PDA

View Full Version : Tilinca la Farul



CFR1907
2nd February 2007, 10:19
Ce parere aveti de acest lucru? Eu cred ca acest jucator o sa va ajute mult de tot. O sa vedeti...

bahaus_84
2nd February 2007, 10:44
nu stiu prea multe de Tilinca,insa tot ce am auzit a fost de bine,imi aduc aminte ca pe vremea lu'Dorinel la echipa,era de baza iar in intertoto a fost chiar golgeter dak nu ma insel...

trotica
2nd February 2007, 10:51
Eu cred că-i o achiziție bună - chiar și-așa, cu titlu de împrumut - și cred că eficiența atacului va fi mult îmbunătățită... Good luck! :ok:

sk8t3rool
2nd February 2007, 12:22
Este o achizitie Super...aveam nevoie de un jucator ca Tilinca...sa speram ca o sa ramana la Farul definitiv..:D

b3bito
2nd February 2007, 12:43
ne poti spune mai multe despre situatia lui contractuala cu club cfr?

Laur_Farul
2nd February 2007, 16:25
Achizitia perfecta, face u cuplu minunat face cu Gurita sau Moldovan :ok: !

danny del corco
2nd February 2007, 18:01
Buna mutare. In safarsit. Trebuie doar ca el sa revina la forma cea mai buna, aia de acum doi ani. Iar onor conducerea ar face bine, in sfarsit, daca l-ar lua definitiv.

tchibos
2nd February 2007, 21:51
asa cum am spus si pe intern.. buna achizitie.. sper sa ii creasca forma si sa ii transformam porecla din Tili-gol in Tili-hatrrick :ok:

Laur_Farul
3rd February 2007, 10:51
asa cum am spus si pe intern.. buna achizitie.. sper sa ii creasca forma si sa ii transformam porecla din Tili-gol in Tili-hatrrick :ok:

Bine zis Tchibos. Asa sa fie :ok: !

danny del corco
3rd February 2007, 16:37
Tilinca a demonstrat ca atunci cand pe banca este cineva care stie sa il motiveze, are calitati de atacant de rasa. Nici acum nu inteleg , pentru ca atunci au fost perioade grele pentru nationala, nu l-au testat pe Tilinca sau pe Anca, mai ales in perioada cand acestia,cu Dorinel pe banca, jucau finala Intertoto. Ma rog, nebanuite sunt caile fotbalului in Romania.

P.S.- Sa nu cumva sa se inteleaga ca as fii suporter al Clujului. Cred eu ca si Cursaru ( candva facea furori la Bacau) ar fi trebuit sa intre in vederile staffului de la noi, si el un jucator de top, pierdut pe drum... Si apropo de goluri: ii urez lui Tilinca sa dea totdeauna golul cu care Farul sa invinga!

trotica
3rd February 2007, 18:16
Sa nu cumva sa se inteleaga ca as fi suporter al Clujului.Io direct te suspectam te treaba asta :happy :)

kerosene
3rd February 2007, 23:29
E ceva mai bun decat cu ce ne-au obisnuit in ultima vreme.Acum sa vedem daca se va putea integra si daca mai e in forma.Oricum este un plus pentru echipa.

Kooler
4th February 2007, 02:57
E ceva mai bun decat cu ce ne-au obisnuit in ultima vreme.Acum sa vedem daca se va putea integra si daca mai e in forma.Oricum este un plus pentru echipa.

Depinde daca si-a revenit echipa, (echipele cu care a jucat Farul amicale sunt slabe fata de ce e pe primele 7-8 pozitii in Liga1). Daca nu si-a revenit e mai greu sa se integreze. Sper s-a isi fii revenit, pentru ca nu e normal ce s-a intamplat in tur.

danny del corco
4th February 2007, 03:58
Dupa ce Farul a fost gata-gata sa-l aduca la Constanta pe golgheterul clujenilor din Intertoto, Cosmin Tilinca, o propunere de ultima ora i-a sucit pe oficialii CFR-ului. Cum ”marinarii” au oferit 40.000 de euro pentru un împrumut pâna în vara, ardelenii ”au întors rapid armele” dupa ce asiaticii s-au aratat dispusi sa dea 250.000 de dolari pentru un transfer definitiv al lui ”Tili-gol”. “Da, suntem în negocieri si cu o echipa din China pentru Tilinca, a fost urmarit la meciul de la Urziceni, asiaticii punând ochii pe trei jucatori. Doi dintre ei sunt netransferabili, dar pentru Tilinca se discuta. Daca nu se va realiza mutarea pâna la începutul saptamânii viitoare, el va ajunge mai mult ca sigur la Constanta”, a spus Muresan.

Conducerea ”feroviara” agreeaza noua pista, dar nici nu concepe demararea discutiilor daca oferta asiaticilor e sub 350.000 de dolari. In schimb, mânat de un contract infinit mai bun decât la Constanta, Tilinca nu ar zice “nu” unei aventuri în China. “Le-am prezentat atât eu, cât si clubul conditiile echipei chineze pentru a ajunge la o întelegere, dar nu stiu mai multe, nici cel putin despre ce echipa e vorba. Daca nu se va realiza mutarea, cred ca voi ajunge pâna în vara sub comanda lui Basarab Panduru”, a declarat Tilinca. Un apropiat al fotbalistului a dezvaluit ca acesta a cerut un salariu de aproximativ 150.000 de dolari pe an pentru a semna cu asiaticii. In aceasta iarna, Tilinca a mai fost dorit si de FC Vaslui, dar în acest moment FC Arges si Farul Constanta sunt echipele cele mai interesate de el din campionatul românesc. Cel mai probabil, astazi se va decide soarta lui Tilinca, dupa ce presedintele Muresan va primi raspunsul chinezilor.
Sursa: ProSport

Firar sa fie, am sperat intr-un aranjament bun pentru echipa, si imediat apar probleme. Acum sa-i vad forta lui chiforeanu&co.:( :mda: :confused:

dorryn
4th February 2007, 05:04
dumnezeuleeeee!!! ce le mai place sa se joace cu nervii si sanatatea noastra!

danny del corco
4th February 2007, 06:03
Io direct te suspectam te treaba asta :happy :)
Si eu pe tine ca esti stelist!:ok:

trotica
4th February 2007, 06:09
:happy :bere: :)

Revenind la Tilincă, nu m-aș mira să fie - așa cum ai scris și tu pe alt thread - o simplă manevră de supralicitare. C-o fi din partea impresarului jucătorului, c-o fi din partea oficialilor clujeni, habar n-am. Dar cazuri s-au mai văzut - cel mai recent ar fi "plecarea" lui Guriță la Mainz parcă. Până una-alta, din articolul citat n-am dedus măcar ce echipă sunt asiaticii ăia. Eu sper ca Tilincă să ajungă la Farul. :ok:

tchibos
4th February 2007, 12:39
trotica tu vrei sa ne sara inima din loc?.. pai aia cu Gurita, a fost doar in presa locala de senzatie, inprumutul lu' Tilinca a fost anuntat si la Pro TV

Kooler
4th February 2007, 13:09
Vine, nu vine eu cred ca Farul se va descurca si fara el, mai greu dar se va descurca.

tchibos
4th February 2007, 13:19
se va dscurca, chiar daca va fi greu.. doar ca era bun macar pentru moral sa vina.. nu stiu cata treaba ar face la Farul dar macar mai aveam o optiune pentru atac

Catalin 06
4th February 2007, 13:45
Vine Tilinca , nu va faceti griji . Asa se fac transferurile la Farul mai greu .

sebi_farul
4th February 2007, 13:49
E bun Tilinca... Ca numai pe Moldovan si Gurita ii avem atacanti de valoare.. Restul nu stiu... Disney se cam crede in Disneyland, Neaga nu este agreat de Panduru, deci Tilinca este un transfer bun la Farul... :D

Laur_Farul
4th February 2007, 20:02
E bun Tilinca... Ca numai pe Moldovan si Gurita ii avem atacanti de valoare.. Restul nu stiu... Disney se cam crede in Disneyland, Neaga nu este agreat de Panduru, deci Tilinca este un transfer bun la Farul... :D

Moldovan - Tilinca ar fii un cuplu excelent de atacanti, sau sa jucam 4-3-3 si cu Gurita mai retras, nu crezi ? :D

danny del corco
6th February 2007, 06:24
Vine, nu vine eu cred ca Farul se va descurca si fara el, mai greu dar se va descurca.

Asta este de fapt speranta noastra, sa ne descurcam cu ce avem in curte. Ar fi fost bine daca am fi avut si ceva in plus, dar daca nu se poate, asta e .

dorryn
6th February 2007, 07:31
se poate dar nu prea se vrea..

YoYoyOi
6th February 2007, 08:51
Atacantul nu a parut tentat de o aventura în Asia, mai ales ca a fost asteptat azi la probe de echipa chineza.:rolleyes:

tchibos
6th February 2007, 09:25
saru' mana.. poate ne spui si incotro va bate vantul si il va duce pe Tilinca... sper sa fie vant din pupa :)

rechin
6th February 2007, 15:30
nu vine la noi :(

tchibos
6th February 2007, 15:54
nu se stie

ULTRAS_TAVY
6th February 2007, 22:04
Sa vina ...sa mai facem shi noi un transfer

tchibos
7th February 2007, 11:48
oferta de inprumut de la Farul a picat, spune Tilinca intr-un interviu aici (http://www.ziuadecj.ro/action/article?ID=755)

iulian133
7th February 2007, 14:08
mda, era prea frumos sa fie adevarat. inca o data conducerea farului si-a demonstat competenta.

cosmin faristu
7th February 2007, 14:15
pacat mare pacat.am vb cu el si mia spus ca el ar vrea sa vina la farul dar nu s-a inteles cu conducerea.am id lui si am vb cu el.

dorryn
7th February 2007, 15:30
mare vedeta pana la urma ... am ajuns sa plangem pentru jucatori care nu mai sunt doriti la echipe cu care pana acum eram in lupta directa pt europa iar acei fotbalisti nu mai sunt doriti acolo..de buni ce sunt.asta e,avem conducere proasta,oamenii aia nu i-au dat drumul pe gratis cum ar fi vrut nenorocitii astia de la noi,asta e dar sa nu mai plangem ca nu atacul este problema la noi...APARAREA,MIJLOCUL,si CONDUCEREA. ..cam astea ar fi problemele

Laur_Farul
7th February 2007, 17:59
Da, de acord cu dorryn, nu aducea el Farul pe primul loc, nu stam intr-un singur jucator. Mergem mai departe si fara el ;) !

Laur_Farul
7th February 2007, 18:01
pacat mare pacat.am vb cu el si mia spus ca el ar vrea sa vina la farul dar nu s-a inteles cu conducerea.am id lui si am vb cu el.

P.S : Chiar are ID ? Sau e cineva care se da drept Tilinca ?

Laur_Farul
12th February 2007, 10:19
„Tilincă să se ducă liniștit unde vrea“

- Domnule Panduru, cum a decurs pregătirea în Cipru?

- Destul de bine, doar că, din șase jocuri, nu am disputat decât patru. O echipă nu a vrut să mai joace, având mulți jucători accidentați, iar alta și-a modificat planurile din pricina timpului nefavorabil. În rest, a fost bine.

- Mulțumit de prestația fotbaliștilor din amicale?

- Da, au jucat destul de bine. Chiar dacă au pierdut ultimele două jocuri, cu Tavria Simferopol și Apollon Limassol, două echipe puternice, au evoluat destul de bine și au făcut multe lucruri bune.

- Ce ne puteți spune de jucătorii noi?

- Nu mai este austriacul Dietmar Berchtold și nici Cosmin Gheorghiță. A plecat și ecuadorianul. E un liberian, Ben Teekloh, și buzoianul Otvoș.

- Mai aveți în vedere aducerea altor jucători?

- Nu știu, deocamdată nu. Eu l-am vrut pe Tilincă, dar văd că acesta vrea să plece prin China, nu știu pe unde, și nu vrea să vină. N-am ce să fac, nu-l aduce nimeni cu forța. A fost singurul jucător pe care l-am vrut, în banda dreaptă, dar, dacă vrea să meargă în altă parte, să se ducă liniștit.

Sursa : Cuget Liber

danny del corco
17th February 2007, 20:20
Thread cu subiect epuizat. Tchibos propun sa-l inchizi si pe acesta.

tchibos
17th February 2007, 22:00
done :ok:

tchibos
21st February 2007, 15:48
Tread redeschis. Se zvoneste ca Tilinca este iar o optiune pentru Farul, sau invers Farul pentru Tilinca. Poate pana la urma cineva din conducere a aplecta ureche si la vorbele lu" Panduru care a spus ca si-l doreste la Farul

YoYoyOi
21st February 2007, 15:54
Doamne Dumnezeule :o: :groggy:

Tilinca asta a fost cel mai transferat jucator al iernii :shocked:

Ba la Farul, ba la Arges, ba la Dej, ba la Alba Iulia, ba prin Rusia, ba la Vaslui :groggy:

tchibos
21st February 2007, 15:57
Noi suntem obisnuiti cu transferuri "alba neagra". De-ai sti cati ca Tilinca s-au perindat la Farul ...

trotica
21st February 2007, 17:28
GSP:
Iuliu Mureșan: "Ne-am înțeles cu Farul pentru împrumutul lui Cosmin Tilincă"

Președintele lui CFR Cluj, Iuliu Mureșan, a declarat, miercuri, în exclusivitate pentru NewsIn, că atacantul Cosmin Tilincă a fost împrumutat până la finalul acestui sezon la Farul Constanța.

"Ne-am înțeles cu Farul pentru împrumutul lui Cosmin Tilincă până la vară. Constățenii vor achita 40.000 de euro în trei tranșe. Discuții au fost cu Farul de o lună și jumătate, dar ne-am înțeles acum din cauza pretențiilor jucătorului. Tilincă a avut mai multe oferte și, din acest motiv, a amânat atât de mult decizia de a merge la Farul", a declarat, pentru NewsIn, Iuliu Mureșan.

Oficialul ardelenilor a adăugat că varianta trecerii lui Tilincă la FC Argeș, echipă antrenată de fostul tehnician al lui CFR, Dorinel Munteanu, nu a fost luată niciun moment în discuție: "Noi nu am vrut ca Tilincă să fie cedat lui FC Argeș. Echipa piteșteană nu a intrat niciun moment în discuție".

Altfel, Tilincă și-a exprimat în dese rânduri regretul că a semnat o nouă înțelegere cu CFR Cluj: "Am contract cu CFR până în 2010, dar îmi pare rău că am semnat prelungirea lui. Cei din conducere mi-au promis că nu va mai veni niciun jucător pe postul meu, dar până la urmă l-au transferat pe Didi, iar antrenorul Bergodi mi-a transmis că nu mai are nevoie de serviciile mele. Practic, conducerea m-a păcălit".

Farul va juca în etapa a 20-a a Ligii I, prima din acest an, sâmbătă, pe teren propriu, de la ora 14:00, contra lui FC Vaslui. Partida va fi transmisă în direct de Kanal D.

Catalin 06
21st February 2007, 17:43
ora 14 sau 16 ca nici nu mai stii la ce ora sunt meciurile .

Zauri
21st February 2007, 17:48
16

Laur_Farul
21st February 2007, 20:52
Iuliu Mureșan: "Ne-am înțeles cu Farul pentru împrumutul lui Cosmin Tilincă"

Președintele lui CFR Cluj, Iuliu Mureșan, a declarat, miercuri, în exclusivitate pentru NewsIn, că atacantul Cosmin Tilincă a fost împrumutat până la finalul acestui sezon la Farul Constanța.

"Ne-am înțeles cu Farul pentru împrumutul lui Cosmin Tilincă până la vară. Constățenii vor achita 40.000 de euro în trei tranșe. Discuții au fost cu Farul de o lună și jumătate, dar ne-am înțeles acum din cauza pretențiilor jucătorului. Tilincă a avut mai multe oferte și, din acest motiv, a amânat atât de mult decizia de a merge la Farul", a declarat, pentru NewsIn, Iuliu Mureșan.

Oficialul ardelenilor a adăugat că varianta trecerii lui Tilincă la FC Argeș, echipă antrenată de fostul tehnician al lui CFR, Dorinel Munteanu, nu a fost luată niciun moment în discuție: "Noi nu am vrut ca Tilincă să fie cedat lui FC Argeș. Echipa piteșteană nu a intrat niciun moment în discuție".

Altfel, Tilincă și-a exprimat în dese rânduri regretul că a semnat o nouă înțelegere cu CFR Cluj: "Am contract cu CFR până în 2010, dar îmi pare rău că am semnat prelungirea lui. Cei din conducere mi-au promis că nu va mai veni niciun jucător pe postul meu, dar până la urmă l-au transferat pe Didi, iar antrenorul Bergodi mi-a transmis că nu mai are nevoie de serviciile mele. Practic, conducerea m-a păcălit".

Farul va juca în etapa a 20-a a Ligii I, prima din acest an, sâmbătă, pe teren propriu, de la ora 14:00, contra lui FC Vaslui. Partida va fi transmisă în direct de Kanal D.

Sursa: GSP

kerosene
21st February 2007, 21:17
Atunci daca a venit sa-i uram bun venit.Forza Farul

tchibos
21st February 2007, 21:18
si la cat mai multe goluri :ok:

kerosene
21st February 2007, 21:21
Si la mai putine accidentari :(

Laur_Farul
21st February 2007, 21:35
Si la mai multe titularizari :D

Laur_Farul
21st February 2007, 23:04
Tilincă va evolua la Farul până la finalul sezonului


Gruparea Farul Constanța a ajuns la un acord cu atacantul echipei CFR Cluj, Cosmin Tilincă, acesta urmând să semneze cu clubul de pe litoral un contract valabil până la finalul sezonului.

Tilincă, dorit insistent la Farul de antrenorul Basarab Panduru, va fi adus de la CFR Cluj sub formă de împrumut, cu posibilitatea unui transfer definitiv după încheierea sezonului.

"Tilincă va ajunge miercuri la Farul", a declarat președintele executiv al Farului, Florentin Chiforeanu.

Pe de altă parte, brazilianul Gerlem William Almeida, care a evoluat ultima oară în Portugalia, la Estoril, a efectuat, miercuri, primul antrenament sub comanda lui Basarab Panduru, care urmează să decidă dacă îl va reține sau nu în lot.

Tilincă a fost dorit și de FC Argeș, echipă antrenată de Dorinel Munteanu, fost tehnician al formației CFR Cluj.

Kooler
21st February 2007, 23:46
Pana nu-l vad pe teren nu ma conving :ras-plans:

trotica
22nd February 2007, 00:15
Pana nu-l vad pe teren nu ma conving :ras-plans::) Nu te convingi că-i la Farul, sau nu te convingi de cât de bun e? :D :)

Kooler
22nd February 2007, 00:35
:) Nu te convingi că-i la Farul, sau nu te convingi de cât de bun e? :D :)

Nu ma conving ca-i la Farul. Oricine vine s-a apere culorile Farului, e binevenit, nu conteaza cat de bun e, fie el si sub forma de imprumut.

bahaus_84
22nd February 2007, 01:36
sincer la inceput imi parea bine ca vine,dar dupa ce a dat o la intors,acum chiar daca a venit,a facut o pt k au picat celalalte piste....si k sa nu stea pe bara sau sa joace la dej,a venit la Farul....parca vad ca o sa fie altul care "isi da viata" pt Farul...

trotica
22nd February 2007, 01:38
Farul s-a întărit și cu atacantul clujean Cosmin Tilincă
Marian BOCAI (Cuget Liber)

FC Farul s-a întărit și cu atacantul clujean Cosmin Tilincă, jucătorul venind de la CFR Cluj sub formă de împrumut până în vară. „Tiligol“ a sosit ieri după-amiază la Constanța, iar aseară, după venirea impresarului său, urma să studieze actele și să le semneze.

Fotbalistul a fost dorit în mod deosebit de antrenorul Farului, Basarab Panduru. Deși cele două părți ajunseseră mai demult la un acord (la începutul lunii februarie), după aceea transferul părea că a intrat în impas. „Da, a cam durat până am venit la Farul, pentru că au fost negocieri dure, dar, până la urmă, s-a ajuns la un acord și am ajuns aici. Încă nu am semnat contractul, aștept să-mi vină impresarul, să vedem actele și să le semnăm“, a declarat Tilincă, pentru „Cuget Liber“, ieri după-amiază.

Nu a făcut un pas înapoi
Cosmin Tilincă, pe care Panduru îl are în vedere pentru partea dreaptă a frontului ofensiv, își dorește la Farul „să jucăm bine, să câștigăm și să ne îndeplinim obiectivul. Cel mai important e ca punctele să fie la noi, să nu le dăm la nimeni“. Clujeanul nu consideră venirea la Farul un pas înapoi în cariera sa. Era așa dacă ajungea la echipa a doua a CFR-ului. „Am venit la Farul să joc. Niciodată nu e un pas înapoi pentru mine să evoluez în Liga 1“, ne-a mai spus Tilincă.

Coleg de Națională cu Lungu
Clujeanul apreciază gestul lui Panduru, care a declarat în dese rânduri că îl prețuiește ca jucător. Cosmin speră să respecte sfaturile lui Pandi și „să fie totul OK în continuare“. Dintre fariști, îl știe pe Lungu, cu care a împărțit camera într-un cantonament al echipei naționale B a României. Îl știa și pe Liviu Mihai, clujean și el, dar acesta e acum la Pandurii. Pe ceilalți „rechini“ îi cunoaște numai din vedere. „După ce mi-a spus domnul Panduru despre jucătorii Farului, nu cred că vom avea probleme cu retrogradarea. Băieții au vechime în divizie și nu văd cum să nu-și îndeplinească obiectivul propus“, s-a arătat optimist Tilincă în privința evoluției Farului din campionat.

Cu FC Vaslui, cel mai important meci
Clujeanul consideră că partida cu FC Vaslui, de sâmbătă, este una deosebit de importantă pentru Farul. „Un meci greu, ca toate celelalte, mai ales că și ei fac parte din grupul echipelor aflate la strâmtoare. Eu sper să fie bine însă. Dacă vom evolua bine, vom câștiga, fără nicio problemă. Mai ales că jucăm acasă, având sprijinul publicului. Iar apoi vom vedea, avem meciuri în deplasare de unde ne putem întoarce cu puncte. Dar cel mai important meci e cel de sâmbătă“, a arătat „Tiligol“.

Seahawk
22nd February 2007, 04:15
Bine ca a venit pana la urma. V-am spus eu ca e praf in ochi faza cu chinezii sau koreeni ce or fi fost aia :drak:

Sa-l pastreze si pe brazilian...bun/rau avem nevoie de jucatori ca astia se accidenteaza pe banda rulanta

Laur_Farul
22nd February 2007, 09:53
S-a născut pe 1 august 1979, la Turda (Cluj) l Are 1,78 m înălțime și 65 kg greutate l Primul meci în Divizia A: Apulum Alba Iulia - CFR Cluj 2-4 (21 august 2004) l A disputat cinci sezoane (două de B, trei de A) la CFR Cluj (2002 - 2006), de unde a venit de la Sticla Arieșul Turda l Cu CFR, în liga secundă, a susținut 39 de meciuri și a înscris 12 goluri, iar în prima divizie are 58 de partide și 11 goluri marcate. În tur, a fost folosit de 13 ori, marcând de patru ori l În cele 10 meciuri jucate în ediția 2005/2006 a Cupei UEFA -Intertoto a înscris nouă goluri.

Sursa : Cuget Liber

sebi_farul
22nd February 2007, 14:32
Dupa nume, e cel mai bun transfer, dar dupa evolutii, Otvos este cel mai bun transfer. In concluzie, echipa este un transfer foarte bun, insasi.:cool:

tchibos
22nd February 2007, 14:43
In concluzie, echipa este un transfer foarte bun, insasi.:cool:

:confused:

Laur_Farul
22nd February 2007, 18:53
Cosmin Tilincă e "rechin" cu acte


Atacantul Cosmin Tilincă, transferat de la CFR Cluj la Farul, a fost prezentat, joi, în cadrul unei conferințe de presă a grupării constănțene.

"Sunt rechin cu acte în regulă și pot evolua chiar din prima etapă pentru Farul dacă antrenorul va considera că pot fi util echipei. Sper ca prin evoluțiile mele să primesc numele de Tiligol și la Constanța, așa cum s-a întâmplat la Cluj. Vreau să câștigăm partida cu CFR Cluj pentru că au renunțat prea ușor la mine. Nu e un pas înapoi venirea la Farul și am convingerea că putem învinge atât Steaua cât și Dinamo sau Rapid. Am ajuns la Farul și nu la FC Argeș pentru că cei din conducerea clubului constănțean au fost mai insistenți decât piteștenii", a declarat Tilincă.

Sursa : Prosport

Klingon
23rd February 2007, 08:44
Tilinca vine la noi cu laude pentru conducere. Ca au fost mai insistenti ca FC Arges si ca sunt oameni de cuvant. Trebuie sa ma scarpin adanc in neuron ca sa-mi amintesc cand a mai zis cineva asa ceva despre Bos & Chif. Si tot nu-mi amintesc. In fine, cred ca-si merita laudele. De data asta. Panduru poate sa fie fericit. Iata pohta ce-a pohtit. Pana la vara, macar.

Acest jucator ar putea fi esential pentru greul-incercatul flanc drept al Farului. Inteleg ca va juca mijlocas dreapta, ceea ce il va trimite in sfarsit pe Gurita la locul lui de varf impins. Scade numarul de improvizatii in dispozitiv, poate se mai ordoneaza si jocul nostru si dam goluri si pe partea dreapta. Ca de primit are grija inegalabilul Farmache. Care, iata, mai prinde un retur ca titular. Poate daca-l bagam si pe Bacila langa el...

bahaus_84
23rd February 2007, 11:35
pai ce sa facem frate,daca Bacila se accidenteaza,Farmache ramane singurul fundas dreapta de meserie...sincer,parca la Galati in ultima etapa,a fost folosit Barbu pe dreapta si s a miscat binishor,mi a placut de el,ar putea fi si el o solutie..

Laur_Farul
23rd February 2007, 11:41
Cosmin Tilincă, „rechin“ cu acte în regulă



Fotbalistul clujean de 29 de ani a semnat, miercuri seară, un contract până la finele campionatului cu FC Farul. Prezentat, ieri, de club, într-o conferință de presă, Tilincă a spus că speră să joace cât mai bine pentru „rechini“ și să bată în deplasare CFR Cluj, echipa de la care a venit, drept răsplată pentru modul în care a fost tratat de ardeleni.



„De ieri (n.n. - miercuri), sunt «rechin» cu acte în regulă“, au fost primele cuvinte ale lui Tilincă la întâlnirea cu ziariștii. Jucătorul nu și-a propus un număr de goluri la Farul. A venit în primul rând să joace și să o facă cât mai bine. Ar dori ca publicul constănțean să-i scandeze supranumele, „Tiligol“, dar, în primul rând, ține să pună umărul la îndeplinirea obiectivului echipei. Tilincă este de părere că, „dacă vom fi o familie și vom trage toți în aceeași direcție“, Farul va avea succes în meciurile cu formațiile mari care vor veni la Constanța. „Sigur că se poate să batem Dinamo, Steaua sau Rapid. Unitatea echipei poate face minuni“, a spus jucătorul, care va evolua pe ce post este nevoie de el. „Nu decid eu unde și cum o să joc“, a arătat Cosmin, care a explicat și de ce a ales Farul dintre ofertele pe care le-a avut: „De când am fost anunțat că nu mai intru în vederile antrenorului Bergodi, au studiat tot felul de variante. Au fost oferte foarte multe, dar, până la urmă, am ales să vin la Constanța. Oficialii Farului au insistat foarte mult pentru aducerea mea și au fost oameni de cuvânt. Ceea ce am vorbit s-a respectat“. Întrucât CFR Cluj nu l-a tratat foarte bine în ultimul timp („am fost neglijat, ei au plecat în Cipru, iar eu am rămas acasă, pregătindu-mă cu un preparator personal“), Cosmin are și o altă mare dorință: să-i bată pe ardeleni în deplasare.



Panduru are încredere în el

„Ne pare bine că a venit la noi Cosmin Tilincă“, a declarat căpitanul Farului, Mihai Guriță. Mulțumit este și antrenorul principal Basarab Panduru. „Cosmin e un jucător pe care l-am dorit, a confirmat în prima ligă. Am mare încredere în el și sper să ne ajute. Dar trebuie să vedem dacă ne putem baza repede pe el, pentru că nu prea s-a pregătit“, a punctat Panduru. În sistemul tactic interpretat de Farul, antrenorul crede că Tilincă va juca mijlocaș, cum evolua și la Cluj. „Nu e o mare schimbare. Am și vorbit cu el, explicându-i care-i va fi rolul în teren“, a spus Panduru.

tchibos
15th March 2007, 13:14
Dupa ce s-a realizat imprumutul, fanii vor sa stie daca se va realiza transferul definitiv din vara. Puteti vedea ce raspunde Tilinca referitor la subiect si nu numai, aici, in pagina de sport (http://www.cugetliber.ro/ziar/ziar1.html)

ps: fanul suparat este DiabLo de pe OLS. MIe nu mi-a mers chatul, nu stiu ce flash trebuia sa am instalat si nu aveam, asa ca nu am putut sa il intreb decat indirect, prin intermediul lui DiabLo. Intrebare de mai jos a fost insa conceptie proprie :)

Un fan supărat: „De ce ai dat gol cu Steaua?“

Pe chat a intrat și un suporter al Stelei, care l-a dojenit pe Tiligol: „De ce ai dat gol cu Steaua?“. „Pentru că asta îmi e meseria“, a răspuns faristul.

... deci nu e constantean, fanul suparat :D