PDA

View Full Version : problema



cbogdan
4th February 2007, 21:29
buna seara

am si eu o problema pe care am vazut-o de zeci de ori pe site-ul onlinesport... si normal, este legata de UTA

oameni buni, echipa se numeste UT Arat, NU UTA Arad!
"A"-ul din "UTA" vine tocmai de la denumirea localitatii

toate cele bune...


PS: faceti jurnalism, dar macar faceti-l corect
PPS: ma mir ca niciun "suporter" al echipei nu s-a sesizat (probabil stiu doar "m**e x" x=echipa adversa)

micutzu
5th February 2007, 11:51
Domnul meu am sa te lamuresc.
Nu stiu ce treaba ai tu cu clubul, traditia lui si istoria care a scris-o in fotbal, dar trebui sa te dezamagesc.
Initial numele echipei reprezentau initialele intreprinderii (ulterior uzinei) care o sustinea financiar.
O data cu desfintarea (lichidarea uzinei) la inceputul anilor '90 aceste initiale s-au transformat intr-o denumire de sine statatoare. Nu mai exista nici o uzina textila la Arad. In locul uzinei s-a constituit un parc industrial constituit de firma care a preluat patrimoniul uzinei si care poarta denumirea de SC UTA SA Arad. Deci inca o data initialele s-au transformat intr-o denumire de sine statatoare.
Deci echipa, corect, se numeste FC UTA Arad

Nu stiu care e echipa ta preferata sau cata tangenta ai tu cu fotbalul dar eu zic ca e bine ca omul sa se documenteze si dupa aia sa posteze.

Sergio
18th February 2007, 21:49
corect gramatical e UT Arad, ca si UM Timisoara. Da cine mai da 2 bani pe asta? :D

micutzu
19th February 2007, 11:23
Nu exista corect gramatical in cazul asta deoarece nu mai exista uzina. Se pare ca nu ai citit atent postul meu.
Sergio nu ma fa sa fiu iarasi rau cu tine ca incep sa vad care e denumirea corecta a echipei care joaca pe DP.

Elphax
19th February 2007, 11:26
uita-te pe site-ul LPF, e cel mai simplu :D

Cappone
22nd February 2007, 18:12
corect e mUta arad sau baba uta.asa este corect.sau liberty uta salonta si arad

redneck
23rd February 2007, 07:35
De ce jignesti, baiete ?
Tu te-ai uitat un pic la regulamentul forumului, ca bun simt vad ca n-ai ?

micutzu
23rd February 2007, 10:25
uita-te pe site-ul LPF, e cel mai simplu :D

Dupa cum spuneai :

http://www.lpf.ro/cluburi.htm

Sergio
25th February 2007, 22:50
Sergio nu ma fa sa fiu iarasi rau cu tine ca incep sa vad care e denumirea corecta a echipei care joaca pe DP.
la noi e clara treaba, n-avem atatea initiale sa ne incurcam in ele. :D

KillinG FieldS
28th February 2007, 12:29
IMI spune si mie cineva de la ce vine initialele AEK ? (nu imi zi ca de la echipa greaca ..... HAHHAHAHHA sper ca nu) de ce nu ati pus numele POLI MTK sau POLI FERENCVAROS sau POLI DINAMO BATUMI ? Nu va legati de UTA e CLAR.... se numeste UTA si ARAD daca vreti insa cand spui UTA toata lumea stie ca este ARAD ...la AEK nu mai sti ...grecia bucuresti tm

Elphax
28th February 2007, 12:49
ce au AEK sau POLI cu uta?

Cappone
1st March 2007, 00:15
De ce jignesti, baiete ?
Tu te-ai uitat un pic la regulamentul forumului, ca bun simt vad ca n-ai ?

ce jignesc ba baiete sau fetitzo sau ce esti ca nu-mi dau seama dupa nick?
nu voi ziceti ca uta ii batrana doamna sau baba sau cu m ziceti voi.
cand veti implini centenarul cum ii veti zice,daca acuma ii ziceti batrana???
mortaciunea?mumia?

redneck
1st March 2007, 08:02
@cappone :

Exact ce spuneam: jignesti din nou ! Dar se pare ca atita te duce capu' ! Dupa nick-ul tau, de fapt, se pare ca ai doar un cap: "cappone". In cazul asta ne dam seama cine e "fetita" ! :lol:

micutzu
1st March 2007, 11:38
Da-i pace, nu merita, atat stie.

Sergio
5th March 2007, 14:21
IMI spune si mie cineva de la ce vine initialele AEK ?
e un sortiment de mezel produs la Salonta.

KappA 2006
6th March 2007, 00:11
e un sortiment de mezel produs la Salonta.

Te inseli, eu cred ca e un soi de rahat turcesc sau grecesc sau poate chiar de bragadiru... oricum ar fi, se pare ca se impute treaba cu denumirea asta, grija mare ca daca reveniti la denumirea adevarata, poate va da in gat la UEFA cei de la AEK Atena si pierdeti si numele asta si atunci ce va faceti?

redneck
6th March 2007, 09:10
Eu zic sa inchidem topicul asta, ca deja apar aberatii !

Sergio
18th March 2007, 20:36
in sfarsit unu mai rasarit... kappa, vezi ca prea mult salam dauneaza judecatii, ai grija.

maur85
18th March 2007, 22:32
si eu credeam ca uta vine de la universitatea tehnica arad.sa nu interpretati gresit.se potrivea la initiale si atata tot.

Sergio
2nd April 2007, 12:04
ei sunt echipa muncitoare nu studenteasca. :D mai au mult de muncit. :P