PDA

View Full Version : SuperBowl XLI. "Battle of the Midwest" Chicago Bears vs Indianapolis Colts



Pages : [1] 2

Seahawk
22nd January 2007, 07:00
Data: 4 Februarie 2007
Locatia: Miami, Florida


Indianapolis Colts, reprezentanta conferintei AFC versus Chicago Bears, reprezentanta conferintei NFC vor disputa Superbowl'ul cu numarul 41 (XLI). Campioana en-titre este Pittsburgh Steelers


Comentarii inainte, in timpul si dupa acest meci ...pe acest thread.

little_earl
22nd January 2007, 10:24
am tot pariat impotriva lui colts, de data asta nu-mi mai iau teapa :P, indianapolis va castiga

r0bby
22nd January 2007, 10:35
Nu stiu ce sa zic...cred ca as merge pe mana lui Colts..:)

A.k.a
22nd January 2007, 10:51
Desi Colts au prima sansa, zic Bears

LincolnFF
22nd January 2007, 11:14
Nu stiu ce sa zic. Daca ar fi fost acum o saptamana as fi zis Bears. Dupa ce i-am vazut aseara pe Colts cred ca o sa fie un meci echilibrat. Duelul intre ofensiva Colts si defensiva Bears o sa fie foarte interesant. Totul e ca Manning sa joace cum a facut-o de la jumatatea sfertului doi pana la final.

georgebz
22nd January 2007, 12:21
Colts

FatFrumos
22nd January 2007, 12:28
dupa meciul de aseara si eu tot cu colts votez

Sinisther
22nd January 2007, 13:59
hmmm.....Bears ii au pe Benson si Jones....doi RB talentati si cu stiluri f diferite de alergat.... iar in prima jumatate defensiva celor de la Colts a aratat din nou slabiciuni in a opri run-ul....si nu cred ca impotriva unui defensive ca celor de la Bears o revenire de 18 puncte sa fie ceva usor de realizat chiar si pt Manning

Cucu
22nd January 2007, 15:10
parerea mea "obiectiva" :) este ca daca amandoua echipe joaca la fel cum au jucat meciurile astea ... Bears castiga

cateva numere : Manning 27-47, 349 yds 1 TD, 1 INT
Brees 27-49, 354 yds 2 TDs, 1 INT

daca singura arma este Manning ... si passing game ... nu va fi deajuns sa ii invinga pe Bears ...
cateva observatii: special team pentru Colts au aratat oribil ... defense average.

Daca iei in considerare toate 3 faze ale fotbalului: offense, defense si special teams ... cred ca Bears este echipa mai echilibrata. In schimb, ofensiva lui Colts este foarte buna (desi statistic vorbind ... ceea mai buna ofensiva anul asta a fost New Orleans).

Sper sa fie un meci fain.

cristane
22nd January 2007, 16:14
Am votat cu Colts, desi mi-e cam indiferent cine cistiga. Sper sa iasa show.

On the other hand, dupa ce am vazut in fiecare saptamina cel putin 2 meciuri live in acest sezon, se pare ca SuperBowl-ul il voi rata :( Voi fi plecat din tara, si n-am idee daca o sa am unde sa-l vad live. Asa ca, daca poate careva sa inregistreze meciul, sau sa-l ia de pe net dupa aceea, il rog sa pastreze o copie si pentru mine :D

maldini
22nd January 2007, 16:34
merg pe ursi mai ales ca potcoavele au jucat oribil 3 sferturi cu Patriotii aseara si au revenit in ultimul sfert(era 28-21 dupa 3 sferturi pentru Pats) ...cu ursii nu mai reusesc potcoavele un asemenea come-back :drak:

codrutc
22nd January 2007, 23:18
Maldini, iti respect opinia dar miros putina frustrare pentru ca au pierdut Patriots :).
Comeback spui? Care comeback? Asta ar insemna ca Colts sa fie condusi, numai ca , dupa parerea mea nu se va intampla. Comeback-ul va trebui sa fie condus de Rex Grosmann si asta este marea problema.
Findca tot am deschis subiectul, vreau sa spun de la inceput ca nu zic ca Bears nu pot castiga meciul asta, dimpotriva este posibil, ca doar nu au ajuns din intamplare in Superbowl.
Totusi, daca analizam la rece, defensiva Bears- atacul Colts nu este un matchup dezechilibrat. Dupa parerea mea diferenta "defensiva Colts- atac Bears" poate inclina balanta in favoarea Colts. Un atuu al Bears este Special Teams dupa parerea mea. Intr-adevar , daca Colts nu imbunatatesc jocul in ST, vor suferi de pe urma lui Hester et co.
In fine, fara a sustine ca este un argument serios, chiar credeti ca Colts pot fi batuti de o echipa din NFC ?. Stiu , Dallas i-au batut, dar asta a fost in regular season. Uitati-va la recordul Colts-NFC si in general AFC- NFC.

Seahawk
23rd January 2007, 06:51
Bine ca ai spus ca nu e un argument serios ca altfel pareai total subiectiv.
Este vorba de match-ups, nu neaparat AFC vs NFC


Colts pot foarte bine sa ia bataie de la Bears, la fel cum in NFL in ziua de azi poti lua bataie chiar cand ti-e lumea mai draga.
O sa fie un classic: "offense vs defense"...
Big plays will win this game...

codrutc
23rd January 2007, 08:28
Seahawk, pot lua bataie , asa cum am zis mai sus, dar nu prea vad cum.
Sunt intr-adevar subiectiv, dar nu imi imaginez cum Colts si Manning vor pierde meciul asta. Tot respectul pentru Bears, dar nu stiu ce inseamna sa treaca de Ravens si de Patriots in doua meciuri consecutive.
Eu nu stiu daca multi isi dau seama ce inseamna sa joci impotriva Patriots atunci cand conteaza. Eu cred ca s-a vazut cel mai bine aseara, nuca tare rau de tot.
Eu vad un meci similar cu cel cu Ravens, dar numai pana la un punct, adica pana cand defensiva la Bears vor obosi de stat pe teren si atunci Manning se va juca cu ei. Nu uitati ca si meciul cu Saints a fost la un moment dat 16-14 si daca nu erau cele 4 fumbles nu stiu ce se intampla. Eu cred ca daca Colts vor proteja mingea nu vor avea nici o problema. Sorry dar nu-l vad pe Rex Grosmann mutand mingea impotriva apararii noastre. De asemenea nu-i vad nici pe Jones sau Benson avand atat de mult succes ca impotriva la Saints. Defensiva noastra against the run a fost excelenta in playoffs pana acum, incredibil. Patriots in a 2-a repriza au castigat 6!! yarzi pe jos. Au avut mai multi in prima repriza datorita catorva "draw plays" care ne-au creat multe probleme in timpul sezonului , in special in meciurile cu Titans si Jaguars. Dar odata ce apararea noastra s-a prins de cum vine treaba nu au mai mers nici acelea. Imi vine in minte o faza cand Patriots au incercat ultimul lor "draw play" si Bobby sanders a venit ca un proiectil ce este si la oprit pe RBul lor cu un yard inainte de LOS.
Sunt multe aspecte pe care nici macar nu le-am atins dar mesajul a devenit deja prea lung.

Cucu
23rd January 2007, 15:16
codrutc vad ca incepi sa te aprinzi ... foarte bine ... macar acuma sa fi vesel.

daca meciul asta era in timpul sezonului poate ii consideram favoriti pe Colts. DAR, Manning sucks in playoffs ... 6 int 2 TD ... cand a jucat impotriva unei devensive mai bune (Baltimore) a avut 39.36 QB rating....
pe cealanta parte uita-te la Grossman ... in fiecare meci mare sezonul asta a fost senzational ... playoffs: 2TD 1 int ...
crede-ma ... ofensiva lui Bears nu e ofensiva lui Baltimore sau Kansas City...
daca defense-ul lui Bears joaca cum au jucat impotriva lui Saints ... la pauza se stie cine castiga SB ...
nu iti fa iluzii cu defensiva lui Colts .... adevaratele numere vorbesc si orice miraj nu tine prea mult.
Special team nu mai are sens sa vorbesc .... Colts suck ... daca vremea e buna acolo ... Hester poate singur sa castige meciul.

Cucu
23rd January 2007, 15:32
plus ... cu running defense ... uita-te la numere:
C. Dillon average 6.9
K. Faulk average 6.8

ati avut noroc ca Brady s-a crezut superman si nu au incercat sa alerge

Baltimore game:
J. Lewis average: 4.1

deci problema e ca antrenorii echipei adverse nu au insistat cu running ...
crede-ma daca Jones si Benson au average peste 4.00 vor avea 43 de incercari cum au avut in meciul cu New Orleans ...

maldini
23rd January 2007, 15:33
The Bears got who they wanted in the Super Bowl. Chicago was going to be an underdog against whomever won the AFC title game, but they have to be happy that they drew the Colts. Let's face it, if your desire is to pound it between the tackles, you'd rather face Indy's small, quick front seven than New England's massive 3-4. The Patriots team that lost to Indy on Sunday was a whole lot better than the team that beat the Bears two months ago. Had New England and Chicago had their rematch of Super Bowl XX, it would have been a bad matchup for the Bears. Just as the Patriots disposing of the Chargers gave the Colts a shot to go through, Indy dumping Richard Seymour, Vince Wilfork, Ty Warren and Co. out of the playoffs is a blessing for the run-first Bears.....Din SI am luat....Si mare dreptate au baietii !!!


Si nu sant frustrat deloc codrutc...Ati batut bravo voua mai urmeaza sa luati si voi un Super Bowl ca pana la 3 mai este cale lunga...Iar in Play-offs PATS - Colts 2-1 ...Good Luck !

codrutc
23rd January 2007, 19:50
Cucu, de unde ai scos chestia ca Manning sucks in playoffs?
Ai vazut ultimul meci? Ai vazut cum a condus echipa la cea mai mare revenire din istoria finalelor de conferinta? Manning a facut ce a trebuit sa castige.
Iti spun eu ca ofensiva noastra va merge ceas. Manning se antreneaza in fiecare saptamana impotriva apararii de tip Bears, cred ca stii la ce ma refer. Nu va fi ceva ce nu a mai vazut. Oricum, pentru cine i-a mai vazut pe Colts in playoffs in anii precedenti e usor sa-si dea seama ca de data asta avem echipa care castiga, ci nu Manning.

De abia astept sa-l vad pe Rex in Superbowl, ii vor plange de mila. L-am vazut pe Rex in meciul cu Saints in prima parte cum arunca peste un om care era complet nemarcat. Daca Colts iau conducerea , pun pariu ca Rex arunca interceptie in prima serie.
Ofensiva voastra ? Care ofensiva? Ii vom opri pe Jones si Benson. In cele trei meciuri din playoffs nici o echipa nu a alergat impotriva noastra mai mult de 100 de yarzi, asta se traduce prin excelenta. Si atunci cine ne va bate, Rex? Imi pare rau dar nu-l vad asa mare QB precum il vezi tu.


nu iti fa iluzii cu defensiva lui Colts .... adevaratele numere vorbesc si orice miraj nu tine prea mult.

Poti te rog sa fii specific?. Care adevarate numere? Eu ti-am dat numere mai sus.


Special team nu mai are sens sa vorbesc .... Colts suck ... daca vremea e buna acolo ... Hester poate singur sa castige meciul.

Aici admit, e posibil ca Hester sa aiba un return bun sau doua dar refuz sa cred ca va inclina balanta in favoarea Bears. Daca imi aduc aminte din meciul cu Seahawks, parca l-am vazut pe Hester scapand mingea de vreo 2-3 ori.
Ureaza-i noroc sa nu i se intample daca il va lovi Tyjuan Hagler sau Freddy Keiaho. :)

Oricum, una peste alta sunt optimist, tu esti optimist, cea mai buna echipa sa castige.
Go Colts!


Pentru Maldini. Nu te supara, dar fii dragut argumenteaza in romaneste. Daca vreau, pot gasi si eu fragmente de articole pe net care sa sustina orice cauza posibila sau imposibila.

DaEdge
24th January 2007, 00:50
Mai e un meci, si ce meci va fii!!! Mda.....trebuie spus din capul locului ca cele doua echipe care se vor intalnii in Super Bowl, adica Bears si Colts...au avut u inceput de sezon excelent, si inca de pe atunci se contura in imaginatia multora un meci intr-e cele 2 in “the big one”.
Trecand la championships games,
Saints nu au reusit sa tina piept ursilor la mai nici un cpaitol, brees a arubcat ceva yarzi si 2 td dar cam atat.....defensiva celor din chicago resuind sa puna mai mereu presiune si sa forteze catev turnoveruri, ....de partea cealalta, de acum campionii NFC, ursii, au facut exact ce trebuia sa faca, adica sa ia presiunea de pe umerii lui grossman.......si cum au reusit....cu un “one – two punch” format din thomas jones si cedric benson. Jones a jucat fenomenal, amintind cred ca tuturor ca este un Rb de super clasa, eu l-as pune cam in aceeasi categorie cu tiki barber, adica cu o treapta mai jos decat LaDainian , si pe acelasi podium cu Larry johnson si altii. Ideea e ca acolo in chcago mai exista si un cedric benson care e mai mereu nemultumit de statutul sau de rezrva si de aceea jones nu poate fi mereu in prim plan.......... apoi a mai fost o pasa de Td pentru berrian ... si cam atat.....in final scorul 39-14 pe mine unu nu ma mirat.
Finala AFC a fost un meci excelent... intr-e 2 echipe care imi produserau nebucuria de a nu vedea nici una din echipele mele favorite (ravens, si chargers) in SB, prin faptul ca le eliminaserau i divisional round.
Ce sa mai zici cand vezi asa un meci precum cel dintr-e pats si colts, uiti si de ce nebucurii ti-au produs si stai sa te uiti la meci :) ......a inceput cu un td a unui lineman de la patriots......mankins, la u fumble recuperat de catre el in end zone......apoi field goal vinatieri.....apoi td corey dillon.....interceptie samuel-td si era 21-3 pentru pats......apoi peyton are un drive fantastic......21-10...pauza.....dupa pauza colts reusesc sa egaleze la ...21-21, apoi gaffney inscrie pt. Pats 28-21....colts egaleaza din nou...printr-un fumble recuperat de center-ul Saturday.....dupa care se mai inscriu trei field-goaluri 2 patriots, 1 colts asa ca se ajunge la 34-31 inaintea ultiului drive a celor din indianapolis......td addai si colts merg in SB., Meci fain.....si in sfarsit manning a ajuns “acolo’.....daca o sa-l castige sau p sa aibe soarta lui marino......vom vedea pe 4 februarie.
In final ,,,,ceva ce am remarcat mai demult insa am omis mereu sa spun: cat a evoluat cornerbackul celor din new england...asante samuel..incredibil, e cu siguranta unul dintr-e cei mai buni cover corner din liga si acum inteleg mutarea lui bellichick cand l-a lasat pe ty law sa plece acum 2 ani.
Stiu ca acest post apare oarecum tarziu insa acum mi-a permis timpu’:) ).peace

Cucu
24th January 2007, 15:05
Cucu, de unde ai scos chestia ca Manning sucks in playoffs?
Ai vazut ultimul meci? Ai vazut cum a condus echipa la cea mai mare revenire din istoria finalelor de conferinta? Manning a facut ce a trebuit sa castige.
Iti spun eu ca ofensiva noastra va merge ceas. Manning se antreneaza in fiecare saptamana impotriva apararii de tip Bears, cred ca stii la ce ma refer. Nu va fi ceva ce nu a mai vazut. Oricum, pentru cine i-a mai vazut pe Colts in playoffs in anii precedenti e usor sa-si dea seama ca de data asta avem echipa care castiga, ci nu Manning.


ultimul meci .... intrebare incuietoare: din cauza cui erau in groapa Colts la half-time? e interesant cum ii laudam noi pe QB ca eroi cand ei sunt cei ce te-au bagat in groapa.

Manning se antreneaza in fiecare saptamana impotriva defensivei lui Colts care e de "tip" Bears .... numai nu uita Colts defense sucks ... ma gandesc ca e bun antrenament sa isi ridice increderea pentru Manning ... plus ... Bears joaca numai 20% din timp cover2 (Ron Rivera - def. coord. a declarat lucrul asta recent)

compara pentru tine ... New Orleans si Colts ... i-a toate statisticile si ai sa vezi ca sunt asemanatoare ... Colts fiind echipa mai slaba ....

New Orleans: total yarzi offensE: #1
rush : #19
pass: #1
total yarzi defense: # 11
rush: #23
pass: #3

Colts: total yarzi offense: #3
rush: # 18
pass: # 2
total yarzi defense: # 21
rush: # 32
pass: #2

special teams Saints sunt mai buni ca Colts' special teams.

concluzie: New Orleans Saints este o echipa asemanatoare celor de la Colts .. si daca Bears joaca cum au jucat duminica ... nu cred ca pierd ...

georgebz
24th January 2007, 15:26
Saints au facut multe greseli in me ciul cu Bears deci nu cred ca aceste comparatii sunt tocmai bune.

DJ Klaus
24th January 2007, 18:22
Imi pare rau ca nu pot vedea o finala New England - Chicago.
Cred ca ar fi fost mai interesanta. Sunt un fan Ravens dar cei de la Colts nu au aratat nimic impotriva celor din Baltimore. Atacul celor de la Ravens nu a mers atunci cum nu prea a mers cam tot sezonul. Au jucat incredibil in aparare dar nu e suficient.

Colts au prins o zi buna cu New England plus ceva noroc. Dar nu le dau nici o sansa in fata ursilor. Ar fi fost mult mai interesant de vazut o finala Chicago-NE

tare mi-e teama ca pe cat de spectaculoase au fost semifinalele pe atat de lipsit de spectaculozitate va fi finala.

maldini
24th January 2007, 18:42
100% de acord cu tine DJ Klaus :ok: Pats au avut mare ghinion :mda: Si eu cred ca ar fi fost mai interesant un Super Bowl Pats-Bears :mda:

dj_jaxxx
24th January 2007, 18:55
Sincer m-am saturat de Patriots sa joace in Superbowl, mai bine ca au ajuns Colts :)

Cred ca putem spune ca Manning a trecut in sfarsit de "hopul" pe care l-au impus Patriots in anii trecuti. A reusit in sfarsit sa ajunga in Superbowl dupa atatia ani. Oricum Manning are mai multa experienta in playoffs decat tanarul Grossman care azi are rating 100 si maine rating 5. Daca as fi sigur care dintre Grossmani va juca in Superbowl...ar fi alta chestie dar inca nu a dovedit ca poate juca bine in mod constant.

Trebuie tinut minte ca meciul va fi jucat la caldura si Bears sunt obijnuiti cu frigul si zapada din Chicago, si cred ca asta a fost un factor important in meciul cu Saints, sa vedem ce se va intampla in finala.

Cred ca o sa fie meci echilibrat, insa experienta lui Manning va fi factorul decisiv.

Colts la 3 puncte :)

georgebz
24th January 2007, 18:57
Pats au avut mare ghinion

da ai dreptate ..... si ghinionul s-a numit Manning :drak:

Cucu
24th January 2007, 19:21
vremea buna si iarba ii avantajeaza pe Bears ... pentru ca echipa e construita pe viteza ... echipele care joaca in dome sunt de obicei mai slabe pe iarba ... deci ramane de vazut

cat despre Grossman ... uitati-va la meciuri a jucat prost ... la meciuri neimportante ... la meciuri cand s-a vazut ca nu s-au pregatit ca echipa.

codrutc
24th January 2007, 19:30
Cucu, dumneata ai urmarit NFL in ultimii ani sau vorbesti numai bazat pe ce s-a intamplat anul asta?
Patriots chiar nu au avut nici un pic de noroc in drum spre cele trei titluri?
As putea incepe cu meciul cu Oakland din playoffs in 2002.
Eu am cel mai mare respect insa pentru Patriots, adevarati campioni, iar daca au castigat atatia ani la rand, sunt sigur ca nu norocul a castigat pentru ei.
Cum poti sa compari pe Colts cu Saints? Eu cred ca nu ai idee ce inseamna sa castigi in AFC si ce inseamna sa castigi in NFC. Dolphins, echipa de mijloc in AFC i-au ars pe Bears acasa bine de tot. Eu zic ca oricare echipa din playoffs din AFC, cu exceptia poate a lui Kansas City i-ar fi batut atat pe Saints cat si pe Bears.
In plus Saints au ajuns deja mai departe decat in visele lor cele mai frumoase.
Colts sunt trecuti prin multe si si-au luat deja doza de suferinta in ultimii 8 ani in care tin sa-ti amintesc ca au fost in playoffs in 7 din ei. Chiar poti compara experienta la Saints cu cea a Colts?
In plus, chiar crezi ca Colts vor pierde mingea de 4 ori cum au facut-o Saints?
Eu zic ca a te baza pe turnovers merge, dar numai pana la un punct.
Sa nu uitam ca nu se va juca in Chicago, in frig si zapada, asa ca vremea nu va fi un factor.


Manning se antreneaza in fiecare saptamana impotriva defensivei lui Colts care e de "tip" Bears .... numai nu uita Colts defense sucks ... ma gandesc ca e bun antrenament sa isi ridice increderea pentru Manning


Ma faci sa zambesc. Iti spun eu ca nu ai vazut nici un meci al Colts in playoffs anul asta. Altfel nu ai putea spune ca Colts defense sucks.
In primul rand, asa cum am mai zis, nici o echipa nu a alergat peste 100 de yarzi. L-am oprit pe Larry Johnson, pe Jamal Lewis. In plus am fost a 3-a echipa din liga against the pass.



... plus ... Bears joaca numai 20% din timp cover2 (Ron Rivera - def. coord. a declarat lucrul asta recent)

Nu joaca cover 2? Iti spun de pe acum ca vor fi fortati sa joace cover 2 atunci cand ofensiva Colts vor bloca excelent in situatie de pasa.
Asa cum ti-ai dat seama, Cover 2 nu este un still defensiv ci doar schema de joc la un moment dat. Colts chiar crezi ca joaca cover 2 mereu? Nu , iti spun ca joaca Cover 3 in multe situatii si chiar si alte scheme. Este un mod superficial de a vedea lucrurile.

DJ Klaus
24th January 2007, 19:58
Ma faci sa zambesc. Iti spun eu ca nu ai vazut nici un meci al Colts in playoffs anul asta. Altfel nu ai putea spune ca Colts defense sucks.
In primul rand, asa cum am mai zis, nici o echipa nu a alergat peste 100 de yarzi. L-am oprit pe Larry Johnson, pe Jamal Lewis. In plus am fost a 3-a echipa din liga against the pass.



They do suck (defence) ! Toata lumea stie asta. Si eu sunt fan Raven dar asta nu ma impiedica sa spun ca au meritat sa piarda si sa fiu putin obiectiv. Jamal Lewis a fost foarte usor de oprit in acel meci de aia a-ti si castigat ! Dar aveti nevoie de cel putin apararea celor din san Diego pt a face fata atacurilor ursilor. Tony e insa un mare strateg si asta ar fi singurul vostru avantaj.

codrutc
24th January 2007, 20:08
DJ Klaus, ti-as fi recunoscator daca ai veni cu ceva argumente cand pui acest diagnostic simplist defensivei Colts. De asemenea, usoara explicatie ai mai gasit pentru infrangere. Pe langa apararea noastra care v-a dominat, faptul ca nu ati mai avut mingea in ultimele 7 minute ale meciului nu-ti spune nimic?
Trebuie sa fi fost foarte frustrant pentru Ray Lewis si compania sa nu poata sa opreasca ofensiva de tip "smashmouth" (Da, Da, nicidecum "finesse", cum in mod imbecil inca mai spun unii) a Colts si sa mai dea lui McNair si ofensivei macar o sansa.

DJ Klaus
24th January 2007, 20:10
cat despre Grossman ... uitati-va la meciuri a jucat prost ... la meciuri neimportante ... la meciuri cand s-a vazut ca nu s-au pregatit ca echipa.

Forget Rex Grossman and Brian Griese. What about Brad Maynard? Normally the punter, Maynard had a QB rating of 118.8 against Green Bay, versus Grossman's 0.0 and Griese's 46.9.

how about that ?

codrutc
24th January 2007, 20:13
Forget Rex Grossman and Brian Griese. What about Brad Maynard? Normally the punter, Maynard had a QB rating of 118.8 against Green Bay, versus Grossman's 0.0 and Griese's 46.9.

how about that ?


Ha, ha, asta imi place. Ca sa vezi cat de inselator poate fi QB rating cateodata :)
L.T. e cel mai bun QB daca judecam asa ca de fiecare data cand a pasat a fost TD.

DJ Klaus
24th January 2007, 20:23
Ha, ha, asta imi place. Ca sa vezi cat de inselator poate fi QB rating cateodata :)
L.T. e cel mai bun QB daca judecam asa ca de fiecare data cand a pasat a fost TD.
Deacord :) Nu sunt fan Bears oricum dar ii vad castigatori clari.

Let's make a bet !
Ce zici? :)

georgebz
24th January 2007, 20:28
apropo de pariuri uitati cateva cote interesante pentru SB : http://www.gamebookers.com/cgi-bin/intro.cgi?l=RO ... se pare ca nu merge linkul ... dati si voi la Fotbal American ... SPECIALE

Cucu
24th January 2007, 20:30
Cucu, dumneata ai urmarit NFL in ultimii ani sau vorbesti numai bazat pe ce s-a intamplat anul asta?
Patriots chiar nu au avut nici un pic de noroc in drum spre cele trei titluri?
As putea incepe cu meciul cu Oakland din playoffs in 2002.
Eu am cel mai mare respect insa pentru Patriots, adevarati campioni, iar daca au castigat atatia ani la rand, sunt sigur ca nu norocul a castigat pentru ei.
Cum poti sa compari pe Colts cu Saints? Eu cred ca nu ai idee ce inseamna sa castigi in AFC si ce inseamna sa castigi in NFC. Dolphins, echipa de mijloc in AFC i-au ars pe Bears acasa bine de tot. Eu zic ca oricare echipa din playoffs din AFC, cu exceptia poate a lui Kansas City i-ar fi batut atat pe Saints cat si pe Bears.
In plus Saints au ajuns deja mai departe decat in visele lor cele mai frumoase.
Colts sunt trecuti prin multe si si-au luat deja doza de suferinta in ultimii 8 ani in care tin sa-ti amintesc ca au fost in playoffs in 7 din ei. Chiar poti compara experienta la Saints cu cea a Colts?
In plus, chiar crezi ca Colts vor pierde mingea de 4 ori cum au facut-o Saints?
Eu zic ca a te baza pe turnovers merge, dar numai pana la un punct.
Sa nu uitam ca nu se va juca in Chicago, in frig si zapada, asa ca vremea nu va fi un factor.



Ma faci sa zambesc. Iti spun eu ca nu ai vazut nici un meci al Colts in playoffs anul asta. Altfel nu ai putea spune ca Colts defense sucks.
In primul rand, asa cum am mai zis, nici o echipa nu a alergat peste 100 de yarzi. L-am oprit pe Larry Johnson, pe Jamal Lewis. In plus am fost a 3-a echipa din liga against the pass.


Nu joaca cover 2? Iti spun de pe acum ca vor fi fortati sa joace cover 2 atunci cand ofensiva Colts vor bloca excelent in situatie de pasa.
Asa cum ti-ai dat seama, Cover 2 nu este un still defensiv ci doar schema de joc la un moment dat. Colts chiar crezi ca joaca cover 2 mereu? Nu , iti spun ca joaca Cover 3 in multe situatii si chiar si alte scheme. Este un mod superficial de a vedea lucrurile.


1) cu tot respectul codructc ... unde am deschis eu subiectul de "noroc" ???????

2) vad ca-ti place sa dai exemple la intamplare (Miami Dlophins) ... ok atunci hai sa comparam ce au facut Colts impotriva lui Buffolo, s-au chinuit si au castigat cu noroc 17-16 si ce a zis Manning:
"They just stayed real deep and double-covered the outside receivers; when a team does that, taking away the deep patterns, you've got to be able to run the ball and you've got to be able to throw underneath and get yards after the catch. We were doing that."
bla bla bla ... ce facut Bears impotriva "puternicilor" Buffolo? 40 -7

3) comparatia cu Saints mi se pare foarte buna ... amandoua echipe sunt foarte similare in cam toate statisticile ... desi Breese a fost peste Manning anul asta ... desi Deuce si Reggie sunt mai buni ca Adai si Rhodes.

4) Colts nu vor pierde mingea de 4 ori ... probabil o vor pierde de 5 ori

5) de cate ori sa iti repet ca Colts defense nu au oprit pe nimeni in running game? uita-te la numere ... problema e ca echipele nu au incercat sa continue sa alerge ... Jamal Lewis a avut 4.1 yarzi average ... daca Jones are acelasi average fi sigur ca nu ne vom oprii din running. Dillon a avut 6.9 average ... Faulk a avut 6.8 ... nu e vina mea ca Patriots nu au vazut numerele astea in timpul meciului ... daca vedeau poate alta era soarta.

6) cel mai important receiver al lui Colts in playoffs a fost Clark .... ci e usor sa-l bati pe Bruschi mosneagul .... dar sa-l vad eu ca pune aceleasi numere impotriva lui Urlacher ....

DJ Klaus
24th January 2007, 20:46
Urmareste cineva acum "Cold pizza" on ESPN 2 ?
sau mai bine zis "Colt pizza" :)

codrutc
24th January 2007, 20:48
3) comparatia cu Saints mi se pare foarte buna ... amandoua echipe sunt foarte similare in cam toate statisticile ... desi Breese a fost peste Manning anul asta ... desi Deuce si Reggie sunt mai buni ca Adai si Rhodes.

Sincer e greu sa-ti mai aduc argumente ca Saints nu se compara cu Colts, mai ales ca nici nu au jucat intre ele. Oricum nici nu conteaza pentru ca aici este vorba despre Bears. Argumentele tale indirecte nu tin. E chestie de logica. E cam la fel cum ai zice ca daca echipa A a batut echipa B, si echipa B a batut pe echipa C, atunci echipa A bate echipa C.
Recunosc ca si unele din argumentele mele sunt pe aproape (cel cu Dolphins de exemplu) :)



4) Colts nu vor pierde mingea de 4 ori ... probabil o vor pierde de 5 ori


Da, da, wishful thinking.



5) de cate ori sa iti repet ca Colts defense nu au oprit pe nimeni in running game? uita-te la numere ... problema e ca echipele nu au incercat sa continue sa alerge ... Jamal Lewis a avut 4.1 yarzi average ... daca Jones are acelasi average fi sigur ca nu ne vom oprii din running. Dillon a avut 6.9 average ... Faulk a avut 6.8 ... nu e vina mea ca Patriots nu au vazut
numerele astea in timpul meciului ... daca vedeau poate alta era soarta.


Eu cred ca au avut un motiv atunci cand nu au mai alergat, si anume ca nu a mers. Chiefs au incercat sa alerge chiar prea mult, la fel si Ravens. Problema lor este ca au fost unidimensionali. Patriots au avut mai mult succes la alergat tocmai pentru ca au avut un atac mult mai diversificat.



6) cel mai important receiver al lui Colts in playoffs a fost Clark .... ci e usor sa-l bati pe Bruschi mosneagul .... dar sa-l vad eu ca pune aceleasi numere impotriva lui Urlacher ....

Avem prea multe arme, nu numai Clark. Daca nu va fi Clark, va fi Wayne, Harrison, Addai (prinde pase foarte bine), Fletcher, Utecht.
Aveti si voi arme stiu, numai daca Tank Johnson aduce vreuna de acasa ca si asa are prea multe:)

Iti mai aduci aminte ce v-am facut acum 2 ani, aveati cam aceasi aparare daca nu ma insel? Edgerrin James a alergat pentru 200 yarzi si Manning a dat 4 pase de TD, chiar in Chicago, deci se poate. Stiu ca nu are legatura cu meciul despre care discutam, dar ma simt bine cand imi aduc aminte.

codrutc
24th January 2007, 21:05
Urmareste cineva acum "Cold pizza" on ESPN 2 ?
sau mai bine zis "Colt pizza" :)


Cine e? Cato June, cumva ? Am auzit de dimineata la Mike and Mike.
Klaus, nu fii invidios. Daca Ravens ajungeau in Superbowl tot de asa atentie beneficiau si ei.
Daca te deranjeaza, stinge televizorul pana la Superbowl ca nebunia mediatica de abia a inceput.

DJ Klaus
24th January 2007, 21:14
Cine e? Cato June, cumva ? Am auzit de dimineata la Mike and Mike.
Klaus, nu fii invidios. Daca Ravens ajungeau in Superbowl tot de asa atentie beneficiau si ei.
Daca te deranjeaza, stinge televizorul pana la Superbowl ca nebunia mediatica de abia a inceput.

Darn it ! You got me there :rolleyes:

codrutc
24th January 2007, 21:23
Darn it ! You got me there :rolleyes:

:)

Cucu
24th January 2007, 21:37
Iti mai aduci aminte ce v-am facut acum 2 ani, aveati cam aceasi aparare daca nu ma insel? Edgerrin James a alergat pentru 200 yarzi si Manning a dat 4 pase de TD, chiar in Chicago, deci se poate. Stiu ca nu are legatura cu meciul despre care discutam, dar ma simt bine cand imi aduc aminte.

dar sper ca iti aduci aminte si ca Urlacher nu a jucat meciul ala ... si QB la Bears era Krenzel ... :) si echipa aia nu e deloc aceasi echipa ca asta ... cum nici Colts' defense de atunci nu e aceeasi echipa de acum.

Cu Saints, da ai dreptate nu e exact perfecta comparatia ... numele celor ce joaca la Colts in offense sunt mult mai celebre ... dar ce vreau sa intelegi e ca nu vor pune 38 de puncte impotriva lui Bears ... iar cum Bears are average in playoffs 33 de puncte pe meci ... se poate sa fie mai echilibrat decat speri tu.

in plus ... marele "matchup" nu e Bears' defense si Colts' offense ci e Bears' offese si Colts' defense .... defeniva lui Colts nu ma sperie deloc ... prefer Colts decat orice alta echipa din AFC ( poate Jets ar fi fost mai bine) ... defensiva lui Colts nu are obiceiul sa trimita multe blitz-uri si aia e bine pentru Bears ...

codrutc
24th January 2007, 21:50
dar ce vreau sa intelegi e ca nu vor pune 38 de puncte impotriva lui Bears ... iar cum Bears are average in playoffs 33 de puncte pe meci ... se poate sa fie mai echilibrat decat speri tu.


Intr-adevar sper sa castige Colts. Nu ma intereseaza diferenta. E amuzant cum argumentam despre ceva ce nu putem controla nici tu nici eu.



in plus ... marele "matchup" nu e Bears' defense si Colts' offense ci e Bears' offese si Colts' defense .... defeniva lui Colts nu ma sperie deloc ... prefer Colts decat orice alta echipa din AFC ( poate Jets ar fi fost mai bine) ... defensiva lui Colts nu are obiceiul sa trimita multe blitz-uri si aia e bine pentru Bears ...

Pai nici voi nu exagerati cu blitz-urile. Noi facem mutari la linia de scrimmage
pentru a crea confuzie. Dimpotriva eu cred ca matchup-ul defensiva Colts - ofensiva Bears este mai important decat crezi si in favoarea Colts.
Eu sper insa ca Manning sa arda apararea Bears la foc mic si sa tinem defensiva noastra odihnita pentru a-l zapaci pe Rex :)

Gata, ajunge cu smack-ul. Promit sa nu mai continui pe linia asta ca oricum nu ajung nicaieri, in plus am treba, ma mananca seful. Iti dau ultimul cuvant, cum zice Bill O'Reilly.

Sinisther
24th January 2007, 22:36
hai sa ma bag si eu aici ca nu am zis nimic :D

am tot vazut articole si pareri despre metchup dintre defensive si ofensive si alte chestii si in opinia mea sunt un pic irelevante... de ce... pt ca Lovie Smith si Tony Dungy is doi antrenori care se cunosc foarte bine... si nu cred ca cei de la bears or sa faca prostia cu Blitz la Manning sau sa lase man coverage pe WR de la Colts... iar Dungy stie foarte bine de ce e capabila defensiva de la Bears... si de modul in care joaca si forteaza turnovers si ce poate sa faca Hester intr-o zi buna

cred ca factorul decisiv va fi decizia lui Lovie Smith de a il lasa pe Rex sa joace... in Playoff nu a prea fost lasat sa isi fac jocul normal(datorita meciurilor dezastruoase din sezonul regulat)...cred ca daca ii ofera oportunitaea de a controla jocul (si bineiteles nu greseste in mod flagrant) Bears vor castiga meciul

DUMNEZEULE..... NU IMI VINE SA CRED CA TOCMAI AM SPUS CA BEARS O SA CASTIGE

Cucu
24th January 2007, 23:17
daca si fani Packers cred ca castiga Bears ... e semn bun ...
... da codrutc trebuie sa avem grija ... ca ne trezim amandoi in strada daca in loc de munca bagam "argumente" pe aici.

ce zici de un pariu ... suna prea rau asa .... un "legamant" :)
tu zici pe ce ... posta nu e asa scumpa intre Chicago si Indianapolis.
ceva simbolic .... nu stiu ... gandeste-te tu.

DJ Klaus
24th January 2007, 23:41
Cu mine nu se baga nimeni la pariu:rolleyes:
dar va asist eu...

Uite puneti pariu pe "one buck" iar daca pierd ursii CUCU scrii pe bancnota ca "Colts are the Best and the Bears suck" cu carioca sa se vada. Dar nu mai intai sa-i faci o poza si sa porti ca avatar timp de o luna :)
Daca pierde Codrut ...sa faca la fel dar invers "Bears are the best and the Colts suck"

Cine pierde o trimite cu Fedex-u...

hey..... what do you think ?
Deal or no deal ?:yeah:

Seahawk
25th January 2007, 08:28
Hehe imi place, thread-ul a devenit o disputa intre Cucu (Bears fan) si Codrutc(Colts fan). Era de asteptat :drak:

Eu, ca neutru cred ca Peyton va lua primul ring pe 4 februarie :ok:

Cucu
25th January 2007, 14:48
Hehe imi place, thread-ul a devenit o disputa intre Cucu (Bears fan) si Codrutc(Colts fan). Era de asteptat :drak:

Eu, ca neutru cred ca Peyton va lua primul ring pe 4 februarie :ok:

nu fi suparat ca v-am batut Seahawk .... dupa superbowl poti sa faci un club impreuna cu codrutc: Echipe care au luat bataie de la ursi. :)

dar numai eu si cu codrutc suntem fani Bears si Colts? parca mai erau cativa Colts fani pe aici ... sau poate au emotii

Cucu
25th January 2007, 14:50
Cu mine nu se baga nimeni la pariu:rolleyes:
dar va asist eu...

Uite puneti pariu pe "one buck" iar daca pierd ursii CUCU scrii pe bancnota ca "Colts are the Best and the Bears suck" cu carioca sa se vada. Dar nu mai intai sa-i faci o poza si sa porti ca avatar timp de o luna :)
Daca pierde Codrut ...sa faca la fel dar invers "Bears are the best and the Colts suck"

Cine pierde o trimite cu Fedex-u...

hey..... what do you think ?
Deal or no deal ?:yeah:

trebuie sa recunosc ca suna bine ... dar
1) parca e ilegal sa scrii pe bancnote
2) vreau ceva mai serios ... ceva de genul ... daca pierd Colts ... codrutc sa cumpere 2 palari cu Bears si sa faca poza impreuna cu seful lui purtand palariile.

georgebz
25th January 2007, 15:02
dar numai eu si cu codrutc suntem fani Bears si Colts? parca mai erau cativa Colts fani pe aici ... sau poate au emotii

eu sunt fan Colts , insa ma distrez cand vad cate argumente aduci ca sa ii prezinti drept favoriti pe Teddy Bears ai tai .... eu sunt realist si spun ca sunt sanse 50% 50% din mai multe motive :

1. si Grossman si Manning au demonstrat ca nu au evolutii constante ( vezi meciu cu Packers din ultima etapa pentru Grossman , iar la Manning e treaba cu Playofful pe care a reusit sa o depaseasca in meciu cu Patriots insa nu pot sti sigur ca va continua si in SB evolutia buna)

2. apararea celor de la Colts a facut meciuri proaste in timpul sezonului regulat , apoi 2 meciuri bune in PO , ultimul nu a fost prea reusit din partea lor ..... deci inca un capitol ce se dovedeste imprevizibil

3. bears nu m-au impresionat in meciul cu Saints , si in prima repriza cu patriots cei de la Colts nici atat

............. as putea continua , dar am vrut doar sa dovedesc ca e un meci in care oricine poate continua si nu trebuie sa facem atatea analize si sa ne uitam pe statistici , pentru ca fotbalul poate fi imprevizibil ( ca orice alt sport de echipa ).

Deci va las pe voi sa va certati pe tema asta , eu o sa trag concluiziile dupa meci.

urlacher9
25th January 2007, 15:31
daca bears nu te-a impresionat in prima repriza sunt curios ce poate face o defensiva pentru a te impresiona pe tine... in primul sfert saints aveau deja 3 fumble-uri, 2 dintre ele recuperate de bears.

Cucu
25th January 2007, 16:24
eu sunt fan Colts , insa ma distrez cand vad cate argumente aduci ca sa ii prezinti drept favoriti pe Teddy Bears ai tai .... eu sunt realist si spun ca sunt sanse 50% 50% din mai multe motive :

1. si Grossman si Manning au demonstrat ca nu au evolutii constante ( vezi meciu cu Packers din ultima etapa pentru Grossman , iar la Manning e treaba cu Playofful pe care a reusit sa o depaseasca in meciu cu Patriots insa nu pot sti sigur ca va continua si in SB evolutia buna)

2. apararea celor de la Colts a facut meciuri proaste in timpul sezonului regulat , apoi 2 meciuri bune in PO , ultimul nu a fost prea reusit din partea lor ..... deci inca un capitol ce se dovedeste imprevizibil

3. bears nu m-au impresionat in meciul cu Saints , si in prima repriza cu patriots cei de la Colts nici atat

............. as putea continua , dar am vrut doar sa dovedesc ca e un meci in care oricine poate continua si nu trebuie sa facem atatea analize si sa ne uitam pe statistici , pentru ca fotbalul poate fi imprevizibil ( ca orice alt sport de echipa ).

Deci va las pe voi sa va certati pe tema asta , eu o sa trag concluiziile dupa meci.

ma bucur ca te distrez ... dar, clar .... sunt perfect deacord ... toate argumentele mele erau cu scopul ca sansele de castig sunt 50% pentru fiecare echipa .... atat

in schimb toti in presa iara incep cu cat de buni sunt Colts si cum Bears nu au nici o sansa ... iar sa fi favoriti cu 7 puncte nu mi se pare chiar corect.

oricum in final ce conteaza e scorul final

ce nu pot eu sa inteleg de unde idea asta ca Colts sunt favoriti cu 7 puncte? pe ce se bazeaza cand decid astia favoriti? imi pare aproape la intamplare...

codrutc
25th January 2007, 17:41
Cu mine nu se baga nimeni la pariu:rolleyes:
dar va asist eu...

Uite puneti pariu pe "one buck" iar daca pierd ursii CUCU scrii pe bancnota ca "Colts are the Best and the Bears suck" cu carioca sa se vada. Dar nu mai intai sa-i faci o poza si sa porti ca avatar timp de o luna :)
Daca pierde Codrut ...sa faca la fel dar invers "Bears are the best and the Colts suck"

Cine pierde o trimite cu Fedex-u...

hey..... what do you think ?
Deal or no deal ?:yeah:


Buna idee, amuzant. Subscriu. Asa sa facem.

codrutc
25th January 2007, 17:44
2) vreau ceva mai serios ... ceva de genul ... daca pierd Colts ... codrutc sa cumpere 2 palari cu Bears si sa faca poza impreuna cu seful lui purtand palariile.

Asta se respinge. Seful meu e fan Patriots !!!!. Pe bune.
Totusi nu e asa de rau cum s-ar parea pentru ca e mai mult baseball fan decat football fan. Era urat rau de tot daca echipa mea favorita i-ar fi batut pe Red Sox. Poate atunci eram dat afara a doua zi :)

codrutc
25th January 2007, 17:55
ce nu pot eu sa inteleg de unde idea asta ca Colts sunt favoriti cu 7 puncte? pe ce se bazeaza cand decid astia favoriti? imi pare aproape la intamplare...

Mie mi se pare evident pe ce se bazeaza (nu mai intru in amanunte).
Pariurile se bazeaza pe incredere si lumea nu are incredere in Grossman.
Are mai multa incredere in Peyton. Atata tot. Nu uitati ca aici nu vorbim de
pariuri si cand sunt bani in joc, desi riscul aduce mai multi bani, lumea tinde sa parieze pe ce li se pare mai sigur. Este statistica.

Colts nu au fost nici ei favoriti cu Ravens si predictia Accuscore (bazata insa pe simulari) pe ESPN ii dadea pe Patriots invingatori. Multa lume chiar ii dadeau pe Chiefs favoriti. Sincer ma durea sa aud asta, dar intotdeauna am sperat sa fiu eu cel ce se va bucura la urma.
In general la oameni le place se li se spuna ce le place sa auda, de aceea conservatorii asculta pe Rush Limbaugh iar liberalii pe Allan Colmes, de exemplu.

Cucu
25th January 2007, 18:33
un articol interesant aici despre cele mai bune echipe de fotbal all-time:
http://sports.espn.go.com/espn/page2/story?page=super/rankings/1-20

da, Accuscore spune parca ca Colts sunt favoriti cu 3 puncte.
vorba ta ... ramane de vazut
cat despre "pariul" nostru mai avem 10 zile sa ne hotaram ... daca mai are cineva idei sa ne spuna

Cucu
25th January 2007, 19:21
am o idee ... spune-mi ce crezi codrutc

organizam noi 2 un concurs ... cu mai multe categori ... toate legate de Superbowl ... scorul final... cine castiga ... cate puncte ... s.a.m.d.

iar daca Colts castiga eu trimit un premiu la cine castiga concursul, daca Bears castiga tu trimiti premiul ... nu trebuie sa fie ceva mare ... poate o sapca cu echipa care a castigat sau asa ceva

ce zici?

codrutc
26th January 2007, 01:41
Cum vrei , Cucu, asa facem.

Uite un interviu frumos cu Urlacher

http://sportsillustrated.cnn.com/2007/writers/tim_layden/01/25/urlacher/index.html

Seahawk
26th January 2007, 10:11
Pai hai :D Asteptam concursul :D



mare rivalitatea mare :D

Seahawk
26th January 2007, 10:15
nu fi suparat ca v-am batut Seahawk .... dupa superbowl poti sa faci un club impreuna cu codrutc: Echipe care au luat bataie de la ursi. :)

dar numai eu si cu codrutc suntem fani Bears si Colts? parca mai erau cativa Colts fani pe aici ... sau poate au emotii



Cucu, daca nu stii...eu stau fix in inima Chicago'ului :D

Suparat, nu sunt pentru ca Seahawkshii mei au pierdut... pentru ca mi-au demonstrat ca au totusi valoare... nu cum au jucat Drew Brees &Co. intelegi.

Nu stiu de unde ai scos-o pe asta cu suparat, dar ma rog...poate e si asta o tactica de a-ti lauda echipa.
Cum am mai spus-o jos 'palaria' pentru Bears pentru ca in play-offs au demonstrat ca sunt cea mai buna echipa din NFC.

Cand e vorba de adevarul pur nu ma fastacesc, sa stii. Insa asta nu inseamna ca daca eu cred ca Indianapolis vor castiga sunt suparat pentru ca Seattle au pierdut aici in Chicago.


E ciudat totusi... Am stat in Seattle...Seahawks au ajuns in Superbowl.
Acum m-am mutat in Chicago... iar Bears au ajuns in Superbowl :drak:

Cucu
26th January 2007, 15:02
Cucu, daca nu stii...eu stau fix in inima Chicago'ului :D

Suparat, nu sunt pentru ca Seahawkshii mei au pierdut... pentru ca mi-au demonstrat ca au totusi valoare... nu cum au jucat Drew Brees &Co. intelegi.

Nu stiu de unde ai scos-o pe asta cu suparat, dar ma rog...poate e si asta o tactica de a-ti lauda echipa.
Cum am mai spus-o jos 'palaria' pentru Bears pentru ca in play-offs au demonstrat ca sunt cea mai buna echipa din NFC.

Cand e vorba de adevarul pur nu ma fastacesc, sa stii. Insa asta nu inseamna ca daca eu cred ca Indianapolis vor castiga sunt suparat pentru ca Seattle au pierdut aici in Chicago.

E ciudat totusi... Am stat in Seattle...Seahawks au ajuns in Superbowl.
Acum m-am mutat in Chicago... iar Bears au ajuns in Superbowl :drak:

neah ... am glumit ... stiu ca nu esti suparat ... Seahawks au jucat foarte bine meciul ala aici ...

cat despre unde te muti aia merg la superbowl ... sper sa nu avem acelasi destin ca si Seahawks anul trecut ... daca castigam atunci ramai pe aici :) daca nu te trimitem inapoi la Seattle

OK: sugestii ... ce categori vreti sa luam in considerare pentru concurs?
cine castiga (1 punct)
cine castiga + spread (2 pct)
over/under (2 pct)
cine da primul TD (care jucator ... poti sa alegi unul de la Colts unul de la Bears) (3 pct)

.... ok va mai ganditi si voi

eu cu codrutc nu vom participa ... sau poate doar ne trecem si noi predictile dar nu avem voie sa castigam (noi deja am castigat..... SUPERBOWL)

georgebz
26th January 2007, 15:22
spread ... adica la "handicap" .. nu ?

mai propun : echipa cu cei mai multi rush yards respectiv passing yards ( cate 1 pct fiecare ).

echipa cu posesia cea mai mare ( 1 pct)

echipa ce va reusi cel mai lung FG ( 1 pct ) ... in caz in care nu au amandoua echipele Fg in timpul jocului nu se puncteaza.


cum vor fi inscrise primele puncte : TD (rush sau pasa) sau FG (1pct)


si trebuie puse si unele in caz de egalitate pt departajare

... ma mai gandesc

Cucu
26th January 2007, 17:19
bune sugestii ... mai ganditi-va si sa incepem de luni

codrutc
26th January 2007, 18:43
Ce inseamna "spred" ? Differenta dintre punctele marcate ?

georgebz
26th January 2007, 19:15
Ce inseamna "spred" ? Differenta dintre punctele marcate ?

da cred ca se refera la handicap , faza aia ca sunt fav Colts cu 7 puncte .... oricum eu propun sa punem -6.5 Colts
ex:

(-6,5) colts - bears

1 ( daca bate colts la 7 sau mai multe puncte)
2 (daca bate colts la mai putin de 7 puncte , daca e egal sau daca bate bears)


sau stabiliti voi punctele diferenta , dar sa fie cu virgula , sa nu poata fi X

Zabriskie
26th January 2007, 20:47
^^^se vede ca mai pariezi din cand in cand :P

Codrut, vreo accidentare ceva la colts? Ca daca ma uit pe nfl.com e dat sanders. banuiesc ca iar e la misto...

Cucu
26th January 2007, 21:01
da, spread insemana handicap
6.5 suna bine

Sanders joaca sigur ... si in carje daca trebuie

r0bby
26th January 2007, 21:58
Ce ziceti,organizam o conferinta pe mess in momentul superbowl-ului?:D

RedStar
26th January 2007, 22:13
ar fi cool

r0bby
26th January 2007, 22:16
Da,ar fi super,pana acum am doar id-urile lui mtfk,georgebz,a.k.a.Daca vreti id-ul meu trimiteti un pm(private message)

codrutc
26th January 2007, 22:48
Codrut, vreo accidentare ceva la colts? Ca daca ma uit pe nfl.com e dat sanders. banuiesc ca iar e la misto...

Toata lumea va juca, cu exceptia poate a lui Nick Harper.
El are o luxatie la glezna si nu se stie daca este ligamentul mare sau cel mic.
Probabil ca se stie, zic eu dar Colts au luat boala de la Patriots si sunt foarte secretosi.
Daca e ligamentul mic, eu zic ca va juca si el pentru ca se reface pana la meci. Daca este cel mare se recupereaza in timp de 4-6 saptamani si deci nici o sansa sa joace.

Pentru accidentari va recomand http://www.kffl.com/nfl/


Revenind la pariuri (nu am pariat niciodata apropo), eu tot nu inteleg ce e cu spread-ul. Cum este posibil sa nu fie o cifra intreaga, daca punctele nu sunt fractionate? Este cumva o medie ? Si de ce este de obicei o cifra asa de mica?

codrutc
26th January 2007, 23:14
Actualizare ! Tocmai l-am auzit la radio pe Bill Polian. A zis ca "Nick Harper worked out today". Deci sunt sanse sa joace si el.

Cucu, da si tu te rog "injury report " pentru Bears.

A.k.a
26th January 2007, 23:25
Pai daca e handicap de 7 puncte pt o echipa, echipa aia tre sa bata minim cu atatea puncte. Daca bate la 3 puncte diferenta atunci e considerata cealalta echipa castigatoare si cei care au pariat pe echipa aceea castiga pe meciul respectiv. Eu asa stiu da nu ii sigur ca e asa

Sinisther
26th January 2007, 23:26
Cum este posibil sa nu fie o cifra intreaga

pt explicatii uita-te de exemplu la Two for the Money

Zabriskie
26th January 2007, 23:28
Revenind la pariuri (nu am pariat niciodata apropo), eu tot nu inteleg ce e cu spread-ul. Cum este posibil sa nu fie o cifra intreaga, daca punctele nu sunt fractionate? Este cumva o medie ? Si de ce este de obicei o cifra asa de mica?


Practic e cam acelasi lucru numai ca de exemplu 6.5 (in cazul nostru) e pus pentru a impiedica o eventuala egalitate. in realitate 6.5 se puncteaza tot ca 7 puncte pentru ca se parieaza "peste", adica peste x nr de puncte.

alt exemplu: colts castiga cu 7-0, deci 7 puncte diferenta. nea ion vine si parieaza "over 7". el in mod nefericit nu castiga nimic desi a nimerit in oarece masura, pentru ca sistemul este "over". De aceea, in pariuri se practica sistemul cu virgula pentru a fi 200% sigur ca nu o sa fie egalitate. pui "over 6.5" si echipa bate la peste 7 puncte si ai castigat banii.

sper ca ai inteles ceva :)

georgebz
26th January 2007, 23:54
eu zic ca am fost destul de clar cand am explicat ( ce inseamna pronostic 1 sau 2 ) .. si au mai completat si baietii .... sper si eu ca ati inteles

codrutc
27th January 2007, 00:11
Ok, am inteles. Multumesc pentru explicatii.

Cucu
27th January 2007, 20:07
ursii nu au nici un injury de raportat ... toti sunt sanatosi si gata sa-i bata pe manzi

codrutc
27th January 2007, 20:23
Ok Cucu, fara complicatii, daca bat ai tai iti trimit o sapca cu Bears, Superbowl Champions, desi probabil ca va trebui sa ies din oras ca sa o gasesc, poate undeva prin Fort Wayne.
Daca bat Colts, imi trimiti tu una cu Colts, ok ?

r0bby
27th January 2007, 21:19
Vreau si eu sapca:D

neodude
27th January 2007, 21:35
imi place lupta asta si pe forum !!! Va rog continuati ! asa-i frumos :P

Cucu vs. codrutc :P

r0bby
27th January 2007, 21:41
Asta e farmecul:D
O pot continua daca vor o batalie serioasa,aici:http://www.onlinesport.ro/forum/forumdisplay.php?f=42

Cucu
27th January 2007, 22:44
Ok Cucu, fara complicatii, daca bat ai tai iti trimit o sapca cu Bears, Superbowl Champions, desi probabil ca va trebui sa ies din oras ca sa o gasesc, poate undeva prin Fort Wayne.
Daca bat Colts, imi trimiti tu una cu Colts, ok ?

suna bine ... fara complicatii
sunt sigur ca se poate comanda de la nfl.com dupa superbowl, daca nu ... atunci vedem noi ...

Cucu
27th January 2007, 22:48
cat despre accidentati: se pare ca Mark Bradley (sprained ankle) este singurul ranit

mai trebuie sa asteptam inca o saptamana lunga pana la meci ...
apropo crezi ca la meci vor fi mai multi fani Bears? sau Colts?

un coleg de al meu de la lucru care tine cu Packers mi-a spus ca a citit recent un articol despre un alt program care face pronosticuri pentru Superbowl si pana acuma sunt 90% corecti. Se pare ca i-au vreo 11 categori de statistici si cine castiga mai multe ei cred ca castiga meciul.
Au facut pentru Superbowl-ul asta si Bears castiga 9 din cele 11 categorii.
Incepe sa-ti fie frica codrutc ?

codrutc
28th January 2007, 09:40
Eu zic ca vor fi mai multi fani Bears pentru ca Chicago este mult mai mare decat Indianapolis. In plus, cum Indy nu a avut echipa pana in 1984, sunt oameni chiar de varsta medie prin Indiana (in special in Nord) care inca mai sunt fani Bears. La TV , pana sa vina Colts in Indy am inteles ca dadeau meciurile la Bears sau Bengals.

Cucu, eu nu stiu despre ce vorbesti cu site-urile acelea. Cum ar fi daca s-ar castiga meciurile cu vorbe, in urma voturilor asa zisilor specialisti sau chiar pe calculator? Problema este ca se joaca pe teren, iar acolo Colts sunt in mintea mea clar superiori. Nu numai ca nu mi-e frica, dar sunt mai increzator ca niciodata in victoria Colts. Stiu ca nu nu ma crezi, dar sunt convins ca meciul asta nici macar nu va fi echilibrat. Adversari pe masura pentru Colts au fost Ravens si Patriots, nici pe departe Bears. Sorry, eu sunt fan si nu am de ce sa fiu "politically correct" :)

Incubus
28th January 2007, 17:33
Transmite vreo televiziune din RO in direct?

georgebz
28th January 2007, 17:52
Transmite vreo televiziune din RO in direct?

Sport 1 ( este disponibila doar la abonatii ASTRAL [ UPC] )

Cucu
28th January 2007, 21:38
Cucu, eu nu stiu despre ce vorbesti cu site-urile acelea. Cum ar fi daca s-ar castiga meciurile cu vorbe, in urma voturilor asa zisilor specialisti sau chiar pe calculator? Problema este ca se joaca pe teren, iar acolo Colts sunt in mintea mea clar superiori. Nu numai ca nu mi-e frica, dar sunt mai increzator ca niciodata in victoria Colts. Stiu ca nu nu ma crezi, dar sunt convins ca meciul asta nici macar nu va fi echilibrat. Adversari pe masura pentru Colts au fost Ravens si Patriots, nici pe departe Bears. Sorry, eu sunt fan si nu am de ce sa fiu "politically correct" :)

clar superiori? .... cred ca prea multa bere ti-a afectat gandirea ...
nu exista nici o garantie in fotbal ... dar daca Bears joaca average si Colts joaca average atunci Colts nu au nici o sansa ... vrei sa le luam pe rand?
passing game: avantaj Colts
running game: avantaj Bears
special teams: avantaj Bears
passing defense: avantaj Bears
running defense: avantaj Bears

spune-mi unde am gresit?

inca odata ... totul este posibil in fotbal ... de aia e asa de po****r sportul ... dar ma repet: daca amandoua echipe joaca la acelasi nivel ... nu vad cum pot Colts sa castige Superbowlul ...

georgebz
28th January 2007, 21:45
dar ma repet: daca amandoua echipe joaca la acelasi nivel ... nu vad cum pot Colts sa castige Superbowlul ...


cu un FG al lui Vinatieri :drak:

codrutc
29th January 2007, 03:21
Cucu, pai asa senzatie am si eu in ce te priveste, ca esti orbit de pasiunea pentru Bears.
Unde ai gresit? Peste tot unde ai spus ca au Bears avantaj. Probabil ca nu realizezi ce forta au Colts. Colts au si aparare si running game foarte bune. Hai sa-ti dau un avantaj mic la aparare.
In primul rand avem avantaj mare in ce priveste QBul, ceea ce este suficient.
Meciul asta asa cum am mai zis , nici nu va fi strans, va batem la cel putin un TD, daca nu doua. Adevaratele Superbowl-uri s-au jucat deja in AFC intre Patriots si San Diego, Colts si Ravens si mai ales Colts- Patriots.
In fine de abia astept sa treaca saptamana asta si sa te convingi.
Peyton si Colts nu pot fi invinsi. Nu de data asta, sorry. Anul asta este al nostru, am asteptat destul. Pentru Bears, poate la anul daca se mai coace Grossman si in functie de ce echipa va castiga AFC-ul.

Seahawk
29th January 2007, 06:33
Cucu, ce spui tu este partial adevarat, daca stai sa iei echipele cap la cap.

Insa lucrurile astea se pot intortochea. Adica la passing game Colts sunt hai sa spunem de 2.5 ori mai buni ca Bears.
La running game, Bears or fi mai buni (daca asa spui tu) dar eu as zice in cel mai bun caz de 0.5 ori mai buni ca Indianapolis.

Si asa mai departe. NU va lasati orbiti de statisticile astea. Priviti match-up'urile si tineti minte ca big plays castiga astfel de meciuri.

Big plays, si mai ales trick plays.
Amintiti-va in era "Patriots" > Mark Vrabel (cunoscatorii stiu despre ce vb).
sau anul trecut: Antwaan Randle El pentru Pittsburgh.

Si asa mai departe... Echipa care va stii cand sa riste si care va reusi sa-si tina adversarii "unbalanced" va castiga.


Apropos, joaca Stokley?

r0bby
29th January 2007, 10:22
Stokley nu cred ca va juca,a fost declarat out pentru tot sezonul.Stiu ca e veche stirea:


Colts WR Stokley done for season with Achilles injury
Associated Press

INDIANAPOLIS -- Indianapolis Colts receiver Brandon Stokley will miss the rest of the season after being placed on injured reserve Thursday.

Stokley, part of the first trio in NFL history with 1,000 yards and 10 TDs in one season, injured his right Achilles' tendon Sunday at Jacksonville. He was moving from the slot position to make a block and before making contact crumbled to the ground, grasping at his right leg.

The 30-year-old receiver was seen at the team's complex on crutches Thursday, but was not available for comment.

He's been plagued by injuries all season, limiting him to only four games and eight catches for 85 yards and one TD.
E din decembrie stirea insa nu cred ca va juca in superbowl.

Cucu
29th January 2007, 15:00
cu o floare nu se face primavara ... cat de buni ar fi Manning si passing game-ul lor ... jocul de fotbal se joaca in 3 faze ... si sincer desi au o jumatate de faza foarte buna, in rest sunt cam pe langa ...
gameplan va fi acelasi ... oprim running si ii facem sa arunce tot timpul ca in meciul cu New Orleans ...

imi place cum lumea alege sa creada ca dintr-odata defense-ul lui Colts e capabil de ceva ... uita-te la numere ... problema e ca nici o echipa nu continuat sa alerge ... iar daca ne luam dupa numerele din playoffs atunci uita-te la numere si cum poti sa argumentezi ca Manning e mai bun ca Grossman? Manning: 2TD 6INT Grossman: 2TD 1INT

morala: numerele din playoffs nu inseamna nimica ... Ron Turner este printre cei mai inteligenti offensive coord., secretul lui e adaptarea ... si crede-ma daca Bears au acelasi succes ca si Ravens sau Patriots in running game ... nu vor fi fraieri ca cei mai sus mentionati sa nu alerge.

P.S. si nu uita ... offense-ul castiga meciuri, dar defense-ul castiga campionate

Cucu
29th January 2007, 15:03
Unde ai gresit? Peste tot unde ai spus ca au Bears avantaj. Probabil ca nu realizezi ce forta au Colts. Colts au si aparare si running game foarte bune. Hai sa-ti dau un avantaj mic la aparare.


:happy avantaj mic ????

daca tu consideri ca diferenta intre apararea lui Bears si apararea lui Colts e asa "mica" imi este foarte greu sa continui sa incerc sa continui orice discutie rationala .... si decat sa ne certam ca 2 femei mai bine luam o pauza ...

codrutc
29th January 2007, 17:51
Cucu, iata o stire furnizata de AP, ca sa vezi ca am dreptate :)

CHICAGO (AP) -- Chicago Bears football practice was delayed nearly two hours today after a player reported finding an unknown white powdery substance on the practice field. Head coach LOVIE SMITH immediately suspended practice while police and federal investigators were called to investigate.

After a complete analysis, FBI forensic experts determined that the white substance unknown to the players was the goal line. Practice resumed after special agents decided the team was unlikely to encounter the substance again with REX GROSSMAN at the QB position............

GO COLTS!!!!


Acum pe bune, ce discutie rationala crezi ca putem purta ?
Vrei sa-ti demonstrez ca vor bate Colts? Sau tu crezi ca-mi poti dovedi cu ceva ca bat Bears? NU SE POATE!!!. Sorry dar nu pot decat sa-mi incurajez echipa, la fel cum faci tu. Prin ceea ce spun , nu fac decat sa-mi manifest increderea pe care o am in echipa mea. Daca ar putea juca fanii meciul ar fi altceva.

Cucu
29th January 2007, 18:26
d'abia astept sa inceapa meciul ... cred ca discutiile noastre fac sa treaca mai repede timpul ... atat :)
bineinteles ca in final nimik din ceea ce zicem noi aici nu conteaza
scorul final conteaza.

Cucu
29th January 2007, 18:30
deci ... revenind la argumente:

de la suntimes.com:

1: Peyton Manning's second-half comeback against the Patriots came in statistically optimum conditions -- at home (109.6 season rating vs. 93.0 on the road), indoors (112.0 vs. 88.6 outdoors), on turf (101.3 vs. 100.2 on grass) and against an AFC team (103.2 vs. 93.9 against NFC). Before that, his passer rating in the playoffs was 56.5.
2: The Colts have the worst run defense in Super Bowl history -- they ranked 32nd with 173 yards allowed per game. Even if you just count the seven games they played with run-stopping safety Bob Sanders in the lineup, their run defense (125.9 yards per game) would have ranked 22nd. Only three teams not in the top 12 in run defense have won the Super Bowl -- none lower than 19th.

3: The Bears' running game is peaking at the right time. The Bears have averaged 142 rushing yards in their last seven games -- including 158 in two playoff games -- which would rank fourth.

codrutc
29th January 2007, 18:57
deci ... revenind la argumente:

de la suntimes.com:

1: Peyton Manning's second-half comeback against the Patriots came in statistically optimum conditions -- at home (109.6 season rating vs. 93.0 on the road), indoors (112.0 vs. 88.6 outdoors), on turf (101.3 vs. 100.2 on grass) and against an AFC team (103.2 vs. 93.9 against NFC). Before that, his passer rating in the playoffs was 56.5.


Peyton e cel mai bun QB din NFL si a dovedit-o pana acum in cei 8 ani de activitate. Anul asta joaca mai bine ca niciodata, in ciuda asa ziselor statistici.
Ma refer la modul cum manageriaza jocul.
Apropo, ultima data cand am verificat, in Miami vremea nu e asa rea.



2: The Colts have the worst run defense in Super Bowl history -- they ranked 32nd with 173 yards allowed per game. Even if you just count the seven games they played with run-stopping safety Bob Sanders in the lineup, their run defense (125.9 yards per game) would have ranked 22nd. Only three teams not in the top 12 in run defense have won the Super Bowl -- none lower than 19th.


Pai daca era sa ne luam dupa statistici , Colts nici macar nu ar fi trebuit sa ajunga pana aici, ar fi trebuit sa fie eliminati din primul meci de playoffs.
Daca nu stiai, in playoffs, unde conteaza, running defens-ul Colts este Nr. 1, da,da, Nr. 32 a fost in timpul sezonului. Te rog sa verifici.



3: The Bears' running game is peaking at the right time. The Bears have averaged 142 rushing yards in their last seven games -- including 158 in two playoff games -- which would rank fourth.

Uite vezi ce "spin doctors" sunt ziaristii astia din Chicago, de fapt ziaristii in general? Despre Bears aduc ca argumente cum au jucat in playoffs, adica "the right time", cum se zice mai sus. Despre Colts spun ca au fost nr 32 din liga, dar nu spun ca a fost in timpul sezonului regulat. Nu se precizeaza nici ca defensiva against the run a Colts "is peaking at the right time"!


Una peste alta, cu doza asta de indoctrinare pe care o primiti, cred ca dupa meci trebuie sa dati un telefon in Indy la Eli Lilly, a va trimitem cateva camioane cu Prozac :)

Cucu
29th January 2007, 23:23
zicea un coleg al meu aici la lucru de fanii din Indianapolis ... se pare ca sunt foarte iubitori de trash-talking ... probabil ca nu sunt obisnuti sa ajunga in finale de turnee importante ... Chicago a avut parte de mai mult succes si poate de aia se comporta mai civilizat.
apropo, cand a fost vreo echipa in orice sport in Indianapolis campioana?
si cand a fost ultima data cand o echipa din Chicago a ajuns intr-o finala importanta si a pierdut-o? poate Cubs acum vreo 50 de ani ...

dumy84
30th January 2007, 13:37
Am vazut ca singura televiziune de pe cablu care transmite meciul este France 2. Se prinde la RCS.

Cucu
30th January 2007, 14:47
ce inseamna Colts?
Count
On
Loosing
The
Superbowl

hai sa inversam rolurile codrutc ... eu sa apar pe Colts si tu pe Bears
ce zici?

codrutc
30th January 2007, 18:40
zicea un coleg al meu aici la lucru de fanii din Indianapolis ... se pare ca sunt foarte iubitori de trash-talking ... probabil ca nu sunt obisnuti sa ajunga in finale de turnee importante ... Chicago a avut parte de mai mult succes si poate de aia se comporta mai civilizat.
apropo, cand a fost vreo echipa in orice sport in Indianapolis campioana?
si cand a fost ultima data cand o echipa din Chicago a ajuns intr-o finala importanta si a pierdut-o? poate Cubs acum vreo 50 de ani ...

Cucu, pe bune cred ca e mai interesant sa citesc rant-urile presei care nu are ce sa scrie decat pe tine. "Astea sunt fumate" cum ar spune un adolescent obraznic si tupeist. Cine nu se comporta civilizat? Poate colegul tau.
Nu mai zic nimic, daca ai ajuns sa vii cu chestii de astea, ma voi multumi sa rad la urma, adica dupa meci.

codrutc
31st January 2007, 00:25
A urmarit cineva media day azi? A fost in direct pe Internet. Oricum , iata cele mai stupide intrebari adresate in timpul media day de-a lungul timpului
http://sportsillustrated.cnn.com/multimedia/photo_gallery/0701/gallery.nfl.SBfunnyquestions/content.1.html

Cucu
31st January 2007, 00:37
Una peste alta, cu doza asta de indoctrinare pe care o primiti, cred ca dupa meci trebuie sa dati un telefon in Indy la Eli Lilly, a va trimitem cateva camioane cu Prozac :)

nu conteaza ce a spus colegul meu ... dovada e chiar aici.
nu e nevoie sa ne faci nebuni pe toti fani lui Bears ....

si in plus cred ca amandoi ar trebui sa ne bucuram de zilele astea ... ca sincer nu cred ca se vor repeta in curand ... desi NFC-ul e destul de slab ... si se prea poate si la anul sa revenim ... in AFC nu ii mai vad pe Colts revenind in SB

codrutc
31st January 2007, 02:19
nu e nevoie sa ne faci nebuni pe toti fani lui Bears ....


Imi pare rau daca asta ai inteles si acum inteleg si de ce ai simtit nevoia sa
ma jignesti (apropo, ma consider Indianapolis fan), desi nu ma cunosti.
Nu am facut nebun pe nimeni. Te rog nu confunda depresia cu nebunia. De depresie probabil ca vor suferi si fanii Colts daca vor pierde. Am vrut sa zic ca daca pierdeti in Superbowl, probabil veti suferi atat de mult de depresie incat va fi nevoie de cantitati uriase de Prozac, un medicament antidepresiv foarte cunoscut de altfel. A fost o gluma.

Vreau sa spun ca eu cred ca jignirile nu au ce cauta pe acest forum , nicaieri de altfel. Imi cer scuze daca te-am jignit cu ceva, e posibil ca tu sa nu fi gustat gluma.

Seahawk
31st January 2007, 04:21
Incercati si voi pe cat de mult puteti sa o pastrati in limitele "normale" sa zic asa:D insa e categoric ca acest lucru e cam greu de infaptuit, avand in vedere despre ce este vorba.

Totusi, Codrutc esti ok, chestia cu prozacul nu e o jignire.

A.k.a
31st January 2007, 10:06
Am citit pe yahoo parca, ca de obicei in ziua Superbowlului, transmit ceva program special incepand cu vreo 4 sau 5 ore inainte de meci, numai despre SB. E adevarat?

Cucu
31st January 2007, 15:06
Imi pare rau daca asta ai inteles si acum inteleg si de ce ai simtit nevoia sa
ma jignesti (apropo, ma consider Indianapolis fan), desi nu ma cunosti.
Nu am facut nebun pe nimeni. Te rog nu confunda depresia cu nebunia. De depresie probabil ca vor suferi si fanii Colts daca vor pierde. Am vrut sa zic ca daca pierdeti in Superbowl, probabil veti suferi atat de mult de depresie incat va fi nevoie de cantitati uriase de Prozac, un medicament antidepresiv foarte cunoscut de altfel. A fost o gluma.

Vreau sa spun ca eu cred ca jignirile nu au ce cauta pe acest forum , nicaieri de altfel. Imi cer scuze daca te-am jignit cu ceva, e posibil ca tu sa nu fi gustat gluma.

e ok ... si eu daca imi aduc aminte te-am acuzat ca bei prea multa bere :) si iti impiedica gandirea ...

cat despre depresie ... vreau sa-ti amintesc ca sunt un fan si a lui Cubs ... deci cred ca aia spune tot ... daca stie cineva cum sa se descurce cu infrangerea sunt fanii lui Cubs ...

stiu ce este Prozac ... dar sincer in opinia mea daca nu stii sa pierzi ca jucator sau ca fan nu ai ce cauta sa ti cu o echipa ... sau sa urmaresti sport in general

din 32 de echipe numai una castiga ... restul trebuie sa se invete cu "depresia"

astea toate fiind zise, sunt deacord cu tine jignirile nu au ce cauta ... mai ales jigniri personale ...

cat despre meci ... sunt deja suprasaturat de SB talk ... sa inceapa odata.

codrutc ce se aude cu injury report?
Lovie parca a declarat ca Mark Bradley e sanatos si poate juca.

codrutc
31st January 2007, 17:41
Uite ca avem o echipa in comun. In baseball, desi nu sunt fan vechi si mare, si eu tot cu Cubs tin. Au avut mare ghinion acum 3 ani cu mingea aia prinsa de un spectator.
Inca o data, imi pare rau ca stric atmosfera, dar stii cum este presa locala, e valabil peste tot, iti creaza impresia ca ai tai sunt mari si tari. Daca se intampla a piarda , cu asteptarile pe care le ai, cu atat mai mare este dezamagirea.

Despre "injury report" nimic nou. Prima lista apare azi dupa antrenament. Sunt sigur ca vor apare jucatori pe lista, dar de la Colts numai Harper este cu adevarat "questionable" pentru ca si-a luxat glezna in meciul cu Patriots. Eu cred ca va juca, de fapt Dungy a spus ca Harper nici nu concepe sa nu joace.
Adevarul este ca ar fi o pierdere serioasa. Este corner-ul nostru cel mai bun, atat in coverage cat si in "run support". Este foarte bun tackler. Daca ai vazut meciul cu Baltimore, el este cel care l-a lovit tare pe Heap de l-a dat peste cap si a cauzat fumble-ul acela in primul sfert de joc.

Despre Bradley, stiu ca Kyle Orton se intelegea foarte bine cu el. Am observat ca Berrian e favoritul lui Rex.

georgebz
31st January 2007, 17:51
Daca tot veni vorba de baseball , un mic OFFTOPIC : eu sunt fan Tigers ... si poate cand incepe sezonul , vom discuta acest sport macar pe un Thread daca nu pe un sub-forum :D

codrutc
31st January 2007, 18:04
Peyton Manning' press conference now, live on NFL.com !!!!!

georgebz
31st January 2007, 18:15
Thanks ;)

Cucu
31st January 2007, 18:45
ca vorbim de baseball ... superbowl-ul asta imi aduce aminte de World Series ... cand Tigers au fost mari favoriti ... de ce?
1. AL mai buna ca NL tot sezonul ( ca si AFC mai bun ca NFC tot sezonul )
2. au invins pe NY Yankees ( au invins pe Patriots )

din pacate presa nationala e controlata de coasta de est ... si orice echipa de acolo e autmoat favorita in ochii presei ... si ce se intampla cand echipa lor favorita i-a bataie? atunci echipa care i-a batut e automat favorita.

sunt sigur ca ai dreptate codrutc presa locala are rolul de a incuraja pe fani si echipa ... dar ce nu inteleg e presa nationala.
cand Boomer de la CBS il compara pe Grossman cu Paris Hilton ... mi se pare ca nu cunosc mai nimik.
cand o tara intreaga il voteaza pe Grossman ca cel mai prost QB care a ajuns la Superbowl ... incep sa ma intreb cand va incepe lumea sa gandeasca pentru ei?

oricum, ca si Cardinals (pe care ii urasc:) ) poate e sezonul surprizelor si istoria se repeta.

cred oricum ca Superbowl-ul va fi mai echilibrat decat se asteapta multi.

codrutc
31st January 2007, 19:33
ca vorbim de baseball ... superbowl-ul asta imi aduce aminte de World Series ... cand Tigers au fost mari favoriti ... de ce?
1. AL mai buna ca NL tot sezonul ( ca si AFC mai bun ca NFC tot sezonul )
2. au invins pe NY Yankees ( au invins pe Patriots )


Hai sa invart si eu roata.
Saint Louis Cardinals au terminat sezonul intr-un mod mediocru (ca si Colts) , nimeni nu le mai dadea nici o sansa desi in sezoanele precedente cand au zburat prin conferinta toata lumea ii considera favoriti. (ca si pe Colts)
Spre surpriza tuturor au castigat World Series.
Apropo Tigers , desi erau favoriti, sa nu uitam ca nu au avut experienta in playoffs, venind dupa un sezon acum 2 ani cand erau gata , gata sa doboare recordul la numarul de infrangeri.

Vezi? Depinde din ce unghi te uiti :)



din pacate presa nationala e controlata de coasta de est ... si orice echipa de acolo e autmoat favorita in ochii presei ... si ce se intampla cand echipa lor favorita i-a bataie? atunci echipa care i-a batut e automat favorita.


De acord. Coasta de est domina presa.



cand Boomer de la CBS il compara pe Grossman cu Paris Hilton ... mi se pare ca nu cunosc mai nimik.


Fara legatura, ai vazut poza cu Urlacher si Paris Hilton? Pe undeva pe la Page 2 pe espn.com

Apropo de Boomer, sa nu zici ca e fan Colts, dimpotriva, cred ca nu-l suporta pe Peyton. Inainte de meciul cu Pats a venit imbracat ca Bellichick.




cand o tara intreaga il voteaza pe Grossman ca cel mai prost QB care a ajuns la Superbowl ... incep sa ma intreb cand va incepe lumea sa gandeasca pentru ei?


Asta , de acord e total nefondat. Asteapta sa vezi cum joaca in Superbowl, inainte de a-l judeca. Cum poti sa zici ca e cel mai prost cand nici macar nu a apucat sa joace? Nimeni nu zice nimic de Big Ben anul trecut pentru ca Steelers au castigat, dar e posibil sa fi avut cel mai mic rating in superbowl dintre toti QBii.

Hei, pentru cine nu a vazut pozele astea cu comentariile lui Bill Simmons, le recomand, unele sunt foarte amuzante
http://sports.espn.go.com/espn/page2/story?page=simmons/mediaday07/part1

Q.
31st January 2007, 23:18
Daca tot veni vorba de baseball , un mic OFFTOPIC : eu sunt fan Tigers ... si poate cand incepe sezonul , vom discuta acest sport macar pe un Thread daca nu pe un sub-forum :D

Chiar daca adancesc off-topicul, sustin ideea de mai sus...si mai adaugati un fan Cubs acolo...;)

Revenind in actualitate... oricum ar fi, SA FIE COLTS !:great:

codrutc
1st February 2007, 01:34
Se pare ca sunt stiri bune, luate de pe NFL.com, programul transmisiunilor in direct.
Pentru duminica la ora Superbowl-ului.

6:30 p.m. -- Canal + Spain - Spanish
6:30 p.m. -- NTV + Russia - Russian
6:30 p.m. -- France 2 - French
6:30 p.m. -- NTV Japan - Japanese
6:30 p.m. -- SMG - Chinese
6:30 p.m. -- ARD - German
10:00 p.m.-Midnight -- Postgame NFL Network Show

Sper ca astea sunt transmisiuni TV , nu radio si ca intelegeti cel putin una din aceste limbi :)
Pentru detalii, puteti vizita
http://www.superbowl.com/features/live_events

Cucu
1st February 2007, 14:56
Interesant articol scris de Dr. Z. Acelasi Dr. Z care a ales pe Bears sezonul trecut inainte sa inceapa ca echipa ceea mai slaba in NFL.

http://sportsillustrated.cnn.com/2007/writers/dr_z/01/30/matchups.defense/index.html

Imi "place" concluzia lui:
TOTAL: Bears 3-1.
OVERALL TOTAL: Bears 14-9-4.
Dr. Z's Pick: Colts 34, Bears 24
(Sorry, all you numbers freaks out there. The consensus doesn't take into account the great difference in the most crucial of all positions ... quarterback ... nor in the importance of the Indy hurry-up, no huddle offense.)

e interesant cum lumea vorbeste de apararea lui Colts numai dupa cum au jucat in playoffs ... dar despre Manning totul se bazeaza pe ce a facut in timpul sezonului.

Manning se prea poate sa fie cel mai bun QB care a jucat ... in timpul sezonului ... dar mai are mult de dovedit in playoffs

A.k.a
1st February 2007, 16:20
Mai multe stie modelu ala ca si el :D

codrutc
1st February 2007, 18:17
Din ce spune Dr. Z, nu inteleg cum de ajungi la concluzia la care ajungi.
Faptul ca defensiva noastra a jucat cum a jucat in meciurile din playoffs mie ca fan imi inspira enorma incredere.
E adevarat ca la sfarsitul sezonului chiar am zis ca mi-e teama ca Colts vor fi "one and done", tocmai datorita apararii.
Cat despre Peyton, chiar daca a aruncat cateva interceptii in playoffs, nu a fost nici un moment cand mi-am pierdut increderea in el pentru ca este cel mai bun QB din NFL, alaturi de Tom Brady. Cucu, de abia astept pana duminica sa te convingi cine e Peyton Manning, daca nu stiai pana acum.

Cucu
1st February 2007, 20:31
Din ce spune Dr. Z, nu inteleg cum de ajungi la concluzia la care ajungi.
Faptul ca defensiva noastra a jucat cum a jucat in meciurile din playoffs mie ca fan imi inspira enorma incredere.
E adevarat ca la sfarsitul sezonului chiar am zis ca mi-e teama ca Colts vor fi "one and done", tocmai datorita apararii.
Cat despre Peyton, chiar daca a aruncat cateva interceptii in playoffs, nu a fost nici un moment cand mi-am pierdut increderea in el pentru ca este cel mai bun QB din NFL, alaturi de Tom Brady. Cucu, de abia astept pana duminica sa te convingi cine e Peyton Manning, daca nu stiai pana acum.

nu l-am folosit pe Dr. Z ca premiza pentru argumentul meu, dimpotriva ce scriu eu este impotriva la ce conclude el.
El practic, dupa ca ce compara toti jucatori la offense, defense si special teams si conclude ca Bears sunt ca echipa peste Colts ... considera ca diferenta o va face Manning ... si va intoarce cumva acest avantaj care il au Bears.

ceea ce nu inteleg eu este de ce cred toti ca Manning va juca bine? daca se bazeaza pe ce talent are si pe ceea ce a facut in timpul sezonului ... atunci da are sens.
Dar, Manning a aruncat "cateva intereceptii" (6 int) si QBrating in playoffs este sub cel al lui Grossman ...

daca imi zici ca putem ignora numerele din playoffs a lui Manning ... spun ca sunt deacord ... dar nu poti sa alegi ce numere din playoffs sa iei in considerare ( running defense) si care sa nu le iei in considerare..

cred ca atata cer ... putina consistenta.

cred ca aici e cheia meciului: Manning ... care Manning va iesi la suprafata ( cel din playoffs, din prima jumatate a partidei cu Patriots) sau cel din timpul sezonului si din revenirea miraculoasa impotriva lui Patriots.

Sincer mi-ar place sa joace extraordinar de bine si Bears sa castige ...

codrutc
1st February 2007, 21:14
Eu sa fiu in locul tau mi-as face mai degraba griji despre care Rex Grossman va iesi la suprafata.
Lasa-ma pe mine sa-mi fac griji despre Peyton, tu spera sa joace prost ca altfel nu aveti nici o sansa. Sincer, mai degraba imi fac griji despre alte compartimente ale echipei, Peyton imi este ultima grija. Nu am nici un dubiu ca Peyton va face apararea voastra ferfelita. Asteapta pana duminica si ai sa vezi.
Se pare ca America simte in majoritate la fel ca mine. Uite aici:
http://sports.espn.go.com/espn/fp/flashPollResultsState?pollId=42472

Seahawk
2nd February 2007, 08:51
Eu unul m-am cam saturat de analize si discutii, vreau sa vad meciul odata ! :D

Cucu
2nd February 2007, 14:49
deacord cu tine Seahawk ... si despre poll-ul ala de la ESPN ce vrei sa-ti mai zic? media nationala are putere sa brainwash o intreaga natiune.
Cand America il i-a in serios pe Michael Moore ca reporter si inghite orice rahat care le vine spre creier ... nu mai mira ca accepta orice.
Hai sa vedem adevarul impreuna.
Go Bears~

codrutc
2nd February 2007, 18:15
De abia astept. Ia spune-ti , voi unde vedeti meciul?
Aici in Indy vroiau sa deschida RCA Dome si sa arate meciul pe Jumbotron, dar NFL le-a interzis pentru ca violeaza contractul lor cu televiziunile.
Te mai miri de ce are NFL-ul atatia bani. Pana si la biserici li s-a interzis sa arate meciul la toti enoriasii.
Eu am sa-l vad cu cei doi cumnati ai mei. Am facut rost de un proiector si de un ecran sa-l punem pe perete.

georgebz
2nd February 2007, 18:26
Eu o sa il vad acasa . Ca si atunci cand joaca Steaua meciuri importante si nu sunt pe stadion , poate si din superstitie nu ma duc sa vad meciurile prin oras cu prietenii , ci prefer sa stau acasa in fata TV si sa traiesc meciul .

O sa incerc sa creez o atmosfera cat mai "americana" cu popcorn , chipsuri si bere ( nu cred ca gasesc Budweiser pe aici :D , dar cu siguranta ii voi gasi un inlocuitor pe masura )

codrutc
2nd February 2007, 18:37
Si mie imi place sa vad meciul singur pentru ca ma transform intr-o bestie.
Acum am acceptat sa-l vad cu altcineva ca e traditia asta cu Superbowl party. Sper insa sa nu ma dau cap in cap cu cumnatu-meu cand vom sari amandoi in sus de pe fotoliu:)

Budweiser sucks :) . Se gaseste Samuel Adams?

Cate ceva despre atmosfera din oras, adica in Indy. Steaguri albastre cu potcoave peste tot, pe cladiri (chiar alaturi de "Star Spangled Banner"), pe marginea drumului, peste tot. Pe autostrada, de dimineata, toata lumea a inceput sa claxoneze cand au trecut prin preajma unei cladiri , vopsite in albastru si care afisa un mesaj cum sa claxonezi daca esti fan Colts.
Peste 10 minute avem si aici la lucru o mica masa cu "free food" (Yeeeah !) in cinstea la Colts.
O colega mi-a spus ca toate prajiturile la cofetarie erau albastre.

A.k.a
2nd February 2007, 18:46
Pt cei care se uita acasa, facem o conferinta in timpul meciului? :)

Sinisther
2nd February 2007, 18:55
eu o sa il vad luni in reluare.... ca luni de le 8 am exemen :cry:

r0bby
2nd February 2007, 18:59
Da,asta am propus si eu:D Eu va am aproape pe toti in lista,pe codrutc l-am adaugat acum,sper sa imi dea add.
Nu stiu unde voi vedea meciul,nu prea am prieteni care sa urmareasca NFL cred ca acasa:D
Voi avea totul pregatit,imi iau cateva pungi de chipsuri Lays,sucuri:D
Tare mi-ar trebui un deasta:
http://img295.imageshack.us/img295/8823/pentruchipsurisl9.jpg

Moshu
2nd February 2007, 19:09
daca se face conferinta ceva, va rog mult sa ma anuntati si pe mine :ok: nu am de gand sa ratez meciul asta pentru nimic

r0bby
2nd February 2007, 19:14
HotIce,tu urmaresti fotbalul american?:o:

georgebz
2nd February 2007, 20:02
Eu tot din superstitie nu voi posta sau comenta nimik pe parcursul meciului :D ( am patit-o 1 data ... vezi AC Milan - Liverpool finala Ligii campionilor ... si de atunci nu mai trag concluzii pana sa se termine meciul )

A.k.a
2nd February 2007, 20:04
Si eu am examen a doua zi sinisther, da nu ratez meciu pentru nimic :P
O data pe an ii Superbowlu, examenul mai il pot da in toamna :D

r0bby
2nd February 2007, 20:10
Eu tot din superstitie nu voi posta sau comenta nimik pe parcursul meciului :D ( am patit-o 1 data ... vezi AC Milan - Liverpool finala Ligii campionilor ... si de atunci nu mai trag concluzii pana sa se termine meciul )

Ce legatura are asta cu superbowl-ul:mda: ,in fine macar in pauze poti comenta.:D?

georgebz
2nd February 2007, 20:15
ce legatura are ..... eu sunt fan AC Milan ... la pauza probabil stiti era 3-0 pentru Milan ... si eu deja ma luam pe forum si yahoo de cei care spuneau inainte de inceperea meciului ca nu o sa castige Milanul .... si in cele din urma Milanul a pierdut ... asa ca de atunci ma abtin ;)

r0bby
2nd February 2007, 20:18
Lasa ca faci tu o exceptie,ca doar e superbowl-ul:D

codrutc
2nd February 2007, 20:33
Eu o sa apar pe forum dupa meci, daca bat Colts si daca nu sunt suficient de baut pentru a mai putea bate la tastatura.:)
Daca bat Bears cred ca nu mai apar pana la Probowl.

r0bby
2nd February 2007, 20:46
Nu comentezi cu noi meciul pe yahoo?:D

Cucu
2nd February 2007, 20:49
eu unul sunt la un Superbowl party ... deci din pacate nu pot sa ma alatur de voi ...
oricum se anunta ca cel mai vizionat Superbowl din ultimii 5-7 ani
sper sa fie un meci frumos si curat.
si sper ca arbitrii sa nu mai favorizeze iarasi o echipa din AFC ca anul trecut.

mossy
3rd February 2007, 23:10
Citind celelalte posturi am vazut ca sunteti la zi cu tot ce se petrece in NFL .

Intrebare: Ce canal(e) transmite in romania Super Bowl 2007?

georgebz
3rd February 2007, 23:52
pai daca citeai celelate threaduri , descopereai singur ca SB este transmis LIVE pe Sport 1 ( canal disponibil numai in reteaua de televiziune prin cablu UPC Astral) ... Duminica incepand cu ora 00:45

alt canal ce e posibil sa fie receptionat de unii in Romania ce transmite SB este France 2

daca nu prinzi nici unul din aceste programe , il poti urmari LIVe pe net , cu ajutorul unui program numit TVU Player

georgebz
3rd February 2007, 23:59
Nu imi vine sa cred ce liniste este pe aici in weekendul in care se desfasoara SB , nu ma refer numai la threadul acesta dar la forum in general... hai baieti curaj ca e ultimul meci ( ProBowl e bonusul :D ), dupa care va urma o luuuuuuuuunga pauza ..... daca acum nu mai discutam nimik , dar cand va fi pauza competitionala nu vreau sa imi inchipui ce liniste va fi

codrutc
4th February 2007, 00:45
Pai ne pregatim sufleteste ( eu cel putin), e calmul dinaintea furtunii.
Pana si jucatorii fac la fel. De exemplu, Colts s-au mutat de la hotelul din Fort Lauderdale intr-o locatie secreta pentru scapa de presa si a se putea concentra pana la ora meciului.

codrutc
4th February 2007, 00:48
Vezi si urmatoarea adresa
http://www.superbowl.com/features/live_events

si verifica si prima pagina a nfl.com.

mossy
4th February 2007, 05:17
va multumesc mult

r0bby
4th February 2007, 14:09
Sa uneasca threadul acesta cineva cu cel al superbowlului.

georgebz
4th February 2007, 16:17
Pe SPORT 1 in avanpremiera SB : 21:15 Fotbal American: Super Bowl, drumul cãtre Finala NFL premierã

mtfk
4th February 2007, 16:28
zicetimi si mie va rog care va fi prog sport 1 din seara asta;;)

georgebz
4th February 2007, 16:30
21:15 Fotbal American: Super Bowl, drumul cãtre Finala NFL

00:15 Fotbal American: NFL Game Day

00:45 Fotbal American: Super Bowl - Finala NFL: Chicago Bears - Indianapolis Colts LIVE

ElectroShock
4th February 2007, 17:34
Si eu am examen a doua zi sinisther, da nu ratez meciu pentru nimic :P
O data pe an ii Superbowlu, examenul mai il pot da in toamna :D

:ok: super tare atitudinea!!!

r0bby
4th February 2007, 17:39
Facem sau nu conferinta aceia?:D

A.k.a
4th February 2007, 17:40
facem, eu oricum o sa fiu online

eNt
4th February 2007, 17:57
Mie mi se cam blocheaza TVUPlayeru asta din cand in cand :| Da' e destul de bun.Acum mai asteptam doar 7 ore sa inceapa.Tocmai am vazut cum fanii echipei Bears distruceau niste masini cu un ciocan destul de mare :D

ElectroShock
4th February 2007, 18:43
Mie mi se cam blocheaza TVUPlayeru asta din cand in cand :| Da' e destul de bun.Acum mai asteptam doar 7 ore sa inceapa.Tocmai am vazut cum fanii echipei Bears distruceau niste masini cu un ciocan destul de mare :D

wow ..unde? sau mai bine spus pe ce canal?

eNt
4th February 2007, 18:47
CBS, Super Bowl
Se cam intrerupe intr`un interval de timp.Isi revine inapoi, dar e destul de enervant.Stie cineva daca se poate rezolva chestia asta? :|

A.k.a
4th February 2007, 19:08
Nu prea poti face nimic decat sa speri ca o sa mearga bine

georgebz
4th February 2007, 19:13
CBS, Super Bowl
Se cam intrerupe intr`un interval de timp.Isi revine inapoi, dar e destul de enervant.Stie cineva daca se poate rezolva chestia asta? :|

CBS'u creeaza multora probleme de genul acesta ... pacat ca nu e pe FOX ca acolo nu prea sunt intreruperi , decat in situatii rare

Moshu
4th February 2007, 19:31
baieti spuneti-mi si mie va rog...am inteles ca va fi o ploaie "mocaneasca" diseara la meci, cu ce poate influenta asta rezultatul meciului? ma gandesc aici la atacul celor de la Colts, va mai reusi Peyton Manning sa trimita cu aceeasi precizie mingea? vantul va bate foarte tare de asemenea..


apropo este primul SuperBowl disputat pe ploaie din istorie :( ma gandesc ca le va fi greu sa depaseasca linia de 47,5 puncte diseara nu?

ElectroShock
4th February 2007, 19:40
gata m-am hotarat , desi ia scos pe seahawks ai mei...tin cu ursii in SB

eNt
4th February 2007, 20:01
in caz ca ploua cred ca o sa fie afectate ambele echipe in acelasi mod.

RedStar
4th February 2007, 20:17
Cei din Bucuresti care vor sa vada SB-ul in HD pot sa-l vada in Dreamers, au Sky Sports Digital pe plasma, am facut rezervare :D

Alexz
4th February 2007, 20:48
eu il vad pe net ,dar la cat incepe ?ora romaniei ? ca acolo scrie la 23:05 ora lor parca... :thinkso:

http://www.myp2p.eu/NFL.htm

A.k.a
4th February 2007, 21:20
la 1:25 ora noastra
Serjent ti-i porecla?

Alexz
4th February 2007, 21:49
nu ,doar un user inventat la betie , mi se spune fotbalistu' :D

A.k.a
4th February 2007, 21:54
ok, aia ii a mea, deaia am intrebat :P

fry
4th February 2007, 21:58
Chiar daca ploua, nu cred ca vremea va fi atat de proasta in Miami incat sa influenteze jocul.

Moshu
4th February 2007, 21:59
pai gandeste-te...ploua, bate vantul..mingea e uda, traectoria mingii o sa fie influentata de vant :(

Alexz
4th February 2007, 22:00
ok, aia ii a mea, deaia am intrebat :P

ok :D las' ca il schimb la anul ca deja l-am schimbat anul asta,din Sergent in Serjent :D

Alexz
4th February 2007, 22:00
eu cred ca o sa ploua numai o repriza ,da doamne sa fie a 2 :D ca sa imi iasa si mie underul

Moshu
4th February 2007, 22:04
ai under repriza 1? ca sa stiu ce iau :D ca ma gandeam la under 24,5 prima rep :D sau colts -6,5

Alexz
4th February 2007, 22:20
nu mei am under 48 de pct parca :D

Moshu
4th February 2007, 22:22
e bine :D a scazut la 47 ..am luat pana la urma Colts -6,5

GO PEYTON! /OLE/

georgebz
4th February 2007, 22:26
baieti ... continuati discuta pe forumul de pariuri daca nu e cu suparare ;)

Moshu
4th February 2007, 22:27
da, scuze ai dreptate :)

r0bby
4th February 2007, 22:40
La ora 23:45 va incepe conferinta,cei care vor sa se inscrie sa imi trimita un pm cu id-ul lor de messenger.

r0bby
4th February 2007, 22:58
Cine a unit threadul a gresit,trebuia sa ii dea MERGE thread la scurta intrebare cu Superbowl ci nu invers si sa nu lase threadul cu redirectionare:D

Seahawk
4th February 2007, 22:58
Si mie imi place sa vad meciul singur pentru ca ma transform intr-o bestie.
Acum am acceptat sa-l vad cu altcineva ca e traditia asta cu Superbowl party. Sper insa sa nu ma dau cap in cap cu cumnatu-meu cand vom sari amandoi in sus de pe fotoliu:)

Budweiser sucks :) . Se gaseste Samuel Adams?

Cate ceva despre atmosfera din oras, adica in Indy. Steaguri albastre cu potcoave peste tot, pe cladiri (chiar alaturi de "Star Spangled Banner"), pe marginea drumului, peste tot. Pe autostrada, de dimineata, toata lumea a inceput sa claxoneze cand au trecut prin preajma unei cladiri , vopsite in albastru si care afisa un mesaj cum sa claxonezi daca esti fan Colts.
Peste 10 minute avem si aici la lucru o mica masa cu "free food" (Yeeeah !) in cinstea la Colts.
O colega mi-a spus ca toate prajiturile la cofetarie erau albastre.



Si aici in Chicago peste tot prin magazine, pe strazi... sunt poze, cladiri vopsite etc cu Bears.

Pana si pe Lincoln (statuia lui) l-au imbracat in tricou cu Bears, fes si etc

r0bby
4th February 2007, 23:05
Haideti cu id-urile sa ne strangem totii membrii acestui forum:D.Va fi o conferinta foarte interesanta:D
P.S:Astept PM-urile(private message) cu id-urile voastre.

For snotsnit,he is an american:

Expect Pm-s with your Yahoo Messenger Id.Will be a messenger conference:D

Moshu
4th February 2007, 23:26
sa nu ma uiti :D

r0bby
4th February 2007, 23:33
Toata lumea pe mess!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !
Ultima strigare catre adunare!:D

Metaforik
4th February 2007, 23:44
pai imi da si mie cineva add?

ElectroShock
4th February 2007, 23:46
grupul pasionatilor de nfl din romania :D
sa strans lumea la conferinta sa stiu dak cer si eu bilet de intrare?

codrutc
4th February 2007, 23:57
Vad ca s-a incins atmosfera. Nu am rezistat sa mai arunc o privire pe aici.
Gata, berea e rece, jumbo shrimp-ul e gata, restul la fel.
Sper sa revin dupa meci, sper.
Go Colts ! Joseph Addai MVP !!!!

STEAUA-MANIA
5th February 2007, 00:55
Se pot pune intrebari in direct,comentatorilor meciului?

Incubus
5th February 2007, 01:27
ce tare a inceput, direct touch down :D

atisha
5th February 2007, 02:36
eh, se pare ca colts s-au obisnuit cu vremea (in primul sfert erau cam murati) si revin incet-incet... eu ii vad favoriti de acum... e de vazut daca chicago are putere sa ii tina-n loc

titans_rulez
5th February 2007, 03:06
mai sunteti.....sau v-ati ratacit in mrejele prince?
ce parere aveti de primele doua sferturi?cine credeti ca merita pana acum titlul de mvp si mai ales cine credeti ca se impune?
fugim la o gura de apa si o "barfa" mica despre hester si adday...

georgebz
5th February 2007, 03:13
ce sa zicem .. o prima repriza ce a avut de toate [ care poate folosi drept manual pentru a invata fotbalul ].. ... inclusiv un FG ratat d Vinatieri ... mai trebuie un safety si e tacamu' complet

MVP : Manning

dar sa asteptam finalul meciului

PS : la inceput colegu' era putin cam subiectiv , si incerca sa te atraga si pe tine ;)

atisha
5th February 2007, 04:34
s-a cam jucat... bravo colts, echipa completa

fry
5th February 2007, 04:55
Campionii, Campionii, :D
Defensiva a facut un meci mare in Superbowl
Despre Manning oare ce s-ar mai putea spune...THE BEST
Meciul ar fi fost si mai greu daca Bears aveau un QB adevarat.

little_earl
5th February 2007, 04:58
felicitari celor de la colts, betie placuta fanilor :bere:

Moshu
5th February 2007, 04:59
Bears nu au jucat absolut nimic in seara asta..au avut un super noroc cu primul TD, pentru ca in rest au fost nuli

FELICITARI COLTS! superba echipa condusa de un extraordinar QB

atisha
5th February 2007, 05:00
sii pe cand incepeam sa-l laud pe grossman pentru o pasa inspirata, a aruncat interceptia decisiva :) oricum, colts au meritat, au fost mai buni si castigau si mai clar daca nu era ameteala de la inceput, cand i-a murat ploaia si au luat doua TD pe curse lungi

georgebz
5th February 2007, 05:02
Felicitari COLTS . felicitari Manning , felicitari defensivei , felicitari Rhodes & Addai , felicitari Dungy ... si felicitari intregii echipe si staffului tehnic.

Eu , codrutc si fry cred ca suntem cei mai fericiti de pe forum ... felicitari si noua ca sustinem aceasta echipa superba .

PS : CuCu vreau sa vad si acum analizele tale amanuntite in care sa precizezi de ce au castigat Colts si de ce au pierdut Bears :drak:

Metaforik
5th February 2007, 05:18
Superbowlul a fost foarte frumos anul asta, Colts au castigat detasat si nu mai am de adaugat decat ceea ce se gaseste in pozele urmatoare:

Cucu
5th February 2007, 06:23
Felicitari Colts ...
codrutc sa-mi trimiti te rog adresa intr-un mesaj private.
cat despre ursii mei .. imi pare rau ca nu au castigat, ca nu au jucat cum pot ei sa joace ...
nu a pierdut meciul Grossman, asa ca mai taceti odata. Toti idioti se trezesc vorbind. Daca ati tacut 2 saptamani nu va apucati acuma sa deschideti gura.
de ce au pierdut? au jucat mai bine Colts ... sunt mai buni? cine stie?
apararea lui Bears au jucat penibil ( dupa standarul lor ) o gramada de tackles ratate, blown coverage, def-line nu a facut nici un pressure... ma mir ca nu au inscris mai mult Colts.
Offense: pacat ca l-au rupt pe Benson (a fost un late hit care i-a sucit piciorul)
Special teams: toata saptamana Dungy a zis ca nu se vor feri de Hester ... si dupa primul kick-off a luat hotararea inteleapta sa se fereasca de el ... altfel cine stie ...
HotIce ... de ce deschizi gura? super noroc? Hester este cel mai bun returner in istoria NFL-ului ....

7.5 avg. pt Jones nu a fost rau ... pacat inca odata de Benson ...

bla bla bla .... in final Colts au fost mai buni in seara asta ...

Seahawk
5th February 2007, 06:57
Felicitari Colts ...
codrutc sa-mi trimiti te rog adresa intr-un mesaj private.
cat despre ursii mei .. imi pare rau ca nu au castigat, ca nu au jucat cum pot ei sa joace ...
nu a pierdut meciul Grossman, asa ca mai taceti odata. Toti idioti se trezesc vorbind. Daca ati tacut 2 saptamani nu va apucati acuma sa deschideti gura.
de ce au pierdut? au jucat mai bine Colts ... sunt mai buni? cine stie?
apararea lui Bears au jucat penibil ( dupa standarul lor ) o gramada de tackles ratate, blown coverage, def-line nu a facut nici un pressure... ma mir ca nu au inscris mai mult Colts.
Offense: pacat ca l-au rupt pe Benson (a fost un late hit care i-a sucit piciorul)
Special teams: toata saptamana Dungy a zis ca nu se vor feri de Hester ... si dupa primul kick-off a luat hotararea inteleapta sa se fereasca de el ... altfel cine stie ...
HotIce ... de ce deschizi gura? super noroc? Hester este cel mai bun returner in istoria NFL-ului ....

7.5 avg. pt Jones nu a fost rau ... pacat inca odata de Benson ...

bla bla bla .... in final Colts au fost mai buni in seara asta ...



Cucu, ai warning pentru jigniri. Iti inteleg "suferinta" dupa meci, insa mai calm, mai calculat... mai lejer... putem discuta si pe alte cai, mai amiabile. Capisci?

Si nu ca vreau sa-l apar pe HotIce, insa ce a specificat el a fost faptul ca in afara primului TD (la momentul respectiv) atacul urshilor nu prea a stralucit (hence replica: "noroc cu primul touchdown". Sper ca ne-am edificat cu totii :ok:



Pe de alta parte, referitor la meci.. In primul rand valoric vorbind Indianapolis are mai mult talent decat Bears. Si asta nu pe hartie, ci LIVE, pe teren.
In al doilea rand, la capitolul de "coaching" sunt net superiori lui Lovie & Co.
Si nu in ultimul rand Colts au pierdut prea multe meciuri ca sa nu invete din greselile lor. Nu, nu Rex Grossman a pierdut meciul ci intreaga echipa a Urshilor incepand de la antrenori (Lovie) pana la Ayanbadejo and so forth and so on...
Au fost multe greseli de o parte si de alta, insa Peyton a dovedit ca a invatat din greseli si nu s-a mai avantat in pase aiurea pe final...
Si bineinteles, AFC si-a dovedit inc-o data superioritatea fata de NFC.

codrutc
5th February 2007, 08:14
Nu mai e nevoie sa spun ce bucuros sunt. Trebuia sa vina si vremea noastra.
Am castigat in stil vechi, cu aparare si running game.
Felicitari si la Bears, au pus-o de o batalie pe cinste. Ce prim sfert nebun, turnover dupa turnover!, totusi nu am crezut o clipa ca vom pierde acest meci, chiar si dupa TDul lui Hester. Defense wins championships, nu stiu daca este adevarat, dar se pare ca intr-adevar trebuie sa ai una buna si Colts au avut aparare in seara asta, mai buna decat cea a Bears.
Ce ziceti de Dominique Rhodes (113 yarzi !) , dupa mine si el MVP ? si Addai, 193 yarzi total pentru running game-ul nostru. Cand am zis inainte de meci Addai MVP am zis pentru ca am anticipat sa alergam bine, dar sincer mi-au fost depasite asteptarile.
Respectul meu pentru Bears a crescut in seara asta si chiar si cel pentru Rex Grossman. Asa e , nu a pierdut el meciul, a aruncat interceptii dar a trebuit sa riste, fiind condus, si e tanar, mai are de invatat, e de abia la inceputul carierei.
De Manning nu mai zi nimic ca nu mai e nevoie. El Maestro, un adevarat model pentru mine. A condus jocul si a lasat echipa sa castige, pentru ca de data asta am avut echipa. Ce linie ofensiva avem!, i-as imbratisa daca as putea.
De abia astept defilarea de maine, la ora 4, ora de est, in centrul orasului, voi fi acolo cu siguranta.

Sper sa putem sa pastram cat mai multi jucatori in lot si sa o punem de o batalie si la anul. Oricum cu jucatori tineri si talentati precum Kelvin Hayden, Freddy Keiaho, Tayjuan Hagler, Charlie Johnson, Antoine Bethea, Marlin Jackson nu pot fi decat optimist.
Go Colts !

georgebz
5th February 2007, 09:49
Toti idioti se trezesc vorbind. Daca ati tacut 2 saptamani nu va apucati acuma sa deschideti gura.

Cum a zis si Seahawk nu cred ca e cazul sa trecem la jigniri , dar te inteleg.
Eu unul nu m-am simtit jignit , pentru ca asa cum ti-am spus , 1000 de argumente aduse in favoarea echipei inainte de inceperea meciului nu influenteaza cu nimik rezultatul , mai ales al meciului ce conteaza cu adevarat , SuperBowlul.

S-a doveidit daca mai era nevoie ca este un sport imprevizibil : KO returned TD de Hester la chiar prima faza ...... interceptie Manning ( fii sincer ca in momentul ala deja ii vedeai castigatori pe Bears ai tai ) ......... in doua situatii fumble urmate imediat de un nou fumble , de fiecare data recuperate de catre echipa adversa ........ extra point ratat de Vinatieri ( mai degraba mingiea balbaita din cauza umiditatii de holder ) ...... apoi FG intr-adevar ratat de Vinatieri de la 36 yarzi ( nici macar Lovey Smith nu se astepta la asta , s-a vazut dupa mimica fetei ca a cerut acel TO mai mult la "mishto" ) ..... interceptie returnata in TD de 54 yarzi a lui Hayden , care cred ca a avut piciorul la un milimetru de marginea terenului .... Grossman a scapat mingia de 2 ori la snap , lucru ciudat , mai ales in prisma faptului ca Bears disputa unele meciuri de acasa in conditii chiar mai grele decat cele de aseara ............ as putea continua dar iarasi cred ca am adus suficiente argumente pentru a-mi sustine teoria ca 1000 de vorbe nu sunt de folos .

Elphax
5th February 2007, 10:15
am inteles ca au fost 2 premiere la aceasta editie, nu?
primul black coach si primul touch-down pornit din lovitura de incepere

georgebz
5th February 2007, 10:53
Au fost mai multe premiere , totusi cred ca aceasta a fost cea mai importanta :

titans_rulez
5th February 2007, 12:05
ok
sa incerc sa explic ce am de explicat pe rand....
personal nu mi-a placut dezbaterea premergatoare meciului dintre codrutc si cucu pentru ca de prea multe ori s-a sarit usor linia si pentru ca am realizat ca nu se va ajunge nicaieri.cum oare sa il convinga cucu pe codrutc de cat de buni sunt ursii sau invers?datorita calitatii postarilor in ceea ce priveste fotbalul american am ales sa nu intervin desi uneori s-a cam sarit calul....
am zambit si mi-am spus:e clar, o sa fie intr-adevar un meci genial, its super bowl time...
cucu, nu mi-a placut reactia ta la adresa celorlalti si cu tot respectul daca nu iti dadea andy warning ti-l dadeam eu...:D
forumul fotbal american tocmai prin asta s-a evidentiat.calitatea discutiilor si bunul simt al participantilor.rezultatul?ne pregatim de antrenamente si acum avem nfl la televizor
inteleg sa iti sustii echipa preferata pana in panzele albe insa pentru mine unul aseara bears a avut mai mult vele negre....
categoric nu a pierdut meciul rex grossman ci intreaga echipa insa o spun cu tot respectul...nici nu prea s-a omorat cu firea rex sa faca ceva.cand inca scorul era strans iti spun ca mi-ar fi parut rau ca un qb care dupa 40 de minute de joc avea doar vreo 30 de yarzi aruncati sa devina campion.sorry....e felul meu de a intelege fotbalul.
mi-a parut sincer rau de accidentarea lui cedric benson, un pusti pe care eu il plac al dracului de mult si pe care l-am urmarit special inca de la intrarea in nfl si de la care (sper sa nu ma insel) astept foarte multe.
vreau sa il felicit insa pe cucu, pentru taria de caracter de care a dat dovada intrand la final si dorind sa isi onoreze pariul facut cu codrutc.langa fotbalul american stau doar barbatii....e clar
revenind la partea cealalta....
acum m-am trezit si sper ca impreuna cu cosmin sa fi reusit sa facem o treaba buna.am incercat sa ne ocupam si de cealalta "paleta" ce ii continea pe billy joel , cirque du soleil, prince etc.
am incercat sa dam o nota distincta acestui super bowl dar mai ales am incercat sa fim gazdele perfecte, adik cele care nu ies prea mult in evidenta, cel putin nu cu greseli.
georgebz, nu avea nicio sansa colegul sa ma transforme intr-un fan bears pentru ca am avut la suflet colts.patima lui codrut si a ta, patima fanilor din indy si loviturile primite de peyton et comp nu aveau cum sa ma faca indiferent.recunosc ca inceputul ursilor mi s-a parut senzational, mi s-a parut PERFECT.
ce mai ramane de spus?
felicitari codrutc.acum poti sa desfaci macar vreo 345 de sticle de bere din aia samuel addams, cu care ne tot bati tu la cap si de care nu a auzit nici draq prin romania:happy
felicitari cucu.exceptand "scaparea" aceea mi-a placut patima cu care ti-ai sustinut echipa, se vede ca traiesti in acest fenomen.
la incheiere, vreau sa va spun si voua ceea ce ii spun lui andy zilnic pe mess.
sorry, insa era ultimul an in care o echipa mai putea face ceva
NEXT YEAR ITS VINCE YEAR....INCEPE VINCE ERA...

titans_rulez
5th February 2007, 12:11
din pacate....urmeaza 6 luni fara fotbal american, exceptand pro bowlul de saptamana aceasta
si pentru ca mi-am facut deja un obicei in a posta urmatoarea fraza la incheierea unui sezon...o fac si acum

OF'...CAND A INCEPUT SI CAND S-A TERMINAT?

georgebz
5th February 2007, 15:05
www.fotbal-american.go.ro - cu o prima pagina dedicata SB XLI ( recunosc ca am fost subiectiv , poate daca castigau Bears nu o faceam asa :D ) [ multumesc lui robby pentru slideshow ]

Cucu
5th February 2007, 15:07
Felicitari COLTS . felicitari Manning , felicitari defensivei , felicitari Rhodes & Addai , felicitari Dungy ... si felicitari intregii echipe si staffului tehnic.

Eu , codrutc si fry cred ca suntem cei mai fericiti de pe forum ... felicitari si noua ca sustinem aceasta echipa superba .

PS : CuCu vreau sa vad si acum analizele tale amanuntite in care sa precizezi de ce au castigat Colts si de ce au pierdut Bears :drak:

imi primul rand imi cer scuze pentru "iesire"

mi s-a parut cel putin deplasat comentariul asta ... si m-a iritat ... echipa ta a castigat world championship si la tine in gand este sa faci misto de mine si de analizele mele?
stiu ca e un lucru tipic romanesc: nu stim nici sa pierdem, nici sa castigam ... poate ar trebui sa mai invatam si noi de la profesionisti

sincer mi-a facut placere toata dezbaterea noastra ... si mi-am permis mai multe cu codrutc pentru ca e un baiat de treaba si se vede ca nu mai are mentalitate de "comunist"

haideti odata sa lasam vaca vecinului si fiti bucurosi daca va castigat echipa ... iar daca ati tinut cu ursii, nu au nimik sa le fie rusine, sunt NFC champions si la cat e de slaba divizia sunt sigur ca vor reveni in play-offs ... iar cu mai multa experienta cine stie ...

inca odata multumesc la toti cei care au aratat clasa in discutile de aici . Go Bears!

Cucu
5th February 2007, 15:09
P.S. codrutc ... sapca ar trebui sa ajunga in 3-5 bussiness days

georgebz
5th February 2007, 15:10
mi s-a parut cel putin deplasat comentariul asta ... si m-a iritat ... echipa ta a castigat world championship si la tine in gand este sa faci misto de mine si de analizele mele?



nu a fost mishto , daca asta ai inteles tu imi cer scuze ... am vrut doar sa dovedesc ( cum am facut-o in urmatorul post ) ca analizele astea amanuntite nu isi au locul , mai ales la nivelul la care ajunsesei tu cu Codrut

A.k.a
5th February 2007, 17:42
Pai oricum nimeni nu cred ca prevedea asa meciul, cu atatea fumble-uri si interceptii si dinastea. :)

codrutc
5th February 2007, 18:38
Mai intai si mai intai vreau sa zic ca personal am apreciat foarte mult discutia cu Cucu in saptamana premergatoare meciului. Chiar daca din pasiune pentru acest sport si echipa favorita ne-am mai aprins putin, totusi am vorbit in cea mai mare parte despre fotbal. Si sper sa vorbim cat mai mult despre fotbal pe acest forum.

Despre meci, eu zic ca punctele cheie a fost 1) timpul de posesie, clar in favoarea Colts, datorita running game-ului de succes si 2) differenta in turnovers, conditiile de joc au fost asa cum au fost si Colts au reusit mai multe recuperari in defensiva decat Bears. Interceptiile au fost cheie. M-a
surprins lipsa de coordonare intre centrul Kreutz si Rex. Interesant ca atunci cand Bears au inceput prima serie ofensiva in repriza a doua trecusera 56 de minute de la ultima posesie.

Ce ziceti de concertul Prince? Pe aici se spune ca a fost unul dintre cele mai bune showuri din pauza Superbowl-ului si comparand cu cele pe care le-am vazut sunt de acord.

Buna cronica a meciului, George. Ai fi putut sa le dai o copie si la Onlinesport.

S-a stabilit ruta paradei cu jucatorii de la ora 4:00 EST. Ma duc sa salut campionii, desi este un frig aici cum nici in Rusia nu am prins (-17 grade Celsius)

RedStar
5th February 2007, 19:24
Don Johnson era invitat in studio, transmis de Sky Sports si a avut o replica la intrebarea despre cum va decurge meciul:
" One friend of mine said while ago, that ball is shaped funny"
:D

codrutc
5th February 2007, 19:40
Ce ziceti de calitatea terenului, in conditiile in care a plouat tot timpul?
Stiati ca gazonul a fost pus pe teren joi si a fost adus din Louisiana ?
Nu de alta, dar stiu ca prin presa din Romania se face mare caz cand montarea un gazon dureaza numai 3 luni.

georgebz
5th February 2007, 19:43
Ce ziceti de calitatea terenului, in conditiile in care a plouat tot timpul?


Impecabil ... cand am vazut pozele inainte de inceperea meciului am ramas uimit ... zici ca era artificial .... dar nu ne puteam astepta la altceva .... doar se stie ca americanii se ocupa in detaliu de orice aspect

Gontel
5th February 2007, 20:03
wow...touchdown dupa 14 secunde de la incepitul meciului. :shocked:

Felicitari Colts!

Dorin
5th February 2007, 20:05
Stie cineva link la spoturile publicitare din pauze?? D:yeah:

codrutc
5th February 2007, 20:11
Stie cineva link la spoturile publicitare din pauze?? D:yeah:

Aici
http://video.yahoo.com/

si inca un link, funny
http://sports.espn.go.com/espn/page2/amjump

Cucu
5th February 2007, 20:20
nu a fost mishto , daca asta ai inteles tu imi cer scuze ... am vrut doar sa dovedesc ( cum am facut-o in urmatorul post ) ca analizele astea amanuntite nu isi au locul , mai ales la nivelul la care ajunsesei tu cu Codrut

am cerut eu cu codrutc cuiva sa ne citeasca ce scriem? daca nu te intereseaza doar ignora ... dar nu e nevoie sa ne spui ca "nu isi are locul" .
nu e chiar asa de greu ... pentru cine nu e interesat ... sa nu citeasca.

amanuntele sunt unul din lucrurile faine la sportul asta ... statisticile, numerele, toate isi au locul lor bun.

Cucu
5th February 2007, 20:26
ok
sa incerc sa explic ce am de explicat pe rand....
personal nu mi-a placut dezbaterea premergatoare meciului dintre codrutc si cucu pentru ca de prea multe ori s-a sarit usor linia si pentru ca am realizat ca nu se va ajunge nicaieri.cum oare sa il convinga cucu pe codrutc de cat de buni sunt ursii sau invers?datorita calitatii postarilor in ceea ce priveste fotbalul american am ales sa nu intervin desi uneori s-a cam sarit calul....
am zambit si mi-am spus:e clar, o sa fie intr-adevar un meci genial, its super bowl time...



vad ca toti isi dau cu parerea acuma despre discutia mea cu codrutc ... discutia a fost intre mine si codrutc si amandoi am fost fericiti cu ea.

Cat despre convins ... am mai spus asta (dar se pare ca nu citeste nimeni) scopul discutilor nu a fost sa conving pe cineva ... ci simplu sa incercam sa desfacem jocul si sa-l analizam cat de mult se poate

sunt constient ca stilul romanesc de a analiza e complet diferit ... pentru ca in fotbalul nostru romanesc nu conteaza cifrele si alte amanunte ... dar as fi vrut sa vad ce ai spune daca i-ai vedea pe astia de la ESPN vorbind 12 ore pe zi timp de 2 saptamani despre SB din toate unghiurile.

Cand Grossman a spus ca media e ignoranta a stiut ce zice ...

Q.
5th February 2007, 20:41
Bravo COLTS ! Un vis care, pt mine, dupa atatia ani, a devenit realitate ! :ok:

Nu stiu cine a fost MVP-ul probabil Manning sau Rhodes dar eu unul l-as fi votat pe Addai, ce mai... a fost super!

georgebz
5th February 2007, 21:00
MANNING a fost MVP

dumy84
5th February 2007, 21:06
Am si eu o intrebare. Duminica viitoare este cumva Pro Bowl-ul, intre AFC si NFC? Stiu ca se desfasura in Hawaii la o saptamana dupa Super Bowl.

georgebz
5th February 2007, 21:17
Am si eu o intrebare. Duminica viitoare este cumva Pro Bowl-ul, intre AFC si NFC? Stiu ca se desfasura in Hawaii la o saptamana dupa Super Bowl.

DA ... va fi transmis deasemenea de Sport 1 , incepand de la ora 01:00

mtfk
5th February 2007, 22:26
acu am ajuns si eu aks, am vz meciu p sport 1, frumos meci, cred ca daca nu era ploaia nu mai era un meci asa interesant. fumbles refumbles intercepti facute fff aproape d marginea terenului, 1 word game:AMAZING

btw. c cauta grossman in superbowl?! mai bn il lasau p urlacher qb, ca sigur juca mai bn p poz asta

thanathos
5th February 2007, 23:06
he he he he
citind in urma am ras bine. N-am vazut topicul mai repde, pacat :angry:
oricum, amuzamentul a fost maxim. Afirmatii de genul "in final numerele vorbeste" just made my day :yes: :happy .
Bineinteles ca numerele au vorbit in final, insa nu asa cum dorea autorul frazei de mai sus (pe care eu am modificat-o putin :cool: )
eniuei, back on topic: Daca cineva s-a indoit de Colts ca fiind marii favoriti ai finalei, s-au inselat amarnic. Daca numerele Def Colts din sezonul regulat le-au intunecat judecata nu pot decat sa :lol: . Sanders s-a intors in playoffs si odata cu el defensiva Colts a luat o alta dimensiune. Pana la Bears , Colts trecusera de nume grele, dovedind ca au o aparare puternica si un atac despre care nu mai are rost sa vorbim. Manning bashers o sa schimbe placa acum si-o sa treaca pe "Brady are 3, Manning are 1". :mda: Losers. Same losers care anul trecut urlau ca o un 6th seed nu poate castiga superbowl. "Specialisti" in stiri, nu si in sport.
Chicago si Grossman m-au plictisit tot sezonul. Toata lumea vede pe Grossman un QB genial cu momente de mediocritate. Io-l vad mediocru cu momente de stralucire. D-ul l-a dus in spate tot sezonul, l-a scos din rahat. In cel mai mare game al vietii lui, a reusit sa ... nu faca nimic :headbang:. Imi pare rau ca Grossman a jucat un SB, un meci in care probabil Garcia ar fi facut mult mai multe.
Oricum...gata NFL, mai este putin pana la F1...apoi CFL...si NFL again :D

RedStar
5th February 2007, 23:35
Ce ziceti de calitatea terenului, in conditiile in care a plouat tot timpul?
Stiati ca gazonul a fost pus pe teren joi si a fost adus din Louisiana ?
Nu de alta, dar stiu ca prin presa din Romania se face mare caz cand montarea un gazon dureaza numai 3 luni.

Pai si scena pe care a cantat Prince a fost montata in 5 min, la fel de mult a durat si demontarea.

Turf-ul ala nu rezista cateva meciuri. A fost adus pentru spectacol, nu pentru Dolphins. Iarba nu are priza la pamant si se usuca in cateva zile.
Sa nu exageram...

codrutc
6th February 2007, 08:22
thanatos, foarte bine ca ai aparut, parca ai fi un forumist de pe aici de pe forumurile Colts sau al altor echipe, asa vorbesti.
Acum dupa razboi e usor sa zicem ca "aahh ce usor a fost, v-am zis eu".
Eu nu cred ca numai revenirea lui Sanders a intors defensiva in bine. Nu ma intelege gresit, Bob e hitman, se cunoaste cand e pe teren dar cu Giants sau cu Tennesee a jucat si el si nu a fost mare diferenta.
Mai degraba as zice ca s-a suferit de "regular season boredrom", asa cum a zis Bob Kravits (Indy Star) si cand a inceput sa se joace pe bune in playoffs baietii s-au pus pe treaba. Eu zic si ca inlocuirea lui Gardner a contat mult. L-am urmarit pe Gardner in multe meciuri, el avea sarcina sa redirectioneze atacul si in schimb toti treceau peste el si il calcau in picioare. La fel si "aclimatizarea" la timp a lui Booger dupa pierderile grele suferite prin trecerea pe IR a lui Monte Reagor si mai ales Corey Simon. Daca ai observat, Freeney in timpul sezonului nu facea decat pass rush, in playoffs a atacat mai mult "line of scrimmage" in situatie de 1st si/sau 2nd down ceea ce a ajutat la oprirea runn-ului. Ar mai fi si altele..

A fost o atmosfera de nedescris in RCA Dome ieri . S-a umplut stadionul la fel ca in timpul unui meci. Toti jucatorii au defilat prin frig cale buna pe cateva strazi dupa care au intrat inauntru , in stadion, mai intai Irsay, Polian si Dungy (cu trofeul in mana) pe un car alegoric, si apoi jucatorii cu Peyton in mijloc. Nebunie totala. Bob Lamey, cel care transmite la radio meciurile Colts i-a introdus pe rand pe primar, pe cei amintiti mai sus. Discursurile au fost scurte, dintre care cel mai impresionant a fost al lui Dungy. Lumea a strigat din toti plamani la el si la Peyton. Cativa baieti din defensiva cu Freeney cel care a dat tonul au inceput sa cante pe ritm de muzica rap "Repeat, repeat".
Ceva de neuitat.

Cucu
6th February 2007, 15:07
pt cei care continua sa il atace pe Grossman: o intrebare simpla: unde e Romo? unde e Rivers? unde e Brady? unde e Garcia? unde e Breese? unde e Eli Manning? toti acasa si se uita la SB.
Grossman a aruncat 2 pase gresite la SB, a fost 20-28 comp. % mai mare ca a lui Manning ...
meciul nu l-a pierdut el ... meciul l-au pierdut antrenorii care nu s-au adaptat la schimbari, ofensiva lui Bears nu prea a avut mingea ... si cand a avuto erau tot timpul pe la 20 yard line.
Planul lui Bears a fost sa-l opreasca pe Manning ... care daca cineva citeste ... inainte de SB eu am spus ca nu asa trebuie sa faca ... trebuia sa opreasca running game si sa ii faca one-dimensional pe Colts, cum au facut cu New Orleans.
Iar, nu a observat nimeni ca Manning nu a reusit nici o pasa cand ursii au trimis blitz .... chiar comentatori au spus lucrul acesta ...
Iar in ofensiva ... am jucat foarte previzibili ... interceptiile au venit cand toata lumea stia ca urmeaza pasa ...
Ron Turner si Ron Rivera au fost outcoached ... pur si simplu.
Pentru cei care continua sa ii sara la gat la Grossman ... utiati-va la primul sezon al lui Manning .. si comparati numerele ... dar bineinteles ... aia gandindu-ma ca cineva vrea sa foloseasca creierul pe aici ....

cat despre discutia mea si cu codrutc .... va fi ultima ... nu din cauza lui ... ci din cauza voastra .... eventual codrutc vom discuta pe private ... ca sa nu ii iritam pe "cunoscatori"

thanathos
6th February 2007, 16:32
again, numbers dont win the Superbowl.
E al doilea an la rand in care numerele din sezonul regulat n-au facut 2 lei in playoffs.
Manning a facut ceea ce a trebuit sa faca exact atunci cand a fost nevoie.
O pasa de 53yds - TD in momentul in care Bears aveau un 7-0 neverosimil dupa 15 secunde de joc.
Cam in tot playoff-ul , Manning n-a mai fost jucatorul din sezonul regulat. L-a copiat sa zic asa pe Brady...care zici ca nu face nimic tot meciul insa arunca pase bune atunci cand trebuie si la cine trebuie. Se pare ca in playoffs e mai bine sa fi pragmatic decat sa ai good numbers, e.g Steelers anul trecut, Colts anul asta.

Observatia ta "Ron Turner si Ron Rivera au fost outcoached ... pur si simplu" e cat se poate de corecta. Si in situatia asta , nu poti castiga un superbowl.
Planul Bears era sa-l opreasca pe Manning. Planul asta l-au avut toate echipele anul asta si rezultatul a fost cam acelasi peste tot, in afara zilelor in care Manning a fost intr-o pasa proasta.
Intr-adevar, Manning n-a trimis nici o pasa la blitz, insa nu poti face blitz un meci intreg, la fiecare atac, pentru ca mai exista si cativa RB la Coltz care te pot lasa cu ochii in soare.
29-17 e un scor ce nu arata intr-adevar dezechilibrul dintre cele 2 ofensive. E un scor corect, pentru ca ... e corect. Insa daca taiem handicapul de 7 puncte de la inceput ramanem cu un 29-10 ce spune muuult mai multe.
Chicago e o echipa extraordinara si admir pe multi jucatori de-acolo. Problema ei e Grossman. Stiu, stiu, iar ajungem la numere si la alte comparatii...but my guts imi spun alta poveste. Daca ar fi sa fac o caricatura ce sa reprezinte echipa, as desena un corp de urias musculor cu un cap de bebelus.
parerea mea :yeah:

urlacher9
6th February 2007, 18:29
Grossman clar a facut un meci slab in Super Bowl insa sa cum vad ca au spus si altii nu a fost el cel care a decis soarta meciului. Unde a fost defensiva din Chicago? o aparare care baga alta data spaima in adversari? E Manning prea bun? Probabil ca da, insa e inadmisibil sa fi facut " praf " la capitolul " run " nu de 1 ci de 2 RBs. Daca la 7-0 CHI Reggie Wayne nu era lasat ca pe bulevard poate alta era istoria meciului, asa ca din acest punct de vedere nu Grossman trebuia sa fie acolo sa acopere zona ci Vasher, Tillman sau R. Manning. Apararea " ursilor " a suferit destul de mult de la pierderea lui Mike Brown si a lui Tommie Harris, 2 jucatori care faceau diferenta in defensiva. Oricum per total Indianapolis a fost echipa mai buna si a meritat din plin trofeul Vince Lombardi, poate doar MVP-ul trebuia sa mearga la Addai dar dupa ce a facut Manning in cariera e normal ca el sa fie desemnat cel mai valoros jucator al finalei. Cat despre faptul ca am vazut un mesaj cum k as fi fost putin subiectiv, am incercat sa fiu cat se poate de impartial in comentariu insa credeti-ma k mi-a fost foarte greu, pentru mine Chicago Bears si Chicago Bulls inseamna cam ce inseamna pentru fiecare roman echipa nationala de fotbal. Daca s-a simtit ca am tinut cu Bears imi cer scuze tuturor, repet, am facut tot posibilul sa fiu impartial, mai ales ca respect foarte mult franciza din Indianapolis.

urlacher9
6th February 2007, 18:32
Cat despre faptul ca spuneati ca nu mai avem NFL, va mai fi PRO BOWL sambata de la ora 1 in direct la SPORT 1, bineinteles insa ca nu este un meci care sa starneasca interesul unui meci de playoff insa va fi un specatcol agreabil si se pare ca vom avea de asemenea la SPORT 1 si finala NFL EUROPE.

thanathos
6th February 2007, 18:56
corect, insa probowl e doar un fel de .. "Demo" ;)
asta nu inseamna ca n-o sa fie "big plays" si un spectacol pe masura

codrutc
6th February 2007, 18:58
Cucu, asa cum am zis mai sus, faptul ca nu au putut sa opreasca run-ul i-a costat cel mai mult pe Bears. Cat au avut Colts timp de posesie? Parca dublu. Ei au incercat sa stea in man coverage si au lasat loc fie pentru run fie pentru pase scurte in fata. Ce am mai observat este ca in unele momente au fost chiar prea agresivi ( apararea Bears), poate ti se pare ciudat sa auzi asta, mai ales ca nu au reusit decat un sack, si asta pe final. In felul asta Colts i-au surprins in unele situatii cu draw plays, (Manning a primit mingea in shotgun si i-a dat-o lui Adday). Manning da drumul la minge foarte repede atunci cand a luat decizia. Mi se pare ca si un baiat de la Bears din defensiva a zis asta, nu-i mai retin numele.

Despre Grossman, eu am mai zis, nu a pierdut el meciul dar nici nu l-a castigat. Una din fumbles a fost vina lui (cealalta a lui Kreutz) iar cand a aruncat pasa interceptata de Hayden, Bears erau chiar in situatie buna, puteau prelua conducerea cu un TD. Inca o data, nu zic ca Bears trebuie sa scape de Grossman, zic ca merita sa mai joace cel putin un sezon, mai ales ca asta este primul lui sezon intreg, dupa accidentari. Totusi, zic ca trebuie sa invete sa se descurce sub presiune si sa nu mai arunce mingea aiurea. Nu e rau sa mai arunce mingea si afara daca e nevoie.
Mi-am adus aminte, inca un exemplu, la o faza in prima repriza a incercat sa scape de pass rush , a iesit din pocket si a insitat sa arunce o minge a la Jake Plummer si putea sa fie prima interceptie, a avut noroc ca safety-ul nostru Bethea parca nu a prins-o. Erau doi de fapt contra un receiver al vostru.

codrutc
6th February 2007, 19:09
Cea mai mare satisfactie pe care o am legat de Pro Bowl anul asta este
ca jucatorii Colts selectati vor fi ultimii in Hawai. Pana acum Peyton era printre primii acolo ca lui ii place sa fie cu ceilalti jucatori din liga. Avea insa un gust amar sa-l vada pe Brady sosind mereu miercurea. Peyton nici macar nu e titular, asa ca o sa fie mai mult cameo de data asta, probabil ca va juca un sfert sau mai putin.
Am vazut ca Urlacher nu se mai duce la Pro Bowl. A zis ieri ca il doare degetul mare de la picior. E posibil sa fie acelasi deget care l-a suparat in timpul sezonului, dar ceva ceva imi spune ca nu prea mai are chef de Pro Bowl dupa infrangerea din SuperBowl. Price de la Giants il va inlocui

ReDog 4ever
6th February 2007, 19:16
daca se juca pe uscat, poate alta era soarta jocului....cate turn-overs in primele 2 reprize...devenise un circ

georgebz
6th February 2007, 19:22
daca se juca pe uscat, poate alta era soarta jocului....cate turn-overs in primele 2 reprize...devenise un circ

si turnovers au contribiut la spectacol , mai rar meciuri cu atatea fumble , deci mai rar ocazia sa vezi asa ceva .... mie mi-au placut mai ales cele 2 urmate de inca 1 fumble al echipei ce recuperase :D

codrutc
6th February 2007, 21:01
O perspectiva interesanta:

"Colts' conservative calls kept Bears in game
By Chuck Bower & Frank Frigo
Special to Page 2

There is a perception among many that Super Bowls are typically boring games. That was not the case for most of Sunday's contest. According ZEUS (http://www.zeusfootball.com), at least part of that was due to Indianapolis' conservative play calling that kept the Bears (and their struggling offense) in the game.

The accompanying table shows all critical play call decisions (fourth downs, PATs, kickoffs) for Super Bowl XLI. These numbers are based upon the customized statistics of the two teams as they performed throughout the regular season and postseason. Most columns are self-explanatory. "Error (%GWC)" is the magnitude of the actual play call error in percentage of Game Winning Chance units. For example, at a given point in the game if a team has a 67 percent chance to win and it makes a suboptimal call that is deemed a 2 percent GWC error, its chance of winning the game drops from 67 percent to 65 percent before the ball is snapped. "Confidence" is a value from 0 (low) to 10 (high) which incorporates uncertainties around each team's strengths and weaknesses (customizations), and extraneous circumstances such as weather. A Confidence Level of 10, as shown with many of the Colts' errors, indicates that these particular decisions are incorrect when stress-tested against multiple scenarios. Even with consideration to the effects of the wet playing conditions, the Colts' errors were substantiated. "

Continuarea aici
http://sports.espn.go.com/espn/page2/story?page=zeus/070206

cris21
6th February 2007, 23:14
se pare ca unii oameni se plictisesc rau de tot. Nu ma refer la tine, ci la cel care a scris chestia aia.

codrutc
6th February 2007, 23:24
Nu se plictisesc. E mai degraba un bussines.

urlacher9
7th February 2007, 01:26
nu cred k urlacher nu se duce la pro bowl din cauza k are un gust amar k a pierdut super bowl-ul. Nici nu e genul de jucator care sa faca asa ceva, oricum adevarul e k pt un jucator din aparare pro bowl-ul nu prea inseamna nimik, trebuie sa-ti cam lasi adversarii in pace k sa iasa show-ul cum trebuie...

Cucu
7th February 2007, 18:35
nici Briggs nu mai merge la ProBowl
sunt sigur ca sunt putin accidentati ... dar daca doreau, puteau sa mearga
meciul nu inseamna nimik + a fost un an cand Urlacher a venit accidentat de la ProBowl ...
ar trebui sa incerce ceva ca sa faca jocul mai atractiv ... cum este la MLB (problema e ca nu pot sa joace pentru Home Field advantage) desi sincer mi-ar place sa vad superbowl-ul jucat si in vreme rece .... la urma urmei asta nu e joc de femei ... si nu inteleg de ce nu ... mi se pare ca e avantajos la anumite echipe sistemul actual

codrutc
7th February 2007, 18:57
Pai la Superbowl-ul care tocmai a trecut, cu ploaie si vant (e drept nu a fost suficient de frig) ar fi trebuit sa fie Bears avantajati.
Hei, nu se va juca in vreme rece pentru ca nimeni nu vrea sa vina la meci si sa stea in frig la Superbowl. Totul este o petrecere si o sursa imensa de bani, asa ca la nimeni nu-i pasa de ce ar vrea vreo echipa sau alta.
Si asa sunt unii care ar vrea Superbowl-ul sa fie numai in Miami, New Orleans si San Diego, prin rotatie. Indy a aplicat pentru 2011 pentru ca se construieste un nou stadion, cu acoperis retractabil, dar ii avem concurenti pe Dallas care construiesc si ei un nou stadion. Nu m-ar mira sa se prefere Dallas-ul, fiind mai cald. Acum sunt temperaturi sub 0 in Indy. E bine ca toate sunt unele langa altele, stadion, restaurante , hoteluri, dar cine vrea sa vina sa inghete de Superbowl?

Despre Probowl, e cel mai putin vizionat All Star Game dintre toate sporturile majore. Adevarul este ca nimeni nu are chef sa se mai accidenteze la Pro Bowl dupa ce a scapt de un sezon si asa dur si lung. Eu ma uit ca sunt football junkie dar multi nici nu se uita, cu atat ca este sambata seara in cu prime time-ul cu cei mai putini telespectatori.
Ideea MLB cu home field advantage nu mi se pare prea reusita nici daca o luam separat, iar sa o aplice in NFL, cu atat mai mult cu cat Pro Bowl-ul e la sfarsitul sezonului, ar fi o idiotenie dupa parerea mea.

Cucu
7th February 2007, 19:19
inteleg ca totul e o mare afacere si nu se vor schimba lucrurile cat de curand.
Dar consider ca e un mare avantaj pentru echipele care isi construiesc echipele pentru vreme calda. New Orleans poate daca juca contra ursiilor in Miami, poate aveau sanse sa castige si ei.
Daca argumentul tau e corect atunci toate meciurile de playoffs ar trebui jucate in dome sau in vreme frumoasa ... dar spectacolul nu are limite ... si credema indiferent de vreme stadionul tot ar fi plin ... poate cu ocazia asta am scapa si de showuri stupide ( vezi Prince si Janet Jackson ) ... pe bune se putea un half-time show mai penibil? stiu ca la multi le-a placut ... dar sincer acuma Prince nu e chiar muzica pe care majoritatea NFL fans o asculta ... penibil pentru cati bani are NFL-ul sa aduca "morti" ... cine e next? ... The Turtles? ... Michael Jackson?

codrutc
7th February 2007, 19:53
inteleg ca totul e o mare afacere si nu se vor schimba lucrurile cat de curand.
Dar consider ca e un mare avantaj pentru echipele care isi construiesc echipele pentru vreme calda. New Orleans poate daca juca contra ursiilor in Miami, poate aveau sanse sa castige si ei.
Daca argumentul tau e corect atunci toate meciurile de playoffs ar trebui jucate in dome sau in vreme frumoasa ... dar spectacolul nu are limite ... si credema indiferent de vreme stadionul tot ar fi plin ... poate cu ocazia asta am scapa si de showuri stupide ( vezi Prince si Janet Jackson ) ... pe bune se putea un half-time show mai penibil? stiu ca la multi le-a placut ... dar sincer acuma Prince nu e chiar muzica pe care majoritatea NFL fans o asculta ... penibil pentru cati bani are NFL-ul sa aduca "morti" ... cine e next? ... The Turtles? ... Michael Jackson?


Eu nu cred ca cineva isi construieste echipa pentru vreme calda sau rece. Dupa parerea mea este un mit. E adevarat de exemplu ca in vreme rea are avantaj echipa cu un bun running game si o aparare buna, dar atat.

Mie mi-a placut Prince, probabil ca e o chestie de gust si ca de obicei nu imi place sa o discut.

Nu , nu este acelasi lucru sezonul regulat si Superbowl-ul. Faptul ca se plateste 2.6 milioane pentru 30 sec de reclama la Superbowl spune ceva.
Oare cati in stadion la Superbowl sunt adevarati fani (multi nu isi pot permite sa ia bilet) si cati sunt bussiness men la costum sau din entertainment?
Stiai ca este singurul meci in care s-a interzis tailgating-ul ?
Cati merg petreceri la Superbowl dupa ce nu au urmarit fotbal tot anul ?
Uite un exemplu din familie, un cumnat al meu nu urmareste fotbal deloc dar Superbowl-ul l-a vazut si el.
Ideea este ca Superbowl-ul este un fenomen cultural si un eveniment special , dincolo de terenul de fotbal si lumea vrea sa se distreze, ceea ce inseamna mult mai mult decat urmarirea unui meci de fotbal.

Cucu
7th February 2007, 20:22
Eu nu cred ca cineva isi construieste echipa pentru vreme calda sau rece. Dupa parerea mea este un mit. E adevarat de exemplu ca in vreme rea are avantaj echipa cu un bun running game si o aparare buna, dar atat.


exact ... o echipa care joaca in vreme rece va da mai multa atentie la running game si defense ... va face draft pentru running game si defense ... va investi bani in running game si defense ... intrebarea e ... E corect ca in fiecare Superbowl echipele care sunt construite pentru vreme rea sa fie dezavantajate?

Cat despre argumentul ca Superbowl-ul e un eveniment cultural ... sunt perfect deacord .... dar daca ar alterna locatia ( vreme buna, vreme rea ) cati ar suferi? cei 60000 care merg la meci ... poate .... si poate cu ocazia asta numai fani adevarati vor avea ocazia sa mearga la meci ....
sincer cred ca mai multi s-ar uita la meci daca ar stii ca vremea e rea ... aduce un element in plus neprevizibil ... aduti aminte de Patriots in ninsoare ... o victorie clasica ...

sincer urasc dome-urile .... e ceva foarte artificial care ma deranjeaza ... isi pierde din puritate jocul propriu zis .... dar asta e ... poate sa tina un an intr-un dome, in alt an pe iarba, si in cativa ani poate jucam pe plaja un Superbowl

codrutc
7th February 2007, 20:32
Sunt multi care se duc acolo si stau pe afara sau merg doar la petreceri, nu sunt numai cei care intra pe stadion.

In ultima fraza cred ca exagerezi, dar sunt convins ca este "for the sake of argument" :)

Cucu
7th February 2007, 21:21
:) clar exagerez ... dar daca $$$ e ceea ce cauta ... nu stiu ... s-ar uita mai multi la Superbowl daca ar juca pe plaja la costum de baie fara pads ... mai multe femei s-ar uita ... aia e sigur
mai pui si niste cheerleaders .... la costum de baie ... e clar .... curg $$$

acuma serios ... daca ai putea sa vezi Superbowlul in care joaca Colts ... si s-ar tine la Polul Nord ... ti-ar pasa?
cat despre "petrecerile" alea locale care se tin in locul unde se tine Superbowlul mi se par cel putin ciudate .... ce rost are? stiu ca nu este nevoie de motive pentru petreceri ... dar ... inainte de cel mai mare meci al carierei tale ... vrei petreceri?

alta propunere ar fi sa se tina superbowl-ul sambata .... asa toti am avea o sansa sa ne revenim ... economia americana pierde imens din cauza Superbowlului ... foarte multi nu merg luni la lucru

codrutc
8th February 2007, 02:01
De la televizor nu imi pasa unde joaca pentru ca in fotoliu e mereu cald si comfy :)
Ma refeream la fani, nu la jucatori, cu petrecerile.
In ce priveste pierderile, lasa ca orasul unde se joaca castiga vreo 250 de milioane. Mai sunt pierderi si in Martie cu March Madness cand se completeaza brackets la birou, asa daca ar fi sa le contabilizam pe toate ....

OT: Am citit in TMQB cum ca fiecare penny costa 1.4 centi pentru a fi fabricat, ceea ce duce la o pierdere de $36 milioane pe an, acolo da pierdere.

Cucu
8th February 2007, 15:03
da am auzit si eu de chestia cu pennies ... le e frica ca lumea va incepe sa-i topeasca si sa faca bani asa .
poate in curand se vor gandi sa faca monezi de aur

apropo ai vazut cine tragea tare pentru Colts? President Bush

in alte stiri: Miami - Giants in Octombrie ... meciul se va juca pe Wembley se anunata foarte cautat ... peste 160000 de fani deja au cerut peste 500000 de bilete.
Oare sunt atatia americani in UK? sau vin soldatii din Germania? cine stie ... oricum un lucru e sigur ... daca cererea e asa mare pretul va creste

georgebz
8th February 2007, 15:31
Oare sunt atatia americani in UK? sau vin soldatii din Germania? cine stie ...

pai cu siguranta europenii isi doresc mai mult decat americanii ca vizioneze meciul ... daca nu din pasiune , din curiozitate ... asa ca eu zic ca vor fi mai multi europeni la meci , pentru ca asta e si scopul meciului : cresterea in po****ritate a NFL in Europa .

cris21
8th February 2007, 15:49
O sa fie multi britanici, pt ca e la ei, si li se acorda prioritate. Mi se pare ca li se acorda 80% din bilete. Asa ca noi restu europei ne batem pe vreo 10-20 de mii de bilete.

RedStar
8th February 2007, 16:58
in alte stiri: Miami - Giants in Octombrie ... meciul se va juca pe Wembley se anunata foarte cautat ... peste 160000 de fani deja au cerut peste 500000 de bilete.
Oare sunt atatia americani in UK? sau vin soldatii din Germania? cine stie ... oricum un lucru e sigur ... daca cererea e asa mare pretul va creste

Mai american de atat nu poti fi. Egocentrism dus la extrem :D

Cucu
8th February 2007, 18:35
Mai american de atat nu poti fi. Egocentrism dus la extrem :D

egocentrism? fa-ma sa inteleg.

codrutc
8th February 2007, 19:22
apropo ai vazut cine tragea tare pentru Colts? President Bush


Cred ca Bush tine mereu cu invingatorul, dar e posibil pentru ca Colts sunt perceputi ca fiind mai "sexy" :)

Referitor la meciul de pe Wembley. Eu zic ca da , majoritatea vor fi europeni datorita factorului curiozitate, e numai un meci.
Si in Mexic anul trecut la 49ers - Cardinals au fost peste 100,000 de oameni.
In general mie nu mi se pare o idee buna cu meciurile in afara Americii. In primul rand este un stres fizic suplimentar pentru echipele implicate. Un meci de fotbal american nu se compara cu unul de baschet cand vine vorba de efrort si recuperare dupa efort. Am inteles totusi ca atat Giants cat si Dolphins vor avea bye weak dupa aceea.
In al doilea rand, fanii din orasul echipei gazda vor fi lipsiti de un meci, sa nu uitam ca o echipa joaca numai 8 meciuri pe teren propriu tot sezonul. Deocamdata fanii din America sunt cei care sustin NFL-ul si aduc banii. Hai sa zic un meci pe sezon in afara Americii nu-i bai, dar mai mult de unul zic ca nu-i drept.