
ei uite ca se poate. un meci are 90 de minute, si ar fi cazul sa pricepeti si voi asta. in rest, ura si la gara, ne vedem in retur :happy

Cristy
14th August 2005, 21:13
da am spus sclavii lu netoiu si-au dat viata pentru un punct in fata noastra.
din pacate au reusit sa asteptam meciul cu dinamo cate v-a dau?
4 5 depinde cate au nevoie pt a termina in fata ca doar sunteti dinamo 2

ultravioletcanada
14th August 2005, 21:22
probabil ca frustrarea ta e mare, dar asta e. hai sa-ti desenez, cu toate ca m-as mira sa pricepi.
presupunem prin absurd ca sintem dinamo 2 :jerk: ce v-a impiedicat sa ne bateti? am jucat impreuna cu cei de la dinamo si noi am fost 22 si voi 11?
am obosit ca de cite ori echipele cu "pretentii" la titlu se impiedica de noi sa fim ba sclavii lu netoiu, ba a lui cops, ba preietenii lu jiji, ba tarani, ba provinciali...
daca erati tari trebuia sa ne bateti si punct. nu salomir a bagat-o in ate pt noi, nici netoiu.
morala: sinteti penibili. :rosu:

Sunchase
14th August 2005, 21:23
bravo tzuicarilor!
nu m-am mai uitat la meci de la 1-0. credeam ca e clar. imi cer scuze argesenilor ca n-am avut incredere in echipa lor! hehehehehe

E si normal ca atunci cand tii cu o echipa care a inselat fotbalul si oamenii timp de decenii sa ai mereu dubii.
Doar cei care tremura noaptea cand vizioneaza casete cu circurile comuniste cu scorile de maidan pentru a crea golgeteri sau cei care vor sa devina glumeti continua cu astfel de acuze la adresa Rapidului.

Azi nu am jucat prea bine dar am crezut mereu ca vom castiga. Argesul s-a aparat tot meciul in mod rusinos dar asta nu e vina lor. Chiar si asa mereu am crezut ca vom inscrie si in final am scris.
A trebuit sa avem parte de o noua greseala in aparare in minutul 90 si totul s-a terminat.

Rezultat nedrept.

ultravioletcanada
14th August 2005, 21:30
probabil ca e si mai frustrant ca atunci cind te declari echipa proletara, da de fapt SUGI banutzi din toate locurile, sa vezi ca esti abonat constant de la locul 3 in jos.
uite aici o stire interesanta: Colina e posibil sa nu mai arbitreze pe milan, deoarece a semnat un contract cu o firma de automobile ce sponsorizeaza si pe ac milan.
cind jumatate din arbitrii din A erau dealeri ana electonic de ce nu mai zbierati de corectitudine?
strigati de altii ca sint comunisti. voi, condusi de fostul lider utc-ist?
rapid a fost o poveste frumoasa, care s-a sfirsit in '90. dupa aceea, ati devenit la fel ca toti ceilalti... :mda:

ultravioletcanada
14th August 2005, 21:33
"În minutele de prelungire, suporterii rapidişti au aruncat cu diverse obiecte, între care brichete şi monede, în portarul piteştean Ştefan Preda." -- prosport. civilizatia capitalei :ciocan:
sinteti penibili
@sunchase: dragul meu, stiu ca e greu de inteles pentru voi "diavoli visini", dar nu toata lumea trebuie sa-si pastreze ideile pe o foaie pentru a fi capabil sa scrie mai mult de 3 fraze

Sunchase
14th August 2005, 21:34
ultravioletcanada replice despre meci nu pot sa-ti dau.
Daca argesul ar fi avut macar o jumate de ocazie , daca ar fi desenat macar 2 pase , daca n-am fi avut 2 bare plus alte ocazii , daca n-am fi avut acest ghinion poate ti-as fi raspuns.
Inteleg ca in fotbal nu castiga mereu cel mai bun si accept acest lucru.

Din pacate voi , cei care ar trebui sa ridicati mana sus cu "multumesc " si apoi sa stingeti lumina cu un zambet ciudat pe obraz , ripostati cu ironii si un bec rosu aflat in deriva..

ultravioletcanada
14th August 2005, 21:36
inseamna ca in acest caz, sintem prima echipa care marcheaza fara a avea nici o ocazie :cool:

esku
15th August 2005, 00:41
FRUSTRATILORRRRRRRRRRR!!!!! Sunteti penibili rapidistilor .... Fotbalul se joaca pe goluri, nu pe suturi la poarta, pase reusite, cornere s.a.m.d. Ce daca am marcat din singurul sut pe poarta pe care l-am avut??? Asta inseamna eficacitate 100% .... daca mai dadeam un sut, mai marcam un gol ...... E dureros sa fi egalat in ultimile minute, dar asta este fotbalul ..... Cry, ai ceva impotriva ca ne-am aparat cu 9 jucatori de camp plus portarul??? Eu am .... ma oftic ca nu ne-am aparat cu 10 jucatori de camp plus portarul (adik toata echipa). :D Tu ce ai fi vrut??? Sa stam "capra" in fata voastra??? Uite ca nu a fost asa ... (recunosc ca m-am inselat in unele privinte, inaintea meciului) :ok: De ce nu ati castigat daca sunteti asa de "valorosi" precum zici? Sunteti penibili ...... :rosu: ....Cum spunea un prieten mai devreme: DRUM BUN ... dupa Craiova... :happy ...

Cristy
15th August 2005, 00:51
FRUSTRATILORRRRRRRRRRR!!!!! Sunteti penibili rapidistilor .... Fotbalul se joaca pe goluri, nu pe suturi la poarta, pase reusite, cornere s.a.m.d. Ce daca am marcat din singurul sut pe poarta pe care l-am avut??? Asta inseamna eficacitate 100% .... daca mai dadeam un sut, mai marcam un gol ...... E dureros sa fi egalat in ultimile minute, dar asta este fotbalul ..... Cry, ai ceva impotriva ca ne-am aparat cu 9 jucatori de camp plus portarul??? Eu am .... ma oftic ca nu ne-am aparat cu 10 jucatori de camp plus portarul (adik toata echipa). :D Tu ce ai fi vrut??? Sa stam "capra" in fata voastra??? Uite ca nu a fost asa ... (recunosc ca m-am inselat in unele privinte, inaintea meciului) :ok: De ce nu ati castigat daca sunteti asa de "valorosi" precum zici? Sunteti penibili ...... :rosu: ....Cum spunea un prieten mai devreme: DRUM BUN ... dupa Craiova... :happy ...

ce penibili auzi drum bun dupa craiova, eu zic sa aveti voi grija , a-ti luat un punct de au pt salvarea de la retrogradare, dar campionatul e lung.
ce daca daca a-ti marcat cu doar un sut pe poarta si ca v-ati aparat cu toata echipa ?pai jucati fotbal, v-ati bagat ca fricosii in poarta.

bobycox
15th August 2005, 01:44
Bine ca m-am inselat eu ,cand am scris ca o sa stam capra. Ce vrajeala de 2 lei are colegul de la Rapid despre faptul ca ne-am aparat cu 9+1. Pai ,bai baiatule ne-a dat cineva noua vre-un punct sau premiu ,dupa meciul cu Steaua , ca i-am calarit chiar si in 9 oameni de camp? Ne-au bagat replica aia despre Steaua cu echipa mare , experimentata, pragmatica , de te doare capul , mai ales daca ai vazut meciul. E de data asta inghiti-to si voi.

PS. Jucati fotbal pana in min 94 si dati goluri cat mai multe , ca nu va iarta nimeni.

esku
15th August 2005, 16:51
@Cry si ceilalti rapidisti, sa lamurim cate ceva:
1) Ieri am jucat NUMAI pentru NOI. Cu noroc, e adevarat, am castigat un punct pe terenul unei candidate la titlu, deci putem sa ne bucuram.
2) Anul acesta nu vom mai fi candidati la retrogradare. Lotul echipei si profesionalismul lui Cartu garanteaza. :ok:
3) Nu mai tipati ca suntem Dinamo 3 sau mai stiu eu ce... ANA IMEP, firma lui Copos, sponsorizeaza si Argesul, asa ca s-au facut destule speculatii si pe tema asta. Dar uite ca nu a iesit.

In rest, numai bine si succese in Cupele Europene!

bobycox
15th August 2005, 20:27
Dar cand ne-ati dat voi 4 si v-ati dus in cupa UEFA in locul nostru, ala nu se pune? Si erati puscarie, dar de a dat tata Copos cu lovele si s-a rezolvat. :rosu:

PS. Mai lasa-ne cu smiorcaiala asta de neajutorati , mai bine ati juca fotbal adevarat, nu caterinca ce aratati voi.

saphicus
15th August 2005, 22:24
Un meci dureaza 90 de minute !!! + prelungirile!!
Eskule ai vazut ca s-a adeverit pronosticul meu de X in Giulesti!
Am avut "feeling"! :) Ati mai recuperat ceva dupa esecul din prima etapa!! :ok:

dlgicu
15th August 2005, 23:20
Gata Cry, te-ai calmat, ai terminat cu plansul? Nu se poate, mai ia de aici (http://s94593705.onlinehome.us/rrafca.gif) sa iti faci portia de plans si pe seara asta, poate te si identifici pe acolo prin tribuna :D.

CRY BABY, CRY! :drak:

lucas1977
16th August 2005, 13:06
Din ce am vazut eu, Cartu nu prea are cu cine. Par egzamplu, Danciu a fost ridicol in cateva faze. Norocul nostru ca apararea Rapidului nici nu a existat. Incredibil cum la cornerul din care s-a inscris, 3 jucatori de-ai nostri erau liberi la 11 metri, pozitie din care nici macar Tanasa nu rateaza.
Daca a vazut cineva un lucru de remarcat in jocul Argesului, let me know. Echipa merita apreciata ca vrea, Cartu merita apreciat ca poate, dar cam atat.

vladi
16th August 2005, 13:29
poate Preda

Vulturul
17th August 2005, 20:28
Ce nedrept e fotbalul
FC Argeş remizează nemeritat cu Rapid

Ce nedrept e fotbalul uneori! După ce a pierdut nemeritat cu Steaua, în urma unui meci pe care l-a dominat copios cu un om mei puţin în teren, acum FC Argeş a remizat cu Rapid în Giuleşti, după ce s-a apărat timp de 89 de minute. Chiar şi aşa, piteştenii primiseră gol în minutul 73, şi se părea că vor părăsi Potcoava învinşi, dar a apărut de nicăieri Tănasă. Mai întâi a ratat incredibil, dar la următoarea fază a marcat cu capul! La drept vorbind, FC Argeş nu merita să câştige un punct, la modul în care a fost dominată aseară de Rapid.

Sub presiune

FC Argeş s-a retras, încă din primul minut al meciului, în propria jumătate de teren, copleşită de forţa de joc a gadelor. Spre deosebire de alte meciuri în care a practicat un joc defensiv, Cârţu a păstrat permannt în priză pe Costescu şi Năstăsie, care nu de puţine ori au plecat pe contraatac, însă nu foarte eficient. Primul şut înspre şi pe poarta lui Dolha a venit abia în minutul 52, la o lovitură liberă executată slab de Crivac. Deşi au presat continuu în prima repriză, şi apoi şi în partea secundă, giuleştenii au suferit la capitolul omogenitate, cuplul Mara – Niculae neavând puse la punct traseele, iar Ilyeş nesimţindu-se în largul său pe postul de atacant. Chiar Ilyeş a fost cel care a deschis scorul, dar în urma unui joc mult mai combinativ, apărut odată cu intrarea în teren a lui Ciprian Vasilache.

Rapid Bucureşti - FC Argeş 1-1 (0-0)
Ilyeş (73) – C. Tănasă (89)
Stadion: „Valentin Stănescu”. Spectatori: 3.000. Şuturi pe poartă: 7-4. Şuturi în afara porţii: 7-2. Cornere: 10-2. Ofsaiduri: 4-6. Cartonaşe galbene: 1-2.
RAPID: Dolha – M. Constantin, Maftei, Fl. Moldovan – Bădoi, Măldărăşanu, E. Dică (60 Vasilache), A. Karamyan – Mara (60 Buga), D. Niculae (64 Burdujan), Ilyeş. Antrenor: Răzvan Lucescu
FC ARGEŞ: Preda – Chiţa, M. Radu, Rohat, Crivac – Prepeliţă (46 Dobre), Danciu, Murgan, Poenaru (75 C. Tănasă) – Costescu (58 Bilaşco), Năstăsie. Antrenor: Sorin Cârţu
Arbitri: Marian Salomir (Cluj-Napoca) – Octavian Şovre (Oradea) şi Florin Buzărnescu (Craiova)
Cartonaşe galbene: Ilyeş – Danciu, Chiţa

Faze de TOP
# Min. 30 – Dică îl angajează în interiorul careului pe Niculae, deviere subtilă a acestuia pentru Mara, şut din prima reţinut în două faze de Preda
# Min. 33 – Acţiune în viteză Niculae – Karamyan, primul finalizează cu un şut periculos, puţin peste poartă
# Min. 45 – Corner de pe partea dreapta a atacului rapidist, Fl. Moldovan reia periculos cu capul, Preda reţine pe linia porţii
# Min. 54 – Danciu recuperează o minge la centrul terenului, îl pune pe contraatac pe Năstăsie, acesta încearcă un lob de la 20 metri, dar Dolha reţine
# Min. 68 – Cea mai mare ocazie a meciului, Burdujan scapă singur pe partea dreaptă, îşi face mingea pe şut, trage de la circa 10 metri, şutul său este respins în bară de Preda
# Min. 73 – 1-0 ILYEŞ. Lovitură liberă bătută de Bădoi, centrare în careu, de unde Ilyeş a trimis cu capul imparabil, Preda a apucat doar să respingă sub bară
# Min. 89 – 1-1 C. TĂNASĂ. C. Tănasă scapă singur pe contraatac, îl fentează şi pe Dolha, dar Constantin respinge în corner. Din lovitura de la colţ, acelaşi Tănasă înscrie cu capul

Prepeliţă a fost transportat la spital

La două zile după ce a primit convocarea la lotul naţional de tineret, mijlocaşul Andrei Prepeliţă s-a accidentat, şi ar putea rata întâlnirea cu Israelul. În prima repriză a meciului cu Rapid, Prepeliţă s-a accidentat la mâna dreaptă, a continuat să joace aşa până la pauză, dar randamentul său pe bandă a scăzut. El a fost schimbat de Dobre pentru restul meciului. La vestiare, piteşteanului i s-a aplicat un bandaj ghipsat, dar nu a fost de ajuns, el plecând cu una dintre ambulanţe la spital, însoţit fiind de doctorul Dragoş Şerb. El a revenit de la Urgenţă abia cu patru minute înainte de terminarea partidei. De remarcat este că, după foarte mult timp, la un meci al său s-a aflat în tribune şi tatăl internaţionalului piteştean.

Vintilă a fost reprimit la echipă

După doar două zile de exil, portarul emblematic al Argeşului, Bogdan Vintilă, a reapărut în lotul formaţiei piteştene. El a stat chiar pe bancă la meciul cu Rapid, după ce în prealabil el fusese înlocuit de Ionuţ Boşneag. La partda de aseară din Giuleşti, FC Argeş a avut trei portari, dacă ar fi să nu-l includem şi pe Dănuţ Coman, care a stat mai mult în preajma foştilor săi colegi, fiind accidentat. Vintilă l-a încălzit pe Preda înainte de startul meciului, după care a stat pe bancă alături de secundul Vasile Stan.
Preda i-a întărâtat pe rapidişti
Portarul titular, Ştefan Preda, a fost destul de neinspirat în alegerea echipamentului, îmbrăcând un tricou şi un şort de culoare roşie, cu inserţii albe. Fanii rapidişti l-au reperat imediat şi l-au fluierat continuu, Preda amintind prin prezenţa sa de trecutul său dinamovist. În partea a doua, apărătorul piteştean a trebuit chiar să stea „sub” peluza suporterilor giuleşteni, fiind înjurat în permanenţă.

Cârţu nu mai e iubit în Giuleşti

Antrenorul echipei FC Argeş, Sorin Cârţu, a fost cel care a readus pe Rapid Bucureşti în prim-planul fotbalului românesc în anul 1995, atunci când s-a luptat pentru titlu, iar în Cupa României a ajuns până în finală. Cu Sorin Cârţu pe bancă, Rapidul a pierdut finala din anul 1995, cu toate că a fost „susţinut” discret şi de naşul său, fostul mare arbitru internaţional Ion Crăciunescu. Se pare că actualii suporteri ai Giuleştiului au uitat toate acestea, pentru că Sorin Cârţu nu a fost foarte bine primit ieri seară, fiind înjurat pe aproape toată durata reprizei secunde.

Foarte calm

Spre deosebire de alte meciuri, Sorin Cârţu a fost foarte calm la meciul cu Rapid. A privit cu detaşare cum echipa sa se încălzeşte, apoi s-a aşezat pe banca de rezerve, şi a rămas acolo până în minutul 26, când a răbufnit la adresa lui Crivac. Fundaşul stânga piteştean tocmai îl pusese pe contraatac pe Ilyeş.

Schimbarea sistemului

Sorin Cârţu a reuşit să mai surprindă o dată, la importantul meci cu Rapid Bucureşti, când a trimis în teren o formulă de echipă fără ambii atacanţi consacraţi ai Argeşului, Tănasă şi Bilaşco, titularizându-i însă, în premieră, pe Costescu şi Poenaru. Pentru această partidă, Cârţu a revenit şi la sistemul folosit în returul campionatului trecut, 4-4-2, renunţând pentru moment la acel 3-4-3 ofensiv din partida cu Steaua. Până la urmă, forţat şi de faptul că a fost condus pe tabela din marcaj din minutul 73, Sorinaccio i-a băgat în teren pe „gemenii” Tănasă – Bilaşco, sfârşind meciul cu acelaşi trio ofensiv, care l-a mai cuprins şi pe Năstăsie.

Declaraţii

Vasile Stan: „A fost un meci de luptă deosebită, în care am reuşit să recuperăm punctele pierdute cu Steaua. Ne bucurăm, deşi ei sunt trişti, dar aşa e fotbalul”.
Răzvan Lucescu: „Fotbalul este foarte nedrept, o echipă care a alergat foarte mult, care şi-a creat foarte multe ocazii, care nu a avut nici un pericol, nu reuşeşte să câştige. Este a nu ştiu câta oară când noi ne batem singuri, la singura acţiune periculoasă în careu, primim gol”.

Sursa: Top

Vulturul
17th August 2005, 20:29
După un an şi patru luni
Fără Bilaşco şi Tănasă în atac

După un an şi patru luni, FC Argeş începe un meci oficial fără niciunul dintre atacanţii consacraţi ai săi, Marius Bilaşco şi Ciprian Tănasă. La partida cu Rapid Bucureşti, Cârţu i-a preferat în linia de atac pe Cosmin Năstăsie şi Daniel Costescu. În ultimele 62 de partide oficiale, FC Argeş i-a avut în formula de start pe cei doi atacanţi de 31 de ori, în restul meciurilor fiind prezent în primul „unsprezece” ori Bilaşco, ori Tănasă. Edificator este faptul că anul trecut, Moldovan şi Cârţu au conceput echipa de start cu amândoi în linia de atac în 21 de partide din cele 30 ale sezonului. Practic, ultima oară când s-a întâmplat ca ambii să lipsească din ofensivă s-a întâmplat pe 2 aprilie 2004, la meciul FC Argeş – Apulum Alba Iulia 0-0. La acea întâlnire, Comisarul Moldovan a preferat o linie improvizată şi nefericită, cu Antal şi Jovanovic.

Eficacitate maximă

De la venirea lui Sorin Cârţu pe banca echipei FC Argeş, cei doi atacanţi piteşteni au marcat 12 din cele 15 goluri reuşite de FC Argeş, ceea ce înseamnă un procent destul de ridicat: 80%. Astfel, absenţa lor din formula de start a meciului cu Rapid a surprins, dar nu a fost altceva decât o strategie a tehnicianului piteştean, pentru că ambii au intrat în repriza a doua, iar Tănasă a reuşit chiar golul egalizator.
De mai bine de doi ani de zile, cuplul de atacanţi de la FC Argeş este format, invariabil, din Marius Bilaşco şi Ciprian Tănasă. Cei doi jucători au aceeaşi vârstă, şi joacă împreună de la 16 ani, la Şcoala Nicolae Dobrin. Bilaşco şi Tănasă formează de doi ani de zile un atac sudat, lipsa unuia sau altuia datorându-se doar accidentărilor sau suspendărilor.

Răzvan Lucescu demis pentru câteva ore!

Egalul pe care FC Argeş l-a înregistrat duminică în Giuleşti i-a fost fatal antrenorului Răzvan Lucescu. Venit din Austria luni la prânz, patronul Rapidului, George Copos, a convocat un consiliu de urgenţă, în urma căruia s-a decis demiterea tânărului tehnician. Măsura a părut cel puţin absurdă, dat fiind că Rapid este ca şi calificat în primul tur al Cupei UEFA, în campionat are patru puncte din şase posibile, iar echipa practică cel mai frumos joc. În semn de solidaritate cu antrenorul, preşedintele Dinu Gheorghe, foarte contestat duminică în Potcoavă, şi-a dat şi el demisia. Marţi de dimineaţă, Copos a fost însă convins de jucători să-l lase pe Răzvan Lucescu în pace să-şi facă treaba la Rapid, astfel că a revocat decizia din urmă cu o seară.

Piaza rea numită FC Argeş

Răzvan Lucescu a fost numit antrenor al echipei Rapid Bucureşti imediat după ce echipa pe care o antrena, FC Braşov, a fost învinsă sub Tâmpa de FC Argeş, scor 1-2, pe data de 31 mai 2004. Interesant este că fiul lui Mircea Lucescu ar fi trebuit ca la următoarea etapă să stea pe banca Rapidului tot împotriva Argeşului, dar s-a considerat că este mai bine să vină la meci doar ca simplu observator! În primăvara acestui an, după 0-0 la Piteşti, Rapid a pierdut şansa de a se lupta la titlu cu Steaua şi Dinamo, acela fiind primul moment în care George Copos s-a gândit să-l dea afară pe Lucescu junior. Totuşi, la un an şi două luni de la numirea sa în funcţia de antrenor la Rapid, Lucescu a fost demis, chiar şi pentru câteva ore, tot după un meci cu FC Argeş!

1-1 cu Oltul Slatina

FC Argeş a terminat la egalitate meciul amical disputat în compania divizionarei C, Oltul Slatina. Sorin Cârţu a folosit a doua echipă, iar spre sfârşitul meciului a mizat pe trei juniori de 15 şi 16 ani, Cârstea, Cârstoiu şi Cotigă, antrenaţi de Augustin Eduard. Golul piteştenilor a fost marcat în minutul 49 de Andrei Neagoe, cu o execuţie superbă, şut din alergare în diagonală. Oltenii au egalat cu opt minute înainte de terminarea meciului, portarul Roland Drăghici neputând interveni la o bombă de la 35 de metri. Deşi pare un rezultat nesatisfăcător în dauna unei echipe modeste, rezultatul nu contează foarte mult, deoarece adevărata echipă a lui FC Argeş s-a antrenat pe un teren alăturat.

Croatul este foarte slab

Partida cu Oltul Slatina a reprezentat prima oportunitate pentru Sorin Cârţu de a-l vedea la lucru pe croatul Mario Ostoijc. Mijlocaşul dreapta a evoluat extrem de slab, pierzând absolut orice minge de care a beneficiat. În plus, nu s-a implicat absolut deloc în joc, motiv pentru care tehnicianul oltean al lui FC Argeş l-a schimbat în repriza a doua, deşi avea de gând să-l lase în teren până la finalul jocului.
FC Argeş – Oltul Slatina 1-1 (0-0)
A marcat: Andrei Neagoe (49)
FC ARGEŞ: Boşneag – Dobre, Ionaşcu, Dr. Radu, Negoiţă – Ostoijc, A. Neagoe, Cr. Tănase, Poenaru – Costescu, Găman. Antrenor: Sorin Cârţu
Au mai jucat: Drăghici – Neacşu, Cârstea, Oprea, Vlăsceanu, Cârstoiu, Cotigă


Sursa: Top