PDA

View Full Version : Scrisoare deschisa



Al Dracu
4th August 2005, 12:57
Draga cititorule,
in primul rind doresc sa-mi cer scuze pentru faptul ca aceste rinduri sint scrise numai in limba romana. Fac asta deoarece in ultima vreme am observat ca in cv-urile userilor sau moderatorilor sint la mare cautare limbile. La virsta mea insa se aplica inteleapta zicala conform careia calul batrin nu mai ai sanse sa-l inveti cu cunnilingusul administrativ.
Nu am fost deloc surprins sa observ ca e in continuare la moda ca patronii de buticuri deschise in balconul de la parterul blocului sa-si angajeze bade-garzi imediat dupa ce au dat tunul in urma vinzarilor de ciunga si pufuleti. Este o etapa logica din parcursul: butic de termopan, masina coreeana (sau ceheasca, in fine, important e sa fie straina), ceas de mina japonez facut de chinezi pe vapor, etc si altele.
Ce m-a surprins insa a fost faptul ca, in dorinta de a avea un credincios ciine de paza, prietenul meu patronul de butic nu si-a incredintat dozatorul de bere si frigiderul cu brifcor nici unui dog german, nici unui pitbull ci unui chihuahua (denumirea stiintifica “coprophylla pauliticus”). Problema cu ciinii din aceasta rasa e ca latra mult, fara rost, cind nu esti atent te musca de partile moi iar dupa ce isi epuizeaza putinele energii incep sa tremure. In acest caz au nevoie urgenta de caldura stapinului pentru ca in caz contrar lipsa de energie duce la dambla, boala lui Calache si turbare. Iar din cite am observat, prietenul meu patron de butic si-a cam neglijat potaia in ultima vreme.
Se pare insa ca, in alegerea patrupedului, prietenul meu a tinut cont de faptul ca fiara isi facuse stagiul de pregatire pe linga stina unui ciobanas mai razboinic din fire, loc unde fusese invatat ca cine nu-i ca el face parte din turma iar daca ai iq-ul peste 10-le lui devii un pericol la adresa fesierilor stapinului care suporta atingerea doar din partea papilelor gustative catifelate.
Cind toata lumea imi invidia prietenul pentru succesul sau in afaceri, o mare nenorocire s-a abatut intr-o zi asupra lui. Ori din cauza surmenajului, ori ca l-a muscat catzelul intr-un acces de turbare, prietenul meu a luat-o razna. A iesit in strada, s-a dezbracat de caracter, a inceput sa injure persoanele de sex feminin care se aflau in preajma si, delirind ore in sir, a amenintat ca face el niste legi pentru cine vrea sa-i calce pragul buticului. Nu sa-i intre in magazin toti scandalagiii, toate curvele si toti capshunarii care s-au dus sa munceasca la patron strain in loc sa stea in tara sa incerce sa traga statul in piept la taxe cu salariul minim pe cartea de munca asa cum face el cu angajatii lui.
Cu greu, dupa mult timp a fost calmat si sfatuit sa-si lase chihuahua de paza la butic si sa plece intr-o vacanta de 2-3 saptamini pentru a scapa de stres. Se pare ca tot comportamentul acesta i s-a datorat si unei empatii cu un tiz de-al sau, un baiat cu ambitii politice care viseaza sa mitralieze hotii si sa traga in teapa tradatorii.
Aflind de toate acestea, tinind cont de faptul ca patronul de butic imi e prieten si mi se rupe inima sa-l vad suferind in halul asta, fac un apel la tine, draga cititorule, sa contribui cu ceva oase de rontait pentru catzelul dumnealui, ca moare dreacu de foame in lipsa stapinului, si cu ceva fonduri in contul de ajutorare “Adopta un patron de butic surmenat!”.
Multumiri anticipate!

vlad1607
4th August 2005, 13:51
tare de tot

:D

:happy

:drak:

:D

Tudose
4th August 2005, 15:31
Al Dracu, esti exceptional. Fondul e clar, dar pentru forma in care l-ai imbracat meriti felicitari! De fapt, de la tine nu ma mira! :ok:

vlad1607
4th August 2005, 15:50
"coprophylla pauliticus"

:D

cyber_goool
4th August 2005, 15:52
Heheheii ce misto, ca demult n-am citit pe aici ceva :ok:
Desi nu prea e de ras, ca e de ras, sau e de ras? :thinking: . Cred ca si eu o sa fac ceva ce nu credeam ca o sa fac. Mai bine latrat de caine decat turbat.
Dar ce ziceti daca in loc de PM zicem VM? :D

Cainele
4th August 2005, 16:36
Bravo...contribui si eu cu ceva de "rontzait"...esti tare omule ....:P

dlgicu
4th August 2005, 22:09
Recunosc personajele, cunosc doar partial datele problemei, dar textul e super, bravo!

:ok: al :drak:

Leo_
4th August 2005, 22:45
I am speechless...Excelent, Dracule! :ok:

desdemona
4th August 2005, 23:29
:ok:

Dracule, iti castigasi o admiratoare :D:D Zi-le la aia din fan-club sa-mi faca loc :yeah:

Al Dracu
5th August 2005, 11:56
Multumesc pentru incurajari! :drak: Scrisoarea deschisa este primul capitol din cartea pe care o scriu si care va fi un cover dupa Ciocoii vechi si noi! :D

Paul
5th August 2005, 13:47
Ma , da inteligent mai esti la varsta ta .

Jenial

Sergio
5th August 2005, 13:54
Ti-ai ales bine Ciocoii vechi si noi. E inca plin de ei peste tot. :happy

Al Dracu
5th August 2005, 14:02
Se pare ca s-a trezit chihuahua! O avea foame? Ca am auzit ca i-a pus patronul lant de 2 metri si castronul cu mincare la 3 metri!

P.S. Paulica! Pe threadul asta e permisa doar prezenta persoanelor ci iq peste 10. Asa ca lasa-ne!

Cainele
5th August 2005, 14:13
lol Dracu lol de lol...
auzi chihuahua....looooooooooool

Paul
5th August 2005, 14:23
Se pare ca s-a trezit chihuahua! O avea foame? Ca am auzit ca i-a pus patronul lant de 2 metri si castronul cu mincare la 3 metri!

P.S. Paulica! Pe threadul asta e permisa doar prezenta persoanelor ci iq peste 10. Asa ca lasa-ne!
Ai vazut tu caine mort de foame ... eu unul nu ... asa ca pa !

Al Dracu
5th August 2005, 15:04
Nu, dar am vazut prost mort de grija altuia! Ce e Paulica, te simti cu puricele-n blana de esti asa preocupat de mine?

Zebrone
5th August 2005, 15:56
vere exceptional. m-am cracanat ca zambrotta de atata ras :D :D

vlad1607
5th August 2005, 16:14
:happy

ricky
5th August 2005, 18:56
Sa fiu AL DRACU daca nu mi-a placut ! :ok:

desdemona
5th August 2005, 19:06
Pai pana si ala mic a zis printre dinti ca e "jenial" :evil:

Maximus
5th August 2005, 19:09
care dinti desde?

desdemona
5th August 2005, 19:33
Pai ce, nu mai are? :o: Doar nu si-a pus mintea cu lantul ala de doar 2 m :)

Hard
5th August 2005, 19:36
ce preocupare aveti si voi...de minte nu mai specific nimic.

vlad1607
5th August 2005, 19:46
uite unde era "fratiorul mai mare si mai rau " :happy :drak:

dc nu stii de ce vb? :D

Hard
5th August 2005, 19:49
ma refeream la desdemona si maximus.

esku
7th August 2005, 00:09
tare scrisorica....:D excelent Al :drak: !!!

desdemona
7th August 2005, 09:17
@Seby0, ca sa-l citez pe vlad

dc nu stii de ce vb? :D
Sa inteleg ca "te pui la mintea noastra"? :D:D Stii cum se spune la treaba asta, nu? :happy

Hard
7th August 2005, 12:49
da, stiu cum se spune: "sa nu te pui cu olteanul, ca are mintea odihnita"

Sergio
7th August 2005, 13:55
Sau ascutita, depinde de versiune... :D

Darkslowstar
8th August 2005, 15:28
Dracule, toate stima mea. Si nu-i mai baga in seama pe aspirantii la chihuahua, ca sunt dupa cum le scrie in titlu 0 :).

ADelPiero
9th August 2005, 05:11
dracu tot drac ramane :D ... asa ca el mai rar intalnesti http://us.i1.yimg.com/us.yimg.com/i/mesg/emoticons6/65.gif

p.s. "draceeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee"

alejandro
11th November 2005, 15:36
uite ce scoate :drak: -ul mik,da cand va creste...?:scared: