PDA

View Full Version : Cel mai bogat club din lume



Laur_Farul
8th February 2007, 14:41
Real Madrid, cel mai bogat club de fotbal din lume


Real Madrid rămâne cel mai bogat club de fotbal din lume, urmat de marea sa rivală din campionatul Spaniei, FC Barcelona, câștigătoarea Ligii Campionilor, care a urcat pe poziția secundă în ierarhie stabilită în funcție de încasările realizate în cursul sezonului 2005/2006.

Potrivit raportului firmei de consultanță financiară Deloitte, Real a realizat în sezonul trecut venituri de 292,2 milioane de euro, cu aproximativ 30 milioane de euro mai mult decât Barcelona, însă catalani au reușit o creștere spectaculoasă, de 25 la sută, față de sezonul 2004/2005, în timp încasările madrilenilor au crescut cu doar șase la sută.

În total, primele 20 de cluburi din acest clasament au realizat venituri de 3,5 miliarde euro, din drepturile de televizare, sponsorizări și alte activități comerciale.

Iată cum se prezintă ierarhia celor mai bogate cluburi:
1 Real Madrid 292,2 millioane euro
2 FC Barcelona 259,1
3 Juventus Torino 251,2
4 Manchester United 242,6
5 AC Milan 238,7
6 Chelsea 221,0
7 Inter Milan 206,6
8 Bayern Munchen 204,7
9 Arsenal 192,4
10 FC Liverpool 176,0
11 Olympique Lyon 127,7
12 AS Roma 127,0
13 Newcastle United 124,3
14 Schalke 04 122,9
15 Tottenham Hotspur 107,2
16 Hamburg SV 101,8
17 Manchester City 89,4
18 GlasgowRangers 88,5
19 West Ham United 86,9
20 Benfica Lisabona 85,1

Sursa : Prosport

dj_jaxxx
8th February 2007, 14:57
Pai daca ne spui raspunsul...de ce mai este poll? :)

Oricum Juventus nu cred ca au atatia bani cu toate necazurile si scandalurile. Nu cred ca au venit la fel de mare jucand in serie B.

Manchester United mi se pare ca inca au datorii. Ma rog e complicata faza dar am auzit la radio ca mai de mult ar fi imprumutat bani cumva in numele clubului. Evident ca fac profit de pe urma televiziunii, biletelor si a articolelor vandute in fiecare an, insa valoarea financiara a clubului nu este chiar asa de mare cum se spune.

De asemeni, se vede ca, cluburile de fotbal din Europa sunt o investitie buna, deoarece din ce in ce mai multi americani se baga in afacerea asta. Numa ce a fost pasat clubul Liverpool la 2 americani (George Gilette si proprietarul echipei de hochei din NHL Dallas Stars). Astia nu au nici in clin nici in maneca cu fotbalul, insa este o investitie extrem de buna. Fotbalul in europa nu va muri niciodata, si prin miscarea asta au expus echipa si liga intreaga peste ocean si sigur vor obtine profituri si de aici.

Ma rog, mie nu-mi place ideea asta ca banul face clubul dar asta e :)

Laur_Farul
8th February 2007, 15:38
Pai daca ne spui raspunsul...de ce mai este poll? :)

Oricum Juventus nu cred ca au atatia bani cu toate necazurile si scandalurile. Nu cred ca au venit la fel de mare jucand in serie B.

Manchester United mi se pare ca inca au datorii. Ma rog e complicata faza dar am auzit la radio ca mai de mult ar fi imprumutat bani cumva in numele clubului. Evident ca fac profit de pe urma televiziunii, biletelor si a articolelor vandute in fiecare an, insa valoarea financiara a clubului nu este chiar asa de mare cum se spune.

De asemeni, se vede ca, cluburile de fotbal din Europa sunt o investitie buna, deoarece din ce in ce mai multi americani se baga in afacerea asta. Numa ce a fost pasat clubul Liverpool la 2 americani (George Gilette si proprietarul echipei de hochei din NHL Dallas Stars). Astia nu au nici in clin nici in maneca cu fotbalul, insa este o investitie extrem de buna. Fotbalul in europa nu va muri niciodata, si prin miscarea asta au expus echipa si liga intreaga peste ocean si sigur vor obtine profituri si de aici.

Ma rog, mie nu-mi place ideea asta ca banul face clubul dar asta e :)


Nu prea cred in ziare si de aia am pus poll, poate voi stiti altceva :) !

waterboy
8th February 2007, 18:08
Nu prea cred in ziare si de aia am pus poll, poate voi stiti altceva :) !
Trebuie să ai ceva probleme, ca după un clasament făcut de o firmă ce se ocupă de asta de 10 ani să pui rezultatele sub semnul întrebării. Lasă că o să te faci și tu mare și atunci când o să ai buletin o să vezi lumea altfel. Până atunci încearcă să uiți că există butonul "Create new thread" pe acest forum.

CrisS
8th February 2007, 21:36
Pai cum zice si Dj_Jaxxx nu cred nici eu ca Juve ar avea atatia bani incat sa fie pe locul 3, dupa tot ceea s-a intamplat! M.U. cred ca ar devansa si pe Barcelona , din punctul meu de vedere...dar sa dam crezare cifrelor alora:o:

waterboy
9th February 2007, 00:34
Pai cum zice si Dj_Jaxxx nu cred nici eu ca Juve ar avea atatia bani incat sa fie pe locul 3, dupa tot ceea s-a intamplat!
Păi dacă citești decât o parte din tot postul e normal. Cifrele acelea reprezintă incasările din sezonul trecut când dacă nu mă înșel Juventus era în prima ligă si juca în sferturile CL.

Laur_Farul
9th February 2007, 23:35
Trebuie să ai ceva probleme, ca după un clasament făcut de o firmă ce se ocupă de asta de 10 ani să pui rezultatele sub semnul întrebării. Lasă că o să te faci și tu mare și atunci când o să ai buletin o să vezi lumea altfel. Până atunci încearcă să uiți că există butonul "Create new thread" pe acest forum.

Chestia e ca ma cam plictisesc, tu stii mai multe :) !

tchibos
10th February 2007, 13:56
Trebuie să ai ceva probleme, ca după un clasament făcut de o firmă ce se ocupă de asta de 10 ani să pui rezultatele sub semnul întrebării. Lasă că o să te faci și tu mare și atunci când o să ai buletin o să vezi lumea altfel. Până atunci încearcă să uiți că există butonul "Create new thread" pe acest forum.

lasa sfaturile astea agresive te rog.. uite ca si eu poate am ceva problema ca impresia mea este ca MU si Chelsea ar trebui sa fie ceva mai sus in top.. pai ce daca e o firma de prestigiu care face clasamentul?.. tu crezi ca se declara chiar tot?

07Ex
21st February 2007, 05:04
Oriunde ar fi celelalte cluburi in acest clasament, nu cred ca exista un alt club care s-o devanseze pe Real.

kain
23rd April 2007, 22:05
Real Madrid