PDA

View Full Version : Ionel Augustin

fanatic88
3rd February 2007, 14:38
Ionel Augustin:ok:
IONEL AUGUSTIN - 11 octombrie 1955, Bucuresti
Legitimat in 1973 la Dinamo Bucuresti a evoluat la acest club pina la jumatatea sezonului 1985-1986, cu exceptia editiei 1976-1977, cind a activat la Jiul Petrosani. Pina in 1998 a jucat pentru Victoria, iar cariera si-a incheiat-o in turul lui 1998-1999, la Rapid. In total a stins in prima divizie 383 jocuri/111 goluri. Atacant din linia a doua, de tip buldozer, cu un remarcabil simt al portii, "Oneata" s-a aflat printre jucatorii de baza ai echipei dinamoviste care a cistigat campionatul trei ani consecutivi, totodata calificindu-se in semifinalel C.C.E. (1983-1984). In echipa nationala a aparut in 34 de rinduri inscriind de 3 ori, participind la turneul final al Cmpionatului European din 1984. Cifrele din cupele europene: 33 de jocuri/10 goluri. Dupa ce a pus ghetele in cui, a imbratisat cariera de antrenor. Dupa o ucenicie la tineretul lui Dinamo si la echipele nationale de juniori din 1997-1998 a preluat divizionara B, ARO Cimpulung Muscel, cu care a avut prestatii notabile, transformindu-se intr-o fruntasa a esalonului.

delaparis
7th February 2007, 15:02
Asta a fost preferatul meu ...:P
Contestat de multi, a fost unul dintre cei mai buni atacanti pe care fotbalul romanesc l-a dat dupa parerea mea.
Puternic si rapid, un joc aerian bunicel nu a avut loc prea mult timp in nationala din cauza lui Camataru.
Lucescu de cateva ori a cedat presiunii MI si l-a pus titular dar pe un post pe care nu se descurca mai deloc ... mijlocas la inchidere.

Din cate imi amintesc a jucat titular in atac la CE'84 ultimul meci Romania - Portugalia

Bumbescu
7th February 2007, 15:11
[QUOTE=delaparis;1081256]Asta a fost preferatul meu ...:P

Normal,Augustin, Augustin, spaima sticlelor de vin:D

Oneata:happy:, un demn precursor al lui Raducioiu in privinta siluirii limbii romane

"Memorabil" momentul cand in 83 la Bratislava a pierdut mingea la mijlocul terenului la 1-0 pt Romania si au egalat cehioslovacii si ne-au treburat chilotii vreo 10 minute:D

delaparis
7th February 2007, 15:17
Nu a pierdut mingea ... a pasat lui Geolgau care era in plina cursa si nu se uita la minge ...
Dar la fel ca si Franta - Bulgaria 1993 in spate era toata echipa la aparat deci responsabilitatea nu poate sa cada doar pe "cap mare" :D

Bumbescu
7th February 2007, 15:20
Asa o fi , da eu pe el l-am injurat:D

Pt Dinamo a dat ceva goluri importante, tr sa recunosc, inclusiv cu noi, il cam uram:D

Era smecher, juca cu nr 4.

delaparis
7th February 2007, 15:23
Doua faze memorabile pentru Dinamo ... :ok:

golul de la Bucuresti cu Hambourg

bara din semifinala cu Liverpool la englezi acasa

Bumbescu
7th February 2007, 15:26
Ai uitat golul cu dinamo minsk de la bucuresti:D

delaparis
7th February 2007, 15:27
Pai ala nu a fost din offside ? :D

Bumbescu
7th February 2007, 15:29
Nu-mi aduc aminte, parca, oricum ala v-a calificat:D... ca de obicei ati furat:D

delaparis
7th February 2007, 15:32
Am invatat de la voi :D

Bumbescu
7th February 2007, 15:34
Nu, pe vremea aia numai voi furati:

Dinamo este campioana, jos!
Din mila siii din pomana, sus!:D

delaparis
7th February 2007, 15:38
:happy

MAi poti ? ... vezi sa nu te ia spatele ... prudenta :D

Bumbescu
7th February 2007, 15:53
Ehe, nu le mai stii pe-astea, vechile cantece antidinamoviste...:

Se lasa noaptea-n cimitirul Belu,
Vine dinamo sa faca apelu:D

Gica Chioru
7th February 2007, 16:00
Ehe, nu le mai stii pe-astea, vechile cantece antidinamoviste...:

Se lasa noaptea-n cimitirul Belu,
Vine dinamo sa faca apelu:D

Iar Augustin sapa gropi pt Sapaliga...

Era un rahat de om... si-a scos penisul la un meci de Cupa cu Craiova la Sibiu.

ps.La Bratislava a gresit pasa imediat ce a intrat, a fost singura oara cand a atins mingea in meciul ala, de altfel Luce blatuitorul l-a si scos.

ps.am stat fata in fata cu Oneata in pta Iancului dupa un meci cu s pe "23", era tare, n-a dat inapoi.

Bumbescu
7th February 2007, 16:03
Era ceva de genu:
Multescu, Talnar si cu Augustin ii sapa groapa lui Ion Marin:D
Gica, sa nu te-nfierbanti ca suntem la ei acasa:D

Era foarte prost, nu-mi aduc aminte de faza cu penisul:D

N-am inteles exact cum n-a dat inapoi

delaparis
7th February 2007, 16:05
Gica vorbeam de Augustin fotbalistul nu intelectualul ... :rolleyes:

De altfel fotbalisti cu ceva in cap e cam greu sa gasesti ...

Boloni , Dinu , Lucescu , Stefanescu ... si cam atat :D

Gica Chioru
7th February 2007, 16:06
Nu mai calc pe aici, am intrat pentru Augustin, orice s-ar zice despre el ne-a facut zile fripte.

edit.mesajul de mai sus este pentru Bumbescu.

Bumbescu
7th February 2007, 16:07
Dinu:happy:, sfertodoctul

E lunatic saracu, de unde intelectual; asta da jigodie:D

gICA, STAI PUTIN CA N-AM INTELES FAZA CU p-TA iANCULUI

delaparis
7th February 2007, 16:12
Hai mai ca e semi totusi ... :D A citit si el ceva la viata lui ... e drept a scris mai mult decat a citit dar merge :D

Bumbescu
7th February 2007, 16:14
Da bine, printre fotbalisti e un intelectual, dar hai sa fim seriosi, e genul care daca acum citeste o carte baga citate din ea si la piata cand cumpara cartofi

Gica Chioru
7th February 2007, 16:18
Dinu:happy:, sfertodoctul

E lunatic saracu, de unde intelectual; asta da jigodie:D

gICA, STAI PUTIN CA N-AM INTELES FAZA CU p-TA iANCULUI

Intreaba-ma la alta sectiune.:cool: Si-ti spun.

Bumbescu
7th February 2007, 16:19
Bine, scrie pe offtopic Steaua:D

Aurel.D
8th February 2007, 16:37
Mare fotbalist....fiind copil, pe el si pe ceilalti din generatia lui ii priveam ca pe niste zei, iar cand ii mai vedeam prin Dinamo nici nu indrazneam sa ma apropii de ei...:D
Juca foarte bine si a facut multe meciuri memorabile...era celebru pt. nasul lui....odata eram in Dinamo, si era cu Moraru in parcare, chiar la iesirea din stadion. Moraru se apropie de masina si da sa deschida portbagajul...dar inainte de asta, Augustin zice: "ai peste, nu?". "Da". Pai vezi, nu degeaba am nasul mare!" :D
Moraru a deschis portbagajul si chiar avea niste pesti mari acolo....

Imi aduc aminte ca atunci toti aveau Dacii bleu-marin si asta era un semn de recunoastere....:)

Bumbescu
8th February 2007, 16:39
Dacii bleumarin aveau toti militienii amice:D

delaparis
8th February 2007, 16:42

Nu chiar toti ... Toshiro pun pariu ca avea una neagra ... break :D

miril
8th February 2007, 16:51
Un...intelectual, ce mai! "A facut liceul" in cartierul...meu, la 39, actualul Dante Aligheri. Ne-am...privit de vreo doua ori in...ochi. Ai lui erau tulburi. Un jucator cu calitati medii care dadea totul pe teren.

Bumbescu
8th February 2007, 17:22
:) misto descrierea

A mai fost momentul cu el, borcea si ionut chirila acasa la saracul Haldan, cand oneata repeta intr-una in bucatarie: ii rup capu', lasa-ma sa-i rup capul(lui chirila):happy:
Il poreclisera aia de la protv highlander:happy:

Aurel.D
11th February 2007, 16:31

Mai Bumbescu,
tu ai cam luat-o razna in ultima vreme.:) Ce este cu tine nu te odihnesti destul?
Unde dracu' aveau toti militienii Dacii bleumarin? Unii nici nu aveau masina...ce naiba vorbesti acolo?

Bumbescu
14th February 2007, 18:29
Albastru era culoarea masinilor militienilor, asta o stie toata lumea, si in general toti care aveau mai mult de doua clase primare aveau masina.
Ma odihnesc f bine sa stii, azi de ex am sa dorm ca un prunc dupa ce voi viziona umilinta voastra la lisabona:D

delaparis
14th February 2007, 18:31
vezi sa nu ai cosmar ... :D

Bumbescu
14th February 2007, 18:33
Nu, ca sper ca nu o sa-i arate astia moaca lui borcea de prea multe ori; desi, daca stau bine sa ma gandesc, la 3-0 pt benfica mi-ar placea sa-l vad:D

Patratzel89
14th February 2007, 18:47
Ha haaaaaa hai sa radem

fanatic88
14th February 2007, 19:25
Nu, ca sper ca nu o sa-i arate astia moaca lui borcea de prea multe ori; desi, daca stau bine sa ma gandesc, la 3-0 pt benfica mi-ar placea sa-l vad:D

inseamna ca nu o sa-l vezi

necon
5th August 2010, 23:50
buldozerele mai degraba in aparare