PDA

View Full Version : Andrei Pavel - Victorie la Kitzbuehel



dlgicu
1st August 2005, 08:02
Scuze Ady_Einstein pentru off-topic: am cautat un thread cu Andrei Pavel pe aici si nu am gasit, asa ca ii adresez aici felicitari pentru titlul la dublu, poate incepe sa se reprofileze, desi faima si banii nu sunt la fel. Oricum, s-a vazut ce inseamna sa ai si partener.
Friedl asta este pe locul 16 in clasamentul de dublu si castigase acelasi turneu si anul trecut la dublu, asa ca si-a pastrat titlul in compania altui partener; cand am descoperit lucrul asta sambata am inceput sa sper.
Intre timp am aflat ca asta a fost al 6-lea titlu al anului pentru Friedl si al 11-lea din cariera, asa ca Pavel a fost norocos ca s-a ales cu el ca partener... cred ca i s-a accidentat lui Friedl fostul partener (unu' Cermak) cu care castigase restul turneelor.

In orice caz, asta nu ii scade cu nimic din merite lui Pavel, care cum-necum este aproape singurul care continua sa ne surprinda placut, asa ca inca o data FELICITARI ANDREI PAVEL!

Ady
1st August 2005, 11:29
Merita facut un thread , unde sa il felicitam pe Andrei si sa ii multumim ca ne mentine acolo sus :ok:
Asadar , Andrei Pavel castiga primul titlu ATP al anului (speram nu ultimul) , al 5-lea al carierei ( al doilea la dublu ) la turneul din Austria .

Perechea favorita Nr 4 Leos Friedl / Andrei Pavel a trecut pe rand de urmatoarele echipe :
in optimi CIBULEC, Tomas / LEVINSKY, Jaroslav cu scorul de 6-4 6-2
in sferturi P. KOHLSCHREIBER / S. KOUBEK cu scorul de 6-1 7-5
in semifinale L. ARNOLD / M. PUERTA cu scorul 6-3 6-2
in finala C. ROCHUS / O. ROCHUS 6-2 6-7 (5) 6-0

Cristi
1st August 2005, 13:03
Andrei a demonstrat ca este un jucator excelent de dublu. Daca a avut rezultate foarte bune in cuplu cu Trifu (un jucator de dublu bun, dar limitat), cand a avut un partener pe masura (Iujnii sau Friedl) a avut rezultate excelente.

css2
1st August 2005, 20:35
andrei i-a pus la punct pe acei care spun ca sintem romani si de aceea nu putem sa cistigam.bravo andrei .la si mai mare

Ady
1st August 2005, 21:03
Bine punctat css , trebuie schimbata mentalitatea asta nociva . Intr-un fel asta tinde sa devina tipic romanesc , complexul asta de inferioritate . Slava Domnului ca jucatorii reusesc sa se fereasca de el .

socrates
2nd August 2005, 00:04
cu dublu vad ca mai scoate capul, dar la simplu pavel asta ar trebui sa se lase, ca-i batrin rau, cred ca cel mai batrin jucator din primii o suta, sau oricum printre primii. oricum, eu pun pariu cu cine vrea pe 100 de euro ca asta iese din primii o suta la sfirsitul anului, ca n-a facut nimic anul asta. amatori?

css2
2nd August 2005, 02:29
se vede d ela o posta ca socrates stie mai mult la fotbal ca de si-a tras un nume meserias.dar la tenis nu prea le are.andrei joaca cu spatele bulit tendinita la incheietura si 2 operatii la cot.asa ca joaca cit poate si el mai bine.daca erai tu mai socrates cred ca nu jucai nici un concurs.dar uite ca mai vin meseriasi ca tine pe site ul asta si incearca sa-l ia la misto pe andrei care de 15 ani joaca in concursurile atp.
asa ca ia-ti suta aia de euro care vrei sa pui pariu si ia vreo 5 lectii de tenis in herastrau

socrates
2nd August 2005, 09:43
bai css2 (asta o fi clubul sportiv scolar constanta, unde a jucat pavel), tu esti un papagal sau un expert it tenis, ca nu-mi dau seama? vezi-ti tu de parerile tale si daca esti asa sigur pe bosorogul ala de pavel, hai sa punem banii la bataie. eu iti zic ca la dublu, la pensionari, o ma juca ceva, dar cu simplu s-a incheiat.

Cristi
2nd August 2005, 10:34
cu dublu vad ca mai scoate capul, dar la simplu pavel asta ar trebui sa se lase, ca-i batrin rau, cred ca cel mai batrin jucator din primii o suta, sau oricum printre primii. oricum, eu pun pariu cu cine vrea pe 100 de euro ca asta iese din primii o suta la sfirsitul anului, ca n-a facut nimic anul asta. amatori?

Pavel are deja destule puncte sa ramana in primii 100 (66 de puncte, iar locul 100 are 33 si ne apropiem de finalul sezonului). Nu mai paria daca nu te pricepi deloc la tenis. Probabil ca Andrei va urca in primii 50 daca nu se accidenteaza. Cati tenismeni au jucat o finala anul asta? 10 ? 20 ? E mult 20, nu cred ca au fost atatia in conditiile in care la jumate din turnee un finalist a fost Federer si la inca un sfert Nadal.

Pavel are 32 de ani, dar e un tinerel fata de Agassi care are 35 de ani si e in top 10. Jimmy Connors a jucat pana dupa 40 de ani. Si mai sunt destui jucatori trecuti de 30 in primii 100... ai fi surprins. Experienta conteaza.

Era sa uit. De curand Andrei l-a batut pe Ancic la el acasa... destul de bine pentru un bosorog...

css2
2nd August 2005, 15:51
bai css2 (asta o fi clubul sportiv scolar constanta, unde a jucat pavel), tu esti un papagal sau un expert it tenis, ca nu-mi dau seama? vezi-ti tu de parerile tale si daca esti asa sigur pe bosorogul ala de pavel, hai sa punem banii la bataie. eu iti zic ca la dublu, la pensionari, o ma juca ceva, dar cu simplu s-a incheiat.


ai zis ca iese din prima 100 pina la sfirsitul anului la simplu.nu se iese asa usor din prima suta.vad ca nu prea stii nimic despre tenis asa ca stai mai mult pe la fotbal poate acolo ai succes

Ady
2nd August 2005, 16:11
Andrei a rezistat in croatia la doua meciuri de peste 4 ore , ancic era mai obosit decat el . Deci cu fizicul nu ar fi problema momentan . Lui Andrei cred ca motivatia ii lipseste , el deja a demonstrat ce avea de demonstrat , a batut toti jucatorii mari , a castigat 5 turnee ATP ( 2 la dublu) , ne-a mentinut in grupa mondiala a cupei davis , acum ne-a calificat in sferturi .

Despre victoria de la dublu :

NTERVIU
"M-am īnţeles excelent cu Friedl"
Luminiţa Paul

- Andrei, au trecut şapte ani de la precedenta victorie īntr-un turneu de dublu. Cum te simţi?
- Aşa e, dar nu mi-am propus să cīştig turnee la dublu. M-am axat pe simplu. Acum am avut şansa să joc alături de un jucător foarte bun, cehul Friedl, un tenismen care numai īn acest an a cīştigat cinci turnee. Īn plus, la dublu joc fără presiune, am avut şi familia cu mine, a fost excelent. Poate o să mă axez mai mult pe dublu de acum īncolo.

- Cum te-ai īnţeles cu Friedl, pentru că aţi jucat prima dată īmpreună?
- Leos e un tip foarte liniştit, inteligent, de la antrenamente totul a fost OK. Cu Trifu, cīnd joc la dublu, eu evoluez īn partea stīngă. Acum, pentru că Friedl era obişnuit să joace pe stīnga, am trecut eu īn dreapta. M-am adaptat repede, ca orice jucător de simplu.

- El a condus meciul din teren?
- Are multă experienţă la dublu. M-a lăsat să joc cum ştiu eu, dar īn momentele cīnd considera el, īmi dădea sfaturi. E şi el vorbitor de engleză şi am comunicat uşor.

- La simplu te-ai retras. Vechile probleme cu spatele au reapărut?
- Nu, nu asta a fost cauza. Īn primul meci am jucat cu germanul Schuettler peste trei ore. Am acumulat oboseală. Apoi cu Iujnīi, īn timpul partidei, nu am putut să beau lichide. Abia dacă am băut o jumătate de litru. M-am deshidratat şi mi s-a făcut rău. Am fost la medic, mi-a dat un tratament şi pīnă la urmă a fost bine. Nu mai am nici o problemă.

interviu luat de pe gsp

dlgicu
2nd August 2005, 16:55
Pt. Socrates:

La sfarsitul anului trecut locul 100 in ATP Entry Ranking a avut 434 de puncte (Pavel ar ramane cu 410 daca s-ar opri ACUM si n-ar mai juca nimic pana la sfarsitul anului), iar in Race, tot anul trecut Potito Starace (spre exemplu) a terminat pe 108 cu 54 de puncte, iar Pavel are deja 66. Daca asa pui toate pariurile, cred ca traiesti pe amanet.

Posteaza provocarea pe forumul de pariuri si o sa gasesti destui amatori, promit ca o sa raspund si eu acolo, dar lasa threadul asta liber de off-topic.