PDA

View Full Version : Incredibil ! Steaua acuzata de RASISM !



uti2102
4th August 2005, 22:15
Uniunea Europeană de Fotbal a recomandat o anchetă privind ofensele rasiste faţă de doi jucători negri ai clubului irlandez Shelbeurne.

După cum relatează AFP, Uniunea Europeană de Fotbal a recomandat o anchetă privind ofensele rasiste faţă de doi jucători negri ai clubului irlandez Shelbeurne, semnalate de arbitrul meciului Steaua Bucureşti-Shelbourne din turul II preliminar al Ligii Campionilor, s-a aflat din surse apropiate UEFA.

Internaţional irlandez Kurtis Fleming şi internaţionalul camerunez Joseph Ddo ar fi fost ofensaţi prin sloganuri rasiste ale suporterilor români.

"Am primit un raport al arbitrului cu privire la ofesnele rasiste din timpul meciului Steaua Bucureşti - Shelbourne de miercuri 3 august. Acest raport va fi analizat la viitoarea reuniune a UEFA din 18 august", a confirmat un purtător de cuvânt al forului fotbalistic continental.
(Onlinesport)

E incredibil ce scrie aici ! Incep sa cred k arbitrul a luat parte la un gen de conspiratzie impotriva echipei noastre ! Dupa eliminarea cel putzin aiurea a lui Dica shi atitudinea permisiva fatza de jocul dur al irlandezilor, francezul s-a gasit sa scrie shi nishte aberatzii EXTREM DE GRAVE in raport !!!
Am fost pe stadion shi nici macar nu poate fi vorba despre asha ceva ! Steaua a avut jucatori de culoare in lot, a avut shi are tzigani de mare valoare in echipa, a intalnit echipe cu mai multzi "coulored people" decat "caucazieni" shi n-a existat niciodata nici o problema !!!
Nu shtiu daca va datzi seama, dar acuzele oficialilor UEFA sunt foarte grave, ele implica, in eventualitatea in care ar fi dovedite, o atitudine in grup a suporterilor stelishti - fapt ce intrece orice limita a absurdului ! Am fost la nenumarate meciuri pe Ghencea shi, cu exceptzia acelui "Am avut shi vom avea mereu" (care este o scandare care n-are nimic de-a face cu rasismul, este doar un "atac" la adresa echipei Rapid), n-am auzit niciodata ceva care sa poate fi pus cat de putzin in tangentza cu fenomenul numit rasism. In plus, romanul este prin definitzie destul de tolerant; cel putzin in materie de rase....
Ce e shi mai ciudat e ca acei jucatori de culoare ai irlandezilor au evoluat doar cateva minute !!!
Ne-au trebuit noua "tzaranii" ashtia de irlandezi, sa avem accidentatzi, suspendatzi shi cine mai shtie ce avertismente de la UEFA. Pentru ce ?! Pentru nishte looseri care n-au notziunea de fair-play. FAC IU SHELBOURNE !

Sergio
4th August 2005, 22:18
Intr-adevar incredibil! Doar e prima isprava de genul asta petrecuta in Ghencea... :cool:

uti2102
4th August 2005, 22:24
Sergio, shtiu unde batzi, insa justitzia a dat dreptate FC Steaua in privintza ultimului meci cu Rapidul. S-au luat doua decizii :
- Safta nu a incitat la violentze rasiale (absolut corect - doar a citit din cartea de aur a clubului CFR Bucuresti, partizan al "soarelui" in perioada interbelica)
- clubul nu poate fi tras la raspundere pentru scandarile publicului (aici a fost luata in vedere celebra "am avut shi vom avea mereu...." )

Te pomeneshti ca negroteii de la Shelbourne sunt tzigani shi s-au simtzit atacatzi ! :happy

t.b.
4th August 2005, 22:28
Parca vicepresedintele UEFA e norvegian, poate ca vrea neaparat sa aiba o echipa in CL...

Kainsashiki
4th August 2005, 22:28
Dupa meciul din tur am sperat sa nu mai avem noroc de un arbitru asa de incapabil sa duca un meci la bun sfarsit. Din pacate, acest francez mic si chel probabil s-a speriat de agresivitatea irlandezilor. Ce nu inteleg eu e ca la inceputul meciului irlandezii n-aveau nici un negru in teren dar tot erau huiduiti. Dupa ce au fost introdushi cei 2 jucatori de culoare huiduielile au continuat. Cum dreaq si-au dat astia seama ca era huiduiala rasista !?!??!

Sunt de-a dreptul scarbit.

my_bogdan
4th August 2005, 22:59
Dupa meciul din tur am sperat sa nu mai avem noroc de un arbitru asa de incapabil sa duca un meci la bun sfarsit. Din pacate, acest francez mic si chel probabil s-a speriat de agresivitatea irlandezilor. Ce nu inteleg eu e ca la inceputul meciului irlandezii n-aveau nici un negru in teren dar tot erau huiduiti. Dupa ce au fost introdushi cei 2 jucatori de culoare huiduielile au continuat. Cum dreaq si-au dat astia seama ca era huiduiala rasista !?!??!

Sunt de-a dreptul scarbit.


:::::))))))))))))))))))))))))))))))

Cristy
4th August 2005, 23:08
sa vina suspendarea terenului asta e ,pacat ca se judeca dupa meciul de acasa.
cica cantecul ala cu am avut si ......e doar un atac ahhahaah sigur ca da , oricum atat stiti cand da gol steaua cantecu cand castiga steaua cantecu , sa vina suspendarea.
oricum dica isi ia 2 etape ca a sarit la bataie si la umplut de sange pe irlandez.
si de ce suntem asemuiti cu niste tigani te intreb si eu pe tine ?
pe pariu ca sunt mai multi tigani la voi in galerie chiar si in echipa vezi p marin si nicolita.
asa ca , cantecu ala va face de ras ca va pisati intre voi .....sau intre ei care sunt tigani.
eu nu pot intelege rromii aia care canta o data cu romanii cantecu oare se simt bine la meci ?

Cristy
4th August 2005, 23:30
bine ca stii tu mah , mai vedem noi ...

Pustoai-k
4th August 2005, 23:34
Ce penibili sunteti...se vede ca sunteti microbisti doar in fata calculatorului si la tv...! Lasa sa fim noi tigani si voi romani ....nici nu am ce sa va spun pt ca nu merita sa ma obosesc pt voi. :rosu:
Paul si alpopa avetzi minte de copii! nu ca nu ai fi Paul..

Cristy
4th August 2005, 23:36
unde ai vazut tu 7 etape atotstiutorul nu stiu , stadionul il poate suspenda ca altfel de ce se judeca ?
si nu ma lua pe mine cu roma si lazio ca le-au suspendat in CL lu roma cand au lovit arbitru.

Hard
4th August 2005, 23:41
pana pe 18 august mai e, nu va mai ambalati/bucurati atat :)
e clar ca suntem singuri impotriva tuturor, noi romanii, asa ca sa nu va mire orice hotarare luata impotriva noastra.orice e posibil,le e frica de noi,asta e clar.

apparte
4th August 2005, 23:53
unde ai vazut tu 7 etape atotstiutorul nu stiu , stadionul il poate suspenda ca altfel de ce se judeca ?
si nu ma lua pe mine cu roma si lazio ca le-au suspendat in CL lu roma cand au lovit arbitru.
Lui Real i s-a dat avertisment si amenda,nationalei Spaniei avertisment si amenda(meciul cu Anglia).Suspendare 5 ani Dumitrache si 2 ani Gabor pt lovirea arbitrului!4 etape Zidane pe cand juca la Juve pt un cap in gura unui neamt pe cand juca la Juve!

Ultras
4th August 2005, 23:57
Problema voastra la Steaua e ca nici nu va mai dati seama cat de mult ati luat-o pe aratura. Nu vreau sa va atac, dar cred ca este stadionul pe care se injura cel mai mult. Asta in afara subiectului. Cat priveste acuzatia de rasism mi se pare puerila, dar asa este si politica UEFA care din pacate este litera de lege. Iar pentru a-si atinge scopul (transformarea totala a fotbalului intr-o industrie) trebuie ca spectatorii sa fie docili, sa faca frumos, sa priveasca cu interes reclamele de pe marginea terenului si sa cumpere cat mai mult din produsele promovate. O turma de oi... pardon, fara intentie. Pana la urma vor reusi, dar nu in totalitate.

Hard
5th August 2005, 00:06
sa fim seriosi,nici o galerie latina nu se comporta astfel.treaba cu privitul o gasesti doar in anglia:)

uti2102
5th August 2005, 00:17
eu nu pot intelege rromii aia care canta o data cu romanii cantecu oare se simt bine la meci ?
Pai inseamna ca tu nu cunoshti diferentza intre rrom shi tzigan! Ar trebui, ca doar traieshti intre ei !

Ce te-ataci Pushtoaik-o ?! Inca eshti suparata ca am scos la iveala comunismul timpuriu al echipei de sub pod ?! :happy Dak n-ai nimic de zis referitor la subiect abtzine-te !

Ultras, aratura noastra duce catre CL :evil:

Cristy
5th August 2005, 00:47
alpopa esti penibil cum traiesc intre noi daca voi aveti cei mai multi tigani in galerie ?
si mai spun o data cum se simt tiganii care canta faza cu am avut .... ?
si culmea se pisa si intre ei ahhahahaha

:happy :happy :happy

GeKuRA
5th August 2005, 00:47
nu se scrie nicaieri ce inseamna "ofense rasiste faţă de doi jucători negri ai clubului irlandez Shelbeurne" ... ce anume ziceau ??
eu nu cred ca suporterii stelisti au trebuit sa astepte pana la intrarea celor doi jucatori de culoare ca sa se manifeste impotriva jucatorilor irlandezi.
.. si nici nu vad motivul pt. care ar fi facut-o, cei doi "negri" nu s-au aratat demni de injuri sau altceva... si-au vazut de treaba lor.

Kainsashiki
5th August 2005, 02:49
a fost fluierata toata echipa nu doar cei 2 jucatori, ce-i asa de anormal nu stiu, poate la urmatoarele meciuri ar trebui sa recite niste poezii galeria ca sa nu mai fie acuzata de rasism.

Paul
5th August 2005, 08:48
unde ai vazut tu 7 etape atotstiutorul nu stiu , stadionul il poate suspenda ca altfel de ce se judeca ?
si nu ma lua pe mine cu roma si lazio ca le-au suspendat in CL lu roma cand au lovit arbitru.

N-ai inteles.
Lazio si AS ROma au platit amenzi uriase pentru rasism , insa nu le-a suspendat terenul .
Pentru ca l-au lovit pr Frisk e alta poveste !

Cainele
5th August 2005, 09:03
sa va suspende orezaria :D...hahahaha
Oricum nu cred ca era vorba de jigniri rasiste la adresa celor 2 niggers , ce drq , nivelul de cunoastere a unei limbi straine de circulatie internationala in galerie stelei este dezastruos (eventual cateva expresii : give me some money , help me , be my father ...)

Thanya
5th August 2005, 10:54
Nush` daca e corect sa fie acuzata intreaga echipa....dar Jiji a fost,este shi va fi mereu un rasist!!!

H3adache
5th August 2005, 12:06
Poate observatorul a remarcat scandari rasiste la tribuna I mai razlete, nu neaparat ca a strigat tot stadionul sau galeria. Oricum, cum a zis cineva inainte se injura prea mult acolo. :)

dragos_popa17
5th August 2005, 12:20
Ca observatorul si intelegea ce ziceau aia. Chestia cu rasismul e o tampenie, mai ales ca cel mai ovationat jucator al meciului a fost Nicolita, care e mai negru decat Flemming ala a lor.

H3adache
5th August 2005, 12:46
mai ales ca cel mai ovationat jucator al meciului a fost Nicolita, care e mai negru decat Flemming ala a lor.

HAHAHAHAHA. Si ce legatura are banel cu asta? banel e unul, flemming e altul...

vlad1607
5th August 2005, 12:51
si la meciul din Super Cupa se auzeau suntete, injuraturi si remarci rasiste la adresa lui Daouda.

Paul
5th August 2005, 12:51
Mah desteptule ... ce inseaman rasism ?
Ura fata de alta rasa (negrii in cazul de fatza)

Pai cum sunt ai nostrii raristi , daca il ovationeaza pe Banel care e negru .

H3adache
5th August 2005, 13:13
Mah desteptule ... ce inseaman rasism ?
Ura fata de alta rasa (negrii in cazul de fatza)

Pai cum sunt ai nostrii raristi , daca il ovationeaza pe Banel care e negru .

In primul rand, mie nu imi zici desteptule. Data viitoare sa vb mai frumos. :jerk:
In al doilea rand, banel nu e negru, e rrom. Da-ti jos ochelarii de soare mai intai si dupa aceea sa te uiti mai bine.
Daca i-ati fi injurat (voi ziceti ca nu) pe negrii aceia de la irlandezi si nu pe banel ca e de la voi, asta va face automat "nerasisti" ? :mda:

Paul
5th August 2005, 13:31
Auzi , in et. 30-a , cand l-am injurat pe Mansour , l-am injurat ca e negru , sau ca a dat gol ?

Sau Vio Moldovan a fost injurat mai putin decat Mansour nu .

Eu nu cred ca la meci , negrii au fost injurati mai mult decat albii.
Din pacate , irlandeizii nu prea au avut mingea , si cand o aveau , era la negrii , singurii care stiau cate putin cu mingea;

A , si ti se pare tie ca in Ghencea e rasism ...
In ultimii 8-9 ani , de cand tin eu cu STeaua , si s-au jucat vre`o 30-35 de meciuri internationale in Ghencea , nu`mi amintesc sa fii fost acuzata Steaua de rasism.

A , sa nu uitam ... Falemi a fost vre`odata injurat ?
Sa nu uitam ca in Ghencea , a jucat un PSG plin de negrii , West Ham Ham la fel de colorati , etc , etc

Nu ne vor suspenda pentru asta;
Il ard insa pe DIca :(

Sabin
5th August 2005, 14:56
Eu daca as la UEFA n-as decide suspendarea pe termen nelimitat a orezariei. As vorbi cu o firma specializata in demolari sa rezolve stadionul... sau daca as vrea sa fac economie, as vorbi cu galeria lui Dinamo sa-l arda din temelii, vorbeste lumea ca ar avea experientza in domeniu. :drak:

deep purple
5th August 2005, 15:36
Oricum nu cred ca era vorba de jigniri rasiste la adresa celor 2 niggers , ce drq , nivelul de cunoastere a unei limbi straine de circulatie internationala in galerie stelei este dezastruos

Crede-ma ca cioara face "CRA" si in engleza si in germana sau franceza.

Paul, voi injurati jucatorii talentati in loc sa sperati ca vedeti spectacol facut de ei?

P.S. Meserie gazonul! E prima recolta pe acest an?

Triphat
5th August 2005, 15:54
Eu am vazut meciul si n-am auzit slogane rasiste. Echipa aia a fost fluierata si la inceput... rasist cumva ?

jhon_goodboy
5th August 2005, 17:52
Am sa va spun o mica povestioara.In romania cei mai multi suporteri sunt cei ai Stelei si intre acestia si cei ai lui Dinamo exista o rivalitate foarte mare si toata presa face tam-tam cateodata pe seama certurilor si a batailor dintre aceste doua tabere,dar de fapt bataile intre suporterii stelisti sunt mai frecvente decat cele cu suporterii dinamovisti. :jerk:
Acest lucru se intampla cateodata chiar si in tribunele stadionului din Ghencea.
Prin urmare nu se poate pune la indoiala violenta in comportamentul acestora.
Despre acuzatiile de rasism din partea stelei nici nu trebuie sa ne miram. :mda:
Mi se face rau cand vad in ce fel se manifesta suporterii pe stadion.
In ceea ce priveste comportamentul lui Dica in drumul sau spre vestiare eu cred ca ar trebui sa fie amendat si suspendat macar 5 etape in campionat ca in cupele europene au grija mai marii educati ai fotbalului mondial.

Kainsashiki
5th August 2005, 18:21
Nu trebuie uitat cine a inceput conflictul. Si s-a vazut si la Dublin si aici cine incepea conflictele. Eu din ce am vazut la TV, Dica era cu vreo 4 metrii in fatza terminatului ala de la Shelbourne iar ala mergea grabit spre Dica.

Neamtu
5th August 2005, 18:23
Ciomagarii astia de irlandezi au veniti croiti sa ne rupa picioarele. In primele 15 minute au lovit cat au putut. Mi-aduc aminte de o intrare criminala la Lovin imediat dupa eliminarea lui Dica si a irlandezului, intrare care trebuia sanctionata clar cu rosu. Ma mir ca Lovin a scapat cu piciorul intreg. Nu am mai vazut de mult timp o echipa atat de inversunata in Ghencea. Astia chiar sperau in calificare. :evil:
Nu stiu cum au deosebit ei huiduielile din primele 15 minute cu cele de cand au intrat negroteii.
Oricum, se vede de la o posta ca nu suntem doriti in Europa. Mi-e groaza sa ma gandesc de ce arbitraje vom avea parte in dubla cu Rosenborg. Sunt interse financiare prea mari in joc. Prevad o suspendare usturatoare pentru Dica.

uti2102
5th August 2005, 21:22
alpopa esti penibil cum traiesc intre noi daca voi aveti cei mai multi tigani in galerie ?
Mai baiatule, da-tzi o palma peste ceafa. Cand o sa potzi purta o discutzie cu argumente shi fara atacuri la persoana atunci sa deschizi pliscul. Pana atunci ar fi bine sa dai paginile shi sa mai citeshti odata ce s-a scris, incep sa cred ca eshti mai greu de cap shi nu-ntzelegi. Daca tot nu se prinde nimic, pune-l pe Corsicanu' sa-tzi traduca faza cu tziganii in mijlocul carora traieshti ! Sari ca ars cand auzi de tzigani (care sunt de ordinul milioanelor la noi in tzara)....xenofobule ! :mda:

Poate observatorul a remarcat scandari rasiste la tribuna I mai razlete, nu neaparat ca a strigat tot stadionul sau galeria.
Frustratul ala de polonez shi-a luat o bricheta in cap shi shi-a pierdut mintzile. :jerk:

Eu daca as la UEFA n-as decide suspendarea pe termen nelimitat a orezariei. As vorbi cu o firma specializata in demolari sa rezolve stadionul... sau daca as vrea sa fac economie, as vorbi cu galeria lui Dinamo sa-l arda din temelii, vorbeste lumea ca ar avea experientza in domeniu. :drak:
Buun, mi-am adus aminte de ceva : "10 MAI ! 10 MAI ! NOI NE-AM LUAT-O CU 5-0 IN GHENCEA !" Frumos ce sarbatoritzi voi !!! O sa trebuiasca sa schimbatzi data cu una mai recenta.... in curand :evil:

Cristy
5th August 2005, 21:41
da-ti tu doua palme si arunca-te de pe bloc, tu vorbesti de rapid ca si un club de tigani si despre galerie la fel, da iti spun ca voi aveti mult mai multi tigani si in echipa si in galerie asa ca va faceti de ras cu cantecu ala, da asta e treaba voastra.

dlgicu
5th August 2005, 21:45
"Publicaţia norvegiană Adresseavisen notează că jucătorii echipei Rosenborg, Daniel Braaten şi Robbie Russell, ar putea fi ţinta insultelor rasiste în meciul cu Steaua, din turul trei preliminar al Ligii Campionilor. "Având în vedere ce s-a întâmplat la meciul cu Shelbourne, jucătorii Daniel Braathen şi Robbie Russell pot trăi o experienţă asemănătoare la Bucureşti, în meciul cu Steaua, din turul trei preliminar al Ligii Campionilor", a notat Adresseavisen."

Uite asta ar fi un moment ca galeria sa demonstreze ca nu are nimeni de ce se teme cand vine in Ghencea. Puteti pregati si un banner, ceva, pe teme de toleranta si antirasism.
N-am nici o treaba si nu am vazut meciul, dar nu vad de ce suporterii ar fi fost mai rasisti decat cu alte ocazii cand nu s-a mai sesizat nimeni, deci si eu cred ca e o exagerare ce s-a semnalat, iar meciul cu Rosenborg e prima ocazie cu care stelistii isi pot demonstra nevinovatia. Poate faceti chiar discriminare pozitiva cu negrii aia ai lor :D

Paul
5th August 2005, 21:45
ce sa va fac daca va simtiti ?

uti2102
5th August 2005, 22:13
DlGicu, exact asta spuneam shi eu :D Sa-i huiduim pe norvegieni shi sa-i aclamam shi sa-i aplaudam pe "negroteii" lor cand ating mingea ! Cred k o sa le crape obrazul de rushine alora de la UEFA. Shi cred k o astfel de atitudine ar crea shi ceva discomfort oaspetzilor :drak:

Paul
5th August 2005, 23:11
Mah , io cred ca le tremura chilotii la astia de la UEFA , ca pe langa Partizan care deja e in Ch. League , mai intra o echipa Est Europeana.

Deci 2 intruse ... fiindca nici sarbii , nici romanii nu sunt mari consumatori de carduri Master Card , si nici de bere Amstel ca nu se fabrica asa ceva in Romania.

A si nici masini Ford ... deci dezastru economic e complet.
DIspar de pe harta Champions League 2 tari cu "traditie" : Norvegia si Scotia si nu prea le convine

uvictor
5th August 2005, 23:38
Mah , io cred ca le tremura chilotii la astia de la UEFA , ca pe langa Partizan care deja e in Ch. League , mai intra o echipa Est Europeana.

Deci 2 intruse ... fiindca nici sarbii , nici romanii nu sunt mari consumatori de carduri Master Card , si nici de bere Amstel ca nu se fabrica asa ceva in Romania.

A si nici masini Ford ... deci dezastru economic e complet.
DIspar de pe harta Champions League 2 tari cu "traditie" : Norvegia si Scotia si nu prea le convine
:happy :yeah:
Ai pus punctul pe I.

GeKuRA
5th August 2005, 23:42
is tampiti astia ... ce tot atata

Rosenborg se teme că ar putea avea
parte de insulte rasiste în Ghencea

Publicaţia norvegiană Adresseavisen notează că jucătorii echipei Rosenborg, Daniel Braaten şi Robbie Russell, ar putea fi ţinta insultelor rasiste în meciul cu Steaua, din turul trei preliminar al Ligii Campionilor. "Având în vedere ce s-a întâmplat la meciul cu Shelbourne, jucătorii Daniel Braathen şi Robbie Russell pot trăi o experienţă asemănătoare la Bucureşti, în meciul cu Steaua, din turul trei preliminar al Ligii Campionilor"

ce-ar putea sa le faca suporterii stelisti celor 2 jucatori de culoare ... deja ne vedem Klu Klux Klan ... ce naiba, chiar asa de rai sunt romanii ?! :o:

apparte
6th August 2005, 00:18
Gekura,stii ca si spanioli au spus ca romanii au fost cei care au strigat sloganuri rasiste la un meci in Spania(Getafe cu nu stiu cine)si ca ei au facut remarci rasiste la meciul Spania-Anglia!

t.b.
6th August 2005, 00:41
@ Paul,
Rangers o sa intre, de la nordici poate sa intre Malmo, anul trecut au fost 2 echipe din Ucraina, care si ei beau mai multa vodka decat Amstel, iar anul asta Ucraina nu o sa aiba nici o echipa, deci procentul vest - est ramane cam acelasi, nu cred ca asta e problema cred ca tre` sa mergem la votul lui M. Sandu cand au fost alegerile pentru FIFA, daca Steaua ar intra in grupe peste 2 sezoane am avea cu siguranta inca un loc de UEFA, si pana la urma tre` sa le arate tarilor din Europa ce patesc cei care nu voteaza asa cum trebe

GeKuRA
6th August 2005, 00:41
as vrea totusi niste exemple ... nu inteleg ce le-ar fi putut spune...
"tzigan borat cu lantz la gat"..-tradus in engleza :thinkso: ... si ce sa aibe romanii cu negrii .. ca sunt destui si la noi in Romania mai tuciurii si nu se aude nik. :mda:

t.b.
6th August 2005, 01:08
Eh, cauta nod in papura, in loc sa se uite la ei in ograda, de exemplu in Italia la Atalanta se injura si fotbalistii propriei echipe care au fost lasati mai mult in cuptoarele creatiei(:happy), ceva asemanator s-a intamplat si la Lazio unde galeria a protestat impotriva aducerii unui jucator de culoare, despre greci ce sa mai zicem la ei nu e bineprimit nici un jucator din alta tara, in Spania stim cu totii ce se intampla...

axterix
8th August 2005, 10:08
Frustratul ala de polonez shi-a luat o bricheta in cap shi shi-a pierdut mintzile. :jerk:



aaa, banuiesc ca e normal sa te duci pe stadion si sa te trezesti cu o bricheta in cap :no:
oricum, cred ca steaua tre amendata mai degraba pt. obiectele aruncate in teren decat pt. scandarile rasiste la adresa jucatorilor
scandari poate mai auzi si pe alte stadioane din vest, insa obiectele zburatoare sunt mai rare

Benny
8th August 2005, 10:42
Sunt interese financiare prea mari in joc. Ei, hai ca pe asta n-o cred. Cel putin nu in cazul lui Shelbourne. In mod cert prezenta Stelei in dubla cu Rosenborg si in grupe va aduce mai mult interes (si implicit bani), decat cea a lui Shelbourne. Daca spuneai asta despre confruntarea cu Valencia, as fi zis: se poate.

philos
15th August 2005, 03:46
nu v-ati prins ma? Dica e mai colorat si l-a luat la bataie pe ala mai albicios :)...deci e rasism din cealalta perspectiva :))))))))
lasand gluma la o parte, daca ne interzic sa jucam in ghencea meciurile de acasa atunci e groasa rau...

philos
15th August 2005, 03:47
aaa si am uitat...faptul ca irlandezul l-a facut pe dica "fetita" cand era cu bagajele in avion denota tot o forma de discriminare...adik ce, fetitele-s mai prejos? :D

SORENSEN
24th August 2005, 10:26
UEFA has launched an appeal against the fines handed to FC Steaua Bucuresti and PFC CSKA Sofia for the racist conduct of their supporters.

Second thoughts
European football's governing body has asked the UEFA Control and Disciplinary Body to reconsider the punishments which saw Steaua fined €16,500 and CSKA €19,500 for the racist behaviour of fans during recent UEFA Champions League qualifying games. The appeal hearings will take place in September.

Steaua appeal
Romanian champions Steaua have also appealed against the decision which was prompted by supporters making "monkey sounds" at Shelbourne FC substitute Joseph Ndo in the final minutes of their second qualifying round second leg. However, CSKA have made no appeal against the penalty imposed on them.

©uefa.com

Interesant Uefa a sesizat Forul disciplinar si de control (din cadrul Uefa) depre POSIBILE jigniri rasiste , ca apoi la 3 saptamani sa faca APEL dupa doar STEAUA facuse apel la decizie .
Probabil ca li s-a parut ca acest for s-a grabit sa acuze si probabilse prefera doar o ATENTIONARE nu AMENDA.
Chiar straniu .
Desi eu banuiesc ca marele MM-eu si Ciobandatul CEL VITEAZ "ARE" pile la UEFA. :rolleyes: