PDA

View Full Version : Cel mai mare jucator din istoria fotbalului



Lordul
1st February 2007, 19:59
Va inivit sa alegem cel mai bun din istorie : :D :)

kain
1st February 2007, 20:28
Am votat Maradona, e mai po****r, ca Pele..

Sasuke Uchiha
1st February 2007, 21:15
toti sunt buni, nu e unul cel mai mare

Bogdy LFC
1st February 2007, 21:20
Pele = GERRARD + Lampard + Ronaldinho

O combinatie din aia 3:)

TheIceMan
1st February 2007, 21:25
Am votat altul pentu ca ai omis, IMHO, doi foarte mai jucatori din poll:
Eric Cantona si George Best.
Si ai pus alti doi care nu prea au ce cauta acolo, Antoni Zubizaretta si Mario Zagallo

Lordul
1st February 2007, 21:36
The Ice Man am inteles ; intr-adevar scoate-l pe zubizaretta din poll si baga-l in locul sau pe george best ; da cine-i IMHO?

RedStar
1st February 2007, 21:50
The Ice Man am inteles ; intr-adevar scoate-l pe zubizaretta din poll si baga-l in locul sau pe george best ; da cine-i IMHO?

:headbang:

Si mai faci si poll...

TheIceMan
1st February 2007, 21:50
The Ice Man am inteles ; intr-adevar scoate-l pe zubizaretta din poll si baga-l in locul sau pe george best ;

Sorry, nu-s moderator aici.


da cine-i IMHO?

A doua oara pe ziua de azi :happy

vezi aici:
http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?p=1064918#post1064918

Lordul
1st February 2007, 21:59
sorrry am inteles credeam ca-i vreyb juc ceva

Lavinia
6th February 2007, 00:34
Pele!!!

rocky_da_pebble
8th February 2007, 13:34
Pele e clar cel mai bun dar trebuia sa fie si Goerge Best acolo in poll. E in top 5. Uite un clip cu Pele : http://www.youtube.com/watch?v=KFgkzOSBA2s

CrisS
8th February 2007, 14:14
Michel Platini :D

razwan_vs
8th February 2007, 15:27
pele :ok:

delaparis
8th February 2007, 15:39
Pele :ok:

Apropos de ce Zidane nu e in poll ? :D

Bumbescu
8th February 2007, 15:48
Greu de spus....as vota Cruyff, dar tinand cont ca nu l-am prea vazut live o sa zic Maradona.

delaparis
8th February 2007, 15:58
Cruiff ... da excelent si el :ok:

Un fel de Augustin :D

Laur_Farul
8th February 2007, 17:40
Interesant thread dar daca bagai alegere multipla la poll era perfect, parerea mea, PELE CEL MAI MARE JUCATOR, Respect :ok: !

dardar_3
8th February 2007, 17:42
Van Basten:ok:

Lavinia
8th February 2007, 17:45
ar fi fost ideal sa fie alegere multipla dar tinand cont k e vorba de CEL mai bun jucator...

Balaci
8th February 2007, 17:49
E greu de spus,nu poti compara jucatori din diferite perioade.Totusi merg pe mana lui Maradona,avea ceva chiar genial,plus traseul carierei,foarte interesant!

TheIceMan
8th February 2007, 17:51
George Best

- Diego Maradona has frequently named Best as his all-time favourite player and Pelé once stated that Best was the best player he ever saw play. He also named him as one of the 125 best living footballers in his 2004 FIFA 100 list.

- Of the many tributes left to George near his hospital bed, one was a signed football which read: "From the second best player in the world". It was signed by Pelé, the man many people consider to be the greatest player ever to play the game.

- "Pelé called me the greatest footballer in the world. That is the ultimate salute to my life."

- For the first anniversary of his death, Ulster Bank issued one million commemorative five pound notes. [2]The notes were sold out in three days.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/6/6d/Bestfiver.jpg

sursa:
http://en.wikipedia.org/wiki/George_Best

Lavinia
8th February 2007, 17:53
"Pelé called me the greatest footballer in the world. That is the ultimate salute to my life."
si asta zice iar multe de valoarea lui Pele

Hai Romania
11th February 2007, 16:16
l-ati uitat pe Zidane(maestrul).Nu se compara cu nimeni.
Pele nu e cel mai bun fiindca atunci echipele nu aveau tactica(fugeau ca oile dupa minge)iar el era oaia neagra care se deosebea de toti!
Maradona?Campion la bataie si la dat goluri cu mana!
Platini?Nu l-am vazut dar adevarata platina a fotbalului e ZIZOU

Lavinia
12th February 2007, 20:35
zidane e bun dar nu cel mai bun...oricum e mai bun decat unii d prin poll...

Luis Garcia10
12th February 2007, 20:42
Koller e cel mai mare jucator din istoria fotbalului! :happy :happy :happy

Lavinia
12th February 2007, 20:43
:happy...pey e;)

rocky_da_pebble
13th February 2007, 22:01
Stiu despre faza ca George Best a fost numit si de Pele si de Maradona cel mai bun din istorie dar tineti cont de circumstante: omul era pe moarte! Atunci ii zici orice numai sa stii se va stinge cu sufletul impacat. In continuare zic ca Pele este incontestabil cel mai bun (clipul de 10min de pe www.youtube.com este relevant) urmat de Maradona si Best (amandoi pe locul 2). Apoi restul lumi la o distanta considerabila: Zidane, Cruyff, van Basten, Hagi, Eusebio etc ... Messi! :D

@Hai Romania: intr'adevar pe vremea lui Pele echipele nu prea aveau tactica. Oricum fiecare jucator in parte se apara si incerca sa deposedeze jucatorul advers fie corect fie prin fault (jocul era lasat mai liberi iar obstructiile mai rar sanctionate). Lui Pele chiar nu reuseau sa ii fure mingea. Si sa nu uitam ce terenuri eraui.. nu mochetele din zilele noastre! :(

rapidashul
13th February 2007, 22:25
Indiscutabil MARADONA :D

Lordul
14th February 2007, 14:42
Aa cum era de asteptat lupta intre cei doi monstri sacri ai fotbalului : Pele (Edson Arantes do Nascimento ) si ,,El Pibe d;Oro " sau ,,Butoiasul atomic " Diego Armando Maradona

Alberto
14th February 2007, 17:10
Pele fara discutie...;)

07Ex
21st February 2007, 04:57
Pele!

Lordul
6th March 2007, 18:15
Asa cum era de asteptat pana in prezent :
1.Pele (Edson Arantes do Nascimento )
2.Maradona
3.Johann Cruiff
4.George Best ,Z.Zidane ,E.Cantona
5.Gheorghe Hagi ,M.Platini
Conform votului vostru

Cappone
10th March 2007, 23:55
dupa parerea mea maradona!

Sergiu
13th March 2007, 00:08
Del Piero.
Poate ca sunt si subiectiv.

Lordul
13th March 2007, 16:00
Del Piero.
Poate ca sunt si subiectiv.

ce gluma buna ; multumim pt informatie :happy

Sergiu
13th March 2007, 20:37
Nu inteleg ce e de ras.

E campion mondial, vice campion european, are 7(5) titluri de campion in Italia, Champions League plus inca 3 finale, de 2 ori golgheter in Champions League.
A fost votat cel mai bun atacant din Champions League.

A inventat un tip de sut, a marcat goluri senzationale ca cel din 2003 cu Real sau cel din 2005 cu Milan pe San Siro.

Ce mai pentru mine el e cel mai mare jucator.

Apoi pe locul 2 in clasamentul meu este Fillippo Inzaghi, iar pe 3 este Zinedine Zidane.

Mario Di Lazi
13th March 2007, 20:43
RIVALDO - a avut doar ghinionul să joace la Barca și Milan când aceste 2 echipe erau foarte slabe ...

iuli
15th March 2007, 11:28
finu` radoi :happy :happy :happy

chiar ma mir ca nu a venit vreun "fanatic" sa il zica pe finu`













PS. Maradona IMO

dardar_3
15th March 2007, 11:46
RIVALDO - a avut doar ghinionul să joace la Barca și Milan când aceste 2 echipe erau foarte slabe ...

Nenea... daca tu zici ca Milan a fost slaba in momentul in care a venit Rivaldo la Milan te inseli...

Sa-ti reamintesc seara magica de pe Old Traford...:D...?...

PS: Mie imi pare rau ca a existat Ancelotti care nu prea a stiut sa il foloseasca pe Rivaldo cum trebuie...:( ....

Eu cred ca nu exista cel mai mare jucator de fotbal al tuturor timpurilor pentru ca e diferenta de la cer la pamant intre fotbalul jucat in anii 30... in anii 70... in anii 90 ... si in fotbalul actual...:ok:

Iulian Lazialu
29th March 2007, 20:46
Nenea... daca tu zici ca Milan a fost slaba in momentul in care a venit Rivaldo la Milan te inseli...

Sa-ti reamintesc seara magica de pe Old Traford...:D...?...

PS: Mie imi pare rau ca a existat Ancelotti care nu prea a stiut sa il foloseasca pe Rivaldo cum trebuie...:( ....

Eu cred ca nu exista cel mai mare jucator de fotbal al tuturor timpurilor pentru ca e diferenta de la cer la pamant intre fotbalul jucat in anii 30... in anii 70... in anii 90 ... si in fotbalul actual...:ok:

adevarat,singurul lucru care ii diferentiaza pe jucatori sunt faze de genu:determinare,pasiune,caracter
aici cred ca Franz Beckenbauer a fost jucatorul care a pus cel mai mult suflet

georg40
29th March 2007, 21:19
Nu e pe lista. Cred ca este cehul Jan Koller de la AS Monaco cu 2,02 m !

stelistul23
16th April 2007, 19:55
pele este cel mai tare

stelistul23
16th April 2007, 19:55
.....

Lavinia
21st April 2007, 15:25
ma mir ca nu l'a votat nimeni pe Stoickov:ras-plans:

Tiby4all
21st April 2007, 15:45
Pe vremea lui Pele fotbalul era foarte slab si el era foarte bun ...insa pe langa Maradona ...

Lavinia
21st April 2007, 15:50
mie argumentu asta mi se pare putin deplasat...fotbalul era altfel..dar si jucatorii...asa si maradona daca ar juca acum poate nu ar mai fi ce a fost...un jucator trebuie evaluat in functie de vremea in care a jucat si nu comparat cu alte timpuri...oricum,un lucru e clar - pele nu a inscris niciun gol cu mana;)

Iaco
21st April 2007, 16:45
Am votat altul pentu ca ai omis, IMHO, doi foarte mai jucatori din poll:
Eric Cantona si George Best.
Si ai pus alti doi care nu prea au ce cauta acolo, Antoni Zubizaretta si Mario Zagallo

Cantona nu....dar george best chiar merita vedeti ce facea daca nu ati vazut

http://www.youtube.com/watch?v=nplemK3Y4ns

http://www.youtube.com/watch?v=IwRxrHdi0Ss&mode=related&search=

Lavinia
21st April 2007, 18:38
best trebuia inr'adevar pus in poll...a fost mai bun decat 3 sferturi din cei care se afla in poll
si rivaldo ar fi trebuit pus in poll

Prome
21st April 2007, 18:47
Van Basten pentru cat a jucat a aratat extrem de mult

nubian
22nd April 2007, 20:13
Pele deasupra tuturor
Dupa aia ar urma Cruiff, Eusebio, Best si Maradonna.

my 0.02$ :)

Leo
25th April 2007, 10:19
pele

fiscu
3rd May 2007, 17:30
eu cred ca maradona e cel mai mare jucator de fotbal din istorie, ajutat de faptul ca pele a evoluat intr-o perioada cand fotbalul nu era atat de mediatizat. de exemplu toata lumea stie de golul cu mana a lui maradona si de alte goluri ale acestuia dar oare cineva care e mai tanar a vazut vreun gol al lui pele...?

georg40
4th May 2007, 11:05
Sa ramanem la Pele.

Lavinia
4th May 2007, 11:26
k bine zici...nimeni nu cred sa'l egaleze vreodata:D...

Lordul
5th May 2007, 13:27
Asa cum ma asteptam Pele pe primul loc .

Lordul
29th April 2008, 15:03
Si castigatorul este...,,Perla neagra" Edosn Arantes do Nascimento sau pe scurt Pele.

Podiumul arata in felul urmator :

1.Pele
2.Maradona
3.Cruiff-Gheorghe Hagi

Sir. Eko
30th April 2008, 00:14
Sa ramanem la Pele.

sunt curios cati din cei care l-au votat pe Pele au vazut macar cateva goluri marcate de el

Andrei_23
30th April 2008, 07:59
Ce cauta Hagi in topul asta ?

Lordul
30th April 2008, 10:11
pai e unul din marii jucatori ai lumii

Thanya
6th May 2008, 21:07
Un poll f nereusit.
Daca lipsa lui Zidane i se pare cuiva normala ,desi nu ar trebui....pe cea a lui Di Stefano n-o inghit :D.
In fine...nu cred ca are nevoie de votul nostru,a primit milioane de voturi de la oameni mai indicati sa o faca.

Bine ca apare Hagi!!

rivil_amg
8th May 2008, 14:10
Alfredo di Estefano cel mai mare jucator al Real Madridului ar trebui sa fie exact in spatele lui Pele.Care este cel mai mare pt ca a adus cand nimeni nu se astepta in fotbal, acea sclipire braziliana Driblingul si placerea de a juca fotbal.

rivil_amg
8th May 2008, 14:11
Di Stefano am scris gresit sorry , si l-am uitat pe Zidane care ar trebui sa fie acolo.

teddyteddy
29th March 2009, 21:14
clar maradona,pele nu are caracter... blatter il manuieste cum vrea;)

YoMaMen
3rd May 2009, 22:52
Di Stefano la nivel de nationala n-a reusit mare lucru

JohnnyAddams
3rd May 2009, 23:46
Votat Pele, Priceless!

TeBat
10th June 2009, 15:24
nu ma pot decide intre cruyf si platini

Roddicted
10th June 2009, 16:45
eu te sfatuiesc sa alegi Pele :cool:

TeBat
11th June 2009, 23:29
pele pe langa cruyf sau zidane...mediu

Lavinia
12th June 2009, 23:53
deci tot nu inteleg cum comparati voi jucatorii astia asa... au jucat tipuri total diferite de fotbal...

TeBat
14th June 2009, 15:24
se aleg in functie de prestatia dintr-o anumita perioada

Zabriskie
16th June 2009, 18:18
poll ala Lordu'.

Ce reaq cauta Hurst, Rossi?
Zagalo, Robson, jucatori? :happy
Ce cauta portarii?

Poate editeaza cineva polul si adauga si cativa contemporani ca Zidane sau Ronaldo (originalul). Zico sau van Basten iarasi lipsesc. Daca tot e Puskas atunci sa fie si Di Stefano. Maldini sau Matthaus pt longevitate, etc...

Dansatorul_19
16th June 2009, 19:40
poll ala Lordu'.

Ce reaq cauta Hurst, Rossi?
Zagalo, Robson, jucatori? :happy
Ce cauta portarii?

Poate editeaza cineva polul si adauga si cativa contemporani ca Zidane sau Ronaldo (originalul). Zico sau van Basten iarasi lipsesc. Daca tot e Puskas atunci sa fie si Di Stefano. Maldini sau Matthaus pt longevitate, etc...

Sir Geoff Hurst este singurul jucator care a marcat 3 goluri intr-o finala de campionat mondial...

Paolo Rossi a fost golgheterul CM 1986 , f.bun jucator , celebre ramand replicile : un pantofar a spus ca-i face pantofi moca toata viata , un cofetar ca-i da prajituri moca toata viata...

Zagalo a castigat CM atat ca jucator , cat si ca antrenor..

Robson a fost un fundas de fier...

Di Stefano nu are realizari la nivel de echipa nationala....Zico si Van Basten trebuiau in poll .......la fel Matthaus si Maldini...si Zidane , ar merge si Ronaldo Luis Nazario da Lima

moty
17th June 2009, 09:38
Rossi parca a fost golgheterul CM 82.

iuli_vl
17th June 2009, 22:49
Koller e cel mai mare jucator din istoria fotbalului! :happy :happy :happy

Pantilimon e mai mare:ok: si portarul de la milan kalac e mai mare:ok:
Dupa mine cei mai buni doi fotbalisiti din lume sunt:1.Gerd Muller 2.zidane.
Apropo unde sunt in poll figo,zidane,ronaldo(grasul),Van Basten si Matthaus?

Cneazul
17th June 2009, 22:56
pele a fost un super jucator, dar ca comportament e o mizerie. In fiecare declaratie facuta de el, ataca pe cineva

Iulian.
3rd December 2012, 22:30
Votat Maradona. :yes:

Redeschis Poll-ul.
Adaugat si schimbat aproape jumatate din nume (nu figurau Messi, Zidane, Neymar, C. Ronaldo ... etc) ca sa arate ca cel de acum cateva luni cand a fost mai intai o discutie asupra celor 20 de optiuni care sa figureze in Poll.

Iulian.
22nd December 2012, 15:26
Aici nu e cu vot multiplu. Specific primii 3 in postare (optiunile mele) :

1. Maradona
2. Messi
3. Zidane

messi19
25th December 2012, 10:29
Votat Maradona. :yes:

Redeschis Poll-ul.
Adaugat si schimbat aproape jumatate din nume (nu figurau Messi, Zidane, Neymar, C. Ronaldo ... etc) ca sa arate ca cel de acum cateva luni cand a fost mai intai o discutie asupra celor 20 de optiuni care sa figureze in Poll.

Neymar....:rosu::rosu: la nici 20 de ani si fara vreo realizare. tot insisti cu el :headbang:

Iulian.
25th December 2012, 13:11
Neymar....:rosu::rosu: la nici 20 de ani si fara vreo realizare. tot insisti cu el :headbang:

Neymar face 21 de ani in februarie.
El n-a jucat in Europa, e greu sa aiba "realizari". Dar va juca in Europa ...

Poll-ul e din 1 februarie 2007 (de-acum aproape 6 ani). Peste 6 ani poate ca includerea lui Neymar in Poll nu va (mai) parea fara rost. Cred ca Neymar are un potential foarte mare. Dintre cei care au cel mult 20 de ani el este sigur pe primul loc.
Sunt multi care n-au adunat nici un vot (Eusebio de exemplu) ...

E dificil si destul de subiectiv sa faci un Poll (eu am lasat sa se discute cateva saptamani inainte de a crea Poll-ul din 2012 - care nu mai e acum - iar apoi l-am completat pe acesta)

E destul de evident ca in Poll erau suficienti 3 jucatori, sau 4 : Pele, Maradona, Zidane si Messi (in ordinea varstei). Totusi am pus mai multi .. si au fost voturi si pentru altii. (Apropo, Zidane are 0 voturi deocamdata, dar completarea Poll-ului este recenta)

===============

Se putea insa face un Poll doar cu cei 4 de mai sus.
Mai important este sa nu ne aprindem pentru un sarman Poll care poate fi ignorat ..

Pentru un alt Poll adresati-va unui SuperModerator sau Admin-ului (numai ei pot sterge un Poll) fiindca un moderator prin schimbarea optiunilor care au deja voturi inseamna ca acele voturi sunt la noua optiune (si asta nu e corect).

Dar discutii au fost destule asta-vara pentru un Poll (cu optiune multipla, iar intrebarea se referea la primii 3 fotbalisti ... Pentru asta ar trebui sters Poll-ul de aici .. deci un SuperModerator care sa faca asta).

Srdjan
25th December 2012, 13:14
Mario Gotze e peste Neymar si are 20 de ani

Iulian.
25th December 2012, 13:23
Mario Gotze e peste Neymar si are 20 de ani

E posibil si asta (dar deocamdata Neymar e mult mai cunoscut).
O idee se desprinde de aici : sa se faca Poll-ul anual. Pentru un SuperModerator nu e greu sa se stearga un Poll. Iar apoi, noi discutii pentru noul Poll :D ...

Numai ca nu stiu daca Neymar sau Gotze ii vor depasi vreodata pe cei 4 pe care i-am enumerat in postarea anterioara. Si-atunci ...

O sugestie ar fi optarea pentru : altul (specificati care, in postare pe thread) ... si apoi in Thread se poate discuta foarte mult pe tema celui mai mare jucator din istoria fotbalului ... :yes:

Srdjan
25th December 2012, 13:25
Oricum pentru mine cei mai buni 5 all-time sunt Messi,Maradona, Cruyff, Zidane si Beckenbauer. Ordinea e alaeatore.

Iulian.
25th December 2012, 13:27
Oricum pentru mine cei mai buni 5 all-time sunt Messi,Maradona, Cruyff, Zidane si Beckenbauer. Ordinea e alaeatore.

Fara Pele ?
Este (a fost) Beckenbauer mai bun decat Pele ? (Cred ca Beckenbauer n-ar fi deloc de acord cu afirmatia asta :D )

Xaviesta
25th December 2012, 13:32
Poll-ul ala e mai mult decat penibil.

Nu stiu cum naiba ii compari pe Gotze si Neymar cand ei joaca pe posturi diferite.

Dytza
25th December 2012, 13:34
Neymar, Gotze, CR sau Iniesta nu au ce cauta intr-o astfel de discutie atata timp cat ei nu sunt cei mai buni jucatori din generatia lor.

Srdjan
25th December 2012, 13:35
Am zis-o si pe threadul vechi, pentru mine Pele e cel mai overrated fotbalist.

Srdjan
25th December 2012, 13:36
Neymar, Gotze, CR sau Iniesta nu au ce cauta intr-o astfel de discutie atata timp cat ei nu sunt cei mai buni jucatori din generatia lor.

Pai nici n-am zis ca Gotze trebuie bagat in Poll, am zis doar ca ii peste Neymar

Xaviesta
25th December 2012, 13:38
Pai nici n-am zis ca Gotze trebuie bagat in Poll, am zis doar ca ii peste Neymar

De ce Gotze e peste Neymar?

Iulian.
25th December 2012, 13:39
Neymar, Gotze, CR sau Iniesta nu au ce cauta intr-o astfel de discutie atata timp cat ei nu sunt cei mai buni jucatori din generatia lor.

De-aia era mai bun Poll-ul ala de asta-vara, cu optiune multipla.
Era mai echilibrat.

Ne-am fi uitat cine sunt primii 3 in Poll ...
(Cei "de umplutura" n-ar fi deranjat deloc Poll-ul :D Cred ca nu-l deranjeaza nici acum in Poll-ul asta cu optiune unica :D )

Cristy RVD
25th December 2012, 13:39
De ce Gotze e peste Neymar?

:happy:happy

Xaviesta
25th December 2012, 13:40
:happy:happy

ha ha ha

probabil nici nu ai inteles de ce i-am pus intrebarea aia.

Iulian.
25th December 2012, 13:41
Cred ca Gotze nu e peste Neymar. Dar totusi nu-l cunosc foarte bine pe Gotze, asa ca n-am o parere categorica.
Sper sa-i vedem pe teren in acelasi meci peste 1 an jumate.

Srdjan
25th December 2012, 13:41
De ce Gotze e peste Neymar?

Asa consider eu, fiindca l-am vazut pe Gotze cum o jucat in UCl anul asta si l-am vazut si in destule meciuri din Bundesliga. Pe Neymar l-am vazut doar la nationala ce-i drept, unde nu m-a impresionat asa mult

Iulian.
25th December 2012, 13:43
Asa consider eu, fiindca l-am vazut pe Gotze cum o jucat in UCl anul asta si l-am vazut si in destule meciuri din Bundesliga. Pe Neymar l-am vazut doar la nationala ce-i drept, unde nu m-a impresionat asa mult

Poate pune Xaviesta acel clip Youtube (pe care l-a pus acum vreo 3-4 luni), daca-l gaseste ... Si poate o sa fii cu adevarat impresionat.

Xaviesta
25th December 2012, 13:49
Asa consider eu, fiindca l-am vazut pe Gotze cum o jucat in UCl anul asta si l-am vazut si in destule meciuri din Bundesliga. Pe Neymar l-am vazut doar la nationala ce-i drept, unde nu m-a impresionat asa mult

Asa.:) Asta voiam sa aud, de ce consideri tu ca e peste Neymar, pentru ca e greu sa-i compari. Au un stil total diferit si joaca pe posturi diferite. E greu sa compari un atacant care vine des la finalizare, cu un mijlocas ofensiv.


Poate pune Xaviesta acel clip Youtube (pe care l-a pus acum vreo 3-4 luni), daca-l gaseste ... Si poate o sa fii cu adevarat impresionat.

xpHxMjK1WAI

messi19
25th December 2012, 13:50
@Iulian... poate o sa ajunga. POATE!!!
intrebarea era... care e cl mai bun jucator din istorie nu??
deci, Neymar nu avea ce sa caute acuma aici. poate peste 5-6-7 ani. dar acuma nu are ce cauta in discutii.

Iulian.
25th December 2012, 13:57
@Iulian... poate o sa ajunga. POATE!!!
intrebarea era... care e cl mai bun jucator din istorie nu??
deci, Neymar nu avea ce sa caute acuma aici. poate peste 5-6-7 ani. dar acuma nu are ce cauta in discutii.

Pai de-aia am zis ca era mai bine sa votam primii 3, sau primii 5 (de ce nu ?).
Chiar si asa, 20 de optiuni (19 de fapt) par prea multe ... Dar nu ne impiedica la nimic.

Poate ca Neymar o sa ajunga odata in primii 5, cine stie ?...
In orice caz, e suficient sa vad clipul ala ca sa-mi dau seama ca Gotze n-are cum sa fie mai bun decat Neymar.

messi19
25th December 2012, 14:04
Pai de-aia am zis ca era mai bine sa votam primii 3, sau primii 5 (de ce nu ?).
Chiar si asa, 20 de optiuni (19 de fapt) par prea multe ... Dar nu ne impiedica la nimic.

Poate ca Neymar o sa ajunga odata in primii 5, cine stie ?...
In orice caz, e suficient sa vad clipul ala ca sa-mi dau seama ca Gotze n-are cum sa fie mai bun decat Neymar.

cred totusi ca in campionatul Braziliei e mult mai usor sa fii mingicar decat in Europa. Gotze momentan a dovedit destule in Europa. Neymar are aproape 21 si inca e in Brazilia, si nici acolo nu da chiar cate 100 de goluri. sa il asteptam in Europa si mai vedem. si Robinho era superman in Brazilia si de cand a venit in Europa nu a facut nimic notabil.

Xaviesta
25th December 2012, 14:06
Eu il prefer pe Neymar in locul lui Alexis in momentul asta. Vine Neymar la vara si o sa ne lamurim.;)

Iulian.
25th December 2012, 14:07
O sa-l vedem in curand si in Europa.
Tehnica aia fantastica va ramane, viteza de reactie la fel. Sa vedem eficacitatea.

messi19
25th December 2012, 16:51
tehnica, viteza... raman. dar fundasii???

Xaviesta
25th December 2012, 17:33
Iata top 100 cei mai buni fotbalisti din lume realizat de The Guardian:
1 Lionel Messi Atacant Barcelona Argentina 25
2 Cristiano Ronaldo Atacant Real Madrid Portugalia 27
3 Xavi Mijlocas Barcelona Spania 32
4 Andres Iniesta Mijlocas Barcelona Spania 28
5 Zlatan Ibrahimovic Atacant PSG Sweden 31
6 Radamel Falcao Atacant Atletico Madrid Colombia 26
7 Robin van Persie Atacant Man Utd Olanda 29
8 Andrea Pirlo Mijlocas Juventus Italia 33
9 Yaya Toure Mijlocas Man City Coasta de Files 27
10 Edinson Cavani Atacant Napoli Uruguay 25
11 Sergio Aguero Atacant Man City Argentina 24
12 Iker Casillas Portar Real Madrid Spania 31
13 Neymar Atacant Santos Brazilia 20
14 Sergio Busquets Fundas/Mijlocas Barcelona Spania 24
15 Xabi Alonso Mijlocas Real Madrid Spania 31
16 Thiago Silva Fundas PSG Brazilia 28
17 Mesut Ozil Mijlocas Real Madrid Germania 24
18 David Silva Mijlocas/Atacant Man City Spania 26
19 Bastian Schweinsteiger Mijlocas Bayern Munich Germania 28
20 Gianluigi Buffon Portar Juventus Italia 34
21 Luis Suarez Atacant Liverpool Uruguay 25
22 Sergio Ramos Fundas Real Madrid Spania 26
23 Vincent Kompany Fundas Man City Belgia 26
24 Gerard Pique Fundas Barcelona Spania 25
25 Philipp Lahm Fundas Bayern Munich Germania 29
26 Willian Mijlocas Sahtior Brazilia 24
27 Marco Reus Atacant Borussia Dortmund Germania 23
28 Franck Ribery Mijlocas Bayern Munich Franta 29
29 Manuel Neuer Portar Bayern Munich Germania 26
30 Ashley Cole Fundas Chelsea England 32
31 Wayne Rooney Atacant Man Utd England 27
32 Juan Mata Mijlocas Chelsea Spania 24
33 Thomas Muller Atacant Bayern Munich Germania 23
34 Mario Götze Mijlocas/Atacant Borussia Dortmund Germania 20
35 Karim Benzema Atacant Real Madrid Franta 24
36 Cesc Fabregas Mijlocas Barcelona Spania 25
37 Oscar Mijlocas Chelsea Brazilia 21
38 Fernandinho Mijlocas Sahtior Brazilia 27
39 Javier Mascherano Fundas/Mijlocas Barcelona Argentina 28
40 Gareth Bale Fundas Tottenham Tara Galilor 23
41 Javier Zanetti Fundas/Mijlocas Internazionale Argentina 39
42 Daniele De Rossi Mijlocas Roma Italia 29
43 Dani Alves Fundas Barcelona Brazilia 29
44 Petr Cech Portar Chelsea Cehia 30
45 Mats Hummels Fundas Borussia Dortmund Germania 24
46 Carles Puyol Fundas Barcelona Spania 34
47 Angel Di Maria Mijlocas Real Madrid Argentina 24
48 Carlos Tevez Atacant Man City Argentina 28
49 Didier Drogba Atacant Shanghai Shenhua Coasta de Files 34
50 Giorgio Chiellini Fundas Juventus Italia 28
51 Marcelo Fundas Real Madrid Brazilia 24
52 Stephan El Shaarawy Atacant Milan Italia 20
53 Toni Kroos Mijlocas Bayern Munich Germania 22
54 Samuel Eto’o Atacant Anzhi Makhachkala Camerun 31
55 Jordi Alba Fundas/Mijlocas Barcelona Spania 23
56 Mario Gomez Atacant Bayern Munich Germania 27
57 Arturo Vidal Mijlocas Juventus Chile 25
58 Eden Hazard Mijlocas Chelsea Belgia 21
59 James Rodriguez Mijlocas Porto Columbia 21
60 Marouane Fellaini Mijlocas Everton Belgia 25
61 Ramires Mijlocas Chelsea Brazilia 25
62 David Villa Atacant Barcelona Spania 31
63 Klaas Jan Huntelaar Atacant Schalke Olanda 29
64 Nemanja Vidic Fundas Man Utd Serbia 31
65 Joe Hart Portar Man City England 25
66 Arjen Robben Mijlocas/Atacant Bayern Munich Olanda 28
67 Mario Balotelli Atacant Man City Italia 22
68 Mathieu Valbuena Mijlocas Marseille Franta 28
69 Pierre-Emerick Aubameyang Atacant St Etienne Gabon 23
70 Robert Lewandowski Atacant Borussia Dortmund Poland 24
71 Hernanes Mijlocas Lazio Brazilia 27
72 Pedro Atacant Barcelona Spania 25
73 Santi Cazorla Mijlocas Arsenal Spania 28
74 Christian Eriksen Mijlocas Ajax Danemarca 20
75 Ezequiel Lavezzi Atacant PSG Argentina 27
76 Joao Moutinho Mijlocas Porto Portugalia 26
77 Mario MandŸukiæ Atacant Bayern Munich Croatia 26
78 Patrice Evra Fundas Man Utd Franta 31
79 David Luiz Fundas Chelsea Brazilia 25
80 Luka Modric Mijlocas Real Madrid Croatia 27
81 Victor Wanyama Fundas/Mijlocas Celtic Kenya 21
82 Mapou Yanga-M'Biwa Fundas Montpelier Franta 23
83 Hulk Atacant Zenit St Petersburg Brazilia 26
84 Darijo Srna Mijlocas Sahtior Croatia 30
85 Emmanuel Mayuka Atacant Southampton Zambia 22
86 John Terry Fundas Chelsea England 32
87 Kwadwo Asamoah Mijlocas Juventus Ghana 24
88 Leonardo Bonucci Fundas Juventus Italia 25
89 Javier Pastore Mijlocas PSG Argentina 23
90 Henrikh Mkhitaryan Mijlocas/Atacant Sahtior Armenia 23
91 Moussa Dembele Mijlocas Tottenham Belgia 25
92 Hatem Ben Arfa Mijlocas/Atacant Newcastle Franta 25
93 Samir Nasri Mijlocas Man City Franta 25
94 Shinji Kagawa Mijlocas Man Utd Japonia 23
95 Wesley Sneijder Mijlocas Internazionale Olanda 28
96 Pepe Fundas Real Madrid Portugalia 29
97 Marek Hamsik Mijlocas Napoli Slovacia 25
98 Javi Martinez Fundas/Mijlocas Bayern Munich Spania 24
99 Diego Forlan Atacant Internacional Uruguay 33
100 Paulinho Mijlocas Corinthians Brazilia 24

Srdjan
25th December 2012, 17:53
Nu inteleg locul lui Yaya Toure

Bogdy LFC
25th December 2012, 18:30
Nu inteleg locul lui Yaya Toure

Inseamna ca nu prea ai urmarit meciurile lui City...sau poate ai ceva personal cu el :P

Srdjan
25th December 2012, 18:32
Nu-l vad peste Casillas sau David Silva

Xaviesta
25th December 2012, 18:32
Pozitia lui Yaya e perfecta.

Altceva nu e in regula: Cesc > Gotze

Silva trebuia sa fie peste Ozil, poate si Alonso/Busquets.

Lordul
25th December 2012, 18:45
si totusi Yaya Toure in top 10 nu e un pic cam mult..nu zic ca nu e super-bun fotbalistul..dar top 10...

Dytza
25th December 2012, 19:01
Haha Willian peste Rooney, Muller peste Fabregas, Oscar peste Di Maria etc etc.

Srdjan
25th December 2012, 19:04
Hulk, peste Sneijder, Hamsik sau Pastore?

Bogdy LFC
25th December 2012, 19:20
Messi e cel mai bun al momentului...restul sunt povesti.

Clasamentul este o gluma proasta.

Sir Black
17th November 2013, 23:26
Cel mai bun jucator de atac din istorie este Messi , fara niciun dubiu. Cel mai bun fundas cred ca este Baresi , iar cel mai bun mijlocas Zidane.


Sa nu uit , cel mai bun portar cred ca este Buffon.

resita
17th November 2013, 23:40
niciodata nu se vor putea compara generatiile intre ele

simplu, in anii 70 se juca altfel de fotbal decat ce se joaca acum

iar cand citesc aberatiile unora ca messi/cl. ronado sunt d-zeu pe pamant ii rog sa-mi spuna cate meciuri de-ale lui Pele, Beckenbauer, Cruyff sau chiar Eusebio au vizionat.

In opinia mea asta este echipa ideala:

Schmeichel
Carlos Alberto
Franz Beckenbauer
Baresi
Paolo Maldini
Lothar Matthaus
Cruyff (Zidane)
Maradona (Platini / Zico/Baggio)
van Basten (Muller)
Pele
Eusebio ( Romario)

tifosi
17th November 2013, 23:51
Unde este Chiriches? Vreau sa-l votez Chiriches!!!

phife
17th November 2013, 23:57
unde este ... Ala de la rapid care valoreaza 5 miliaone. (nu stiu cum il cheama - e un copil de vreo 20 de ani) vreau sa-l votez! U

Claudiu96
18th November 2013, 00:05
Juninho deoarece este cel mai bun executant de lovituri libere si in plus a evoluat la Lyon :D

tifosi
18th November 2013, 00:08
unde este ... Ala de la RAPID care valoreaza 5 miliaone. (nu stiu cum il cheama - e un copil de vreo 20 de ani) vreau sa-l votez! U

Vezi ca nu a spus NIMENI de la Rapid ca valoreaza 5 milioane, ci chioru ala de la DigiSport l-a intrebat pe Cristescu daca pe 5 milioane de € l-ar da. :)

Srdjan
18th November 2013, 01:12
Tot timpul cand deschid threadul asta ma gandesc cumde un fotbalist care nu merita nici in TOP5 sa intre, Pele este asezat deasupra lui Maradona, Cruyff, Zidane sau Beckenbauer. Pele a depins de Garrincha la nationala tot timpul, iar la Santos hai sa fim seriosi, ce competitie exista oe atunci...

aLLiin
18th November 2013, 01:26
Cunosti bine se pare,sau asa crezi. Adecarat ca Pele a inceput sa se demodezw. Dar alea 3 titluri nu ii pot fi luate. Si eu cred ca Maradona a facut mai multe , dar poate sunt subiectiv

Cristy RVD
18th November 2013, 06:44
Sa fim seriosi, nu exista termen de comparatie intre ce a facut Maradona si ce a facut Pele :)

Johnny D
18th November 2013, 07:38
Corect, Maradona>Pele fara niciun dubiu, daca nu esti romantic si o iei rational, altfel se pot spune multe!;)

Romantic vorbind privind doar spre atacanti, d.p. meu d.v. Rivaldo e peste Pele, Eusebio si Ronaldo la un loc, dar nici macar nu e in poll!:))

Srdjan
18th November 2013, 15:54
Si Van Basten>Pele

Cristy RVD
18th November 2013, 16:23
Corect, Maradona>Pele fara niciun dubiu, daca nu esti romantic si o iei rational, altfel se pot spune multe!;)

....apoi uita-te in poll :))

messi19
18th November 2013, 16:31
Tot timpul cand deschid threadul asta ma gandesc cumde un fotbalist care nu merita nici in TOP5 sa intre, Pele este asezat deasupra lui Maradona, Cruyff, Zidane sau Beckenbauer. Pele a depins de Garrincha la nationala tot timpul, iar la Santos hai sa fim seriosi, ce competitie exista oe atunci...

care e al cincilea??:confused:

bogdan_nj
18th November 2013, 17:24
Sunt fan Barcelona de peste 20 de ani si pot spune doar ca mi-e imposibil sa cred ca Pele a fost mai bun decat Cristiano Ronaldo care efectiv caca goluri in Spania nu in Brazilia. Asta in conditiile in care sunt fan Barcelona.

Dupa mine sa spui ca Pele e cel mai bun jucator din istorie e ca si cum ai spune ca cel mai bun baschetbalist e unul care nu a jucat niciodata in NBA.

aLLiin
18th November 2013, 17:33
Cristiano Ronaldo? Ne iei la misto?
Cristy RVD, am vrut sa scriu multe nu mai multe. Greseala mea. Dar ma refeream la faptul ca Pele avea echipa mare in spate, Maradona mai putin.

Srdjan
18th November 2013, 17:54
care e al cincilea??:confused:

Van Basten, George Best, Ronaldo, Rivaldo. Daca ma uit atent sunt destui de multi peste el :)). As zice si Messi, insa vreau sa evit o noua discutie aprinsa

bogdan_nj
18th November 2013, 18:40
Cristiano Ronaldo? Ne iei la misto?
Cristy RVD, am vrut sa scriu multe nu mai multe. Greseala mea. Dar ma refeream la faptul ca Pele avea echipa mare in spate, Maradona mai putin.

Nu iau pe nimeni la misto dar Cristiano Ronaldo e o bestie care marcheaza la foc automat. Iti dai seama cate goluri ar marca daca ar juca la o echipa de top din Brazilia ? :D

miril
18th November 2013, 18:59
Nu iau pe nimeni la misto dar Cristiano Ronaldo e o bestie care marcheaza la foc automat. Iti dai seama cate goluri ar marca daca ar juca la o echipa de top din Brazilia ? :D

Poate asta te ajuta:

Pele For Brazil 113 (matches) 95 (goals) 0.84 (ratio). He has also scored 12 goals and is credited with 10 assists in 14 World Cup appearances, including 4 goals and 7 assists in 1970. Pelé shares with Uwe Seeler the achievement of being the only two footballers to have scored in four separate World Cup tournaments.

Sa vad cine mai vine cu argumente ca mai sus. Van Basten > Pele :groggy: si multe altele.

bogdan_nj
18th November 2013, 19:49
Cate goluri se marcau in medie la acele mondiale la care a marcat Pele multe goluri ? Just Fontaine a marcat o caruta de goluri intr-un mondial si nu e considerat printre cei mai buni fotbalisti din istorie pentru ca nationala nu arata valoarea unui jucator. George Weah a jucat pentru Milan pentru ca era valoros si pentru Liberia pentru ca s-a nascut acolo. Giggs nu a fost niciodata la un campionat mondial sau european dar a castigat cea mai importanta competitie de cluburi din istorie. Pele nici macar nu a jucat in Cupa Campionilor.

miril
18th November 2013, 20:09
Sa fie clar pentru toate generatiile de suporteri, castigarea CM este trofeul suprem in fotbal asa cum Jocurile Olimpice este competitia suprema a tuturor sporturilor pe care orice sportiv ar dori sa o castige. aceste competitii nu se joaca in fiecare an si de aici si argumentul solid al performantelor inalte pe o perioada lunga la competitile cele mai importante. Nu-i vina lui Pele ca pe vremea lui Cupa Campionilor nu era la fel de importanta ca acum, sunt sigur ca ar fi facut fata la orice echipa de club mare din acea vreme. Longevitatea, valoarea performantelor la nivel inalt si tehnica desavarsita il califica sa aspire la titlul de cel mai bun fotbalist al tuturor timpurilor. Ca nu-i usor sa compari epoci diferite, asta-i alta mancare de peste dar valoarea lui este acolo. Pele nu a jucat la CM din 1954, unde s-au dat cele mai multe goluri, avea doar 13 ani, iar in alt campionat mondial prolific, 1962, a jucat foarte putin, asa ca argumentul cu multe goluri nu prea tine. Weah, Best, au fost jucatori excelenti si chiar daca nu au facut parte dintr-o nationala puternica nu-i poti comapara cu Pele, Maradona si, probabil, Messi.

Srdjan
18th November 2013, 21:06
Pele juca pe vremea cand un meci cu 7 goluri in el era ceva normal, ca un 1-0 acuma, se juca cu 5-6 atacanti. Nu e un argument foarte relevant

Sir Black
18th November 2013, 21:43
De acord cu Srdjan, Pele a fost un atacant extraodinar , dar nu cel mai bun .

Cristy RVD
18th November 2013, 21:46
Sa fie clar pentru toate generatiile de suporteri, castigarea CM este trofeul suprem in fotbal asa cum Jocurile Olimpice este competitia suprema a tuturor sporturilor pe care orice sportiv ar dori sa o castige. aceste competitii nu se joaca in fiecare an si de aici si argumentul solid al performantelor inalte pe o perioada lunga la competitile cele mai importante. Nu-i vina lui Pele ca pe vremea lui Cupa Campionilor nu era la fel de importanta ca acum, sunt sigur ca ar fi facut fata la orice echipa de club mare din acea vreme. Longevitatea, valoarea performantelor la nivel inalt si tehnica desavarsita il califica sa aspire la titlul de cel mai bun fotbalist al tuturor timpurilor. Ca nu-i usor sa compari epoci diferite, asta-i alta mancare de peste dar valoarea lui este acolo. Pele nu a jucat la CM din 1954, unde s-au dat cele mai multe goluri, avea doar 13 ani, iar in alt campionat mondial prolific, 1962, a jucat foarte putin, asa ca argumentul cu multe goluri nu prea tine. Weah, Best, au fost jucatori excelenti si chiar daca nu au facut parte dintr-o nationala puternica nu-i poti comapara cu Pele, Maradona si, probabil, Messi.

Sa fim seriosi, conteaza enorm si cum ajungi sa atingi unele performante si statistici.
Sa spui ca Pele e mai bun decat Maradona e ca si cum ai spune ca un scriitor indian este mai bun decat unul american pentru ca a vandut 1 miliard de exemplare in India, iar americanul doar 900 de milioane in America. Eu asa vad situatia.

Andrei_23
18th November 2013, 22:18
Fiind mai tinar nu i-am vazut pe Pele si Maradona ca sa ma pot pronunta...si dupa filmuletele frumos montate pe youtube nu ma pot lua.

Au fost multi fotbalisti buni de-a lungul timpul fara indoiala, dar Ronaldinho s-a diferentiat prin stilul lui de toti ceilalti si pentru mine el este cel mai mare jucator din cati mi-au fost dati sa vad. :D

miril
19th November 2013, 11:56
Sa fim seriosi, conteaza enorm si cum ajungi sa atingi unele performante si statistici.
Sa spui ca Pele e mai bun decat Maradona e ca si cum ai spune ca un scriitor indian este mai bun decat unul american pentru ca a vandut 1 miliard de exemplare in India, iar americanul doar 900 de milioane in America. Eu asa vad situatia.

Cine a spus asta? Sa inteleg ca daca faci performante extraordinare la CM, patru la rand, nu se pune pentru motivul... care ar fi ala? Sa fii fost CM de pe vremuri un fel de Bollywood, iar iubitorii de fotbal din lume din acea vreme, iubitori de telenovele si dulcegarii de dragoste, in scris? Cu o astfel de comapartie nu mai ai nevoie de argumente. Unii, vad, ca vor sa stearga din memoria colectiva orice performanta fotbalistica si/sau sportiva de dinaintea... Datelor proprii de nastere, presupun. Apropo, de ce nu Salman Rushdie cu Jackie Collins? Ce zici, s-ar pune? Sa fim seriosi, astea nu sunt argumente, in schimb sunt de acord, asa si cum am mai spus, ca este greu de comparat fotbalisti din epoci diferite, dar asta nu presupune ca un Pele, un Di Stefano, un Beckenbauer, un Bobby Charlton sau un George Best, ca sa dau cateva nume, nu conteaza, nu se pun, deci trebuie scosi din ecuatia... "greucenilor". In final, ma intreb daca brazilienii au aflat ca titlurile lor la fotbal nu conteaza la fel de mult cu titlul luat de spanioli.

Johnny D
19th November 2013, 13:48
....apoi uita-te in poll :))

Ma uit si vad ca au votat mai multi romantici decat rationali!;)
Pacat ca nu l-au pus pe Rivaldo sa-l votez si eu atunci, daca se ia dupa romantism!:D



Dupa mine sa spui ca Pele e cel mai bun jucator din istorie e ca si cum ai spune ca cel mai bun baschetbalist e unul care nu a jucat niciodata in NBA.

10+:yes:Identitate cu Rod Laver cel mai bun tenisman din istorie c-a facut GS-ul de 100 de ori cand juca singur(inaintea erei Open)!:P



Cristy RVD, am vrut sa scriu multe nu mai multe. Greseala mea. Dar ma refeream la faptul ca Pele avea echipa mare in spate, Maradona mai putin.

Maradona a luat un titlu in Italia aproape de unul singur si cu asta am spus tot.
Cel mai mare jucator trebuie sa se descurce si intr-o echipa slaba, sa fie un magnific coordonator, nu doar bagator de mingi in poarta.
Trebuie sa fii tembel de-a dreptul sa zici ca Pele e peste Maradona, e ca si cum ai zice ca la snooker ca varful tacului e mai important decat restul tacului, cu un tac fara varf poti juca prost de tot dar poti juca, dar sa te vad cum lovesti tu bila doar cu varful lui!:))


Pele For Brazil 113 (matches) 95 (goals) 0.84 (ratio). He has also scored 12 goals and is credited with 10 assists in 14 World Cup appearances, including 4 goals and 7 assists in 1970. Pelé shares with Uwe Seeler the achievement of being the only two footballers to have scored in four separate World Cup tournaments.
Cel mai bun varf de tac din istorie, asta tot nu-l face nici macar cat un tac complet, imi pare rau!:rolleyes:

Johnny D
19th November 2013, 14:01
Pana si ca e cel mai bun varf de tac din istorie am dubii, adica una e sa concurezi mereu pe postav nou cum a facut-o el, alta e sa ai postav batatorit ca si altii... Daca-ar fi jucat la o echipa de rahat din Europa macar un sezon in viata lui atunci as fi putut opina de cum se descurca si pe postav mai nasol, asa... ramane un mister, deci nu poate fi confirmat!;)
Eu l-as fi bagat acolo si pe Geroge Best, dupa mine e in top 5 cei mai buni jucatori din toate timpurile, prea mult va luati dupa performantele la echipele nationale, ce dracu era sa faca bietu Geroge Best la porcaria aia de Irlanda de Nord!?:))

Just a little taste:
V5QqL-ljMoo
;)

dardar_3
19th November 2013, 14:22
Ce discutii aprinse pe-aici despre jucatori pe care multi dintre voi doar ati citit sau urmarit rezumate despre ei. :D Napoli in era lui Maradona a fost una dintre putinele echipe care a tinut piept Milanului lui van Basten insa doar atat. Titul care l-au luat napoletanii a fost unul la mustata. Era un fel de Rapid Bucuresti, reprezentand farmecul vietii muncitorilor din sud care contestau intotdeauna sistemul. Nu degeaba sunt injurati acum pe toate stadioanele, ultima isprava facand-o Juventus. :D

Pot numara pe degete meciurile care le-am vauzut cu Diego Maradona spre sfarsitul carierei. A fost un jucator foarte bun si controversat pe de-asupra. Meciul Argentinei cu Nigeria din 94 mi-a aratat un Maradona palid si sters.

MVB s-a retras la doar 29 de ani din cauza unei accidentari. Capello declara ca a fost cel mai bun fotbalist care l-a antrenat vreodata. Chiar si asa nu-l consider cel mai bun fotbalist din istorie, nici macar cea a Milanului.

Johnny D
19th November 2013, 14:24
Da bre dardarel, dar la Steoaia Cuburesti juca Van Basten, ca sa-i iei un titlu trebuia sa le ai si inca bine de tot! Prin comparatie, Rapidul cand a luat titlurile si-a cam batut joc de Steoaie, era cu 2 clase peste ca valoare, insa Napoli am indoieli mari c-a fost peste Milan vreodata atunci!;)
Era pur si simplu vorba de un jucator care ridica tot nivelul echipei, nu doar de unul care concretiza valoarea ei, diferenta dintre Maradona si van Basten!;)

Si ca sa complectez despre jucatorul de mai sus, George Best, intr-adevar doar cateva imagini s-au pastrat cu el dar eu am incercat sa aflu mult mai multe si unul din lucrurile care le-am aflat e declaratia unui om care a aflat de la bunicul sau care mergea la meciurile lu Manchester United despre valoarea fantastica a acestui nord irlandez: "Nepoate, trebuia sa fii acolo pe stadion sa crezi ce poate sa faca omu asta cu mingea!", si asta pentru ca pe vremea lui meciurile nu erau toate inregistrate ori s-au pierdut o gramada de inregistrari cu George Best din campionatul Angliei. Si sunt absolut convins ca daca acele inregistrari ne erau disponibile, el era fara probleme acolo sus in poll, inca poate chiar in partea superioara a acestuia!;)

dardar_3
19th November 2013, 14:42
Povestile astea cu vorbele bunicutului sunt la fel de amuzante precum si declaratiile de invincibilitate a Rapidului in Europa ani la rand desi n-au prins niciodata semifinalele (sic! :D). Nu vreau sa o dam in balarii pe-aici insa cert e ca Maradona a fost idol peste Argentina, in jurul Vezuviului si cam atat. Daca vrei sa vezi un jucator care trage echipa dupa el tot timpu uita-te la Zlatan. Mi se pare formidabil. Titlul care l-a luat Milan acum 2 ani e din cauza lui. Lista poate continua cu echipele unde a evoluat (mai putin Barsa unde acolo e alta mancare de peste). Si totusi n-are nici macar Balonul de Aoleu. :drak:

miril
19th November 2013, 14:49
Eu nu am optat pentru un jucator anume din motivul ca este este greu de comparat jucatori din epoci diferite. Argumentele mele in favoarea lui Pele sunt starnite de argumentele multor useri care nu l-au vazut jucand in direct, pe teren, cam greu pentru romani, sau la televizor, in viata lor dar stiu ei sigur ca este...overrated. Este, totusi, greu sa argumentezi contra, fie ca esti "romantic" sau "rational", cand Pele a fost considerat cel mai bun jucator de fotbal al acelori timpuri pe perioada 1958-1970, perioada in care a castigat cu Brazilia de trei ori titlul mondial si a marcat multe goluri plus pase de gol, in turneul final al acelor patru editii la care a participat, statistica am dat-o mai sus, turneu care avea doar 16 echipe in acea perioada. Am avut avantajul biologic, sa zic, sa-l vad la ultimele doua editii la care a participat, 1966 si 1970, in direct la televizor (Ceausescu nu apucase sa se ticnesca, inca), plus ca am vazut filme cu meciuri din editiile 1958 si 1962. Pot spune doar atat, Pele avea tot ce-si doreste un fotbalist de top, picior drept, picior stang, joc de cap, joc de combinatie, pase lungi, totul, dat totul cu o tehnica de exceptie. Ceea ce i se imputa acum, atentie, ACUM, este ca nu a jucat la o echipa de club din Europa. Ce se uita tot acum este ca acest lucru nu era considerat ca o cerinta pentru a fi declarat cel mai bun jucator al lumii caci jocul la nivel de echipa nationala era standardul. Si totusi, cu Santos Pele a castigat Cupa Intercontinentala la cluburi, de doua ori, in 1962, 1963, impotriva lui Benfica respectiv AC Milan. Si ca sa exemplificam acum cu ajutorul lui YouTube cum juca Pele, atunci, pentru nostalgici, romantici si rationali, un scurt film cu Edson Arantes do Nascimento, zis si Pele:

pjry4J8JW5s

miril
19th November 2013, 14:55
Zlatan n-a tras pe nimeni dupa el, dardar3, nici pe Juve, nici pe Inter, nici pe Milan, s-a tras doar pe el, la banuti. Un jucator magnific cu un caracter micut, micut de tot. Maradona a tras si echipa Argentinei dupa el dar si pe Napoli, o echipa care altfel nu ar fi emis pretentii. E greu ca facem aprecieri dupa...retina dar sa evitam lucrurile palpabile, obiective, rationale, cum spune JD.

Johnny D
22nd November 2013, 07:57
Lasa-l tu pe Dardarel Mirile, el inca crede ca Milanu se bate la castigarea CL si in Italia la titlu avand o revenire fantastica cu 45 de victorii la rand din vreo 20 de meciuri inca ramase de jucat!:)) Intrebarea mea e de ce n-a venit Buga de Brazilia(Dardarel stie:D) in Europa?
Santos era un fel de Real Madrid in acea perioada sau ce dracu!?:rolleyes:

miril
22nd November 2013, 09:14
Santos a fost considerata cea mai buna echipa din fotbal din lume imediat dupa epoca Real Madrid si inaintea epocii Inter, adica, aproximativ, 1960-1963. Sa nu uitam ca Real Madrid a vrut atunci sa-l cumpere pe Pele dar brazilienii au refuzat.

Johnny D
22nd November 2013, 09:59
Santos a fost considerata cea mai buna echipa din fotbal din lume imediat dupa epoca Real Madrid si inaintea epocii Inter, adica, aproximativ, 1960-1963. Sa nu uitam ca Real Madrid a vrut atunci sa-l cumpere pe Pele dar brazilienii au refuzat.
Ce le-au zis, marsh mah d-aci, ca nu e de nasul vostru!
Juma de secol mai tarziu aveau sa le faca aroganta suprema cu Neymar, pacat doar ca Barcelona nu l-a vrut pe Pele, asa brazilienii macar si-au rascumparat gresala de a nu insista pe langa clubul catalan sa-l ia inca de-atunci pe marele lor jucator!:D

DanEm7
2nd December 2013, 12:39
Zidane este cel mai bun jucator tin toate timpurile ;) .

Srdjan
2nd December 2013, 16:09
^^nu e peste Diego sau Cruyff, insa e un solid nr.3 :D

DanEm7
2nd December 2013, 19:30
Nope Zidane is the best!

Sir Black
3rd December 2013, 23:11
Ma intreb oare de ce Gelatul are doar un vot? :D

Jeleul
3rd December 2013, 23:15
Mai sa fie! Nu se poate asa ceva, dragi forumisti.

Dodel, ma intreb, unde e DOdelllllllllllllll ????

ducus
29th March 2014, 07:35
Majoritatea spun ca Pele a fost cel mai bun. Fotbalul braziian a dat lumii cele mai mari nume iar Brazilia e considerata cea mai buna echipa din lume. Nenorocirea cu echipe gen Santos, Sao Paolo, Corinthians etc. e ca nu joaca in Europa unde e cel mai valoros fotbal si financiar si ca campetitii (CL/EL) si ca nr de spectatori etc.
Cui nu i-ar fi placut sa joace Corinthians sau Santos in CL in grupa cu Real sau Barca sau United de la egal la egal?
Dar nu se poate :(
Sigur, Pele a fost cel mai bun la vremea lui. Dar a considera ca a ramas si astazi, dupa 40 de ani de cand s-a retras cel mai bun mi se pare prea mult. Sa spui ca in 40 de ani n-a aparut nici macar unul singur sa-l egaleze sa-l ignori pe Ibra sau Messi sau Ronaldo (ala original :P)...nu prea poti.
Cei mai sus numiti au avut performante cu echipa de club mult mai multe ca Santos-ul lui Pele dar si individuale (Balonul de Aur Gheata etc.).

Lordul
18th January 2015, 16:13
Pele a marcat 1201 goluri oficiale..sa vedem daca Cristiano sau Messi vor reusi sa se apropie macar de 1000 de goluri. De asemenea cu 3 Cupe Mondiale in palmares Pele a fost desemnat cel mai bun fotbalist care a jucat la un turnee final Fifa World Cup!!!

Johnny D
2nd March 2015, 09:32
Messi o sa se apropie, si nu in campionatu lu Peste Prajit...:rolleyes:


Sigur, Pele a fost cel mai bun la vremea lui.
Bine punctat, la vremea lui! Ce fotbal se joaca acum pe faza defensiva fata de ce se juca atunci, Messi nici n-avea nevoie de piciorul stang pe vremea lui Pele sa fi jucat ca si el!:)) Exagerez evident dar n-ai cum zice ca Pele a fost cel mai bun cand a jucat doar in Brazilia, unde si azi fotbalul defensiv e mult mai slab ca-n Europa, nemaivorbind de atunci cand si fotbalul european avea clase pe faza de aparare sub ce are azi... Messi poate ar fi dat 1200 de goluri pe sezon de juca in vremea aia in Brazilia!:)) Iti ajunge sa te uiti la Neymar, ii dribla pe toti ca pe ciumeti, la Barca desi are o superechipa nu poate dribla chiar ca si-n parc cum o facea-n Brazilia!

C Ronaldo e bun, dar nu e de nivelul lui Messi. E undeva maxim la Zidane, daca e si acolo.
Ronaldo se foloseste de atuuri fizice mai mult decat tehnice comparativ cu Messi; eu zic ca un jucator e mai mare cand compenseaza lipsa de fizic cu tehnica, viteza in regim de dribling, pasa, 1-2 cu coechipierii.... la toate aceste 4 capitole Messi e fara doar si poate peste C. Ronaldo.

Maradonna fara doar si poate peste C. Ronaldo in opinia mea, bine, eu cred ca Maradonna a fost si peste Pele! Dar nu pot sa zic sigur asta. Dupa mine lupta pentru cel mai bun jucator din istorie se da intre Maradonna si Messi si cred ca Messi va castiga!

Johnny D
8th July 2016, 23:18
7IBERQ9abkk

phife
8th July 2016, 23:21
exact.

delaparis
8th July 2016, 23:21
Johnny
Tu de cand citezi fosti jucatori PSG fara sa-mi ceri permisia? :D

Johnny D
9th July 2016, 00:00
Al dracu erati voi daca aveati atunci banii de-acum si nu il vindeati pe mai nimica. Barca de-atunci si mai ales din primii 2 ani de cand a venit el la club a fost o echipa de impiedicati + un geniu, nu echipa care e azi. Nu intamplator in iarna care a venit in mijlocul campionatului, echipa se batea la retrogradare, si el a dus-o in CL terminand peste Real Madrid in acel campionat.

Iago Rodrigo: "Messi and Ronaldo are hated by many people, but everybody loves Ronaldinho." Atat.

phife
9th July 2016, 00:39
dinho poate ultimul mare fotbalist cu zambetul pe buze, aplaudat nu atat pentru prestanta cat pentru ce ofera meci de meci oriunde in lume, pentru faptul ca el aduce aminte de motivele pentru care fotbalu e sportu rege.
daca ideea de fotbal frumos e pe cale de disparitie e si mai clar ca jucatorii ca el si okocha practic au disparut deja.

uneori pun semnu egal intre ronaldinho si fotbal...

Johnny D
9th July 2016, 01:23
Faza din final cand i-a dat o pasa perfecta lu Eto'o si ala a picat in cur, si de rusine nu s-a putut ridica, Ronaldinho alearga si-l ridica imediat ca si cum ar zice, nu-i nimic, mai jucam, e minunata! Altii s-ar fi enervat ca o pasa asa buna sa fie irosita total, Ronaldinho insa abia astepta sa continue. Foarte reusit video uploadat doar luna trecuta. Cu siguranta are un loc adanc in istoria fotbalului si parca prea usor l-am uitat cu aparitia asta a lu Messi si Ronaldo careia ii lipseste totusi acel fotbal total de care era capabil brazilianul.
Mai sunt o gramada de videoclipuri in care are preluari cu spatele, pase cu pieptul pe verticalizari, niste nebunii de care Messi de exemplu niciodata nu va fi capabil, si cred ca nimeni altcineva inaintea lui n-a fost.

messi19
9th July 2016, 09:49
lumea nu l-a uitat pe Dinho pt ca au aparut Messi si Ronaldo. l-au uitat pt ca el a jucat fotbal 2 ani de zile. in rest, a fost un petrecaret care mai iesea la o miuta. omul a fost extraordinar 2 ani, la Barca. la PSG avea si el sclipirile lui, dar nu a realizat nimic. dupa Barca deja nu a mai contat cariera lui.
ca a avut un potential imens, e adevarat. ca potential sigur a fost intre cei mai buni din istorie.
ca a fost unul dintre cei mai buni jucatori din istorie, in nici un caz. nu pt 2 ani de fotbal.

Clau7_D
9th July 2016, 10:26
Este cel mai bun fotbalist care a jucat pana acum pe planeta asta, fara doar si poate. Omul a castigat tot ce se putea castiga, la Barcelona si cu Brazilia, si ceea ce juca el nu o sa mai vedem prea curand.
Ca dupa perioada Barcelona nu a mai ramas la acelasi nivel...nu mai conteaza. A ales sa se distreze si nimeni nu poate sa ii reproseze nimic, e mai greu pentru un brazilian sa mai aiba motivatie dupa ce a luat toate trofeele.
Deci topul e asa:
1. Ronaldinho
2. Altii
:D

delaparis
10th July 2016, 00:05
la PSG avea si el sclipirile lui, dar nu a realizat nimic.

Nu a realizat nimic deoarece a avut un antrenor idiot, Fernandez. Il punea rezerva crezand ca astfel va intra si va ucide meciul de fiecare data. Jucatorul si-a pierdut increderea in club si motivatia sa faca performanta deci s-a hotarat sa plece cat de curand posibil. Intre timp a profitat de viata si bani noptile la Paris :cool:

El Pistolero
10th July 2016, 10:18
Ronaldinho a fost genial, aveam senzația de fiecare data când are mingea ca se duce cu ea pana în poarta. Chiar dacă era pe-o panta descendenta, atunci la venirea lui Pep la Barca, cred ca trebuia păstrat și putea sa mai joace la cel mai înalt nivel încă vreo 2 ani. Acolo s-a terminat cariera lui din păcate.

Xaviesta
10th July 2016, 16:11
lumea nu l-a uitat pe Dinho pt ca au aparut Messi si Ronaldo. l-au uitat pt ca el a jucat fotbal 2 ani de zile. in rest, a fost un petrecaret care mai iesea la o miuta. omul a fost extraordinar 2 ani, la Barca. la PSG avea si el sclipirile lui, dar nu a realizat nimic. dupa Barca deja nu a mai contat cariera lui.
ca a avut un potential imens, e adevarat. ca potential sigur a fost intre cei mai buni din istorie.
ca a fost unul dintre cei mai buni jucatori din istorie, in nici un caz. nu pt 2 ani de fotbal.

This. Si sa nu uitam ca omul petrecea prin cluburi mult prea des. Intr-o zi l-au gasit mort de beat si nu a venit la antrenament, a fost groasa, si ca sa nu existe vreun scandal, au spus la presa ca a era accidentat si se recupera in sala de forta. Scrie si in biografia lui Pep.

Ca spectacol da, poate e nr.1. Dar ca eficienta nu se apropie nimeni de Messi. Si eu asta prefer, un jucator eficient care sa dea totul pentru echipa 10-15 ani, nu un betivan care joaca la maxim 3 ani, chiar daca face mai mult spectacol.

Johnny D
10th July 2016, 16:56
Xaviestule, Messi19ule, esentele tari se consuma repede.
Stelele supergigant, cele mai mari au durata de viata cea mai scazuta, se consuma cel mai repede dar pe scurta lor durata dau mai multa lumina de miliarde de ori decat stelele gigant, cele cu o clasa mai mici decat ele. La fel si marii scriitori, poeti sau marile genialitati ale lumii au trait mai putin decat oamenii de rand tocmai pentru ca genialitatea e un motor ce consuma tot ansamblul mult mai rapid. ;)

Voi ganditi din perspectiva materiala, da, pentru Barca a fost Messi de 5 ori mai bun cand isi va fi terminat cariera, dar pentru placerea fotbalului Ronaldinho poate nu de 5, dar de 2 ori sigur a fost mai bun, adica pentru ochiul omului amator si cunoscator de fotbal, necatalan.

SwedishMafia
10th July 2016, 18:00
INDUBITABIL: vasile maftei ! :D

Eddy DoubleD
10th July 2016, 18:57
Dupa mine lupta pentru cel mai bun jucator din istorie se da intre Maradonna si Messi si cred ca Messi va castiga!


Xaviestule, Messi19ule, esentele tari se consuma repede.
Stelele supergigant, cele mai mari au durata de viata cea mai scazuta, se consuma cel mai repede dar pe scurta lor durata dau mai multa lumina de miliarde de ori decat stelele gigant, cele cu o clasa mai mici decat ele. La fel si marii scriitori, poeti sau marile genialitati ale lumii au trait mai putin decat oamenii de rand tocmai pentru ca genialitatea e un motor ce consuma tot ansamblul mult mai rapid. ;)

Voi ganditi din perspectiva materiala, da, pentru Barca a fost Messi de 5 ori mai bun cand isi va fi terminat cariera, dar pentru placerea fotbalului Ronaldinho poate nu de 5, dar de 2 ori sigur a fost mai bun, adica pentru ochiul omului amator si cunoscator de fotbal, necatalan.

:rolleyes:

Raiden
10th July 2016, 18:59
https://www.youtube.com/watch?v=IpiND4t8U4Q

Seara in care marele Ronaldinho a fost surclasat de Zinedine Zidane. Pana la urma cine altcineva putea sa-l faca pe Ronaldinho ? :D Da, vorbim de anul 2006, cand la acea vreme Ronaldinho era considerat cel mai bun de pe planeta. Pentru mine acea prestatie a lui Zidane e cea mai buna pe care am vazut-o vreodata la un fotbalist.

messi19
10th July 2016, 19:11
Xaviestule, Messi19ule, esentele tari se consuma repede.
Stelele supergigant, cele mai mari au durata de viata cea mai scazuta, se consuma cel mai repede dar pe scurta lor durata dau mai multa lumina de miliarde de ori decat stelele gigant, cele cu o clasa mai mici decat ele. La fel si marii scriitori, poeti sau marile genialitati ale lumii au trait mai putin decat oamenii de rand tocmai pentru ca genialitatea e un motor ce consuma tot ansamblul mult mai rapid. ;)

Voi ganditi din perspectiva materiala, da, pentru Barca a fost Messi de 5 ori mai bun cand isi va fi terminat cariera, dar pentru placerea fotbalului Ronaldinho poate nu de 5, dar de 2 ori sigur a fost mai bun, adica pentru ochiul omului amator si cunoscator de fotbal, necatalan.

din tot ce am zis eu, nimic nu are legatura cu partea materiala.
pe mine nu ma intereseaza ca Messi a fost de 5 ori mai bun, pe toata cariera. nu ma intereseaza nici daca se hotaraste sa plece de la Barca. atata timp cat Barca ia banii care trebuie sa ii ia pe el, nu are decat sa faca ce vrea. pe mine ma intereseaza trofeele castigate de echipa. nu ma intereseaza ca Messi isi incheie cariera cu 12 baloane de aur.
problema e ca unii sunt orbiti de fotbalul lu Dinho si nu vor sa realizeze ca a fost un super jucator timp de doi ani si atat. el deja jucase la Barca un sezon in care fusese varza si doar avea ceva sclipiri, o data la 10 meciuri.

gandeste-te la cariera lui ca la o fata super frumoasa, dar care e proasta de bubuie. si tu tot te uiti, doamne ce frumoasa e si altu iti zice, da e proasta de bubuie. si tu totusi nu vrei sa ii recunosti prostia, ascunsa in spatele frumusetii.
asa si Dinho. juca cu zambetul pe buze, avea executii de geniu, facea meciuri memorabile. insa, per total, a fost ca o ploaie de vara, a venit si a trecut imediat.

Eddy DoubleD
10th July 2016, 19:14
gandeste-te la cariera lui ca la o fata super frumoasa, dar care e proasta de bubuie. si tu tot te uiti, doamne ce frumoasa e si altu iti zice, da e proasta de bubuie. si tu totusi nu vrei sa ii recunosti prostia, ascunsa in spatele frumusetii.
asa si Dinho. juca cu zambetul pe buze, avea executii de geniu, facea meciuri memorabile. insa, per total, a fost ca o ploaie de vara, a venit si a trecut imediat.

This:))

Lordul
10th July 2016, 19:20
INDUBITABIL: vasile maftei ! :D

postul anului :D ))))))))))))))))

Johnny D
12th July 2016, 23:38
:rolleyes:
Pai da tocmai c-am uitat de Dinho, ce-am zis in postul de la care a inceput aceasta semipolemica de acu!:))

https://www.youtube.com/watch?v=IpiND4t8U4Q
Seara in care marele Ronaldinho a fost surclasat de Zinedine Zidane. Pana la urma cine altcineva putea sa-l faca pe Ronaldinho ? :D Da, vorbim de anul 2006, cand la acea vreme Ronaldinho era considerat cel mai bun de pe planeta. Pentru mine acea prestatie a lui Zidane e cea mai buna pe care am vazut-o vreodata la un fotbalist.
Parerea ta, eu cred ca, comparativ cu Messi sau Ronaldinho, parca juca-n reluare, si pasele alea parca le-as putea da si eu.
Cred ca Xavi de exemplu facea genu asta de meci la ordinea zilei!:D Mai putin dribling-urile.

Si acum sa revenim la Messi


gandeste-te la cariera lui ca la o fata super frumoasa, dar care e proasta de bubuie. si tu tot te uiti, doamne ce frumoasa e si altu iti zice, da e proasta de bubuie. si tu totusi nu vrei sa ii recunosti prostia, ascunsa in spatele frumusetii.
asa si Dinho. juca cu zambetul pe buze, avea executii de geniu, facea meciuri memorabile. insa, per total, a fost ca o ploaie de vara, a venit si a trecut imediat.
Da, inteleg ce vrei sa spui,

kThryyD9MkQ

apropo de video-ul de mai sus:
Fire Power - 4 days ago "Messi is magic. He can dribble past any defenders just like he dribbled past jail after the tax fraud. That just shows how much of a legend he is.":))

Dante7
13th August 2016, 20:13
E greu sa compari jucatori din generatii diferite (cu atat mai mult jucatori care au evoluat pe posturi diferite)... totul e subiectiv, fotbalul era diferit. Trebuie sa tinem cont ca in trecut se intra la rupere, ritmul era mai lent dar mingea era mai grea, se juca mai mult din talent. Acum ritmul e mai alert, dar fotbalistii beneficiaza de alta pregatire (fizica, tehnica samd), alta alimentatie, alte conditii... Cred ca intr-o comparatie trecut vs prezent, trebuie sa ne gandim cum ar fi jucat cei din trecut daca ar fi avut pregatirea de azi si invers.
Cred ca cei mai buni au fost Pele, Messi, Maradona si CR. Iar cel mai talent a fost de departe Ronaldinho. Daca era la fel de serios ca Messi si CR, nu cred ca azi mai era vreo disputa cu privire la titlul de cel mai bun fotbalist din istorie.

Johnny D
1st August 2017, 22:24
S-a publicat un top intr-o revista acu mai recent cu care sa fiu sincer sunt de acord, top 5 e asa:

1. Maradona
2. Messi
3. Pele
4. Cruyff
5. Penaldo

Pe Hagi l-au pus asa la milogeala pe locu 100, ultimul loc.:))





Intrebarea care s-ar pune e "Este vorba despre o revista argentiniana?":))

acheter
25th September 2017, 19:20
Cred ca Gotze nu e peste Neymar.

Johnny D
25th September 2017, 22:17
:o:

Lordul
5th March 2018, 19:44
Pele a marcat 767 de goluri in meciuri oficiale , Cristiano Ronaldo 656 , Messi 627

Johnny D
9th March 2018, 18:19
Nu asta e factorul determinant, Maradona nu e printre ei si tot l-au pus pe locu 1. Factorul determinant pentru un astfel de jucator e cu cat creste valoarea integrala a echipei, prezenta lui in ea!

JJ
9th March 2018, 19:03
Xaviestule, Messi19ule, esentele tari se consuma repede.
Stelele supergigant, cele mai mari au durata de viata cea mai scazuta, se consuma cel mai repede dar pe scurta lor durata dau mai multa lumina de miliarde de ori decat stelele gigant, cele cu o clasa mai mici decat ele. La fel si marii scriitori, poeti sau marile genialitati ale lumii au trait mai putin decat oamenii de rand tocmai pentru ca genialitatea e un motor ce consuma tot ansamblul mult mai rapid. ;)
Aplicand argumentatia ta, imi iese Boris Becker cel bun jucator de tenis. :yeah:

Johnny D
26th September 2021, 12:29
Diego Maradona 2019 9/10 - Cel mai bun documentar de sport in opinia mea dupa Senna, si nu datorita comentariilor din el care in Senna sunt cu mult superioare, si sunt convins ca si-n alte documentare il depasesc lejer, ci datorita scenelor extrem de bine si atent realizate din viata incredibila a acestui jucator, pe care daca eu nu eram sigur, acum sunt: cel mai mare jucator de fotbal din toate timpurile.:ok:

Incredibil ce viata a avut omul asta! D10S! Cum i-a rupt kktu ala piciorul la Barcelona, bataia aia de Street Fight ce-a urmat sezonul urmator si transferul pe bani putini la un club sarac, la un oras sarac si mizer considerat fundul Italiei, o echipa cu jucatori si suporteri ca cei ai Rapidului care erau considerati mizeria Italiei, nespalatii si a facut din ei zei. Cand a venit, jur ca la cum arata echipa, nu stiu daca facea 7p in campionat, ar fi retrogradat pe ultimul loc, la distanta mare de penultimul. Dar a venit Maradona, au terminat pe 8, al 2-lea sezon pe 3 si urmatorul primul titlu din istorie in cel mai tare campionat din lume pe vremea aia unde toti jucatorii valorosi erau la Milan, Inter si Juve. Absolut incredibil./OLE/

L-am vazut azi noapte intre 1 si 3 a.m. si am ramas atat de impresionat incat am visat azi noapte ca discut cu Maradona despre viata lui incredibila, cum l-au asteptat 85000 de oameni la sosirea de la Barcelona si cum a plecat singur inapoi in Argentina cu lacrimi in ochi, dupa ce a fost suspendat un an pentru dopaj de o tara care-l ura, il considera un demon, an anti-Crist pt c-a avut tupeul sa scoata Italia din Cupa Mondiala la ea acasa ce era considerata favorita principala si sa faca din cel mai mizer oras al ei, numarul unu! Fabulos si inegalabil la toate capitolele. D10S!:lol:

.(PUNCT):cool:

Lordul
22nd December 2022, 15:38
Messi a devenit si campion mondial cu nationala Argentinei ! Putem spune ca a castigat tot ce se putea castiga

Capitanu.Burcea
22nd December 2022, 17:07
Messi e si un produs de televiziune, expus pana la saturație. E si normal sa te infecteze messimania, daca asta primesti din toate partile, de la specialisti in jetoane si creion chimic, le la tocșouri mondene. Bineinteles ca nu e cel mai mare. Lothar Matthaus, de ex, era un jucator senzational. E cel mai mare numar 10 pe care l-am vazut eu jucand ☹️ In plus, Messi nu a jucat decat in Spania. Daca l-ai scos din acvariu e fix pestele gunoier pe care nu da nimeni un ban. La psg il puneau sa stea sub zid, pe burtă, ca ultimul lăkioi. Lothar a facut Italia si Germania, Cristiano a facut Anglia, Italia si Spania. Cum sa fie Messi cel mai mare? E f bun, neindoielnic, dar nu atat de versatil ca alti mari fotbalisti. Baiatule :D Argentina a furat toate titlurile. 6-0 cu Peru, blat, altfel nu ieseau din grupa, in 78. Gol cu mana in 86, aberatiile mistice cu mano de dios. Si, astazi, cate? 5, 6 penalty-uri inventate, sa aiba sub soclu si titlul asta care, intr-adevar, il incununeaza rege (apropo, Moldovan mai bine tacea, asa s-a facut si el de căcat, ca orice balcanic incult si ingamfat) 🤣

Capitanu.Burcea
22nd December 2022, 17:19
O, scuze, un asterisc important. Zidane era Dumnezeu fata de Messi, oricum l-ai compara. Despre ce plm vorbim. Da, Zidane poate e peste Lothar 🤣. Posibil am ramas eu cu un bias, ok, de la meciurile transmise de bulgari, cand la noi era cantarea romaniei.

delaparis
22nd December 2022, 21:55
Daca Messi e cel mai bun din istorie?

Nu stiu si nici nu prea sunt de acord cu comparatiile astea inter generatii. E mai bun ca Ronaldo, e clar. In orice caz mai talentat.
E imposibil de comparat cu jucatori de acum 20-30-40-50 de ani.

Ce pot compara e ce am vazut asistand la antrenamente cu public la PSG.
Ca de fiecare data cand au venit vedete noi la PSG am fost sa asist la primul antrenament cu public. Am fost la Pastore, Zlatan, la cei doi Mbappe si Neymar, la Messi.
Eh bine, dintre toti cel care m-a impresionat cu adevarat a fost Messi. Ce face asta cu mingea la antrenament nu am vazut in viata mea. Asa am zis asta in ordine pt Pastore, Zlatan, Neymar. Dar Messi e clar peste. Asta are maini la picioare, controleaza mingea cu pasii aia mici de dribleaza si faultul. Daca face pe nebunul poate dribla toata echipa in continu pe un spatiu de 50 metri patratiČ timp de o ora. E cu totul diferit fata de ceilalti, pe cuvant. La antrenament se vede mult mai clar fata de ce se vede in meci.

Johnny D
23rd December 2022, 00:28
0. Ronaldinho
1. Messi si Maradona
:cool:

Johnny D
10th March 2023, 09:29
Mda, wishful thinking, top-ul facut de habar n-am cine arata asa:

Sursa: https://www.msn.com/en-xl/news/other/the-10-best-soccer-players-ever-ranking-in-photos/ss-AA18pNnk?ocid=msedgntp&cvid=2e72217fc8504d02b2af0f00d0a31c1f&ei=9#image=1

1. Messi - corect
2. Pele - corect
3. Maradona - corect
4. Ronaldo Cr - corect
5. Cruijff - sa zicem
6. Zinedine Zidane - ar incapea Ronaldinho lejer
7. Beckenbauer - suge pl daca ii ajunge macar la glezne lu Dinho
8. Alfredo di Stefano - cu 3 clase Dinho peste Inzaghi asta de Spania
9. Ronaldo Gaucho - corect
10. George Best - super corect, ar merita sa fie chiar mai sus

Nu ca nu as fi de acord cu cei 10, dar Ronaldinho este cel putin peste 3 dintre ei!:mda:



Acuma top-ul meu 10:

1. Messi
2. Maradona
3. Ronaldinho
4. Pele
5. Ronaldo Cr
6. George Best
7. Ronaldo Gaucho
8. Cruijff
9. Zinedine Zidane
10. Gica Hagi :cool: Daca ar fi jucat la Rapid, il mai urcam un loc, doua.:))

Capitanu.Burcea
10th March 2023, 16:01
Dupa ce ai pus mizeria aia pe primul loc mi s-a sculat in jos toroipanul. Nu merge, ma, ala pus acolo. Aici nu e vorba ca nu are trofee, dar e ceva care nu va face click peste veacuri. Ce dreacu, pai ii face vreodata sireturile lui Zidane? Numai Bayern si Germania, de-a lungul timpului, au vreo 15 mai buni ca Messi. Catalunya doar vreo 7, Italia 27, Brazikia, ă-hăăă... 😊 Platini nici nu e in top, cum plm, ma?

Johnny D
10th March 2023, 17:15
De-ala am uitat daca nu l-au pus astia.
M-am grabit sa caut al 10-lea si nu mi-a venit.
Inlocuit Hagi cu Platini si avem top 10 fara probleme, trebuie doar schimbat sistemul.

Ia fa tu un sistem (top 10) sa vedem cum ar arata.
Dar nu-l pune pe Ronaldiho sau pe George Best ultimul ca ne suparam. Si nici pe Messi ca e de porc oricum ai da-o. Adica n-ai cum sa pui pe Cry Ronaldo peste Messi oricat te-ai screme, in orice directie si ori de cate ori. Te rog frumos. Rog bun simt, nimic mai mult.

Capitanu.Burcea
12th March 2023, 16:52
i] Viata mea e aceeasi viata plictisitoare ca intotdeauna: ma antrenez, ma duc acasa, stau pe canapea, beau Mate (ceai), ma uit la fotbal. Este aceeasi viata. Dar da, sunt recunoscut mai mult, e adevarat

Sunt dintr-un oras numit La Pampa si, cu 6 luni inainte de Cupa Mondiala, eram in mijlocul aeroportului de acolo, unde o singura persoana m-a recunoscut. Asta a fost in propriul meu oras. Doar o persoana ma cunostea 😊 Dupa Cupa Mondiala m-am intors in La Pampa si ma asteptau 20 de mii de oameni in aeroport.

Deci, asta a fost o schimbare in viata [/i]

Aviz gloatelor care inca nu inteleg ca nu Messi a tras Argentina, ci baietii astia 'anonimi' pt prostăvani l-au tras pe el acolo sus. Diferenza mare fata de Maradona. Cine e baiatul de mai sus? Nu stiu, unul dintre astia: De Paul, Mac Allister, Enzo Fernandes.

PS. Nu mai fac de mult topuri. La varsta si experienta mea am trecut la nivelul urmator: le demolez 😆