PDA

View Full Version : Toni Dobos la "U" ?



HIV
6th August 2005, 22:25
e doar un zvon sau e ceva adevarat ? personal eu imi doresc foartye mult acest lucru...ar putea sa ne scoata din mocirla.

Hai "U"

t.b.
7th August 2005, 00:09
Ar fi extraordinar acest lucru, am auzit si eu vorbindu-se insa nu stiu ce sa cred, parca in ultima vreme am auzit prea multe gogoase pentru a o crede si pe asta... Oricum Toni Dobos este un mare U-ist si este demn pentru a fi un conducator al acestei echipe, am scapa si noi de lichele din actuala conducere...

TONI HAI ACASA

tudor
7th August 2005, 00:12
:D :D :D :D :D :D

de unde ati scos asta? ati citit in bolul de cristal ? :degete:

andrei_cj
7th August 2005, 23:13
Iara va amagaitit ma anul asta va paste C-UL!

t.b.
7th August 2005, 23:24
andrei te rog io taci, ca numa` prostii debitezi...

Daca tu speri ca "U" o sa retrogradeze, o sa ai o mare dezamagire, dar poate ca e mai bine sa te obisnuiesti, ca o sa ai parte de multe astfel de dezamagiri

stefanm14
7th August 2005, 23:29
aham...si Roman Abramovici la Building Vanju Mare :evil:

ioana20
16th August 2005, 20:38
Si eu am auzit azi la stiri acest lucru. Au zis ceva de genul ca Dobos ar fi atras de suma pe care Boc vrea sa o imparta intre cele 2 cluburi din Cluj, si in plus Dobos nu isi mai "gaseste" locul la Poli; se presupune ca daca va veni la U, Dobos nu va veni cu mana goala ci ar aduce ceva jucatori, care ar inscrio pe U pe lista favoritelor la promovare in primul esalon.
Insa cine stie, vorba ta tb, prea multe gogoase in ultimul timp ca sa mai crezi ceva.

t.b.
16th August 2005, 22:48
Am auzit si eu azi la stiri pe National TV, cica Boc da 500.000$ daca vine Dobos la "U"... Sa nu uitam ca el a vrut sa ofere locul AEK-ului dar a fost refuzat si astfel a mutat echipa la Timisoara, urmarea o stim cu totii. Oricum zvonul asta circula de vreo saptamana, sunt convins ca nu iese fum fara foc, ceva ceva e, acuma urmeaza partea dificila sa renunte parazitii din actuala conducere... :rolleyes:

Oricum "U" e printre favoritele la promovare si fara Dobos, daca vine el suntem ca si promovati /hello

t.b.
17th August 2005, 00:40
Toni Dobos vrea sa investeasca in Universitatea Cluj. Posibila sosire a lui Dobos la Cluj este legata de promisiunile facute de primarul Emil Boc care a declarat ca va sustine financiar echipa de pe “Moina”. In cazul in care va veni la “U”, Dobos ar urma sa aduca mai multi jucatori din cei care nu fac parte din prima echipa a Politehnicii Timisoara.

Dedicatie speciala din partea lui HIV care e banat

dragos_popa17
17th August 2005, 13:01
Daca vine Dobos promovam, daca nu anul asta, anul viitor sigur. E un bun conducator si mai mult are un nume si o reputatie prin care va putea sa curete actuala conducere. Problema e daca va veni, pentru ce el a mai vrut, dar n-a avut cu cine discuta. Sper sa fie serioasa implicarea lui Boc, daca este, Dobos va veni.

t.b.
17th August 2005, 17:29
Promovam noi si fara Dobos nu-i asta problema, da` io vreau sa si rezistam in A, ori cu actuala conducere daca promovam astia ne vand toti jucatorii si baga banii la ei in buzunare :mda:

t.b.
17th August 2005, 23:47
Cu fiecare zi care trece, creatorul fenomenului Poli este tot mai aproape de “U”
Presedintele Consiliului de Administratie al Club Fotbal Municipal “U” SA, Lucian Danciu, il asteapta pe Toni Dobos la Universitatea Cluj, pentru a pune umarul la promovarea echipei in Divizia A. Presa locala din Timisoara a semnalat intentia lui Dobos de a veni la Cluj, in urma unor diferende dintre acesta si antrenorul lui Poli, Cosmin Olaroiu, dar oficialul clujean spune ca nu a mai vorbit de multa vreme cu Toni Dobos, iar ofiterul de presa al clubului Poli Timisoara a declarat ca “deocamdata nu se pune problema despartirii de consilierul presedintelui Emil Rosianu”. Totusi, Toni Dobos i-a confirmat lui Cristi Dulca dorinta de a reveni la Cluj, doar la “U” Cluj. “In proportie de 90% ma voi implica in sustinerea Universitatii”, a afirmat Dobos.
“Toni, este prietenul meu, pe care l-am invitat nu o data sa revina la echipa, unde s-a format ca jucator. Sincer, cu Toni nu am mai vorbit de multa vreme, iar ultima data ne-am intalnit la Cupa Liceelor. Atunci, mai precis la protocolul organizat de amfitrionii competitiei, l-am invitat sa puna capat pribegiei si sa se intoarca cu toate bagajele acasa. I-am explicat ca vremurile s-au schimbat, ca la conducerea Primariei se afla un om care doreste sa sustina revenirea Universitatii in Divizia A. Din cate imi amintesc, si primarul Emil Boc a vorbit cu Toni Dobos”, ne-a declarat, in prima faza a dialogului, Lucian Danciu, presedintele Consiliului de Administratie al CFM “U” SA.
Pentru Toni Dobos, actualmente consilier al presedintelui clubului Poli Timisoara, usa Universitatii Cluj este larg deschisa, in orice zi si la orice ora, cel putin asa sustine Danciu. Desi nu a dorit sa confirme posibila revenire a lui Dobos pe “Ion Moina”, locul de unde a plecat in lumea buna a fotbalului, Danciu a lasat sa se inteleaga ca sunt sanse ca acest lucru sa se intample. Putin mai hotarat a fost directorul executiv Cristian Dulca, acesta confirmand existenta contactului dintre “U” si Toni Dobos. “Am vorbit de mai mult ori cu Toni Dobos, ultima data acum cateva zile. Stie ce se intampla la ĞUğ, stie ca ne dorim promovarea in acest sezon si doreste sa se implice si el in acest proiect. Imi este greu sa spun, in procente, care sunt sansele revenirii sale, insa acestea au crescut considerabil in ultimul timp. Prin cooptarea lui Dobos in conducerea lui ĞUğ, promovarea este si mai posibila.

A mai vrut o data

Toni Dobos nu se afla la prima intentie de a reveni la Cluj, mai precis in curtea Universitatii Cluj. Ca proprietar al echipei AEK Bucuresti, fosta Fulgerul Bragadiru, proaspat promovata in prima divizie, Dobos a incercat revitalizarea fotbalului clujean, prin stramutarea echipei de la Bucuresti la Cluj. El s-a lovit atunci de indiferenta, in prima faza, si mai apoi de refuzul vechilor conducatori ai clubului Universitatea, care, in mare parte, se confundau si cu cei ai orasului, din punct de vedere administrativ-executiv.
Izgonit din orasul in care s-a consacrat ca fotbalist, fostul international a gasit spijinul necesar la Timisoara, oras care, in acel moment, nu avea echipa, Poli Timisoara evoluand in Divizia C, la Dragasani. La inceput a fost sprijinit de Iosif Armas, presedintele Federatiei Romane de Box si actionar in cadrul clubului. Ulterior, dupa retragerea lui Armas si refuzul Consiliului Local Timisoara de a sprijini echipa, Dobos a dat marea lovitura, prin atragerea companiei Balkan Petroleum, condusa de celebrii frati Iancu, care a “pompat” in echipa sume uriase. Invitat sa participe la Cupa Liceelor, acum doua luni, Dobos a onorat invitatia de a veni la conferinta de presa, alaturi de Ionut Lupescu, Florin Prunea si Ioan Ovidiu Sabau. Deschis dialogului, Dobos a raspuns tuturor intrebarilor adresate, confirmand inca o data ca este interesat de soarta Universitatii Cluj. Mai mult, el a oferit detalii, dar nu si nume, despre ratarea “descalecarii” in oras.
“Nu mi s-a permis sa aduc echipa la Cluj, din motive pe care nu doresc sa le dezvolt, insa, atunci, orasul a pierdut un important tempo cu fotbalul asa-zis mare, cel din Divizia A. Asa am ajuns la Timisora, insa cei de acolo nu mi-au oferit atata sprijin financiar, pe cat il ofera oficialitatile din Cluj celor doua echipe. Nu imi este indiferenta soarta Universitatii”, a declarat la acea vreme Toni Dobos. In seara respectiva, Dobos a discutat cu primarul Emil Boc despre fotbal in general si “U” in special. Atunci, se pare, s-au pus bazele colaborarii, insa ele s-au solidificat in urma cu cateva zile, cand edilul orasului a declarat ca promovarea “echipei municipalitatii” devine o prioritate pentru actuala administratie.

Timisorenii au lansat informatia, Clujul a preluat-o

Mass-media din Timisoara este la curent cu diferendul dintre Toni Dobos si antrenorul Cosmin Olaroiu. Sursele noastre spun ca intre cei doi nu mai exista comunicare de nici un fel, iar presedintele Emil Rosianu ezita sa intervina, nestiind de ce parte a baricadei sa se situeze. Totusi, plecarea lui Dobos de la Timisoara, indiferent ca ar avea ca destinatie Clujul sau alt oras, este data ca iminenta. Mai optimist fata de ramanerea lui Dobos este purtatorul de cuvant al “violetilor”, Dorin Micsa, care ne-a declarat, insa doar cu jumatate de gura, ca “deocamdata Dobos nu pleaca de la Poli, respectiv nu vine la ĞUğ Cluj”. Mai multi ziaristi sportivi timisoreni ne-au confirmat “ruperea sentimentala” dintre Dobos si Olaroiu, precum si dorinta primului de a pleca din Timisoara cu directia Cluj-Napoca, unde ar fi asteptat de cei de la Universitatea Cluj. “In proportie de 90% vin la Universitatea”, a declarat, ieri, Dobos, refuzand sa ofere alte amanunte.

/hello

PROMOVAM

t.b.
18th August 2005, 14:38
Ceea ce parea o simpla gluma este aproape sa se concretizeze – Toni Dobos este la un pas de a fi cooptat in conducerea Universitatii Cluj


Danciu: „Il dorim pe Dobos“

Presedintele echipei Universitatea Cluj, Lucian Danciu, a confirmat ieri ca l-ar dori pe fostul international Toni Dobos la echipa sa. „Am aflat si eu ca Dobos a declarat in presa timisoreana ca ar dori sa vina la Cluj. Oricum, voi lua legatura cu el, pentru a vedea cita realitate este in ceea ce a scris presa“, a afirmat Danciu, completind mai apoi: „Experienta sa ar fi de real ajutor echipei noastre, trebuie sa recunosc ca il vrem la Cluj“.
Acesta s-a intilnit cu Dobos acum citeva luni, cind a avut loc la Cluj Cupa Liceelor la fotbal, fostul international fiind unul dintre invitati. Atunci, Danciu i-a spus in trecere lui Dobos ca „ar fi cazul sa mai vina si pe acasa“, raspunsul fostului international fiind: „As veni daca as avea la dispozitie conditii pentru a face performanta.“ Cum recent primarul Emil Boc a declarat ca va sustine echipa „U“ pentru a intra in prima divizie, iar Dobos are mai mult un rol decorativ la Timisoara, venirea sa la Cluj a prins contur in ultimele zile.


Dobos: „Exista o sansa“
Contactat de Monitorul de Cluj, fostul international a confirmat ca exista posibilitatea sa ajunga la Cluj.
„Daca voi veni, va fi pentru a face perormanta si pentru oras. Sincer, de la Timisoara voi pleca sigur, iar in aceste momente studiez o oferta din Grecia, dar exista o sansa si in ceea ce priveste venirea la Cluj. Sigur ca voi discuta si cu domnul Danciu si orice este posibil. Eu am mai dorit sa vin si sa ajut Clujul, inainte de a ajunge la Timisoara, dar m-am lovit de refuzul fostului primar, Gheorghe Funar.“

/hello

PROMOVAM

t.b.
28th August 2005, 16:36
Sub pretextul plecarii in concediu, Toni Dobos a parasit-o pe Poli Timisoara

...
Pana atunci, conducerea administrativa isi mai subtiaza randurile incepand din acest week-end. Aflat in relatii destul de tensionate, atat cu Oli, cat si cu directorul Rosianu, fostul presedinte al lui Poli, Anton Dobos, a plecat intr-un concediu de o saptamana in Grecia, care are toate sansele sa se prelungeasca. Dupa toate semnalele, fostul international nu va mai reveni pe Bega, urmand sa se decida daca ramane la Atena, de unde are o oferta de la AEK :no:, sau apuca drumul Clujului, pentru a pune umarul la reconstructia echipei-fanion a orasului Universitatea.


Dan Nicolaie, Alexandru Traciuc (Gardianul)

t.b.
7th September 2005, 00:55
„Vin la negocieri“

Toni Dobos ne-a declarat ieri ca la finalul saptaminii viitoare va purta o runda de negocieri cu cei de la Universitatea Cluj. Acesta va fi prezent vinerea viitoare la gala de K1, iar duminica la meciul dintre cfr si Poli. Este posibil ca fostul component al „tricolorilor“ sa ajunga din iarna la „U“, din postura de investitor. Pina in acest moment, au existat doar discutii telefonice intre acesta si Lucian Danciu, iar venirea la Cluj este dorita insistent de partea clujeana.

/hello

HIV
7th September 2005, 01:00
toni te asteptam la Cluj . Hai "U" !

t.b.
3rd October 2005, 23:34
Cursa pentru ''U''


În ultima perioadã tot mai mulţi oameni de afaceri şi-au manifestat, într-o mãsurã mai mare sau mai micã, interesul pentru echipa Universitatea Cluj.

Vuza, Doboş sau Becali sunt numele vehiculate cel mai des în presã. Preşedintele Universitãţii, Lucian Danciu, a dezvãluit cã a purtat discuţii cu toţi trei şi cã le-a expus problemele clubului. “Nu pot sã spun, în procente, care sunt şansele ca unul dintre cei trei sã vinã la Cluj, cert este cã am avut discuţii ei şi le-am prezentat ceea ce vrem sã facem aici”, a spus acesta. Controversatul om de afaceri Ştefan Vuza s-a arãtat interesat sã preia centrul de copii şi juniori. Toni Doboş, care şi-a încheiat colaborarea cu Politehnica Timişoara, şi- a manifestat întenţia de stabili la Cluj. De altfel, Lucian Danciu a avut o scurtã discuţie cu acesta sãptãmâna trecutã în care i-a propus sã se alãture clubului. “Am vorbit sãptãmâna trecutã cu Toni, la modul general. Nu mi-a dat nici o variantã de rãspuns, ceea ce m-a fãcut sã nu-mi pierd optimismul şi vom continua discuţiile în acestã sãptãmânã când va veni din nou la Cluj. De data aceasta sper sã stea mai mult şi sã discutãm toţi cei din club. Nu se pune problema de a veni numai ca investitor la Cluj, el are experienţã managerialã şi sportivã, are notorietate, lucruri care ne pot fi de mare folos. Ne-ar place sã vinã la Cluj”, a mai spus Lucian Danciu.
De asemenea, preşedintele clujean a mai declarat cã au în intenţie sã le propunã şi altor foşti sau actuali sportivi clujeni sã se întoarcã acasã şi sa ajute la promovare. “Vrem sã atragem cât mai mulţi clujeni de-ai noştri sã susţinã clubul. Haideţi acasã, terminaţi cu pribegia. Locul vostru e aici”.
În ceea ce-l priveşte pe Gigi Becali, Lucian Danciu a declarat cã intenţia latifundiarului din Pipera de a investi la Cluj existã. “Am vorbit şi cu Becali dupã declarţiile acestuia şi mi- a spus cã vrea sã ajute chipa Univesitatea cu jucãtori sau cu bani sã promoveze, pentru cã este echipa Clujului”.


Buna Ziua Ardeal

HIV
9th October 2005, 12:50
Doboş negociază cu "U" Cluj
Vineri seară, consilierul Timişoarei a discutat trei ore cu oficialii clubului clujean, pe care ar dori să-l preia împreună cu un puternic grup de oameni de afaceri

Dan Brie

Pentru Anton Doboş despărţirea de Poli pare inevitabilă. Deşi a lăsat să se înţeleagă că este dorit la AEK Atena, club la care a evoluat între 1996 şi 1998, consilierul lui Roşianu este mai aproape de o înţelegere cu "U" Cluj, grupare ce l-a promovat ca jucător în prima divizie (1988). Vineri, Doboş a sosit sub Feleac, a urmărit antrenamentul "şepcilor roşii", apoi a negociat vreme de trei ore cu şefii clubului, iar sîmbătă dimineaţa a vizionat, din tribuna oficială, partida "U" - Unirea Alba Iulia (0-0).

"Ar urma să vină într-o poziţie executivă, poate chiar preşedinte. Am discutat cu el despre o promovare imediată în Divizia A cu Universitatea şi despre implicarea unor oameni cu bani la acest club, dar şi despre aducerea de jucători. Mi-a spus că situaţia Timişoarei era mai dificilă decît a noastră cînd a preluat el clubul", a confirmat preşedintele lui U Cluj, Lucian Danciu.


Doboş (în centru), alături de directorul executiv al "şepcilor roşii", Cristian Dulca (în stînga), şi de Aurel Tămaş, ieri, la meciul "U" Cluj - Unirea Alba Iulia. Consilierul lui Poli a fost aclamat minute în şir de galeria "şepcilor roşii", suporterii cerîndu-i să revină la Cluj

"Am fost mereu alături de «U» Cluj, dar nu pot să vorbesc încă despre o implicare la acest club. Este prematur"
Toni Doboş

t.b.
9th October 2005, 23:36
Sub privirile lui Dobos

Partida de sambata a avut parte de un invitat de seama, in persoana lui Anton Dobos. Fostul presedinte si apoi consilier al lui Poli Timisoara a luat loc la tribuna oficiala, alaturi de interpretul de muzica po****ra Aurel Tamas si de Cristian Dulca, directorul executiv al clubului clujean. Dobos a declarat ca a purtat mai multe discutii cu oficialii clujeni, dar nu a dat alte detalii. Cristi Dulca a spus si el ca si l-ar dori pe Dobos investitor, insa, in acest moment nu poate spune nimic concret. “Eu sunt prieten bun cu Toni si de aceea l-am invitat la meci, i-am aratat ce am facut noi pe la club, am baut o cafea, dar nu s-a discutat nimic concret de o eventuala venire a sa ca investitor. Ne-ar placea, bineinteles, dar e prematur. El trebuie sa definitiveze toata treaba cu Poli Timisoara si apoi mai discutam”, a spus Dulca.

Ziua de Cluj

Fanii il vor pe Dobos

Galeria lui „U” s-a purtat din nou exemplar. Ei au trecut peste faptul ca echipa joaca prost si si-au incurajat pe tot parcursul partidei favoritii. Sustinatorii „sepcilor rosii” au scandat si numele fostului international Toni Dobos, prezent la meci alaturi de directorul executiv, Cristi Dulca. Desi pare ca se apropie tot mai mult de „U”, Dobos sustine ca este la Cluj doar in vizita. Daca echipa joaca tot asa, vom inclina sa-l credem.

EZ de Transilvania

HIV
10th October 2005, 09:05
Consilierul Anton Doboş pare tot mai aproape de "U" Cluj, club pe care ar urma să-l preia din iarnă, fie ca preşedinte, fie ca investitor. Vineri, consilierul lui Poli s-a aflat la Cluj, unde a urmărit un antrenament al lui "U", apoi, în cursul serii, a discutat variantele pe care le-ar avea să se implice la acest club cu preşedintele Lucian Danciu, cu directorul executiv Cristian Dulca, cu impresarul Tiberiu Petriş şi cu rapsodul Aurel Tămaş. Sîmbătă, Doboş, care are sub Feleac afaceri imobiliare, a urmărit meciul "U" Cluj - Unirea Alba Iulia (0-0), împreună cu Dulca şi cu acelaşi Tămaş, bun prieten cu Doboş.

"Doboş e clujean, are părinţii aici şi nu văd de ce nu ar veni la «U». E bine că aici s-a făcut o curăţenie la nivelul conducerii şi că se vrea performanţă. Vrea să se întoarcă acasă, însă trebuie să fie sigur în ce se bagă", a explicat Aurel Tămaş. La Cluj, Doboş a lăsat să se înţeleagă că mai are de încasat o anumită sumă de bani de la Timişoara. De altfel, el e aşteptat la discuţii cu preşedintele lui Poli, Aurel Roşianu, acesta din urmă declarînd că doreşte să-i ofere o funcţie în cadrul clubului.

A cerut condiţii de performanţă
Directorul executiv al clubului "U" Cluj, Cristian Dulca, la rîndul său bun amic cu Anton Doboş, a confirmat că acesta e cel puţin pe jumătate convins să revină la "şepcile roşii", club pe care l-a părăsit în 1989, cînd a plecat la Dinamo. "Toni ar vrea să vină la «U», dar nu s-a hotărît deocamdată. Am avut o discuţie în acest sens. Suferim la infrastructură, iar dacă din acest punct de vedere lucrurile nu se reglementează, nu cred că se va implica. Ca să se implice, trebuie ca echipa să dispună de condiţii de pregătire pentru a face performanţă", a spus Dulca. "Încă n-a zis nici da, nici ba", a adăugat preşedintele clubului, Lucian Danciu.

t.b.
13th October 2005, 23:39
Dobos, numai din iarna

Prezent in tribuna oficiala a stadionului “Ion Moina” la partida cu Unirea Alba Iulia, Anton Dobos, nu va veni, cel putin pentru moment, la “U”. O eventuala implicare a fostului “international” la Universitatea, poate fi pusa in discutie, abia din iarna. “S-a tot speculat in presa in legatura cu Dobos, insa in acest moment pot spune sigur ca nu va veni. Eu as vrea ca in iarna sa am o discutie cu toti factorii de decizie din acest oras si care vor sa se implice. Apoi, voi purta o discutie hotaratoare si cu Dobos. Ramane de vazut”, a punctat Cristi Dulca. Atat venirea lui Toni Dobos, cat si implicarea mai multor oameni de afaceri in echipa este conditionata de o clasare pe podium, la finalul turului, cu sanse reale de promovare, lucru cofirmat de oficialii echipei. Tot in iarna s-ar putea materializa discutiile cu Dan Iurisniti, jucator crescut de “U” si care, in acest moment, evolueaza la FC Vaslui.

t.b.
17th June 2006, 17:27
Doboş vrea să aducă un investitor la "U"


Anton Doboş, fostul patron al lui Poli Timişoara, ne-a declarat ieri, la scurt timp după ce a avut o întrevedere cu Lucian Danciu, preşedintele CFM "U" S.A., că ar veni la Universitatea, dar nu singur, ci un cu investitor puternic, din Bucureşti. Lui Doboş i-a fost propusă funcţia de manager general în cadrul CFM "U" S.A, însă a solicitat un timp de gândire, perioadă în care se va consulta şi cu "misteriosul" om de afaceri. "Dacă vin la Cluj, nu vin singur, ci împreună cu un puternic om de afaceri care va investi în club. Domnul Danciu mi-a prezentat situaţia clubului, nu este foarte roză din câte am observat, aşa că o să analizez bine", a declarat Doboş pentru ZIUA de Cluj. În opinia omului care a recreat fenomenul Poli Timişoara, Universitatea trebuia să promoveze fără probleme, în sezonul recent încheiat, având în vedere suma de bani de care dispus. "Din păcate, în sezonul trecut, Universitatea a ratat o şansă enormă de a promova, deşi a avut, din câte am auzit, un buget de peste un milion de euro. Să vă spun sincer, şi cu 500.000 de euro trebuia să promoveze la cât de slabă a fost seria. Singurii care meritau să ajungă în prima ligă erau suporterii", a mai spus Doboş, care a lăsat de înţeles că şi conducerea administrativă a avut o vină în ratarea obiectivului. Toni Doboş va da un răspuns concret în următoarele zile, însă totul depinde de modul în care Consiliul Local va decide să susţină echipa în continuare. Emil Boc, primarul oraşului, îşi va prezenta punctul de vedere astăzi, când este programată Adunarea Generală a Acţionarilor.


Alin ŞUTEA

Ziua de Cluj