PDA

View Full Version : Emil Gradinescu- (un) "taran prost"



ricky
4th August 2005, 18:54
Ieri seara, ca tot pasionatul de fotbal (romanesc), ma fac comod in fata TV
sa urmaresc partida STEAUA-SHELBOURNE.
De la primele cuvinte ale comentatorilor mi-am spus ca, SIGUR, nu voi apuca
sfarsitul meciului.
Si asa a fost.

Emil Gradinescu, acest "super talent" si "varf de lance" al bransei sale
(cum, probabil, se crede dansul), comenteaza, din nou (ca doar de aia e
platit), un joc de fotbal.
Dar, nu mutra sa ma intriga ci stilul cum comenteza meciurile.
Saptamana trecuta, in deplasare, din chiar primul minut s-a legat de
arbitrul intalnirii. O boala mai veche a comentatorilor de sport din
Romania.
E stiut faptul ca, in generel, neamul englezesc intra la deposedari destul
de hotarit.
Oricum, fotbalul nu mai e de mult un joc pentru domnisoare.
Chiar daca, hai s-o spunem, SHELBOURNE cred ca a vrut sa compenseze lipsa
tehnicii prin elanul caracteristic echipelor mai slabe.

Ieri seara, englezii au inceput destul de hotarit meciul, uneori depasind
granita admisibila.
Desi n-a vazut ce s-a intamplat intre DICA si irlandez, Gradinescu a STIUT
ca al nostru a fost...mielusel.
Apoi, in drum spre vestiare cand Dica i-a spus ceva irlandezului si acesta
a facut un pas spre al nostru, tot Gradinescu a fost cel care a STIUT ca
IRLANDEZUL "L-A INJURAT FOARTE URAT PE AL NOSTRU!".
Departe de mine dorinta de a-l apara cumva pe irlandez.
A gresit si si-a primit pedeapsa !
Ca si Dica !
Candva, la un fault pe la mijlocul terenului, Gradinescu l-a numit pe un
jucatorul irlandez "TARAN PROST" !
"Taran prost" ?
Aha ! In "viziunea" lui Emil, taranul este etalonul prostiei in Romania !
Acel "taran prost" care din lipsa de mijloace materiale a fost nevoit sa
vanda lemnul din padure si din aceasta cauza s-au produs inundatiile care
le-au luat casele, cui ?, tot "taranului prost" ! (Sa nu intram in amanunte
despre groaznicele inundatii...)
Si tipul asta, Emil, o spune cu glas tare, in vazul (si auzul) natiunii !

Normal ca exasperat de "gandirea" (si vorba) Emilului am trecut pe alt
canal de TV...

Veti spune "ce are Ricky asta cu Emil al nostru ? "
Chiar, ce am ?
Nu mai tin minte exact dar, se pare, a fost contra JAPONIEI : 1-1 in amical
(oricum, un joc al NATIONALEI !).Sau cu Italia ?!
Nemultumit de rezultat (si de joc), in acel meci, Gradinescu a inceput sa-i
ia la MISHTO pe...jucatorii nostri !!!
Culmea obrazniciei !
Si asta, nu o singura data !

Imi aduc aminte de un meci al Stelei, in ultimele etape ale campionatului
trecut, cand Emil facea mishto de unii jucatori. La un luft a trebuit musai
sa rada de jucatorul in cauza care ar fi trebuit sa-si caute piciorul in
tribuna !

Prieteni ! Nu sunt usa de biserica dar cred ca astfel de comentarii n-au ce
cauta intr-o emisiune sportiva si mai putin la un post (TVR 1) care, cred,
se respecta !

Suntem in faza in care intalnim echipe care nu se afla la stadiul nostru de
pregatire sau (vezi cazul SHELBOURNE) care nu prea au ce cauta in
preliminariile unei CL.
Sper sa nu vina ziua cand ALTII ar avea motive de ras pe seama greselilor
nostre .
Dar, cu siguranta, atunci va fi de vina arbitrul !

P.S. Intr-o zi, pe vremea TURULUI FRANTEI, am vorbit cu un prieten din
TARA.
Printre altele, am discutat si despre ARMSTRONG. Prietenul imi spunea ca
tocmai se uita la TUR pe EUROSPORT, versiunea romaneasca, deoarece erau doi
comentatori care faceau glume.
Hm ! N-am mai insistat sa-l intreb "ce fel de glume ?".
Deh ! ARD si EUROSPORT (GERM) prezentau fel de fel de informatii si asta in
cadrul celor 4-5 ore de...pedalare.
Ce sa ne mai mire ca singura informatie pe care ne-a dat-o Emil (in repriza
vazuta de mine) a fost despre cat WHISKY beau irlandezii...

Mihaela
4th August 2005, 19:05
Gradinescu imi displace de cand comenteaza gimnastica masculina si are grija aprope de fiecare data sa aminteasca de problemele de la cea feminina si sa-i sublinieze inferioritatea.

Mihaela
4th August 2005, 19:55
Gradinescu e fost gimnast, asa ca stie cateva lucruri despre acest sport, dar comentariile sale sunt destul de mediocre.
Topescu nu intelege nimic din gimnastica. Vorbesc foarte serios, majoritatea celor care privesc de acasa ar putea sa evalueze cam la fel de bine ca si el un exercitiu. Pe vremuri era destul de bun pentru ca se implica emotional si facea eforturi sa-si pregatesca comentariile cu detalii despre concurenti, sala etc. In momentul de fata insa e foarte slab, cred ca s-a si retras dupa olimpiada de anul trecut.

dlgicu
4th August 2005, 20:02
Legat de afirmatia cu cautatul piciorului prin tribuna... bine i-a zis-o! Sa tot rada de ei frate, ca asta e adevarul, joaca in prima liga romaneasca, isi dau tot felul de aere si fite (nu vorbesc neaparat despre Steaua, ci in general despre cam 30-50% din jucatorii de divizia A), dar nu stapanesc tehnici elementare precum stopul si preluarea, creand mai des faze comice decat de senzatie.

Despre Turul Frantei, daca nu cunosti personajele (Radu Naum si Radu Banciu) si nu ai urmarit nici un tur in compania lor, mai bine taci din gura. Sunt intr-adevar foarte caustici cu cei din tur, cu cei din jur si CU EI INSISI, dar asta PE DEASUPRA unor cunostinte foarte solide despre tot ce se intampla in tur si pe langa el. Iti recunosc un ciclist in cateva secunde, stiu tot ce trebuie despre el (poate or avea si baza de date solida pe un calculator langa ei, dar stiu sa o foloseasca), asa ca informatia NU lipseste. M-am simtit tot timpul excelent urmarind turul alaturi de ei, si anul asta cand l-am vazut pe OLN cu doi comentatori americani/britanici din care unul fost ciclist in tur am fost exasperat si frustrat, lipsit de informatii (trebuia sa stau cu laptopul langa mine sa mai citesc una alta...) si de... glumele celor doi Radu. Chiar ma gandeam atunci ca daca cei doi ar fi avut pay-per-view as fi dat cateva zeci de dolari sa ii vad pe ei in locul nesaratilor de la OLN.

Doar despre tricolori ai putea avea oarece dreptate.

ricky
4th August 2005, 20:17
PAUL, chiar daca a spus DOAR "taran" nu crezi ca e...mai rau ?

dlgicu, se poate sa ai dreptate ! Poate m-am obisnuit sa judec...dupa ceea ce vad pe TVR Int, la emisiunile de divertisment !

Lucky_OLD_G's
14th August 2005, 01:27
dlgicu...........ma gandeam ca sunt singuru care se uita la le tour si la banciu si naum
................pacat ca nu e turu frantzei in fiecare luna sa avem parte macar de o data la luna de comentariu sportiv caterinca glume sto-uri ironie sagetzi aruncate destept ..plus locu unde potzi trimite e-mail si sa comunici cu ei..........
la recursu etapei......premiul cel mare consta in faptu ca ei itzi citesc mailu pe post..............maree premiu maree lumeeee......lua-v-ar la tranta.........stiu yoo cine

Profetu
15th August 2005, 18:19
Sincer sa fiu, nu am o parere foarte proasta despre Emil Gradinescu. Sunt alti comentatori care mi se par mult mai nepotriviti in a comenta un anume sport decat el. Am remarcat si eu aciditatea comentariului din timpul meciului cu Shelbourne insa am pus-o pe seama jocului dur al irlandezilor care trebuia categorisit cu un comentariu potrivit. Nu-mi amintesc insa, sa-l fi catalogat pe "eliminatu" ala (nu e nici o ironie ... nu-i retin numele) "taran prost", taran da ... dar nu si prost. Cum spui si tu, ricky, e suficient sa-l fi facut si numai "taran" ca sa putem sa-i reprosam Gradinescului ca taranul nu este etalonul prostiei din Romania, ca toti ne tragem, intr-un final, tot de la tara si ca aceasta comparatie nu prea e nimerita, mai ales in direct pe postul national de televiziune.

Cat despre cei doi Radu de pe Eurosport, sunt si eu unul dintre cei care apreciaza cu adevarat comentariul lor. Il consider foarte potrivit pentru aceasta competitie !

andreiush
15th August 2005, 18:31
Mie mi s-a parut ca a zis ceva de genu: "O echipa de tarani!". Inacceptabil :rosu:

Lucky_OLD_G's
16th August 2005, 16:27
pai de ce inacceptabil???/ ce erau aia...........cea mai inspirata remarca a fost aia ....shelbourne e o echipa solida omogena puternica numa ca au o mica problema....ii cam incurca mingea..

andreiush
16th August 2005, 16:44
Dar de ce ti se par tie taranii o categorie inferioara? Doar ca tu esti.. orasan.. ?

STEAUA-MANIA
16th August 2005, 16:47
Gradinescu este unicul comentator mai Doamne ajuta,de la Tvr..restu niste bombe...Nici ProTv nu are comentatori decenti,exceptia fiind Mihai Mironica.

Lucky_OLD_G's
16th August 2005, 21:06
bai andreiush.........cand ii zici lu unu tzaran nu-i spui ca e tzaran ptr simplu fapt ca sta la sat si nu la orash.......e o vorba (daca nu o stii)...cand joaca unii tare ( ca tzaranii) fara pic de gandire....ca aia asa au jucat........la rupere....
pune mana pe carte boy....

andreiush
16th August 2005, 21:08
Adica taranii nu au pic de gandire?
E clar ce bine gandesti tu.......

Lucky_OLD_G's
17th August 2005, 00:44
pai da ce tzii tu asa mortzis sa fii prost.???????
am zis ...( poate nai okelari pe acolo) ca aia asa au jucat.....fara sa se gandeasca la consecinzte.....exemplu eliminarea lui ala care i-a dat cu cote-n gura lu dica...si ptr care a fost eliminat si dica..............aia ce a fost??cotu-n gura...si intrarile la rupere?aveau ceva logic in ele??......
da apropo...........se mai oua gainile pe acoolo pe la tine??? ca vad ca esty nasol tare......inztelge ce zic yoo nu ce vrei tu plz plz...ca n-am nimik cu nimeni
imi zic si yoo o parere tu la fel.....da' nu mai extrage din context.....

andreiush
17th August 2005, 01:10
Tu nu-ti zici o parere... tu jignesti doar... nu zici nimic.
Eu zic una tu intelegi (?) altceva... Unde am zis eu ca aia n-au jucat la rupere? Altceva ziceam eu... dar mai bine nu mai continuam... ca esti un pic stresat.. si n-are rost...
Mai bine nu mai raspunde... pentru binele tuturor...

Hard
17th August 2005, 01:44
nu e gradinescu singur comentator slab de la tv, mai sunt si altzii,mai ales la national tv si telesport. jos palaria pt cei de la pro tv: V. Vijeu si M. Mironica.

Hard
18th August 2005, 12:17
ultima perla Gradinescu: "la valetta,capitala statului Andora"
cum a ajuns comentator acest individ ,daca nu stie nici macar capitalele continentului Europa.De altfel ,la orice deplasare prin Europa,este primul.RUSINE!

Lucky_OLD_G's
18th August 2005, 22:07
la valleta.......la vella..........yoo zic ca seamana intre ele...si oricand pot fi confundate
yoo pun pariu ca tu nici capitala belgiei nu o stii.........zici ca-i anderlecht.......
nu mai fitzi rautaciosi ........parca voi nu confundatzi niciodata nimica?
cate sti tu despre fotbal?" dau despre sumo? sau despre gimnastica?...yoo zic ca mult mai putzine decat gradinescu....
peace out......fr(ustr)atzilor

Hard
18th August 2005, 22:41
au ,avem un cardiac printre noi,mai incet tinere utilizator al forumului sa nu faci vreun infarct. cateva tzari are si europa asta si nici capitalele lor sa nu le stim? bineinteles ca la 19 ani ai tai, ai fost nevoit sa te uiti pe net sa vezi capitala statului Andorra.
Cred ca lui mutu ii este rusine sa aiba un suporter ca tine,care nu stie care e capitala Belgiei:happy
la cum comenteaza gradinescu,nu ma mira atitudinea ta.el e nul in materie de comentator,iar tu..ar fi trebuit sa dai bacul la geografie.:)

Lucky_OLD_G's
19th August 2005, 06:21
Auzi Sefulei................de Esty Asa Tare-n Bile.........intra Mancatzias Pe Ym La Mine Si Sa Ne Intrecem La Capitale Tzari Si Monezile Lor.......
Ai Noroc Ca Tzii Cu Juve Steaua Si Barca..........nu Vreau Sa Ne Luam Prea Tare Ca Vad Ca Avem Cele Mai Tari Gusturi In Materie De Fotbal......
Lucky_amaru2002-----ym Id..............intra Cand Vrei Sa Ne Intrecem In Capitalele Si Orasele Lumii.........ai Invitatzie Speciala De La Mine.......o Singura Rugaminte As Avea La Tine..sa Spui Adevaru Dupa Aia Aici Pe Forum
Si Apropo..........am Dat Bac-ul Chiar La Geografie..........9.85

Sharkie
20th August 2005, 00:30
Nu merita,crede-ma ;)

Lucky_OLD_G's
20th August 2005, 20:34
SEFULEI ............SEBYO........TE ASTEPT BATRANE.......APROPO ...CU CINE TZII MIERCURI...BARCA SAU JUVE??????????....da cand intram in champions si jucam cu barca sau juve cu ai sa tzii???????? steaua...........ma gandeam yoo.....
oferta e inca valabila...faza e ca nu stiu daca tu esti valabil....mi se pare ca nu......din pacate......sau poate i'm wrong..........

Lucky_OLD_G's
21st August 2005, 15:24
AUZI DOMNU "gradinescu e un prost iar yoo un super intelegent"...ma faci sa astept degeaba......mai bine shut the fuck up pe viitor.........ca esti afon vad.......

Hard
24th August 2005, 12:23
vezi...banat:D
azi o sa tzin cu Juve, o simpatizez mai mult,mai ales ca am fost si pe Del Alpi o data. pe Nou Camp nu am ajuns, deocamdata.

o noua perla a comentatorului Gradinescu la meciul poli-Steaua:"Nicolitza a fost aproape de un aerogol" :happy :happy :happy

Sharkie
24th August 2005, 12:32
Si ce tari suntem noi....dusmanii e banati,noi este pe delealpi,ce mai......

Profetu
24th August 2005, 18:04
Ati vazut ce se pricepe Gradinescu la Sumo si la gimnastica ?

Gabriel
26th September 2005, 14:43
Gradinescu imi displace de cand comenteaza gimnastica masculina si are grija aprope de fiecare data sa aminteasca de problemele de la cea feminina si sa-i sublinieze inferioritatea.

Mie imi place cum comenteaza gimnastica. Si imi place de el in general. Mi-a placut si cum a comentat hockey pe gheatza...prin 1992, la olimpiada de la Aberville. Impreuna cu Andy Vilara. Un comentariu plin de haz asemanator celebrilor Paul Ferguson si Richard Bouprein care ne incantau pe Eurosport cu un deceniu in urma.


La fotbal mi se pare cel mai bun comentator din Romania la ora actuala.

cutuma
26th September 2005, 23:32
La fotbal Gradinescu e o pacoste intolerabila. Sunt zile in care imi vine sa inchid sonorul atunci cand da TVR-ul un meci.

Cel mai bun cuplu de comentatori in opinia mea e cel de la ProTv -> Mihai Mironica - Costi Mocanu. Chit ca si ei se complac in o gramada de traznai gen "Multe goluri pe stadioanele din Europa, ramaneti pe ProTV pana la miezul noptii sa vedeti rezultatele" si cand te uiti pe net sau la Antena 1 pe teletext vezi maxim un gol inscris. Insa valoric sunt peste inegalabilii Emilutz si Vladutz.

ricky
27th September 2005, 07:16
Cindva, poate, veti intelege ce-a vrut Ricky sa spuna !
Altii...au inteles deja :

http://www.expres.ro/mass-media/?news_id=198593

Lucky_OLD_G's
20th November 2005, 02:07
radu paraschivescu e unu dintre cei mai tari in materie de cronicarie sportiva.....................radu banciu radu naum paraschivescu tudor octavian ....si cam atatzia restu..........cel putzin comentatorii.....jalnici daca gradinescu e putzin acceptabi urecheatul ala de enachescu e sub orice critica............

White Shadow
20th November 2005, 18:50
Nu stiu cine o comentat Real v Barca dar asta le da clasa la toti.

STEAUA-MANIA
20th November 2005, 23:20
Azi,Emil a zis de 2x Hamutovski in loc de Protasov:headbang: :rosu:

cutuma
21st November 2005, 21:48
Emilutz a fost penibil din nou ieri la Steaua-Sportul. Bine ca ne expira suspendarea, ca din tribuna nu-l mai aud.

Mai simpatic insa a fost Gabi Safta, Mr. "Bine Ati Venit In Templul Fotbalului Romanesc", pe 92.7 FM (imi scapa numele radioului) : "Eric Lincar a transformat un penalty in meciul pe care echipa sa l-a pierdut cu 2-0"

Lucky_OLD_G's
22nd November 2005, 17:55
mironica si cu caretas au comentat real- barca..............comenatariu de clasa....................da ce zicetzi de comentariile de pe b1 tv din seria a..............care a vazut meciurile roma-juve si inter-parma?..........la meciu juventusului parca le mureaq cineva din familie asa comentau...nici nu vroiau sa zica gol 3-1 gol 4-1 ziceau cu un sfert de gura asa ciuda ce au pe juve........la meciu intyerului la golu lui figo ..au tzipat de era sa fac pe mine...asa tare au tzipat...............nici nu e de mirare ca meciurile din b de la matineu gen otopeniu- mineru motru au rating mai mare ca un supper derby cum e milan- juve sau roma- juve.......rusineeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee eeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee conducerii b1 tv

sau cred ca a fost cel care a intrat in direct de pe santiago bernabeu inainte sa inceapa partida la pupitru..oricum a fost caretas cu unu din ei....nota 9.5 ptr comentariu

costim
24th November 2005, 16:26
mironica si cu caretas au comentat real- barca..............comenatariu de clasa....................da ce zicetzi de comentariile de pe b1 tv din seria a..............care a vazut meciurile roma-juve si inter-parma?..........la meciu juventusului parca le mureaq cineva din familie asa comentau...nici nu vroiau sa zica gol 3-1 gol 4-1 ziceau cu un sfert de gura asa ciuda ce au pe juve........la meciu intyerului la golu lui figo ..au tzipat de era sa fac pe mine...asa tare au tzipat...............nici nu e de mirare ca meciurile din b de la matineu gen otopeniu- mineru motru au rating mai mare ca un supper derby cum e milan- juve sau roma- juve.......rusineeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee eeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee conducerii b1 tv

sau cred ca a fost cel care a intrat in direct de pe santiago bernabeu inainte sa inceapa partida la pupitru..oricum a fost caretas cu unu din ei....nota 9.5 ptr comentariu

real-barca a fost comentat de vali moraru si de dragos caretas. plusul, evident si in opinia mea, de valoare, s-a datorat (si) faptului ca baietii au comentat in direct de pe santiago bernabeu. conteaza mult, sa stiti. din pacate, nu intotdeauna statiile tv au posibilitatea sa trimita oamenii la meciuri.

Lucky_OLD_G's
27th November 2005, 01:12
la celalat pol se afla comentatorii postului de televiuziune b1 si celebru tzopa de la national tv.......varza varza....

Cneazul
21st March 2006, 16:14
ce tot aveti voi cu comentatorii nostri . lasa-tii sa-si faca meseria . vorbiti voi 90 de minute . sa va vad . maestrilor .

byubay
23rd March 2006, 10:52
Bai daroczi.Pentru informatia ta,comentatorii sunt platiti destul de bine pentru ceea ce fac.Si daca faci o treaba ori o faci bine,ori te lasi de ea.

Mai inteleg sa iti scape una,doua perle la un meci.Ca esti om si se intampla.Dar nu sa faci praf meci de meci.B1 si National mai bine ar lasa meciurile fara comentatori,ca ar avea rating dublu.Comentatorii celor doua televiziuni nu sunt impartiali si mai spun si 2 prostii la 3 minute.

Daca se uita cineva pe TV Sport,la meciuri cu comentariul in engleza,o sa vada acolo comentariu de clasa.Cand trage unul la poarta,nu scot aia sutul din beautiful,lovelly si chestii identice.

Oricum,bunicei sunt cei de la PRO TV(CL),TV SPORT(mai ales la handbal:D ) si pe la TVR cativa.(numai pun EUROSPORT,ca acolo chiar e o adevarata lista).

Cneazul
24th March 2006, 14:20
ce te interesaza pe tine comentariul ? uita-te la meci si vezi-ti de treaba . apoi , ce? vrei sa zica beautiful cand trage niculescu din lovitura libera pe centru si o lasa portarul in poarta ?

Elphax
24th March 2006, 22:15
Oricum, e foarte important sa fie la fata locului, altfel vezi si simti meciul din tribuna, poti transmite mai bine telespectatorilor ce se intampla.