PDA

View Full Version : Al.Custov



fanatic88
5th February 2007, 10:18
Al.Custov:ok:
Al. Custov a jucat la Dinamo 10 ani , a cucerit 5 campionate si doua cupe , a marcat un gol important in meciul tur 1-1 cu Internazionale la Milano , a fost implicat in calificarea in semifinalele CCE 1984 si a fost component al nationalei care a jucat la CE 1984
In mod ciudat toti isi amintesc numai ca a avut un sut fantastic ( intr-adevar a avut) dar nu acest sut a facut din el un mare jucator ci cu totul altceva.
Custov a fost tipul jucatorului de munca si efort , care a alergat 90 minute , a recuperat mingii , a carat mingii in atac , intr-un cuvant a muncit din umbra pentru a-i face pe altii sa straluceasca. Si acesti "altii" au fost trei generatii de mari vedete ca Dumitrache , Dinu , Lucescu , R. Nunweiller , D. Georgescu , Al. Moldovan , Augustin, Multescu , alaturi de care numele lui Custov se inscrie la loc de frunte

Aurel.D
7th February 2007, 10:09
Chiar ce o mai face, cu ce s-o mai ocupa acum? Imi duc aminte de el....nu iesea in evidenta dar era foarte muncitor....gen Fl.Petre

Bumbescu
7th February 2007, 10:11
:happy;
Custov, saracu era totusi mai mult rezerva...
Nu cred ca si-l mai aminteste multa lume, am incercat si eu cu cativa stelisti celebrii:D(Fane Petcu, Tataran) si n-a tinut.

delaparis
7th February 2007, 13:56
:happy;
Custov, saracu era totusi mai mult rezerva...
Nu cred ca si-l mai aminteste multa lume, am incercat si eu cu cativa stelisti celebrii:D(Fane Petcu, Tataran) si n-a tinut.

Asa din amintiri ...:D

Custov a fost initial in vizorul lui Lucescu cand a preluat nationala in 1981.
El a fost pus la concurenta cu Boloni pe postul de mijlocas dar a pierdut pana la urma locul datorita conditiei fizice inferioara in comparatie cu jucatorul lui ASA desi era mai tehnic.
LA un moment dat facuse si burta ...:(

Bumbescu
7th February 2007, 14:00
Era gras, ce facuse burta...:D

necon
5th August 2010, 22:52
pentru el cel mai frumos gol era acela marcat de colegul de echipa