PDA

View Full Version : In sali violenta poate cauza victime



sk8t3rool
6th February 2007, 14:06
:D :D In sali violenta ultrasilor poate cauza victime nu numai din randul celor care provoaca scandalul...dar si victime colaterale...copii,batrani care au venit sa vada meciul intr-un mod decent, parerea mea e ca in sali violenta trebuie oprita, dar asta nu inseamna k 3 cordoane de jandarmi sa inconjoare galeriile din fiecare parte..nu ma intelegeti gresit:D LIBERTATE PENTRU SuPoRtERI!!!ACAB:rosu:

YoYoyOi
6th February 2007, 14:09
Masuri drastice de securitate trebuie luate la intrarea in sali, nu in interiorul lor.

sk8t3rool
7th February 2007, 11:38
:no: :D :D eu un singur lucru nu inteleg..ce naiba..cautau fumigenele alea acolo...:confused: pe de alta parte, in sali la meciuri...jandarmeria nu poate face fata publicului, asta e un lucru bun pt ultrasi..:D dar pt cei care vin cu copii la meciuri sau batrani..poate fi o lovitura(si la propriu si la figurat) pt ca jandarmii nu o sa aiba cum sa ii protejeze pe ei..in timp pe cealata parte a tribunei..se lupta cu ultrasii..oricum nu incurajez jandarmeria romana la violenta...doar vreau sa subliniez ca nu fac fata unei astfel de confruntari de genul Steaua-Dinamo, iar conflictele vor continua:no:

resita
7th February 2007, 21:42
Oficialii lui Dinamo sunt acuzati de instigare la huliganism

Colonelul Daniel Georgescu, directorul general al Directiei Generale de Jandarmi a municipiului Bucuresti, a declarat in emisiunea "Fara violenta" difuzata pe postul Flux TV, ca petardele de la meciul de handbal dintre Dinamo si Steaua au fost introduse de oficiali de la cele două cluburi.

”Nu ne-a venit sa credem. Avem probe video, declaratiile mai multor persoane, martori oculari, precum si declaratiile oamenilor din conducerea Federatiei Romane de Handbal”, a spus Daniel Georgescu.

De asemenea, in cadrul aceleiasi emisiuni, colonelul Eugen Meran a declarat ca bataia dintre cele doua galerii a fost planificata inainte de partida. ”S-au provocat unii pe altii, si-au dat SMS-uri, au venit pusi pe fapte. Am avut informatia si i-am monitorizat de la cele doua stadioane. In afara salii aveau bate, lanturi si vergele. Dar petardele mari nu au fost introduse, se aflau deja inauntru”, a spus Meran.

Colonelul Eugen Meran, a mai spus ca, initial, clubul organizator, Dinamo, a cerut 20 de jandarmi pentru a asigura ordinea la partida Dinamo-Steaua, contand pentru returul Ligii Masculine la handbal. "Oficialii unei anumite echipe, pentru a pune presiune, au cerut sa vina suporterii de la fotbal, ca sa isi asigure victoria in fata rivalilor. Clubul Dinamo a cerut ca la partida de handbal sa fie 20 de jandarmi. Efectivul urma sa fie suplimentat, la nevoie, de inca 15 jandarmi, acesta este adevarul", a declarat Eugen Meran

Acuzatiile sunt deosebit de grave si asteptam o explicatie din partea presedintelui C.S. Dinamo, chestorul Marcel Popescu. In cazul in care Jandarmeria Romana nu poate proba aceste afirmatii, trebuie sa raspunda pentru inducerea in eroare a opiniie publice si, de ce nu, incitare la violenta
.sursa onlinesport

CE PARERE AVETI SUNT REALE ACUZATILE SAU NU?

Liviu
7th February 2007, 21:51
E cred o greseala in acesta afirmatie : "Petardele au fost introduse de oficialii de la cele doua cluburi"
Pentru ca acelasi colonel Meran spune :
”Steliștii nu au avut petarde asupra lor. ”
”Primii care au aruncat petarde au fost suporterii lui Dinamo, iar steliștii au returnat fumigenele aruncate de dinamoviști”

Ori , daca oficialii Stelei aduceau si ei petarde atunci ele sigur ca ajungeau in mainile suporterilor stelisti . Fapt ce nu s-a intamplat . Doar nu le-au dat petardele dinamovistilor ?! :o:

Elphax
8th February 2007, 13:44
vrajeala de ambele parti...

Bumbescu
8th February 2007, 14:10
Nu e nici o vrajeala, nu aveau cum sa introduca oficialii stelisti petarde in sala floreasca la un meci organizat de dinamovisti