PDA

View Full Version : Stroe: ''Nu exclud ca Dacia Renault sa investeasca din nou la FC Arges''



Tudose
25th July 2005, 15:30
Vinerea trecuta am avut placerea sa discut telefonic cu fostul presedinte al CA al FC Arges Dacia Pitesti, domnul Constantin Stroe. Aflasem ca ar fi existat unele semnale in ceea ce priveste o revenire a sa la club si, neavand alta sursa de informare, am hotarat sa ma interesez direct.

Discutia a durat 66 de minute (sai-zeci-si-sa-se!), rezultatul il puteti citi aici:
http://www.onlinesport.ro/sport/fotbal/fotbal%20intern/divizia%20a/index.php?meniuId=44&viewCat=97&viewItem=4017

Am incercat sa pastrez in transcriere o forma cat mai aproape de limba vorbita, ceea ce, consider eu, da substanta, savoare si forta discutiei.

O coincidenta face ca aceasta convorbire sa fi fost purtata tocmai pe la ora la care unul din actualii sefi ai fotbalului romanesc era in conflict deschis cu "carcotasul" Serban Huidu. Parerea mea este ca in conducerea fotbalului si a societatii romanesti am avea mare nevoie de oameni precum fostul numar 1 de la clubul pitestean. Daca va face placere, va recomand sa cititi intreaga discutie. Este interesanta, instructiva si, din punctul meu de vedere, EXTRAORDINARA!

Vi3rme_X
25th July 2005, 15:54
Ma incanta o re-implicare a Daciei Renault la Pitesti...

lucas1977
26th July 2005, 09:25
Felicitari pentru interviu. Pacat ca in presa scrisa & TV au loc numai razboinicii luminilor, divizia A sexy si alte mizerii.

bobycox
26th July 2005, 16:05
Cu cat mai repede cu atat mai bine.

lucas1977
26th July 2005, 16:26
Ar fi super. Nu atat pentru bani, cat pentru management. Un singur investitor serios ar fi de ajuns sa avem si noi o atmosfera profesionista la club. Si nici nu e nevoie sa vina cu o gramada de bani ca la Poli. Doar sa conduca echipa intr-un mod profesionist. Iar Stroe a facut minuni acum 10 ani.
Poate ce a facut el atunci e greu de repetat dar macar seriozitatea sa se pastreze. Si rezultatele nu au cum sa nu vina in timp.
Nu incep sa-i ridic statuie lui Stroe, dar cred ca a fost singurul manager pe care l-a avut FC Arges in ultimii ... multi ani.
Poate nu o sa vina management adevarat la club nici sezonul asta si nici cel viitor. Da' ne facem noi mari si o sa se schimbe societatea romaneasca si odata cu ea si fotbalul si poate asa sa scapam de amatorisme, bishnitzareli si ciobanisme.

ultravioletcanada
26th July 2005, 16:31
Totusi nu inteleg ce il face pe Stroe sa stea de-o parte. Asteapta sa picam iar in B? De 4-5 campionate tot ne tiriim si ne chinuim mereu pe locurile 10-14. Dupa ce Dolofan ne-a aratat "ajutorul sovietic", adica acela de genul "iti dau cind n-ai nevoie, si iti cer cind nu ai de unde", si ne-a spus ca acum nu e o situatie "favorabila" sa bage bani in fotbal, declaratia lui Stroe ca poate aduce un investitor, altul decit Renault sau Peugeout, pare a fi singura "raza de soare" pentru iesirea din mediocritatea in care ne zbatem de citiva ani. Intrebarea este: ce asteapta?

Vulturul
26th July 2005, 22:21
Totusi nu inteleg ce il face pe Stroe sa stea de-o parte. Asteapta sa picam iar in B? De 4-5 campionate tot ne tiriim si ne chinuim mereu pe locurile 10-14. Dupa ce Dolofan ne-a aratat "ajutorul sovietic", adica acela de genul "iti dau cind n-ai nevoie, si iti cer cind nu ai de unde", si ne-a spus ca acum nu e o situatie "favorabila" sa bage bani in fotbal, declaratia lui Stroe ca poate aduce un investitor, altul decit Renault sau Peugeout, pare a fi singura "raza de soare" pentru iesirea din mediocritatea in care ne zbatem de citiva ani. Intrebarea este: ce asteapta?

De sus nu e lasat Stroe. Gandeste-te, daca ar veni ca presedinte, Nicolescu si cei care fac parte din actuala conducere nu ar mai putea sa isi faca magariile lor. Cu siguranta Stroe nu ar permite ca ei sa detina controlul asupra clubului si de asta nu e lasat. A si spus in interviu: "Se poate gasi fara prea mari probleme sustinere financiara la nivel de 1,5-2 milioane de euro pe an. Trebuie doar sa existe vointa pentru treaba asta din partea responsabililor de astazi ai clubului si respect pentru cel care face efortul financiar."

DanB
27th July 2005, 12:18
Am citit cu atentie interviul cu dl. Stroe. Este un interviu bun, iar lungimea lui demonstreaza interesul sau pentru FC Arges. M-au impresionat si detaliile despre jucatori, dovedesc o implicare in viata intima a echipei.
Reiese destul de clar ca dl. Stroe ar dori sa sprijine cumva clubul, insa nu prin intermediul Daciei, unde nu are puterea de decizie finala. Conditia pentru aducerea unui investitor serios a spus-o limpede: cel care vine cu banii sa aiba drept de decizie. Atata vreme cat acest lucru nu se va intampla, nu vom vedea un sponsor important la FC Arges. Si, din pacate, cred ca mai avem de asteptat.