PDA

View Full Version : Cum ati devenit progresist?



Bancaru
26th July 2005, 15:12
Un nou subiect pe care eu il consider interesant. Fiind cel care l-a inceput nu vreau sa-mi spun povestea primul, sa nu se creada ca doream sa-mi afisez atasamentul. Hehe :D
Haideti! Care incepe? Puteti sa bagati in poveste si momente impresionante pentru voi, daca au fost. Puteti sa si mintiti, dar sa o faceti frumos!

krapulax
26th July 2005, 16:36
bunicul si tatal meu m-au adus in parcul cu platani in vremuri stravechi. bunicul meu era un apropiat al clubului, nu stiu daca avea si vreo functie oficiala, ceva. cea mai indepartata amintire de acolo nu cred ca are legatura cu vreun meci- probabil venisem cu bunicul in vizita- tin minte ca era un cetatean in stare de ebrietate care tragea de steagul de corner, iar prietenii lui incercau in zadar sa-l descurajeze. primul meci de care imi aduc aminte `````` pana nu demult (cand bancaru mi-a dat un link la romanian soccer) credeam ca a fost contra stelei, pe republicii, in cupa romaniei, pierdut la 11 m. numai ca pe saitul respectiv am vazut ca acest meci nu a existat. habar n-am ce am vazut atunci.

Bancaru
26th July 2005, 17:08
Pe mine m-a dus taica-meu in Dr. Staicovici inca de cand eram prescolar. Imi amintesc tribunele acelea de lemn. Erau galbene, la un moment dat. Cred ca prima data m-am dus la stadion prin 1979, sau cam asa. Nu imi amintesc primul meci, dar imi amintesc cateva meciuri. Imi amintesc meciul de debut al lui Duna. Imi amintesc de Giron pe care il vedeam si in poarta si in spatele blocului, pentru ca eram vecini. De asemenea imi aduc aminte la un meci de Stoichita. Avea un soi de plete proletare, cum se purta atunci - chica. Lumea il banuia de blat, la meciul ala. Stiu ca il apostrofau.
Imi aduc aminte de Ene, pe vremea cand abia aparuse pe teren. Taica-meu era de parere ca promite. Si a zis: Daca asta mai pune ceva carne pe le, ajunge mare fotbalist". Pe vremea aia era o problema cu ... carnea, asa ca un hatru a spus: Pai, sa se duca ma-sa sa stea la coada la carne". Acum nu mai suna la fel, dar atunci s-a ras cu hohote. Imi mai aduc aminte de tobosar. Era unu care avea o toba si batea in ea de mama focului. Apoi mi-l aduc aminte pe Marius Pepino si pe Tavi Ursulescu cu ... maica-sa, cred. El vine si acum.
Ce nu puteam sa sufar - Flacara Moreni. Parca toate meciurile erau cu aia.

edyfcn
26th July 2005, 17:35
Interesant subiect .. Eu sunt din cta dar echipa orasului nu m`a atras niciodata .. cand am inceput sa vad fotbalul cu alti ochi decat niste oameni care alergau dupa o minge sa o bage in plasa .. am vazut pe tvr1 un concurs unde invitau portari din divizia a ii bagau in poarta in studio acolo si oamenii sunau si era o masinarie care lansa niste mingi .. Atunci l`am vazut pe vintila ... mi`a placut tare mult tipu` ptr ca nu facea nici un compromis .. se ruga prezentatoru de el sa mai lase lumea sa dea goluri .. el nimik ... am aflat ca el e jucator la fcn ... am urmarit cu mai mult interes meciuri ale nationalului si am vazut ca aveau o echipa care promite ... dupa aceea a venit acel campionat cand am pierdut titlul in ultima etapa ... totusi in acel an .. dar am avut un sentiment .. nush cum sa ma exprim ... si de atunci am devenit suporter al Nationalului ... n`am ratat in ultimii ani vreun meci al fcn pe litoral .. si am si fost de 2 ori chiar pe cotroceni (un meci cu rapid si unu cu argesu` ) sper sa vin si in toamna asta .. dak trec corigentele :P

Bancaru
26th July 2005, 17:53
Bravo! Inca unul de partea noastra. Frumos! Eu sper sa treci ... olimpiada de toamna.
Baga un vot http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?p=325325#post325325
Succes si bine ai venit printre noi!

be@
26th July 2005, 18:12
Mai se pare ca acel meci din ultima etapa cu craiova nu va putea fi uitat prea usor de catre fanii Nationalului. De atunci tin si eu cu FCN.Asta e , sunt un suporter mai nou, pana atunci nu ma interesa sportul acesta, si nu ma pot mandri ca voi, ca m-au dus rudele de mica pe Cotroceni, dar ce conteaza ?! Niciodata nu e prea tarziu, nu-i asa ?

Carlos Gambino
26th July 2005, 18:17
Niciodata nu e prea tarziu, nu-i asa ?
Pt tine e foarte tarziu ! :drak: Atat de tarziu incat va trebui sa primesti o derogare de la restul suporterilor progresisti, pt meciurile care se joaca dupa ora 19... :drak:

be@
26th July 2005, 18:19
Vai,vai , my friend, ce-am mai ras..... :evil:

Bancaru
26th July 2005, 18:59
Carlos, nu are rost sa fii malitios. Be@ este un suporter nou, dar unul foarte ambitios. Rar am vazut atata ambitie la o fata. Ma bucur ca este cu noi. Sunt convins ca ai zis asa numai ca sa o necajesti. In sufletul tau, si tu esti progresist!!!
Be@, ti-ai ales un moment frumos sa incepi sa simpatizezi Nationalul. Atunci cand ne-a fost greu. Bravo! Lasa ca o sa-ti duci tu copiii la National.

Carlos Gambino
26th July 2005, 19:15
In sufletul tau, si tu esti progresist!!!
:D :D :D

Lasa ca o sa-ti duci tu copiii la National.
Cred ca va depinde foarte mult de starea sufleteasca. Mizez ca pe unii o sa-i duca la Progresul si pe ceilalti la Poli Iasi... :drak: fifty fifty... :evil:

be@
26th July 2005, 19:21
My dear carlitos,tu ai fi bun la "Adultii spun lucruri trasnite"...Pe bune de nu...
:D

Bancaru
26th July 2005, 21:28
Primul o sa fie la National. Nu e o rusine sinici ciudat sa tii cu 2 echipe. Involuntar si voi aclamati 2 echipe. Aoleu, ce-am zis! Rasul tau, Carlos, dovedeste ca nu ma insel. Si Dark si-a dat arama pe fata.
Ia uite ca ma iau cu vorba si nu sunt on topic, tocmai eu! ON TOPIC va rog frumos. Carlos, e randul tau sa ne povestesti.

Carlos Gambino
26th July 2005, 22:17
Carlos, e randul tau sa ne povestesti.
Respect clubul Progresul, dar am o singura iubire: POLI TIMISOARA ! ;)

F|A|N|S
26th July 2005, 22:37
Eu am inceput sa ma atasez de echipa asta in momentul construirii stadionului Cotroceni. Stau in apropiere, si mergeam des prin Parcul cu Platani la vremea aceea. Din primul sezon pe Cotroceni (1994 parca...) am inceput sa merg la meciuri.

Cred ca primul meci pe care l-am vazut pe viu a fost cu GloriaBistrita prin 1993- 1994... nu imi mai amintesc exact.

Un meci memorabil pentru mine, si totodata primul meci la care am mers in "galerie" a fost cel cu FC Bruges(1-1), din toamna lui 1996. Ce atmosfera a fost, ce sperante... eram peste Steaua in campionat, si Steaua scosese pe Bruges din Liga campionilor, iar noi dadusem peste ei in UEFA. dar n-a fost sa fie... Stadionul plin, a fost si primul meci in nosturna pe Cotroceni.

Apoi cupa si campionatul pierdute in fata stelei... in primavara 1997... imi aduc aminte ca am reusit sa intru, la finala cupei, pe LiaManoliu, langa galeria stelei, si nu langa cea a Nationalului, si ma simteam super prost din cauza asta... apoi in repriza a 2-a am dat 10.000 spaga unui militian sa ma lase si pe mine sa trec dincolo, unde erau progresistii...

Prima deplasare: la Craiova, in octombrie 1998: eram un copil ,si de mult visam sa merg in deplasari. Pe atunci se ocupa mizeria de vicentiu iorgulescu de suporteri, si inchiriase 3 autocare pt noi. Bine, majoritatea celor care au venit erau platiti, dar nu stiam eu la vremea aia,.. pentru mine a fost super-tare, si sa ma ascund de parinti in acea zi.... A fost 2-0 pt bancari; Craiova era in declin, si pe o ploaie mocaneasca National a invins in banie. Imi amintesc ca am avut galerie mai mare decat ei, la ei acasa: noi aproximativ 100, ei 50. Dupa meci, autocarele noastre au fost atacate cu pietre de 5-6 fani olteni. Au fost sperte 2 geamuri. Apoi la un popas, am constatat ca o piatra lasase o urma mare la 10 centimetri sub geamul la care stateam eu... Am scapat ca prin urechile acului atunci... Piatra aia putea sa nimereasca geamul din dreptul meu, si nu stiu ce s-ar fi intamplat.

Apoi sezon dupa sezon alaturi de bancari, campionate anonime la jumatatea clasamentului, apoi meciul de la Craiova din 2002, finala de cupa din 2003... Ambele niste MARI DEZAMAGIRI...

Dupa care a venit momentul noiembrie 2003. Infiintarea grupului FANS. Impreuna cu alti cativa baieti, la fel de entuziasti ca si mine, am format primul grup ultra' de la FC NATIONAL.

De atunci a inceput un nou drum. Prezenti in toate deplasarile. Intai si pe banii culbului, de ce sa nu recunoastem, apoi, aproximativ din aprilie 2004, TOTAL INDEPENDENTI. Piedici din partea conducerii, si a altor suporteri platiti sau mult prea orgoliosi, deplasari memorabile: Galati, Bistrita de 2 ori, Alba Iulia de 2 ori, Timisoara, Pitesti, etc etc etc, prietenia dintre membrii grupului, sentimentul ca luptam pentru aceeasi cauza, eforturi, sacrificii, nopti petrecute pe tren, prin gari, amenzi, nasi jegosi, jandarmi mizerabili...

Toate astea din dragoste pentru FC NATIONAL, pentru fenomenul ultras, si pentru ceea ce reprezinta numele FANS. Am dovedit ca se poate sa te dedici si fara a cere bani in schimb, intr-o lume in care totul tinde sa fie comercializat.

Pasiunea si onoarea de a fi ultras nu se pot cumpara. Asta este cel mai important lucru pentru mine.

Cam asta este, foarte pe scurt, povestea vietii mele de suporter. Bineinteles ca sunt extrem de multe amanunte nepovestite, si sentimente traite pe care le poti doar experimenta. Va asteptam si pe voi, ceilalti suporteri bancari, sa fiti alaturi de noi macar in Bucuresti si in cateva deplasari pe an. Chiar nu e mult.

alamar
26th July 2005, 22:55
La mine vinovat a fost tata. Om trait in Giulesti la 16 Februarie si care nu a tinut nici macar o secunda cu Rapidul. In 1955 cand a promovat Progresul i-a imbratisat si asa a ramas, progresist. Nici nu mai tin minte care a fost primul meci vazut in Dr. Staicovici. Primul steag l-am confectionat in 1975 cand am jucat finala cupei Bucurestiului contra Rapidului, 2-0 pe Dinamo si apoi l-am pierdut chiar in prima etapa 1-5 cu Universitatea Craiova pe Republicii. Mi-a fost luat de niste olteni cu capsa pusa. Eram inca prea mic sa ripostez. Nu am dat inapoi nici cand am ajuns sa jucam in C. M-a intarit in schimb nedreptatea daramarii stadionului din Dr. Staicovici, cand ne-au luat tribuna a II-a si au mutat-o in Stefan cel Mare ca sa construiasca Dinamo II pentru Victoria. Nu mi-am pus niciodata problema sa-mi schimb echipa. O unica si mare dragoste...
Haaaaaaaaai Progresuuuuuuuu'

PORTOKALA_007
27th July 2005, 05:33
Asa cum declara toata lumea toti cei care continuam traditia familiei am fost dusi de parinti...DAR eu nu imi aduc aminte la ce meci am fost prima si prima data ca eram prea mic...imi amintesc doar un nene cu o tzaraitoare cu care se juca langa mine si eram intr-un parc unde jucam!!! Primul meci pe care mi-l amintesc este cel cu steaua din 1997 cand am fost prima oara de capul meu pe stadion. Imi amintesc si acum fata lu' teo stand intre stelisti la tribuna a II a si tot la acel meci aveam sa traiesc prima deceptie cu acest club!!! De atunci am lipsit la putine meciuri in comparatie cu multi dintre suporterii acestui club si singura mea dorinta este ca NATIONAL sa aiba din nou cea mai mare galerie asa cum a avut-o candva!!!

deja-vu
27th July 2005, 09:05
Si Mie Mi Se Trage Tot De La Tata. El Si Unchiul Meu Sunt Progresisti. Unchiul Meu Fiind Mai Mare Si Primul Venit In Bucuresti, L-a Luat Pe Tata La Meciuri De Pe La 17-18 Ani Si A Ramas Progresist. A Mers La Toate Meciurile Progresului In Div. A ,b Si C Din Bucuresti Pana Acum Vreo 3ani. Acum Mai Vine, Dar Nu La Toate, Din Cauza Starii De Sanatate Si A Banilor(ca Majoritatea Pensionarilor). M-am Oferit Sa-i Platesc Eu Biletele Dar Nu Accepta.
Primele Meciuri Le-am Vazut Cand Aveam Cam 4 Ani. Si Eram Foarte Patimas. Cand Castigam Eram Fericit. Cand Nu, Eram Trist Doua Zile, De Nu Se Intelegea Nimeni Cu Mine.
Am Fost La Sute De Meciuri. Recunosc Ca, Student Fiind, Am Simpatizat Cam Un An Si Cu Sportul. Era Perioada Cand Progresul Era In C Si Se Parea Ca Echipa Se Desfiinteaza: Nu Mai Aveam Bani, Jucatori , Stadion. Atunci S-au Pierdut Foarte Multi Suporteri. Erau Tot Pe Primul Loc In Inima Mea, Dar Eram Profund Dezamagit Si Am Evitat Cam Un An Sa Ma Duc La Meciuri(pe Vointa, Autobuzul Si Dracu' Mai Stie Pe Unde Nu Am Jucat) Ca Sa Nu Vad Cu Ochii Mei Dezastrul.
Merg La Toate Meciurile Din Cotroceni Impreuna Cu Fiul Meu, Care E Si El Acum Suporter Patimas, Desi Are Doar 12 Ani. Strange Bani Ca Sa-si Ia Echipament F.c.national, Desi Acesta Cost Cam 1,5 Mil.
Nu As Da Atmosfera Din Cotroceni, Cu Toate Ca Suporterii S-au Imputinat, Pentru Nimic In Lume. Daca Am Fi Avut Si Niste Performante De Varf, Nu Numai Locul 2 Sau Finalisti In Cupa, Sunt Sigur Ca Am Fi Fost Mult Mai Multi.
Ma Consolez Cu Faptul Ca Suntem O Echipa Simpatizata Cam De Toata Lumea: Si Stelistii Si Rapidistii Si Dinamovistii Nu Ne Urasc Asa Cum Se Uarasc Intre Ei.
La Meciurile Din Uefa Cu Tirana, Herenven, Psg, Stadionul A Fost Plin Si Echipa A Fost Incurajata De Mii De Oameni, Din Galeria Noastra, A Stelei, A Rapidului, A Sportului, Chiar Si A Unor Echipe Din Provincie. Asta Arata Ca Sunt Multi Potentiali Suporteri, In Conditiile Obtinerii Unor Performate Reale. Din Pacate, Cand S-a Putut, Nu S-a Vrut. Sa Speram Ca Lucrurile O Sa Se Schimbe Si O Sa Rasara Soarele Si Pe Strada Noastra.
Progresist : Un Mod De Viata.
Hai National!

Bancaru
27th July 2005, 10:54
Super interesant! De ce nu am inceput subiectul asta mai devreme? E aici cate o mica istorie. Teo, cred ca te referi la reconstructia stadionului. Si inca ceva, valabil pentru toata lumea, daca aveti si alte povestiri legate de un meci sau asa ceva, puteti sa le scrieti aici.
Mai sunt de venit!!!

alamar
27th July 2005, 12:04
Am amintiri placute sau neplacute numai de la meciurile Progesului cu Rapid sau cu Dinamo. Cu Rapid imi aduc de 2 meciuri mai interesante. Primul cand erau amandoua in B, 3-2 pe Giulesti si Progresul a promovat. Al doilea tot in Giulesti, Progresul era deja retrogradata, Rapidul tragea serios...sa moara. La pauza 1-0 pentru Progresul. Giulestiul,mormant. Dupa discutii serioase de lamurire pe linie de partid care au avut loc pe timpul pauzei in repriza a II-a incepe circul. Rapid inscrie de 5 ori, la golul 4 mingea a intrat in poarta dar pentru ca plasa era rupta a iesit afara. Arbitrul da aut de poarta, cine se repede la el sa-i explice ca a fost gol, portarul si doi fundasi de la Progresul. Urale in tribuna. Atunci m-am pupat cu niste rapidisti. Circul mare din Moscova, ce mai. Dupa doua etape Rapidul a jucat acasa cu Bacaul si a luat bataie si drumul B-ului alaturi de noi. Asa este cand ajuti niste looseri. Alt meci interesant a fost victoria cu 1-0 ( Tevi ) contra lui Dinamo pe 23 August pe o ceata deasa. Dupa meci l-au suspendat pe arbitru ca de ce nu a oprit meciul. In retur la pauza tot 1-0 ( parca tot Tevi, dupa asta la luat Dinamo ). Spume in Stefan cel Mare. Din nou munca de lamurire dar acum cu arbitrul. Prima faza de atac Dudu Georgescu sare la cap in 6 m cu cotul inainte, il loveste in gat pe portar, dar si mingea cu capul, inca doua din ofsaid si s-a terminat 4-1. Zi Dinamo si trage apa. Arbitrul Ioan Pop ( cu care am lucrat in acceasi institutie ) ne-a arbitrat intr-un meci 1-3 pe Dr.Staicovici tot cu Dinamo. Luni la servici s-a aruncat dupa el cu un ciocan si doua chei fixe de 32, iar unu Gogu Stanciu,mare progresist, a vrut sa-l bata. Dupa un timp l-au dat afara din arbitraj, pe vremea marii curatenii. Asa a fost din totdeauna, Dinamo nu ne-a batut decat cu ajutorul arbitrilor. De la meciurile cu Steaua imi aduc aminte de golul lui Duna de la mijlocul terenului,dar si atunci am pierdut (1-5). E, va placut ?
Haaaaaaaai Progresuuuuuuuu'

Bancaru
27th July 2005, 12:26
Meserie! Astea raman. Mai ales ce faze... Tipic. Cred ca daca ar sta cineva sa culeaga chestiile astea si sa scoata o carte ar avea un succes nebun. Nu numai cu ce a fost cu Progresul, ci toate meciurile trucate pe linie de partid.
Din pacate eu nu prea am amintiri in ceea ce priveste un meci anume, sau mai multe. Amintiri recente, da. Perioada in care puteam si eu sa inteleg mai bine, a fost cea in care se facea tot posibilul ca sa disparem. Asa se face ca ma mai duceam la meciuri cu tata pe Vointa sau Rocar, pe unde naiba mai jucam. Imi aduc aminte de mistoul care se facea pe seama noastra, atunci cand echipa intrase sub patronajul intreprinderii IMUC, mi se pare ca a fost o fuziune - Soimii IMUC.
Imi mai aduc aminte de mustaria de la Razoare, poate mai stiti careva de ea. Ieseam cu tata de la meci pe la ora 12 - 13. Noi stateam in Drumul Taberei. Ieseam prin Tzacalie, traversam pe langa Academia Militatara si apoi la Razoare, spre biserica in statia de masina. Pe vremea aia, acolo unde azi e loc viran, ciori si mormane de zapada murdara iarna, pe atunci erau vile sanatoase. Ei bine, la una in curte era o mustarie. Mereu aveau must rece. Ce bine era vara acolo. Eram si eu cu barbatii, ca mai erau din cei care ieseau de la meci. Facea ce facea taica-meu si tot de Mateianu incepea sa-mi povesteasca. Avea o slabiciune pentru el, pe care nu a pierdut-o niciodata. Cu cateva luni inainte sa se prapadeasca i-a facut cateva vizite si l-a ajutat cu ceva medicamente. Imi spunea ca Mateianu era jucatorul care putea sa tina o echipa in spate, iar eu imi imaginam, cu uimire ce-i drept, cum naiba tinea ala 10 jucatori in spinare!!! Eu o luam literalmente. Imi povestea si de alti jucatori mari: Ulise, Sobolanul, Mandru, Tevi, etc.
Mai e de povestit, oricum... Ii astept pe cei cu multa "experienta".

miril
27th July 2005, 12:56
Are putin crampa...scriitorului. Sa se faca de...weekend.

Bancaru
27th July 2005, 13:30
Sunt convins ca asteptarea va fi pe masura povestirii. Adica va merita. Pe langa prima experienta asteptam ca si palmaresul dobandit sa fie etalat. Desi nu e singurul care mai trebuie sa vina scriitorul s-a simtit vizat. Sa scape de crampa pentru ca stiu ce-i poate pielea... pardon, pana.

krapulax
27th July 2005, 14:34
mustaria de la razoare.... hehe, o tin minte, era si o frizerie alaturi. au fost rase in toamna 1988.
povesti cu moreni: cred ca in 85, spre sfarsitul sezonului, jucam cu ei. noi rataseram promovarea, ei erau in galeata. ne intalnim cu un tip care lucra la echipa (persoana importanta...) si ne zice "ati venit degeaba, ca e blat". am tot sperat ca n-o fi, mai ales ca victor ene a dat gol. pana la urma, au egalat morenarii cu chiu cu vai, in huiduielile tribunei. cateva luni mai apoi, inceputul noului campionat. morenii- pretentii mari de data asta, trageau la locul 1. lume- balamuc. am batut atunci cu 1-0, gol cristi nita in minutul 90. bineinteles, toata lumea comenta in directia "uite, daca i-ati ajutat asta vara, acu vor sa va bata". golul a fost foarte contestat de morenari (era mihaescu la ei, tin minte cum radea cand igna a dat fault la o simulare a lui). nu prea pricepea nimeni ce au vrut- offside, hent, fault in atac. pana la urma ne-am lamurit luni (fusese fault cica), a aparut in sportul articolul "frumoasa impresie lasata de oaspeti", semnat de un ziarist celebru, care nu ne-a iubit nicicand.

alamar
27th July 2005, 15:00
Hai sa povestesc altceva. Tot despre Progresul dar din alt sport. Echipa de baschet feminin era pe locul doi (campioana era marea echipa a Universitatii din Cluj). Echipa Rapidului pe ultimul loc pica in B. Primar al Bucurestiului, Barbu Petrescu. Asta pe langa faptul ca era ruda cu cabinetul 2 mai era si rapidist. Se anunta fuziunea si tot lotul bancar trece la Rapid. Numele echipei tot Rapid.Trece anul si Rapidul cu acelasi lot cu care Progresul devenise vicecampioana pica in B. Asta apropo de looseri.

Bancaru
27th July 2005, 18:11
Ceva era putred la Rapid. Chiar si la baschet. Adevarul este ca la noi s-au ridicat multi sportivi, nu numai fotbalisti. Unul mare rau - Nastase. La noi a invatat. Ma-sa, cred, era femeie de serviciu la noi. Sau taica-su era ingrijitor ceva. Oricum, omul nu a zis ca erau profesori.
@Kra****x, eu in 1988 abia incepusem liceul. Tot atunci incepuse si daramarea sistematica a multe zone din Cotroceni - Razoare, apoi Berzei, Xenopol, ... ma rog, zona aia cu terenurile de tenis si vis-a-vis spre facultatea de sport. La Razoare, pe colt era o casa neagra, o vila puternica. Nu vroia sa cada. Atunci am vazut prima data macara d'aia cu biloi. Agitau biloiul si loveau in casa aia saraca. Mi s-a parut extraordinar de trist. Au dovedit-o pana la urma. Si cat au daramat si spre 13 septembrie si la Podul Izvor. In 1983. Din 1980 a inceput cretinul sa rada. Acolo era floarea progresista. Cu ocazia asta bunica mea a fost mutata la bloc de la casa in care au stat, la 10 minute de stadionul Cotroceni, casa in care o perioada au stat si ai mei cu sora mea. Eu nu eram nascut. Prapad.
Imi aduc aminte de meciul cu cantec cu Moreniul. Nita, asta, era unu mic de statura si al naibii, cu par mai lungut, peste urechi. Imi aduc aminte ca atunci am mancat prima data seminte la meci. Eu le-am facut (adica prajit). :D Apoi m-am lasat de sportul asta. Dar vazandu-i pe aia mari de pe langa mine, m-am gandit sa-i fac o surpriza tatei. Nu stiu ce o fi gandit atunci... De obicei ne luam, iarna, ceai cald in termos. Imi aduc aminte ca intr-o iarna imi inghetasera atat de tare picioarele de nu le mai simteam. Aveam niste pantaloni gri din material sintetic fara... izmene, iar afara cred ca erau minus 15 grade. Am murit de frig. Cred ca o alta chestie specifica suporterilor progresului sunt pernutele. La noi, in ziua de azi, nu prea mai sunt pernute. Noroc ca are Nationalul de vanzare la magazin. Aveam pernuta pentru tribunele alea.

L.B.
30th July 2005, 03:03
Eu sunt din Sibiu.Primul meci pe viu a fost FC Inter Sibiu -Otelul 1-1,insa eram mult prea mic pentru a intelege cu ce se mananca sportul asta.In 97 pot spune ca am deschis ochii...Sibiul avea o echipa care urma se sa desfiinteze,urmand o perioada destul de lunga in care Sibiul nu a avut echipa nici in B. Am vazut la televizor un meci al lui FC National in cupa Uefa mi-a placut evolutia bancarilor si am ales Fc National.Am inceput sa scriu toate rezultatele in campionat ale lui Fc National. Eram considerat un 'ciudat'(cum toate lumea tine cu steaua, dinamo, rapid si eu tin cu FC National).Am trait clipe fericite si mai putin alaturi de FC National(ce-i drept in fata televizorului), visam sa vad un meci pe viu al lui Fc National.
Prima 'deplasare' a fost in 2001 Gaz Metan-FC National 1-2, a plouat cu galeata, eu ma simteam perfect.A mai fost la Sibiu un meci in cupa, pierdut cu 1-0 in fata lui umt. Primele autografe le-am luat la primul turneu de sala organizat la Sibiu(din pacate nu a fost Duna atunci care a fost pentru mine un idol).
In 2004 am fost la Alba Iulia, acesta a fost un moment important pentru mine, sa vezi cativa tineri ventiti de la Bucuresti pe banii lor pentru a-si incuraja echipa, eu de ce n-as face-o... Au urmat deplasari ,si vor mai fi multe...
Imi doresc ca Nationalul sa stranga cat mai multi suporteri atat din Bucuresti cat si din tara, se pare ca la Iasi exista un 'izvor', ca sa folosesc ca sa folosesc o metafora.
INSA NU SUPORTERI PLATITI SAU FANAFARE PENIBILE (care pe langa faptul ca nu-si au rostul pe un stadion mai si primesc bani).

Bancaru
30th July 2005, 10:07
Suporteri platiti nu prea mai sunt. S-au dus. Fanfara este. Canta!

F|A|N|S
30th July 2005, 19:59
Suporteri platiti nu prea mai sunt. S-au dus.

Sunt si acum, stai tu linistit.
Momentan sunt mai putini decat in ultimii ani, doar pentru ca au fost prea prosti si au dat tot felul de tepe conducerii.
Ma refer la aia mari.
Micii gainari sunt in continuare pe langa club.
N-aveti voi idee cat de mult oameni incearca sa faca bani de pe urma unui meci de fotbal.
Dar gINO apeleaza mereu , cand are nevoie, la suporteri platiti... ultimul caz este cu tiganii borati de la Branesti pe care ni i-a adus la meciurile cu Arges si Steaua din returul 04/05. Mai are si pe altii... din Giurgiu, daca-i vezi zici ca nu-i adevarat... ultimii oameni.
Alte amanunte despre acest subiect: la FC National - FC Bruges in '96 s-au dat 1000 $ (da, o mie de dolari) lu' Nicu Galerie de la Dinamo sa aduca galerie in Cotroceni, si a adus. Sau la FC National - FC Tirana in 2002, s-au dat bani lu Corsicanu de la Rapid sa aduca oameni, si au fost cam 50 de tigani rapidisti la meci. "Colaborarea" cu rapidistii a continuat si la meciul cu Heerenveen.
Deci ideea e ca ii cheama mai mult la meciurile importante.

Oricum, noi nu o sa stam niciodata cu astfel de oamnei, si o sa ne vedem de ale noastre indiferent de mizeriile astea.

ULTRASI DIN SUFLET !



Fanfara este. Canta!
Sa speram ca nu va mai fi pt mult timp...

Bancaru
1st August 2005, 13:34
Ei (mai) sunt platiti? Poate din cei adusi de Nicu ala unii au devenit progresisti. Sa stiti ca atmosfera din Cotroceni e contagioasa. La meciul cu Steaua 1-0, un stelist mi-a spus ca o sa-si ia abonament pentru sezonul urmator, adica asta care sta sa inceapa. Maine, poimaine sper sa-l vad scriind aici.

miril
7th August 2005, 11:31
Amintirile mele despre Progresul iubit sunt...prescolare. Mama progresista, integral, tata, Dumnezeu sa-l aibe-n paza, pe jumatate, fiind brasovean, dar ambii mari fani ai Minunii Blonde, Mateianu, jucatorul emblematic pentru echipa noastra scumpa si care alaturi de Mandru, Dinulescu, Soare, Oaida, printre altii, a facut ca acesta echipa...subtire, in sensul figurat, si cu sanage albastru, in vene, sa fie iubita de multi, chiar foarte multi, cam zece mii prin anii 1955-70, atunci cand Republicii ne era a doua casa, iar Delaul Spirii, leganul pur...sange progresist. Mi-aduc aminte ca acum cum am citit, desi nu eram la scoala, precoce ca orice...progresist, Sportul Po****r si Progresul era pe primul loc dupa primele trei etape, dupa scoruri zdrobitoare cu 6-0 si 5-1, Jiul fiind una din victime. Am terminat in anul acela pe locul trei. Tin minte si un meci cu Rapidul, vazut la televizor, terminat 0-0, ca a doua zi sa fiu internat de urgenta, nici o legatura cu meciul, fiind operat cu diagnosticul de apendice perforat si semne incipiente de peritonita. Au urmat trei saptamani intre viata si moarte, iar daca ar fi sa-l cred pe medicul anestezist, progresist si el, daca veneam cu o jumatate de ora mai tarziu la spital, astazi Progresul ar fi avut un suporter mai...putin. De pe patul de spital am urmarit un alt meci al Progresului cu echipa Viitorul, care batuse pana atunci cam tot, inclusiv pe granzi, scorul fiind de 5-1 pentru, ghiciti cine. Il aveam atunci in atac pe percutantul Marin Voinea, care le-a dat vreo trei, daca nu ma insel. Dupa un tur foarte bun, echipa castigatoare a CE de juniori, Viitorul s-a desfiintat, iar jucatorii cei mai buni au ajuns...stiti voi unde. Din acea mare echipa de...viitor, la noi au jucat, de-a lungul timpului, regretatul Matei, excelenta extrema stanga de la Iasi si, dragul de el, simpaticul si inteligentul Teo Taralunga, un atacant de exceptie, care a ajuns si la Nationala. Imi aduc aminte si de meciul vazut pe 23 August cu Cehoslovacia, vicecampioana mondiala la acea vreme si de golul marcat de mult iubitul nostru Viorel Mateianu, cu un sut de la 30 de metri care s-a strecurat printre picioarele marelui Schroif, aducand victoria Romaniei cu 1-0. Tot de pe atunci am si primele clipe de tristete, cand am retrogradat pentru prima oara din divizia A, desi aveam trei jucatori de Nationala, Mateianu, Dumitru Popescu, mijlocas, si Iancu, atacant de meserie si...meserias. Cam atat cu, prima parte, amintirile progresiste.

Si pentru ca este ceva...divin sa fii progresist, Dumnezeu da semne, in timp ce scriam aceste randuri, avand pe fundal postul de radoi Europa FM, un bancar suta la suta, ureaza pe post urari de succes echipei FC National si suporterilor ei. Mesajul clar pentru mine, la inceput, a devenit mai difuz cand prezentatorul a spus ca bancarul era...nationalista, de fapt! Avem si noi fetele noastre, ca dintotdeauna, care ne iubesc. Oricum, suntem mediatizati, ce mai!

Lebovsky
7th August 2005, 19:46
Se facea ca, acum mai bine de 20 de ani, pana sa ne desfiinteze stadionul, sa merg la un meci Progresul - Steaua Mizil impreuna cu bunicul meu. Cum Steaua Mizil era satelitul Stelei, si cum bunicamiu era stelist, el m-a carat si pe mine la stadion in speranta unui rezultat bun al stelei mizil. Imi amintesc ca Progresul invinsese la doua goluri diferenta, iar al meu bunic era un pic suparat. M-a frapat atunci atmosfera din tribune. Nu erau pline ochi, insa se vedea ca sunt niste suporteri adevarati ai Progresului. Eu locuiesc chiar pe Dr. Staicovici, insa, chiar daca as fi stat in alt cartier, tot cu Progresul as fi tinut. Dragostea fata de acest club este si mai mare datorita faptului ca am jucat 3 ani tenis la Progresul. Era o traditie la mine in familie. Unchiul meu a fost antrenor de tenis si, de aceea, nu mi-a fost greu sa aleg acest sport. Ma rog, al meu unchi a fost antrenor la dinamo, insa el se declara un mare stelist. Insa eu tot cu Progresul am ramas. In parcul cu platani este o atmosfera aparte, iesi de acolo un pic vrajit. Este imposibil sa nu vrei sa te intorci si a doua oara. Ma gandeam sa fac experimentul asta cu niste prieteni, probabil ca asa am mai putea aduce suporteri la stadion.

Vine si sezonul care a facut ca echipa sa acceada in primul esalon. Era dupa perioada aia crunta cand echipa era plimbata de colo-colo. Steaua inca era la moda dupa performantele din 86 si 89, iar pe noi, evident, nu ne baga nimeni in seama. Imi amintesc ca ultimile meciuri de acasa in acel sezon au fost jucate pe vechiul stadion unde nu ramasese intacta decat tribuna a doua, plina ochi insa.

Urmeaza alta perioada de trista amintire cand echipa este din nou exilata prin alte parti, de data asta pe actualul Lia Manoliu. Din pacate, in tot acest timp, datorita acestor cauze, interesul meu fata de club a scazut. Perioada cea mai buna am prins-o cat a fost Halagian la echipa. Nu pot sa uit sezonul ala cand a luat echipa de pe 18 si a dus-o pe 2. Cred ca aia a fost cea mai fructuasa perioada dpdv al rezultatelor din istoria clubului. Din pacate nu s-a vrut sa se mearga pana la capat cu performanta. Se pare ca ei erau mai interesati sa arunce bani pe majorete, fanfare si sa aduca alti suporteri decat cei care trebuiau sa fie acolo. Am fost dezamagit, si am decis prin 2000 sa nu ma mai interesez de sportul asta, char daca s-a dacut performanta buna si cu Oli.

Ce m-a facut sa revin asupra deciziei? Pai am observat ca exista un grup de fani inimosi independenti fata de club si, de asemenea, am observat ca exista un forum po****t cu fani adevarati Fc. National si, nu numai in Bucuresti, ci si in provincie... Am decis sa ajut cat pot acest club. I-am cunoscut pe o parte dintre Fans si mi-au facut o impresie foarte buna. Eu zic ca cei ce se considera fani ai acestei echipe sa se alature lor, mai ales la meciurile de acasa. Garantez ca nu o sa auziti nici un cuvant obscen din gura lor, in sensul ca nu se compara cu ce auziti si vedeti pe alte stadioane, din Bucuresti mai ales. Prefer sa scriu cat mai rar pe forumuri si actionez mai mult pt. a sustine acest club. Fac un apel la voi cu ocazia asta sa sustineti cum puteti acest club. Ce considerati voi ca e bine sa faceti, sa incercati sa faceti din punct de vedere practic.

Sunt optimist. Mi-as dori sa vad un public englezesc pe un stadion din romania, iar acel public sa il avem noi. Uitati-va cate echipe are Londra si fiecare echipa detine suporterii ei devotati. Ma cam indoiesc ca la noi nu s-or gasi si sustinatori ai acestei echipe.

Cu Progresul inainte. Hai FC National!

Bancaru
8th August 2005, 09:51
Big Lebovsky, bine ai venit! Sunt convins ca ai o multime de povesti sa ne spui, pentru ca, din cate imi aduc aminte, spuneai ca esti cotrocenar. Deci ai crescut acolo. Vezi ca mai sunt o multime de pagini de vizitat si completat. Te asteptam.

bancar100%
8th August 2005, 11:54
Si pentru ca este ceva...divin sa fii progresist, Dumnezeu da semne, in timp ce scriam aceste randuri, avand pe fundal postul de radoi Europa FM, un bancar suta la suta, ureaza pe post urari de succes echipei FC National si suporterilor ei. Mesajul clar pentru mine, la inceput, a devenit mai difuz cand prezentatorul a spus ca bancarul era...nationalista, de fapt! Avem si noi fetele noastre, ca dintotdeauna, care ne iubesc. Oricum, suntem mediatizati, ce mai!

Eu am trimis mesajul la Europa FM, in graba ce-i drept. Prezentatorul, fiind rapidist, l-a citit cam cu jumatate de gura.Dar daca l-a auzit macar un singur bancar e suficient.FORZA NATIONAL!!

miril
8th August 2005, 12:29
Asa am inteles si eu la inceput ca erai tu sau cineva care isi zicea bancar100%, dar mesajul mi-a devenit difuz cand a zis ca, de fapt, este vorba de o sustinatoare.

Bancaru
8th August 2005, 13:08
Sustinatoarele, se pare, sunt mai rele decat sustinatorii... :D

itku
8th August 2005, 14:07
Asa am inteles si eu la inceput ca erai tu sau cineva care isi zicea bancar100%, dar mesajul mi-a devenit difuz cand a zis ca, de fapt, este vorba de o sustinatoare.
Si ce e difuz in asta? Pare greu de crezut ca in spatele nick-ului bancar100% se ascunde de fapt o sustinatoare, dar cred ca asta e crudul adevar... :P

bancar100%
8th August 2005, 14:25
Si ce e difuz in asta? Pare greu de crezut ca in spatele nick-ului bancar100% se ascunde de fapt o sustinatoare, dar cred ca asta e crudul adevar... :P

Hei, ce-i crud in chestia asta???!!!

Bancaru
8th August 2005, 14:30
Nimeni nu poate banui ca in spatele acestui nick, BANCAR 100%, se afla o femeie. Nici eu nu am stiut. Nu imi aduc aminte sa fi povestit situatii din care sa deduc ce hram poarta.
Stai linistita! E o expresie. Hahahahahaha...

kurany
8th August 2005, 15:26
Ei bine eu stiam ca Bancar 100% e o domnisoara pe nume Narcisa din Botosani!....asta din profile-urile de pe site-ul oficial...
Tot respectul pentru suporterii Nationalului din Botosani!

be@
8th August 2005, 15:41
Nu vreau sa am dau mare, dar si eu stiam... :P

bancar100%
8th August 2005, 16:01
Ei bine eu stiam ca Bancar 100% e o domnisoara pe nume Narcisa din Botosani!....asta din profile-urile de pe site-ul oficial...
Tot respectul pentru suporterii Nationalului din Botosani!


Multumim, multumim!!!!!!!

miril
8th August 2005, 17:29
Si atunci de ce nu...bancara100%? De aici confuzia mea...inutila, respectul fiind acelasi.

Bancaru
8th August 2005, 21:18
Miril, ai inceput "de mic". Eu astept mai multe povesti de la tine. Tu, macar, ai ce sa spui. Eu nu am prea multe amintiri concrete. Cand inca jucam in Dr. Staicovici nu ma interesa pe mine tactica, sau cum il cheam pe cutare sau cutare. Stiu numai ca, in B fiind, taica-meu era foarte catranit pe meciurile aranjate si parca imi aduc aminte cum incerca sa-mi explice mai pe limbajul meu, sau puterea mea de intelegere, cum stau lucrurile cu Flacara Moreni, Victoria sau mai stiu eu cine. In schimb, nu mi-a pomenit de aranjamente facute de rapidisti in dauna noastra, asta si pentru faptul ca el considera Progresul nasul Rapidului. Avea o mare bucurie de cate ori bateam Rapidul. Poate ca ei erau mai aproape de noi. In clasamentele din B.

krapulax
10th August 2005, 17:43
fiindca se tot se vorbeste despre marin duna pe alte ramurele ale acestui forum, sa va spun cum l-am vazut prima data. era spre sfarsitul unui sezon, cred ca prin iunie. anul era 1985, mai putin probabil 1984. aveam acasa un meci fara importanta, oricum ratasem promovarea. se anunta pe stadion ca dupa seniori vor juca juniorii un meci decisiv pentru castigarea seriei si calificarea la turneul final al campionatului national, cu dinamo victoria. am stat pana la 3 pe stadion ca sa-i vad. a fost 2-0 pentru noi. la progresul au jucat extraordinar 2 baieti, care au dat si golurile- cezarica zamfir si duna. marin a dat un gol dupa o incursiune pe extrema si o gramada de driblinguri. nu dupa mult timp cei 2 au ajuns la echipa mare.
ceva ce n-am priceput niciodata- la seniori jucase bealcu. in meciul pustilor- pe cine vad? tot pe el. dupa meciuri ne-a zis cineva (sunt aproape sigur ca acel cineva era miril) ca ar fi 2 frati. habar n-am ce s-a ales de bealcu 2 (daca era el).

Bancaru
10th August 2005, 17:52
Tot Miril trebuie sa ne lumineze.

miril
11th August 2005, 09:25
Si cand te gandesti ca Cezar era considerat mai talentat decat Duna si chiar era, ca junior, dar ne-a tradat...Rapid. Mai era si Ene, foarte, foarte tehnic, dar la fizic sa-i multumesca...Tovarasului. O sa te dezamagesc Krapu, dar eu nu imi aduc aminte de Bealcu.

Bancaru
11th August 2005, 10:45
Vedeti, exact ce am spus si eu pe aici, pe undeva, legat de Ene. Imi aduceam aminte de nemultumirile tribunei legat de forta sa fizica. Tata zicea ca e bun fotbalist dar sa mai puna carne pe el, raspunsul fiind: sa stea ma-sa la coada la carne. Haz de necaz al situatiei, disperate totusi, de atunci.
Poate sa ma lamureasca cineva cu o treaba: imi aduc aminte ca la un moment dat la noi antrena Gavrila. Ei bine, din vagile mele aduceri aminte din vremea aia, parca se spunea ca era implicat in niste vanzari de meciuri, in care, daca nu ma insel, a fost bagat si Stoichita. Asa e, sau am eu halucinatii?

miril
11th August 2005, 12:06
Amesteci perioadele...pustiule!!! Stoichita a vandut bine mersi, in campionatul 81-82. Gavrila a venit dupa ce Stoichita, securita, tasu era o javra de ********, a plecat, Cocosila luandu-si cu el mandreata de nevasta, tocmai buna de dat la...cos. Ca sa nu fiu inteles gresit, Cornelia Popa. despre ea este vorba, era jucatoare de baschet la Progresul, de Nationala, frumoasa. nu proasta, din contra, dar...si suedezele sunt mai calde. Totusi, gata cu barfa ordinara, ei mai sunt si acum impreuna si au o fata in jur de 10-12 ani, deci... Gavrila era un antrenor la locul lui, zic eu, dar cam atat.

Bancaru
11th August 2005, 12:20
Pentru mine informatiile de care iti spun sunt cam in ceta. Este posibil sa ma insel, dar pe vremea aia eram ... tzanc, nu pustan!!! Ceva, ceva oi fi procesat eu, dar nu era corect. Nu cred ca daca stau sa ma gandesc o sa reusesc sa scot ceva din creier, partea lui prafuita. Probabil ca imi vor reveni in memorie aceste amintiri, pe nepusa masa. Cat timp Progresul mai reprezenta ceva eu am fost foarte mic. Apoi, in perioada in care eu eram la varsta de 8, 9, 10 samd ani, incepuse prigoana. Ma mai ducem cu tata, vorba lui Alamar, pe coclauri sa vedem meciuri, dar era prea putin ca sa mai am amintiri bine conturate. Ce imi aduc aminte este ca la bloc, stelisti si dinamovisti isi radeau de mine. Nu era posibil sa tii cu Progresul aflat in C, atata timp cat stateam la 5 minute distanta de Ghencea. Erau mai putin cunoscute "esacpadele" matinale pe care eu si tata le faceam duminica in Cotroceni sau aiurea in Bucuresti.

miril
11th August 2005, 12:31
Pentru marturisirile astea...traumatice, si nu numai, dau o bere si...nu numai.

krapulax
11th August 2005, 14:24
stoichita a revenit la progresul prin 1984-85, dar cred ca dupa plecarea lui gavrila. tin minte un meci in saisprezecimile cupei, toamna 85, cand am batut divizionara a sc bacau cu 2-0. un gol l-a dat zamfir din pasa lui stoichita.
cat priveste treaba cu gavrila, erau destui vanzatori in echipa pe vremea aia- cel mai periculos cred ca era greaca, altul era simionov. gavrila a fost un antrenor foarte putin indragit de suporteri, asa imi aduc aminte. o sa pun la sectiunea poze un program din vremea lui- dar nu ala in care aparea un mic cult al personalitatii- poza lui gavrila si textul cam asa-

gospodar/
ambitios/
vrednic/
r......???/
inimos/
laborios/
asta-i antrenorul

Bancaru
11th August 2005, 17:50
Miril, te asteptam sa dai berea. Cand?
Adevarul este ca nu era deloc placut, dar m-am tinut tare. Ei nu mai tin cu nimeni, eu tot cu Progresul. Si ma bucur. A fost o vreme, prin anii '90, catre mijloc, cand am auzit si intrebari de genul "de ce tii cu Progresul, e o chestie de ... rebel?" Aveau senzatia ca tineam cu Progresul dintr-un spirit de fronda.
@Krap, Ridicol?

saphicus
17th August 2005, 03:24
AVERTISMENT !! Daca o sa considerati mesajul plictisitor si prea lung , Click pe altceva!!! :) Multumesc Bancarule!
Vreau sa-mi exprim si eu aici pentru ce am ales... ca optiunea a doua din cele 16 echipe pe FC National !
M-am nascut undeva departe in nord, unde Enescu a conceput nemuritoarele Rapsodii Romane dupa vechi melodii romanesti. Tatal meu era Contabil Sef la Banca si un progresist inrait. Nu exista inca TV, iar partidele de fotbal erau comentate la Radio. Se trasmitea cate una in fiecare etapa ,considerata cea mai interesanta. Era prin anii 56 -60 cand eram la liceu. Iasiul orasul studentiei, echipa de fotbal CSMS Iasi, fiind echipa noastra a studentilor cu Ursache Scarlat Motoc Dragomirescu Alexandrescu Don,Matei (marele talent coleg de an cu mine, dar la Fac. de Constructii), Avasilichioaie (sosonel), Voica (damigeana),Dascalu.
Insa pentru mine atunci Rugby ul iesean era pe prim plan. Eram nelipsit de la partidele cu granzii. Jucatori mari avea Iasiul atunci Drobota, Herghelegiu,
Mateescu.
Fiind repartizat in Bucuresti la post, am inceput antrenamente la o sala de
haltere, unde credeti ? La ...Progresul!! Tin minte sala mica din fata terenului de fotbal unde in stanga erau halterele cu nea Gica Enciu antrenor, iar in dreapta atletismul, cu nea Nicu Gurau antrenor .Dupa antrenamente dadeam ture de stadion. Oare cate mii de ture?
Am luat halterele in serios, iar cineva de la club impreuna cu antrenorul m-au
numit presedintele sectiei de haltere al clubului Progresul Bucuresti.
Lucrand in domeniul cauciucariei am carat la club tone de cauciuc( saltele, bavuri din latex de cauciuc pentru groapa de sarituri la atletism )
Am ajutat in acest mod clubul ,care nu avea pe atunci bani.
Acum pot spune ca microbul fotbalului imi dadea tarcoale. Partidele de fotbal care la acea data se disputau pe ANEF(Republicii), un stadion frumos dar cu o nocturna chioara :) (eu stateam in sos. Panduri si veneam cu tramvaiul 20 ). Iar cuplajele erau pe 23 August. Bineinteles a fost perioada in care eu
am cochetat cu Progresul.
Asta nu m-a impiedicat sa nu ma duc pe Giulestiul lui Niki Dumitriu & Ionescu,
in groapa lui Popa(cauciuc ) Nunweiller-ii, Ene, Parcalab, sau pe 23 august unde juca Steaua (CCA) lui Constantin Jenei Staicu Tataru I, iar mai tarziu Tataru II Creiniceanu Fl.Voinea Satmareanu Halmageanu etc etc etc
Imi placea si imi place in continuare un meci de fotbal spectacol.
Cuplajele de pe 23 august erau momentul de varf al etapelor indiferent de
pozitiile in clasament ale echipelor Rapid/Progresul/Steaua/Dinamo.
Tin minte un meci facut de Progresul (in atac avandu-i pe Oaida , Dinulescu),
Oaida alergare pe dreapta si din viteza centreza si Dinulescu o baga-n ate. Nu mai tin minte cu cine am jucat oricum cu o bucuresteana care la acel meci era cotata favorita, daca nu ma insel chiar cu Steaua. Meciul s-a terminat 1 - 1.Avea stil acest Dinulescu si inscria mult pentru Progresul. Si el si Oaida jucatori puternici si marcatorii echipei, Parca purtau nr.7 Oaida si Nr.10 Dinulescu.
Dar "steaua" Progresului ramane regretatul Mateianu. Era intr-adevar sclipitor.
Iar meciul jucat ... intr-un picior , in care Steaua conducea cu 2-1 iar el a inscris cu celalalt si a egalat ramane o mostra de talent urias dar si daruire
extrema. Minunea blonda s-a stins aducand regretele fanilor fotbalului
fie ei stelisti, rapidisti sau dinamovisti.

Si pentru ca Miril a spus ca la meciuri erau cca 10000 suporteri progresisti ,
eu am sa-l contrazic si am sa spun ca numarul acestora era MULT MAI MARE.

Cred ca dupa retrogradarea echipei, coroborata cu lupta acerba pentru suprematie intre Steaua si Dinamo si adaugand faptul ca aceste echipe au oferit, sa recunoastem, satisfactii pe plan european pentru iubitorii de fotbal,
a inceput o migrare a suporterilor catre acestea.

Ceace a spus bancaru' dandu-mi o replica si anume ca orice stelist, sau dinamovist are in antecedente o ruda progresista nu este departe de adevar.

In Cotroceni am fost de multe ori la meciuri cu nostalgia omului care pe acolo pe undeva si candva facea ture de teren. Si nu numai la meciurile Stelei, ci si cele mai importante pe care le avea de disputat Nationalul si erau interesante de urmarit.
Am participat si la infrangeri si la victorii in Cotroceni ( mi-amintesc de un meci
disputat nu cu multi ani in urma National - Steaua 2-1 cocotat pe la tribuna I
arhiplina ca nu mai erau locuri,cu Piturca antrenor. La sfarsitul meciului eram
putin deziluzionat,pentru niste faze controversate , dar n-am plecat suparat.

Am vrut sa subliniez faptul ca fotbalul este un spectacol care atrage pe un
potential spectator. Daca o echipa va reusi sa ofere spectacol si ce este mai
important sa mentina aceasta oferta, atunci ea va atrage un numar din ce in ce mai mare de spectatori care vor deveni si suporteri.Asa am devenit eu sporter al Stelei, pentru ca indiferent de situatia politica, racolare de jucatori etc etc, mi-a oferit satisfactia pe plan international. Doresc din toata inima ca acest lucru sa se intample la FCNational. Depinde foarte mult de cei ce se ocupa de destinele echipei.

Gandesc cu amaraciune, dar poate spun prostii: Nu era mai logic sa se gaseasca un sponsor serios si sa se slefuiasca ceeace s-a creat bun in ultimul an la FC National, in loc sa se vanda juma' de echipa cu antrenor cu tot? Dar pentru asta trebuie sa simti ca esti din plamada progresist si nu sa te plangi ca n-ai cu ce trai pana maine daca nu procedezi la vanzare, ca sa
justifici nu stiu ce afaceri?!?!

Sa vedem acum , pentru ca dupa cate am citit acest nou sponsor, pare-se mai generos va reusi sa ridice echipa acolo la varf. Si dupa o prima participare
cu realizari intr-o cupa europeana, sa vezi cum urca numarul de suporteri!!

Visez eu? Nu cred, progresisti !!! Dar greselile facute anul trecut de conducere NU MAI TREBUIE REPETATE NICIODATA !!!

Oricum ati aflat acum a doua mea optiune!!
Vreau sa ajung in situatia ca merg la un meci in Cotroceni: National-Farul
de exemplu si la poarta de intrare sa-mi spuna cineva de la organizatori
Sorry, e stadionul arhiplin, nu mai puteti intra!!

Ce zici Mirile, ca suntem aproape la fel de tineri, ajungem vremurile alea? :)
:ok: :ok: :ok: :ok: :ok:

Bancaru
17th August 2005, 10:17
Foarte frumos!
Eu ar trebui sa imi cer scuze pentru ce am sps, ca esti mic si nu iti aduci aminte. Se pare ca amintirile tale despre momente pe care eu nu le-am trait, momente mult mai frumoase decat ce e acum, sunt mai puternice pentru tine decat o parte din circul la care acum asistam toti.
Sincer sa fiu nu mi s-a parut lunga. Daca ar mai fi fost de citit...
Multumim si te mai asteptam. Sunt convins ca ai o multime de lucruri sa ne spui.

PS Miril a zis ca orice stelist are tatal progresist. Eu nu stiam expresia, dar se pare ca asa e. Daca s-a putut ca Steaua sa ne fure tinerii suporteri prin rezultate, inseamna ca si noi o putem face. Sa vrem, numai!

kurany
17th August 2005, 11:51
Absolut superb.
Sper din tot sufletul ca echipa asta sa fie pe o panta ascendenta!
Insa pe mine ma bate un gand...Poate ca venirea acestui Iacob la FC National e un fel de datorie a lui Gino ...Datorie pe care a fost obligat sa o plateasca si care nu prea ii convine! Altfel imi explic vanzarea masiva de jucatori in scopul de a baga ceva bani in buzunar si de a lasa numai ciurucuri cu care iacob sa -si distruga nervii si banii si sa renunte apoi dupa un an!
Poate e fictiune...insa in Romania de azi suna al naibii de plauzibil.

Bancaru
17th August 2005, 13:24
Cred ca daca era cum zici tu o vinde cu totul. Eu trag nadejdea si speranta ca are un loc mic in suflet si pentru noi. Acum nici sa nu ne suparam, dar el de acolo isi castiga existenta. Gino nu este un om bogat, comparabil cu Becali, Bosanceanu, Copos, Porumboiu, Paszkany, sau BkP. Asa ca de aici duce papica la copil. Nu vreau sa gandesc pesimist acum. Eu sper...

miril
17th August 2005, 20:29
Saph, Batrane, ai scris minunat, ca un adevarat progresist. Iti multumim! Mi-as dori ca mai toti suporterii nostri sa aibe atitudinea ta de cavaler de onoare al...frunzei de platan, cum te declar de acum incolo, prin ordinul...progresist, semnat de un Batran mai..tanar. Prieteni si tineri la spirit ca tine sa tot avem parte! Voi reveni cu un nou episod si cateva completari la cele spuse de... stelarul Saphicus, sper, cat de curand.

Bancaru
18th August 2005, 18:48
Saphicus, te vad des pe la noi. Ce ar fi sa si ramai? Nu esti un strain...

saphicus
18th August 2005, 19:58
Multumiri tuturor fanilor progresisti pentru cuvintele frumoase ce mi-au fost adresate aici, si va marturisesc ca asa am simtit eu cand am scris. Si ce am
scris este purul adevar in ceace ma priveste!!
Da, bancarule am dat "tarcoale" ceace inseamna ceva!! Nu crezi? :) :)
Vezi titlul si.... gata !!! :ok: :ok: :ok: :ok:

miril
18th August 2005, 20:31
Saph, ma bucura prietenia ta nedismulata pentru echipa noastra. Ai devenit unul de-al casei. Esti binevenit printre progresisti!

Bancaru
19th August 2005, 10:20
Bine ai (re)venit! :)

saphicus
20th August 2005, 03:52
Voi incerca sa readuc ceva din parfumul fotbalului progresist de altadata tinerilor fani pentru ca acestia sa stie care le-au fost inaintasii.
Deocamdata cele mai fierbinti momente din primul succes progresist pe plan national : Finalistii Cupei Romaniei editia 1957-1958.
Meciurile din Cupa Romaniei se jucau numai pe terenuri neutre.
Dupa ce au defilat in meciurile:

optimi - la Braila Progresul - Farul 5-1 (2-1)
sferturi - la Constanta Progresul - Rapid 2-0 (2-0)
semifinale - la Brasov Progresul - CS Oradea 4-0 (1-0)
deci cu 11 goluri marcate si 1 gol primit !!!!!!!!!!!!!!!!! Oh,Mon Dieux !!!

urmeaza Finala cu Stiinta Timisoara cea care a eliminat pe Steagu Rosu in semifinala cu 3-2 (Steagu' avand si el jucatori de mare calibru la ora aceea : Ciripoi, Szigety, Hasoti, Meszarosz, Fusulan, David ).

FINALA : 6 iulie 1958
LOC: Bucuresti
STADION : 23 August ( avea numai 5 anisori, fiind construit de catre "organe"
pentru Festivalul Tineretului din 1953 ).
ORA: 17.30 Temperatura ridicata peste 30 grade C

SPECTATORI: 40.000 din care cel putin juma' progresisti !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
si restul timisoreni sau oameni care veneau sa vada spectacol( Deh, la asa
atac!!)

ARBITRU: Solomon Segal (Bucuresti)
SISTEM DE JOC: W M ( 1-3-2-5 ) ambele echipe.
Din respect pentru castigatoare (care din pacate nu a fost echipa noastra),
am sa dau si formatia Stiintei Timisoara:

Enachescu - Zbarcea Codreanu Florescu - Cojereanu Tanase - Lereter
Cadariu Ciosescu Mazare Boros. Antrenor: Dinca Schileru.

Noi am jucat in formula :

P.MANDRU - L.DOBRESCU AL.KARICAS D.COJOCARU - AL.CIOCEA
Fl.STIRBEI - N.OAIDA M.SMARANDESCU (I) T.OZON C.DINULESCU P.MOLDOVEANU
Ce atac de 24 Karate !!!!

Eu nu am vazut meciul direct ci...l-am ascultat la mine acasa , in Moldova de Nord, la radio. Aveam un Blaupunkt mai vechisor,dar... scula nemteasca :)
Comentator era parca Ion Muresan (pe numele lui adevarat Moalfa; a murit saracu de mult). Mi-aduc aminte ca meciul a inceput prin tatonari, desi artileria Progresului facea faze electrizante si se auzea vuietul stadionului.
Eu ascultam cu taica-meu transmisia, cand pe neasteptate a inceput o furtuna violenta cu descarcari electrice in urbea mea natala. O tin minte pe maica-mea: Nu mai stati langa radio ca poate sa va trazneasca :) :) :)
Cand furtuna era in toi am auzit si vuietul stadionului din Bucuresti. Se inscrisese,dar nu de catre Progresul ci de catre Stiinta la o greseala de aparare a inscris inter-ul Cadariu , era pe la sfarsiutul reprizei I.

Eram nervosi si eu si taica-meu : cum adica dupa atatea meciuri in care pur si simplu atacul Progresului se juca cu apararile adverse, sa fim condusi la pauza!
Dar i-am zis lui taica-meu: Las' ca dupa pauza ii omoara, le de 3 precis!!
A urmat repriza a doua cu ocazii extraordinare de a egala, dar si contraatacuri fulgeratoare cu Lereter in prim plan si ratari ale "uriasului" Ciosescu.
Si oricate dantelarii a facut Ozon sau infiltrari Oaida si Penita, degeaba!!
Concluzie: Cand e sa nu fie , nu e!! (Comparatie si cu Steaua - Rosenborg!!)
E o lege nescrisa a fotbalului !! Ratarile se razbuna!! SCOR FINAL 1 - 0!!
Acesta este preludiul succesului total din 1960!!
Revenind la Progresul anilor 1958, ce formula de atac extraordinara a avut!!!
Cine stie mai multe sa posteze!! Lucruri traite la fata locului!!

Bancaru
20th August 2005, 07:11
Dumnezeule! Ce relatare... Sincer, mai citisem despre aceasta finala pierduta cu Timisoara, dupa ce ii spulberasem in campionat, dar atata lux de amanunte nu am primit. Trebuie sa recunoastem ca Saphicus este un real castig. Saphicus, se spune ca o sa apara o carte cu istoria Progresului. Sigur nu o scrii tu?

saphicus
20th August 2005, 08:45
Nu Bancarule, nu scriu eu cartea, dar o sa fiu interesat sa o citesc cand va aparea . O sa-mi faca mare placere!! Iti dai seama ca va reprezenta chintesenta vietii unei echipe care a cunoscut si culmea gloriei, dar si
neimplinirile harazite de soarta, al carei spirit nu moare!! Asta-i lucrul cel mai de pret!!
Eu relatez ce imi aduc aminte legat de propria-mi persoana si prin propriul meu filtru legat de MAREA ECHIPA de atunci. Imagini am vazut numai la
cinematograful orasului (stii ca inainte de filmul propriu zis erau jurnale de actualitati si sport :) Undele herziene erau acelea care ne aduceau in casa relatarile meciurilor de fotbal. Asa era in provincie!! TV a aparut la acea data, dar in oras erau vre-o 10-12 persoane care posedau acel ladoi de lemn cu un ecran minuscul alb-negru zis"Rubin". A fost totusi un...PROGRES!!!
Voi reveni cu..marea lovitura din anii '60 !!! :ok: :ok: :ok:

miril
20th August 2005, 09:44
Sa (ne) phi cu s...anatate! Eu sunt mai mic si mai putin...stiutor. Asta nu ma impiedica sa spun Sapho, pardon, Chapeau, mon ami! Pentru echipa noastra care la ora acesta a ramas fara sustinere, lucru nemeritat, amintiri cu multi spectatori progresisti este reconfortanta si importanta. Iti multumim! Cartea este scrisa de un vechi suporter progresist, Caltut.

Bancaru
20th August 2005, 09:48
Miril, chiar sa apara cartea aia... ?
Saphicus, am glumit. Dar trebuie sa recunoastem ca e o povestire pe cinste.

miril
20th August 2005, 10:01
Tot in acel an, s-a petrecut un alt episod foarte important pentru istoria echipei noastre iubite, episod, se pare, simptomatic, din pacate, pentru existenta clubului din Parcul cu Platani. S-a petrecut in penultima etapa a campionatului 1957-58, minutul 86, in meciul Petrolul-Progresul, lovitura de la 11 metri, la scorul de 1-1, pentru...Progresul. Executa magicianul Titus si Nasel...rateaza. Daca ar fi inscris am fi devenit CAMPIONI, in campionatul cel mai echilibrat, in lupta pentru titlu, din istoria Romaniei. Gurile rele... Eram prea mic ca sa am vreo amintire despre acest meci, dar poate Saphicus...
Sunt convins ca daca am fi luat titlul istoria clubului nostru s-ar fi scris altfel.
Banc, istorii ca cele scrise de Saph, merita sa fie...publicate. Pacat ca nu sunt mai multi martori cu talent literar, ca sa intareasca memoria..progresista. Sau...

Bancaru
21st August 2005, 10:59
Si cine a castigat in acela an, in care si tata era mic? Eu...

miril
21st August 2005, 11:23
Petrolul Ploiesti. Primele cinci echipe au fost despartite de un punct (primele trei 27 de puncte, urmatoarele doua 26). Cel mai bun golaveraj: 55-31, cele mai multe victorii: 13 (ce numar!), in dreptul aceleiasi echipe. Ghici care? Daca sistemul de punctaj ar fi fost cel de astazi, ACEA echipa ar fi fost...CAMPIOANA.

saphicus
22nd August 2005, 09:45
Sa stii ca faci superbe ligamente rebusiste!!
Iti multumesc pentru urarea de sanatate de la inceputul mesajului #65 , ca este foarte necesara !!! Eu sunt un pasionat al genului si am si publicat careuri rebus "didactice" , dar si "mataforice" sau cu "pista falsa" la revista REBUS TIM :)
Ai o satisfactie teribila cand iti iese treaba.
La "nasterea" unui careu de cuvinte incrucisate, grea este incrucisarea ,dar
mult mai grea o definire a cuvintelor "pe masura"! Scuze pentru off-topic!!

Sa lamuresc pe cat posibil lucrurile cu acel campionat de pomina in care Progresul a ratat de putin TITLUL (Doamne ce aproape a fost!!!)
Dupa ce Petrolul Ploiesti a batut in tur cu 5-4 pe Progresul la Bucuresti, va imaginati ce meci, ce ATACURI aveau celor 2 echipe :
La Petrolul: in atac "turnul" Badea (semana cu portughezul Torres :) )
si dadea la goluri, apoi Dridea I (golgeter si el) si Anton Munteanu, iar la mijloc, fra'su Dumitru Munteanu alaturi de Tabarcea (ce mijloc!) iar in aparare Pahontu, Fronea nu mai stiu celalalt fundas!!
Astia au reusit sa dea 5 boabe la Bucuresti , dar nici ai nostri nu s-au lasat si le-au dat 4 (ce atac!!)
In retur meciul s-a jucat la Ploiesti si scorul final a fost 2-1 pentru"gazari".
Daca marele "nasos" (asa-i ziceam eu) nu rata golul egalarii si s-ar fi terminat
2-2, eram campioni. Ca sa va dati seama ce necaz era pentru ca Progresul mai avea amanat un joc de campionat, cu cine credeti voi? Cu Stiinta Timisoara la Bucuresti. S-a jucat si stiti care a fost scorul : 1-0 nu
2-0 nu, 4-0 nu, 6-0 nu......7-0 dragii mei !!Dar degeaba!!
Titlul era adjudecat!!

Ca peste cca. 20 de zile sa dispute Finala Cupei 1957-1958, relatata de mine pe acest thread tot cu Stiinta Timisoara si pierduta cu 1-0 !!!!!!!!!!!!!!

Declar Progresul din acel an ECHIPA GHINIONISTA!! A fugit dupa 2 iepuri si nu a prins nici unul !!

Mai e de precizat ceva foarte important!!
A intrebat Bancaru cine a castigat in acel an titlul ???
Miril a arata totul exact cu o singura exceptie : titlul a fost castigat de catre CCA. Dece?
Va dau clasamentul primelor 4 echipe si apoi fac comentariul:

1. CCA 22 11 5 6 41-27 27
2. Petrolul 22 12 3 7 36-22 27
3. Stiinta Tim 22 11 5 6 39-48 27
4. Progresul 22 13 0 9 55-31 26

Pentru ca erau la egalitate perfecta CCA si Petrolul ca puncte, ca golaveraj
prin scadere, nu era chestia cu golaverajul prin impartire ci MECIUL DIRECT intre ele. La Bucuresti a fost 3-0 , iar la Ploiesti a fost 1-0 pentru Petrolul.

Progresul dupa cum observati daca termina la egalitate la Ploiesti era campioana pentru ca avea un golaveraj "baban" IN 22 ETAPE 53 DE GOLURI INSCRISE !! Va dati seama ce atac!!

Un singur lucru nu-mi amintesc clar: daca atunci cand a obtinut Progresul
11 m pe la sfarsitul meciului min 86 sau 87 era scorul 1-1, nasosul a ratat
si gazarii au inscris in ultimul minut sau era deja 2-1 ?!?!
Insa un lucru era sigur, daca OZON inscria din penalty Progresul era campion pentru prima oara in istorie !!
Mare pacat!! ORICUM A FOST ECHIPA MARE DE TOT IN PERIOADA ACEEA!!!
Revin cu Finala Cupei din 1960 !! Prima adevarata satisfactie!! :)
:ok: :ok: :ok: :ok:

saphicus
22nd August 2005, 09:51
CORECT MIRIL!!!

Daca era sistemul de punctare ca azi, adica 3 puncte pentru victorie Progresul ar fi fost campioana !!
Deci se poate spune ca aducand acel campionat la punctajul de azi o avem pe Progresul campioana a Editiei 1957-1958 !!! Bine zic ,nu !!!
/hello /hello /hello /hello

Bancaru
22nd August 2005, 13:39
Saph, din pacate nu numai in anul ala am avut ghinion. Au mai fost si altii mai recenti. Din pacate acum nu se stie exact daca numai ghinonul ne-a urmarit, dar Netoiu in mod cert era pe urmele noastre. Eu sper ca intr-o buna zi vom trai si noi bucuria castigarii unui trofeu. Cred ca meritam. Pana atunci traim cu amintiri sau cu povesti frumoase. Dar de asta este forumul asta, asa ca Saph, ascute Penita si pune o noua poveste.

saphicus
22nd August 2005, 22:43
Saph, din pacate nu numai in anul ala am avut ghinion. Au mai fost si altii mai recenti. Din pacate acum nu se stie exact daca numai ghinonul ne-a urmarit, dar Netoiu in mod cert era pe urmele noastre. Eu sper ca intr-o buna zi vom trai si noi bucuria castigarii unui trofeu. Cred ca meritam. Pana atunci traim cu amintiri sau cu povesti frumoase. Dar de asta este forumul asta, asa ca Saph, ascute Penita si pune o noua poveste.

Asa este, dar in ceace-l priveste pe Netoiu, eu cred ca Providenta a avut
grija sa nu-si bata joc de aceasta echipa!!! Slava Domnului!!!
Netoiu este un dinamovist INRAIT, care subordoneaza INTOTDEAUNA, toate
actiunile sale prosperitatii echipei Dinamo!!
A nenorocit Craiova pentru ca acolo au existat numai "visatori", ca sa nu spun "oameni fara cap sau simt al situatiilor" si astfel "sufletistul oltean", cum se declara in public, si-a carat o intreaga echipa in curtea lui Dinamo, retrogradand nemeritat formatia care a facut glorie fotbalului romanesc!!

Sa dea Domnul sa putem sa rupem odata ghinioanele timpului si sa avem satisfactia majora Cupa sau Campionat!!
Deocamdata sa vedem ce ne poate pielea in campionat si sa tragem pentru un loc de Cupe Europene. Conditii sunt!! Stadion elegant, bani relativ peste media din campionat, antrenor bun >> Asteptam rezultatele!!Hai Progresu'!! :ok: :ok: :ok:

dannd
8th November 2005, 10:35
Asa am devenit "progresist". Eram adolescent prin 1980 si ma saturasem de matrapazlicurile celor doua "mari", pentru care nu mai existau adversari, jucau doar intre ele pentru trofee. Pina atunci mai mergeam in Ghencea, dar mi s-a facut sila de toate meciurile trucate de Steaua si Dinamo, voiam ceva curat, chiar si fara pretentii de cupe europene. In acel an Progresul a promovat in Divizia A, cu Marica, Tevi, Apostol, Ciugarin, Mihai Bulancea, Niculcea, Sandu Gabriel etc. M-am dus la vreo doua meciuri in Dr. Staicovici, mi-a placut atmosfera, am vazut ca se juca pe bune si de atunci nu m-am mai despartit cu sufletul de acest club. Am avut legitimatie de suporter din 1981 pina in 1995, cu unele mici intreruperi. Ulterior, problemele de familie nu mi-au mai permis sa ajung decit rareori la stadion.
In orice caz, in acea perioada la stadion veneau mii de suporteri, stadionul in forma lui de atunci, era aproape plin la cele mai multe meciuri, chiar si in Divizia B.
Cam asta este pe scurt o poveste adevarata, de care imi aduc aminte cu placere intotdeauna.

Bancaru
8th November 2005, 10:37
Dannd, bine ai venit! Ma bucur ca ai scris primul post aici. Mare lucru!! Speram sa ramai cu noi sa sustinem Progresul. Pe sectiunea INTERN poti vota echipa favorita. Si asa mor aia de ciuda ca suntem mai multi. Macar aici.

dannd
8th November 2005, 11:56
Fii fara grija, am votat!
Ma bucur ca exista posibilitatea ca macar asa sa pot fi alaturi de voi.
Toata increderea!
PS. Pe site-ul clubului apar sub nick-ul "dann".

miril
8th November 2005, 12:27
Dannd, ce vremuri, peste 50 000 pe "23 August", cu Rapiduletu, excursia la Turnu Magurele, cand Zamfir a pecetluit intrarea Progresului in A si ultimul meciul cu Pandurii, o formalitate, 4-1, au facut din primavara anului 1980 una din cele ma frumoase din viata mea de...progresist. Ah, am uitat, bine ai venit printre noi!

dannd
8th November 2005, 13:04
Dragul meu, reaminteste-ti, ultimul meci nu afost cu Poiana Cimpina la Bucuresti, 8-1, cind a marcat si portarul Mihai Bulancea din 11 m? Vorbesc de promovarea din 1980. Atunci eram in armata si am reusit sa obtin o permisie pentru meciul decisiv cu Rapidul de pe "23", cu "golul care a eliminat Rapidul", cum scria presa la acea vreme, marcat de Vlad Marica, pentru 3-1. Apoi a mai fost un meci si a urmat victoria de mai sus. Eu asa imi amintesc. Apropo, ar fi foarte buna o carte, la care am vazut ca se tot fac referiri pe aici, care sa nu lase timpul sa estompeze aceste amintiri. Vezi, memoria mai joaca feste. Multumesc pentru urare!

miril
8th November 2005, 13:12
Uite ca de meciul cu Poiana Campina pur si simplu nu-mi aduc aminte. In ceea ce priveste cartea, prietenul care a scris-o trebuie sa ia legatura cu Radu Cosasu, sper ca belphegorul-ul progresist se simte bine si mai este in vigoare, inca, dar si cu Iacov. S-ar putea face ceva foarte bun, caci ceva material cu substanta exista si avem nevoie ca de aer de asa ceva.. Despre regretatul Bulancea si loviturile de la 11 metri s-a mai scris si pe acest topic, gestul lui de afront fiind apreciat de Cel de Sus, evenimetul avand loc in toamna lui 79 pe Republicii, ca, apoi, primavara sa fie A...noastra.

Platanu
8th November 2005, 19:04
belphegor-ul progresist???

miril
8th November 2005, 19:06
Radu Cosasul, renumit jurnalist sportiv, suporter declarat al echipei Progresul, isi semna articolele cu pseudonimul Platanu, pardon, Belphegor.

Platanu
8th November 2005, 19:58
Mersi Miril ca m-ai confundat,chiar din greseala,cu Radu Cosasu.E o onoare pentru mine.

Bancaru
8th November 2005, 20:31
Mai scrie Radu Cosasu la Gazeta? Mai scrie Radu Cosasu?

Baresi
9th November 2005, 17:47
eu am devenit progrerist (mai corect zis fan al echipei f.c. national) in momentul in care am vazut ce mizerii exista la dinamo si steaua.dar sa incepem cu inceputu.ma trag dintr-o familie ce nu are nici o treaba cu fotbalul doar bunicul din partea tatalui(DUMNEZEU SA IL ODIHNEASCA IN PACE PACAT CA NU L-AM CUNOSCUT) fiind rapidist convins, prieten la catarama cu DAN COE .eu insa sunt maniac dupa acest fenomen!!!! am simpatizat pe la varsta de 10 ani su stiinta craiova insa pt ca era cel mai aproape de casa am inceput sa joc la dINAMO !!! m-am lasat ,apoi m-am tinut serios de scoala si ca premiu vazand cat de mult iubesc fenomenul tata a zis ca ma va duce la singura echipa la care se joaca pe valoare!!! asa am ajuns la national unde am cunoscut toate sentimentele pozitive ale vietii !!! de atunci sunt cu adevarat bancar!!!! am prins si eu doua echipe mari : cea care a pierdut titlul in ultima etapa la craiova si care a batutu steaua in ghencea cu 2-0 cu caramarin,coman,vintilacanu etc, si a doua: din returul campionatului trecut cu: olah,lita,sg.radu etc. cea mai frumoasa partida si care m-a uns pe suflet a fost NATIONAL-DINAMO 5-1 ce meci!!!!!!!

Zamo
19th November 2005, 00:41
Am indragit cuvantul F.C.National din prima clipa.Tin minte ca eram in clasa 1 si in timpul recreatii ne-am strans mai multi baieti si am inceput sa ,,vorbim'' despre fotbal.Fiecare spunea cu ce echipa tine.Va imaginati ca toata lumea zicea SDR.Ca sa ma dau mai interesant am spus FCN.Toti se uitau la mine uimiti nemaiauzind niciodata de aceasta echipa.De atunci a inceput totul.Am inceput sa-i pun tatei tot felul de intrebari legate de FCN.Oarecum surprins tata a inceput sa-mi povesteasca despre cuplajele bucurestene,fentele lui Ozon,abilitatea de a inscrie a lui Oaida si splendoarea lui Mateianu,cu toate ca in tinerete tata era un simpatizant al Stelei(am aflat ca tatal sau era progresist :D ).
In 1997,primavara,am fost cu tata pentru prima oara in Cotroceni,cat de entuziasmat eram.Parca era 10 mai.Am zdrobit Politehnica Timisoara cu 5-1.Ce meci!Ce se mai maimutarea Halagian,ce fericiti erau oamenii din jurul meu,cat de mandru eram si cat ma bucuram ca am fost si eu prezent la acea victorie.De atunci am venit regulat si de fiecare data cand am avut ocazia m-am laudat ca tin cu aceasta echipa,chiar daca prietenii ma mai iau si acum ,,peste picior''zicandu-mi...stiti si voi.Oricum de la o vreme am devenit imun si le spun simplu:FCN-dINAMO=5-1.Sa stiti ca are succes si nu numai in fata dinamovistilor :P .
Am fost si pe alte stadioane dar nici unul nu se compara cu Cotroceniul.Aici este o atmosfera aparte,parca se simte in aer.
Sper ca in curand Nationalul va deveni din nou o forta,sper ca stadionul se va umple iarasi cu suporteri civilizati precum am auzit in istorisirile voastre,sper...

miril
19th November 2005, 08:28
Se confirma inca odata teoria ca suporterii stelisti au tati progresisti. Vecinatatea cluburilor si daramarea cartierului Dealul Spirii care a coincis cu castigarea CCE de Steaua printr-un joc placut ochiului, in timp ce noi ne zbateam in B si C, au contribuit la acesta situatie. Aceste lucruri se pot schimba si am putea face din Cotroceni un stadion iubit de cei cu simtul pentru discretie, chic si civilizatie. Nu foarte multi dar buni si devotati sa fie motto-ul nostru. HAI PROGRESUL! Sa ne ajute Dumnezeu!

Bancaru
19th November 2005, 17:14
Zamo, bine ai venit. Te stiu de la meciuri si stiu ca esti un suporter curajos. Ti-am mai zis asta.

carlo
5th January 2006, 19:48
fiindca se tot se vorbeste despre marin duna pe alte ramurele ale acestui forum, sa va spun cum l-am vazut prima data. era spre sfarsitul unui sezon, cred ca prin iunie. anul era 1985, mai putin probabil 1984. aveam acasa un meci fara importanta, oricum ratasem promovarea. se anunta pe stadion ca dupa seniori vor juca juniorii un meci decisiv pentru castigarea seriei si calificarea la turneul final al campionatului national, cu dinamo victoria. am stat pana la 3 pe stadion ca sa-i vad. a fost 2-0 pentru noi. la progresul au jucat extraordinar 2 baieti, care au dat si golurile- cezarica zamfir si duna. marin a dat un gol dupa o incursiune pe extrema si o gramada de driblinguri. nu dupa mult timp cei 2 au ajuns la echipa mare.
ceva ce n-am priceput niciodata- la seniori jucase bealcu. in meciul pustilor- pe cine vad? tot pe el. dupa meciuri ne-a zis cineva (sunt aproape sigur ca acel cineva era miril) ca ar fi 2 frati. habar n-am ce s-a ales de bealcu 2 (daca era el).
Mi se pare ca erau chiar gemeni!

carlo
5th January 2006, 19:54
Dragul meu, reaminteste-ti, ultimul meci nu afost cu Poiana Cimpina la Bucuresti, 8-1, cind a marcat si portarul Mihai Bulancea din 11 m? Vorbesc de promovarea din 1980. Atunci eram in armata si am reusit sa obtin o permisie pentru meciul decisiv cu Rapidul de pe "23", cu "golul care a eliminat Rapidul", cum scria presa la acea vreme, marcat de Vlad Marica, pentru 3-1. Apoi a mai fost un meci si a urmat victoria de mai sus. Eu asa imi amintesc. Apropo, ar fi foarte buna o carte, la care am vazut ca se tot fac referiri pe aici, care sa nu lase timpul sa estompeze aceste amintiri. Vezi, memoria mai joaca feste. Multumesc pentru urare!
Poiana Campina?Eu cred ca au fost cei de la Soimii Sibiu care au incasat 8.

miril
5th January 2006, 20:16
Carlo, ca tot am revenit pe topicul care...trebuie si a propos de Ciugarin, mai tii minte meciul de pe "23" cu Dinamo, in care Marius a facut un meci de vis in aparare, dribland si fentatnd in propriul careu, lucru care l-a facut pe crainicul stadionului sa uite microfonul deschis, auzindu-se "Ba ce le face Marius"!? Era meciul de adio al acestuia, el primind viza de plecare in strainatate, nu mai tin minte unde, Olanda, parca. Scorul a fost deschis de "tradatorul" Dragnea in minutul doi, ca apoi Tevi sa egaleze din 11 metri, 20 de minute mai tarziu, ca in final sa mai marcam noi un gol, nu-mi aduc aminte cine la dat. Scor final Progresul-Dinamo 2-1.

krapulax
5th January 2006, 20:30
sigur n-a fost 1-1? ca nu gasesc decat in 1976 un 2-1 cu dinamo- cred ca e meciul ala celebru, pe ceata. dar ciugarin nu era atunci la noi.

miril
5th January 2006, 20:42
S-ar putea sa ai dreptate. M-am tot chinuit sa imi amintesc autorul celui de al dolilea gol. S-a jucat in returul lui 1980-81.

krapulax
5th January 2006, 20:49
atunci e asta
http://www.labtof.ro/diviziaa/meci/Progresul_Bucuresti-vs-Dinamo_Bucuresti/7950

miril
5th January 2006, 21:21
Da, asta-i!

herculis
8th January 2006, 12:40
In primul rand doresc sa i multumesc lui Miril pentru invitatia de a veni pe acest forum.

Si povestea mea este asemanatoare cu altele: tatal meu a jucat fotbal o perioada la Progresul (eheheh de mult de tot) apoi a fost foarte implicat in viatza echipei cind a fost preluata de Vulcan - va aduceti aminte de Progresul Vulcan??? Eu am inceput sa vin cu el la meciuri cred ca prin 1985 (aveam 12 ani), iar dupa 1990 am venit regulat la meciuri pina cind am plecat din tara.

Cum am devenit progresist?? Simplu, am considerat si consider ca a fi Progresist inseamna altceva, inseamna a fi suporterul unei echipe deosebite, care a trecut prin momente extrem de grele dar a supravietuit.

Asa ca: Hai Progresul!!!!

Bancaru
24th October 2006, 20:29
Eu acum am vazut ca am aceeasi varsta cu Herculis. Tata nu a jucat la Progresul. Si sunt inca in tara.

miril
24th October 2006, 21:06
Dar amandoi sunteti...Bancaru!!!

carlo
25th October 2006, 19:20
Tatal meu a jucat la "U Cluj-Napoca" (perioada stagiului militar),apoi multi ani la "Vulcan" si apoi a trecut la ICSIM.Cu toate astea,pentru el nu a existat decat o echipa:"PROGRESUL".Eu am inceput sa merg in Dr.Staicovici prin 1978 si de-atunci am "scapat" foarte putine meciuri (atunci cand mi-am aparat tara...),am fost la multe chiar si in deplasare.In aprilie `89 am plecat din tara dar atunci cand pot vin cu cea mai mare placere in Cotroceni,imi aduce intr-un fel aminte de tinerete...
Ultimul meci la care am fost a fost cel cu Poli Iasi,anul acesta in august.
PROGRESUL FOREVER!!!

Bancaru
25th October 2006, 20:23
Carlo, cand mai vii, da si tu un semn. Asa face si Miril. Ne vedem la un derby cu Sportul.

miril
25th October 2006, 22:05
Pentru toti progresistii de pe forum si nu numai, eu vin in tara de Sarbatorile de Craciun si Anul Nou. Ce ar fi sa ne intalnim cu totii, intre sarbatori, ca sa stam "la un pahar de vorba" progresist. Ce ziceti? Carlo, poate ai fost cu noi la Turnu Magurele, cand am intrat in A, dupa faimosul meci cu Rapidul, de pe 23. Ce vremuri!

georgemp
25th October 2006, 22:13
Ar fi frumos,sa venim cu toti inclusiv Platanu:)!

Platanu
25th October 2006, 22:28
Mai George,tu ce-ai cu mine?Ma pui pe semnatura ca vin la Focsani,apoi zici ca sa vin si eu.....:D
Sigur,daca voi putea,cu cea mai mare placere!

georgemp
25th October 2006, 23:50
Pai esti si tu progresist

Platanu
26th October 2006, 10:02
Asa este,iar initiativa lui miril este foarte buna.HAI PROGRES....ISTII!!!

carlo
26th October 2006, 23:27
Pentru toti progresistii de pe forum si nu numai, eu vin in tara de Sarbatorile de Craciun si Anul Nou. Ce ar fi sa ne intalnim cu totii, intre sarbatori, ca sa stam "la un pahar de vorba" progresist. Ce ziceti? Carlo, poate ai fost cu noi la Turnu Magurele, cand am intrat in A, dupa faimosul meci cu Rapidul, de pe 23. Ce vremuri!
Am fost la Turnu Magurele,atunci cand am batut cu 2-0,nu.Parca unul din goluri l-a dat Marica,nu sunt sigur.:ok:
Chiar ca vremuri frumoase!Mi-aduc aminte de autocarul echipei,acel Mercedes vopsit bleu-albastru,destul de vechi dar...Mercedes!Cred ca Progresul era singurul club care avea autocar de-afara.Si mi se pare ca il foloseau si fetele de la echipa de baschet,unde juca si sotia lui Stoichita.
Miril,in ce ani au jucat Predeanu si Pandele pentru Progresul,mai tii minte?Au facut odata un meci tare,pe "Autobuzul",am batut cu 2-0 sau 2-1 si parca ei doi au dat golurile.
Eu ajung in tara (poate) la inceputul lui ianuarie,sorry...

krapulax
26th October 2006, 23:30
predeanu romica, blondul chel si mustacios, cu figura lui vesnic obosita si giurgiuveanul pandele, extrema dreapta, jucau la noi prin 1982-84.

carlo
27th October 2006, 07:33
predeanu romica, blondul chel si mustacios, cu figura lui vesnic obosita si giurgiuveanul pandele, extrema dreapta, jucau la noi prin 1982-84.
:ok:

miril
27th October 2006, 09:10
Carlo, a marcat Zamfir, unul din goluri. Nu cred ca al doilea l-a dat Marica care a marcat, in schimb, pe "23", acel superb gol de 3-1, scor final, cu Rapid. Am fost si acolo. Ce spectacol! Eu stau pana pe cinci ianuarie in tara. Sa nu-mi spui ca vii pe sase!

Bancaru
27th October 2006, 10:39
Miril, ti-e teama ca te prinde gerul Bobotezei? Pai daca e in ianuarie revederea, mergem ca pensionarii la un ceai fierbinte.

miril
27th October 2006, 11:05
Daca-i (de) ceai, ceai sa fie!

carlo
29th October 2006, 18:50
Carlo, a marcat Zamfir, unul din goluri. Nu cred ca al doilea l-a dat Marica care a marcat, in schimb, pe "23", acel superb gol de 3-1, scor final, cu Rapid. Am fost si acolo. Ce spectacol! Eu stau pana pe cinci ianuarie in tara. Sa nu-mi spui ca vii pe sase!
Nu,pe 6 ar fi prea tarziu pentru ca o saptamana mai tarziu incep copiii scoala.Sper ca pana pe 2 ianuarie sa ajung dar eu vin cu masina si nu stiu cum va fii iarna de grea...drumurile...in vama....intelegi?Si va trebui sa ma opresc cateva zile si la Fagaras,la socrii mei.Apropo,anul acesta in vara am cunoscut la Fagaras pe cineva care a jucat multi ani pentru Nitramonia,in B,deci contra Progresului!Astazi sunt vai de ei,daca vezi ce stadion au...!
Nu mai tin minte daca la Tr.Magurele a dat si Marica gol (aveam 13 ani...) dar atunci am fost la meci cu tatal meu si inca 2 prieteni de-ai lui.Si mi-aduc aminte ca au fost destul de multi progresisti,pe care ii vedeam in fiecare duminica in Dr.Staicovici,la acel meci!S-a si meritat,nu?

Platanu
29th October 2006, 19:05
Atunci,intre 2 si 5 am avea timp sa ne intalnim,dar cum spuneai si tu,depinde de cat de geroasa va fi aceasta iarna.