PDA

View Full Version : Petre Buduru



fanatic88
4th February 2007, 22:45
Petre Buduru:ok:

fanatic88
4th February 2007, 22:45
Petre Buduru este acuzat că s-ar fi aflat în spatele afacerii Țigareta 2!!!

resita
5th February 2007, 09:27
cat de antipatic este omul asta.

fanatic88
5th February 2007, 09:57
Intervievat telefonic in cadrul stirilor de la Realitatea Tv, Petre Buduru a oferit explicatii suplimentare in cazul Tigareta 2, dupa ce a fost acuzat de procurorul Mihai Popov ca ar fi fost in spatele afacerii: "In cazul meu, totul a plecat de la un abuz facut de Mihai Popov (procurorul care a instrumentat cazul). Eu nu m-am putut apara. Primul mandat de arestare a fost pentru ca as fi eliberat niste legitimatii false, iar al doilea, pentru ca as fi eliberat niste pasapoarte. El a facut totul ca sa ma tina arestat. Arestarile s-au facut sub presiune. Mi s-au adus acuzatii grave, cum ca eu as fi fost capul operatiunii! Au fost descinderi la club, s-au facut controale dar nu s-a gasit nici un pachet de tigari!", a declarat Buduru pentru RTV.

fanatic88
5th February 2007, 15:24
Petre Buduru a fost arestat pentru putina vreme din cauza implicarii sale in cazul Tigareta 2, aparut in primavara anului 1998. Lui Buduru i s-au intocmit la acea vreme doua dosare. Trutulescu ar fi afirmat la acea vreme ca Petre Buduru ar fi platit celebrul transport de tigari. "Dosarele cu care s-a ales fostul presedinte al FC Dinamo, Petre Buduru, la Parchetul Militar de pe langa Curtea Militara de Apel, vor ajunge pe masa procurorilor de la institutia ierarhic superioara, Sectia Parchetelor Militare, in urma admiterii cererii de recuzare a magistratilor condusi de col. Mihai Popov. Aceasta cerere a fost formulata chiar de catre invinuitul Petre Buduru, dupa ce lista depusa la Parchetul Militar al Curtii Militare de Apel, prin care acesta solicita, ca probe in aparare si confruntarea cu inculpatii din lotul "Tigareta 2". Buduru a asteptat un an si jumatate ca adevarul sa iasa la suprafata, declarand in repetate randuri ca nu a avut nici un fel de legatura cu contrabanda de pe Otopeni, si ca singura lui asa-zisa implicare este prietenia cu familia Negoescu, 'dar prietenia cu o persoana nu este sti****ta, ca infractiune, in Codul Penal' ", nota ziarul Ziua la acea vreme. Buduru ar fi eliberat legitimatii MI unor persoane care nu aveau aceasta calitate printre acestia s-ar fi aflat si Mihai Iordan, finul lui, si un pasaport, tot lui Mihai Iordan.

fanatic88
6th February 2007, 16:01
Site-ul oficial al clubului Dinamo, www.fcdinamo.ro a publicat documentul oficial trimis de Parchetul de pe Langa Curtea Suprema de Justitie, Sectia Parchetelor Militare, prin care Petre Buduru a fost scos de sub urmarire penala, fiind gasit nevinovat in celebrul scandal politico-economic "Tigareta II." "Abuzurile de care domnul Popov a dat dovada in acest proces pleaca de la mandatele nejustificate de arestare repetate la adresa mea. Faptul ca am fost lipsit de libertate nu mi-a dat posibilitatea sa ma apar, la momentul respectiv, in acest scandal. Plecand de la acest document, domnul Popov a facut in cunostinta de cauza un atac la adresa mea si a clubului Dinamo, dezinformand opinia publica din Romania cu aceleasi scenarii pe care nu le-a putut proba nici la momentul respectiv. Din punctul meu de vedere, domnul Popov este responsabil pentru omisiunea cu vinovatie a documentului oficial iar pentru intoxicarea opiniei publice trebuie sa raspunda in fata organelor abilitate ale statului", a declarat Petre Buduru pentru site-ul oficial al clubului.

Patratzel89
13th February 2007, 20:35
cat de antipatic este omul asta.

Da...:mda:

fanatic88
13th February 2007, 20:58
in ultima perioada s-au perindat in curtea lui dinamo nume ca netoiu ,buduru si becali ...nu-mi place de nici unul ...singurul lucru bun care l-a facut netoiu pt dinamo a fost aducerea lui clau

Patratzel89
13th February 2007, 21:28
Pai ii lucru mare ala :D

caine19
5th March 2007, 18:32
Mi se pare cam dubios ca individ:D

necon
6th August 2010, 17:17
Florentin e mai tare ca BMW-ul sau