PDA

View Full Version : Cele mai fiabile masini?



Elphax
1st February 2007, 14:40
Un studiu care a cuantificat problemele tehnice aparute la peste 450.000 de autoturisme cu varsta intre trei si noua ani arata ca masinile care pun cele mai putine probleme sunt produse in Japonia si Coreea de Sud.

Mazda este brandul cu cele mai fiabile autoturisme, potrivit unui studiu exhaustiv realizat de societatea Warranty Direct pe un lot de peste 450.000 de autoturisme cu vechime intre trei si noua ani din Marea Britanie si Statele Unite.

Cercetarea a luat in calcul defectiunile tehnice raportate la fiecare 100 de polite de garantie vandute proprietarilor cu masini cu varsta cuprinsa intre trei si noua ani.

Duncan McClure Fisher, managing director la Warranty Direct, apreciaza ca acesta este genul de raport pe care producatorii „ar prefera sa nu-l vedem”. Un motiv, spune el, ar fi faptul ca „informatiile prelucrate provin de la masini reale, care au facut kilometri reali”.


Mazda, Honda, Toyota si Mitsubishi ocupa primele pozitii

evz.ro
http://www.evz.ro/article.php?artid=290186


Eu chiar ma gandeam sa imi iau o mazda3 sau o corolla ...

Elphax
1st February 2007, 14:44
am uitat poza :D

Platanu
1st February 2007, 15:09
Cum domne?
Daciile sunt cele mai fiabile!:D

TheIceMan
1st February 2007, 17:39
Asa este, nu e nici o noutate, cam toata lumea este de acord ca cele mai fiabile sunt cele japoneze, pe mine ma mira primul loc luat de Mazda, ma asteptam urmatoarea ordine Toyota, Honda, Nissan.

In fine, altceva este 'fishy' cu acest top, desi se zice ca realizat pe masini din Marea Britanie si Statele Unite nici o mrca americana nu este in top, desi se recunoaste ca Lincoln (produs de Ford) si Cadillac (de la GM) sunt cam de aceeasi calitate cu segmenult de lux de la japonezi, dar evident cam scumpe pentru omul de rand. In schimb unde pierd constructorii americani este exact la clasa mica unde Toyota Corolla si Honda Civic cam au totul de spus. Deci, ma tem ca topul de fapt este doar pe masini din UK.

Apoi, topul este facut de o firma de asigurare care vinde extended warranty si topul este intocmit pe baza claims-urilor pe care ei le-au primit. Ceea ce poate fi eronat. De ex. Eu am avut o problema acum cativa ani la o masina veche, si anume se fisurase garnitura de chiuloasa, evaluarea reparatiei, cu schimbat timming belt si altele era undeva la 400 CAD, masina era cu extended warranty oferit de dealer in pretul masini. Bun, sun la firma de asigurari le expun cazul, le trimit cotatia de reparatie, ce imi raspund aia? Reparatia asta nu se acopera doar daca fac un complet rebuilt engine (adica reparatie capitala cum se numeste in Romania). Ok, zic, il intreb pe mecanic cat m-ar costa asa ceva, imi da alta cotatie cam, 1500 CAD cu piese cu manopera, pret foarte rezonabil comparativ cu alte shop-uri. Sun inapoi la asigurare aia zic ca ei nu platesc mai mult de 800 CAD la un rebuilt. No, acuma ce era sa fac? sa platesc reparatia ordinara 400$, sau sa platesc 1500$ si sa astept cand or avea aia bunavointa sa plateasca inapoi 800$. Clar am ales prima varianta. Acuma din punctul de vedere al firmei de asigurari, nu a existat claim pe tipul ala de masina, deci se poate ca in statisticile lor tipul respectiv de masina sa fie in top sus.

dj_jaxxx
1st February 2007, 17:57
Eu am o corolla din 99 si merge fara probleme :ok: Intr-adevar masinile japoneze sunt in top :ok:

Cand am facut scoala de conducere, acum cativa ani, instructorul avea tot o corolla cu 300 si ceva de mii la bord si mergea excelent. Normal trebuie schimbat uleiu la timp si dusa masina la revizii periodice :)

Hard
1st February 2007, 18:04
sa fie o reclama de promovare a masinilor asiatice in detrimentul celor germane?

Elphax
1st February 2007, 18:11
mai, deci alea germane sunt mai bune!

dar astea asiatice sunt mai fiabile ...

:lmao

Hard
1st February 2007, 18:38
si care e diferenta? fiabilitatea conteaza cel mai mult la o masina buna:)

Lordul
1st February 2007, 19:20
Honda Accord locul 1 in topuil fiabilitatii la englezi

Hard
1st February 2007, 19:24
asa e:ok:

07Ex
2nd February 2007, 16:53
Nici nu ma mira ca masinile japoneze sunt in top. Ce ma mira este faptul ca Mazda a iesit in top. Eu ma asteptam sa fie ori Honda ori Toyota.

Cat despre masinile germane ... sunt cu mult sub cele japoneze din toate punctele de vedere.

TheIceMan
2nd February 2007, 17:14
Cat despre masinile germane ... sunt cu mult sub cele japoneze din toate punctele de vedere.

Hai sa fim seriosi...

Ca sunt cotate mai slab de unii este adevarat, dar nu 'mult' mai slabe. Daca alea germane sunt mult mai slabe atunci cele frnatuzesti ori italiene unde sunt, pe ultimul loc ?

Ia uite aici masinile pe categorii, considerate de presa auto canadiana ca fiind cele mai bune, sunt destule germane in top, ce zici?

http://en.autos.sympatico.msn.ca/vehicle_guides/article.aspx?cp-documentid=635951

2006 AJAC CATEGORY WINNERS

Most Coveted Vehicle
Winner: Chevrolet Corvette Z06

Best New Alternative Power Vehicle

Winner: Honda Civic Hybride - 683.3 points
2nd place: Volkswagen Jetta TDI - 657.2 points
3rd place: Toyota Highlander Hybride - 646.6 points

Best New Economy Car

Winner: Honda Civic Sedan - 724.7 points
2nd place: Toyota Yaris - 690.2 points
3rd place: Hyundai Accent - 679.6 points

Best New Family Car (under $35,000)

Winner: Hyundai Sonata GLS - 684.8 points
2nd place: Volkswagen Passat - 652.1 points
3rd place: Ford Fusion - 639.4 points

Best New Family Car (over $35,000)

Winner: Hyundai Azera - 662.3 points
2nd place: Dodge Charger RT - 660.4 points
3rd place: BMW 3-Series Touring - 656.1 points

Best New Luxury / Prestige Car

Winner: BMW 5-Series Touring - 631.6 points
2nd place: Infiniti M45 Sport - 629.6 points
3rd place: Mercedes-Benz CLS-Class - 628.1 points

Best New Sports Sedan

Winner: BMW 3-Series - 694.0 points
2nd place: Lexus IS 250 + IS 350 - 684.8 points
3rd place: Subaru Impreza WRX - 646.1 points

Best New Sport / Performance Car

Winner: Honda Civic Si Coupe - 720.7 points
2nd place: Chevrolet Cobalt SS Supercharged - 686.2 points
3rd place: Mazda MX-5 Miata - 684.0 points

Best New Modern Muscle Car

Winner: Dodge Magnum SRT8 - 699.0 points
2nd place: Mazdaspeed6 - 697.5 points
3rd place: Chevrolet Trailblazer SS - 618.4 points

Best New Multipurpose Family Vehicle

Winner: Mazda5 - 689.0 points
2nd place: Mercedes-Benz B-Class - 679.9 points
3rd place: Subaru B9 Tribeca - 630.3 points

Best New Sport-Utility Vehicle

Winner: Mercedes-Benz M-Class - 659.0 points
2nd place: Range Rover Sport - 638.8 points
3rd place: Suzuki Grand Vitara - 637.5 points

Best New Pickup

Winner: Honda Ridgeline - 684.1 points
2nd place: Lincoln Mark LT - 637.8 points
3rd place: Dodge Ram - 633.0 points

Deci cum spuneam, in alt mesaj, la categoria masini mici stau prost americanii.

07Ex
2nd February 2007, 23:22
Ma rog, daca e sa te uiti la ce spun jurnalistii care conduc toate masinile astea noi e una, dar daca e sa te uiti la cate din masinile mai sus citate merg timp de 10-15 ani fara probleme, atunci sa vedem cine va mai fi in top.

Cat despre masinile frantuzesti si cele italienesti nu ma pot pronunta deoarece la noi nu prea vin multe. Am citit insa intr-un articol recent, dar din pacate nu-mi mai aduc aminte unde, ca Fiat ar fi cam cea mai slaba masina din vestul europei. Poate n-or fi ei chiar in coada, dar oricum bine nu stau.

TheIceMan
2nd February 2007, 23:38
Pai tot asa un amic de-al meu si-a luat acum cativa ani o Toyota Corolla second hand vro 8 ani vechime avea masina atunci, si vro 140k la bord. A dat pe ea cam $8000 CAD, foarte incantat amicul ca a luat cea mai buna masina dupa toate standardele, toate recomandarile, etc.
Dupa exact 5 zile i s-a stricat transmisia, i s-a oprit masina in mijlocul drumului, nervi pe el de numa-numa, reparatia l-a costat $3500, s-a certat cu dealerul, pana la urma el a platit numai vro $800 si restul fiind acoperit de dealer. Dupa evenimentul asta omul nu mai crede in nici un top. Dupa asta altele si altele i s-au stricat inclusiv contactul si parti electrice cica boala la masinile europene nu la japoneze, as!
Nu stiu ce sa zic, poate e un caz izolat dar daca tie ti se intampla nu dai doi bani pe toate topurile.
Honda a recunoscut, a avut un recall, la Odyssey acum cativa ani tot pentru transmisie proasta.

Pe de alta parte, cam toate masinile merg fara probleme 10-15 ani, dupa aia nu mai conteaza.
Sau mai bine zis ce intelegi prin probleme? Eu cunosc aici un electro-mecanic specializat in rebuilt alternators si starters si are din plin clienti cu Toyota si alte japoneze precum si americane, europene. Consideram un alternator dus a fi problema? Da si nu. Depinde cat de extremist vrei sa fii.
Daca consideri probleme numai cele de la motor in sine si tranmisie powertrain cum se numeste aici, atunci majoritatea masinilor nu au probleme. AM citit un review nervos undeva cineva facea harcea-parcea un Jeep ca dupa 200km i s-a ars un bec. M-a pufnit rasul, ce sa-i faci productia nu este 100% fara erori.

Eu personal am avut un '91 VW Passat, cumparat la 220k, la 12 ani vechime. Am schimbat una alta la el, intretinere normala, placute e frana, etc., dar am si avut surpriza cu garnitura de chiuloasa fisurata cum am spus mai sus. Pentru asta nu pot spune ca a fost o masina proasta. L-am dus pana la 280K fara sa imi crape transmisia, fara sa imi arda uleiul, desi toata lumea zicea ca mai mult de 1 luna nu am tine, si tot asa dintr-o luna in alta s-au facut 3 ani, pana am luat in leasing alt VW nou. Cand am pensionat-o avea masina aproape 15 ani si nici un strop de rugina.

Intretinerea uzuala, frane, timming belt, bujii, ce sa mai zic aici, m-au costat exact ca si la un Chevy Cavalier, un amic asa are, si comparam cat am cheltuit si unul si altul, si comparam cu amicul cu ginionul cu Toyota el tot timpul platea mai mult si nu la dealer, tot la shopul din colt.

Bottom line: Cum mi-au mai spus multi mecanici auto buni, cea mai fiabila masina este cea pe care o intretii cel mai bine, ca la carte. Maintenence-ul este cheia pentru a avea o masina buna.

Elphax
3rd February 2007, 10:25
deci, legat de japoneze...

am condus ieri Toyoya Camry - modelul nou, cu 27.000 de km la bord
merge excelent, arata excelent, mi-as cumpara una daca ar fi in Romania la pretul din arabia saudita - adica vreo 14-15 mii de euro ...

tuxie
5th February 2007, 13:11
Eu nu pot sa zic ca am o parere rea despre asiatice, chiar si un Hyundai Accent m-ar coafa, ca sa nu mai zic de un Primera (are votul meu pentru electronica de bord cea mai bine gandita). Acum, vorba lui elphax, sa gasim si noi masinile la preturi decente in .ro si mai discutam dupa ce avem ce testa.

pinki
5th February 2007, 14:32
mdeah, pe mine tot nu m-ar convinge sa aleg o asiatica de-asta in locul unei masini germane :D

Bumbescu
5th February 2007, 14:44
Normal, vorbeste rigoarea germana din tine:happy:

tuxie
5th February 2007, 15:12
mdeah, pe mine tot nu m-ar convinge sa aleg o asiatica de-asta in locul unei masini germane :D

Ok, ia-ti o Cobra :happy

pinki
5th February 2007, 15:19
ma fac eu mare si-mi iau A3 si sa va mai aud atunci :P

tuxie
5th February 2007, 20:44
ma fac eu mare si-mi iau A3 si sa va mai aud atunci :P

E gay, are 3 portiere.

pinki
6th February 2007, 10:26
sportback. dar e si versiunea cu 5 :P

tuxie
6th February 2007, 11:34
sportback. dar e si versiunea cu 5 :P

Bine, las' ca-mi iau eu vreun mertan mai vechiut, sa am ce baga prin gropi pana dau jos lamaile de pe parbrize :D

07Ex
10th February 2007, 04:14
Banuiesc ca e 14-15 mii de euro pentru una noua, nu pentru cea cu 27K la bord. De fapt 15 mii de euro nici nu e asa mult pentru o Camry noua.

Elphax
10th February 2007, 08:07
pai tocmai ca e f. putin ;)

Lordul
10th February 2007, 10:13
in top la americani cea mai fiabila masina este HONDA ACCORD

pytzy
10th February 2007, 10:43
The Ice Man ne poate spune sigur care este in top in US....

Datenshi
10th February 2007, 11:43
Bine, las' ca-mi iau eu vreun mertan mai vechiut, sa am ce baga prin gropi pana dau jos lamaile de pe parbrize :D


Ia-ti Cobra, mai fiabila decat aia inca nu s-a inventat. :)

Elphax
10th February 2007, 17:42
era fiabila, dar totusi, deja au trecut cam multi ani de la fabricatie...

delaparis
10th February 2007, 17:52
Depinde si unde sunt fabricate ... sunt uzine de montaj peste tot iar diferentele vin si din cauza asta.
Exemplu in Franta un model de Toyota mic , nu mai stiu, Yaris parca se numeste, e fabricat in nord langa Lille .... uzina nu e bine cotata iar masinile montate acolo sunt mai putin fiabile decat cele iesite din uzinele din Anglia spre exemplu.

La fel si cu VW Golf ... cele montate in Germania sunt mult mai fiabile decat cele din Belgia etc ...

Datenshi
10th February 2007, 17:53
Pai da, dar dupa ce s-a intamplat cu Cobra nu si-a mai dat nimeni silinta sa faca masini atat de fiabile. :D Oricum, se tine bine inca si am inteles de la fosti posesori ca e ideala pentru incepatori.

Elphax
10th February 2007, 17:59
si spatioasa ;)

TheIceMan
11th February 2007, 00:45
La fel si cu VW Golf ... cele montate in Germania sunt mult mai fiabile decat cele din Belgia etc ...

Sau Brazilia, sau Mexico sau China :) peste tot au VW fabrici, assembly plant mai exact.

Similar, Honda, Mazda, Nissan si Toyota produse in Canada/USA sunt socotite mai slabute fata de cele care vin din Japonia. Brandurile de lux de la producatorii niponi, Acura, Infinity si Lexus cam pastreaza integral productia acasa. De ex. daca esti interesat de o Honda Civic, poate mai bine pui cativa $$$ in plus si iei o Acura EL (modelul nou Acura CSX) care este exact-exact Civic, dar cu alt badge, alta locatie de asamblare finala (Japonia fata de Ontario) si o calitate mai buna.
Dar, piata dicteaza totul, Hyundai a deschis de curand un assembly plant in Alabama, USA, Toyota construieste truck-uri undeva in Baja California, Mexico, mi se pare ca chiar la Tijuana este plantul acelasi oras unde are si VW una dintre fabricile 'mexicane', la vro 20 mile de granita cu USA, California, San Diego.


The Ice Man ne poate spune sigur care este in top in US....


Well, sunt enorm de multe de spus, sunt foarte multe topuri, facute de diferite firme. Apoi totul vanzarilor arata succesul financiar si acestea diferea de la o zona la alta, si difera de topul fiabilitati.
O firma care mie mi se pare foarte serioasa, J.D. Power and Associates, http://www.jdpower.com/corporate/ produce cel mai credibil top al fiabilitati.

vezi aici:

http://www.jdpower.com/corporate/news/releases/pressrelease.asp?ID=2006082

salveaza PDF-ul asta:

http://www.jdpower.com/corporate/news/releases/pdf/2006082.pdf

week-end placut.

07Ex
14th February 2007, 02:58
Mare dreptate ai. In America de Nord la fel se poate spune de masinile VW care sunt montate in Mexic si care nu sunt la fel de bune ca cele care sunt fabricate in Germania.

georg40
14th February 2007, 10:08
Aceasta ramane o realitate.Calitatea muncii in fabricile germane este inca superioara in ciuda tehnologiei echivalente introduse si in intreprinderile din strainatate.Secretul consta in calificare ca si in controlul de calitate foarte sever.Si cu toate acestea si aci se produc greseli...(Cine nu munceste nu greseste !?)

ionut_cluj
29th March 2007, 18:59
nu ma mira deloc prezenta masinilor asiatice pe primele locuri. Totusi, pentru mine nr.1 raman masinile nordice (Saab, Volvo) si cele italeien (Alfa Romeo, Fiat, Lancia). NIMENI nu face masini mai frumoase ca italienii, punct.

07Ex
1st April 2007, 02:18
Tin sa te contrazic Ionut. Alfa Romeo este poate masina care imi place cel mai mult de la italieni, dar Fiat sa fie frumoasa nu prea cred. Sunt modele care sunt urate in draci. Fiat Uno este o cutie pe roti, Pallio arata ca un ou. Ma rog, poate nu imi plac mie si din cauza asta sunt asa de surprins ca lumea crede ca sunt frumoase.

ionut_cluj
3rd April 2007, 16:38
Tin sa te contrazic Ionut. Alfa Romeo este poate masina care imi place cel mai mult de la italieni, dar Fiat sa fie frumoasa nu prea cred. Sunt modele care sunt urate in draci. Fiat Uno este o cutie pe roti, Pallio arata ca un ou. Ma rog, poate nu imi plac mie si din cauza asta sunt asa de surprins ca lumea crede ca sunt frumoase.

Am uitat sa mentionez Lamborghini si Maserati.
Cat despre Fiat... Grande Punto arata bestial, la fel si noul Stilo. Si fie vorba intre noi, vechiul Stilo in 3 usi arata fff bine. Croma arata bine, Ulysse modelul nou, Sedici....
E clar ca sunt putin subiectiv, am condus mult timp Fiat si fratele meu are acum un Fiat Doblo XL, si imi plac mult.

abc_tase
3rd April 2007, 18:59
masinile italiene nu-mi plac, in afara de Ferrari si Lamborghini si modelul 8C Competizione de la Alfa Romeo. Preferatele mele raman masinile englezesti, in special pentru eleganta lor. La capitolul fiabilitate zic eu ca masinile japoneze conduc detasat.

trawel_farul
29th July 2007, 11:00
Toyota dupaceea restul lumii

trawel_farul
29th July 2007, 11:02
masinile italiene nu-mi plac, in afara de Ferrari si Lamborghini si modelul 8C Competizione de la Alfa Romeo. Preferatele mele raman masinile englezesti, in special pentru eleganta lor. La capitolul fiabilitate zic eu ca masinile japoneze conduc detasat.

Lamborghini nu mai este o firma italiana si englezi nu mai fabrica masini isi au vandut totul la straini

ionut_cluj
29th July 2007, 12:50
Banuiesc ca e 14-15 mii de euro pentru una noua, nu pentru cea cu 27K la bord. De fapt 15 mii de euro nici nu e asa mult pentru o Camry noua.

scuze ca ma trezesc asa tarziu.... da spune-mi si mie unde este Camry noua cu 15 mii de euro? ca imi iau 3.

07Ex
6th August 2007, 22:04
scuze ca ma trezesc asa tarziu.... da spune-mi si mie unde este Camry noua cu 15 mii de euro? ca imi iau 3.

Pai nu stiu la voi cat costa o Camry noua, dar aici este in jur de $26000 de dolari Canadieni. Asta in Euro ar fi vreo 18000. Scuze, nu sunt 15 mii dar e pe aproape.

ionut_cluj
6th August 2007, 22:45
am cautat Camry, ce mi-a placut mie era pe la 35.000 de euro, si nu foarte dotata. e o masina senzationala, teribil de frumoasa. Dar in banii astia mi-as lua Citroen C6, care e mai bine dotata la acelasi pret.

07Ex
14th August 2007, 05:42
am cautat Camry, ce mi-a placut mie era pe la 35.000 de euro, si nu foarte dotata. e o masina senzationala, teribil de frumoasa. Dar in banii astia mi-as lua Citroen C6, care e mai bine dotata la acelasi pret.

Mda, 35 de mii de euro e f. mult pentru o Camry. Citroen C6 nu-mi spune nimic deoarece aici nu se aduce asa ceva.

De fapt aici nu avem nici un fel de Citroen asa cum nu avem nici Peugeot, Renault, Fiat, Lancia, Alfa Romeo, etc.

sniperwolf1989
6th October 2007, 19:54
:)