PDA

View Full Version : Grupari ULTRAS în Italia



inter
4th February 2007, 23:36
am citit pe intern .. cateva posturi in care unii se laudau ca stiu ce e cu fenomenul ultras din cizma... dar erau "pamant"


o sa incerc o clasificare asa cum este ea facuta in italia ... pe culori politice ..

1.Extrema Dreapta :

Brigata Wallace (ancona) ,Settembre Bianconerro (ascoli), Viking Irriducibili (inter), Viking (juve) , Irriducibili si Banda de Noantri (lazio) , Rione Sanita , Teste Mette,Nuova Guardia, Mastifs, Masseria Cardone (napoli), Orgoglio e Fedelita , Oficiall Suporters , Cabezas,Sparuta Presenza(piacenza) , A.S.R. Ultras,Boys,Tadizione Distinzione,Ultras Primavalle , Ultras Romani (roma) , Gruppo D"azzione 90 (siena) , Ultras Trieste (triestina) , Curva Sud , 1 Febraio , Brigatte Gialloblu (verona) , Ultras (vicenza)

2. Dreapta

8 club (ascoli) , Ultras Curva Nord 1976 (bari) , Mods Brigatta Suporters Rossoblu (bologna) , Gradinatta Suporters (brescia) , Decisi Fabrizio , Ultras Ghetto (catania) , Fiorena , Gruppo Roma (fiorentina) , Boys San , Ultras, Brianza Alcolica (inter) , Nucleo Bianconero si Fighters (juve) , Excalibur si C.M.L.74 Viking (lazio) ,Brigate Rossonere, Commandos Tigre (milan) , Ultras Sezione (modena) ,Ultras Curva Sud (palermo) , Brigata Ultras (perugia) , C.U.C.N. (reggina) Granata Korps (torino) , New Korps si Blue Army (treviso) , Milano Nord Chaos, Legione Hangover Klan (udinese) , Vigilantes , Caneva Berica (vicenza)

3 Extrema Stanga

Ultras Ancona (ancona), Brigatte Berroazzure (atalanta) , Brigate Autonome Livornese (livorno) , FDL (milan) , Ingrifati (perugia) , Fedayn (roma) , Freak Boys (ternana) , Kappovoti, Fabio Grup (vicenza) , Ottavio Barbieri (genoa)

4.Stanga

Forever Ultras , Frak Boys 1980 , Romagna 1895 (bologna) , Sconvolts (Cagliari) , Desperados, Rangers Brigade (Empoli) , 20 club (fiorentina) , Compagni Livornesi (livorno) , Brigade Gialoblu , Head Out , Vecchie Brigade (modena) , Armata Rossa (perugia) , Ultras Granata (torino), Suporters , Bisiachis (udinese)

5.Apolitice

Suporters1907, Nomadi (atalanta) ,Curva Nord 1911 (brescia) , Furiosi (cagliari) , 5 Club(catania) , Bomber Grup , Colletivo Viola (fiorentina) , 6 Club (napoli) , Leoni della Maratona, Fedellisimi , Viking (torino) , White&Blue (treviso) , Old Fans (vicenza)

in raportul politiei italiene realizat pe baza actelor de violenta .. sunt incadrate la gradul "risc maxim" urmatoarele echipe :ancona, ascoli , bari, cagliari, Catania, genoa, inter,lazio, livorno, napoli , parma, perugia, roma, ternana , torino , triestina, venezia si verona

ps. eventualele completari sunt binevenite!

BoboCosta
5th February 2007, 00:02
Ma explicaa'mi si mie cum e cu extrema de dreapta,stanga....ce inseamna ele?

inter
5th February 2007, 00:05
toata gama de culori de la "fascisti" (extrema dreapta) la "comunisti"(extrema stanga).

te lumineaza maine lazialii nostri :D

Hard
5th February 2007, 00:47
care e diferenta intre dreapta si extrema dreapta?

caine19
5th February 2007, 03:10
Da voi n-ati invatat nimic in scoala:groggy: :rosu: ?

Regimul de dreapta reprezinta nazismul si fascismul , iar cel de stanga reprezinta comunisul.

Celso
5th February 2007, 11:42
Patrascu: "La Catania zboara telefoane mobile in teren!"

„O cunostinta, prietena a unui fotbalist cu care se stie sotul meu, m-a luat cu ea la Napoli, pentru a-mi arata orasul. Cu acea ocazie am aflat ca aici sunt cartiere unde n-ai voie sa calci. Este foarte riscant. Intre orele 13.00 si 15.00 nu este indicat sa iesi in oras, in anumite zone. Pe langa unele zone din Napoli, cartierul bucurestean Ferentari este un mizilic. In sudul Italiei este multa saracie. Nici regulile de circulatie nu sunt respectate. Soferii trec pe culoarea rosie a semaforului de fata cu politistii! Unul dintre actualii coechipieri ai lui Bogdan a jucat la Napoli. Dupa un meci pierdut, n-a mai iesit o saptamana din casa, de frica suporterilor. Isi comanda pizza acasa. La Napoli, jucatorii sunt amenintati uneori si cu pistolul”

„De la Roma in jos e jale cu suporterii. Fanii sunt foarte rai in aceasta parte a Italiei. Nu mai vorbesc despre cei din Sicilia, unde actele de huliganism sunt la ordinea zilei. Suporterii echipei Catania sunt recunoscuti pentru duritatea lor. Am remarcat acest lucru pe propria piele. La un meci disputat acolo cu Piacenza, dupa ce echipa mea a marcat, din tribuna au inceput sa zboare brichete si telefoane mobile in directia noastra. Fanii Cataniei au azvarlit cu ele pe teren, in timp ce noi ne bucuram pentru marcarea golului”

un interviu cu Bogdan Patrascu, fotbalistul Piacenzei!

Mario Di Lazi
5th February 2007, 11:43
te lumineaza maine lazialii nostri :D
Iulian Lazialu lipseste o saptamana ... dar se rezolva dupa ... :D

racer06_lazio
5th February 2007, 11:52
in raportul politiei italiene realizat pe baza actelor de violenta .. sunt incadrate la gradul "risc maxim" urmatoarele echipe :ancona, ascoli , bari, cagliari, Catania, genoa, inter,lazio, livorno, napoli , parma, perugia, roma, ternana , torino , triestina, venezia si verona


tare de tot enumerarea asta...pai sunt mai multe de risc maxim decat celelalte...:o: :o:
orientarea politica a grupurilor are cea mai mare raspandire in Italia...cauzele ar fi multe...prima ar fi trecutul zbuciumat al Italiei, la nivel politic...ma refer la "domnia" lui Musolinni...ultrasii s-au impartit in 2 tabere(ma refer la cei orientati politic)...aia care au fost de acord cu regimul(cu ideologia si maniera fascista..) si cei care se impotriveau, cei de stanga, comunistii... bineinteles ca niciunul dintre ultrasii de azi nu a trait aceste regimuri..insa este cunoscuta atractia acestor ideologii in randul tinerilor, (prietenul Iulica va poate explica ce si cum..).
aceasta impartire politica plus rivalitatile dintre ultrasii echipelor a dus la nenumaratele conflicte aparute in peninsula....
ps:intere ai uitat sa zici ca irriducibili lazio e cel mai tare grup ultras:D :D :ok: :yeah:

grekul
5th February 2007, 12:08
pe langa ce vad aici fenomenul ultras la noi e pipi. am vazut un documentar despre irriducibili lazio si despre ultrasii lui river plate. ceva incredibil. pentru acesti oameni echipa lor de club inseamna totul.

Mario Di Lazi
5th February 2007, 12:15
pe langa ce vad aici fenomenul ultras la noi e pipi. am vazut un documentar despre irriducibili lazio si despre ultrasii lui river plate. ceva incredibil. pentru acesti oameni echipa lor de club inseamna totul.

Super tare reportaj ... :)

inter
5th February 2007, 13:52
ps:intere ai uitat sa zici ca irriducibili lazio e cel mai tare grup ultras:D :D :ok: :yeah:

NU ITI POT URA ... DECAT SA FACI O DEPLASARE LA BERGAMO :evil: :evil:

glumeam bineinteles :ok:

tafu
5th February 2007, 14:40
in raportul politiei italiene realizat pe baza actelor de violenta .. sunt incadrate la gradul "risc maxim" urmatoarele echipe :ancona, ascoli , bari, cagliari, Catania, genoa, inter,lazio, livorno, napoli , parma, perugia, roma, ternana , torino , triestina, venezia si verona



adika echipele mici...:evil:
de remarcat ca milan si juventus lipsesc :yeah:

racer06_lazio
5th February 2007, 15:03
pe langa ce vad aici fenomenul ultras la noi e pipi. am vazut un documentar despre irriducibili lazio si despre ultrasii lui river plate. ceva incredibil. pentru acesti oameni echipa lor de club inseamna totul.
erau de la boca juniors...el doce, aia chiar sunt cretini....
macar in italia sunt prosti cu politica lor, dar in argentina aia se omoara numai din ura fata de adversar...
inter...cred ca o deplasare plina de "evenimente" ar fi la livorno...ar fi o faza...sa treci prin fata unora din galeria livorneza cu tricoul lui lazio...sau cu un fular de la irri..:shocked: :shocked: :(

Jerry20cm
5th February 2007, 15:06
de remarcat ca milan si juventus lipsesc :yeah:

adica echipe nesemnificative:drak:

BoboCosta
5th February 2007, 15:30
Iulica hai mai rpd sa imi explici si mie cu orientarile astea politice :D

Mario Di Lazi
5th February 2007, 16:08
adika echipele mici...:evil:
Sunt mandru de tine ... :ras-plans:

georg40
5th February 2007, 16:34
Pericolul vine de-acolo, gandesc eu, ca mafia incearca sa domine sportul, in speta fotbalul nu numai prin metode mafiote de culise (care existau cu siguranta si pana acum) ci cu violenta deschisa. Si aceasta este o dimensiune calitativa noua, mult mai periculoasa ea putand antrena chiar si masele neorientate. Acest lucru pare sa razbata si din masurile pe care guvernul le ia (sau le va lua) pentru a nu scapa complet din mana haturile...

inter
5th February 2007, 16:43
a fost arestat si administratorul stadionului din Catania ..
pt. ca a dat drumul la caini si i-a asmutit impotriva organelor de ancheta!

printre cei arestati este si fiul unui politist ....

si in final o poza de duminica din Mi. :
http://www.gazzetta.it/Hermes%20Foto/2007/02/04/0JCY825M--280x190.jpg

grekul
5th February 2007, 17:09
erau de la boca juniors...el doce, aia chiar sunt cretini....
macar in italia sunt prosti cu politica lor, dar in argentina aia se omoara numai din ura fata de adversar...
inter...cred ca o deplasare plina de "evenimente" ar fi la livorno...ar fi o faza...sa treci prin fata unora din galeria livorneza cu tricoul lui lazio...sau cu un fular de la irri..:shocked: :shocked: :(

da corect, erau de la boca. greseala mea. oricum niste nebuni.:rosu:

georg40
5th February 2007, 18:28
In catedrala din Catania, in prezenta a mii de oameni, a avut loc azi o ceremonie de adio in memoria politistului Filippo Raciti. Au fost de fata printre altii, ministrul de interne, Giuliano Amato si ministrul sportului, Giovanna Melandri. Au participat toti jucatorii celor trei echipe siciliene din seria A, Catania, Palermo si Messina. In primul rand in catedrala au luat loc vaduva lui Raciti si cei doi copii.

grekul
8th February 2007, 14:25
cica l-au prins pe ucigasul politistului. un minor de 17 ani care ar fi actionat la comanda unuia dintr-o grupare de extrema dreapta(forza nuova).

BoboCosta
8th February 2007, 15:44
Si uite asa adevaratii criminali scapa.....

tafu
12th February 2007, 20:33
frate ..italienii sunt locco

tifosilor "nerazzurri" (3 la numar) le-a fost confiscate bile de otel, opt torte, un tub de fier de 50 de cm, 7 grame de hasis si citeva fiole continind anabolizante. Fanii veniti pentru partida cu Chievo, cisitigata cu 2-0 de liderul Serie A, sint judecati in regim de urgenta si risca sa ajunga dupa grati

BoboCosta
13th February 2007, 00:36
Primii arestati dupa noua lege antiviolenta sint fani interisti

Etapa de ieri din Serie A n-a fost lipsita de incidente. Desi prin decretul adoptat de Guvern suporterilor li s-a interzis deplasarea in grup la meciurile favoritilor de "afara" s-au gasit deja unii "indrazneti". Patru tifosi ai Interului au fost retinuti de politia din Verona, dupa ce au lansat trei petarde de mari dimensiuni si au fost prinsi in posesia unor obiecte interzise.

Avind toti virste intre 22 si 28 de ani, tifosilor "nerazzurri" le-a fost confiscate bile de otel, opt torte, un tub de fier de 50 de cm, 7 grame de hasis si citeva fiole continind anabolizante. Fanii veniti pentru partida cu Chievo, cisitigata cu 2-0 de liderul Serie A, sint judecati in regim de urgenta si risca sa ajunga dupa gratii.