PDA

View Full Version : Care-i explicatia?



amadeus
21st September 2003, 01:45
In RO au aparut o sumedenie de jucatori straini de prin Belgia si alte tari in timp ce copii de genul Keseru sau Ovidiu Petre pleaca afara.
sa fie asa de scumpi (la salarii) jucatorii romani de vin straini la noi in loc
nu vorbesc despre valoarea lor fotbalistica.

EDMOND_
21st September 2003, 03:02
Probabil ca da ... Craiova a vrut sa-l ia pe Paduret de la Sportul ( si Steaua , de altfel ) ...i s-a cerut 210000 euro !!!!!! Pentru un jucator de 28 ani , care nu are nici o performanta notabila... Pt comparatie Guso si Daouda au costat cam o treime....

razvanm
21st September 2003, 11:32
Sunt de acord cu Edmond!Decat sa dau o caruta de bani pe un jucator roman si ma trezesc ca i-am investit si degeaba,mai bine il iau pe Njock sau pe Daouda.

EDMOND_
21st September 2003, 14:04
Am vazut ca aproape toate echipele fruntase au portari din strainatate...
In acest sens mi se pare laudabila initiativa lui Silviu Lung de a deschide in viitorul foarte apropiat o scoala de portari!

Tudose
21st September 2003, 14:53
EDMOND_, povesteste-ne te rog ceva despre scolile de copii si juniori din Craiova. Pe un alt subiect, am pomenit de cele din Pitesti si am intrebat de ce mai exista in tara. Sunt sigur ca de la Craiova ai ce sa ne relatezi.

EDMOND_
21st September 2003, 15:07
Tudose ...cea mai importanta ramane cea a lui Gica Popescu care are dotari cu adevarat exceptionale... stiu ca in prima faza a investit 2.000.000 de dolari.... am sa- ti povestesc mai multe diseara sau maine...acum am niste probleme " organizatorice" cu pustiul meu...care ma preseaza sa plecam la Bucuresti la meciul cu Rapidul.... sunt cam obosit ..nu stiu insa daca rezist "argumentelor" lui....

viole(n)t
22nd September 2003, 11:33
Apropo de Viitorul "Gica Popescu" Craiova (asa se numeste clubul baciului), din cate shtiu eu, la generatziile mici se strang adevarate selectzionate natzionale la grupele de varsta respective.

Nu ca ar fi ceva rau in asta!!

La grupa 1990 shtiu ca are in componentza juniori din 7 judetze.

ady_azzuro
23rd September 2003, 22:57
asa e.
din pacate centrul clubului univ craiova nu este in cele mai bune conditi.
Tin minte ca si yo am fost la o selectie pt grupa 88 , dar acolo bagau copii pe spaga , si nu am avut nici o sansa :( :( :(
Cred ca ma introducea cartu pe banca de rezerva la echipa , tinand cont de faptul ca nu prea avem rezerve :D :D :D

viole(n)t
24th September 2003, 00:34
In acest moment singurele centre juvenile care mai conteaza pe plan natzional sunt craiova, piteshti, bacau shi bistritza (nu va miratzi, exista un club de juniori Juventus foarte puternic); ca material uman e tare shi aradul sau clujul insa conditziile materiale cam lipsesc;

La timisoara toate stau in liceul banatul (care i-a produs pe contra, codrea, dancia) insa in ultimul timp s-au dezvoltat adevarate filiere prin care copiii pleaca de la varste fragede, iar orashul nu mai beneficiaza de ei. In orice caz, in timisoara exista 7-8 grupari de fotbal juvenil (dintre care 2-3 private); rezultatele incep sa se vada, timid deocamdata.

Tudose
24th September 2003, 01:09
Mai tineti minte centrul "Luceafarul"? Poate ar fi bine sa avem si acum asa ceva.

deep purple
24th September 2003, 02:56
Desi Luceafarul a fost o idee comunista n-a fost deloc rea. Baietii aveau undeva in jur de 16-18 ani si jucau cu echipele Diviziei B ca intr-un campionat normal. De aici ne putem da seama cum a ajuns Hagi sa fie selectionat la 19 ani in nationala. Problema era ca de acolo se pleca doar la Steaua si Dinamo. De fapt asta a fost intentia initiala cand s-a infiintat acest centru.

sorinl
24th September 2003, 08:25
luceafarul nici macar nu e ideea originala,a mai existat la inceputul anilor 60 aceea renumita viitorul,cladita din jucatorii care castigasera titlul de campioni europeni. intr-adevar,la desfiintare marea parte a jucatorilor a ajuns la steaua si dinamo,dar au mai fost si exceptii ca adamache si jamaischi,ajunsi la brasov si respectiv rapid.
jucatorii luceafarului n-au aparut "din senin",erau antrenori cu ochi si pasiune care cautau acesti juniori. in plus daca mai tineti minte divizionarele b si c erau stimulate sa trimita juniori la luceafarul pentru ca astfel erau scutite de folosirea obligatorie a juniorului in meciurile de campionat.
ideea luceafarului a dat roade inca de la prima promotie,in 1981
cand echipa de juniori a ocupat locul trei in australia.
aproape toti acei jucatori au ajuns in nationala mare, cei mai cunoscuti fiind rednic,balint,andone,geolgau si in special gabor,un mare talent pe care fotbalul romanesc nu a stiut sa-l fructifice.

Tudose
24th September 2003, 12:38
De ce sa fie "Luceafarul" idee comunista? Doar pentru ca a aparut in "epoca de aur"?
Nu iubesc comunismul, dar s-au facut lucruri bune si in perioada respectiva, nu datorita sistemului, ci de multe ori in ciuda lui.

sorinl
24th September 2003, 13:37
deep,ideea nu e deloc comunista. dupa ce-au ratat calificarea la cm 90 francezii au deschis si ei asa un centru de antrenament,paremi-se la clairefontaine,si la sfarsitul anilor 90 au cules roadele.

viole(n)t
24th September 2003, 23:38
Nu cred ca ceva de genul Luceafarului ar mai putea exista intr-un fotbal profesionist.

De fapt, nici nu sunt convins ca Luceafarul a fost benefic pentru jucatori. Poate suntem tentatzi sa credem asta pentru ca, de-a lungul anilor, acolo au evoluat mari jucatori, dar nu cred ca aceshti jucatori sunt creatzia Luceafarului...

Eu unul ma exprim pt o introducere treptata a tinerelor sperante in teren. E foarte important sa aiba prin preajma 2-3 fotbalishti experimentatzi de la care sa invetze jocul. Nu sunt prea convins de selectzionate juvenile, fortzat create (ganditzi-va ce ar insemna acum infiintzarea luceafarului: cine l-ar finantza? sub ce forma ar lua jucatorii de la alte echipe? etc)

EDMOND_
24th September 2003, 23:53
Tudose , imi amintesc si eu de Luceafarul.....problema este ca veneau din toate judetele si cei mai buni sfarseau prin a fi "convinsi" sa ramana in Bucuresti... Din pacate!

Tudose
25th September 2003, 01:54
Eu nu zic ca era bine sa fie "convinsi" sa ramana in Bucuresti, dar acolo s-au format jucatori deosebiti, care au obtinut rezultate in fotbalul romanesc dupa cativa ani.
Nu cred ca asa ceva ar mai fi posibil azi. Ganditi-va doar ca un junior precum Keseru a plecat la Nantes la doar 16 ani.

deep purple
25th September 2003, 04:24
Tudose , imi amintesc si eu de Luceafarul.....problema este ca veneau din toate judetele si cei mai buni sfarseau prin a fi "convinsi" sa ramana in Bucuresti... Din pacate!

Cam la asta m-am referit cand am spus ca ideea a fost comunista.

Tudose
25th September 2003, 12:23
Ar fi bine sa avem o pregatire centralizata a celor mai buni juniori din tara, fara ca aceasta sa insemne racolarea lor sau presiuni asupra acestora.

adbogdan
25th September 2003, 12:52
Luceafarul a fost io idee buna pentru vremea respectiva. Azi n-ar mai putea fi aplicata, din diverse motive. Ma gandesc totusi ca unele cluburi din provincie ar putea incerca sa creeze centre regionale in cooperare cu administratia locala si eventualii investitori interesati. Cazul Scolii Gica Popescu la Craiova ar putea fi luat ca exemplu. Pentru asta ar fi insa necesar ca fiecare centru sa beneficieze de 'serviciile' unui impresar care sa impiedice migrarea valorilor catre alte centre din tara, in asa fel incat juniorii astfel formati fie sa plece 'afara' (cate 2-3 pe an), fie sa joace in echipele 'fanion' ale regiunii respective.
Nu cred ca e o problema faptul ca timeri precum Keseru pleaca din tara la 16-17 ani. Ar putea fi chiar un avantaj, deoarece jucatorii astfel formati in occident vor fi probabil titulari la nationala peste cativa ani.

Nu uitati ca si Bucurestii au cateva centre de copii si juniori 'valabile'. Nu ma refer numai la 'marile cluburi' bucurestene. Nu-mi aduc aminte ca Sportul Studentesc, de exemplu, sa fi cumparat masiv jucatori provinciali. Marea majoritate a jucatorilor Sportului au fost formati in acest centru propriu. Nu sunt super-jucatori, dar nici non-valori.

Tudose
25th September 2003, 13:15
In mod normal, ar trebui sa-l vedem pe Keseru in echipa nationala a Romaniei in maxim 2 ani. :yeah:

sorinl
25th September 2003, 14:11
asa-i,keseru se apropie de varsta la care au debutat dobrin,balaci si hagi la nationala. problema e ca fara meciuri grele in picioare nu poate fi chemat. si pana nu va intra in prima echipa a lui nantes cred ca nu se va pune pe tapet convocarea sa.
si nu in ultimul rand,in fata se anunta o concurenta grea pe posturile de varf retras la nationala.

adbogdan
25th September 2003, 14:50
Una din marile diferente care exista intre fotbalul romanesc si cel occidental e data si de incapacitatea de a cauta talente. Marile cluburi din vest isi trimit 'ginitorii' pana si in inima Africii pentru a descoperi talente. Personalul sectilor de juniori ale cluburilor romanesti asteapta nu numai ca talentele sa se prezinte singure la poarta stadionului, dar mai au si pretentia ca respectivele talente sa fie 'bine inzestrate' financiar. Daca s-ar fi aplicat politica asta si in restul lumii, probabil ca Ronaldo, Rivaldo si altii ar fi dat astazi cu matura prin Rio, asta in cel mai bun caz.

viole(n)t
25th September 2003, 15:01
Sansa Romaniei e sa apara cat mai multe grupari precum ceea a lui Gica Popescu.

Ar fi bine ca aceste cluburi specializate pe cresterea tinerelor talente sa aiba in spate oameni potentzi financiar, pentru ca rezultatele (profitul) nu apare imediat, ci doar peste ani de munca.
De asemenea ar fi indicat ca aceste cluburi sa aiba shi formatzii de seniori in esaloanele inferioare, pt a roda tinerii fotbalisti.

Utilizator
26th September 2003, 13:27
Parerea mea este ca a trecut vremea centrelor nationale de copii si juniori.Avem cluburi ce se declara profesioniste, deci fiecare ar trebui sa aiba propriul centru cu cautatori de talente in tara si aiurea...Vezi Ajax de exemplu...
In legatura cu Keseru, sunt curios cine l-a vazut jucand si la ce nivel...Eu nu l-am vazut si am dubii privind evolutia lui ulterioara.Francezii si-au permis sa ia un tanar promitator pe o suma de mizerie si daca nu va iesi nimic din el nu vor pierde mare lucru.Vezi si cazul lui Alin Stoica, luat de copil la Anderlecht si ajuns acum un jucator de pluton, sa fim sinceri...

Revenind, multe cluburi romanesti au propriul centru de copii si juniori, dar este discutabila calitatea persoanelor numite acolo pentru a forma viitori fotbalisti...
In legatura cu jucatorii straini sau proveniti din alte orase, nu stiu sa existe vreun club profesionist in lume cu jucatori selectati numai dintre localnici...E clar, pentru a face performanta trebuie sa ai o baza de selectie cat mai mare...

inter
26th September 2003, 13:33
:ok: utilizator

dar si cei care ii selectioneaza tre sa aiba "ochi" :thinkso: , cum se face ca majoritatea cluburilor europene de traditie lanseaza in fiecare an pe piata 1-2 jucatori de valoare, iar la noi exista o "scoala de fotbal afro-asiatica" a lui gavrila petre( sper sa nu gresesc :oops: ), care e mediatizata de vreo 3-4 ani, dar pana acum nu a "descoperit" nici un talent :(

gicu
26th September 2003, 13:37
parca Dossey provine de la scoala aia, nu? Sau a venit in Ro pe filiera lui Petre G.?

Utilizator
26th September 2003, 13:43
Corect Inter

Se mediatizeaza scoli de fotbal particulare din diverse interese materiale ale celor ce fac presa in Romania...Unele probabil sunt bune, altele insa...

Intr-adevar, lipsesc oamenii "cu ochi" pentru tinere talente...Si mai e si nepasarea celor ce conduc fotbalul...E mai usor sa cumperi si sa vinzi decat sa cresti si apoi sa vinzi ce ai produs...E valabil pentru toata economia romaneasca de altfel...

Tudose
26th September 2003, 13:46
De acord, e nevoie de centre de copii si juniori pe langa cluburi. In afara de acoala lui Gica Popescu, de la Craiova, amintesc la Pitesti de centrul "Nicolae Dobrin", de scoala "Leonte Ianovschi', de Clubul Sportiv Scolar "Aripi" Pitesti. In afara de cele doua orase, nu mai cunosc alte situatii din alte parti.

inter
26th September 2003, 13:48
corect, si cand vad la cel putin 3 zile o data pe calciomercato ca inter, milan si juve se "bat" pe nustiu ce junior de 14 ani din africa sau america de sud :( , pe cand patronii echipelor noastre anunta cu surle si trambite aducerea nustiu cui pensionar care vorba lui Cartu "asta nu e fotbalist, e prieten cu ei" :thinkso:

Utilizator
26th September 2003, 13:56
Aici apare si problema grava in opinia mea a procuratorilor romani, pusi doar pe "ghesefturi" cu conducatorii de cloburi, adica impreuna cu cei cu care impart banii "negri" obtinuti din diverse tranzactii...Credeti ca vreun club din Vest il dadea pe Keseru de ex. pentru 1-200 000 EURO?Nu pot sa cred ca sunt cluburile atat de sarace incat sa vinda pe gratis aproape jucatori promitatori sau chiar care au confirmat deja...Giovanni isi permite acum sa ia sub "aripa lui ocrotitoare" tot ce reprezinta junior mai rasarit...Aduc gloabe din afara si vand tot ce e mai bun de aici, culmea, in deficit pentru cluburi...

inter
26th September 2003, 14:10
:( , si o sa continue mult timp de acum incolo aceasta banoasa "afacere" :(

Utilizator
26th September 2003, 14:16
Asta este, ne place sau nu, acum si multa vreme inainte vom fi Africa Europei si in fotbal si in alte domenii...
Vorbim si noi sa ne aflam in treaba, nu se va schimba nimic in viitorul apropiat...