PDA

View Full Version : Serie A: Anulata etapa a 22-a



Jerry20cm
3rd February 2007, 00:13
Incredibil:

http://www.calciomercato.com/index.php?c=21&a=32709

delaparis
3rd February 2007, 01:26
"Prologul etapei a 22-a din Serie A, dintre Catania si Palermo, a fost marcat de grave incidente intre suporterii celor doua formatii, in urma carora un politist in varsta de 38 de ani a fost ucis. Filippo Raciti, pe numele sau intreg, si-a pierdut viata dupa ce un dispozitiv exploziv a fost aruncat asupra sa de suporterii sicilieni dezlantuiti. "

onlinesport


http://www.onlinesport.ro/stiri/fotbal/international/13867/crima-in-fotbalul-italian.htm

Sa inteleg ca ultrasi in Romania sunt niste ingeri comparand cu unii din occident ... am mai zis acum un an ... :rolleyes: :confused:

Vadim
3rd February 2007, 02:23
Fanii Romani sunt nimic copii. Aici se vede.

TheIceMan
3rd February 2007, 02:36
Hmmm.... Si se mai zicea ca Europa este mai civilizata...

Dumnezeu sa-l odihneasca.

HaraKiri
3rd February 2007, 03:25
As propune ca toate meciurile din Serie A din acest sezon sa se joace fara spectatori. Ar fi o lectie pentru toti!

STEELMAN
3rd February 2007, 03:40
frumos.. nu o sa intelegeti niciodata..nu arunci cu materiale explozive intr-un gabor fara nici un motiv...sa tii 2000 de suporteri 1 repriza la poarta inafara stadionului...fara suporteri fotbalul ar fi zero!lumea moare.. e ceva firesc...impresionant!felicitari sicilia!Dumnezeu sa-l odihneasca in pace

FcPoliFan
3rd February 2007, 04:35
As propune ca toate meciurile din Serie A din acest sezon sa se joace fara spectatori. Ar fi o lectie pentru toti!

Care toti? Ca exista si echipe a caror suporteri nu ucid.

Groaznic ce s-a intamplat.

redbluehooligan
3rd February 2007, 08:20
Sa nu exageram va dati seama cum ar fi fotbalul fara fenomenul ultras fara huligani?
Ar fi ca la teatru sa fim seriosi.Macar de cateva ori pe sezon sa se intample cate-o bataie generala ca sa se vada cine e seful.FORZA STEAUA:yeah: :drak:

Mario Di Lazi
3rd February 2007, 09:34
Italienii astia nu stiu sa se bucure de cel mai puternic campionat din Europa ...

damaris18
3rd February 2007, 09:56
nui credeam in stare de asa ceva
pacat de amicalul romaniei cu iatalia
era un test important inainte de meciul cu olanda
poate gasesc sa joace cu altcineva miercuri
poate cu selectionata lpf sau de ce nu cu cea a moldovei care trebuia sa joace cu steaua.nu ar fi o idee rea
idea ar fi ca trebuie sa jucam cu cineva un meci pt a ne putea pregati pentru olanda

Grinco
3rd February 2007, 10:18
Pentru astia care se cred mari ''ultrasi''
Voua chiar vi se pare normala violenta pe stadioane? Adica e ok sa moara lumea din cauza unui sport? (lasand la o parte faptul ca majoritatea celor care fac gat pe net si se cred zmei pe forumuri nu au calcat poate in viata lor pe un stadion)
E unul mai sus care spune ca ar fi ''ca la teatru'' Eu personal as prefera sa fie asa decat sa merg la un meci si sa ma trezesc cu o petarda aruncata de un ''ultra-wannabe'' care are mai putine clase ca personalul Slobozia-Fetesti si care vine la meci doar ca sa se defuleze.

YoYoyOi
3rd February 2007, 12:17
Sa nu exageram va dati seama cum ar fi fotbalul fara fenomenul ultras fara huligani?
Ar fi ca la teatru sa fim seriosi.Macar de cateva ori pe sezon sa se intample cate-o bataie generala ca sa se vada cine e seful.FORZA STEAUA:yeah: :drak:

:(

mi-e rusine ca mai zici ca tii cu Steaua, cu astfel de conceptii.

Vitza
3rd February 2007, 12:21
Grinco ai si u dreptate in felu tau!!Nu e ok sa moara lumea din cauza la un sport insa fara ultrasi pe stadioane fotbalu e mai sarac!!fara rivalitatea asta fotbalu e mai sarac!!!Pe stadion nu esti obligat sa vii, nu esti obligat sa dai cu pumnu nu esti obligat sa te bati cu jandarmii!!Inchipuieti si tu un derby Lazio-Roma cu cele 2 galerii infratiete amestecate prin peluze cantand impreuna!!!Pfff ma buvneste rasu cand imi inchipui!!Sa nu-mi spui ca tie nu-ti place spectacolu facut de cele 2 galerii(e doar un exemplu ca sunt sute de derby-uri in europa)cand ii vezi cum se dezlantuie pe acel stadion!!Eu zic ca iti place mie unu imi place;)!!!
App iti respect opinia!!fiecare are dreptu la opinia lui si trebuie respectata!!

YoYoyOi
3rd February 2007, 12:31
Mai una este rivalitatea dintre galerii si alta e violenta. Galeriile pot sa lupte una cu alta prin coregrafii, prin cantece, prin modul de incurajare a echipei favorite.
Dar comportamente violente, pumni, petarde aruncate in ceilalti, batai si alte asemenea nu fac decat sa urateasca imaginea de suporter. Si sa alunge lumea de la stadion. Asa o sa ramana dor 20-30 de zurlii, care isi fac dreptate cu pumnul si spectacolul tribunei o sa fie mort.

Celso
3rd February 2007, 12:36
asta e Sicilia!:) e pacat totusi ca se mai intampla asemenea lucruri intr-un campionat asa puternic!:(

Vitza
3rd February 2007, 12:56
Odata cu rivalitatea in tribune vin si incidentele!!Si nu stiu cum a fost acolo insa aici Jandarmeria a facut foarte multe abuzuri de-a lungu timpului si daia e atata ura pt Jandarmerie!!Si presupun ca si la ei e la fel!!oricum sunt total impotriva jucarii meciurilor fara suporteri!!Un meci fara suporteri= fotbal 0!!!

White Shadow
3rd February 2007, 13:22
Nici un campionat nu se compara cu cel din Premiership...........ce sa mai vorbesc despre suporterii din tribune care stau ca la teatru.

YoYoyOi
3rd February 2007, 13:56
Serie A s-ar putea întrerupe pentru un an!

Președintele Asociației Fotbaliștilor Profesioniști din Italia, Sergio Campana, a propus oprirea campionatului pentru un an, după gravele incidente petrecute vineri seara, la derby-ul Siciliei, Catania - Palermo, informează Gazzetta dello Sport.

Campana a precizat că la scurt timp după producerea incidentelor a discutat cu comisarul extraordinar al Federației Italiene de Fotbal (FIGC), Luca Pancalli, dându-și acordul pentru suspendarea campionatului. "Aș vrea, însă, să se ia în considerare în mod serios propunerea mea de a opri campionatul pentru un an, pentru a se putea reflecta asupra tuturor lucrurilor rele. În momentul în care fotbalul italian abia își recupera puțin credibilitatea, s-a întâmplat acest lucru", a spus Sergio Campana.

Ca urmare a gravelor incidente de la meciul Catania - Palermo meciurile din toate ligile campionatului Italiei, precum și cele ale echipelor naționale de seniori și tineret, care erau programate săptămâna viitoare, au fost suspendate pe termen nedeterminat. Miercuri, campioana mondială ar fi trebuit să dispute un meci amical cu echipa națională a României, la Siena, iar selecționata de tineret a Italiei urma să întâlnească, marți, Belgia.
Prosport


Eu cred ca se merge prea departe cu deciziile astea. Asta arata ca ar fi incapabili sa tina situatia sub control.

White Shadow
3rd February 2007, 14:02
sa-l intrerupa 5 ani.

KoSmYn_Lazio
3rd February 2007, 14:30
Cum sa fie intrerupt campionatul din Italia ? :angry:
Doar nu au innebunit italienii , o sanctiune disciplinara pentru suporterii celor 2 formatii cum ar fi 10 meciuri cu portile inchise cred ca ar fi de ajuns .

48
3rd February 2007, 14:49
cred ca solutia ar fi ca pana la finele sezonului sa nu se joace niciun meci! nu uitati ca in 2004 la un meci lazio-roma au iesit incidente in urma unor zvonuri cum ca un copil ar fi fost ucis de fortele de ordine! prea multe violente in italia in ultimii ani!
nu se poate sa arunci o petarda in masina in fata unui politist care incerca sa disperseze multimea!! daca fotbalul a ajuns sa degenereze in lupte de strada preferer sa nu se joace nicio competitie 5,10, 15 ani pana se linistesc spiritele!

dardar_3
3rd February 2007, 15:00
Cum sa fie intrerupt campionatul din Italia ? :angry:
Doar nu au innebunit italienii , o sanctiune disciplinara pentru suporterii celor 2 formatii cum ar fi 10 meciuri cu portile inchise cred ca ar fi de ajuns .

In momentul de fata au interzis orice competitie:ok:.. Pe termen nelimitat...

Insa dupa o saptamana sau doua cred ca se va reveni la normal...
Nefiind turneu final la vara se poate prelungi campionatul cu o sapt, doua....:ok:...

Grinco
3rd February 2007, 15:39
Sa vedem si partea buna a lucrurilor. Daca se anuleaza sezonul asta de Serie A scapam de un titlu castigat de Inter ;)

dardar_3
3rd February 2007, 16:07
Sa vedem si partea buna a lucrurilor. Daca se anuleaza sezonul asta de Serie A scapam de un titlu castigat de Inter ;)

Asta nici macar in gluma nu imi doresc:ok:...


__________________________________________________ ______
Acolo s-a intamplat ceva straniu si se tot incearca gasirea de solutii sa planeze si sa nu se mai repete astfel de situatii....

Michel Platini a declarat ca este de acord cu suspendarea pe termen nelimitat a tuturor competitiilor de fotbal in Italia. (calciomercato.com)

Se pare ca optiunea pentru 2012 de a organiza un turneu final de campionat eurpean e un vis desarte pentru Italia...:(

Grinco
3rd February 2007, 16:16
Nici eu, desi e cel mai negru an din '90, de cand tin eu cu MILAN. Oricum, ceva masuri dure ar trebui luate ca s-a ajuns prea departe.

dardar_3
3rd February 2007, 16:19
Pur simplu cred ca solutia ideala ar fi in primul rand interzicerea materialelor explozive: petarde, artificii... etc..... Controale mult mai atente si pe cel prins sa il pazeasca direct inchisoarea....

Grinco
3rd February 2007, 16:23
Da, dar afara din stadion tot va fi greu de tinut in frau.

racer06_lazio
3rd February 2007, 16:46
cele doua echipe ar trebui penalizate drastic...si celelalte echipe cateva (5-10) etape cu portile inchise....
sa opresti campionatul pana la anul e nebunie..nu se prea poate....cred k ar fi ceva proteste prin italia...

redbluehooligan
3rd February 2007, 17:18
Pentru astia care se cred mari ''ultrasi''
Voua chiar vi se pare normala violenta pe stadioane? Adica e ok sa moara lumea din cauza unui sport? (lasand la o parte faptul ca majoritatea celor care fac gat pe net si se cred zmei pe forumuri nu au calcat poate in viata lor pe un stadion)
E unul mai sus care spune ca ar fi ''ca la teatru'' Eu personal as prefera sa fie asa decat sa merg la un meci si sa ma trezesc cu o petarda aruncata de un ''ultra-wannabe'' care are mai putine clase ca personalul Slobozia-Fetesti si care vine la meci doar ca sa se defuleze.

Bai pacifistule u nu stii ce inseamna onoare orgoliu spirit de luptator ti-ar place ca atmosfera la un meci sa fie linistita sa vii sa stai jos si sa mananci seminte si crede-ma ca am mers de mai multe ori pe stadion de cat ai mers tu mai bine stai acasa cu mamica si taticu si cand simti ca esti pregatit iesi sa infrunti lumea reala :drak: :lol: :yeah:

redbluehooligan
3rd February 2007, 17:22
:(

mi-e rusine ca mai zici ca tii cu Steaua, cu astfel de conceptii.
scuza-ma ca iti spun am mentalitate de stelist adica de smecher sinu mi-e frica sa sar la o bataie sau sa ma ascund cand vad ca se dau pumni voi nu stiti ce inseamna fotbalul daca vreti sa deveniti manageri .....ink n-ati cunoscut adevarata lume unde trebuie sa arati cine este superior unde lupti pt orgoliul tau

maldini3
3rd February 2007, 17:54
Eu daca as fi in locul oficialilor italieni as retrograda echipa suporterilor raspunzatori in ultima liga posibila!!!

Si in semn de protest as intrerupe capionatul 3 luni.

Deja s-a ajuns prea departe .... fratilor e totusi un sport!!!!

YoYoyOi
3rd February 2007, 18:24
scuza-ma ca iti spun am mentalitate de stelist adica de smecher sinu mi-e frica sa sar la o bataie sau sa ma ascund cand vad ca se dau pumni voi nu stiti ce inseamna fotbalul daca vreti sa deveniti manageri .....ink n-ati cunoscut adevarata lume unde trebuie sa arati cine este superior unde lupti pt orgoliul tau

bai copile, a fi stelist nu inseamna a fi smecher...vezi ca esti in eroare. Ca nu ti-e frica sa sari la bataie e una, dar faptul ca poti tu porvoca acea bataie nu dovedeste decat un caracter josnic, nicidecum vitejie sau dragostea fata de echipa. Ma lipsesc de astfel de suporteri stelisti.
Poti sa arati ca esti superior si prin alte metode, nu doar prin forta pumnului. Cred ca ai vazut Apocalypto de curand si ti s-a parut tie ca daca acum mii de ani a fost asa si acum trebuie sa fie la fel.
Mai bine da o fuga pe niste site-uri de limba romana, mai invata si tu cate ceva la capitolul exprimare, ca nu-mi dai decat impresia ca ai fi un Rocky 5 care habar n-are sa tina stiloul in mana, dar stie sa ridice pumnul.

malexoid
3rd February 2007, 18:50
as intreba un ultras stelist care a incasat nevinovat la meciul cu dinamo...unul dinamovist care a furat-o la constanta...unul violet care a luat bastoane la cluj ori in alte deplasari si pe voi toti care ati incasat gratuit si ati fost victime ale abuzurilor organelor de ordine: daca aveai macar o piatra in acele momente in mana, nu i-o indesai in nara jandarmului la disperare? e vorba doar de un accident nefericit, nici primul nici ultimul.
abuzuri grosolane se fac peste tot si la noi si in vest!
eu cred ca era premeditat scandalul, nu cred ca pushtiul si-a fabricat atata de repede pocnitoarea.

nu vad motiv sa faca atata tam-tam, nicidecum sa opreasca campionatul!

Parazitu'1919
3rd February 2007, 18:52
bine punctat :ok:

White Shadow
3rd February 2007, 19:07
Lupte adevarate in Italia , nu ca si la noi in Romania cum a fost atunci intre suporterii aradeni si cei timisoreni , imediat au transmis toate televiziunile zici ca cine stie ce sa intamplat , toti miticii vorbeau "asa ceva nu se poate , vai de noi , vai vai"

Tot respectul pt suporterii englezi , in stadion stau ca si la teatru , in afara stadionului baga cateva lupte de strad organizate si gata , tot respectul.

Ultras CFR
4th February 2007, 07:21
Nu sunt de acord cu tot felul de manifestarii violente,vezi Dinamo-Steaua la handbal.Toti se cred ultrasi daca se bat pt. onoarea echipei preferate si alte timpenii cu care isi motiveaza iesirile violente.Normal ar fii fiecare sa-si vada de propria echipa.Pt. mine de 18 ani exista o singura echipa CFR Cluj ca a fost in C in B in A nu conteaza am umblat in multe locurii cu echipa si am incercat sa evit conflictele.Iar cand moare cineva care trebuie sa mentina ordinea este grav,cu el ce au avut ? nu era suporter advers.Stiu ca uneori si la noi jandarmii fac abuzurii dar cateodata sunt si provocatii (jandarmi din cluj saluta suporterii lui poli si va asteapta la Cluj stitii voi de ce!),noi suporterii ar trebuie sa instauram legea daca tot sunt uni care se dau sefi de galerie sa plateasca pt. iesirile grupurilor pe care le conduc.Fotbalul este un spectacol, diferenta e ca acolo te poti manifesta,rolul nostru este sa ne incurajam echipa,nu ar trebiu sa ne ocupam de adversar si de jandarmi.Oricum solutia ar fii camere video pe stadioane. INCURAJEAZATII ECHIPA ! NU VIOLENTA !:lol: :lol: :lol: :lol: CFR ! CFR! CFR!

georg40
4th February 2007, 11:46
Ceea ce s-au intamplat la acest meci Catania - Palermo este o tragedie. Imi vin in minte imagini de trista amintire de la alte manifestari similare ( cine isi mai aminteste de drama de pe stadionul Heysel din Bruxelles sau de o intamplare similara de pe un stadion sudamerican sau razboiul fotbalului din America centrala, mi se pare dintre Honduras si Salvador etc.).
Nimic nu mai poate justifica in acest secol XXI asemenea manifestari situate la marginea intelegerii umane, in care nici macar viata nu mai conteaza.
In Europa au devenit asemenea manifestari tot mai rare, din fericire. Stadioane moderne, masuri severe de securitate, dar si un public tot mai educat gratie activitatii grupurilor organizate de sustinatori, par sa apropie fenomenul sportiv tot mai mult de ceea ce se numeste distractie totala.
Pana la exceptii, ca cea din Sicilia. Federatia italiana este foarte vonovata. sa nu uitam ca ea a reactionat cu jumatati de masura la manifestari huliganice, chiar neofasciste de pe unele stadioane, fluieraturi si jigniri la adresa spotivilor de culoare este inca la ordinea zilei.Doar masuri drastice , de la suspendarea terenului, interzicerea accesului publicului si pana la sanctiuni pecuniare usturatoare pot "misca" ceva in aceasta stare haotica. Sper ca de data aceasta se va actiona insfarsit in interesul fotbalului si a celor care iubesc intradevar acest sport.

georg40
4th February 2007, 13:45
Guvernul italian doreste sa aplice masuri dintre cele mai severe.In stadioanele in care masurile de securitate nu corespund standardelor intrenationale , partidele vor avea loc in viitor fara public.
De asemenea, urmeaza ca partidele e sa fie imediat intrerupte daca se constata aruncarea de obiecte in teren, aprinderea unor corpuri incendiare sau utilizarea de gaze lacrimogene.

georg40
4th February 2007, 13:52
Dupa toate probabilitatile atentatul criminal asupra politistului Filipo Raciti a fost planuit de un grup de suporteri-ultras, potrivit cercetarilor acestia aruncand un urias bolovan asupra automobilului politistului si un corp incendiar care de fapt i-a provocat moartea. Un grup de asa-zisi suporteri au planificat un act de razbunarea impotriva lui Raciti (38 de ani) pentru ca la un proces penal impotriva unui rowdy , sustinator al echipei din catania, acesta ar fi dat o declaratie ca martor. Incet-incet va trebui sa se vorbeasca de realitati mafiote...

georg40
4th February 2007, 13:58
Prin oficiosul sau, "L`Osservatore Romano" Vaticanul a cerut ,in urma celor petrecute in Sicilia, suspendarea oricaror competii fotbalistice pentru timp de un an ! "Fotbalul, afirma ziarul, a devenit un joc aflat in mainile unor criminali, chiar ucigasi, si cu toate ca in spatele acestui fenomen sportiv stau uriase interese materiale, trebuie oprit acest circ in moment de dominat de scandale si violente."

georg40
4th February 2007, 14:03
Asistam la degenerarea sportului, a afirmat primul-ministru italian, Romano Prodi, cerand cluburilor sa-si asume raspunderea pentru faptele suporterilor lor. "Noi nu putem risca pe mai departe viata politistilor nostri..."

Gontel
4th February 2007, 21:05
Este de neimaginat ceea ce se poate intampla. Au mai fost asemena incidente si la Paris dupa meciul dintre PSG si Hapoel din UEFA. Nu stiu unde se mai poate ajunge.

Mario Di Lazi
5th February 2007, 11:29
Burse pentru copiii politistului ucis
ITALIA Gianni Petrucci, presedintele Comitetului Olimpic Italian (CONI), va acorda burse de studii pentru urmasii lui Raciti: Fabiana, fiica sa în vârsta de 15 ani, si Alessio, baiatul în vârsta de 6 ani. Propunerea lui Petrucci va fi luata în considerare astazi. Cei doi se afla în continuare în stare de soc dupa tragedia de vineri. Filippo Raciti (foto) va fi înmormântat azi, la ora 13:00.
sursa - prosport.ro

inter
5th February 2007, 13:56
se prevad masuri drastice de sigutranta ... prima anuntata este acreditarea stadioanelor ..
aici va fi "macel" in momentul de fata doar "Olimpic" din Roma si Torino , "Ferraris" din Genoa , "Barbera" din Palermo, "Artemio Franchi din Siena si "SAn Fellipo" din Messsina indeplinesc normele "antiviolenta" fixate de Pissanu!
alte 2 : "Meazza" din Milano si "Tardini" din Parma sunt cu lucrarile in curs .. putand definitiva aceasta acctiune in cca. 2 saptamani ...
Problema este ca toate celelalte stadioane functioneaza pe baza unor derogari speciale ...

BoboCosta
5th February 2007, 14:24
Si se mai plangeau unii de stadioanele de la noi...

BoboCosta
5th February 2007, 14:41
Spectacolul trebuie sa continue

Președintele Ligii cluburilor profesioniste de fotbal din Italia, Antonio Matarrese, a declarat că 'spectacolul trebuie să continue' în ciuda decesului unui polițist în cursul ciocnirilor cu suporterii, vineri la Catania, și care a antrenat suspendarea automată a campionatelor.

Mario Di Lazi
5th February 2007, 19:49
Mii de persoane la funeraliile polițistului ucis la Catania
Mii de persoane, între care miniștrii Sporturilor și de Interne din Italia, au asistat, la Catania, la funeraliile polițistului Filippi Raciti, ucis în timpul confruntărilor de la meciul Catania - Palermo.
Catedrala din Catania a fost umplută la refuz, în incintă aflându-se circa o mie de oameni, în timp ce alte câteva mii de persoane se aflau în exterior.
Pe lângă ministrul de Interne, Giuliano Amato, și cel al Sporturilor, Giovanna Melandri, liderii opoziției de dreapta Gianfranco Fini (Alianța Națională) și Pierferdinando Casini (Democrați-Creștini), s-au aflat la înmormântarea polițistului, al cărui deces a șocat întreaga Italie.
sursa - prosport.ro

YoYoyOi
5th February 2007, 19:52
Am citit ca ar fi fost vorba de o razbunare pt ca politistul ucis ar fi depus marturie la un proces in care era acuzat un ultras.
E adevarat, sau e vrajeala?

Mario Di Lazi
5th February 2007, 19:56
Unde ai auzit de aceasta varianta ? Eu nu am vazut nimic ... Si nici pe RAI nu am auzit nimic ...

YoYoyOi
5th February 2007, 20:13
pffff cred ca in gsp am citit:thinkso: ori pe undeva prin tabloidele astea...

grekul
5th February 2007, 20:26
la stiri la tvr 1 a zis
si eu am auzit la fel. cica a depus marturie anul trecut impotriva unora din galeria celor din catania. oricum daca a fost premeditat e si mai grav pentru cei care vor fi gasiti vinovati. daca vor fi gasiti...

YoYoyOi
5th February 2007, 20:28
asa mai...la stiri:D
ce minte scurta am :groggy:

Mario Di Lazi
5th February 2007, 20:29
Imi e greu sa cred ca a fost ceva premeditat ... dar orice e posibil ...

milanezu
5th February 2007, 20:31
sa fi lovit cu o bordura in piept nu cred ca nu ii premeditat.
sigur au vrut sa-l omoare.

dardar_3
5th February 2007, 20:31
Stirea asta cum ca ar fi fost o rafuiala de conturi am vazut-o atat pe gsp cat si pe prosport.

Se pare ca Racheti a depus marturie despre niste "ultrasi" de la Catania dupa incidentele din meciul Palermo-Catania inchiat 5-3 din septembrie 2006. Se pare ca ca politistul era vizat de ultrasi pentru comportamentul la care erau supusi la tribunal...

Cert este ca acestia au dat dovada de un teribilism greu de explicat in cuvinte...:(

grekul
5th February 2007, 20:46
si acum au gasit ocazia
la ingramadeala, la imbulzeala. sigur nu o sa gaseasca pe nimeni vinovat.

inter
5th February 2007, 21:13
sa fi lovit cu o bordura in piept nu cred ca nu ii premeditat.
sigur au vrut sa-l omoare.

aici ai dreptate .. ieri din intamplare .. mai multe canale de stiri aveau o sumedenie de poze cu masina in care a murit Raciti ...
ciudat ... geamul din fata era intact , singurul cu probleme era cel din partea soferului ... care era spart .. dar curios plasa de protectie era intacta .. ce la lovit? vreun "meteorit" ?

deci a fost ceva premeditat .. ca daca sarma aia otelita era intacta .. pe unde a trecut bordura ...?

apropo .. azi imaginile nu mai erau ....:headbang: :headbang:

inter
5th February 2007, 21:19
acum in legatura cu hotararile FIGC ... cand se va relua campionatul ..doar stadioanele "Ferarris" (genoa) ,"San Fillipo (messina) , "Barbera" (palermo), "Olimpico" (roma) , "Artemio Franchi" (siena) , "Olimpico" (torino) , "Sant*Ellia" (cagliari) , "Tardini" (parma) si "Meazza" (milano) sunt acreditate sa primeasca spectatori ... restul meciurilor se vor disputa cu portile inchise ... pana la rezolvarea problemelor de securitate !

n-ar fi exclus ca acest lucru sa duca la retrogradari surprinzatoare!

georg40
5th February 2007, 23:41
O stire difuzata pe videotextul canalului de sport din Germania (DSF) releva ca doar stadioanele din Roma, Torino si Milano ar indeplini conditiile de securitate care sa permita desfasurarea partidelor cu public. Mie mi se pare ca sunt mai multe versiuni in circulatie, ar fi bine de stiut care este adevarul

In ce priveste declaratia lui Antonio Matarrese " showul trebuie sa mearga mai departe, mortii in fotbal sunt o parte a acestui sistem incontrolabil..." este apreciata drept scandaloasa.

inter
5th February 2007, 23:44
in privinta stadioanelor ... sunt puse mai sus cele care au verde ... fapt preluat de toate siteurile italiene ... pt. prima data cand toate dau aceeasi "formula" .!

YoYoyOi
5th February 2007, 23:50
eu nu consider corect sa se dea verde pt o parte si pt altii nu.
Daca ar fi sa transpunem situatia la noi ar juca Steaua, Ceahlaul, Clujul si Timisoara, sa zic asa, iar restul ar juca table....Nici nu se poate ca toate echipele sa joace doar pe cateva stadioane.
Deci ori toti, ori nici unul.

inter
5th February 2007, 23:53
nu yoyoOi ... celelalte echipe vor juca pe stadioanele lor .. dar fara spectatori ...!

YoYoyOi
5th February 2007, 23:58
pai chiar si asa nu mi se pare corect...regulamentul este unul singur si trebuie sa se aplice pentru toti. Ce vina are Regina , de exemplu ca nu au stadion la standarde? Pana acum n-au fost probleme sa joace acolo si acum trebuie sa inchida portile doar pt ca s-au batut unii la mama naibii.

inter
6th February 2007, 00:00
http://images.alice.it/sg/sportuni/upload/aut/auto3_v0.jpg

http://images.alice.it/sg/sportuni/upload/aut/auto5_v0.jpg

http://images.alice.it/sg/sportuni/upload/aut/auto4_v0.jpg

http://images.alice.it/sg/sportuni/upload/aut/auto1_v0.jpg

http://images.alice.it/sg/sportuni/upload/aut/auto2_v0.jpg

"ciudat" de bine a intrat bordura aia prin geam ... o fi venit cu "bolta" ? sau de "sus" ?

am gazit pozele masinii in care era Raciti cand a fost lovit ...in "piept de o bordura" ...!

asta seamana a asasinat!

inter
6th February 2007, 00:04
pai chiar si asa nu mi se pare corect...regulamentul este unul singur si trebuie sa se aplice pentru toti. Ce vina are Regina , de exemplu ca nu au stadion la standarde? .

pana acum au jucat cu "derogare" promitand ca fac aia, ailalta ... asta e .. acum Figc , Coni si toti cei implicati au pus piciorul in prag .... acum ce face, .. ii sustinem pe aia care vor stadioane sigure pt. suporteri sau mergem inainte ?

ps. Juve anunta ca isi face un superstadion pt. familisti de 40.000 de locuri care ii va costa vreo 125 mil. eu ... care va fi gata in 2011 !

YoYoyOi
6th February 2007, 00:15
parerea mea e ca ar trebui sa joace toate echipele fara spectatori pana la sfarsitul campionatului. E o tampenie sa blocheze campionatul.
Asa stau vitejii acasa si poate se apuca de alte indeletniciri...crosetatul sau impletitul nuielelor. Sa vezi ce fericiti si calmi vor veni sezonul viitor la meciuri:D

inter
6th February 2007, 00:20
crezi? :D deja la mare cautare sunt baloanele gonflabile :D:D

e o agentie care le inchirie pe majoritatea din italia ....pt. ziua de duminica , pt 4 luni...
nu sunt normali!

YoYoyOi
6th February 2007, 00:28
Doamne iarta-ma si nu ma lasa :happy

Si uite asa se iau unii pe altii in balon:happy

Oricum acum o sa fie lupte la nivel inalt, dar si cine cade.... Dumnezeu sa-l ierte :happy

dardar_3
6th February 2007, 11:49
Declaratia lui Antonio Matarrese este foarte surprinzatoare...

Presedintele ligii, intervievat de Gazzeta.it a declarat ca au fost interpretate declaratiile lui si ca de fapt vroia sa spuna ca aceste iesiri ale suporterilor nu mai pot fi tolerate.

Romano Prodi, prim ministrul Italiei s-a declarat indignat de cuvintele presedintelui ligii si vrea cu orice pret sa aplice cele mai drastice masuri.

Antonio Matarrese a convocat Consiliul pentru maine la ora 11 la Hilton Airport din Roma unde vor fi luate decizii cu toti reprezentantii gruparilor din Seria A si B.


gazzeta.it

BoboCosta
6th February 2007, 14:59
Declaratia lui a fost scandaloasa....
Sa ii fie rusine pt ce a zis....daca intr'adevar a zis.

dardar_3
6th February 2007, 15:46
Bobo stii si tu cum e vorba aia:

The show must go on!.....

Acum nu cred ca ar trebui sa se opreasca pentru 2 ani campionatul...

Sa se rezolve problemele de securitate si apoi cine nu respecta, echipa pierde la masa verde si joaca fara spectatori:ok:...

Nu trebuie sa taiem toata padurea sa cautam niste balarii:ok:

georg40
6th February 2007, 17:54
Daca informatiile mele sunt exacte, atunci partidele Ascoli - AC Milano, Udinese Calcio - Sampdoria Genua, precum si sase partide din seria B urmeaza sa aiba loc fara public, stadioanele cu pricina neindeplinind standardul de siguranta cerut.

dardar_3
6th February 2007, 18:10
Asa ar trebui.... insa maine se va lua o decizie finala....:ok:

inter
7th February 2007, 10:20
mey eu sunt de acord cu o parte din modificari , dar cu decizia de a nu se mai disputa meciuri in nocturna din nici o competitie (inclsiv din CL) .. astia sar peste cal rau de tot .. s-au tampit ... pai ce o sa faca o sa dea zile libere in Mi cand vor juca Inter si Milan in Grupe de la ora 15 ......cum vor ei? ..

inter
7th February 2007, 10:29
Uefa a declarat ca Meazza e cel mai sigur stadion din Italia, acordandu-i calificativul 5 * , iar guvernantii vor ca meciurile din CL sa se desfasoare cu portile inchise si nu in nocturna ....

tre sa cer scuze astora de la LPF si FRF ... sunt mici copii fata de handicapatii aia!

dardar_3
7th February 2007, 13:32
Sa se joace de la ora 15....:o:...:o:... Au inebunit cu totul?....

Ma mir ca nu vor sa dispute meciurile in Congo...:(

inter
7th February 2007, 13:56
si numai pt. Meazza ce mai vor astia sa faca ... in exteriorul stadionului costa intre 20-22 mil.euroi ... pe care Inter si Milan au batut palma sa-i suporte ... da cine e impotriva si spune ca nu are cum sa rezolve situatia decat in toamna ? ... prefectul ... care e numit de oare cine?

si uite asa ... ne invartim in jurul cozii ...:headbang: :headbang:

basca sa nu mai vb. de pierderile la capitolul "imagine" fata de abonatii care ii au toate cluburile si care acum sunt privati de a viziona ceea ce au platit ... ii despagubeste acest guvern de rahat? nu cred!:mda:

BoboCosta
8th February 2007, 14:44
Campionatul italian se reia in acest weekend

Campionatul de fotbal al Italiei, suspendat vinerea trecută după moartea unui polițist, la Catania, se va relua sâmbătă și duminică, a anunțat comisarul extraordinar al Federației italiene de fotbal (FIGC), Luca Pancalli, informează agenția Ansa.

georg40
8th February 2007, 15:39
Campionatul se reia, dar in ce conditii ? 11 jocuri vor avea loc fara public.
In seria A, stadioanele din Milano, Bergamo, Verona, Firenze si Messina nu intrunesc conditiile de securitate impuse de lege. In seria B , stadioanele din Brescia, Napoli, Pescara, Triest , Lecce si Modena au fost , de asemenea, declarate necorespunzatoare.

dardar_3
8th February 2007, 16:19
Partidele fara spectatori:

Bergamo (Atalanta-Lazio),
Verona (Chievo-Inter),
Firenze (Fiorentina-Udinese),
Messina (Messina-Catania) - meci care era de-asemenea de risc maxim chiar daca Messina e mult mai modesta decat Palermo... insa sicilienii intrec orice asteptari

Partide cu specatatori insa suporterii echipei oaspete au numar limitat de bilete:
Cagliari-Siena,
Palermo-Empoli,
Roma-Parma,
Sampdoria-Ascoli
Torino-Reggina.


De asemena toate meciurile din februarie se vor disputa la lumina zilei pentru a evita incidentele... cel mai probabil toate meciurile incep duminica la ora 16.

Lucrul cel mai grav e ca Milanul si Inter sunt obligate deocamdata sa joace in alta parte decat pe Giuseppe Meazza.....:(:headbang: :headbang: :headbang:

Pt Milan s-a vehiculat Franta pentru a disputa meciul retur cu Celtic, in timp ce Inter ar putea disputa partida tur cu Valencia la Genoa.

Se pare ca varianta Torino nu este luata in calcul...:drak:...

georg40
8th February 2007, 16:26
Un lucru este cert: pentru fotbalul italian ( socotind aici si mani****rile de meciuri din campionatul trecut) este 12 fara 5 ! Daca federatia, sprijinita de autoritati , nu va reusi sa faca ordine, viitoarea ...deraiere va atrage masuri si pe plan international. Si ar fi pacat !

dardar_3
8th February 2007, 16:36
Pai sa interzica 5-10-15 ani fotbalul in Italia... Michel Platini sunt convins ca nu isi va baga tentaculele peste fotbalul din Cizma:drak:


Insa eu cred ca deja e consacrat ca fiind cel mai puternic campionat:ok:

tafu
8th February 2007, 17:58
Insa eu cred ca deja e consacrat ca fiind cel mai puternic campiona:ok:

in momentul de fata e cel mai in deriva camp din lume :no:
eu din totdeauna am sustinut ca e cel mai tare ..dar in momentul de fata numai e deloc asa

grekul
8th February 2007, 18:26
si eu cred la fel. e clar cel mai tare. si si statisticile zic asa.:cool: :ok:

georg40
8th February 2007, 18:36
Problema nu este cine sau ce e mai tare. Fotbalul italian are traditii extraordinare care nu pot fi sterse cu buretele sau pur si simplu uitate. Un Maldini sau Trapatoni, und Rivera sau Faccheti, un Riva sau Buffon, ca sa dau doar cateva exemple nu vor fi uitati niciodata. Tocmai de aceea se impune ca forul fotbalistic italian si cluburile sa nu permita unor mizerabili sa improaste cu noroi acest tezaur castigat de-a lungul deceniilor. Alftel va fi greu, tot mai greu...

dardar_3
8th February 2007, 18:41
Buruieni sunt peste tot... si acesti huligani nu reprezinta nici a mia parte din tifosi italieni...

Reglarea de conturi mafiote din Sicilia trebuie rezolvata de Politie nu prin suspendare si jucarea meciurilor la pranz.

Nici nu vreau sa imi imaginez cum ar arata Milan-Inter, fara spectatori, ziua la ora 16.

S-au demonstrat in atatea meciuri ca spectacolul din teren se datoreaza intr-o mica parte si tribunei.

Nume mari in Italia sunt, au fost si vor fi intotdeauna:ok:....

georg40
8th February 2007, 19:25
Tocmai citesc ca unii fotbalisti se gandesc chiar la o greva. Exact de ce si cum nu se spune, dar n-ar fi imposibil.

BoboCosta
8th February 2007, 23:05
Pai cum naiba sa joci in fata unui stadion gol???
Eu nu imi pot inchipui....
Sa faca toti greve...e absurda decizia federatiei

Jerry20cm
8th February 2007, 23:12
UN rahat de decizie...
macar le dadea un avertisment ca de anul viitor nu veti mai putea juca asa.
nu imediat n-ai voie :angry:

georg40
9th February 2007, 18:54
Pe stadionul echipei AC Milan , San Siro se lucreaza zi si noapte la montarea unor instalatii de securitate si control electronic.
Sambata urmeaza ca factorii de raspundere sa decida daca accesul publicului va putea fi permis sau nu.
San Siro apartine celor 25 de stadioane din Italia care nu intrunesc conditiile de siguranta cerute. Si in alte orase se pun la punct cu mare repeziciune planuri de imbunatatire si modernizare.

dardar_3
9th February 2007, 19:14
Insa finala ch. league de acum 4 ani avea alte prevederi nu?....:)

Decizia asta e penibila.

Crezi ca se risca marile cluburi sa joace cu portile inchise?...

Ar insemna restituirea banilor pe abonamente. Ar aduce prejudicii foarte mari cluburilor. Chiar si difuzarea meciurilor "la lumina zilei" o sa aduca pierderi si se incalca astfel contractul cu trustul de televiziune.

georg40
9th February 2007, 21:11
Totusi, fotbalul italian este in ansamblu sub influenta fortei si violentei. Dupa cum declara Cessare Gussoni, seful arbitrilor din peninsula, in ultimii cinci ani au fost inregistrate 2 000 exemple de violenta asupra arbitrilor, in 52 la suta din cazuri faptasii fiind chiar fotbalistii din teren. Un adevarat record s-a inregistrat in sezonul 2003/2004 cu 620 de cazuri. In sezonul trecut au fost semnalate 449 de cazuri.Cele mai multe au avut loc in Calabria si Sicilia, acest ultim exemplu parand sa nu fie deloc intamplator.

dardar_3
9th February 2007, 23:52
Mama lor de italieni...:drak:....

De-aia sunt pe primul loc.... Asa suntem noi latinii... :P...

Lasand la o parte gluma, trebuie sa se faca mai intai ordine in organizarea meciurilor si apoi nu or sa se mai intample pe stadion asta...

Ce se intampla in afara lui, nu mai tine de club:ok:

inter
11th February 2007, 10:29
http://www.myp2p.eu/Matches/Match3.htm

programul transmisiiloe etapei de azi :D:D

georg40
12th February 2007, 12:45
Roberto Mancini, antrenorul liderului, Inter Milano a cerut amanarea tuturor partidelor de campionat pana cand toate stadioanele vor fi puse la punct. "Fara spectatori fotbalul nu mai e fotbal", a zis el.

georg40
14th February 2007, 13:57
Catania nu scapa nepedepsita, cum se comunica de la Comisia de disciplina a federatiei italiene.
Pentru incidentele cunoscute, terenul echipei a fost suspendat pana la data de 30 iunie a.c., echipa siciliana fiind obligata sa-si dispute partidele in care ar fi gazda pe un teren neutru.

milanezu
17th February 2007, 03:25
Catania nu scapa nepedepsita, cum se comunica de la Comisia de disciplina a federatiei italiene.
Pentru incidentele cunoscute, terenul echipei a fost suspendat pana la data de 30 iunie a.c., echipa siciliana fiind obligata sa-si dispute partidele in care ar fi gazda pe un teren neutru.

alo cand mai spui si ceva de la tine?
ca stirile astea pot sa le citesc si eu de pe net.
inafara sa dai copy paste mai stii si altceva?
:rosu: :rosu: :rosu: :rosu: :rosu: :rosu: :rosu:

Jerry20cm
17th February 2007, 11:29
Milanezule, ce-ai tata?

pe mine unul ma intereseaza acest "copy-paste" numit de tine, unii n-au timp sa caute acele stiri pe site-uri.

inter
30th March 2007, 23:18
http://www.sportnews.it/fnts/sport/immagini/350x190/morte_tifosogreco070329.jpg

tragedie si la greci inaintea unei partide de volei ....